Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερούδια!!!!

Χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν σήμερα! Εμείς έχουμε πολυούχο τον Άγιο Σπυρίδωνα στον Πειραιά κι έτσι η κόρη μου δεν έχουν σχολείο σήμερα. Ο μικρός κανονικά μιά και πηγαίνει σε ιδιωτικό σταθμό!

Σήμερα θα φάμε αρακά που έμεινε από χτες.

Έβιρι προγραμματίζεται καθόλου ταξιδάκι στην Ελλάδα? Ή μήπως θα έρθει η κόρη σου εκεί?

Φωτεινούλα αφού παίζει και κληρονομικότητα στην μέση τότε καλά κάνεις και προσέχεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα καλημερα κ χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν!!

Σημερα τρωμε την κοκοροσουπα μιαμ μιαμ!!

Καλιπακι το κοξακι ειναι εντονος βηχας? Για πες γιατι εχω το μικρο ετσι κ νομιζα ιωση κ μου βαλες ιδεες τωρα....Περαστικα σας βρε κοριτσι κ γρηγορα!

Αγγελικη αραλικη η μικρη ε? να σου πω, οταν λες κρυα τα αφηνεις τα μελομακαρονα μια μερα κ τα σιροπιαζεις την επομενη?τα δοκιμαα περσυ αλλα δεν τα αφησα μια νυχτα αλλα 2 ωρες κ μου λασπισανε πολυ ....

Φωτεινη περιμενω να μου στελει η κουμπαρα μου τα στοιχεια της γιατρου κ θα σου τα στειλω με πμ.

Εβιρακι φιλια!

Link to comment
Share on other sites

ggeny συνήθως τα φτιάχνω την μία μέρα και τα σιροπιάζω την επόμενη. Ή εναλλακτικά τα ψήνω το πρωί και τα σιροπιάζω το απόγευμα.

Νομιζω ότι σου λασπώσανε γιατί τα άφησες πολύ ώρα μέσα στο σιρόπι. Μόλις τα ρίχνω στην κατσαρόλα με το σιρόπι τα γυρίζω 2 φορές να τραβήξουν λίγο και τα βγάζω. Είναι και ανάλογα πως αρέσουν στον καθένα. Εμένα μου αρέσει να μην είναι πολύ τραγανό το μελομακάρονο. Να είναι αρκετά μαλακό.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! να 'μαι κι εγώ αγκομαχώντας! δύσκολος μας βγήκε ο μήνας αυτός, πολύ κούραση βρε παιδιά.

Το κοξάκι ggeny μου έχει πυρετό για 1-2 ημέρες και πολλά πολλά εξανθήματα παντού, μέχρι και μέσα στο στόμα και λαιμό, οπότε δεν μπορούνε να φάνε καλά. έχει φαγούρα και πόνο οπότε δυσκολεύονται πολυ τα καημένα, ελπίζω να μην το περάσετε!!! Εμείς έχουμε και βήχα έντονο το βράδυ, αλλά δεν ξέρω εάν σχετίζεται με την ίωση αυτή.

Φωτεινή καλά τα πας, μακάρι να είχα την εγκράτειά σου! Βάστα! Ιερός ο σκοπός θα μου πεις, αλλά και το να βάλεις τα προ εγκυμοσυνών ρούχα και αυτός σοβαρός σκοπός είναι!!

Έβιρυ καλά από στραβωμάρα οι Γερμανοι... ας μην σχολιάσω! Τι να πεις,έχουν και τα καλά τους όμως! Αυτά να βλέπεις τώρα που είσαι εκει, γιατί εδώ δύσκολα τα πράγματα..... Ελπίζω να έρθετε για τις γιορτές να πάρεις δόση ελλαδίτσας, τόση όση χρειάζεται!

Αγγελική θα κάνω κι εγώ φέτος μελομακάρονα!!! Του άντρα μου του αρέσουν κάπως τραγανά. Μήπως να ρίξω από πάνω σιροπάκι και όσο τραβήξουν?

Επίσης, μέσα σε όλα, θελω να ανοίξω και φύλλο (τρομάρα μου!!!) για πίτες. Εάν το δουλεύετε το πράμα κι έχετε τίποτα μυστικά να μου πείτε, εδώ είμαι, μην ντρέπεστε! μαρτυρήστε τα!!!!

Σήμερα τρώμε κάτι λαδερό. Κάνω όρεξη για το αυριανό από σήμερα, που θα είναι αρνάκι!

Είδα και μια μους με γιαούρτι του παρλιάρου και σοκολάτα και λέω να τη χτυπήσω.

Τέλος έχω μπόλικο ρόδι ξεσποριασμένο στην κατάψυξη. Καμία ιδέα τι να το κάνω? Έχετε καμία συνταγή για κάποιο γλυκάκι με ρόδι?

Link to comment
Share on other sites

kalliopaki μεγάλη ταλαιπωρία περνάτε! Εύχομαι γρήγορα περαστικά!

Για τα μελομακάρονα έχω την εντύπωση πως αν τα περιχύσεις με το σιρόπι δεν θα τραβήξουν ομοιόμορφα όπως κάνουν όταν τα βουτάς μέσα σε αυτό.

Έβιριιιιι, τα φώτα σου σε παρακαλώ!

Τώρα για το ρόδι δεν ξέρω να σου πω κάτι πέρα από λικέρ που ξέρω ότι γίνονται. Και δεν είχα σκεφτεί ποτέ να τα ξεσποριάσω και να τα βάλω στην κατάψυξη! Ωραία ιδέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? Κρύο πάλι σήμερα...

Εμείς σήμερα τρώμε σπανακόρυζο.

Ήταν να το φάμε εχθές, αλλά είδα τον καιρό και ήθελα τραχανά, οπότε το σπανακόρυζο έμεινε για σήμερα.

Καλλιοπάκι, το ρόδι μπορείς να το κάνεις λικέρ. Δεν ξέρω, βέβαια, τι ποσότητα έχεις...

Για το φύλλο, δεν έχω να σου πω κάποιο μυστικό. Μόνο ότι την τεέυταία φορά που άνοιξα φύλλο έβαλα λίγο ξύδι στη ζύμη και άνοιξε πολύ εύκολα.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λες Αγγελική? Άρα το βουτάμε σε σιρόπι ζεστό ή όσο είναι ακόμα στο μάτι και βράζει? θα τους κάνω γρήγορη βουτιά! Δεν ήξερα ότι γίνεται έτσι....

Ηλιαχτίδα ευχαριστώ θα βάλω ξυδάκι, το έχω σημειωμένο και από τη χρύσα!!

Το ρόδι δεν νομίζω να μου φτάνει για λικέρ. Αλλά μου φέρνουν ρόδια συχνά, θα το έχω στα υπόψη. Πάντως βολεύει πολύ στην κατάξυψη, το έχω ανά πάσα στιγμή έτοιμο για σαλάτες, μέχρι να σερβίρεις έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου και είναι ότι πρέπει. Διατηρείται πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Χρόνια πολλά στο Σπύρο και στη Σπυριδούλα.

Έφτιαξα παντζάρια και σκορδαλιά. Από τις πατάτες που έβρασα έκανα χωριστά πουρέ για την Εβιρίνα.

Εβιρι μου last but not least οι Γερμανοι θα σε εκπληξουν πολλες φορες ακομη.

Ωχ Παναγία μου!!!!!!!! Τι έχω να δω και να ακούσω ακόμη;

Γιατι νομιζεις οτι γινονται τοσο σκληροι και πειθαρχημενοι;

Τώρα εξηγείται.Τώρα που είπες τη λέξη σκληροί θυμήθηκα το εξής: Πριν από λίγες μέρες περίμενα το τραμ στο σταθμό που είναι εξωτερικός (σε αντίθεση με τους υπόγειους). Τα χιόνια στην αποβάθρα και στα σκαλοπάτια που έβγαιναν σε μια γέφυρα ήταν γεμάτα χιόνι.

Ξαφνικά ακούω παιδικό κλάμα. Γυρνάω και βλέπω ένα μικρό παιδάκι 3 ετών περίπου να έχει πέσει στις σκάλες και να του έχουν ανοίξει τα πόδια έτσι που δεν μπορούσε να σηκωθεί μόνο του. Η μαμά του ανέβαινε κανονικά και δίπλα της ανέβαινε και το δεύτερο παιδάκι της. Μάλλον πρέπει να ήταν δίδυμα, αν κρίνω από το ύψος και το ντύσιμό τους, γιατί δεν τα είδα πρόσωπο.

Τη βλέπω που λέτε γυρίζει πίσω, σήκωσε το παιδί που έπεσε και συνέχισε κι αυτή και τα παιδιά να ανεβαίνουν τις χιονισμένες σκάλες χωρίς να τα κρατάει από το χέρι. Ρε κορίτσια, έτοιμη ήμουν να πάω να τα κρατήσω από το χέρι μέχρι να βγουν στη γέφυρα. Δεν ξέρω τι με κράτησε.

Σκεφτόμουν λοιπόν, ότι ίσως αυτό έχει να κάνει με την πειθαρχία και τη γνώση της ζωής που πρέπει να πάρει το παιδί από μικρή ηλικία.

Τελικά όλα ενταξει με την Εβιρινουλα;

Ευτυχώς όλα καλά. Σ' ευχαριστώ.

Εμείς έχουμε πολυούχο τον Άγιο Σπυρίδωνα στον Πειραιά κι έτσι η κόρη μου δεν έχουν σχολείο σήμερα.

Χρόνια πολλά για το Δήμο σας.

Έβιρι προγραμματίζεται καθόλου ταξιδάκι στην Ελλάδα? Ή μήπως θα έρθει η κόρη σου εκεί?

Το προγραμματίζαμε μέχρι που μάθαμε τις τιμές. Μόλις είδαμε ότι τα εισιτήρια θα κόστιζαν 1300 ευρώ για τους τρεις μας, μας πέρασε η επιθυμία να έρθουμε τα χριστούγεννα στην Ελλάδα. Έτσι κανονίσαμε να έρθει η κόρη μας μαζί με τη μητέρα μου.

να σου πω, οταν λες κρυα τα αφηνεις τα μελομακαρονα μια μερα κ τα σιροπιαζεις την επομενη?τα δοκιμαα περσυ αλλα δεν τα αφησα μια νυχτα αλλα 2 ωρες κ μου λασπισανε πολυ ....

Ξέρεις κάτι; Ίσως να παίζει ρόλο το ψήσιμο παρά το σιρόπιασμα. Δηλαδή, προσωπικά πιστεύω ότι τα μελομακάρονα που στο ψήσιμο βγαίνουν πιο άσπρα γιατί τα αφήσαμε λιγότερη ώρα στο φούρνο, λασπώνουν περισσότερο στο σιρόπιασμα. Δεν το λέω με 100% σιγουριά, αλλά εκεί έχω καταλήξει ύστερα από διάφορες δοκιμές.

Εβιρακι φιλια!

Κι από μένα.

δύσκολος μας βγήκε ο μήνας αυτός, πολύ κούραση βρε παιδιά.

Ελπίζω σιγά-σιγά να βρείτε μια ρέγουλα.

Έβιρυ καλά από στραβωμάρα οι Γερμανοι... ας μην σχολιάσω! Τι να πεις,έχουν και τα καλά τους όμως! Αυτά να βλέπεις τώρα που είσαι εκει, γιατί εδώ δύσκολα τα πράγματα..... Ελπίζω να έρθετε για τις γιορτές να πάρεις δόση ελλαδίτσας, τόση όση χρειάζεται!

Θα πάρω τη δόση μου μόλις αγκαλιάσω τις γυναίκες που περιμένω να έρθουν και γενικά παίρνω καθημερινή δόση από την τηλεόραση.

Αγγελική θα κάνω κι εγώ φέτος μελομακάρονα!!! Του άντρα μου του αρέσουν κάπως τραγανά. Μήπως να ρίξω από πάνω σιροπάκι και όσο τραβήξουν?

Φέτος, έτσι τα έφτιαξα εγώ. Μόλις κρύωσαν όπως ήταν μέσα στο ταψί, τα περιέχυσα με καυτό σιρόπι και μετά από μία ώρα περίπου τα γύρισα από την άλλη και μετά έβαλα σε ένα μπολ του παγωτού καρύδια τριμμένα και βούταγα ένα-ένα τα μελομακάρονα πατώντας τα ελαφρά να κολλήσει το καρύδι.

Επίσης, μέσα σε όλα, θελω να ανοίξω και φύλλο (τρομάρα μου!!!) για πίτες. Εάν το δουλεύετε το πράμα κι έχετε τίποτα μυστικά να μου πείτε, εδώ είμαι, μην ντρέπεστε! μαρτυρήστε τα!!!!

Θα σου πρότεινα στ ζύμωμα να μην το κάνεις αρκετά σκληρό όπως το ψωμί, αλλά να το αφήσεις να είναι αρκετά μαλακό σε βαθμό που να αισθάνεσαι στα χέρια σου να κολλάει (ελάχιστα όμως). Όταν θα το βάλεις στον πάγκο για να το πλάσεις με το πλαστήρι, αναγκαστικά θα ρίξεις αλεύρι στον πάγκο και στο ζυμάρι. Αυτό το αλεύρι θα τη σφίξει τη ζύμη καθώς θα το ανοίγεις φύλλο.

Το ξύδι το βάζουμε για να γίνει πιο τραγανό στο ψήσιμο.

Σημαντικό είναι επίσης, να το αφήσεις να ξεκουραστεί, όπως λέμε, για 30'-45' περίπου πριν το ανοίξεις με τον πλάστη.

Τέλος έχω μπόλικο ρόδι ξεσποριασμένο στην κατάψυξη. Καμία ιδέα τι να το κάνω? Έχετε καμία συνταγή για κάποιο γλυκάκι με ρόδι?

Τώρα που θα τρώτε χριστουγεννιάτικα φαγητά, το ρόδι θα κάνει ωραίο εφέ στις σαλάτες, επίσης σε στόλισμα πιάτου-πιατέλας, δηλαδή βάζεις κάποιο φαγητό στην πιατέλα ή σερβιρισμένο στο πιάτο και γύρω-γύρω κάνεις ένα περίγραμμα με σπόρια ροδιού.

Ωραίο περίγραμμα γίνεται στα πλαϊνά της βασιλόπιτας και σε διάφορα γλυκά.

Το λικέρ είναι ωραία ιδέα, γίνεται σε 3-4 μέρες στο ψυγείο μέσα (όχι στον ήλιο και στις βεράντες) και χρειάζεται νομίζω βότκα ή τσίπουρο. Αν δεν κάνω λάθος τη συνταγή την είχε δείξει η Βέφα παλιότερα στην τηλεόραση. Βέβαια, στη μαγείρισσα δεν είμαι σίγουρη μπορεί να ήταν άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κρυο και σημερα! Αλλά ευτυχως δεν βρεχει. Μια και σημερα στη δουλεια για εμένα

Ηλιαχτιδα μου κι εγω το φυλλο το κάνω οπως η Εβιρι. Μου εχουν πει επισης πως οταν το ανοιγεις αν στον παγκο ριξεις αντι γαι σκετο αλευρι αλευρι ανακατωμενο με λιγο νισεστε ή κορν φλάουρ ανοιγει πιο ευκολα και δεν κολλάει.

Εβιρι μου ωραια θα ειναι και τα Χριστουγεννα στην Κεντρική Ευρωπη. Μπορει να ειναι ωραιοτερα και απο την Ελλάδα γιατι εδω μπορει να κουραζοσουν περισσοτερο με τις επισκεψεις και τις άλλες υποχρεωσεις. Αφου θα ερθει κι η κορουλα σου και η μαμά σου και θα τις δεις όλα καλά.

Για το περιστατικο που ανεφερες: Εδω στο παραθαλάσσιο χωριο που μενω μενουν και διαφοροι αλλοδαποι. Μια κοπελα λοιπόν που μου ειπαν οτι ειναι απο Ρωσία ή Ουκρανια (δε θυμάμαι) βγαζει καθε μερα με το καροτσακι του βολτα το μωρό της, που δεν πρεπει να εχει χρονισει. Ακομα και στην παραλια που η υγρασια περονιαζει τα κοκκαλα. Τη βλεπουν λοιπον οι Ελληνες και το σχολιαζουν "που το παει το παιδι με τετοιο καιρο;" Τους απαντω κι εγω αυτο που ελεγαν οι γερμανοι παιδιατροι στους δικους μου οταν ημαστε μικρα "βολτα το παιδι καθε μερα με καθε καιρό" και τους βλεπεις να με κοιτουν καπως ετσι:shock::shock::shock::shock:! Προφανως και η κοπέλα έτσι εχει μεγαλωσει και δεν φοβαται. Αλλά εμεις ειμαστε αλλιως.

Σημερα δεν ξερω τι εχει το μενου μας. Θα σας ενημερωσω αυριο.

Φιλια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα

σημερα τρωμε περισευματα. Ρεβυθια ο αντρας μου κ εγω σουπα. Τ οβραδυ λεω να κανω πιτσα.

Για το κρυο που λετε κ εγω 2 παιδιατρους εχω αλλαξει κ οι 2 συμφωνουσαν στην βολτα του παιδιου απο πολυ μωρο κ πως αν ειναι καλα ντυμενο το παιδι δεν παθαινει τιποτα απο το κρυο.Οι γιαγιαδες δεν λενε να τα καταλαβουν αυτα ....

Περσυ τα χριστουγεννα ειχαν ερθει η ξαδερφη μου με τον αντρα της κ τ απαιδια απο Γαλλια.Ο αντρας της Γαλλος.Καθε μερα τα εβγαζε κ τα 2 βολτα κ μαλιστα μετα τις 7 το απογευμα.Το ενα 4 χρονων το αλλο ουτε 2 μηνων!!! Κ το χωριο ειναι παραθαλασσιο με πολυ κρυο .....

εμεις τα εχουμε χαιδεμενα!!!! καλα εγω τα βγαζω βολτες δεν εχω προβλημα

μελομακαρονα ισως κανω κ εγω το ΣΚ , για να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου.

Για σήμερα έχω κεφτεδάκια με τηγανητές πατάτες και αυγά παραγγελιά του Έβιρου. Κριθαράκι λεμονάτο μαζί με τα κεφτεδάκια για την Εβιρίνα (για να μη φάει πάλι πατάτες) και για μένα μπιφτέκια σόγιας που θα τα συνδυάσω με το κριθαράκι.

Μου εχουν πει επισης πως οταν το ανοιγεις αν στον παγκο ριξεις αντι γαι σκετο αλευρι αλευρι ανακατωμενο με λιγο νισεστε ή κορν φλάουρ ανοιγει πιο ευκολα και δεν κολλάει.

Ναι αυτό είναι αλήθεια.

Εβιρι μου ωραια θα ειναι και τα Χριστουγεννα στην Κεντρική Ευρωπη.

Ναι, δε μας πειράζει, όπως προκύψει κάθε φορά.

Μπορει να ειναι ωραιοτερα και απο την Ελλάδα γιατι εδω μπορει να κουραζοσουν περισσοτερο με τις επισκεψεις και τις άλλες υποχρεωσεις.

Μπαααα τούτοι 'δω δεν ξέρουν να γιορτάσουν. Επισκέψεις σίγουρα θα κάναμε και θα δεχόμασταν και σίγουρα θα κάναμε κάποιο μεγάλο τραπέζι στους κοντινούς συγγενείς (καμμιά 15αριά άτομα).

Όμως, πιστεύεις ότι μας στενοχωρεί περισσότερο που θα είμαστε εμείς κι εμείς σαν τους κούκους αυτές τις μέρες; Έχουμε συνηθίσει να βρισκόμαστε σε όλες τις μεγάλες θρησκευτικές γιορτές ανάμεσα σε πολύ κόσμο με τραπέζια και ρεβεγιόν. Πέρσι αισθανθήκαμε σαν άρρωστοι που ήμασταν μόνο οι τέσσερίς μας.

Φέτος δεν αποκλείεται να μαζέψουμε κόσμο εδώ στο σπίτι της Γερμανίας. Το λέω γιατί είναι πολύ μικρό και δεν έχουμε τον επαρκή χώρο και πράγματα για να καλέσουμε περισσότερο από 3 άντε βία 4 άτομα επιπλέον, κι εμείς θα είμαστε ήδη 5 στο σπίτι μαζί με την κόρη μας και τη μητέρα μου που θα έρθουν.

Θα δούμε μέχρι τότε.

Αφου θα ερθει κι η κορουλα σου και η μαμά σου και θα τις δεις όλα καλά.

Ναι, ναι έτσι είναι.

Για το περιστατικο που ανεφερες: Τη βλεπουν λοιπον οι Ελληνες και το σχολιαζουν "που το παει το παιδι με τετοιο καιρο;" Τους απαντω κι εγω αυτο που ελεγαν οι γερμανοι παιδιατροι στους δικους μου οταν ημαστε μικρα "βολτα το παιδι καθε μερα με καθε καιρό" και τους βλεπεις να με κοιτουν καπως ετσι:shock::shock::shock::shock:! Προφανως και η κοπέλα έτσι εχει μεγαλωσει και δεν φοβαται. Αλλά εμεις ειμαστε αλλιως.

Όχι αυτό δε με σόκαρε. Έχω μάθει να βλέπω εδώ μαμάδες να βγάζουν ακόμη και ασαράντιστα μωράκια με βροχή και με πολύ κρύο κουκουλώνοντάς τα.

Εξάλλου, εδώ που τα λέμε, η Γερμανία είναι μια χώρα με πολύ κρύο το περισσότερο διάστημα των 12 μηνών. Τι θα κάνουν τα μωρά θα περιμένουν να πάνε 5 ετών για να βγουν;

Αυτό που με σόκαρε είναι ότι δεν τα κρατούσε από το χέρι τα παιδιά ενώ οι σκάλες ήταν πολλές και το χιόνι αρκετό και παγωμένο, τόσο που γλιστρούσε για να το ανέβουν δύο μικρά παιδάκια χωρίς βοήθεια. Μάλιστα, αφού έπεσε το παιδί και το σήκωσε, εξακολουθούσε να μην το κρατάει μετά. Ευτυχώς που το καημένο δε μέτρησε τις σκάλες από την κορυφή μέχρι το έδαφος κουτρουβαλώντας.

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι χίλιοι καλοί χωρούν! Διάθεση να υπάρχει και θα βολευτείτε!

Τώρα που το λες, φέτος θα έχω ένα σωρό κόσμο. Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το τραπέζι της πρωτοχρονιάς. Δεν θέλω να κάνω ένα βουνό πράγματα, λίγα και καλά. Να φαγωθούν και να μην χαθούμε στην ποικιλία ως συνήθως (θα έχουν προηγηθεί και ένα σωρό τραπέζια στις γιορτές....).

Από βδομάδα θα βγάλω πλάνο και θα σας χρειαστώ οπωσδήποτε. Να με βάλετε σε σειρά!

Παρακαλώ να λάβετε υπόψη ότι οι εργασίες θα γίνονται με πολύ κόσμο ήδη στο σπίτι, οπότε πρέπει να διαλέξω πιάτα όχι πολύ μπελαλιδικα. Που να κάνεις δουλειά με γιαγιάδες, ανήψια κτλ μέσα στα πόδια σου????

Κατά τα άλλα σήμερα τρώμε κάτι γρήγορο, μάλλον μακαρόνι. Πεθύμησα και σαλάτα πράσινη, να βάλω και ρόδι να ξεστοκάρω σιγά ΄σιγά!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Δι'αβασα στα γρήγορα τα μηνυματάκια σας

Περαστικά στα αρρωστούλικα της παρέας

Καλλιοπάκι έχω αρκετές ιδέες για το τραπέζι σου που δεν θέλουν κόπο.Ισως λίγο οργάνωση.

Εβιρι είναι τρελοί αυτοί οι Γερμανοι τελικά

Οσο για τη βόλτα με το κρύο που λέτε...

Και ο δικός μας παιδίατρος λέει ότι δεν αρρωστιανουμε από το κρύο εφόσον είμαστε καλά ντυμένοι,αλλά από ιώσεις

Σήμερα είχαμε υπέροχη λιακάδα,αλλά με δόντια!

Σκέφτηκα να βγαλω μια βόλτα τον μικρό,αλλά βαρέθηκα.

Και καθώς ηταν η freeday μου,είπα να το εκμεταλλευτώ και να φτιάξω μελομακάρονα,πράγμα το οποίο και έκανα ασφαλώς.Να δω μέχρι πότε θα επιβιώσουν...

Θέλω να φτιάξω και κάτι άλλα ψιλοπραγματάκια,αλλά το Σ/Κ.Τουλάχιστον ξέμπλεξα με τα μελομακαρονα.

Το Σάββατο έχω κανονίσει να πάω να βάψω και τα μαλλιά μου και θα αλλάξω χρώμα.Θα τα ξανοίξω λίγο,γιατί έχω αρκετά λευκά και το σκούρο δεν τα πιάνει,φαίνονται στις 15 μέρες.Την πάτησα την προηγούμενη φορά.

Γεράματα...

Από φαγητάκια αυτές τις μέρες έφτιαξα μπιφτέκια και πατάτες γιαχνί και φακές για τον μικρό.Εφαγε από όλα τα φαγητά με όρεξη.

Για αύριο δεν έχω αποφασίσει,αν και όλο και κατιτίς υπάρχει από περισσεύματα στο ψυγείο.

Στις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας,θα κανω ενα καλό καθάρισμα στο σπίτι και θα κοιτάξω να ξεμπλέξω με πλυσίματα -σιδερώματα.Εχω και τα γενέθλια του μικρού.Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνουμε,είναι περίεργα τα πράγματα φέτος.Το σίγουρο είναι ότι θα δοκιμάσω να του φτιάξω γλυκό με τα χεράκια μου.Το χω βάλει σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα!

Σημερα μαλάκωσε λίγο ο καιρός. Ευτυχως.

Περιστερακι και του χρονου με υγεια να ξαναφτιάξεις μελομακαρονα.

Εβιράκι μου καλά να περάσετε κι όπως ειπε και το Καλλιοπακι όλοι οι καλοι χωράνε!

Χθες φαγαμε ψαράκι με χόρτα. Σημερα γιουβαρλάκια (καναμε αυτες τις μερες εκκαθαριση στην καταψυξη και το ψυγειο).

Θέλω να ευχηθω σε όλες καλό ΣΚ κι αν αργησω να μπω λιγακι να με συγχωρησετε γιατι θα εχω πολλές δουλειες και τρεχάματα την επόμενη εβδομάδα.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου, τι κανετε??ποσο μου λειψατε!!!εμεις καλα, αν και με βηχα η κορη και με πονολαιμο η μαμα. και εγω θελω να φτιαξω γλυκα το σκ. εχετε καμμια δοκιμασμενη συνταγη για κουραμπιεδες??πρωτη φορα θα επιχειρησω. κανει η πεθερα μου καθε χρονο αλλα ειναι μπελαδιδικη η συνταγη της. κατα ταλλα σημερα τρωμε φασολακια εγω και μακαρονια με κιμα ο αντρουλης. ξεκινησα νηστεια, λεω να κοινωνησω την παραμονη.κασλο σκ και καλα να περνατε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...