Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλά, χαιρετώ σας.

Έφτιαξα λεμονάτα ρεβύθια στην κατσαρόλα και ψωμάκι.

Εβιράκι χίλιοι καλοί χωρούν! Διάθεση να υπάρχει και θα βολευτείτε!

Πολύ σωστά.

Τώρα που το λες, φέτος θα έχω ένα σωρό κόσμο. Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το τραπέζι της πρωτοχρονιάς.

Από βδομάδα θα βγάλω πλάνο και θα σας χρειαστώ οπωσδήποτε. Να με βάλετε σε σειρά!

Όποτε θέλεις να μας ρωτήσεις ό,τι θέλεις.

Και καθώς ηταν η freeday μου,είπα να το εκμεταλλευτώ και να φτιάξω μελομακάρονα,πράγμα το οποίο και έκανα ασφαλώς.Να δω μέχρι πότε θα επιβιώσουν...

Και του χρόνου Περιστεράκι μου.

Εβιράκι μου καλά να περάσετε κι όπως ειπε και το Καλλιοπακι όλοι οι καλοι χωράνε!

:D:D:D:D

εμεις καλα, αν και με βηχα η κορη και με πονολαιμο η μαμα.

Περαστικά και στα δύο κοριτσάκια.

εχετε καμμια δοκιμασμενη συνταγη για κουραμπιεδες??

Εγώ φτιάχνω τα τελευταία χρόνια της Βέφας τη συνταγή, με τη διαφορά ότι δεν κάνω το καθάρισμα του βουτύρου που λέει (γίνεται με βράσιμο στην κατσαρόλα που χωρίζεται το νερό από το καθαρό βούτυρο). Βάζω ξηρούς καρπούς ανάλογα με τη διάθεση, άλλες φορές αναμιγνύω αμύγδαλο με φουντούκι κι άλλες φορές βάζω μόνο το ένα από τα δύο.

Το βούτυρο που χρησιμοποιώ είναι πάντα αγελαδινό, γιατί μας αρέσει περισσότερο από το πρόβειο και έχω μείνει σούπερ ευχαριστημένη με το Σαβόι.

ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ ΜΕ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙ (ΒΕΦΑΣ)

Υλικά:

5-6φλ αλεύρι,

άχνη για τύλιγμα,

2φλ βούτυρο καθαρό,

1/2φλ άχνη,

βανίλια,

φουντούκια ή αμύγδαλα καβουρδισμένα.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Χτυπάμε το βούτυρο. Το ρίχνουμε σε μπολ και προσθέτουμε την άχνη και τη βανίλια, όσο αλεύρι χρειάζεται να ξεκολλάει από τα τοιχώματα αλλά να είναι μαλακιά ζύμη. Προσθέτουμε τα φουντούκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κορίτσια θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο και συγνώμην για το οφφ τόπικ.

Κατά καιρούς μου έχουν φέρει από μοναστήρια αγιασμό, λαδάκι, κτλ. Έχουν περάσει χρόνια πλέον. Τι κάνετε τα μπουκαλάκια αυτά? ή τα κουτάκια? θέλω να πω σε άλλη περιπτωση θα τα είχα πετάξει, αλλά κάπως μου 'ρχεται... Εσείς τι τα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

και για να μην είμαι εντελώς όφφ τόπικ:

σήμερα τρώμε κάτι λαδερό (έκπληξη! αναλόγως τι υπήρχε στην κατάψυξη. μαγειρεύει άλλος).

έκανα και σταφιδόψωμα, λίγο στόκος μου βγήκαν.

σήμερα θα κάνω μια πιτούλα, ελπίζω να μπορέσω να ανοίξω φύλλο (έχω έλλειψη χώρου για τέτοιες δουλειές), διαφορετικά ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε?

Πάλι χάθηκα. Δεν προλαβαίνω να σας γράψω, αλλά σας διαβάζω καθημερινά.

Σήμερα τρώμε κοτόπουλο κοκκινιστό με κριθαράκι στην κατσαρόλα (σαν γιουβέτσι).


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε!

Μόλις πριν από λίγο γύρισα από καφεδάκι που ήπιαμε με την Μεταξία! Το ευχαριστήθηκα μιά και είχα να την δω από το καλοκαίρι!

Το μεσημέρι φάγαμε κουτσομούρες τηγανιτές και τώρα ο άντρας μου ετοιμάζει την φωτιά για να ψήσει μπριζόλες λόγω της γιορτής του βαφτιστηριού και ανηψιού μου που μένουν στον κάτω όροφο από εμάς!

Ηλιαχτίδα ο τραχανάς είναι από τα αγαπημένα μου φαγάκια!!!

kalliopaki δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το ρόδι σε σαλάτες! Τώρα που το είπες μάλλον θα την κάνω την απόπειρα!!

Όσο για το πρωτοχρονιάτικο τραπέζι δώσε μας το ...σύνθημα από ιδέες έχουμε μπόλικες!!!;)

Εβιράκι μπορεί οι Γερμανοί να σκληραγωγούν τα παιδιά με τον τρόπο τους αλλά επειδή εγώ είμαι Ελληνίδα θα την έβριζα μάλλον που δεν τα κρατούσε τα παιδιά στον πάγο:rolleyes:

Με το καλό να δεχτείς την μανούλα και την κορούλα σου! Και όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια όλοι οι καλοί χωράνε στο ζεστό σπιτικό σας!

Φωτεινή και εμένα ο παιδίατρος μου λέει συνέχεια πως πιά τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν από κρύο αλλά από ιώσεις. Και δυστυχώς κυκλοφορούν τόσες πολλές!:rolleyes:

ggeny έφτιαξες τελικά μελομακάρονα?

Περιστέρω και του χρόνου να είσαι καλά να ξαναφτιάξεις τα γλυκάκια σας! Και αν τελικά φτιάξεις τούρτα για τον γιόκα σου μην ξεχάσεις να στείλεις και προς τα εδώ κανένα κομμάτι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω .....

Αφροδιτούλα κι εμάς μας έλειψες! Περαστικά σας και καλή επιτυχία με τους κουραμπιέδες!

kalliopaki αυτό με τους αγιασμούς το έχω απορία κι εγώ! Θα χαιρόμουν να μου την έλυνε κάποιος! Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα ρωτήσω στην εκκλησία που θα πάω για να κοινωνήσω τα Χριστούγεννα.

Ηλιαχτίδα θα μπω στον σύνδεσμο που μας έδωσες κάποια στιγμή αργότερα με ησυχία γιατί τώρα με καλεί ο μικρός να παίξουμε!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κοριτσάκια μου γεια σας.

Δεν έφτιαξα τίποτα για σήμερα. Φάγαμε ό,τι υπήρχε στο ψυγείο. Αμέσως μετά βγήκαμε βολτούλα στα στολισμένα χριστουγεννιάτικα σπιτάκια της Στουτγκάρδης κι επιστρέψαμε πολύ κουρασμένοι από το περπάτημα.

Κατά καιρούς μου έχουν φέρει από μοναστήρια αγιασμό, λαδάκι, κτλ. Έχουν περάσει χρόνια πλέον. Τι κάνετε τα μπουκαλάκια αυτά? ή τα κουτάκια? θέλω να πω σε άλλη περιπτωση θα τα είχα πετάξει, αλλά κάπως μου 'ρχεται... Εσείς τι τα κάνετε?

Ούτε κι εμένα μου πάει να τα πετάξω, συνήθως τα φυλάω σε ένα ράφι ντουλαπιού που έχω όλα τα αγιωτικά μου. Κι εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον παπά τι να κάνεις; Ή ακόμη και να τα πας στην εκκλησία κι ας τα κάνουν ό,τι θέλουν εκείνοι. Και τηλεφωνικά μπορείς να ρωτήσεις, συνήθως οι εκκλησίες είναι ανοιχτές το πρωί μέχρι τις 12.

Χαίρετε!

Μόλις πριν από λίγο γύρισα από καφεδάκι που ήπιαμε με την Μεταξία! Το ευχαριστήθηκα μιά και είχα να την δω από το καλοκαίρι!

Μπράβο κορίτσια που ειδωθήκατε και που περάσατε καλά.

Το μεσημέρι φάγαμε κουτσομούρες τηγανιτές και τώρα ο άντρας μου ετοιμάζει την φωτιά για να ψήσει μπριζόλες λόγω της γιορτής του βαφτιστηριού και ανηψιού μου που μένουν στον κάτω όροφο από εμάς!

Να το χαίρεστε το βαφτηστηράκι σας.

Με το καλό να δεχτείς την μανούλα και την κορούλα σου!

Αχ, σ' ευχαριστώ πολύ.

Και όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια όλοι οι καλοί χωράνε στο ζεστό σπιτικό σας!

Έτσι, έτσι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

δεν σας ξεχασα... πολλες φορες σας ειχα δει και στον υπνο μου και ολο ελεγα σημερα να ους στειλω μηνυμα αλλα ντρεπομουν ....

χαθηκα λιγ αποτομα ..

οχι για καποιον ιδιαιτερο λογο

απλα με τα μαθηματα το σπιτι τις ετοιμασιες του μπεμπη τις αγορες το τρεξιμο δεν προλαβαινα...

και παντα ηθελα να σας στειλω ενα μηνυμα να σας πω ειμαι καλα και ο Παντελακης μου καλα ειναι απλα ολη μερα τρεχουμε

σημερα ειναι κυριακη και ο συζηγος λειπει για δουλεια και δεν εχω και πολλα πολλα να κανω και ειπα να μπω να σας πω οτι ειμαι καλα και ντρεπομαι που εξαφανιστικα:oops::oops::oops:

εβιρυ , φεφικο,καντυ , καλλιοπακι , τζενη, αγγελικη , περιστερακι , δαναη και ολα τα υπολοιπα κοριτσια ελπιζω να ειστε ολες καλα! να περασετε τελεια στις γιορτες και να φατε πολλα νοστιμα φαγητακια(ευχαριστηθειτε το ! μια φορα το χρονο μονο εχουμε χριστουγεννα! δεν ειναι για διαιτες αυτες οι μερες!!)

791465t348b7otwh.gif


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χαρά σας!!!

Σήμερα το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου μοσχαράκι κοκκινιστό με πατατούλες τηγανιτές και ριζάκι. Είχε φτιάξει και μία ωραία τυρόπιτα και σαλατούλα λάχανο καρότο και είμασταν μιά χαρά!

Εβιράκι σε ευχαριστώ για τις ευχές για το βαφτηστήρι μου!

didi&k μου δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο ότι θα δίνουμε καθημερινή παρουσία στο μαγειροκαφέ μας! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι άσχημα που έκανες να μπεις κάποιες μέρες! Χαιρόμαστε που είσαι καλά κι εσύ και η οικογένειά σου και με χαρά θα διαβάζουμε τα νέα σου όποτε θα μπορείς να μας τα γράφεις! ;)

Πως μας είδες στον ύπνο σου? Καρακουκλάρες όπως είμαστε στην πραγματικότητα??:tongue:

Κι εσύ να περάσεις ευτυχισμένα Χριστούγεννα μαζί με όλους σου τους αγαπημένους ανθρώπους!

Αυτά κόρες, σας φιλώ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια.

Σήμερα εγκαταστάθηκα σχεδόν, στην κουζίνα. Έφτιαξα χοιρινές μπριζόλες στην κατσαρόλα, κίτρινο ρύζι για συνοδεία και για μένα γεμιστά καλαμαράκια με ρύζι και καρότο τριμμένο.

Το μεσημέρι έφτιαξα την 3η δόση μελομακάρονα και τη 2η δόση κουραμπιέδων αυτή τη φορά με φουντούκι.

Σε οργασμό η κουζίνα, σε οργασμό και η πλάτη μου.

και παντα ηθελα να σας στειλω ενα μηνυμα να σας πω ειμαι καλα και ο Παντελακης μου καλα ειναι απλα ολη μερα τρεχουμε

Για μας αυτό είναι το σημαντικότερο.

Δεν έχει καμμία σημασία πόσο συχνά γράφει η καθεμιά μας. Κακώς αισθάνεσαι ενοχές, όπως σου είπε και η Αγγελική. Να μπαίνεις, όποτε εσύ μπορείς.

εβιρυ , φεφικο,καντυ , καλλιοπακι , τζενη, αγγελικη , περιστερακι , δαναη και ολα τα υπολοιπα κοριτσια ελπιζω να ειστε ολες καλα!

Καλά είμαστε αν και, αποδεκατισμένες, αφού δε γράφουν όλα τα κορίτσια που ανέφερες -τα οποία μας λείπουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Τι κανετε?

Σημερα εμεις φαγαμε στιφαδο, που απο οτι μου ειπαν οι αλλοι ηταν ωραιοτατο. Εγω λογω γαστρεντεριτιδας:?, εφαγα βραστο κριθαρακι με λεμονι.

Να ρωτησω κατι? Φετος πρωτη φορα σαν παντρεμενη θα αξιωθω να φτιαξω κουραμπιεδες:D Μου αρεσουν να μελωνουν, να λιωνουν στο στομα, να ειναι δλδ πιο αφρατοι απο οτι τραγανιστοι. Δε μ αρεσει να ειναι σαν μπισκοτο. Πως θα το πετυχω?Παιζει ρολο το βουτυρο, το αλευρι η' και τα δυο?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Τι κάνετε? Εμείς σήμερα επιτέλους στολίσαμε το δέντρο μας. Δεν έχω τελειώσει ακόμη, αλλά αύριο προβλέπω να ξεμπερδεύω με όλα.

didi&k, πολύ χαίρομαι που είσαι καλά. Σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες και αναρωτιόμουν τι κάνεις...

Eviri, κοίτα να ξεκουραστείς λιγάκι... μη σε βρουν τα Χριστούγεννα στο κρεβάτι...

Σήμερα είχαμε φασολάδα από προχθές, οπότε βολευτήκαμε.

Θέλω να κάνω γλυκά, αλλά δεν ξέρω πότε...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Τι κανετε?

Γεια σου κι από μένα Έλεν. Καλά είμαστε.

Σημερα εμεις φαγαμε στιφαδο, που απο οτι μου ειπαν οι αλλοι ηταν ωραιοτατο. Εγω λογω γαστρεντεριτιδας:?, εφαγα βραστο κριθαρακι με λεμονι.

Γεια στα χέρια σου για το στιφάδο, αλλά και περαστικά σου για τη γαστρεντερίτιδα.

Να ρωτησω κατι? Φετος πρωτη φορα σαν παντρεμενη θα αξιωθω να φτιαξω κουραμπιεδες:D Μου αρεσουν να μελωνουν, να λιωνουν στο στομα, να ειναι δλδ πιο αφρατοι απο οτι τραγανιστοι. Δε μ αρεσει να ειναι σαν μπισκοτο. Πως θα το πετυχω?Παιζει ρολο το βουτυρο, το αλευρι η' και τα δυο?

Λοιπόν, έχω να πω δυο, τρία μυστικά.

Το πρώτο είναι να χτυπάς στο μίξερ το βούτυρο τόσο, ώστε να γίνει σαν αφρός, σαν μους.

Το αλεύρι που θα χρησιμοποιήσεις να είναι μαλακό, όχι αυτό που φτιάχνουμε ψωμί. Στην Ελλάδα έχουμε το μαλακό, στην Αγγλία δεν ξέρω να σου πω τι θα κοιτάξεις να γράφει.

Το ζύμωμα των υλικών να μην είναι πολύωρο και με παίδεμα.

Το ψήσιμο να είναι λιγότερο, ίσα-ίσα να πάρουν ένα ελαφρύ διαφορετικό χρώμα από το ωμό ζυμάρι. Θα το κοιτάξεις από κάτω να μην έχει το χρώμα που έχουν τα κουλουράκια που είναι καφέ, αλλά να σου γίνουν μπεζ.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα επιτέλους στολίσαμε το δέντρο μας. Δεν έχω τελειώσει ακόμη, αλλά αύριο προβλέπω να ξεμπερδεύω με όλα.

Και του χρόνου να είστε καλά.

Eviri, κοίτα να ξεκουραστείς λιγάκι... μη σε βρουν τα Χριστούγεννα στο κρεβάτι...

Αχ Ηλιαχτίδα μου αυτές τις μέρες των γιορτών ακολουθώ αυτό που λένε μερικοί.... "και πονάω και μ' αρέσει". Πάντα το Δεκέμβριο κουράζομαι πολύ (άρα πονάω σε μέση, πλάτη), αλλά ταυτόχρονα μ' αρέσει κιόλας, αφού φτιάχνω γλυκά για την οικογένεια και τους φίλους μας, που τα τρώω κι εγώ με ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...