Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Σας ευχαριστω κορίτσια...Μια ψιλοϊωση είναι...Βήχας χωρίς άλλα συμπτώματα.Ελπίζω να μην μην εχουμε άλλα.Τωρα κοιμάται το καημενούλικο.

Περαστικα σε όλα τα αρρωστουλικα

Είναι και ο καιρός μυστήριος,υπάρχει και εξαρση ιώσεων

Ο δικός μου την άρπαξε μάλλον από κάτι παιδάκια που επαιζε τις προάλλες και το ένα είχε βήχα για μέρες,όπως μου ελεγε η μαμά του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

Σας εύχομαι υγεία, τύχη, και πολλά χαμόγελα!!!

Έχω μέρες να μπω, μόλις σήμερα έφυγαν οι φιλοξενούμενοι και άρχισαν τα πλυντήρια....

Θα μπω με ησυχία κάποια στιγμή να σας πω τα νέα του τραπεζιού και όχι μόνο!!

Σημερα έχουμε λαδερό για αποτοξίνωση από τα χοιρινά κτλ....

φιλακιααααα και πολλές πολλές ευχές! Ελπίζω να περάσατε όμορφα όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κοριτσάκια.

Θα φτιάξω αργότερα μακαρόνια με σάλτσα, αλλά και γερμανικά ζυμαρικά που ονομάζονται μάουλτάουσεν (maultauschen). Πρόκειτα για ζυμαρικά που είναι γεμιστά με διάφορα υλικά και κρέας. Εγώ αγόρασα για πρώτη φορά με λαχανικά και θα τα δοκιμάσουμε σήμερα.

Θέλω τα φωτα σας! Για απλό τραπέζι (που θα σερβιριστει ως μπουφες) τι κρεας θα φτιαχνατε για κυριως;

Σκεφτομουν γιουβετσακι με κριθαράκι ή ψητο κατσαρόλας. Πολύ κλασσικά λέτε;

Δε θα βάλω χοιρινό επειδή είδα την απάντησή σου παρακάτω. Εκτός από το γιουβέτσι που είπες που είναι πολύ καλή ιδέα σε μοσχάρι έχω να προτείνω:

νουά λεμονάτο με ρύζι ή πουρέ,

σουτζουκάκια με κίτρινο ρύζι,

ρολό κιμά με αυγά ή καρότο ή σκέτο και πατατούλες στο ταψί,

παστίτσιο,

κανελόνια γεμιστά με κιμά, ή κρέπες γεμιστές με κιμά,

μοσχαράκι με μανιτάρια αλα κρεμ και συνοδεία πατάτες τηγανητές ή πουρέ, ή ρύζι,

μοσχαράκι στιφάδο,

μοσχαράκι κοκκινιστό με χοντρά μακαρόνια,

μοσχαράκι ρολό στην κατσαρόλα ή στο φούρνο με κρασί ή ουίσκυ.

Περαστικά στο περιστερόπουλο γρήγορα-γρήγορα.

Εβίρι μου,με τις υπέροχες περιγραφές και τις ωραίες φωτο που περιμένουμε να βάλεις,δεν σου είπα περι αχαμνόπιτας.Την εκανα τελικά...Τι νόστιμο και εύκολο γλυκάκι.Κρεμα φούρνου θα την χαρακτηριζα.Πεντανόστιμη!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σου άρεσε η αχαμνόπιτα. Τη δοκίμασα με βούτυρο ζωικό, αλλά τελικά δε μας άρεσε τόσο όσο με τη μαργαρίνη.

Εβιρακι μου να πω οτι δεν ζηλεψα την βολτα σου θα ειναι ψεμα.Τελεια πρεπει να ητανε!!

Ναι πραγματικά τέλεια ήταν. Εύχομαι να έρθεις κάποια μέρα σαν επισκέπτρια να τα δεις από κοντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες σας.

Έφτιαξα ρεβυθάκια σήμερα που πολύ τα πεθυμήσαμε. Για τον Έβιρο έκανα ένα σκέτο κίτρινο ρύζι, γιατί από τα πολλά κρέατα, τζατζίκια κλπ δεν άντεχε άλλο το στομάχι του.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Σήμερα φάγαμε τηγανιτά καλαμαράκια με πατάτες τηγανιτές.

Περιμένω να έρθει σε λίγο και το Μεταξάκι μας μαζί με τα παιδάκια της και τον αντρούλη της!

θα σας πω αύριο τα νεά μας!

Φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!

Εμείς σήμερα φάγαμε τον...αμαγείρευτο!

Αλλά έφτιαξα ενα γλυκό,αμυγδαλόπιτα,καλό φαίνεται.Αμα είναι και γευστικά καλό θα σας βάλω συνταγή.

Εκανα αρκετες δουλίτσες,αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετές.

Αγγελική καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια.

Χρόνια πολλά στους: Φώτη, Φωτούλα, Φωτεινή, Φάνη, Φανή, Ιορδάνη, Ουρανία, Περιστέρα.

Σήμερα φτιάξαμε ψαράκι παγκάσιους τηγανητό με πατάτες και χόρτα.

Βρε παιδιά, τι πράγμα κι αυτό!!!!!!!!!! Εδώ η Εκκλησία σχολάει πολύ αργά, γιατί αρχίζει αργά. Φανταστείτε ότι σήμερα των Θεοφανείων, όπως και πέρσι, σχόλασε 13:10. Αργά μαγειρέψαμε, αργά φάγαμε, αργά πίνουμε καφέ.

Ξέχασα να σας πω ότι τα κορίτσια μου έφυγαν χτες Σάββατο. Στο τσακ πρόλαβαν να ταξιδέψουν με καλούτσικο καιρό. Φέτος, έμοιαζε λες και τους έκανε χάρη ο καιρός της Γερμανίας. Είχαμε αρκετές μέρες με θερμοκρασίες πάνω από 5 βαθμούς, με αρκετή ηλιοφάνεια και φυσικά χωρίς χιόνι, το οποίο απεχθάνεται η μαμά μου. Από σήμερα άρχισε να χαλάει κι εδώ και στην Ελλάδα απ' ό,τι είδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Χρόνια πολλά στη ΦΩΤΕΙΝΗ αλλά και όλους τους δικούς σας που γιόρταζαν ή γιορτάζουν!

Χρόνια πολλά και τους Γιάννηδες & Ιωάννες.

Λαδερό σήμερα και από αύριο καμιά σούπα για το κρύο και αποτοξίνωση. Πολύ κρέας βρε παιδιά, το βαρέθηκα.... (κι έχω και κατεψυγμένο μαγειρεμένο, πόσο κρατάει άραγε?).

Συνοπτικά για τα νέα των εορτών: το τραπέζι μου είχε:

--> ψητά κρέατα, τηγανιά, κοτόπουλο μαριναρισμένο στη γάστρα

--> πατάτες στο φούρνο με μέλι-πορτοκάλι & ρύζι

--> πράσινες σαλάτες με διάφορα μέσα και στολισμένες άλλες με ρόδια, καρύδια και σάλτσα μελιού, άλλες με ραπανάκια και κουκουνάρια κτλ

--> τάρτα σφολιάτας με λαχανικά

--> πιατέλες τυριών

και όλο και κάτι ξεχνάω γιατί δεν χωρούσαν στο τραπέζι.....

Για μετά:

--> επιδόρπιο με γιαούρτι και διάφορα έτοιμα γλυκά γιατί δεν αξιώθηκα να φτιάξω κάτι άλλο.

Τελευταία το 'χω ρίξει στις πίτες. ¨Εχετε καμία συνταγή για φύλλο σφολιάτας?

Και από αύριο σούπες για εύκολη χόρταση ή φιλέτο σαλάτα για να ξεπρηστούμε κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή εβδομαδα!

Ευχαριστω πολύ για τις ευχές! Χρόνια Πολλά στις Ιωάννες και τους Γιαννηδες και πιο συγκεκριμένα στην Αννια μας αν δεν κάνω λάθος! Να ειναι πάντα καλά και να χαιρεται την οικογένειά της!

Επίσης αν θυμάμαι καλά πρέπει να γιόρταζε και το Περιστερόπουλο! Αν ναι Περιστεράκι να χαιρεσαι το γιόκα σου και να τον δεις όπως επιθυμεις, γερο και ευτυχισμένο!

Εβιρι μου με υγεια να γιορτάσετε και του χρόνου όλοι μαζί και με το καλό να ξαναβρεθειτε.

Τα δικά μου νέα: τελικά χθες καποιοι ηρθαν το μεσημέρι και κάποιοι το βραδυ. Το μεσημέρι ειχα φτιαξει κοτοπουλο με χυλοπίτες στη γάστρα. Για το βραδυ ειχα φτιαξει τελικά μοσχαράκι λεμονάτο, ρυζι πιλάφι απλό, σφολιατοειδη, τυρακια και σαλάτες μαρουλι και λάχανο. Για γλυκο εφτιαξα αμυγδαλόπιτα. Κινηθηκα σε απλά πλαισια κι ετσι δεν ταλαιπωρηθηκα τοσο πολύ. Το βραδυ βεβαια έπεσα ξερη και δεν αισθανομουν το κορμι μου αλλά χαλάλι. Μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξεραμε τι θα κάνουμε γιατι η ιωσουλα της μικρης γυροφερνε και τον αντρα μου κι επειδη ολοι οσοι θα έρχονταν ειχαν και παιδακια θα τους ενημερωναμε αν έκανε πυρετο κι αυτος για να μην κολλήσουν. Σημερα πρεπει να μαζεψω το σπίτι και να ανασυνταχθω, να αρχισω να ετοιμαζω τα πραγματα και του μπεμπη.

Φιλάκια σε όλες και σας ευχαριστω ξανά για την βοήθειά σας!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη βδομαδα!! τι κανετε?

Εμεις σημερα τρωμε περισσυεματα απο το ΣΚ. Το Σαββατο εφτιαξα κοτοσουπα κ χτες μπριζολες με πατατες στο φουρνο.Εφτιαξα κ μια βασιλοπιτα κεικ κ εχει σχεδον εξαφανιστει.

Φωτεινη ξεκουραση σημερα. Πολυ καλες επιλογες εκανες.Ααα κ πολυχρονη για χτες!

Ειναι κ αυτη η εποχη ολο ιωσεις δεν μπορεις να προγραμματισεις τιποτα δυστυχως.

Χρονια πολλα σε ολους οσους γιορταζανε γιορταζουν.Πολυχρονοι κ ευτυχισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα!

Χρόνια πολλά στη Φωτεινή μας για χθες,στην Άννια μας και σε όσους γιορτάζουν σήμερα και είναι πολλοί,γιατί...σπίτι δίχως Γιάννη,προκοπή δεν κάνει!

Εμείς που στο σπίτι και στο στενό οικογενειακό περιβάλλον δεν έχουμε Γιάννη-Γιάννα ούτε για δείγμα,μείναμε ανεπρόκοποι!:tongue:

Και ναι,γιόρταζε και ο περιστερόπαις!Ευχαριστώ για τις ευχές!Τι να σας πω...Ωραία πρώτη γιορτή...Μπαμπάς και γιος με ίωση χλαπάτσα:tongue:

Χθες έφτιαξα μοσχαράκι ψητό κατσαρόλας και πιλαφάκι με αρακα-καροτάκι μέσα.

Σήμερα βράζω ενα κουνουπιδάκι για μένα,που θα το φάω ως αλλος Κατακουζηνός,όλο δικό μου...Ετσι για αποτοξίνωση.

Για τα αγόρια μου φτιάχνω φακούλες.Θα προτιμούσα άλλο όσπριο,αλλά αυτό τρώει ο γιόκας μου στα σίγουρα.

Καλή εβδομάδα να έχουμε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Χρόνια πολλά στο περιστερόπαιδο, στην Αννια μας και στην Φωτεινή μας με το καλό το μωράκι της!

Αν ξέχασα κάποια συγνώμη!

Σήμερα έρχονται τα πεθερικά μου και χθες τρελλάθηκα στο μαγείρεμα!!!

Εκανα παστίτσιο, κοκκινιστό και βραστό!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...