Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα και καλη εβδομαδα

εμεις σημερα θα φαμε φασολακια με πατατες και αυριο που εχω παιδιατρο και θα ακαθυστερησω εκει λεω να πω την μαμα μου να φτιαξει μια κοτοσουπα να την εχουμε για δυο μερες


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας καλά μου κορίτσια.

Έφτιαξα φακές και το απόγευμα λέω να φτιάξω κουραμπιέδες κι αν προλάβω θα κάνω και δεύτερη δόση μελομακάρονα. Από την πρώτη παρτίδα έμειναν μόνο 5 και μέχρι το βράδυ μάλλον θα αδειάσει η πιατέλα. Θέλω να δώσω και σε μερικούς φίλους γι' αυτό πρέπει να ξαναφτιάξω.

Έβιρι αφού έχεις διάθεση να φτιάχνεις ξεχωριστό φαγητό για σένα μπράβο! Εγώ θα την έβγαζα με κανένα τοστάκι!

Συνήθεια και ανάγκη μαζί. Τοστάκι νηστίσιμο θα έφτιαχνα μόνο αν έβρισκα τυρί σόγιας εδώ. Στην πραγματικότητα δεν έχω ψάξει αν υπάρχει.

Εβιρακι ποσες μερες θα νηστευεις, μεχρι τα Χριστούγεννα η νωριτερα?

Ακόμη κι αν κοινωνήσω αρκετές μέρες πριν, τη νηστεία θα την κρατήσω μέχρι τα χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

ggeny πολύ ωραία η ψαρόσουπα αλλά δεν μπορώ με τίποτα να φάω μπρόκολο!

taz18 μεγάλη βοήθεια να ξέρεις πως μπορείς να βασιστείς στην μανούλα κάποιες φορές για το φαγητό! Αυτό κάνω κι εγώ κάποιες φορές και μου φεύγει ένα βάρος!

Εβιράκι είχα ξεχάσει πως νυστεύεις:oops:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσάκια!

Πολύ κρύο και πολλή βροχή...Σαπήσαμε στην κυριολεξία!

Σήμερα έφτιαξα ρεβύθια στον φούρνο,χθες είχα ψήσει ψαράκι στο φούρνο με πατατες.

Πολλά φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Περιστερακι μου σε νοιωθω! Λεπια κοντευουμε να βγαλουμε!

Χθες εφαγα τελικά και λιγη σουπίτσα (πολύ λιγη) γιατι την ζηλεψα να σας πω την αληθεια. Σημερα κάτι σε κοτοπουλο απ'οτι ειδα αλλά δεν ξερω τι.

Ggeny μου αν μπορεις πες μου σε ποιον ενδοκρινολόγο παει η κουμπαρα σου κι αν γινεται και πόσο κοστιζει η επίσκεψη (να προετοιμαστω ψυχολογικά).Δεν ειχα χρειαστει ποτε αυτην την ειδικότητα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πει ο γιατρος τι να αποφευγω κι εκανα διαιτα αλλά δεν τον ειχαν ανησυχησει τοσο πολύ τα νουμερα. Αυτη τη φορα μου ειπε οτι πρεπει να το κοιταξω πιο ενδελεχως το θεμα.

Φιλάκια σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι!

Σήμερα τρώμε αρακά κοκκινιστό με πατατούλες και καροτάκια.

Περιστέρω και σήμερα βρέχει? Εμείς έχουμε να δούμε βροχή από την Κυριακή το πρωί.

Φωτεινούλα το έχω ακούσει και από άλλες μανούλες ότι οι γιατροί τους στα δεύτερα παιδάκια ήταν πιο σχολαστικοί με τις μετρήσεις. Δεν ξέρω γιατί, εμένα ήταν χαλαρός και στις εγκυμοσύνες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα τη δεύτερη δόση μελομακάρονα και σε λίγο θα τους ρίξω το καρύδι. Χτες το βράδυ έφτιαξα την πρώτη δόση κουραμπιέδων και τα πρώτα σκούρα σοκολατάκια. Θα φτιάξω και άσπρα σοκολατάκια και δίπλες.

Από φαγητό φτιάχνω ρύζι με γάλα για την Εβιρίνα και για μένα έμειναν φακές από χτες.

Εξακολουθεί να χιονίζει και σήμερα. Αυτό που με βασανίζει είναι πώς θα γυρίσει το κοριτσάκι μου από την πισίνα έξω στο κρύο. Η πλάκα είναι (δε θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί) ότι θα κάνουν μόνο το πρώτο εξάμηνο μάθημα κολύμβησης και το δεύτερο μέχρι τον Ιούλιο θα κάνουν κάποια κατασκευή (κάτι με πλοίο μας είχε πει ο καθηγητής κολύμβησης).

Δηλαδή, όταν θα κοντεύει η άνοιξη και αργότερα θα είναι καλοκαίρι αυτοί θα είναι κλεισμένοι σε μία σχολική αίθουσα και θα κατασκευάζουν. Τώρα που κάνει το ψοφόκρυο και ρίχνει χιόνι είναι έξω. Τι να τους πεις!!!!!!!!!!! Παράλογοι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

εβιρακι οντως το θεατρο του παραλογου αυτοι οι ανθρωποι!!!! τα εντελως αντιθετα ομως!!! μια χαρα θα ηταν τωρα η κατασκευουλα ελεος πια!! λες κ δεν ξερουν πως κανει βαρυ χειμωνα. καλη επιτυχια στα γλυκακια σου!! Για πες εσυ πως τα σιροπιαζεις τα μελομακαρονα? εγω ζεστα τα μελομακαρονα κ κρυο το σιροπι.

Φωτεινη θα την ρωτησω την κουμπαρα κ θα σου πω.Στην Γλυφαδα ειναι αν σε βολευει η περιοχη.

Αγγελικη εμενα μου αρεσει πολυυυυ το μπροκολο.Γενικα ολα τα σαλατικα!!!Ιδιο φαγακι φαγαμε σημερα!!!

Περιστερακι ωραιο το ψαρακι με τις πατατουλες.Εγω βαζω κ φετες ντοματα, πιπεριες, λιγο δυοσμο φρεσκο , κρεμμυδακι κ καμι αφορα κ λιγο σκορδακι κ γινεται μουρλια. Κ στην λαδοκολα επισης με ολα αυτα μαζι γινεται λουκουμι η στην σακουλα ψησιματος.

Γι αυριο θα φτιαξω κοκορα χωριατικο σουπιτσα με ρυζακι κ ενα κεικ για να εχει ο αντρας μου να περνει μαζι στη δουλεια το πρωι.

Χτες εφτιαξα κ μι αμηλοπιτα πεντανοστιμη!!! Πρωτη φροα πετυχα την ζυμη.Παντα μου εβγαινε σκληρη.Περιστερακι εκανα μια ζυμη απο τις συνταγες του γαστρονομου .Οχι ακριβως αναμειξη βασικα των συνταγων κ βγηκε απαιχτη.

Σας βαζω κ συνταγουλα

Μηλοπιτα

Ζυμη

300 γρ αλευρι ΓΟΧ

150 γρ βιταμ κρυο σε κομματακια

75 γρ αχνη

1 κροκο αυγου

ελαχιστο κρυο νερο

μια πρεζα αλατι

Γεμιση

4-5 μηλα

κανελα

λιγες σταφιδες

1κσ βιταμ η βουτυρο

2-3κσ ζαχαρη

1 1/2 κσ κορν φλαουρ

1/2 φλυτζανακι καφε κονιακ

ελαχιστο μοσχοκαρυδο -γαρυφαλλο

1 βανιλια

αν θελετε καρυδι τριμμενο

( η γεμιση ειναι δικη μου συνταγη κ η ζημη οπως ειπα απο γαστρονομο)

Ζυμη

βαζουμε σε μια λεκανη το αλευρι με το κρυο βιταμ σε κομματια το αλατι κ την αχνη κ τριβουμε με τα χερια μας. Μετα ριχνουμε μεσα το αυγο κ λιγο νερακι κ ζυμωνουμε μεχρι να γινει μια ευπλαστη ζυμη.Την τυλιγουμε με μεμβρανη κ βαζουμε για μιση ωρα στο ψυγειο.

Εντομεταψυ ετοιμαζουμε την γεμιση.

Κοβουμε τα μηλα σε κυβακια.Τα βαζουμε σε ενα κατσαρολακι η τηγανακι μαζι με το βουτυρο κ την ζαχαρη κ τα αφηνουμε λιγο να μαλακωσουν μεχρι να λειωσει η ζαχαρη κ να εξατμιστουν τα ζουμια απο τα μηλα.Μωλις ειναι σχεδον ετοιμο το μειγμα ριχνουμε το κορν φλαουρ διαλυμενο σε 3/4 κουπας νερο κ ανακατευουμε ν αγινει κρεμουλα.

Αποσυρουμε απο την φωτια κ ριχνουμε το κονιακ, την βανιλια , τα μυρωδικα κ τις σταφιδες κ το καρυδι.

Περνουμε 3/4 απο την ζυμη κ την ανοιγουμε σε φυλο σε μια ταρτιερα κ κανουμε τσιμπιες με ενα πιρουνι.Απο πανω βαζουμε διαφανη μεμβρανη κ σκορπαμε οσπριο η ρυζι κ ψηνουμε γυρω στα 15 λεπτα.Μετα βγαζουμε απο την φωτια κ ριχνουμε απο πανω την γεμιση κ με το φυλο που περισεψε κανουμε κορδονια κ σκεπαζουμε τα μηλα .Ψηνουμε αλλα 15-20 λεπτα κ ετοιμο.

Εγω χτες αλειψα την γεμιση με λιγη μαρμελαδα κ μετα εβαλα τα κορδονια σταυρωτα.

Για τα κορδωνια ανοιξα φυλλο με το ζυμαρι που ειχα κρατησει κ εκοβα μετα σε λωριδες κ εβαζα απο λανω απο την πιτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εβιράκι η αναποδιά σε όλο της το μεγαλείο αυτοί οι Γερμανοί!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ggeny εγώ τα μελομακάρονα τα σιροπιάζω αντίθετα από σένα, δηλαδή ζεστό σιρόπι και κρύα μελομακάρονα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! έχουμε αρρώστιες, περνάμε κοξάκι, χαμός!

κι έχω απορίες, αλλά θα επανέλθω με ησυχία να τις θέσω.

σας φιλώ όλες! σας διαβάσω, θα σας γράψω άλλη ώρα!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια στα γλυκακια σου!! Για πες εσυ πως τα σιροπιαζεις τα μελομακαρονα? εγω ζεστα τα μελομακαρονα κ κρυο το σιροπι.

Σ' ευχαριστώ Τζένη μου.

Κρύα τα μελομακάρονα και καυτό το σιρόπι, όπως και η Αγγελική.

Χτες εφτιαξα κ μι αμηλοπιτα πεντανοστιμη!!!

Μπράβο Τζένη, μέχρι εδώ μοσχομύρισε.

Εβιράκι η αναποδιά σε όλο της το μεγαλείο αυτοί οι Γερμανοί!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κάθε τόσο με συγχίζουν.

καλησπέρα κορίτσια! έχουμε αρρώστιες, περνάμε κοξάκι, χαμός!

Πολλές, πολλές φορές περαστικά σας Καλλιοπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Κρυο σημερα αλλά ευτυχως δεν βρεχει! (για πρωτη φορα μετα απο δεν ξερω κι εγω πόσες μέρες)

Καλλιοπακι μου περαστικά σας!

Ggeny ευχαριστω πολύ. Κι εγω το σιρόπιασμα όπως η Αγγελικη.

Αγγελική μου ο γιατρος το επισημανε γιατι στη δική μου περιπτωση παιζει δυστυχως και ο κληρονομικός παράγοντας.

Εβιρι μου last but not least οι Γερμανοι θα σε εκπληξουν πολλες φορες ακομη. Γιατι νομιζεις οτι γινονται τοσο σκληροι και πειθαρχημενοι; Τελικά όλα ενταξει με την Εβιρινουλα;

Ταζ όλα ενταξει με τον παιδιατρο;

Χρόνια Πολλά στις Σπυριδουλες και τους Σπύρους!

Φιλάκια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...