Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Φέφι άλλαξε χρώμα στραβώθηκα να σε διαβάσω!!!:tongue:

Την συνταγή δεν την θυμάμαι απέξω αλλά είναι πανεύκολη και δεν χρειάζεται να την αφήσεις καθόλου να φουσκώσει.

Την Τρίτη ήμουν στους δρόμους από τις 7 το πρωί και κατά τις 8 που σχόλαγε η ζουζού μου εγώ ήδη λύσαγα από την πείνα! Συνήθως την παίρνει από τα αγγλικά ο μπαμπάς της με την μηχανή αλλά είχε δουλειά εκείνη την ημέρα κι έτσι επιστρέφοντας σπίτι πήγα και την πήρα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

αγγελικούλα μου δεν αλλάζω χρώμα. μου αρέσει. όχι για να σε στραβώσω, αλλά για όσους δεν έχουν καμία σχέση μαζί μου να τους αποτρέψω από το να κουράζονται... εσείς οι φιλενάδες θα διαβάσετε αργά κ έτσι δεν θα κουραστείτε.

οι άσχετοι, ας αποθαρρυνθούν.

για αγγλικά να πηγαίνεις συχνότερα.

το θυμάμαι που το γράφει στη φαρίνα ότι δεν περιμένεις να φουσκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λατρεμένα μαγειροκόριτσα!

http://www.kalyterotera.gr/2012/12/blog-post_2923.html#more

Κορίτσια μου ρίξτε μια ματιά εδώ και μη με πείτε εμπαθή σας παρακαλώ.

Εμπαθή δεν θα σε πω...

Να τους...καεί το βίντεο, έχω να πω...:tongue:

καλημερα στα κοριτσια

ηθελα να σας πω οτι σημερα, πρωτα ο Θεος, ξεκιναω δουλεια !!!!!! ξερετε τι σημαινε ιαυτο στις μερες μας ε;..... μολις βρω ρυθμους θα ξαναρθω. μεχρι τοτε σας ευχαομαι καλες γιορτες να περασετε με τις οικογενειες σας

Μπράβο Ταζ!

Πολύ καλά τα νέα σου!

Καλή αρχή και καλοστέριωτη στη δουλειά και...μην μας ξεχνάς!

Περιστερω περιμενουμε να μας πεις για την τουρτα σου!!!

Περιστεράκι σε ευχαριστώ κι εσένα και μακάρι να δεις τον Φωτάκο σου να διαπρέπει! Για πες μας πως βγήκε η τούρτα?

Σε ευχαριστώ Αγγελική μου

Η τούρτα μου βγήκε μια χαρά,κορίτσια!

Είχα με το μέρος μου την τύχη της πρωτάρας

Από γεύση θα σας πω αυριο,από εμφάνιση είναι συμπαθητική,θα έλεγα...

Αν και δυσκολεύτηκα να κόψω το παντεσπάνι σε τρεις πάτους,γιατί ήταν πολύ αφράτο

Εκανα μόνο δύο τελικά

Η κρέμα ήταν πανεύκολη και βγήκε πεντανόστιμη

Link to comment
Share on other sites

Φέφη, θα σου στείλω το λογαριασμό από τον οφθαλμίατρο!!!:tongue:

Άσε δεν λέει για συχνότερα γιατί σε λίγο δεν θα μπαίνω σε κανένα ρούχο και δεν είμαστε για αλλάγη καρνταρόμπας τέτοιες εποχές!!! Εννοώ να πηγαίνω εγώ στα Αγγλικά της κόρης!

Περιστέρω και στην γεύση θα είναι μούρλια η τουρτίτσα!

Λοιπόν το αποφάσισα, θα πάω γυρνώντας σπίτι να αγοράσω τα υλικά και να φτιάξω μελομακάρονα μαζί με την κόρη μου αν έχει όρεξη!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Περιστέρω και στην γεύση θα είναι μούρλια η τουρτίτσα!

Μακάρι!

Μόλις φάω,θα σε πω...

Λοιπόν το αποφάσισα, θα πάω γυρνώντας σπίτι να αγοράσω τα υλικά και να φτιάξω μελομακάρονα μαζί με την κόρη μου αν έχει όρεξη!

Καλή επιτυχία στα μελομακάρονα να εχεις Αγγελική μου

Θα μοσχοβολήσει το σπιτικό σας,αλλά και τα παιδάκια σου θα χαρούν πολύ τη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.kalyterotera.gr/2012/12/blog-post_2923.html#more

Κορίτσια μου ρίξτε μια ματιά εδώ και μη με πείτε εμπαθή σας παρακαλώ.

Εγώ πάντως Εβίρι μου που το διάβασα μου σηκώθηκε η τρίχα καγκελο ! Τί παιδέια είναι αυτή !!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Για το χιούμορ τους δε, τί να πω ???? ανύπαρκτο !!!! :cool:

ηθελα να σας πω οτι σημερα, πρωτα ο Θεος, ξεκιναω δουλεια !!!!!! ξερετε τι σημαινε ιαυτο στις μερες μας ε;.....

Ταζουλίνι,

Σιδεροκέφαλη !!!!!! Πολυ ευχάριστα πράγματι τα νέα σου ! Εύχομαι να είναι κάτι που σε γεμίζει παράλληλα !;)

....

Το ιδιο φαγητο θα φαμε Καντυ σημερα, τα ποδια μας.... .

Δεν ήταν νόστιμα τα πόδια μας ε ???? Μην μου πεις !!! :tongue::tongue::tongue:

Κι εμείς κοτόπουλο παιδάκια φάγαμε από την ψησταριά-φιλενάδα !!! Μούρλια !

τη ζύμη της πίτσας πώς την κάνεις; εγώ όπως του ψωμιού. αλεύρι, αλάτι, μαγιά, λάδι, μπορεί κ λιγάκι ξύδι κ ελάχιστη ζάχαρη. νερό χλιαρό εννοείται. την έχω δοκιμάσει κ με ελάχιστο γάλα. αλλά θέλω να δοκιμάσω κ τις συνταγές του γαστρονόμου...

800γρ αλεύρι + 200γρ σιμιγδάλι - ατυή είναι η διαφορά τους νομίζω, τα υπόλοιπα... χλιαρό νερό, μαγιά, αλάτι, ζάχαρη και ελαιόλαδο πρέπει να είναι τα ίδια ....

την άφησα όμως την κούκλα και φούσκωσε αρκετή ώρα 1 1/2 προς 2 ωρίτσες !!! Αν γκουγκλάρεις ζύμη για πίτσα Jamie Oliver θα την βρεις μην τυχόν και κάνω λάθος στις αναλογίες !

χθες τελικά πήρα μια κρέμα ημέρας φρέζυ ντερμ

Κι εγώ αυτή την μάρκα λέω να χτυπήσω θέλω κρέμα ημέρας (ωχ, πρέπει δλδ να πάρω και νύχτας ???? χο χο χο) και ματιών

Πες μου αν νιώθεις ότι σε τραβάει .... την φόρεσες καθόλου ? Από τιμές τί να λέει άραγε ??????///:confused:

κάντυ μου επιτέλους της πήρα ισοθερμικά μινέρβα κοντομάνικα φανελάκια! τα είχε προσφορά 9.90 το ένα! Μπράβο με το καλό να τα βάλει το σπλάχνο ! Θα δεις διαφορά !

....

ήθελε να κοιμηθεί με τα χαρτιά περιτυλίγματος!!!!!!!

χα χα χα απάλευτη !!!! :tongue::tongue:

Με γεια τα ψώνια σας, μαμά και κόρη !!!!! Πιο πολύ από όλα ζούλεψα το βιβλίο σας !!!!! Πες μου το στόρυ αν το διαβάσετε και αντιδράσεις !

Εγώ τους πήρα ένα "24 ιστορίες για τα Χριστούγεννα" νομίζω ο τίτλος του , διαβάζουμε από μια ιστοριούλα καθε βράδυ πριν τον ύπνο μέχρι να φτάσουμε στην μέρα που γεννήθηκε ο Χριστούλης !!! Τους έχει αρέσει !

Καλημερούδια!

Σήμερα έφτιαξα αχιβαδούλες με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος για φαγάκι. Νόοοοοστιμοοοο !!!

....

Εβιράκι αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα! Είναι ελεεινοί και βρωμεροί οι Γερμαναράδες και καλά κάνω που δεν τους πάω τελικά!!!:mad::mad::mad:

Έμπαινε Αγγέλω, έμπαινε !!!! :cool:

ggeny ένα σουβλάκι στα όρθια το χτύπησα κι εγώ την Πέμπτη το βράδυ που περίμενα την κόρη μου να σχολάσει από τα Αγγλικά!

Βρε πουλί μου,

αμα είναι να ξεροσταλιάζεις μες στο κρύο άσ' το θα πηγαίνω εγώ να το παίρνω το κορίτσι από τα Αγγλικά... ;););) χα χα χα {πλακίτσα σου κάνω ε ????}

Κρατάμε σίγουρα το χοιρινο, μου άρεσε και το ρολό Εβιράκι για την ευκολία του. Βέβαια άλλη φάση και η λαδόκολλά. Πρώτος προβληματισμός, είδομεν.

Πατάτες ογκρατέν αντι μελιού.

Γέμιση με ρύζι, κάστανα, δαμάσκηνα και τα σχετικά ή ιτς πιλάφι? Δεςύτερος προβληματισμός

Όχι γαλοπούλα, θα έχουμε φάει 3-4 μέχρι τότε.

Λαζάνια ή κρέπες σπανάκι 3ος προβληματισμός ΚΡΕΠΕΣ με κιμά αντί της γέμισης

Ιτς πιλάφι (μου αρέσει η ονομασία μου κάνει κάτι σε Κων/πολη)

Αχ θέλω και πίτες (κι έχω μάθει και κάτι κόλπα για παρουσίαση σφολιατόπιτας πλεξούδα πολύ εύκολάκι και εντυπωσιακό). Ζαμπονοτυρόπιτα πλεκτή (ξέρεις εσύ το κόλπο !!!)

Πρασοκιμαδόπιτα?

Πίτα με λαχανικά σε ταρτιέρα (έχω ξανακάνει σε τραπέζι γιορτινό είχε αρέσει πολύ). και πίτα με λαχανικά !!!

4ος προβληματισμός

Λαχανοντολμάδες: θα έρθουν έτοιμοι, πάει αυτό!

Σαλάτα πράσινη ανάμικτη με ρόδια, κουκουνάρι.

Δεύτερη σαλάτα? λαχανο ίσως ! αυτό που είπε η Φεφη εκτός αν θελήσεις πχ να κάνεις πατατο-σαλάτα που πας αλλού μετά

...

Μπερδεύτηκα

Μια χαρά το πας !!! Θα το βρεις !

Βασικά, κοίτα τί μπορείς να κάνεις από πιο πριν και ν αρχισεις να βάζεις στην κατάψυξη (κρέπες, πίτες πχ) :cool:

....

Η τούρτα μου βγήκε μια χαρά,κορίτσια! Δεν είχα ουδεμία αμφιβολία !

Είχα με το μέρος μου την τύχη της πρωτάρας

Από γεύση θα σας πω αυριο,από εμφάνιση είναι συμπαθητική,θα έλεγα...

Αν και δυσκολεύτηκα να κόψω το παντεσπάνι σε τρεις πάτους,γιατί ήταν πολύ αφράτο

Εκανα μόνο δύο τελικά 3 πάτους με το χέρι (χωρίς εργαλείο) κόβει μόνο ο Σ.Π. ... και μου σπάει τα νεύρα λέμε !

Η κρέμα ήταν πανεύκολη και βγήκε πεντανόστιμη

Είδες που φοβόσουν βρε ????? ΑΧ, βγάλ' την καμιά φωτογραφία κι απ' έξω κι από μέσα όταν κόψεις το 1ο κομματάκι να την βλέπαμε γιατί δεν θα μείνει ούτε ο δίσκος !!!!

Στο υπογράφω ! Με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοοο !:-P

..........

Λοιπόν το αποφάσισα, θα πάω γυρνώντας σπίτι να αγοράσω τα υλικά και να φτιάξω μελομακάρονα μαζί με την κόρη μου αν έχει όρεξη!

Μπράβο Αγγελικούλα !!!!

Να πας γιαβρί μου, να φτιάξεις μελομακάρονα και μια χαρά θα βγουν !! Νοστιμοτά-τατα !!!! Και του χρόνου με υγεία !

Καλησπέρα κόρες !!!!

Εχθές εν τέλει φάγαμε το ετοιμο όπως διαπίστώσατε, ε... σήμερα που θα είμαι σπίτι θα φτιάξω ένα ευκολάκι : πατατούλες γιαχνί με λουκανικάκια και μάλλον έχω σπανάκι να κάνω και μια πιτούλα τσακ μπαμ για τα τέκνα ! αυτά !!!! φιλάκια σας !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Μαγείρεψα κοκκινιστή σόγια κεμπάπ με μακαρόνια. Είχα βγει για ψώνια του σπιτιού και με πήρε μεσημέρι να ξεκινήσω την κατσαρόλα.

ηθελα να σας πω οτι σημερα, πρωτα ο Θεος, ξεκιναω δουλεια !!!!!!

Ταζ μου, όλες οι ευχές μας μαζί σου, να έχεις καλό ξεκίνημα και να στεριώσεις.

μεχρι τοτε σας ευχαομαι καλες γιορτες να περασετε με τις οικογενειες σας

Καλά χριστούγεννα και σε σένα με υγεία.

έτοιμα είναι πιο εύγεστα!:wink:

Χαχαχαχα

η μικρή λάλησε από χαρά! με όλα! της είχε φέρει νωρίτερα κ ο νονούλης κ άλλο παιχνίδι κ ήταν μέσα στη χαρά!

Πόσο εύκολα χαίρονται τα παιδάκια με τέτοια μικροπράγματα. Μακάρι να είχαμε κι εμείς οι μεγάλοι τη χάρη τους.

το πρωί πάλι, αφού ντύθηκε....ακούγεται το κλάμα ενός μωρού ..

-το μωρό θέλει τη μαμά του, κλαίει, δεν έχει να φάει, δεν έχει γουβαλάκια! με ύφος συμπόνοιας. μεγάλη καψούρα τα γιουβαρλάκια!

χαχαχαχαχα

Βρεεεεε, μωρέ για καλό σας ρώτησα????

χαχαχαχαχα εγώ ξέρεις τι έπαθα χτες; Έψαχνα στην κουζίνα μήπως άφησα κάποιο μάτι ανοιχτό γιατί την ώρα που έγραφα τις ιδέες με τα ψητά, άρχισαν να μου μυρίζουν όλα.

Πρώτος προβληματισμός, είδομεν.

Πατάτες ογκρατέν αντι μελιού.

Γέμιση με ρύζι, κάστανα, δαμάσκηνα και τα σχετικά ή ιτς πιλάφι? Δεςύτερος προβληματισμός

Όχι γαλοπούλα, θα έχουμε φάει 3-4 μέχρι τότε.

Λαζάνια ή κρέπες σπανάκι 3ος προβληματισμός

Εμένα θα μου άρεσαν οι πατάτες μελιού (δεν ξέρω πώς τις φτιάχνεις, αλλά ακούγεται πολύ ωραίο)

Γέμιση με ρύζι, κάστανα και δαμάσκηνα και

Κρέπες με σπανάκι.

Αχ θέλω και πίτες (κι έχω μάθει και κάτι κόλπα για παρουσίαση σφολιατόπιτας πλεξούδα πολύ εύκολάκι και εντυπωσιακό).

Πρασοκιμαδόπιτα?

Πίτα με λαχανικά σε ταρτιέρα (έχω ξανακάνει σε τραπέζι γιορτινό είχε αρέσει πολύ).

Θα έλεγα ότι εξαρτάται από το αν θα φτιάξεις γέμιση για γαλοπούλα που θα έχει κιμά. Αν δε φτιάξεις τέτοια, τότε κάνε πρασοκιμαδόπιτα. Αλλιώς, κάνε την πίτα με λαχανικά για να υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα ομάδων τροφίμων στο τραπέζι.

4ος προβληματισμός

Σαλάτα πράσινη ανάμικτη με ρόδια, κουκουνάρι.

Δεύτερη σαλάτα?

Αν έχεις κρέπες με σπανάκι, δεν είναι απαραίτητη μια δεύτερη σαλάτα. Διαφορετικά, μπορείς να κάνεις μία ή αυτή που προτείνει η Φέφη, ή παρόμοια, με λάχανο πολύ λεπτοκομμένο, καρότο τριμμένο, ξινόμηλο, καρύδια και σως από γιαούρτι και ελάχιστη μουστάρδα.

Στην πιατέλα μπορείς να σχηματίσεις φωλίτσες με το λάχανο και στη μέση το καρότο και το ξινόμηλο τριμμένο μαζί με τα καρύδια. Από πάνω περιχύνεις παντού τη σάλτσα.

Μπορείς ακόμη να κάνεις μία βραστή σαλάτα με λίγα όσπρια (κίντνεϊ μπινς δηλαδή τα κόκκινα μεξικάνικα φασόλια, καμμιά πατατούλα και καρότο μέσα, κουκουνάρι, ξηρούς καρπούς, αυγά βραστά, μπαλσάμικο ξίδι, λάδι ή ακόμη και κάποιο ντρέσινγκ αγοραστό ή σπιτικό).

Σίγουρα το γιαούρτι για επιδόρπιο συν κάτι ακόμα που δεν έχω αποφασίσει.

Το γιαούρτι θα συνοδεύεται με μέλι και γλυκά του κουταλιού σε χωριστά μπολάκια;

Θα έχω ήδη μελομακάρονα, κουραμπιέδες και σοκολατάκια (τρουφάκια ή κάτι άλλο σπιτικό), έτσι για την ποικιλία.

Βασιλοπιτα (χμμμ, μάλλον με συνταγή της πεθεράς).

Μπερδεύτηκα

Τα γλυκά που αναφέρεις ήδη αποτελούν μπουφέ, συν το γιαουρτάκι για επιδόρπιο.

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να προσφέρεις ένα ωραίο λικεράκι, όπως μαστίχα, λιμοντσέλο, πορτοκάλι λικέρ κλπ. μαζί με τα γλυκά που αναφέρεις.

Η τούρτα μου βγήκε μια χαρά,κορίτσια!

Είχα με το μέρος μου την τύχη της πρωτάρας

Αυτό το αποκλείω, νομίζω ότι είναι η νοικοκυροσύνη σου κι όχι η τύχη της πρωτάρας.

Από γεύση θα σας πω αυριο,από εμφάνιση είναι συμπαθητική,θα έλεγα...

Αν και δυσκολεύτηκα να κόψω το παντεσπάνι σε τρεις πάτους,γιατί ήταν πολύ αφράτο

Ένα κόλπο για να κόβεται εύκολα το παντεσπάνι είναι το οδοντικό νήμα ή μία απλή κλωστή ραψίματος.

Έμπαινε Αγγέλω, έμπαινε !!!! :cool:

χαχαχαχαχα

Λοιπόν το αποφάσισα, θα πάω γυρνώντας σπίτι να αγοράσω τα υλικά και να φτιάξω μελομακάρονα μαζί με την κόρη μου αν έχει όρεξη!

Καλή σας διασκέδαση και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κουκου...τζα!!!!!!

Να μαι κι εγω.

Τι κανετε ομορφες;

Εβιρουλααααααααα τι κανεις καλη μου;η μικρουλα και ο εβιρος καλα;

Εμεις καλα,αν εξαιρεσεις ενα μπουκωματακι του θησαυρου και εμενα που ειμαι ξαπλα αυτες τις μερες λογο μεσης!

Κατα τα αλλα ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ!

Περιμενω πως και πως να φτασουν οι μερες να παμε στο χωριο,στη μανουλα!!!!!

Απο γλυκα θα φτιαξω κουραμπιεδες και κουλουρακια....μελομακαρονα θα παρουμε ετοιμα....γιατι οπως λεει και μια ψυχη..."οι ζαχαροπλαστες κλεφτες θα γινουν;":tongue:

Κατα τα αλλα ησυχια.

Σας φιλω γλυκα!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, κ εγώ θα ήθελα σήμερα το απόγευμα ν ακάνω μελομακάρονα με το σπλάχνο, αλλά θα μας κρατήσουν αργάμιση να μας μιλήσουν για την κρίση........κ να μας ευχηθούν περαστικά...εεεεε, καλά Χριστούγεννα μετά το σχόλασμα, κ έτσι με βλέπω σπίτι πάρα πολύ αργά.............:(:mad:

αντί να μας στείλουν μια ώρα αρχίτερα σπιτάκια μας, αφού δεν μας δίνουν τα μηνιάτικά μας...

Δεν ήταν νόστιμα τα πόδια μας ε ???? Μην μου πεις !!! :tongue::tongue::tongue:

Κι εμείς κοτόπουλο παιδάκια φάγαμε από την ψησταριά-φιλενάδα !!! Μούρλια !

τα έτοιμα φιλενάδα έχουν άλλη νοστιμιά!

Με γεια τα ψώνια σας, μαμά και κόρη !!!!! Πιο πολύ από όλα ζούλεψα το βιβλίο σας !!!!! Πες μου το στόρυ αν το διαβάσετε και αντιδράσεις !

δεν ξέρω πώς αντέδρασε στην πεθερά μου που της το έδωσα μαζί της. σήμερα θα δω κ θα σας γράψω. είναι για μεγάλα παιδιά το βιβλίο, απλά εμένα μου άρεσε πολύ. είναι για 5 χρόνων...γι' αυτό θέλω ιδέες για ακόμα ένα χριστουγεννιάτικο βιβλίο πιο κοντά στο επίπεδό μας.;)

όταν πάω σε βιβλιοπωλείο ξεχνιέμαι!

είχα δει κ ένα άλλο με ιστορίες από έλληνες λογοτέχνες καταπληκτικό, αλλά κ αυτό για μεγάλες ηλικίες, αλλά πολύ θα μου άρεσε για μελλοντικά να διαβάσουμε με την κόρη παπαδιαμάντη,.........

Εγώ τους πήρα ένα "24 ιστορίες για τα Χριστούγεννα" νομίζω ο τίτλος του , διαβάζουμε από μια ιστοριούλα καθε βράδυ πριν τον ύπνο μέχρι να φτάσουμε στην μέρα που γεννήθηκε ο Χριστούλης !!! Τους έχει αρέσει !

θα το έχω υπόψιν!

για τις κρέμες που με ρώτησες 24 η ημέρας κ 27 η νύχτας. τις φόρεσα κ τις δύο κ είναι σούπερ. βηλούδο! ήμουν πολύ autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin που δεν χρησιμοποιούσα νύχτας τόσα χρόνια! σαν μώλος μωρού!

Καλησπέρα κόρες !!!!

Εχθές εν τέλει φάγαμε το ετοιμο όπως διαπίστώσατε, ε... σήμερα που θα είμαι σπίτι θα φτιάξω ένα ευκολάκι : πατατούλες γιαχνί με λουκανικάκια και μάλλον έχω σπανάκι να κάνω και μια πιτούλα τσακ μπαμ για τα τέκνα ! αυτά !!!! φιλάκια σας !

να σου πω κ εγώ το έχω σκεφτεί για το σπανάκι που έχω στην κατάψυξη ή σπανακόρυζο ή πίτα! φύλλο μου λείπει!

καλημέρα Εβιρούλα!

Κουκου...τζα!!!!!!

Να μαι κι εγω.

Τι κανετε ομορφες;

Κατα τα αλλα ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ!

Περιμενω πως και πως να φτασουν οι μερες να παμε στο χωριο,στη μανουλα!!!!!

Απο γλυκα θα φτιαξω κουραμπιεδες και κουλουρακια....μελομακαρονα θα παρουμε ετοιμα....γιατι οπως λεει και μια ψυχη..."οι ζαχαροπλαστες κλεφτες θα γινουν;":tongue:

Κατα τα αλλα ησυχια.

Σας φιλω γλυκα!

όπως κατεβαίνετε ή όπως ανεβαίνετε, κάντε μια στάση για καφέ κ στη φιλενάδα σου, να βρεθούν κ τα κλωσσόπουλά μας! έλα φανταστική μου Δώρα!

από γλυκά θα σου πρότεινα λόγω της μεσης σου να τα παρεις όλα έτοιμα κ να κάνεις μόνο κουλουράκια για να διασκεδάσετε με τον θησαυρό! αυτό θα έκανα εγώ δηλαδή στη θέση σου κ φαντάζομαι ότι κ ο συζυγάτος σου το ίδιο θα σου λέει!

μάκια!

για σήμερα αναλόγως τί ώρα θα το σχολάσουμε, θα προγραμματίσω.

θέλω να κοιμηθώ. είμαι στα όρια της υπερκόπωσης, έχω αρχίσει κ ζαλίζομαι ώρες ώρες, αν ξαπλώσω αμέσως κοιμάμαι, πονάνε τα πόδια μου, οι κλειδώσεις μου, η πλάτη μου, η μέση μου, ο αυχένας μου....κ τα ίδια συμπτώματα έχει κ ο αντρούλης μου. διακοπές σε λίγες ώρες! σπιτάκι μας, βόλτα στο χωριό μου, στην πόλη, στην αδερφή μου, καφεδάκι με φιλενάδες που έχω να δω καιρό κ Δόξα τω Θεώ!

η ζωπυρούλα που είναι; ελπίζω να είναι καλά, όπως κ η σμαρτάκι κ η ντίντι κ η έλεν αγγλία.

φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Μπήκα να σας πω ότι έφτιαξα χτες το απόγευμα μελομακάρονα μαζί με τον μικρούλη μου και το ευχαριστηθήκαμε και οι δύο! Ο γιόκας μου έγινε μέσα στα αλεύρια αλλά το χάρηκε! Μου έδειχνε κάθε τόσο τι έφτιαχνε με το ζυμαράκι που του έιχα δώσει και ήταν περήφανος για τα δημιουργήματά του! Το απόγευμα θα τα μελώσω.

Ακολούθησα την συνταγή της Αργυρώς και είναι πεντανόστιμα και χωρίς μέλωμα! Και τραγανά!

Θα διαβάσω τα νέα σας και θα σχολιάσω αργότερα!

Σας φιλώ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελική πολύ χαίρομαι που σας πέτυχαν κ που χάρηκε το αγοράκι σου!

κ στην κόρη μου σκέτα αρέσουν. την ίδια συνταγή κάνουμε!

εγώ μάλλον αύριο θα κάνω μελομακάρονα.

φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε?

Εγώ έκανα μελομακάρονα εχθές, αλλά δε μου πέτυχαν στο μέλωμα. Δε μελώθηκαν σωστά. Τώρα τα έβαλα με extra σιρόπι και τα ξαναμελώνω. Λέτε να πετύχουν???

Πολύ στεναχωρέθηκα. Κάθε χρόνο την ίδια συνταγή κάνω και πετυχαίνουν, φέτος, γιατί δεν πέτυχαν?

Από φαγητό, σήμερα τρώμε ομελέτα φούρνου εμείς και κρεατόσουπα ο πιτσιρίκος μου.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φέφη καλή επιτύχια με τα μελομακάρονα!

Ηλιαχτίδα όλες οι μαγείρισσες, όσο καλές και να είναι, έχουν και τις ...αποτυχίες τους! Μην στεναχωριέσαι και πιστεύω πως θα τα διορθώσεις και θα γίνουν μούρλια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ηλιαχτίδα μου μη μου στεναχωριέσαι. συνέβη κ σε μένα με τα μπισκοτάκια βουτύρου. τα κάνω κάθε χρόνο 2 -3 φορές σίγουρα.

ε, φέτος τη 2η φορά που είπα θα τα κάνω βγήκε μάπα το ζυμάρι. τί πρόσθεσα αλεύρι, τί το έβαλα σε εργαλείο...νάδα! άφρισα, ξάφρισα, το πέταξα κ ησύχασα κ πήρα έτοιμα!

ωραία η ομολέτα φούρνου!

Αγγελικούλα θέλω να κάνω κ κουραμπιέδες για πρώτη φορά κ αναλόγως τα κέφια-όρεξη ίσως καταπιαστούμε με δίπλες με τον αντρούλη μου αυτές τις μέρες!

θέλω χουχούλιασμα κ ξάπλες!

Link to comment
Share on other sites

alo alo!!

τι κανετε κοριτσακια ?

Καλη επιτυχια με τα γλυκα σας κ καλα μαγειρεματα!!

Εμενα σημερα τελεθυταια μερα στην δουλεια απο Δευτερα ξεκιναει η αδεια μου οποτε θα τα ξαναπουμε απο του χρονου!!!

καλα χριστουγεννα σε ολες κ καλη χρονια να εχουμε με υγεια κ ευτυχια κ να χαιρεστε τις οικογενειες σας !!!

φιλακια πολλα σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...