Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα καλημερα!!! Βρεχει βρεχει σημερα αμαν πια!!!

Ελενη μηπως εισαι αλλεργικη στα Χρσιτουγεννα? ( κρυο το ξερω) ... Στα γλυκα τα ποτα κ τα μυρωδικα που βαζουν δεν ειναι δεσμευτικα να ξερεις.Βαζεις οτι θες κ οτι σου αρεσει.Σαν συνδιασμο κ εγω οπως η Εβιρι θα εβαζα λεμονι ξυσμα κ λεμοντσελο .Στα δικα μου εβαλα λεμονι ξυσμα κ ουζο !!! η πεθερα μου περσυ ειχε φτιαξει διαφορα λικερ μονη της κ εβαλε σε ενα ποτηρακι κρασιου λιγο απο ολα κ αυτο εβαλε σαν ποτο μεσα στους κουραμπιεδες αλλα να σου πω την αληθεια ειχαν μπερδευτει πολυ οι γευσεις .

Θα βαλω συνταγη για τουρτες αργοτερα γιατι τωρα εχω μια συναντηση κ δεν θα προλαβω.

Για σημερα τρωμε γεμιστα που εκανα χτες.Επισης εκανα κ ενα κεικ πορτοκαλι πολυ ωραιο βγηκε.Θυμαστε την αλλη φορα που σας ελεγα που δεν φουσκωσε το κεικ πορτοκαλι παλι? Νομιζω πως αν δεν ειναι πολυ καλα γινομενα τα πορτοκαλια κ βαλεις τον χυμο στο γλυκο μετα κατι γινετε κ αυτο δεν φουσκωνει.Παλι καλα χτες ειχα βαλει εξτρα μπεικιν κ δεν την πατησα αλλα ειδα οτι εκει που φουσκωσε πολυ μετα χωρις να ανοιξω το φουρνο ξαφνικα εκατσε λιγο κ μου εκανε εντυπωση γιατι δεν μου εχει κατσει ποτε κεικ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

:rolleyes::rolleyes: χα χα ε μα ναι... γιατί στις αρχές του προηγούμενου ήμανε αδύνατη !:cool:

κι εγώ πεινάω βαριέμαι θέλω να πάω σπίτι μου !!! με τα πιτσίνια μας !

ευχαριστουμε για το μυστικούλι με το μπέικιν.

η όρεξη αγαπούλα είναι απόδειξη υγείας!;)

ομολογω οτι μου λειψατε :D

αγγελικη ησασταν ολες πολυ ομορφες στο ονειρο μου και ολες με τ παιδακια σας αγκαλια

σας ειχα δει πριν κανενα μηνα δεν το θυμαμαι καλα το ονειρο θυμαμαι μονο οτι μια απο εσας ή η φεφη ή η καντυ ηταν με κοντο σγουρο κοκκινο μαλλακι :D

σημερα παρηγγειλα και την κουνια με το στρωμα!!

και σημερα εφτιαξα σνιτσελ με ρυζι με τσιγαρισμενη πιπερια, καλαμποκι και καρυ!

φιλακια και καληνυχτα σας

ίδιο φαγάκι κάναμε, σνίτσελ χοιρινά κ ρυζακι. μόνο τη γαρνιτούρα δεν έκανα. έκανα όμως ποπ κορν για την κόρη μου κ την παρέα της που έπαιζαν χθες.

με γειά την κούνια! με το καλό!

για το μαλλάκι...μάλλον την κάντυ θα είδες, γιατί εγώ προσπαθώ να το μακρύνω, κ το έχω άβαφο, καστανό σκούρο στο φυσικό του. κατσαρά ήταν μια φορά κ έναν καιρό, αλλά πλέον ...με εγκατέλειψαν κ όσα απέμειναν είναι σπαστά!:P

μάκια σου!

Κορίτσια, κοριτσάκια μου καλή σας εσπέρα.

Σήμερα η πλάτη μου, η μέση μου, τα πόδια μου, το κεφάλι μου δεν περιγράφονται, είναι απερίγραπτα.

Βγήκα για ψώνια στις 10.30 και γύρισα μετά τις 13.30.

Φαγητό δεν έφτιαξα, τη βγάλαμε με αποφάγια, αλλά έφτιαξα γλυκά. Καρύδωσα τα μελομακάρονα, έφτιαξα δίπλες, τις καρύδωσα κι αυτές (εμένα ποιος θα με καρυδώσει), έφτιαξα μία παρτίδα άσπρα σοκολατάκια και μία παρτίδα μαύρα. Αυτή τη στιγμή δεν αντέχω άλλο, ή θα τινάζομαι στον ύπνο μου από την κούραση ή θα ροχαλίζω.

μπράβο σου για όλα για γλυκά, ψώνια!

θέλω συνταγή για δίπλες!

η διακοπή του τσιγάρου ήταν μια ωραία πρωτοβουλία του αγαπούλη μου, με δική του στήριξη τα κατάφερα! κ αυτός διέκοψε επίσης.

Ελένη Αγγλία, δεν ξέρω από κουραμπιέδες να βοηθήσω... μάκια!

καλημερα καλημερα!!! Βρεχει βρεχει σημερα αμαν πια!!!

Θα βαλω συνταγη για τουρτες αργοτερα γιατι τωρα εχω μια συναντηση κ δεν θα προλαβω.

θα περιμένω!

Για σημερα τρωμε γεμιστα που εκανα χτες.Επισης εκανα κ ενα κεικ πορτοκαλι πολυ ωραιο βγηκε.Θυμαστε την αλλη φορα που σας ελεγα που δεν φουσκωσε το κεικ πορτοκαλι παλι? Νομιζω πως αν δεν ειναι πολυ καλα γινομενα τα πορτοκαλια κ βαλεις τον χυμο στο γλυκο μετα κατι γινετε κ αυτο δεν φουσκωνει.Παλι καλα χτες ειχα βαλει εξτρα μπεικιν κ δεν την πατησα αλλα ειδα οτι εκει που φουσκωσε πολυ μετα χωρις να ανοιξω το φουρνο ξαφνικα εκατσε λιγο κ μου εκανε εντυπωση γιατι δεν μου εχει κατσει ποτε κεικ.

φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

θέλω συνταγή για δίπλες!

Η καλύτερη συνταγή που έχω φτιάξει είναι με αλεύρι τελικά. Κάποτε έφτιαχνα με σιμιγδάλι αλλά μου γίνονταν λίγο σκληρές. Προτίμησα μία που έφτιαξα και πέρσι και βγήκε το ίδιο επιτυχημένη και στην εκτέλεση και στη γεύση. Βρίσκεται στις συνταγές της παρέας και έχει ένα μικρό βιντεάκι για το γύρισμα της δίπλας μέσα στην κατσαρόλα με το λάδι, ώστε να γίνει ρολό.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/diples-kalamatianes.html

Όπως τις δείχνει η φωτογραφία, έτσι μου έγιναν κι εμένα. Εγώ βέβαια δεν μπορούσα εύκολα να τις τσιμπάω στην άκρη με το πιρούνι, όπως έλεγε η γυναίκα στο βίντεο. Μου φαινόταν ευκολότερο να περνάω το φύλλο ανάμεσα στα δόντια του πιρουνιού και να βοηθάω με το άλλο πιρούνι.

Ακόμα πιο εύκολο είναι να την τυλίγει κανείς στα τρία, πρώτα τη μία πλευρά να την φτάνει μέχρι τη μέση του μήκους και μετά να γυρίζει ρολό αυτό το δίπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

εβίρι μου ευχαριστώ. πολύ μπελαλίδικες τελικά οι δίπλες οι καλαματιανές. όχι στο ζύμωμα ούτε στο τηγάνισμα ούτε στο τύλιγμα, όσο στο να τις πλάσει κανείς, περάσει από το μηχάνημα τόσες φορές. έχουμε βέβαια τη μηχανή για τα ζυμαρικά...

πάντως θέλει μια μέρα ολόκληρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αυτές τις μέρες δεν έχω βρει χρόνο να μπω στο καφέ μας κι έτσι δεν έχω διαβάσει νέα σας! Ευελπιστώ να το κάνω μέσα στην ημέρα!

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο.

Χθες πήρα τους βαθμούς της κόρης μου. 19,2 έβγαλε μέσο όρο και είναι η νέα απουσιόλογος της τάξης της! Είμαι πολύ περήφανη για την κορούλα μου και εύχομαι σε όλες σας να ζήσετε ανάλογες στιγμές από τα δικά σας παιδάκια!

Σας φιλώ για την ώρα, θα μπω αργότερα να διαβάσω τα δικά σας νεα.......


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στα όμορφα κορίτσια.

Απολαμβάνω το καφεδάκι μου και ταυτόχρονα ιντερνετενιάζομαι.

Για φαγητό θα βάλω σε λίγο κουνουπίδι με πατάτες γιαχνί.

εβίρι μου ευχαριστώ. πολύ μπελαλίδικες τελικά οι δίπλες οι καλαματιανές. όχι στο ζύμωμα ούτε στο τηγάνισμα ούτε στο τύλιγμα, όσο στο να τις πλάσει κανείς, περάσει από το μηχάνημα τόσες φορές. έχουμε βέβαια τη μηχανή για τα ζυμαρικά...

πάντως θέλει μια μέρα ολόκληρη!

Όχι, μπορείς να κάνεις λιγότερο χρόνο και διαφορετικό τρόπο για να μη χρειαστείς όλη μέρα.

Καταρχήν, εγώ έφτιαξα τη μισή ακριβώς δόση μετρώντας όλα τα υλικά στο μισό. Έπλασα το ζυμάρι και το άφησα σε μια λεκάνη λίγο περισσότερο από μία ώρα, γιατί συνέπεσε με την ώρα του μεσημεριανού φαγητού μας.

Εδώ στη Γερμανία δεν έχω μηχανή για ζύμες και ζυμαρικά όπως δείχνει η συνταγή, ούτε είχα βοήθεια από δεύτερο άτομο, μόνη μου τις έφτιαξα, κάνοντας τα εξής βήματα.

Μόλις άφησα το ζυμάρι να ξεκουραστεί, έπαιρνα κομμάτια στο μέγεθος μικρού πορτοκαλιού και τα άνοιγα σε φύλλο. Έβαλα το πρώτο φύλλο στην άκρη του τραπεζιού την οποία είχα ελαφρά πασπαλίσει με αλεύρι. Από πάνω έβαλα λαδόκολλα κι από πάνω το δεύτερο φύλλο. Κάθε φύλλο ήταν σκεπασμένο με τη δική του λαδόκολλα για να μην ξεραθεί.

Στο μάτι της κουζίνας έβαλα ένα μικρό κατσαρολάκι με μισό-μισό σπορέλαιο και ελαιόλαδο, γεμάτο πιο πάνω από τη μέση. Μέχρι να ζεσταθεί γύρισα τα φύλλα που άνοιξα τα πάνω κάτω, έτσι ώστε να παίρνω πάνω-πάνω το πρώτο που είχα φτιάξει νωρίτερα και το έκοψα σε λωρίδες και μετά σε τετράγωνα κομμάτια τόσο όσο να χωράνε στο κατσαρολάκι και να περισσεύουν και λίγο. Έβαλα σε ένα μεγάλο ταψί χαρτί κουζίνας για να το έχω δίπλα στο μάτι, να στραγγίσω τις δίπλες.

Έριχνα ένα-ένα τα κομμάτια μέσα, αυτά βυθίζονται από μόνα τους αρχικά και μόλις αρχίσουν να τηγανίζονται έρχονται στην επιφάνεια. Τότε τα έπιανα στις άκρες με το ένα πιρούνι και βοηθούσα με το άλλο, ώστε να τα τυλίξω σε ρολό.

Κάθε μία την έβαζα όρθια στο ταψί να στραγγίσει καλά. Κάθε φορά που τέλειωνε ένα φύλλο, έβγαζα τη λαδόκολλα και έπαιρνα το επόμενο να το κόψω σε μία-μία λωρίδα να το τηγανίζω ταυτόχρονα.

Έτσι δε χρειάστηκα βοήθεια από δεύτερο άτομο, ούτε και τη μηχανή ζυμαρικών και έκανα λίγο περισσότερο από μιάμιση ώρα να τελειώσω το άνοιγμα των φύλλων και το τηγάνισμα.

Χθες πήρα τους βαθμούς της κόρης μου. 19,2 έβγαλε μέσο όρο και είναι η νέα απουσιόλογος της τάξης της! Είμαι πολύ περήφανη για την κορούλα μου και εύχομαι σε όλες σας να ζήσετε ανάλογες στιγμές από τα δικά σας παιδάκια!

Είμαστε κι εμείς περήφανες που σε έχουμε φίλη μας. Να το χαίρεστε το καμάρι σας και να σας κάνει πάντα περήφανους στη ζωή της με ό,τι κι αν καταπιάνεται. Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! αγγελική συγχαρητήρια!!!!! να την χαίρεσαι την μικρή σου, πολλά μπράβο!!!!!

Φεφάκι συγχαρητήρια και σε εσένα!!! το κόψιμο του τσιγάρου είναι μεγάλη υπόθεση, εύγε!

Γράφω για τα πρόσφατα γιατί παρόλο που σας διάβασα εχθές δεν πρόλαβα να γράψω και σήμερα τα ξέχασα.... :$

Σήμερα έχουμε αρνάκι, μιααααμ, στο φούρνο, ίσως με πατάτες! Ως γνωστόν άλλος θα φτιάξει, θα σας πω αύριο....

Τώρα είμαι έτοιμη, αφήνομαι στα έμπειρα χέρια σας για το μενού της πρωτοχρονιάς. Άτομα: περίπου 20, τα μικρά θα είναι 6, αλλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερο φαγητό.

Θυμίζω ότι οι εργασίες θα γίνουν με πολύ κόσμο στο σπίτι, άρα δεν θέλουμε μπελαλίδικα πιάτα (θυμήθηκα τώρα τις δίπλες, χαρά στα κουράγια σας όσες τις φτιάξατε!!! και έχω και καταγωγή από πελοπόνησσο...).

Εκτός από τις 2 σαλάτες και τα συνοδευτικά (πχ πατατούλες με μέλι και ρύζι στον ατμό), που ας πούμε το 'χω, για τα λοιπά δεν ξέρω τι μου γίνεται. Βοηθάαατεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Καλλιοπάκι.

Τα πιο εύκολα φαγητά από άποψη χρόνου και ευκολίας κλπ είναι αυτά που γίνονται στη λαδόκολλα ή στη λαμαρίνα του φούρνου.

Συγκεκριμένα, μπορείς να πάρεις ένα χοιρινό μπούτι μαζί με την πέτσα του, να το χαράξεις από πάνω με λοξές γραμμές προς τη μία κατεύθυνση και μετά με λοξές προς την άλλη κατεύθυνση ώστε να γίνουν σαν μπλακλαβαδωτά κομμάτια. Στο κάθε κομμάτι να μπήξεις ένα γαρύφαλλο για να έχει γιορτινή όψη. Σε κάποια κενά μπήξε και λίγες σκελίδες σκόρδου, βάλε αλατοπίπερο από πάνω και ψήσιμο στη λαμαρίνα του φούρνου σε σιγανή φωτιά για αρκετές ώρες, χωρίς λάδια και νερά στο ταψί μέσα.

Εναλλακτικά παίρνεις ρολό χοιρινό και το ψήνεις στο φούρνο ή σε μεγάλη κατσαρόλα μαζί με μανιταράκια. Αν το κάνεις στην κατσαρόλα από το ζουμί που θα μείνει φτιάχνεις μία σάλτσα που θα την πήξεις με κορνφλάουρ.

Link to comment
Share on other sites

Στη γάστρα επίσης, θα γίνει πολύ νόστιμο το ρολό μαζί με πατατούλες και δε θα χρειάζεται ούτε πολύ ώρα προετοιμασίας, ούτε πολύ πρόσεγμα.

Επειδή πρόκειται για χριστουγεννιάτικο μενού, καλό θα ήταν να έχεις και τη γαλοπούλα τη γεμιστή ή το χοιρινό με σέλινο που είναι ελληνικό φαγητό. Αν κάνεις προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα στα υλικά που θα χρειαστείς και μια μικρή μετατροπή στο φτιάξιμο θα έχεις ένα σχετικά πιο γρήγορο φαγητό και θα γλιτώσεις το μεγάλο μπελά. Εξηγούμαι.

Γαλοπούλα ή κοτόπουλο γεμιστό:

Από την προηγούμενη μέρα βράζεις και καθαρίζεις τα κάστανα, τα φυλάς στο ψυγείο. Κόβεις το κρεμμύδι, το σκόρδο, που θα τσιγαρίσεις τον κιμά, τα φυλάς σε ζελατίνα στο ψυγείο. Καθαρίζεις ή κόβεις τους ξηρούς καρπούς και φρουτάκια που θα βάλεις στον κιμά (καρύδια, ξερά βερίκοκα-δαμάσκηνα, κλπ) και τα φυλάς σε πλαστικό δοχείο στο ντουλάπι έτοιμα να τα ρίξεις στην κατσαρόλα. Γενικά, αν έχεις όλα τα υλικά του κιμά έτοιμα έτσι ώστε να θέλουν μόνο να μπουν στην κατσαρόλα, αμέσως έχεις γλιτώσει πάρα πολύ χρόνο. Ο κιμάς σε ανοιχτή κατσαρόλα θα πάρει περίπου 1-1,5 ώρα. Ταυτόχρονα από την προηγούμενη μέρα καθαρίζεις από πούπουλα και τρίχες το πουλερικό που θα γεμίσεις και την επόμενη το πρωί, μην το γεμίσεις, αλλά ψήστο στο φούρνο στη λαμαρίνα ή στη λαδόκολλα για να μην κάνεις πολύ ώρα με το γέμισμα και το ράψιμο. Στην πιατέλα το βράδυ θα το παρουσιάσεις όπως θέλεις εσύ, ολόκληρο (αν το έχεις ψήσει έτσι στη λαμαρίνα) ή σε κομμένα κομμάτια και σε άλλο πιάτο θα βάλεις τον κιμά που μπορείς μετά το βράσιμό του να βάλεις σε ένα ταψάκι για λίγη ώρα στο φούρνο ώστε να πάρει γεύση ψημένου.

Χοιρινό με σέλινο:

Καθαρίζεις, πλένεις και κόβεις σε μικρά κομμάτια το σέλινο από την προηγούμενη μέρα, το βράζεις για 5' για να χύσεις το πρώτο νερό. Το φυλάς στο ψυγείο. Πλένεις, κόβεις και το χοιρινό και το βράζεις με το πρώτο νερό την προηγούμενη. Την επόμενη μέρα μαγειρεύεις κανονικά το φαγητό που χωρίς αυτήν την προετοιμασία θα το φτιάξεις πολύ γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλλιοπάκι,

με χοιρινό εμένα μου αρέσει πολύ η συνταγή που έχει αποξηραμένα δαμάσκηνα, βερίκοκα, κουνάρι και χυμό πορτοκαλιού. Δεν τη θεωρώ δύσκολη και πολύωρη, γιατί απλά ακολουθείς τα βήματα ενός κρέατος στην κατσαρόλα με τσιγάρισμα και βράσιμο και ρίχνεις αυτά τα υλικά. Αν θες να σου πω πιο αναλυτικά τη συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα είναι και το χοιρινό καρέ. Να ζητήσεις από το χασάπη να το χαράξει λίγο, έτσι ώστε να μπορείς να το κάνεις σαν ακορντεόν. Να το βάλεις στη λαμαρίνα, να το κάνεις να σχηματίσει κύκλο, έτσι ώστε η πρώτη με την τελευταία μπριζόλα του να ακουμπάνε και τα κόκαλα να είναι όρθια, να σου θυμίζουν κορώνα. Μόλις ψηθεία και το σερβίρεις μέσα στο κενό που θα υπάρχει από τα κόκαλα να βάλεις μαρουλάκι σγουρό (λόλα), για να το στολίσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αρχικα βαζω συνταγη για τουρτες που σας υποσχεθηκα χτες.

ΤΟΥΡΤΑ ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ ( 1 ΔΟΣΗ)

4 ΑΥΓΑ

1 ΚΟΥΠΑ ΑΛΕΥΡΙ ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΕΝΟ

1 ΚΟΥΠΑ ΖΑΧΑΡΗ

1 ΒΑΝΙΛΙΑ

1 ΚΣ ΜΠΕΙΚΙΝ ΠΑΟΥΝΤΕΡ

( ΓΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΟ ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ 3ΚΣ ΑΛΕΥΡΙ Κ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ 3ΚΣ ΚΑΚΑΟ)

1 πρεζα αλατι

ΓΕΜΙΣΗ ΚΡΕΜΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ( 1 ΔΟΣΗ)

1 ΛΙΤΡΟ ΓΑΛΑ

6 ΚΣ ΚΟΡΝ ΦΛΑΟΥΡ

3/4; ΚΟΥΠΑΣ ΖΑΧΑΡΗ

1 ΒΑΝΙΛΙΑ

1ΚΣ ΒΟΥΤΥΡΟ

( ΓΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 7 ΚΣ ΤΟ ΚΟΡΝ ΦΛΑΟΥΡ Κ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 1 ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ Η ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ)

ΣΙΡΟΠΙ

1 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟΥ ΝΕΡΟ

3/4 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟΥ ΖΑΧΑΡΗ

Ι ΣΦΗΝΑΚΙ ΛΙΚΕΡ/ΚΟΝΙΑΚ

Σαντιγυ για επικαλυψη

Αρχικα να πως πως αναλογα το μεγεθος της τουρτας θα αλλαξουμε τις αναλογιες τοσο για το παντεσπανι οσο κ για την κρεμα της γεμισης αλλα κ για το σιροπι.

Μια δοση παντεσπανι αρκει για ένα ταψι 24*24 κ μπορεις να το κοψεις σε 2 πατους.Για αυτή την τουρτα αρκει επισης μια δοση κρεμας ζαχαροπλαστικης κ το σιροπι που εχω γραψει. Για μια μεγαλη τουρτα πχ για γεννεθλια με πολλα ατομα εγω κανω 2,5 δοσεις παντεσπανι κ διπλη δοση κρεμας κ σιροπι βαζω 1 ½ ποτηρι νερο κ 1 ζαχαρη. Αναλογα δηλαδη το ταψι που θα κανω το παντεσπανι κ ποσες στρωσεις πανεσπανι θα βαλω, πολλαπλασιαζω αναλογα κ την κρεμα κ το σιροπι.

Εκτελεση

Για το παντεσπανι

Χτυπαμε πολύ καλα στο μιξερ τα αυγα με την ζαχαρη κ μια πρεζα αλατι μεχρι να γινουν κρεμα.Μετα εχουμε ανακατεψει το μπεικιν με την βανιλια κ το αλευρι ( κ το κακαο αν είναι σοκολατενια η βαση μας) κ χαμηλωνουμε το μιξερ κ προσθετουμε κουταλια κουταλια το μειγμα αλευριου στα αυγα πολύ προσεκτικα με απαλες κινησεις για να μην φυγει ο αερας από τα αυγα.Εναλλακτικα σταματαμε το μιξερ κ προσθετουμε το αλευρι σιγα σιγα κ ανακατευουμε με κουταλι.

Στρωνουμε στο ταψακι μας λαδοκολα βουτυρωμενη κ ριχνουμε εμσα το μειγμα.Ψηνουμε στους 200 με αντιστασεις πανω κατω στην μεσαια θεση στο φουρνο για 20 λεπτα. Οσο ψηνετε δεν ανοιγουμε καθολου το φουρνο για να μην κατσει το παντεσπανι.Η θερμοκρασια του ψησιματος μπορει να διαφερει από φουρνο σε φουρνο γι αυτό κανουμε το τεστ με την οδονογλειφιδα για να βεβαιωθουμε πως το παντεσπανι ψηθηκε.Οταν βγαινει καθαρη είναι ετοιμο.Το βγαζουμε από το ταψι κ το αφηνουμε σε σχαρα να κρυωσει.Εγω κανω την πρωτη μερα τοπαντεσπανι κ γεμιζω την τουρτα την επομενη για να εχει κρυωσει καλα κ να κοβεται καλυτερα σε πατους.

Σιροπι ανακατευουμε το νερο με την ζαχαρη σε κατσαρολακι κ βραζουμε για 5 λεπτα από την στιγμη που παιρνει βραση.Μετα αποσυρουμε από την φωτια κ προσθετουμε το ποτο.

Κρεμα ζαχαροπλαστικης

Βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με την ζαχαρη κ την βανιλια, αφου πρωτα εχουμε κρατησει 3/4 κουπας για να διαλυσουμε το κορν φλαουρ.Διαλυουμε το κορν φλαουρ με το γαλα κ μολις το γαλα εχει βρασει το ριχνουμε μεσα κ ανακατευουμε μεχρι να δεσει η κρεμα.Τελος αποσυρουμε κ προσθετουμε το βουτυρο κ ανακατευουμε.Αν θελουμε να γινει σοκολατενια η κρεμα σε αυτό το σημειο προσθετουμε τα κομματια σοκολατας.Εγω αφου γινει η κρεμα την μοιραζω σε δυο μπολ κ στο ένα βαζω την σοκολατα κ ετσι εχω δυο κρεμες για γεμιση μια σοκολατενια κ μια ασπρη κ συνηθως το κανω όταν κανω μεγαλη τουρτα με διπλη δοση κρεμας.

Συναρμολογηση

Κοβουμε το παντεσπανι σε πατους.ΒΑζουμε τον ένα πατο σε μια πιατελα κ σιροπιαζουμε.Απο πανω βαζουμε κρεμα.Συνεχιζουμε με το άλλο παντεσπανι σιροπιαζουμε κρεμα κ ξανα παντεσπανι( αναλογα ποσα παντεσπανια εχουμε κανει εχουμε αναλογες στροσεις παντεσπανι-κρεμα).Στο τελος θ απρεπει η τουρτα να αρχιζει κ ν ατελειωνει με παντεσπανι παντα ανεξαρτητα δηλαδη από τις στρωσεις γεμισης.Αφηνουμε να κρυωσει καλα κ μετα απο πανω καλυπτουμε με σαντιγυ.Για διακοσμηση βαλτε ότι θελετε χαχαχα.

Προσοχη.Στην συναρμολογηση πρεπει το παντεσπανι να είναι κρυο κ η κρεμα να εχει ερθει σε θερμοκρασια δωματιου.Αφου κρυωσει καλα μετα βαζουμε την σαντιγυ για να μην είναι ζεστη η κρεμα κ λειωσει την σαντιγυ.Σαντυγι κανουμε ειτε χτυπημενη κρεμα γαλακτος ειτε την ετοιμη τυπου γκαρνυ.

Κρεμα γεμισης Ν2 ΣΟΥΠΕΡ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ

600 γρ κουβερτουρα

950 κρεμα γαλακτος

1/4 κουπας βουτυρο

1/4 κουπας ζαχαρη

½ ποτηρακλι κρασιου κονιακ

1 βανιλια

Κοβουμε την σοκολατα σε μικρα κομματια.Βαζουμε την κρεμα γαλακτος σε κατσαρολακι να ζεσταθει μαζι με την ζαχαρη ,το βουτυρο κ την βανιλια κ μετα ριχνουμε την σοκολατα αφου πρωτα εχουμε κρατησει 50 γρ εκτος κ ανακατευουμε να γινει ένα ομοιομορφο μειγμα.Ριζνουμε το κονιακ κ ανακατευουμε.Περνουμε μι ακουπα από αυτό το μειγμα κ το κραταμε στην ακρη.Αφηνουμε το πολύ μειγμα να κρυωσει σε ένα μπολ. Μετα ξαναβαζουμε στην κατσαρολα την μια κουπα μειγμα που εχουμε κρατησει μαζι με τα 50γρ σοκολατας κ ανακατευουμε ξανα μχρι να γινει κρεμα. Αυτό το κανουμε αν θελουμε η λιγη κρεμα να γινει πιο παχυρευστη κ να την χρησιμοποιησουμε στην τουρτα σαν επικαλυψη.

Αυτή την γεμιση την κανω όταν κανω σοκολατινα κ εχω σοκολατενιο παντεσπανι εννοειται.

Αναλογα τα γουστα μετα προσαρμοζω κ κανω ότι τουρτα θελω. Πχ πολλες φορες αντικαθιστω μερος του αλευριου στο παντεσπανι με τριμμενο αμυγδαλο κ κανω τουρτες αμυγδαλου με λευκη κρεμα ζαχαροπλαστικης.Αλλες φορες κανω σοκολατενιο παντεσπανι κ κανω μπλακ φορεστ με γεμιση όμως κρεμα ζαχαροπλαστικης κ βυσινακια. Άλλες φορες βαζω φραουλες γενικα παιζω αναλογα την εποχη κ τα γουστα.

Επειδη εγω βαζω αυγα από το χωριο κ εχουν πιο εντονη μυρωδια σχεδον παντα κανω το παντεσπανι σοκολατενιο για να μην φαινεται η αυγουλιλα αλλα αυτά είναι γουστα.

Επισης να πω μην φοβαστε κ να κοπει το παντεσπανι ατσαλα η να κανει τρυπες πχ θα καλυφτει με κρεμες κλπ κ δεν θα φαινεται τιποτα!

Μην σας φαινονται πολλα τα βηματα είναι πολύ ευκολο !

Εμεις σημερα τρωμε παλι γεμιστα.Χτες εκανα κ λιγα τυροπιτακια κ λουκανικοπιτακια κ cinnabons. πολυ ωραια γινανε.

Αγγελικουλα μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ γι ατην κορακλα σου κ εις ανωτερα κοπελα μου!!

Φεφακι πολυ καλα εκανες κ το εκοψες το τσιγαρο! κ εγω απο την εγκυμοσυνη κ μετα τερμα.

Καλλιπακι εγω παντα σε τετοια τραπεζια κανω το πολυ ευκολο χοιρινο στην λαδοκολα .Το βαζεις κ ψηνετε μονο του το ξεχνας στην ουσια κ εσυ κανεις τις δουλιτσες σου.Παιρνω χοιρινο ποντικι που ειναι πολυ μαλακο η σπαλα κ το κοβω σε μεγαλα κομματια.Αλατοπιπερωνω, βαζω ριγανη, λαδακι κ μουσταρδα ,σκορδακι κ πιπεριες σε κομματια ( οτι πιπεριες εχω σπιτι)κ τ αφηνω ολο το βραδυ να μαριναριστει.Αν δεν το μαριναρουμε δεν πειραζει, βαζουμε τα υλικ ακ το ψηνουμε κατευθειαν. Ανοιγω 2 λαδοκολες η μια πανω στην αλλη.Λαδωνω πολυ καλα κ ριχνω το κρεας μαζι με την μαριναδα του κ αν μας αρεσει κοβουμε ντοματα σε φετες. Κλεινουμε σφιχτα την λαδοκολα κ ψηνουμε μιση ωρα στους 250 βαθμους αντιστασεις πανω κατω.Μετα χαμηλωνουμε στο 200 κ ψηνουμε ακομα κανα 2ωρο αναλογα κ ποσ ακιλα κρεας βαλαμε.Στο τελος ανοιγουμε την λαδοκολα κ αν μας αρεσει βαζουμε σε κομματια κεφαλοτυρι αλλιως κ ετσι γινεται υπεροχο.Αν δεν θελουμε δεν βαζουμε καθολου πιπεριες.Γενικα τα μυρωδικα ειναι θεμα γουστου δεν επιρεαζουν την συνταγη.Αλλος δεν θελει σκορδο,αλλος βαζει θυμαρι-δεντρολιβανο .

Ωραιο ειναι να κανεις κ ενα σουφλε με ζυμαρικα κ τυρια αλλαντικα. Καμια πιτουλα ξ τυροπιτακια-λουκανικοπιτακια.

Μπορεις να κανεις κ λεμονατο κρεας στην κατσαρολα με μανιταρια κ καροτα.Η να κανεις μοσχαρι με μπυρα στην γαστρα η στην κατσαρολα. Αλλιως κανα αρνακι/κατσικακι με πατατες φουρνου.Επισης πολυ ωραια ειναι τα ρολα κοτοπουλο/χοιρινο γεμιστα η ρολο κιμα γεμιστο με τυρακια κ πιπεριες χρωματιστες. Ενα σπετσοφαι επισης .Βασικα αναλογα τι τρωτε βοηθα λιγο .Κ το χιρινι της Εβιρυ ειναι πολυ ωραιο κ εορταστικο κ μι αγεμιση για γαλοπουλα ανεξαρτητως αν γεμισης την γαλοπουλα η οχι .Σκετη γεμιση δηλαδη ανεφ πουλιου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Τι κανετε?

Γειά σου ¨Ελεν! Μας έλειψες! Καλώς ήρθες στην πατρίδα!

Σημερα εμεις φαγαμε στιφαδο, που απο οτι μου ειπαν οι αλλοι ηταν ωραιοτατο. Εγω λογω γαστρεντεριτιδας:?, εφαγα βραστο κριθαρακι με λεμονι.

Υποθέτω πως είσαι ήδη καλά ε?

Καλησπέρα!!!

Τι κάνετε? Εμείς σήμερα επιτέλους στολίσαμε το δέντρο μας. Δεν έχω τελειώσει ακόμη, αλλά αύριο προβλέπω να ξεμπερδεύω με όλα.

και του χρόνου να είστε καλά να το στολίσετε πάλι!

Αχ Ηλιαχτίδα μου αυτές τις μέρες των γιορτών ακολουθώ αυτό που λένε μερικοί.... "και πονάω και μ' αρέσει". Πάντα το Δεκέμβριο κουράζομαι πολύ (άρα πονάω σε μέση' date=' πλάτη), αλλά ταυτόχρονα μ' αρέσει κιόλας, αφού φτιάχνω γλυκά για την οικογένεια και τους φίλους μας, που τα τρώω κι εγώ με ευχαρίστηση.[/color']

Όλες την έχουμε αυτήν την δόση ...μαζιχισμού Εβιράκι αλλά αξίζει τον κόπο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Καλώς το Φεφάκι!

το ΠΣΚ περάσαμε πολύ όμορφα, αγαπησιάρικα κ σήμερα μου φαίνεται περίεργη η επιστροφή στο γραφείο.

Έχεις δίκιο!

φιλάκια στα μαγουλάκια!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα !!!!

Βρε πω πω φτάνουν τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!! Σαν ψέμα μου φαίνεται !!!

Άντε μήπως ευθυμήσουμε λιγάκι γιατί μας έχει φάει η μιζέρια!

Είδα Αγγελικούλα2 όντως το Σάββατο και πολύ χάρηκα !!! Σας τα είπε !

Φιλάκια!

Στα δικά μας τώρα : για πρώτη φορά στη ζωή μου τόλμησα να φτιάξω μελομακάρονα και κουραμπιέδες (έφτιαξα τις συνταγές του Παρλιάρου) !!! Και ω ναι , είναι η γνωστή τύχη της πρωτάρας... αφού βγήκαν σούπερ !

Χρυσοχέρα μου!!!!!

Ως άπειρη που είμαι με τους κουραμπιέδες κλπ ακουλούθησα τη βασική συμβουλή του Παρλιάρου που έλεγε ότι το μυστικό είναι στο αρχικό χτύπημα του βούτυρου με τη ζάχαρη (15-20 λεπτά τα χτύπαγα τούς πήρα τα αυτιά)... και στο ψήσιμο θέλουν κάπου 20-30 λεπτά το πολύ να είναι σχεδόν λευκοί ... μην περιμένεις να δεις χρώμα, θα βγουν πέτρες, όπως σου είπε και η φίλατη πρόεδρος... τώρα, στο θέμα της επιλογής του βούτυρου εγώ έβαλα όλο αιγοπρόβειο -το φρέσκο που είναι σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο- κι ενώ αρχικά είχα επιφύλαξη σχετικά με το εάν θα βρωμάνε... τελικά, δεν έχουν έντονη μυρωδια... ο Π όμως έλεγε ότι μπορείς να βάλεις και μισό/μισό τί να σου πω, είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα !

Πάντως εμένα μου αρέσει ο κουραμπιές να έχει την γεύση του βούτηρου, άλλη νοστιμιά βρε παιδί μου!

Α, τι άλλο έπαθα ... μεγάααλη πλάκα με τα μπισκότα... βρε κόρες, δεν έχω γάντζο/ αυτό το εξάρτημα για ζύμες τέλος πάντως στο μίξερ το μεγάλο (μόνο στο χειρός που δεν έχει τόση ισχύ όμως) και πήγα η καλή σου να φτιάξω μπισκότα χριστουγεννιάτικα (της Βέφας) που από μυρωδιά ήταν σούπερ .... μάαααπα η ζύμη, να μην πλάθεται με τπτ, τριβόταν... πρόσθεσα ακόμη λίγο αλεύρι ... και πάλι τζίφος... κι επειδή ΚΑΙ νευρίασα και δεν δεν μου πήγαινε η καρδιά να το πετάξω... έστρωσα όλη τη ζύμη ωραία ωραία σε λαδόχαρτο, την έψησα και μόλις κρύωσα την κοπάνησα με το γουδί και την φύλαξα ως τρίμμα μπισκότου πλέον (για κανένα γλυκό τύπου παγωτό με γλυκό του κουταλιού ή σε κανένα γιαουρτάκι έτσι να υπάρχει)...

Και βάση για τσιζ κέικ μπορείς να το κάνεις!

και το απόγευμα, επειδή μου είχε μείνει απωθημένο :evil: έκανα κάτι πολύ νόστιμα κουλουράκια πορτοκαλιού (Μαμαλάκη) που ήταν ζυμένια κανονικά και παίξαμε με τα παιδιά !!!!

Σούπερ!

Φιλάκια πολλά σε όλες τις όμορφες !!! Ματς-σμουτς !!!

αγγελικούλα τί έψησε ο σύζυγος; πες μου γιατί πεινάω.

Μπριζόλες και παιδάκια κοτόπουλο.

Αγγελικη τι καλ απου βρεθηκατε με την καντυ!! να τον χαιρεστε το ανηψιο-βαφτιστηρι !!!

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι!

Εγω κοριτσακια την Παρασκευη ειχα αδεια γιατι ηθελα να παω στην γιορτη στον παιδικο να δω τον γιο μου.Μετα το απογευμα τον ειχα βοηθο κ φτιαξαμε μαζι κουραμπιεδες κ μελομακαρονα τις συνταγες που σας ειχα βαλει κ βγηκαν πεντανοστιμα.Μονο που μου επεσε ενα τακ πιο πολυ το γαρυφαλλο στα μελομακαρονα αλλα κ παλι ειναι πολυ καλα!

Και του χρόνου να καμαρώσεις ξανά το αντράκι σου αλλά και να σε βοηθήσει πάλι στα γλυκάκια σας!

Γεια σας μαγειροκόριτσα!

Κάτι κινείται σήμερα στην παρέα,βλέπω!

Πραγματικά και πολύ το χάρηκα Περιστεράκι!

Τώρα τελευταία βαριέμαι που ζω...Πού θα πάει,θα μου περάσει και θα ξαναβρώ την χαμένη μου διαθεση...

Μπες παιδί μου στο πνεύμα των ημερών! Βάλε Χριστουγεννιάτικα τραγουδάκια και χόρεψε μαζί με τον γιόκα σου!

Σήμερα δεν μαγειρεψα,καθότι υπήρχε αρκετό φαγητάκι από χθες,αρνάκι στο φούρνο με πατατούλες.Ο περιστέρης ειδικα το τίμησε δεόντως.Εγω δεν είμαι φίλος..

Μιαμ μιά!μ!!!! Σούπερ φαγητάκι!

Αύριο λέω να φτιάξω πράσινες στάλες από την πρασινοχώρα-που θα λεγε και η Λόλα από το "Τσάρλι και Λολα"-κοινώς αρακά.

Πολλά φιλιά σε όλα τα κοριτσάκια!

1730030lxqwcu36ck.gif

ομολογω οτι μου λειψατε :D

αγγελικη ησασταν ολες πολυ ομορφες στο ονειρο μου και ολες με τ παιδακια σας αγκαλια

σας ειχα δει πριν κανενα μηνα δεν το θυμαμαι καλα το ονειρο θυμαμαι μονο οτι μια απο εσας ή η φεφη ή η καντυ ηταν με κοντο σγουρο κοκκινο μαλλακι :D

Η Κάντυ ήταν μόνο που δεν έχει σγουρό αλλά ίσιο μαλλάκι!!!!

σημερα παρηγγειλα και την κουνια με το στρωμα!!

καλορίζικα!!

και σημερα εφτιαξα σνιτσελ με ρυζι με τσιγαρισμενη πιπερια, καλαμποκι και καρυ!

φιλακια και καληνυχτα σας


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...