Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερίζω την μαγειροπαρέα!

Σήμερα το πρωί έβγαλα από την κατάψυξη μαγειρεμένο κιμά που είχε περισέψει από την πρηγούμνεη εβδομάδα και θα φτιάξει η πεθερά μου μία μακαρονάδα και θα φάνε τα παιδιά και εμείς.

Για αύριο μάλλον θα φτιάξω σπανακόρυζο.

Καλέ τι αέρας ήταν αυτός ο χθεσινός????? Έλεγα τώρα θα σαλπάρουμε! Και τσίμπισε και λίγο κρύο.

Περιστεράκι ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα πολύ αλατισμένα φαγητά. Θέμα συνήθειας είναι!

Εβιράκι έχεις δίκιο, Χριστούγεννα χωρίς χιόνι δεν λέει, αλλά φέτος μια χαρά θα μας κάτσει και η καλοκαιρία!!!!!

Και του χρόνου να είστε καλά να ξαναστολίσετε!

taz18 είχες ένα από τα πιο αγαπημένα μου φαγητά! Μιαμ, μιαμ!!!

Ηλιαχτίδα τελικά τι μαγείρεψες σήμερα?

Φωτεινούλα ξεκίνησε ο χειμώνας στα μέρη σας ε? Όσο για την κορμάρα κι εγώ απέχω μακράν από αυτόν τον χαρακτηρισμό αλλά κάνω πως δεν το βλέπω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα σας

κι εμενα αγγελικη εινα ιτο αγαπημενο μου. εβγαλα ολη την εγκυμοσυνη να μου μυριζει καθε μερα παστιτσιο :D:D:D αφου ολοι με κοροιδευαν στο τελος

και επειδη μας αρεσει πολυ, θα το ξαναφαμε και σημερα :tongue:


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλες μου!

Παλιόκαιρος και εδώ όλη τη νυχτα,αλλά το πρωί έβγαλε έναν υπέροχο ήλιο,αλλά με δόντια.

Φωτεινή σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,αλλά δεν είμαι και τόσο καλή μαγείρισσα.Προσπάθειες κάνω

Χθες τελικά κατόπιν λαϊκής απαίτησης ξαναφτιαξα τυροπιτάκια

Σήμερα έβγαλα από την καταψυξη κεφτέδες και θα τους ψήσω στο φούρνο με πατάτες,αλλά και δυο φιλετάκια μπούτι κοτόπουλο,έτσι να υπάρχουν για τον μικρό.

Χθες βράδυ μελέτησα το τελευταίο τεύχος του γαστρονόμου,ζύμες ζαχαροπλαστικής,και θα τολμήσω να φτιάξω μόνη μου τούρτα γενεθλίων του μπούλη μου

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι και τι γλύκα θα φτιάξω στις γιορτές...

Για ρίξτε καμιά ιδέα...

Σίγουρα μελομακάρονα και μπισκοτάκια με κουπ πατ,ίσως να κάνω και σοκολατάκια,τύπου βραχάκια.Και για βασιλόπιτα το κέικ φουντούκι που έκανα πέρυσι.Εχω βαλει φωτο και συνταγη στις πρωτες σελίδες του Χριστουγεννιάτικου θέματος.Το λέω για όποια ενδιαφέρεται

Link to comment
Share on other sites

Περιστέρω πολύ οργανωμένη σε βρίσκω!!!

Εγώ το πολύ πολύ να κάνω κανένα μελομακάρονο και την βασιλόπιτα. Για επιπλέον ζαχαροπλαστικές δημιουργίες χρόνος δεν υπάρχει ούτε για δείγμα!!!!

Μια χαρά σε βρίσκω λοιπόν!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιστέρω πολύ οργανωμένη σε βρίσκω!!!

Εγώ το πολύ πολύ να κάνω κανένα μελομακάρονο και την βασιλόπιτα. Για επιπλέον ζαχαροπλαστικές δημιουργίες χρόνος δεν υπάρχει ούτε για δείγμα!!!!

Μια χαρά σε βρίσκω λοιπόν!

Ελα πες το...:tongue:Θελω να το διαβασω...

Και οι ζαχαροπλάστες κλέφτες θα γίνουν;:tongue::tongue:

Κι εγω μη νομιζεις ότι έχω και πολλά κέφια,άλλο τι λέω κι άλλο τι θα κάνω τελικά

Πάντως μελομακάρονα και βασιλόπιτα οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο διαγωνισμός Ταζ! Θέλω όμως κάποιος να μου λύσει μια απορία.

Γιατί όλοι σχεδόν οι διαγωνισμοί να γίνιντα μέσω facebook? Γιατί να πρέπει δηλαδή κάποιος να ανοίξει ντε και καλά λογαριασμό εκεί για να πάρει μέρος σε ένα διαγωνισμό?

Έχει αρχίσει και με εκνευρίζει αυτό το σκηνικό......

Ταζ μην το πάρεις προσωπικά, απλώς είδα ότι και ο διαγωνισμός που μας αναφέρεις περνάει μέσω φέις! :)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ελα πες το...:tongue:Θελω να το διαβασω...

Και οι ζαχαροπλάστες κλέφτες θα γίνουν;:tongue::tongue:

Κι εγω μη νομιζεις ότι έχω και πολλά κέφια,άλλο τι λέω κι άλλο τι θα κάνω τελικά

Πάντως μελομακάρονα και βασιλόπιτα οπωσδήποτε

χαχαχαχα! Γειά σου ρε Περιστέρω! Μου έφτιαξες το κέφι πάλι γιατί εκνευρίστηκα πριν από λίγο!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

kalliopaki καλό μήνα και σε σένα!

Αυτό με το αλάτι το έχω κι έγω! Τα περισσότερα φαγητά μου βγαίνουν σχετικά ανάλατα αλλά φοβάμαι να ρίξω περισσότερο αλάτι μήπως και βγουν λύσα! ΣΕ καταλαβαίνω λοιπόν απόλυτα στο θέμα του αλατιού!

Κουρτίνες τώρα θα ξανακάνω όταν ξεστρώσω.

Στολίσατε εσείς?

όχι ακόμα! ελπίζω το ΣΚ. θα κάνω και κανά κουλουράκι εορταστικά ή μελομακάρονα

ααααχ Εβιράκι αυτό με το αλάτι και το χιόνι τι το θελες! με τον πόνο μου παίζεις!!!! χαχαχαχαχαχααααααα

ευχαριστώ για το τιπ! θα το εφαρμόσω. βοηθάει πολύ να έχεις έναν μπούσουλα

Καλλιοπακι κι εγω δεν το εχω με το αλάτι. Παντα προς το αναλατο γερνει το φαγητο μου. Δεν πειραζει ειναι και πιο υγιεινο. Πιστευω πως η Εβιρι σε κατατοπισε πολύ σωστα. Όταν μαγειρευω για κοσμο περιπου αυτην την αναλογία τηρώ κι εγω. Και δυστυχως απεχω πολύ από το να με πει κάποιος κορμάρα....

Φιλάκια

με ενδιαφέρει κυρίως γιατί ο άντρας τα τρώει πιο αλμυρά (οκ, μπορεί να βάζει στο πιάτο του, άσε που δεν κάνει κιόλας), αλλά και το εντελώς ανάλατο πάει σε "νοσοκομειακό"

Ειδικά εάν έχουμε κανά τραπέζι έχω θέμα με το αλάτι! μου χαλάει το αποτέλεσμα! το ίματζ!

περιστέρι μια και το 'χεις, δώσε κανά τιπ για τα μελομακάρονα! πλιιιιζ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλέ ξεχάστηκα! σήμερα ωραιότατη ομελέτα, γρήγορα πράγματα. αλλά παίζει μαγείρεμα για τον παιδικό για αύριο, κάτι σε μακαρόνι υποθέτω. επίσης γρήγορο.

και καμιά πιτούλα με έτοιμο φύλλο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια.

Σήμερα μαγείρεψα πατατούλες στο φούρνο, έβγαλα τη δική μου μερίδα μόλις έγινε και έβαλα μετά πάνω στις πατάτες τυρί του τοστ να λιώσει για την υπόλοιπη οικογένεια.

Εδω φυσάει πολύ (εχει απαγορευτικό απο χθες για τα πλοια) κι εριξε το πρωτο ψιλοχιονο ψηλά στο βουνό! Στο χωριο μου ειχαμε και διακοπη ρευματος από τις 5 το πρωι αλλά δεν ισχυει για ολο το νησι.

Δηλαδή, αρχίσανε τα όργανα.

Περιστερακι πρεπει να εισαι σουπερ μαγειρισσα!

Ναι, ναι είναι πολύ σούπερ.

Μου αρεσει που δοκιμαζεις διαφορες συνταγες. Εγω φοβαμαι την αποτυχια!

Φωτεινή μου και η αποτυχία μέσα στο πλαίσιο της (επόμενης) επιτυχίας είναι. Μη φοβάσαι να δοκιμάσεις κάτι καινούργιο. Φτιάξε μικρότερες μερίδες απ' όσο λένε οι συνταγές που σε κεντρίζουν και την επόμενη φορά τις αυξάνεις.

Εβιρι μου με το καλό να στολίσετε! Πως πάει η Εβιρινουλα με το κρυωμα;

Σ' ευχαριστώ και για τα δύο. Κάθε μέρα και καλύτερα είναι.

Εβιράκι έχεις δίκιο, Χριστούγεννα χωρίς χιόνι δεν λέει, αλλά φέτος μια χαρά θα μας κάτσει και η καλοκαιρία!!!!!

Συμφωνώ, μπορώ όμως να σας στείλω ένα βαρελάκι με χιόνι.

Και του χρόνου να είστε καλά να ξαναστολίσετε!

Σ' ευχαριστώ, επίσης.

Χθες βράδυ μελέτησα το τελευταίο τεύχος του γαστρονόμου,ζύμες ζαχαροπλαστικής,και θα τολμήσω να φτιάξω μόνη μου τούρτα γενεθλίων του μπούλη μου

Τα συγχαρητήριά μου από τώρα.

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι και τι γλύκα θα φτιάξω στις γιορτές...

Για ρίξτε καμιά ιδέα...

Θα επαναλάβω κυρίως τα γνωστά όπως ανέφερες κι εσύ:

μελομακάρονα, κουραμπιέδες, δίπλες, βασιλόπιτα, αλλά και χριστόψωμο που δεν είναι ακριβώς γλυκό, αλλά έχει ελαφρά γλυκιά γεύση και το φτιάχνουμε μόνο τα χριστούγεννα.

Επίσης όμως, εμένα μου αρέσουν για χριστούγεννα τα σοκολατένια γλυκά που να περιέχουν ξηρούς καρπούς, όπως σοκολατένιες τάρτες με φουντούκια κι αμύγδαλα, η πάβλοβα φημίζεται, τα σοκολατάκια που είχα φτιάξει κι εγώ πέρσι με γέμιση αμύγδαλο ή φουντούκι ή ανακατεμένα και άσπρα σοκολατάκια με γέμιση δαμάσκηνο ή βερίκοκο αποξηραμένα μαζί ή χωριστά την κάθε γεύση.

Παρόμοια με τα μελομακάρονα είναι τα ισλί τα ποντιακά (τη συνταγή δεν την έχω εδώ, αλλά μπορώ να ρωτήσω την κόρη μου να μου τη βρει).

Σπάω το κεφάλι μου να βρω την ονομασία που έχει άλλη μια συνταγή παρόμοια με τα μελομακάρονα από άλλη τοποθεσία της Ελλάδας και δεν μπορώ να θυμηθώ.

Υπάχουν πολλά διαφορετικά μεταξύ τους χριστουγεννιάτικα κέικ με επικάλυψη κάσιους ή άλλων ξηρών καρπών και μέσα με κόντιντα και κομματάκια σοκολάτας, ή με επικάλυψη άσπρου γλάσου και μέσα πολλά διαφορετικά πράγματα (κόντιτα, ξηρούς καρπούς, ψηφίδες σοκολάτας).

Η Βέφα θυμάμαι έφτιαχνε στην τηλεόραση κέικ σε σχήμα έλατου με πράσινο γλάσο από πάνω και διάφορα μπιχλιμπίδια για στόλισμα.

Υπάρχει το στόλεν το γερμανικό (μη ζητήσεις συνταγή). Το πανετόνε το ιταλικό και τέλος, οποιαδήποτε συνταγή μπισκότου (όπως είπες κι εσύ) να κόψεις τη ζύμη με κουπάτ σε σχήμα αστεριού και έλατου και να βάλεις γλάσο άσπρο ή σοκολάτα.

Δε νομίζω πως γνωρίζω άλλα χριστουγεννιάτικα γλυκά.

ααααχ Εβιράκι αυτό με το αλάτι και το χιόνι τι το θελες! με τον πόνο μου παίζεις!!!! χαχαχαχαχαχααααααα

χαχαχαχα

ευχαριστώ για το τιπ! θα το εφαρμόσω. βοηθάει πολύ να έχεις έναν μπούσουλα

Χαρά μου ήταν. Όποτε χρειαστείς κάτι άλλο, μη διστάσεις να μας ρωτήσεις.

Ειδικά εάν έχουμε κανά τραπέζι έχω θέμα με το αλάτι! μου χαλάει το αποτέλεσμα! το ίματζ!

Ναι, ναι κι εμένα κάνει άσχημο προφίλ το ανάλατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο.

Η μέρα σήμερα θα είναι γεμάτη μιά και σχολάω στις 2,30, πάω κατευθείαν για συμμάζεμα και βάψιμο στο μαλλί και μετά στον παιδίατρο για εμβόλιο στον μικρό.

Κοινώς θα μαζευτώ στο σπίτι ....αργάμιση!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμείς σήμερα ρεβύθια.

Αγγελική με το καλό το μαλλί!! τι χρώμα θα το κάνεις? εγώ μια ανταύγεια καστανοξανθη κάνω κι αυτή βαριέμαι να την ανανεώνω... αλλά πρέπει! από βδομάδα με βλέπω κι εμένα στα κομμωτήρια!

Έβιρι με ξελίγωσες με τα γλυκά... απααα παααααα

Κορίτσια δώστε συνταγές για γλασο περικαλώ για μπισκότα. Χωρίς ωμό αυγό όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...