Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Για σήμερα έφτιαξα δύο φαγητά, το ένα ήταν κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι αυγολέμονο (το δικό μου το έβαλα με κορνφλάουρ και λεμόνι) και πατάτες φούρνου για την Εβιρίνα.

Εβίρι οι ατάκες του άντρα σου είναι φοβερές!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Η σάλτσα των μακαρονιών που έφτιαξα χθες δολοφονήθηκε από το περιστερόπαιδο!

χαχαχαχα

Ανοιξε την κουζίνα και την εκαψε...Ευτυχως που δεν πήραμε φωτιά

Ωραία το προσεχει το παιδί ο πατερας του ωρες ωρες...

Μάλλον το παιδί προσέχει τον πατέρα.

Μάλλον Σαββατοκύριακο θα στολίσω το δέντρο αρχικά και μέσα στην εβδομάδα, που θα έχω τελειώσει και με το πλύσιμο των κουρτίνων, θα στολίσω και το υπόλοιπο σπίτι.

Πότε κιόλας έφτασε Δεκέμβριος. Κι εγώ θα βάλω στο σαλόνι το χριστουγεννιάτικο δέντρο αύριο.

Ευτυχώς αποφύγατε τα χειρότερα! Εγώ όταν τελειώνω το μαγείρεμα κλείνω τον γενικό της κουζίνας κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Πολύ σωστή λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Να ευχηθώ καλό μήνα και με το καλό να έρθουν τα χριστούγεννα σε λίγες μέρες.

Σήμερα έφτιαξα σούπα βελουτέ με λαχανικά για την Έβιρι και την Εβιρίνα, λίγα μακαρόνια για το περίσσευμα του κιμά που είχα φυλάξει στην κατάψυξη για τον Έβιρο και επίσης, τώρα το απόγευμα έφτιαξα πάλι μια γαλατόπιτα (σάματι μου φαίνεται δεν πρόκειται να μπει άλλο γλυκό στο σπίτι μας) που ζήτησε ο Έβιρος και ένα χαλβά για μένα που νηστεύω, ο οποίος έχει αποτυχία στο ψήσιμό του.

Πήρα πρώτη φορά ένα σιμιγδάλι τούρκικο και αυτό δεν απορρόφησε καθόλου το λάδι, ούτε μαλάκωσε με το σιρόπι. Δηλαδή, το δοκιμάζω στο κουτάλι και κάνει κράτσα-κρούτσα. Η γεύση του όμως είναι πολύ νόστιμη (κρίμα τα υλικά που έβαλα), τώρα το έχω βάλει στο φούρνο στους 100 βαθμούς να απορροφηθεί το σιρόπι, επειδή ο Έβιρος έχει οίστρο και έβαλε μπριζόλες και πατάτες στα μάτια της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εδώ εγώ.

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Έβαλα δύο φαγητά σήμερα, το ένα ήταν γιουβέτσι μοσχαράκι και το άλλο γίγαντες για μένα.

Χιονίζει από νωρίς το μεσημέρι. Είχε ξεκινήσει από τα χαράματα και με διάλειμμα μερικών ωρών ξανάρχισε και συνεχίζει. Πιθανολογώ φέτος να έχουμε βαρύ χειμώνα εδώ, γιατί από τη μία έκανε πολλές ζέστες το καλοκαίρι κι απ' την άλλη, όλοι μου έλεγαν ότι ο περσινός χειμώνας ήταν ήπιος. Πρόπερσι τα χριστούγεννα είχε λένε μισό ή ένα μέτρο χιόνι έξω. Άρα μάλλον κι ο φετινός εκεί οδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλό μήνα και καλή εβδομάδα!

Τι μου κάνετε;

Περιστερακι λιγο καθυστερημενα θα σχολιασω. Πάλι καλά που δεν παθατε τιποτε χειροτερο.

Αγγελικη μου πως παει η αλλεργια; Αρχιζετε το στολισμα ε; Εγω δεν ξερω τι θα κάνω φετος. Θα προλαβω να στολισω ή όχι;

Εβιρι μου, καλο χειμωνα λοιπον και επισημως αφου χιονισε. Θα μπειτε σε πληρες χριστουγεννιατικο πνευμα σαν αυτό που βλεπουμε στις ταινίες. Εγω εχω γεννηθει στη Νυρεμβεργη που τα Χριστουγεννα εχει την αγορα των ξυλινων παιχνιδιών (και τα λεμπκουχεν για να μην ξεχνιομαστε).

Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης σακχαρου. Τα εστειλα στο γιατρο και με εβαλε σε διαιτα γιατι ειναι οριακά ανεβασμενα. Οπότε τι μενου να σας γραφω τώρα; Η χαρα της επανάληψης θα ειμαι. Το μονο καλό ισως γλιτωσω τα πολλά κιλά. Το ειχα παθει και στην κορη μου κι οντως ειχα παρει μονο 10 κιλά τα οποία έχασα αμεσως. Ευτυχως γιατι ειμαι που ειμαι στρουμπουλή....Το ΣΚ οι υπόλοιποι εφαγαν γεμιστα κι εγω μπριζόλα με σαλάτα. Οι ετοιμασιες προχωρανε κι ελπιζω να μας κάνει καλό καιρο χωρις απαγορευτικά για να μπορεσουμε να ταξιδεψουμε το μεθεπόμενο ΣΚ.

Φιλιά απο το βροχερο Ιονιο


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Το Σαββατοκύριακο ψώφισα στην κούραση αλλά τα κατάφερα και έπλυνα όλες τις κουρτίνες και στόλισα κιόλας! Κάτι ψιλά μου έχουν μείνει στα δωμάτια από στόλισμα!

Απο φαγητό το Σαββατο φάγαμε ψαράκια και την Κυριακή κοτόπουλο κοκκινιστό με πατάτες και ρύζι στην πεθερά μου.

Φέφηηηηηηη, το Σάββατο το βράδυ ψήσαμε και φάγαμε σουβλάκια! Σε περίμενα αλλά δεν ήρθες!!!!

Σήμερα μαγειρεύει η πεθερά μου γιουβερλάκια κι εγώ όταν γυρίσω σπίτι θα φτιάξω κάτι για αύριο αλλά δεν ξέρω ακόμη τι.

Εβιρι καλό χειμώνα! Από την μιά σας ζηλεύω που βλέπετε χιονάκι αλλά από την άλλη καλύτερα που εδώ ο καιρός κρατάει ακόμη και δεν χρειάζεται να ανάψουμε ακόμη καλοριφέρ!

Φωτεινούλα μην αγχώνεσαι με το στόλισμα για φέτος. Το πολύ πολύ βάλε λαμπάκια σε κάποιο σημείο του σπιτιού και 2-3 χριστουγεννιάτικα διακοσμητικά. Εσύ να είσαι καλά και του χρόνου θα έχεις τον χρόνο να στολίσεις μαζί με το μπεμπάκι σου!

Αυτά κορίτσια γαι την ώρα. Πάω να δουλέψω λίγο και τα λέμε και πιο μετά!

Φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια αγαπημένα!

Καλό μήνα και καλές γιορτές να έχουμε όλες!

Χθες καταφέραμε και στολίσαμε,λιτά και ταπεινά,λόγω σκανταλιάρη υιού...Για να δούμε πώς θα εξελιχθεί...

Είχαμε ενα Σαββατοκύριακο πολύ ζόρικο από άποψη καιρού.Είμαι μέσα στο σπίτι από την Παρασκευή το απόγευμα...Αυτό μόνο να σας πω για να καταλάβετε διάθεση!:tongue:

Χιονίζει από νωρίς το μεσημέρι. Είχε ξεκινήσει από τα χαράματα και με διάλειμμα μερικών ωρών ξανάρχισε και συνεχίζει. Πιθανολογώ φέτος να έχουμε βαρύ χειμώνα εδώ, γιατί από τη μία έκανε πολλές ζέστες το καλοκαίρι κι απ' την άλλη, όλοι μου έλεγαν ότι ο περσινός χειμώνας ήταν ήπιος. Πρόπερσι τα χριστούγεννα είχε λένε μισό ή ένα μέτρο χιόνι έξω. Άρα μάλλον κι ο φετινός εκεί οδεύει.

όπως μας τα έλεγες,δεν τον θυμάμαι για ήπιο

και η μοναξιά είχε εφτά πετσιά...:tongue::tongue::tongue:τωρα πόσα έχει;από εκεί κρίνω πόσο βαρύς είναι...

Περιστερακι λιγο καθυστερημενα θα σχολιασω. Πάλι καλά που δεν παθατε τιποτε χειροτερο.

Το ξανάκανε την επόμενη ημέρα και ευτυχως το πρόλαβα στο τσακ...

Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης σακχαρου. Τα εστειλα στο γιατρο και με εβαλε σε διαιτα γιατι ειναι οριακά ανεβασμενα. Οπότε τι μενου να σας γραφω τώρα; Η χαρα της επανάληψης θα ειμαι. Το μονο καλό ισως γλιτωσω τα πολλά κιλά. Το ειχα παθει και στην κορη μου κι οντως ειχα παρει μονο 10 κιλά τα οποία έχασα αμεσως. Ευτυχως γιατι ειμαι που ειμαι στρουμπουλή....Το ΣΚ οι υπόλοιποι εφαγαν γεμιστα κι εγω μπριζόλα με σαλάτα. Οι ετοιμασιες προχωρανε κι ελπιζω να μας κάνει καλό καιρο χωρις απαγορευτικά για να μπορεσουμε να ταξιδεψουμε το μεθεπόμενο ΣΚ.

Φιλιά απο το βροχερο Ιονιο

Θα κάνεις ό,τι είναι καλύτερο Φωτεινούλα μου,με υπομονή...

Και θα δεις που όλα καλά θα είναι και δεν θα πάρεις και βάρος συν τοις άλλοις

Μακάρι το ταξίσι σας να μην συναντησει εμπόδια

Το Σαββατοκύριακο ψώφισα στην κούραση αλλά τα κατάφερα και έπλυνα όλες τις κουρτίνες και στόλισα κιόλας! Κάτι ψιλά μου έχουν μείνει στα δωμάτια από στόλισμα!

Και του χρόνου Αγγελική!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τα μαγειρικά μου κατορθώματα αυτών των ημερών...

Για σήμερα θα φτιάξω φακές για όλους.

Χθες ο περιστέρης έφτιαξε ψαρόσουπα σπέσιαλ...

Το Σάββατο φάγαμε περισσεύματα άλλων ημερών.Σάλτσα μακαρονιών εις αντικατασταση της καμένης εννοείται ότι εφτιαξα,επίσης εκανα τυροπιτάκια,που τα τσακίσαμε και κουλουράκια κρασιού,που βγηκαν πεντανόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα, καλο μήηνααααα!!!!

Πώς πάτε φιλενάδες? Ωραία φαγάκια διαβάζω!!!

Εγώ συνεχίζω την προσπάθεια: αλμυρά κουλουράκια (χμ, άγευστα), πίτα (σχετικά γευστική).

Τα φαγητά του Σκ ήταν ανάλατα.

Βοήθεια: πόσο αλάτι βάζουμε στο φαγητό? Εντάξει,θέμα γούστου, αλλά τάξη μεγέθους για κάτι ούτε πολύ αλμυρό ούτε πολύ ανάλατο?

Εβιράκι χαρά στα κουράγια σου να κάνεις δύο φαγητά καθημερινά!!

Αγγελική χαρά και στα δικά σου να κάνεις κουρτίνες! εγώ το αφήνω για το πάσχα.....

Περιστεράκι τα κουλουράκια κρασιού είναι αλμυρά? εάν ναι, δώσε Info περικαλώ!! (ελπίζω να κατάφερες να βγεις λίγο από το σπίτι, να φωτοσυνθέσεις βρε αδερφέ! εμείς έχουμε έναν ήλιο ΝΑ σήμερα και το φχαριστιέμαι!)

Φωτεινή έχεις σίγουρη την κορμάμα. Θα δυσκολευτείς τώρα,. αλλά μετά ποιος σε πιάνει!

Φιλιά σε όλες και καλά στολίσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

kalliopaki καλό μήνα και σε σένα!

Αυτό με το αλάτι το έχω κι έγω! Τα περισσότερα φαγητά μου βγαίνουν σχετικά ανάλατα αλλά φοβάμαι να ρίξω περισσότερο αλάτι μήπως και βγουν λύσα! ΣΕ καταλαβαίνω λοιπόν απόλυτα στο θέμα του αλατιού!

Κουρτίνες τώρα θα ξανακάνω όταν ξεστρώσω.

Στολίσατε εσείς?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περιστεράκι είναι καλύτερος ο καιρός σήμερα?

Εμείς εδώ έχουμε έναν ήλιο μούρλια!

κι εμείς λιακαδα σήμερα,αλλά δεν μου είναι εύκολο να βγω:cry::cry:

Βοήθεια: πόσο αλάτι βάζουμε στο φαγητό? Εντάξει,θέμα γούστου, αλλά τάξη μεγέθους για κάτι ούτε πολύ αλμυρό ούτε πολύ ανάλατο?

Αμα σου πω ότι τα τρώω μια χαρα ανάλατα τα φαγητά...

Αν συνηθίσεις,δεν σου κάνει αίσθηση

Αλλά και αλάτι να βάλω,θα είναι λίγο

Βέβαια μου αρέσουν τα αλμυρά,αλλά δεν με πειράζει και το ανάλατο

Περιστεράκι τα κουλουράκια κρασιού είναι αλμυρά? εάν ναι, δώσε Info περικαλώ!! (ελπίζω να κατάφερες να βγεις λίγο από το σπίτι, να φωτοσυνθέσεις βρε αδερφέ! εμείς έχουμε έναν ήλιο ΝΑ σήμερα και το φχαριστιέμαι!)

Τα κουλουράκια είναι γλυκά,τραγανά και πολύ πολύ νόστιμα και εύκολα

Είναι από τον γαστρονόμο της προηγούμενης Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Δε μαγείρεψα σήμερα επειδή είχαμε πολλά περισσέματα από χτες.

Κατεβάσαμε κι εμείς το δέντρο μας, του βάλαμε φώτα και την ποδίτσα στη βάση του κι αργότερα μάλλον προς το βραδάκι θα βάλουμε και τις μπάλες, μόλις τελειώσει το διάβασμα η Εβιρίνα.

Εβιρι μου, καλο χειμωνα λοιπον και επισημως αφου χιονισε. Θα μπειτε σε πληρες χριστουγεννιατικο πνευμα σαν αυτό που βλεπουμε στις ταινίες.

Ευχαριστούμε. Η αλήθεια είναι ότι χριστούγεννα χωρίς χιόνι είναι σαν φαγητό χωρίς αλάτι.

Εγω εχω γεννηθει στη Νυρεμβεργη που τα Χριστουγεννα εχει την αγορα των ξυλινων παιχνιδιών (και τα λεμπκουχεν για να μην ξεχνιομαστε).

Αααα εκεί είναι η πατρίδα των λεμπκούχεν!!!!!!!!!! Για τα ξύλινα παιχνίδια που λες, έχω δει κι εδώ κάποια κομμάτια όπως τους στρατιώτες με το χαρακτηριστικό ψηλό γούνινο καπέλο. Πέρσι είχα παραξενευτεί που το έχουν εδώ σαν χριστουγεννιάτικο στολίδι, επειδή νόμιζα ότι προέρχεται από τους Άγγλους στρατιώτες της βασιλικής φρουράς. Έχω αγοράσει κι εγώ έναν μικρό κι έναν μεγάλο.

Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης σακχαρου. Τα εστειλα στο γιατρο και με εβαλε σε διαιτα γιατι ειναι οριακά ανεβασμενα.

Δεν πειράζει Φωτεινή μου αυτό είναι κάτι που περνάει. Όπως είπες κι εσύ η θετική πλευρά είναι ότι δε θα πάρεις κιλά.

Εβιρι καλό χειμώνα! Από την μιά σας ζηλεύω που βλέπετε χιονάκι αλλά από την άλλη καλύτερα που εδώ ο καιρός κρατάει ακόμη και δεν χρειάζεται να ανάψουμε ακόμη καλοριφέρ!

Ευχαριστούμε. Με τις τιμές του πετρελαίου και ποιος δε θέλει να κρατήσει η ζέστη;

όπως μας τα έλεγες,δεν τον θυμάμαι για ήπιο

και η μοναξιά είχε εφτά πετσιά...:tongue::tongue::tongue:τωρα πόσα έχει;από εκεί κρίνω πόσο βαρύς είναι...

Περιστεράκι μου έτσι μου έλεγαν όλοι. Ότι άλλες χρονιές η θερμοκρασίες ήταν ακόμη πιο τσουχτερές και το χιόνι πιο συχνό και αρκετών εκατοστών. Για να δούμε πόσα πετσιά θα βάλει φέτος η μοναξιά μου χαχαχα; Το θυμάσαι εεεε!!!!!

Σάλτσα μακαρονιών εις αντικατασταση της καμένης εννοείται ότι εφτιαξα,επίσης εκανα τυροπιτάκια,που τα τσακίσαμε και κουλουράκια κρασιού,που βγηκαν πεντανόστιμα

Πολλά και νόστιμα πραματάκια έφτιαξες. Μπράβο σου Περιστεράκι μου.

Εγώ συνεχίζω την προσπάθεια: αλμυρά κουλουράκια (χμ, άγευστα), πίτα (σχετικά γευστική).

Κι εσύ Καλλιοπάκι έφτιαξες ωραία πραματάκια. Δεν πειράζει για τα ανάλατα, αυτό είναι το λιγότερο.

Βοήθεια: πόσο αλάτι βάζουμε στο φαγητό? Εντάξει,θέμα γούστου, αλλά τάξη μεγέθους για κάτι ούτε πολύ αλμυρό ούτε πολύ ανάλατο?

Για ένα φαγητό 3 ατόμων βάλε ένα κουταλάκι του γλυκού αλάτι, όχι γεμάτο. Να το έχεις σαν μεζούρα κι αν σου βγει πιο αρμυρό ή πιο ανάλατο να το κάνεις την επόμενη φορά πιο γεμάτο ή πιο κοφτό.

Εβιράκι χαρά στα κουράγια σου να κάνεις δύο φαγητά καθημερινά!!

Δε βαριέσαι είναι χαρά μου. Δε θα γίνεται κάθε μέρα έτσι, γιατί κάποιες φορές θα τρώμε όλοι το ίδιο και κάποιες άλλες όπως χτες θα περισσεύουν της προηγούμενης μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα για μια γρήγορη καλησπέρα τώρα που κοιμάται ο μικρός.

Σήμερα φάγαμε περισσεύματα. Μοσχαράκι με χυλοπίτες εγώ και κοτόπουλο με κριθαράκι οι άντρες μου.

Αύριο, δεν ξέρω. Δεν το έχω σκεφτεί ακόμη.

Καλό βράδυ σε όλες!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδω φυσάει πολύ (εχει απαγορευτικό απο χθες για τα πλοια) κι εριξε το πρωτο ψιλοχιονο ψηλά στο βουνό! Στο χωριο μου ειχαμε και διακοπη ρευματος από τις 5 το πρωι αλλά δεν ισχυει για ολο το νησι.

Περιστερακι πρεπει να εισαι σουπερ μαγειρισσα! Μου αρεσει που δοκιμαζεις διαφορες συνταγες. Εγω φοβαμαι την αποτυχια!

Καλλιοπακι κι εγω δεν το εχω με το αλάτι. Παντα προς το αναλατο γερνει το φαγητο μου. Δεν πειραζει ειναι και πιο υγιεινο. Πιστευω πως η Εβιρι σε κατατοπισε πολύ σωστα. Όταν μαγειρευω για κοσμο περιπου αυτην την αναλογία τηρώ κι εγω. Και δυστυχως απεχω πολύ από το να με πει κάποιος κορμάρα....

Εβιρι μου με το καλό να στολίσετε! Πως πάει η Εβιρινουλα με το κρυωμα;

Και για να ειμαι στο θεμα: εγω εφαγα χθες κοτοπουλο στο φουρνο σκετο κι εχω και για σημερα (γιατι δε θα μαγειρευουμε ξεχωριστο φαγητο κάθε μέρα - έλεος) αλλά η γιαγια στη μικρη εκανε κοτοσουπα. Οι υπόλοιποι εφαγαν περισσευματα απο άλλες μερες απαγορευτικά για εμένα.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...