Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Εβιράκι μου σε ευχαριστώ! Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω κάνει τόσο καλές φίλες εδώ! Σου εύχομαι κάθε καλό για τις κορούλες σου!!!

καλημέρα! αγγελική συγχαρητήρια!!!!! να την χαίρεσαι την μικρή σου, πολλά μπράβο!!!!!

Ευχαριστώ!!! Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!

Σήμερα έχουμε αρνάκι, μιααααμ, στο φούρνο, ίσως με πατάτες! Ως γνωστόν άλλος θα φτιάξει, θα σας πω αύριο....

Μου άνοιξες την όρεξη!!!

Εκτός από τις 2 σαλάτες και τα συνοδευτικά (πχ πατατούλες με μέλι και ρύζι στον ατμό), που ας πούμε το 'χω, για τα λοιπά δεν ξέρω τι μου γίνεται. Βοηθάαατεεεεε

Νομίζω πως ήδη τα κορίτσια σου έχουν δώσει πολύ καλές ιδέες! Αν σκεφτώ κάτι άλλο κι εγώ θα σου το γράψω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

.... ησασταν ολες πολυ ομορφες στο ονειρο μου και ολες με τ παιδακια σας αγκαλια

σας ειχα δει πριν κανενα μηνα δεν το θυμαμαι καλα το ονειρο θυμαμαι μονο οτι μια απο εσας ή η φεφη ή η καντυ ηταν με κοντο σγουρο κοκκινο μαλλακι :D

Βαμμένα κόκκινα μαλλιά αλλά ίσια !!!

εγώ ήμανε !!! χο χο χο (τα λαμπιόνια μου λείπουν) :tongue:

Φαγητό δεν έφτιαξα, τη βγάλαμε με αποφάγια, αλλά έφτιαξα γλυκά. Καρύδωσα τα μελομακάρονα, έφτιαξα δίπλες, τις καρύδωσα κι αυτές (εμένα ποιος θα με καρυδώσει), χα χα χα

Εβίρι μου,

Τί έξυπνη ιδέα ήταν αυτή που μου έδωκες με το τριμμένο μπισκότο !!! Μα ναι, θα κάνω τσιζ-κέηκ... πώς δεν το σκέφτηκα νωρίτερα !!! Σε υπερ-ευχαριστώ !;)

...

Για τους κουραμπιεδες βρηκα μια ωραια συνταγη με ξυσμα πορτοκαλιου για αρωμα, και λεει να βαλω μεσα και λικερ πορτοκαλι. Εγω εν τω μεταξυ δε βρηκα λικερ πορτοκαλι..εχω μονο λικερ με αρωμα μαστιχα Χιου και Λιμοντσελο...Να βαλω λιμοντσελο που ειναι λεμονι και ειναι παρεμφερες στο αρωμα?(εσπεριδοειδες). Η' επειδη θα βαλω ξυσμα πορτοκαλι να αποφυγω το λιμοντσελο και να το συνδυασω με λιγο λικερ μαστιχα? Τι θα βαζατε εσεις?

Η που θα βάλεις λιμοντσέλο+ξυσμα ποροτκαλιού

ή κονιάκ το απλό κι αφού δεν έχεις λικέρ πορτοκάλι βάλε ξύσμα πορτοκαλιού και εσάνς πορτοκάλι (το πουλάνε σε κάτι πολύ μικρά πλαστικά μπουκαλάκια) ...:rolleyes:

...

Χθες πήρα τους βαθμούς της κόρης μου. 19,2 έβγαλε μέσο όρο και είναι η νέα απουσιόλογος της τάξης της! Είμαι πολύ περήφανη για την κορούλα μου και εύχομαι σε όλες σας να ζήσετε ανάλογες στιγμές από τα δικά σας παιδάκια!

.......

Συγχαρητήρια Αγγελική2 μας !!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ χάρηκα απίστευτα με τα νέα σας και ανατρίχιασα από την συγκίνηση εγώ... φαντάζομαι πως εσείς πετάτε από την χαρά σας !!!! Τώρα θα έχεις απόλυτο δίκιο να είσαι η απόλυτη κουκουβαγιο-μάνα !!!

Γερό να είναι το σπλάχνο σας και πάντοτε να προοδεύει στη ζωή της !

Τώρα είμαι έτοιμη, αφήνομαι στα έμπειρα χέρια σας για το μενού της πρωτοχρονιάς. Άτομα: περίπου 20, τα μικρά θα είναι 6, αλλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερο φαγητό.

....

Εκτός από τις 2 σαλάτες και τα συνοδευτικά (πχ πατατούλες με μέλι και ρύζι στον ατμό), που ας πούμε το 'χω, για τα λοιπά δεν ξέρω τι μου γίνεται. Βοηθάαατεεεεε

Για κυρίως μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε

Χοιρινό όπως σου είπαν τα κορίτσια ήδη (είτε σελινάτο -κλασικό- είτε στην χύτρα που θα το ετοιμάσεις με μια πολύ όμορφη σαλτσούλα κατά προτίμηση με χυμό προτοκάλι που πάει πολύ) είτε (ακόμη πιο εύκολο) στον φούρνο/γάστρα... η ιδέα της ggeny για χοιρινό στη λαδόκολλα είναι έξυπνη, γρήγορη και σηκώνει πολλές παραλλαγές επίσης

π.χ. έχω δει συνταγή μόνο με χοιρινό μαριναρισμένο, πιπεριές, ντομάτες, τυριά τυλιγμένα στην λαδόκολλα ή σε μικρά πουγκάκια (που θα νγουν ως ατομικά πλέον) ή όλο μαζί σε διπλή μεγάλη λαδόκολλα

αλλά ξέρω και συνταγή για κρέας στη λαδόκολλα που είχε μέσα 3 διαφορετικά είδη κρέατος -χοιρινο, κοτόπουλο και λουκάνικο- που εκεί πλέον μπορείς να ικανοποιήσεις και περισσότερα γευστικά καμώματα των καλεσμένων σου !

Αν δεν είστε φαν του χοιρινού τότε πας είτε στο αρνάκι ή σε κάτι πιο περίπλοκο και ιδιαίτερο οπως θα ήταν αγριογούρουνο στιφάδο (τί είπα τώρα ε???? σούπερ ντούπερ φαγητό !!!!)

Υπάρχει επίσης αι η φίλη μας η πάπια !!! με χυμό πορτοκάλι και κονιάκ !!! που θα μπορούσε να γίνει πχ κοτόπουλο μη το ξεχνάμε

Επίσης, η πιτούλα (κιμαδόπιττα με λίγο πράσσο) τρώγεται συνήθως από όλους εκτός αν θες να φτιάξεις πχ και κάτι σε πίττα με λαχανικά/τυριά κλπ(με ζύμη σφολιάτας δλδ) μέσα σε ταρτιέρα που είναι πολύ όμορφη στην εμφάνιση, εύκολη και δεν χρειάζεται να την κάνεις εκείνη την ώρα -αφού θέλει να κρυώσει για να στέκεται-.... ωραία ιδέα θεωρώ και την πίττα μεσα σε φόρμα, είναι εμφανίσιμη

Είπες ότι από συνοδευτικά θα φτιάξεις πατατούλες (μπορεί να είναι και ογκρατέν ή σαν σουφλέ εύκολες)και ρύζι (σκέτο ή/και ανάμικτο με λαχανικά, με σαφράν για λίγο άρωμα και χρώμα...)

Άλλο πιάτο που παίζει πολύ είναι οι λαχανονταλμάδες που μπορείς να τους έχεις έτοιμους από την προηγούμενη μέρα και το βράδυ απλά αφού τους ζεστάνεις πολύ καλά σε σιγανή φωτιά να κάνεις μόνο το αυγόκομμα.

Κι αν θες να αποφύγεις τον μπελά του ανοίγματος των φύλλων του λαχανοντολμά (+ το τύλιγμα) μπορείς να το κάνεις σε τετράγωνο πυρέξ σαν πίττα και θα το κόψεις μετά κανονικά σε κομμάτια για να σερβιριστεί ο κόσμος

Πιπεριές γεμιστές με τυριά και μπεσαμέλ από πάνω -κόλαση !!!! -

Τί ΆΛΛΟ ????? Κρέπες -ευκολάκι- εδώ η γέμιση παίζει είτε αλλαντικών, είτε σπανάκι/φέτα, κιμάς ότι αρέσει στον καθένα

ένα ζυμαρικό επίσης πάντα παίζει στο τραπέζι είτε είναι ταλιατέλες στον φούρνο, λαζάνια, τορτελίνια κλπκλπ

Α)όμορφο συνοδευτικό για ψητό κρέας στον φούρνο είναι και αποξηραμένα δαμάσκηνα-βερύκοκα μαγειρεμένα στην κατσαρόλα αλλά δεν ξέρω τις γευστικές σας προτιμήσεις

Β)Μάλλον δεν το πας για γαλοπούλα, την οποία υποτίθεται θα την έχουμε φάει τα Χριστούγεννα, θα μπορούσες όμως να μαγειρέψεις μόνο τη γέμιση σε κατσαρόλα αν την τρώτε και να μην κάνεις το ρύζι -συνοδευτικό-

Σαλάτες θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον δυο: πράσινη σαλάτα ανάμεικτη με κομμάτια πορτοκάλι-μήλου και μπαλσάμικο-μέλι, ρόδια για χρώμα

ή σαλάτα λάχανου την κλασική coleslaw όμορφη στο μάτι είναι και σαλάτα με ντομάτες χαραγμένες σαν ακορντεόν που ανάμεσα βάζεις αγγούρι και σάλτσα κλασική με ελαιόλαδο, χυμό λεμόνι αλατάκι και μετά τις στρώνεις σε πιατέλα να ακουμπάνε σε σγουρό μαρούλι -την κάνω χρόνια και γίνεται ανάρπαστη επειδή είναι δροσερή και κοντά στις γεύσεις μας- σαλάτα καρότο με γιαούρτι χυμό λεμόνι μαγιονέζα καρύδια

Πιατέλα τυριών

και για γλυκό την βασιλόπιττα , γιαούρτι σακούλας με μέλι/καρύδια ή γλυκό του κουταλιού ή το πολύ πολύ κανένα τσιζκεηκ και...

καθάρισες !!!

Σόρρυ που τα έγραψα τώρα ανά, κατά, διά (υπέρ, επί, από):rolleyes: αλλά στα έγραφα περίπου όπως μου ερχόντουσαν

Βασικά έγραψα αρκετά γιατί δεν ξέρω τί τρώτε και για να μπορείς να έχεις επιλογές μες το κεφάλι σου.. (οι συνδυασμοί είναι που πρέπει να σε νοιάξουν)

Αν θες κάτι συγκερκιμένο εδώ είμαστε !!!

ΧΑ ΧΑ Αγγελική2 είδες που κι εσύ το σκέφτηκες για βάση τσιζ με το τριμμένο μου μπισκότο ??? εγώ δεν.... (σφυρίζω αδιάφορα τώρα) !!!

Μετά από όλα αυτά πείνασα - κάνω ένα ΚΙΤ-ΚΑΤ και βγάινω για τσιγάρο !

Θα μπω σε λίγο να σας πω τί (δεν) θα φάμε σήμερα {επειδή δεν προλαβαινω, κλασικά εικονογραφημένα} !!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μου συγχαρητήρηια για την κοράκλα σου, πάντα τέτοια, πάντα χαρές κ καλή πρόοδο να έχει! κ κυρίως καλότυχη να είναι!

τί συγκίνηση!

θα τραγούδαγα μια ιτιά ιτιά αν ήμουν στη θέση σου! α λα Κωνσταντάρας...

εβιρούλα μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις οδηγίες!

καλλιοπάκι σε μερσώ για τα συγχαρητήρια για το τσιγάρο!

τα κορίτσια με υπερκάλυψαν, η κάντυ ήταν αφοπλιστικά λεπτομερής! δεν μπορεί να έχεις απορίες. μας ξελίγωσε μεσημεριάτικο!

πώς το κάνεις; αυτό με το ρύζι, μέλι πατάτες στον ατμό; δεν το κατάλαβα.

τρως αρνάκι με πατάτες; ζηλεύω!:(

τζένη μου ήδη εκτύπωσα! μιλ μερσί! στο κόκκινο τί ήθελες να γράψεις;

Βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με την ζαχαρη κ την βανιλια, αφου πρωτα εχουμε κρατησει Ύ κουπας για να διαλυσουμε το κορν φλαουρ.

"cinnabons. "

τί είναι αυτά; με κανέλα κάτι;

"Φεφακι πολυ καλα εκανες κ το εκοψες το τσιγαρο! κ εγω απο την εγκυμοσυνη κ μετα τερμα."

κ πολύ καλά έκανες!

Καλλιπακι εγω παντα σε τετοια τραπεζια κανω το πολυ ευκολο χοιρινο στην λαδοκολα .Το βαζεις κ ψηνετε μονο του το ξεχνας στην ουσια κ εσυ κανεις τις δουλιτσες σου.Παιρνω χοιρινο ποντικι που ειναι πολυ μαλακο η σπαλα κ το κοβω σε μεγαλα κομματια.Αλατοπιπερωνω, βαζω ριγανη, λαδακι κ μουσταρδα ,σκορδακι κ πιπεριες σε κομματια ( οτι πιπεριες εχω σπιτι)κ τ αφηνω ολο το βραδυ να μαριναριστει.Αν δεν το μαριναρουμε δεν πειραζει, βαζουμε τα υλικ ακ το ψηνουμε κατευθειαν. Ανοιγω 2 λαδοκολες η μια πανω στην αλλη.Λαδωνω πολυ καλα κ ριχνω το κρεας μαζι με την μαριναδα του κ αν μας αρεσει κοβουμε ντοματα σε φετες. Κλεινουμε σφιχτα την λαδοκολα κ ψηνουμε μιση ωρα στους 250 βαθμους αντιστασεις πανω κατω.Μετα χαμηλωνουμε στο 200 κ ψηνουμε ακομα κανα 2ωρο αναλογα κ ποσ ακιλα κρεας βαλαμε.Στο τελος ανοιγουμε την λαδοκολα κ αν μας αρεσει βαζουμε σε κομματια κεφαλοτυρι αλλιως κ ετσι γινεται υπεροχο.Αν δεν θελουμε δεν βαζουμε καθολου πιπεριες.Γενικα τα μυρωδικα ειναι θεμα γουστου δεν επιρεαζουν την συνταγη.Αλλος δεν θελει σκορδο,αλλος βαζει θυμαρι-δεντρολιβανο .

Ωραιο ειναι να κανεις κ ενα σουφλε με ζυμαρικα κ τυρια αλλαντικα. Καμια πιτουλα ξ τυροπιτακια-λουκανικοπιτακια.

Μπορεις να κανεις κ λεμονατο κρεας στην κατσαρολα με μανιταρια κ καροτα.Η να κανεις μοσχαρι με μπυρα στην γαστρα η στην κατσαρολα. Αλλιως κανα αρνακι/κατσικακι με πατατες φουρνου.Επισης πολυ ωραια ειναι τα ρολα κοτοπουλο/χοιρινο γεμιστα η ρολο κιμα γεμιστο με τυρακια κ πιπεριες χρωματιστες. Ενα σπετσοφαι επισης .Βασικα αναλογα τι τρωτε βοηθα λιγο .Κ το χιρινι της Εβιρυ ειναι πολυ ωραιο κ εορταστικο κ μι αγεμιση για γαλοπουλα ανεξαρτητως αν γεμισης την γαλοπουλα η οχι .Σκετη γεμιση δηλαδη ανεφ πουλιου!!!!

καλέ τί είστε εσείς; μάστερ σεφ!:o:)

πότε θα μου κάνετε το τραπέζι;

Μπριζόλες και παιδάκια κοτόπουλο.

καλοτρώτε!

Βαμμένα κόκκινα μαλλιά αλλά ίσια !!!

εγώ ήμανε !!! χο χο χο (τα λαμπιόνια μου λείπουν) :tongue:

καλέ, αφού είδε σπαστά, κόκκινα μαλλιά, κοντά, ήταν η μεταξοφέφη! κ άντε ήταν κόκκινα κ κοντά, δεν ήταν σπαστά τα μαλλιά, άρα; να τα κόψω κ να τα βάψω κόκκινα;:tongue:

Άλλο πιάτο που παίζει πολύ είναι οι λαχανονταλμάδες

εδώ με τσάκισες!:cool:θέλω!

Κι αν θες να αποφύγεις τον μπελά του ανοίγματος των φύλλων του λαχανοντολμά (+ το τύλιγμα) μπορείς να το κάνεις σε τετράγωνο πυρέξ σαν πίττα και θα το κόψεις μετά κανονικά σε κομμάτια για να σερβιριστεί ο κόσμος

αυτό είναι πολύ ωραίο κολπάκι για τεμπελούλες σαν εμένα!που όμως γουστάρουν λαχανοντολμά! μου έβαλες ιδέα για ΣΚ! ή αύριο απόγευμα...

τον ασταμάτητο με τις ιδέες! πώς φαίνεται η πείρα κ η όρεξη!;)

τρώμε σνίτσελ κ φτιάχνω γίγαντες το απόγευμα. έχω κ βόλτα στην αγορά για ψώνια, αυτή τη φορά λέω να κρατηθώ κ να αγοράσω μόνο για μένα!

αν δεν περάσω από βιβλιοπωλείο (βιβλίο για τη μικρή μου), από καλτσεντόνια (καλσόν για τη μικρή μου), από εσωρουχάδικο που έχει 30% έκπτωση(φανελάκια για τη μικρή μου), από αξεσοράηζ (κοκκαλάκια κ μπιχλιμπίδια για τη μικρή μου)...ίσως να αγοράσω μια κρέμα προσώπου, μια μπλούζα κ ένα κολιεδάκι φο εννοείται για ένα μαύρο φόρεμα που έχω...

Link to comment
Share on other sites

............

"cinnabons. "

τί είναι αυτά; με κανέλα κάτι;

Cinnabons (12-15 pieces)

Ζύμη:

· 600 γρ. αλεύρι

· 120 γρ. ζάχαρη

· 8 γρ. μαγιά (1 φακελάκι)

· 220 γρ. χλιαρό γάλα

· 70 γρ. μαργαρίνη

· 2 αυγά

· 1 κ.γ. αλάτι

Γέμιση:200gr καστανή ζάχαρη / 3-4 κ.σ. κανέλα / 70 γρ. μαργαρίνη

Σάλτσα τυριού:

· 110 γρ. μαργαρίνη

· 200 γρ. άχνη

· 120 γρ. τυρί φιλαδέλφεια

· 1 πρέζα αλάτι

· 1/2 κ.γ. βανίλια υγρή

1. Ανακατεύουμε τη μαγιά στο χλιαρό γάλα να διαλυθεί καλά.

2. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε το αλεύρι, τη ζάχαρη, το αλάτι, τη μαργαρίνη και τ' αυγά.

3. Προσθέτουμε το γάλα με τη μαγιά και ζυμώνουμε καλά φτιάχνοντας μια ζύμη την οποία αφήνουμε σκεπασμένη για 1- 1 1/2 ώρες σε ζεστό μέρος ή μέχρι να διπλασιαστεί.

4. Όταν έχει φουσκώσει η ζύμη μας την ξαναζυμώνουμε και την ανοίγουμε σε ορθογώνιο φύλλο 55 X 40 εκ.

5. Το αλοίφουμε με τη μαργαρίνη και πασπαλίζουμε με το μείγμα ζάχαρης - κανέλας σε όλη την επιφάνεια.

6. Τυλίγουμε το φύλλο μας προσεχτικά σε ρολό από την φαρδιά μεριά και το κόβουμε σε κομμάτια 5 εκ.

7. Τοποθετούμε τα ρολάκια μας σε ένα ταψί με λαδόκολα το ένα μακρία από το άλλο γιατί φουσκώνουν πολύ και τα αφήνουμε για 20-30 λεπτά.

8. Τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς για 15-20 λεπτά ή μέχρι να πάρουν ένα ωραίο χρυσαφί χρώμα.

9. Καθώς θα ψήνονται τα ρολάκια μας φτιάχνουμε τη σάλτσα. Βάζουμε σε ένα μπολ την πολύ καλά μαλακωμένη μαργαρίνη και τα υπόλοιπα υλικά και ανακατεύουμε με το μίξερ χειρός μέχρι να γίνει μια μαλακή σάλτσα.

Πάρε να έχεις Φέφη... τα έχω βάλει στο μάτι εδώ και πολύ καιρό αλλά στο τέλος, φτιάχνε-φτιάχνε, δεν θα χωράω να βγω από καμία πόρτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:cool::cool::cool:

πότε θα μου κάνετε το τραπέζι; όποτε θες !

...

τρώμε σνίτσελ κ φτιάχνω γίγαντες το απόγευμα. έχω κ βόλτα στην αγορά για ψώνια, αυτή τη φορά λέω να κρατηθώ κ να αγοράσω μόνο για μένα!

αν δεν περάσω από βιβλιοπωλείο (βιβλίο για τη μικρή μου), από καλτσεντόνια (καλσόν για τη μικρή μου), από εσωρουχάδικο που έχει 30% έκπτωση(φανελάκια για τη μικρή μου), από αξεσοράηζ (κοκκαλάκια κ μπιχλιμπίδια για τη μικρή μου)...ίσως να αγοράσω μια κρέμα προσώπου, μια μπλούζα κ ένα κολιεδάκι φο εννοείται για ένα μαύρο φόρεμα που έχω...

ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Μακάρι να πάρεις και για εσένα αυτά που χρειάζεσαι, γιατί, κατά τα λοιπά ... όλα θα είναι για την μικρή σου !! {υπερβολή, την ππαρα-κακομαθαίνεις !!!!}

Είμαι πολύ περήφανη !!!! Σας είπα το κατόρθωμά μου ???? Ω μα ναι, έφτιαξα 1η φορά στη ζωή μου ζύμη για πίτσα και ήταν σούπερ !!!! Πολύ νόστιμη σας λέω ! Αφού δεν το πίστευα γιατί, γενικά, μια φοβία με την μαγιά και ό,τι περιέχει μέσα την λέξη "φούσκωμα" την έχω.... :oops::oops: έφτασα κοντά στα 2α -άντα για να φτιάξω ζύμη η προκόπω !!!! :cool:

Αλλά τα παιδιά το καταφχαριστήθηκαν λέμε !!!! Πολύ παιχνίδι !!!!

Για σήμερα λοιπόν, έχω λίγα περισσεύματα πίτσας στο ψυγείο και δεν έχω ιδέα τί θα φάμε αφού θα πάμε σπίτι αργά (9.30-10.00) ...μάλλον τα πόδια μας !!! Ή την αγάπη μας, που είναι πιο καλή ιδέα !!!

Αααααααααααααααααααααχ, πάλι καλά να λέω που έχω σύζυγο κατανοητικό !!!! (από το συγκαταβατικός !!!!) :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από μένα...

Αγγελική,μπράβο στο κοριτσάκι σου!

Τώρα είμαι έτοιμη, αφήνομαι στα έμπειρα χέρια σας για το μενού της πρωτοχρονιάς. Άτομα: περίπου 20, τα μικρά θα είναι 6, αλλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερο φαγητό.

Τωρα τι να πω,που τα είπαν όλα τα κορίτσια;:(

Ψηφίζω κι εγώ χοιρινό!!!Χοιρινό έχουμε αποφασίσει να φτιάξουμε κι εμείς.

Υπέροχο γίνεται στη γάστρα το χοιρινο καρε με ξερά δαμάσκηνα και βερύκοκα,κρεμμύδια και μπύρα.Το χω δοκιμάσει από Γαστρονόμο και είναι μούρλια.

Επίσης μου αρεσει πολύ κοτόπουλο με κονιάκ και πορτοκάλι...Ευκολο,γρήγορο και γκουρμέ...Με ενα πιλαφάκι εορταστικό

Και γενικά είμαι της άποψης...λίγα ως προς την ποικιλία και καλά φαγητά,για να φαγωθούν με ευχαρίστηση και αρκετές σαλάτες.

Εβίρι μονο που προσφέρεσαι,μου φτιάχνεις τη διάθεση!

Ggeny ευχαριστούμε για τις συνταγές!

Απόψε εφτιαξα παντεσπάνι για πρωτη φορα και νομίζω ότι βγηκε καλό.

Από φαγητάκια,χθες βράδυ εκανα πίτσα και σήμερα το απόγευμα μπιφτεκάκια στο φούρνο με πατάτες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στα κοριτσια

ηθελα να σας πω οτι σημερα, πρωτα ο Θεος, ξεκιναω δουλεια !!!!!! ξερετε τι σημαινε ιαυτο στις μερες μας ε;..... μολις βρω ρυθμους θα ξαναρθω. μεχρι τοτε σας ευχαομαι καλες γιορτες να περασετε με τις οικογενειες σας


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

ταζακι μου καλη αρχη να εχεις κ καλοστεριωτη!!! Ολα να πανε καλα σου ευχομαι !!!

Φεφικο 3/4 της κουπας εγραφα αλλα δεν ξερω γιατι βγηκε ετσι.Το διορθωσα ομως !!! Ελα εσυ κ θα σου κανω τραπεζι με τα ουλα του!!!Αντε καλα ψωνια αν κ ειμαι σιγουρη πως παλι για την μικρη θα ψωνισεις !!!! Εγω ετσι οπως εχ ωπαχυνει δφεν περνω τιποτα .....

Καντυ ετσι ελεγα κ εγω για την κρεμα τυριου πανω απο τα κανελλορολακια αλλα ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! αυτη την φορα τα εκανα ανεφ κρεμας γιατι στον μικρο αρεσουν καλυτερα σκετα .Εχω να πω οτι κ με τις δυο εκδοχες ζεστα ειναι ολα τα λεφτα !!!! να τα φτιαξετε ειναι πανευκολα κ πεντανοστιμε.Προχτες στα σκετα ελεγα να βαλω μεσα σταφιδες αλλα κολωσα, κακως....

Περιστερω περιμενουμε να μας πεις για την τουρτα σου!!!

Το ιδιο φαγητο θα φαμε Καντυ σημερα, τα ποδια μας.... δεν μαγειρεψα χτες τρεχαμε για ψωια δωρα κ φαγαμε σουβλακος με τα ουλα τους το βραδυ.... ε θα παρω κατι απο το εστιατοριο εδω στην δουλεια για μεσημερι κ για αυριο βλεπουμε εχω στερεψει απο ιδεες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Μακάρι να πάρεις και για εσένα αυτά που χρειάζεσαι, γιατί, κατά τα λοιπά ... όλα θα είναι για την μικρή σου !! {υπερβολή, την ππαρα-κακομαθαίνεις !!!!}

Είμαι πολύ περήφανη !!!! Σας είπα το κατόρθωμά μου ???? Ω μα ναι, έφτιαξα 1η φορά στη ζωή μου ζύμη για πίτσα και ήταν σούπερ !!!! Πολύ νόστιμη σας λέω ! Αφού δεν το πίστευα γιατί, γενικά, μια φοβία με την μαγιά και ό,τι περιέχει μέσα την λέξη "φούσκωμα" την έχω.... :oops::oops: έφτασα κοντά στα 2α -άντα για να φτιάξω ζύμη η προκόπω !!!! :cool:

Αλλά τα παιδιά το καταφχαριστήθηκαν λέμε !!!! Πολύ παιχνίδι !!!!

αυτά τα σφολιατίνια κανέλας τα κάνει κ η αδερφή μου, νομίζω είναι τα ίδια. κ νομίζω ότι τα κάνει με τη συνταγή της Αργυρώς Μπ. πεντανόστιμα.

έτοιμα είναι πιο εύγεστα!;)να μου τα φέρνει η αδερφούλα στην πιατέλα!

τη ζύμη της πίτσας πώς την κάνεις; εγώ όπως του ψωμιού. αλεύρι, αλάτι, μαγιά, λάδι, μπορεί κ λιγάκι ξύδι κ ελάχιστη ζάχαρη. νερό χλιαρό εννοείται. την έχω δοκιμάσει κ με ελάχιστο γάλα. αλλά θέλω να δοκιμάσω κ τις συνταγές του γαστρονόμου...

χθες τελικά πήρα μια κρέμα ημέρας φρέζυ ντερμ, πρώτη φορά αγόρασα αντιγηραντική κ μου κακοφάνηκε γμτ, αλλά σκέφτομαι κ για κρέμα νυκτός, αφού ρυτιδούλες, πανάδες κ ευρειαγγείες έχουν κατσικωθεί στο πρόσωπό μου...

θα τηλεφωνηθώ με την φαρμακοποιό αργότερα για το ποιά να μου κρατήσει. μου έδωσε δωράκι κολιεδάκι με καρδούλα για την κοράκλα!

εννοείται πήρα http://www.kedros.gr/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=3022 αυτό από το βιβλιοπωλείο για το φεφόπαιδο. μου τη δίνει ο χοντρούλης με τα κόκκινα ρούχα που παριστάνει τον Άγιο Βασίλη. αρχίζει η εκπαίδευση. ήδη την έστειλα στη γιαγιά της με το βιβλίο!

κάντυ μου επιτέλους της πήρα ισοθερμικά μινέρβα κοντομάνικα φανελάκια! τα είχε προσφορά 9.90 το ένα!

πήγα για το φο κολιεδάκι μου κ ενώ το διάλεξα, το κρατούσα στα χέρια μου για το ταμείο...ο μάτης μου έπεσε σε ένα στέμμα-χτενάκι για τα μαλλιά. αυτό ήταν, άφησα το κολιέ, κ αγόρασα το στέμμα!

περιττό να πω ότι δεν πρόλαβα να δω για μπλούζα κ ότι δεν φτάνουν τα μαμημένα για κολιεδάκι. αλλά δεν βαριέσαι...υγεία.

είχα να βγω πολύ καιρό κ το χάρηκα σαν παιδί μικρό κ τρελό!:oops::shock::D:tongue:

η μικρή λάλησε από χαρά! με όλα! της είχε φέρει νωρίτερα κ ο νονούλης κ άλλο παιχνίδι κ ήταν μέσα στη χαρά!

ήθελε να κοιμηθεί με τα χαρτιά περιτυλίγματος!!!!!!!

καλημερα στα κοριτσια

ηθελα να σας πω οτι σημερα, πρωτα ο Θεος, ξεκιναω δουλεια !!!!!! ξερετε τι σημαινε ιαυτο στις μερες μας ε;..... μολις βρω ρυθμους θα ξαναρθω. μεχρι τοτε σας ευχαομαι καλες γιορτες να περασετε με τις οικογενειες σας

καλή αρχή στη δουλειά σου! καλοστέριωτη! κ καλοπληρωμένη!

καλά Χριστούγεννα! κ καλή Πρωτοχρονιά!

χθες που είδα κάτι γνωστούς μου μου τόνισαν ότι το σωστό είναι να λέμε οι Χριστιανοί καλά Χριστούγεννα, γιατί καλές γιορτές έχουν όλοι οι άλλοι, οι μη! έτσι τονίζουμε τη χαρά της γέννησης του Χριστούλη!

τί λέω πάλι πρωινιάτικα...έτσι μου βγήκε το όνομα με το δασκαλίστικο ύφος!:rolleyes:

παιδαγωγικά ήθελα καλέ:P, ας όψετε η μανούλα που της είχε μείνει καημός που δεν την άφησε η γιαγιά μου να σπουδάσει κορίτσι πράμα κ έτσι έβγαλε το άχτι της πάνω μου.....:cool:

οι γίγαντες πρέπει να έγιναν καλοί. δεν πρόλαβα να δοκιμάσω.

σήμερα έβγαλα κιμά...δεν νηστεύω, το ομολογώ. θα το κάνω με μακαρόνια. μόνο που τον έβγαλα σήμερα το πρωί κ ήταν εσκιμώος. μακάρι να ξεπαγώσει έως το απόγευμα.

τα απογεύματα έχω αποκτήσει μια απολαυστική συνήθεια! ετοιμάζω ελληνικούλι καφεδάκο κ πίνω μόνη ή με τον αγαπούλη! κ είναι υπέροχο να πίνεις καφέ κ να μιλάς, χωρίς να βγαίνεις στη βεράντα με το κρύο, με κίνδυνο να ακολουθήσει το σπλάχνο μέσα στο φρόζεν τοπίο γκορίλες στην ομίχλη.......!

για βράδυ σαλατούλα ρόκα με κασέρια κ πορτοκάλι.

το πρωί το φεφόπαιδο...μόλις ανοίγει τα μάτια της...

-ο μπαμπάς έχει ατοκίνητο!

-ναι αγάπη μου, έχει αυτοκίνητο κ όταν μεγαλώσεις θα οδηγείς κ εσύ το δικό σου αυτοκίνητο κ θα κάνεις βολτούλα τη μαμά!

-ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μπορείς!

-τί μπορώ κορίτσι μου;ρωτάει ο μπαμπάς

-να κάνεις βόλτα τη μαμά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-χοχοχοχοχο η μαμά.

το πρωί πάλι, αφού ντύθηκε....ακούγεται το κλάμα ενός μωρού ..

-το μωρό θέλει τη μαμά του, κλαίει, δεν έχει να φάει, δεν έχει γουβαλάκια! με ύφος συμπόνοιας. μεγάλη καψούρα τα γιουβαρλάκια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

καλημέρα τζένη μου!

Φεφικο 3/4 της κουπας εγραφα αλλα δεν ξερω γιατι βγηκε ετσι.Το διορθωσα ομως !!!

έτσι το φαντάστηκα. ευχαριστώ.

Ελα εσυ κ θα σου κανω τραπεζι με τα ουλα του!!!

αχ, καλά θα ήταν!

Αντε καλα ψωνια αν κ ειμαι σιγουρη πως παλι για την μικρη θα ψωνισεις !!!!

όντως!είμαι τρελαμένη με την κοράκλα! έχει ομορφύνει, μεγσλώσει κ με αφήνει να την χτενίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κατόρθωμα! κ να της φοράω στέκα! άρα; θα επενδύσω σε αξεσοράηζ! κ εγώ κ η γιαγιά της που έχει μεράκι...;)

Εγω ετσι οπως εχ ωπαχυνει δφεν περνω τιποτα .....

κ εγώ νόμιζα πως έχω παχύνει, αλλά τελικά μπορώ να πω ότι πρέπει να έχω χάσει κ λιγάκι τις τελευταίες εβδομάδες. ίσως φταίει που χορταίνω με λιγότερη ποσότητα, λόγω του ότι η γεύση μου είναι πιο έντονη, χωρίς τσιγάρο. δεν το ξέρω με σιγουριά, δεν έχω ζυγαριά, αλλά το βλέπω στα ρούχα μου.

άρα, κ εσύ μήπως νομίζεις ότι πάχυνες κ αδικείς τον εαυτό σου;

Καντυ ετσι ελεγα κ εγω για την κρεμα τυριου πανω απο τα κανελλορολακια αλλα ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! αυτη την φορα τα εκανα ανεφ κρεμας γιατι στον μικρο αρεσουν καλυτερα σκετα .Εχω να πω οτι κ με τις δυο εκδοχες ζεστα ειναι ολα τα λεφτα !!!! να τα φτιαξετε ειναι πανευκολα κ πεντανοστιμε.Προχτες στα σκετα ελεγα να βαλω μεσα σταφιδες αλλα κολωσα, κακως....

σταφίδες βάζει κ η σίστερ μου! ταιριάζουν απόλυτα!

Το ιδιο φαγητο θα φαμε Καντυ σημερα, τα ποδια μας.... δεν μαγειρεψα χτες τρεχαμε για ψωια δωρα κ φαγαμε σουβλακος με τα ουλα τους το βραδυ.... ε θα παρω κατι απο το εστιατοριο εδω στην δουλεια για μεσημερι κ για αυριο βλεπουμε εχω στερεψει απο ιδεες.

τί δωράκια πήρες;

ξέχασα..πέρασα κ από καλτσεντόνια κ πήρα ακόμα ένα κασμιρένιο καλσόν ροζ παλ για τη θυγατέρα! είχε κ καλτσοπάπουτσα αστεία με πιγκουίνους κ ταράνδους, αλλά από 4 χρόνων κ πάνω...σνιφ! νεξτ γήαρ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα έφτιαξα αχιβαδούλες με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος για φαγάκι. Αύριο θα φάμε σπανακόρυζο γιατί το Σάββατο τα παιδάκια μου θα κοινωνήσουν και θα τα νυστέψω από κρέας μία μέρα.

Φεφάκι με γειά τα ψώνια της Ρύπας αλλά και τα δικά σου! Και θα συμφωνήσω με Κάντυ, μάλλον την κακομαθαίνεις λιγάκι ε????;)

Ευχαριστώ για τις ευχές για την κόρη μου! Κράτα την Ιτιά να την τραγουδήσεις όταν κάποια στιγμή συναντηθούμε από κοντα!

Εύχομαι το ίδιο περήφανη να σε κάνει να νιώσεις και η Ρυπούλα στο μέλλον!

Κάντυ μπράβο για την ζύμη της πίτσας! Να σου πω την αλήθεια εγώ φτιάχνω την συνταγή που έχει πάνω η κόκκινη Φαρίνα και βγαίνει μια χαρά!

Περιστεράκι σε ευχαριστώ κι εσένα και μακάρι να δεις τον Φωτάκο σου να διαπρέπει! Για πες μας πως βγήκε η τούρτα?

Εβιράκι αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα! Είναι ελεεινοί και βρωμεροί οι Γερμαναράδες και καλά κάνω που δεν τους πάω τελικά!!!:mad::mad::mad:

Ταζάκι όλα καλά να πάνε με την δουλίτσα σου! Να μας γράψεις εντυπώσεις!

ggeny ένα σουβλάκι στα όρθια το χτύπησα κι εγώ την Πέμπτη το βράδυ που περίμενα την κόρη μου να σχολάσει από τα Αγγλικά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Βρεεεεε, μωρέ για καλό σας ρώτησα????

α) πείνασα

β) τα θέλω όλα

γ) τα θέλω όλα και να τα κάνω και να τα φάω!!!

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Γράφω τις σκέψεις μου, ανάκατα, γιατί θα σας ξαναδιαβάσω για να μπω σε σειρά.

Κρατάμε σίγουρα το χοιρινο, μου άρεσε και το ρολό Εβιράκι για την ευκολία του. Βέβαια άλλη φάση και η λαδόκολλά. Πρώτος προβληματισμός, είδομεν.

Πατάτες ογκρατέν αντι μελιού.

Γέμιση με ρύζι, κάστανα, δαμάσκηνα και τα σχετικά ή ιτς πιλάφι? Δεςύτερος προβληματισμός

Όχι γαλοπούλα, θα έχουμε φάει 3-4 μέχρι τότε.

Λαζάνια ή κρέπες σπανάκι 3ος προβληματισμός

Αχ θέλω και πίτες (κι έχω μάθει και κάτι κόλπα για παρουσίαση σφολιατόπιτας πλεξούδα πολύ εύκολάκι και εντυπωσιακό).

Πρασοκιμαδόπιτα?

Πίτα με λαχανικά σε ταρτιέρα (έχω ξανακάνει σε τραπέζι γιορτινό είχε αρέσει πολύ).

4ος προβληματισμός

Λαχανοντολμάδες: θα έρθουν έτοιμοι, πάει αυτό!

Σαλάτα πράσινη ανάμικτη με ρόδια, κουκουνάρι.

Δεύτερη σαλάτα?

Σίγουρα το γιαούρτι για επιδόρπιο συν κάτι ακόμα που δεν έχω αποφασίσει.

Θα έχω ήδη μελομακάρονα, κουραμπιέδες και σοκολατάκια (τρουφάκια ή κάτι άλλο σπιτικό), έτσι για την ποικιλία.

Βασιλοπιτα (χμμμ, μάλλον με συνταγή της πεθεράς).

Μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

μπονζούγ!

Σήμερα έφτιαξα αχιβαδούλες με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος για φαγάκι. Αύριο θα φάμε σπανακόρυζο γιατί το Σάββατο τα παιδάκια μου θα κοινωνήσουν και θα τα νυστέψω από κρέας μία μέρα.

ωραίο φαγάκι κ πολύ καλάθα κάνεις που θα τα κοινωνήσεις!

Φεφάκι με γειά τα ψώνια της Ρύπας αλλά και τα δικά σου!

ΤΥ!πήρα κ νυκτός τελικά της ίδιας μάρκας. μίλησα με την φαρμακοποιό κ το πήρε ο φέφος μου ήδη. λευκαντική.οι 2 κρέμες ήταν μια ευγενική χορηγία των πεθερικών! έτσι για να μη νομίζετε ότι χθες ξύπνησα ζάμπλουτη!:P:tongue:

Και θα συμφωνήσω με Κάντυ, μάλλον την κακομαθαίνεις λιγάκι ε????;)

όσο πατάει ο ελέφας! είχαν περισσέψει λεφτά από το δώρο των γονιών μου που της έδωσαν λεφτά για μπότες κ έτσι με τα χρήματα αυτά πήρα φανελάκια κ βιβλίο. μέχρι εκεί δεν υπήρχε υπερβολή. το δικό μου δώρο ήταν το στέμμα!;)

Ευχαριστώ για τις ευχές για την κόρη μου! Κράτα την Ιτιά να την τραγουδήσεις όταν κάποια στιγμή συναντηθούμε από κοντα!

Εύχομαι το ίδιο περήφανη να σε κάνει να νιώσεις και η Ρυπούλα στο μέλλον!

αμήν Παναγία μου!αχ, έχω μεράκι να την καμαρώσω.......να γίνει Άνθρωπος θέλω! αλλά κ η μόρφωση θα την βοηθήσει!

Κάντυ μπράβο για την ζύμη της πίτσας! Να σου πω την αλήθεια εγώ φτιάχνω την συνταγή που έχει πάνω η κόκκινη Φαρίνα και βγαίνει μια χαρά!

κ ήθελα να το ρωτήσω. την έχω διαβάσει, όπως κ συντασγή πίτσας στο αλεύρι για όλες τις χρήσεις, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ. γράψε πώς γίνεται.

καλοπερνάς όσο περιμένεις για τα αγγλικά...:rolleyes:

Βρεεεεε, μωρέ για καλό σας ρώτησα????

α) πείνασα

β) τα θέλω όλα

γ) τα θέλω όλα και να τα κάνω και να τα φάω!!!

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Γράφω τις σκέψεις μου, ανάκατα, γιατί θα σας ξαναδιαβάσω για να μπω σε σειρά.

Κρατάμε σίγουρα το χοιρινο, μου άρεσε και το ρολό Εβιράκι για την ευκολία του. Βέβαια άλλη φάση και η λαδόκολλά. Πρώτος προβληματισμός, είδομεν.

Πατάτες ογκρατέν αντι μελιού. ογκρατέν ξέρω. μελιού πώς γίνονται;

Γέμιση με ρύζι, κάστανα, δαμάσκηνα και τα σχετικά ή ιτς πιλάφι? Δεςύτερος προβληματισμός

ιτς πιλάφι δεν έχω φάει. θα σε γελάσω.

Όχι γαλοπούλα, θα έχουμε φάει 3-4 μέχρι τότε.

Λαζάνια ή κρέπες σπανάκι 3ος προβληματισμός

κρέπες με σπανάκι αβλεπί!

Αχ θέλω και πίτες (κι έχω μάθει και κάτι κόλπα για παρουσίαση σφολιατόπιτας πλεξούδα πολύ εύκολάκι και εντυπωσιακό).

Πρασοκιμαδόπιτα?

Πίτα με λαχανικά σε ταρτιέρα (έχω ξανακάνει σε τραπέζι γιορτινό είχε αρέσει πολύ).

κάνε αυτό που ξέρεις καλά!

4ος προβληματισμός

Λαχανοντολμάδες: θα έρθουν έτοιμοι, πάει αυτό!

αν περισσεύουν, στείλε ένα..πιατέλα!:P

Σαλάτα πράσινη ανάμικτη με ρόδια, κουκουνάρι.

Δεύτερη σαλάτα?

λάχανο με δύο χρώματα λευκό κ μωβ, καρότο, πράσινο μήλο, καρύδι, γιαούρτι, λεμόνι ντρέσιν!

Σίγουρα το γιαούρτι για επιδόρπιο συν κάτι ακόμα που δεν έχω αποφασίσει.

Θα έχω ήδη μελομακάρονα, κουραμπιέδες και σοκολατάκια (τρουφάκια ή κάτι άλλο σπιτικό), έτσι για την ποικιλία.

Βασιλοπιτα (χμμμ, μάλλον με συνταγή της πεθεράς).

Μπερδεύτηκα

γαλακτομπούρεκο αλλά με σοκολατένια κρέμα μέσα; έτσι για κοντράστ στο γιαούρτι που θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...