Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου.

Πάει καλύτερα η Εβιρίνα και μέχρι τέλους της εβδομάδας θα λιγοστέψει κι ο βήχας.

Έφτιαξα ρεβυθάκια στη γάστρα κι ανυπομονώ να τα φάμε.

Η γιορτή χτες δεν είχε τίποτα το σπουδαίο. Μαζευτήκαμε μαμάδες, 3-4 μπαμπάδες και παιδιά στη δική μας αίθουσα (δεν είδα άλλες αίθουσες ανοιχτές, φαίνεται ότι κάθε τάξη γιορτάζει τα χριστούγεννα σε διαφορετική ημερομηνία), είχαν τακτοποιήσει τα θρανία στη μέση κατά τέτοιο τρόπο που σχηματιζόταν ένα φαρδύ και πολύ μακρύ τραπέζι. Έβαλαν κατά μήκος του στη μέση χριστουγεννιάτικες χαρτοπετσέτες ανοιγμένες και πάνω τους είχαν τοποθετήσει μανταρίνια, καρύδια άσπαστα, και τα λέμπ κούχε που λένε οι Γερμανοί (κουλουράκια με γλάσο).

Κάθε μαμά είχε πάει κι από κάτι. Οι περισσότερες έφεραν κέικ (μέτρησα 5), άλλες έφεραν τον καφέ και το τσάι, άλλες χυμούς μήλου και πορτοκαλιού και μόνο εγώ έφερα τη γαλατόπιτα (αχαμνόπιτα).

Κορίτσια μου είχε μεγάλη επιτυχία. Ένα θα σας πω: πρέπει να γράψω τη συνταγή της επί 6 φορές σε αντίστοιχες μαμάδες και τη δασκάλα μας που μου τη ζήτησαν.

Κατά τα άλλα, μόνο συζητούσαμε η μία με την άλλη και τρώγαμε τα γλυκά. Αυτό ήταν η χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Καλά αυτό το να ζητήσετε συγγνώμη που κρατάτε το παιδί στο σπίτι για κάποιο σοβαρό λόγο είναι όλα τα λεφτά!!! Χαχαχαχαχα! Για να το ζητούσαν εδώ αυτό να δεις τι απάντηση θα έπαιρναν!!!

Χτες το απόγευμα την ώρα που ήμουν στην πόρτα για να φύγω για τη γιορτή, πήρε η δασκάλα της τάξης μας τηλέφωνο, για να μας πει ότι έπρεπε ήδη να έχουμε φέρει το χαρτί της συγνώμης. Εγώ δεν είχα καταλάβει καλά ότι έπρεπε να το είχαμε δώσει εντός των 3 πρώτων ημερών της απουσίας του παιδιού, είτε έχουμε χαρτί γιατρού, είτε όχι.

Νόμιζα ότι δίνουμε το χαρτί της συγνώμης μόνο όταν το παιδί μας δεν πάει στο γιατρό. Αλλά τελικά, πρέπει να το δώσουμε ακόμη κι όταν έχουμε χαρτί γιατρού. Άλλη μια φορά σας εκπλήσσω φαντάζομαι.

Λοιπόν, να ευχηθώ περαστικά στην κορούλα της Εβιρι και στην Αγγελική, καθώς και στην Ελένη.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Εμένα ο μικρός βγάζει δόντια... δεν τρώει και εκεί που κοιμάται ήρεμος, πετάγεται και τσιρίζει. Μέχρι τώρα δεν το είχε ξανακάνει αυτό. Πρώτη φορά το κάνει. Ευτυχώς δεν ανεβάζει πυρετό.

Ρώτα και τη συμβουλή του παιδιάτρου μήπως και σου πει να κάνεις κάτι.

περαστικα στους αρρώστους, ευχομαι ολες να ειστε μια χαρά και να μεγαλουργειτε !!!!!!!

Ευχαριστούμε Ταζ.

Εβιρι ήταν σοβαρό αλλά ευτυχώς περαστικό!

Ναι Ελένη μου, κάθε μέρα και καλύτερα.

Χθες το απόγευμα που είχα κενό,βγήκα μια βόλτα στα μαγαζιά να δω τι "παίζει"και ασφαλώς με υποδέχθηκαν με τιμές αρχηγού κράτους!:tongue:

χαχαχαχαχα το είδα στις ειδήσεις των 8.

Πήρα μια μπλούζα,έτσι για ανανέωση,και έβαλα στο μάτι κάποια ρουχάκια.Αν τα πετύχω στις εκπτώσεις και είναι και "γερές"έχει καλώς,διαφορετικά δεν...:cool:

Με 'γεια σου. Ξέρεις κάτι, αν πηγαίνεις συχνά -ας πούμε κάθε βδομάδα- στα μαγαζιά μόνο για να ρίχνεις μια ματιά, τότε θα μαθαίνεις πιο σύντομα πότε βάζουν κάτι σε προσφορά. Τις πιο πολλές φορές βρίσκεις ανέλπιστα καλά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.

Αλλά τελικά πολλοί μυστήριοι αυτοί οι Γερμανοί

Είδα χθες στην τηλεόραση και για την ψήφιση ενός νόμου περί κτηνοβασίας και έπαθα:shock::shock::confused:

Το διάβαζα πριν από λίγες μέρες στο ίντερνετ. Τελικά, είναι πολύ προοδευτικό να είσαι Ευρωπαίος και σε ηγετική μάλιστα χώρα και να σου επιτρέπεται νομικά η κτηνοβασία. Αν αυτό δεν είναι πρόοδος, τότε τι είναι;

Μετά από όλα αυτά που τραβάω από τον φαγανό σύζυγάτο περιστέρη,έχω αρχίσει να βλέπω πολύ σοβαρά την παρασκευή ζυμαριού,να υπάρχει στο ψυγείο,καθώς και άλλα υλικά -που χαμενα δεν θα πάνε στάνταρ-μήπως και φτιάχνω τίποτις για τις λιγούρες του και κάνουμε και οικονομία στα ντιλιβερι

Ναι, ναι συμφωνώ γιατί θα σε βγάλει από μεγάλο κόπο και χαμένο χρήμα το ζυμαράκι.

Εβιρακι μου περαστικα στην μικρη Εβιρινα μας, να την προσεξεις μωρε γιατι δεν ηταν κ μικρο κρυωμα!

Σ' ευχαριστώ Τζένη.

εβιράκι περαστικά σας!

Σ' ευχαριστώ Καλλιοπάκι.

Κάπου διάβασα για ζυμωμένα μπιφτέκια? πόσο κρατάνε στην κατάψυξη?

Πολύ καιρό, σίγουρα ένα-δύο μήνες. Από 'κει και πέρα δεν ξέρω.

Μαγειρικά νέα: έκανα ψωμάκι (καλό), κέικ (χάλια), μπισκότα (καλά) και σήμερα έχουμε όσπριο από ΄μαμά!

Σημειώσατε 2-0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

εγω παντως κοριτσια σημερα εφαγα εξω και ειχαμε παααααααααααρα πολυ καιρο να το κανουμε αυτο :P:p

οποτε αυριο το χταποδακι και τα μπισκοτα διοτι ειμαι σαν τον βοα τωρα :P:p


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα λίγο νωρίτερα λουκουμάδες και ξέρετε τι έπαθαν εεε; Το ανεπανόρθωτο.

Έχω ξεχάσει να σας πω το καλύτερο. Μπαίνει μια μέρα ο Έβιρος στο δωμάτιο με το κομπιούτερ που καθόμουν και με ακούει που κάτι μασούσα. Μου λέει λοιπόν: " Πάλι γρουπουτάς; " Κόντεψα να πνιγώ από το γέλιο. Για όσες δεν το ξέρουν (κι εγώ από τα συνφραζόμενα το κατάλαβα) θα πει μασουλάς με θόρυβο γράπα-γρούπα.

Επίσης, μου έχει πει στο παρελθόν: " Πάλι χλαπουτίζεις; " Πώς λέμε κάνεις χλάπα-χλούπα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ τώρα κατάφερα να καθίσω να σας διαβάσω και να σχολιάσω λιγάκι (από το πρωί προσπαθώ).

Σήμερα φάγαμε αυγά με πατατούλες τηγανιτά.

Πριν λίγο έβαλα ρεβύθια στη χύτρα να τα έχω αύριο έτοιμα, γιατί έχω λαϊκή και μια σπανακόπιτα στο φούρνο, που τη λιγουρεύομαι από την προηγούμενη εβδομάδα.

Ηλιαχτίδα αν είναι τραπεζίτες πονά πάρα πολύ!

Ελάφρυνέ το με ντεπονάκι το παιδί. Κρίμα είναι να ταλαιπωρείται...

Καλέ, τι τραπεζίτες??? Έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι εκεί...

Τους πλαγιους τομείς βγάζει.

Οσο αφορά τα δοντάκια υπομονή και ντεπονάκι,δεν θα του κάνει κακό...Κρίμα να πονάει το μικρό σου

Για τις τσιρίδες,έχω να σου πω ότι μπορεί να είναι από ενθουσιασμο για μια νέα ανακάλυψη ή πιο απλά ένας τρόπος έκφρασης.Και ο δικός μου τσίριζε και τσιρίζει χωρίς να τον ενοχλεί,φοβίζει,πονάει κάτι..

Όχι, καλέ... τσιρίζει και κλαίει. Δε νομίζω να είναι από ενθουσιασμό. Δείχνει να πονάει.

Ηλιαχτιδα αυτο που κανει ο μικρος ονομαζεται νυχτερινος τρομος λενε.Εμενα το εκανε ο μικρος πριν κανα μηνα που εβγαλε μαζεμενα 5 δοντια εκ των οποιων τα 4 ηταν τα πισω. Οπως ειπε το περιστερακι αν δεις κ εχει πολυ γκρινια κ δεν κοιμαται δωσε λιγο ντεπονακι.

Δεν ξέρω βρε Τζένη μου... κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά το κάνει μόλις κοιμηθεί. Δηλαδή, κοιμάται και μετά από ένα λεπτό ξυπνάει, κλαίει και τσιρίζει.

Ηλιαχτίδα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Λίγο ντεπόν πριν κοιμηθεί θα ανακουφίσει το μικράκι σου και θα το αφήσει να κοιμηθεί ήσυχο.

Εννοείται ότι του δίνω ντεπόν. Και εχθές του έδωσα και τελικά κοιμήθηκε μια χαρά.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι μου κάνετε;

Εδω εχει εναν αέρα άλλο πραγμα! Μας πηρε και μας σηκωσε.

Χτες πηγα να κάνω την καμπυλη σακχάρου και δεν ειχα ερθει στη δουλεια. Το μεσημέρι την ώρα του φαγητου λοιπον ημουν σπιτι. Η γιαγια ειχε φτιαξει μπιφτεκάκια με πατάτες στο φουρνο. Βαζω στη μικρη να φαει στο πιατο της και δεν της λεω κουβεντα. Καθομαστε ολοι για φαγητο και τσουκου τσουκου η μικρη εφαγε 3 μπιφτεκάκια. Με κοιταζε απορημενη η γιαγια. Σε εκεινη δεν εχει φαει ποτε κρεας. Ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι λοιπόν.

Εβιρι μου καλά θα κάνεις που δε θα στειλεις τη μικρη σχολειο και στις άλλες δραστηριότητες. Να γινει εντελώς καλά το παιδί πρώτα. Τι να σου πουν κι οι Γερμανοι από μαγειρικη. Φυσικά και θα γινόταν ανάρπαστη η αχαμνόπιτα. Αχ τα λεμπκουχε ειναι η αδυναμία μου. Η πόλη που γεννηθηκα ηταν η πατριδα του γλυκου αυτου. Εδω τα βρισκω στα ΑΒ και στα Lidl αλλά οι τιμές τους ειναι λίγο τσιμπημένες.

Ηλιαχτιδα μου υπομονή με τον μικρό σου. Κι εμενα εκανε κάτι τετοια οταν εβγαζε δοντακια.

Περιστερακι μεγεια η μπλουζα. Καλά εκανες και ψωνισες. Δεν αισθανθηκες λιγο διαφορετικά; Μας εχει φαει λιγο η ανησυχια και το άγχος βρε παιδι μου.

Καλλιοπακι ειδες που εισαι σε καλό δρόμο;

Τζένη αυτο με το κρεας το κάνω κι εγώ. Αλλά με ενδιαφερει αυτο που ειπες για τα τυροπιτακια. Στη γεμιση βαζεις και αυγο; Μπορεις να το καταψυξεις πριν το μαγειρεψεις ή ειναι επικινδυνο να χαλάσει; Με ενδιαφερει να εχω τετοια πραγματακια ετοιμα στο σπίτι για εκτακτες περιπτώσεις.

Φιλάκια σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσακια τι κανετε?

αχ αντε να τελειωσε αυτη η βδομαδα να φυγουμε ΣΚ, θα παμε μανουλα....

Φωτεινη στην γεμιση στα τυροπιτακια εγω βαζω μονο ανθοτυρο κ φετα δεν βαζω αυγο αλλα κ αυγο αν βαλεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα.Τοσες πιτες που βαζουν μεσα αυγο μια χαρα καταψυχονται κ δεν παθαινουν τιποτα.Απο οτι ξερω το αυγολεμονο κ η μπεσαμελ εχουν θεμα αν καταξυχθουν.

Ηλιαχτιδα μου υπομονη ,μεχρι να βγαλει τα δοντακια να ηρεμισει το καημενο.

Εβιρακι μου γλυκο αυτο ελειπε να μην εκλεβες τις εντυπωσεις!! Τι να σου κανουν τα τσαγια μπροστα στην γαλατοπιτα!!! ΕΥΓΕ!!!

Ταζακι τι καλα που φαγατε εξω!!

Χτες πηγα στο μαναβικο να παρω λιγο ανθοτυρο για το μικρο κ βρηκα παμφθηνες ντοματουλες 60 λεπτα το κιλο κ πηρα κ κολοκυθακια κ πιπεριες κ εφτιαξα μια ταψαρα γεμιστα θα τρωμε 2 μερες! Με τρια ευρω θα φαει ολοκληρη οικογενεια 2 μερες κ βλεπω εδω συναδελφους που παραγγελνουν καθε μερα απ'εξω μια μεριδα φαγητο κ καμια σαλατα κ δεν τους φτανει το δεκαρικο ....

Σημερα ελεγα να κανω κουλουρακια λαδιου σαν αυτα που μοιαζουν με τα μελομακαρονα χωρις σιροπι αν εχετε φαει αλλα δεν εχω καμια συνταγη.Ελεγα να κανω παραλαγη στα μελομακαρονα που φτιαχνω κ ν ατ ακανω ετσι κ το αποτελεσμα θα δειξει.Εχετε καμια συνταγη στα υποψιν σας?

Σας γραφω κ συνταγη για μελομακαρονα

2 κουπες λαδι καλο ελαιολαδο

2 κουπες φυτινη η βουτυρο φρεσκο

1 ποτηρι νερου χυμο πορτοκαλι

ξυσμα πορτοκαλι

6 κουταλιες σουπας ζαχαρη

2 αυγα

1 ποτηρακι κρασιου κονιακ

1 κσ μπεικιν παουντερ

1 κσ σοδα μαγειρικη (μεσα στο χυμο πορτοκαλι την διαλυουμε)

κανελλα,γαρυφαλλο

αλευρι οσο παρει να γινει η ζυμη μαλακη

σιροπι

2 κουπες μελι

2 κουπες νερο

2 κουπες ζαχαρη

καρυδι για την επικαλυψη

Κουραμπιεδες

800 γρ βουτυρο φρεσκο

160 γρ ζαχαρη

1 ποτηρακι κρασιου ουζο η κονιακ

ξυσμα λεμονι

2 βανιλιες

αλευρι

αμυγδαλο καβουρδισμενο αν σας αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα τρώμε μελιτζάνες στην κατσαρόλα με πατάτες. Χθες το βράδυ φτιάξαμε και μία πίτσα με τον άντρα μου και τσιμπίσαμε οικογενειακώς!

Με την αλλεργία μάλλον πάω καλύτερα. Μοίωσα από χτες και την δοσολογία των εισπνεόμενων και περιμένω να δω αν θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα κι άλλο.

kalliopaki τα μπιφτέκια κι εγώ τα διατηρώ στην κατάψυξη για κανενα μήνα και δεν πα΄θαίνουν τίποτα.

Έβιρι, δεν είχα καμία αμφιβολία πως θα εντυπωσίαζες με την γαλατόπιτα! Δεν είσαι άδικα η αργηγός μας!

Όσο για το χαρτί της συγγνώμης, τι να πω? Μήπως πρέπει να πας και γονατιστή???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Και γλωσσοπλάστης ο αντρούλης ε????

taz18 εμείς να δεις πόσο καιρό έχουμε να φάμε έξω..... Μπράβο σου που το απόλαυσες!

Ηλιαχτίδα συνέχισε κάθε βράδυ το ντεπονάκι τώρα που έχει τα μεγάλα ζόρια με τα δοντάκια του. Αν ρωτήσεις τον παιδίατρο νομίζω πως δεν θα έχει πρόβλημα. Υπομονή!

Φωτεινούλα φαντάζομαι την έκπληξη της γιαγιάς! Κάπως έτσι κάνει και η πεθερά μου όταν της λέω πως ο μικρός έφαγε κάτι που μαζί της δεν τρώει! Μπορεί και να μην με πιστεύει κιόλας!!!!:rolleyes:

ggeny άντε μία μέρα σας έμεινε και μετά θα βρεθείς στην αγκαλιά της μανούλας σου! Με το καλό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βροχερή και σκοτεινη σήμερα η μέρα αλλά τουλάχιστον δεν κάνει κρύο!

Σήμερα τρώμε γίγαντες...

Έχω ξεχάσει να σας πω το καλύτερο. Μπαίνει μια μέρα ο Έβιρος στο δωμάτιο με το κομπιούτερ που καθόμουν και με ακούει που κάτι μασούσα. Μου λέει λοιπόν: " Πάλι γρουπουτάς; " Κόντεψα να πνιγώ από το γέλιο. Για όσες δεν το ξέρουν (κι εγώ από τα συνφραζόμενα το κατάλαβα) θα πει μασουλάς με θόρυβο γράπα-γρούπα.

Επίσης, μου έχει πει στο παρελθόν: " Πάλι χλαπουτίζεις; " Πώς λέμε κάνεις χλάπα-χλούπα αυτό.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Εχω λιώσει Εβιράκι!!! Φοβερός ο Εβιρος!!!

Καλέ, τι τραπεζίτες??? Έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι εκεί...

Τους πλαγιους τομείς βγάζει.

Ωχχχχ....Εχετε μέλλον ακόμη... Υπομονή! Και η δικιά μου υπέφερε πολύ για να τα βγάλει...

Εννοείται ότι του δίνω ντεπόν. Και εχθές του έδωσα και τελικά κοιμήθηκε μια χαρά.

Καλά κάνεις! Υπάρχει και μια αλοιφη για τα ούλα που ανακουφίζει πολύ.

Με την αλλεργία μάλλον πάω καλύτερα. Μοίωσα από χτες και την δοσολογία των εισπνεόμενων και περιμένω να δω αν θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα κι άλλο.

Μπράβο το κορίτσι μας! Αντε λίγο να ηρεμήσεις γιατί είναι πολύ άτιμο πράγμα η αλλεργία!

Φωτεινή πως πας; Βάρυνες πολύ;

Με το παιδί τα καταφέρνεις;


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσουδια

κ ιεδω βρεχει πολυ και σε λιγο πρεπει να βγω. ευτυχως ειναι ο αντρας μου εδω να κρατησει τον μικρο

ετοιμασα τα χταποδακια, θα κανω και την μακαροναδα και τελος. τακτοποιησα και καταψυξη και ολα τα ζαρζαβατια απο την λαικη, παει κι αυτο.....

υπομονη με τα δοντακια. η μουντιζαλ βοηθαει πολυ παντως


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαιρετώ τα όμορφα κορίτσια.

Έφτιαξα μακαρόνια με κιμά και εγώ θα φάω ένα ψαράκι που είχα φυλάξει στην κατάψυξη να φύγει από τη μέση και να αρχίσω επιτέλους νηστεία, που την έχω αναβάλει τόσες φορές τις τελευταίες μέρες.

Καθομαστε ολοι για φαγητο και τσουκου τσουκου η μικρη εφαγε 3 μπιφτεκάκια. Με κοιταζε απορημενη η γιαγια. Σε εκεινη δεν εχει φαει ποτε κρεας. Ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι λοιπόν.

Τα μπιφτεκάκια της μαμάς είναι πιο νόστιμα. ;);)

Εβιρι μου καλά θα κάνεις που δε θα στειλεις τη μικρη σχολειο και στις άλλες δραστηριότητες. Να γινει εντελώς καλά το παιδί πρώτα. Τι να σου πουν κι οι Γερμανοι από μαγειρικη. Φυσικά και θα γινόταν ανάρπαστη η αχαμνόπιτα. Αχ τα λεμπκουχε ειναι η αδυναμία μου. Η πόλη που γεννηθηκα ηταν η πατριδα του γλυκου αυτου.

Θύμισέ μου σε ποια πόλη γεννήθηκες;

Εβιρακι μου γλυκο αυτο ελειπε να μην εκλεβες τις εντυπωσεις!! Τι να σου κανουν τα τσαγια μπροστα στην γαλατοπιτα!!! ΕΥΓΕ!!!

χαχαχα σ' ευχαριστώ.

Χτες πηγα στο μαναβικο να παρω λιγο ανθοτυρο για το μικρο κ βρηκα παμφθηνες ντοματουλες 60 λεπτα το κιλο κ πηρα κ κολοκυθακια κ πιπεριες κ εφτιαξα μια ταψαρα γεμιστα θα τρωμε 2 μερες! Με τρια ευρω θα φαει ολοκληρη οικογενεια 2 μερες κ βλεπω εδω συναδελφους που παραγγελνουν καθε μερα απ'εξω μια μεριδα φαγητο κ καμια σαλατα κ δεν τους φτανει το δεκαρικο ....

Πολύ καλά και οικονομικά έκανες. Αλήθεια, δε συνεννοείστε με τους συναδέλφους σου να φέρνει κάθε μέρα και διαφορετικό άτομο από ένα ταψί μαγειρεμένο φαγητό σε ένα μεγάλο τάπερ και να το τρώτε όλοι μαζί; Θα ήταν σίγουρα πιο οικονομικό και πιο υγιεινό. Πλάκα θα είχε.

Σημερα ελεγα να κανω κουλουρακια λαδιου σαν αυτα που μοιαζουν με τα μελομακαρονα χωρις σιροπι αν εχετε φαει αλλα δεν εχω καμια συνταγη.Ελεγα να κανω παραλαγη στα μελομακαρονα που φτιαχνω κ ν ατ ακανω ετσι κ το αποτελεσμα θα δειξει.Εχετε καμια συνταγη στα υποψιν σας?

Απ' έξω δε θυμάμαι ποια μου είχε αρέσει και είχε βγει νόστιμη. Αλλά εγώ πέρσι είχα φτιάξει αρκετές φορές για το σχολείο της κόρης μου τη συνταγή των μελομακάρονων χωρίς σιρόπι να τα τρώει αντί για μπισκότα. Είχαν γίνει ανάρπαστα γιατί της έδινα πολύ περισσότερα απ' όσα μπορούσε να φάει, έτσι έδινε και στα άλλα παιδάκια που κατάγοντα από άλλες χώρες. Τη ρωτούσαν αν είναι ελληνικά μπισκότα, πώς τα λένε, αν μπορούμε να τους δώσουμε συνταγή κλπ.

Με την αλλεργία μάλλον πάω καλύτερα. Μοίωσα από χτες και την δοσολογία των εισπνεόμενων και περιμένω να δω αν θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα κι άλλο.

Μπράβο Αγγελική, να φύγει γρήγορα η αλλεργία.

Έβιρι, δεν είχα καμία αμφιβολία πως θα εντυπωσίαζες με την γαλατόπιτα! Δεν είσαι άδικα η αργηγός μας!

χαχαχαχα σ' ευχαριστώ και πάλι.

Όσο για το χαρτί της συγγνώμης, τι να πω? Μήπως πρέπει να πας και γονατιστή???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευτυχώς που δε μου το ζήτησαν (ακόμη).

Και γλωσσοπλάστης ο αντρούλης ε????

χαχαχα ναι, είχα πέσει πάνω στο κομπιούτερ και γελούσα μισή ώρα όταν μου τα έλεγε.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Εχω λιώσει Εβιράκι!!! Φοβερός ο Εβιρος!!!

Κι εγώ γελάω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Εμείς σήμερα τρώμε ρεβύθια.

Ο μικρός συνεχίζει να πονάει και, εννοείται, του δίνω depon όποτε το θεωρώ απαραίτητο.

Αγγελική, η παιδίατρος, ευτυχώς, δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσω depon στο παιδί. Ίσα-ίσα που μου έχει πει να του δίνω όσο συχνά το θεωρώ απαραίτητο, αρκεί να είναι με απόσταση 6 ωρών το λιγότερο. Δηλαδή μέχρι 4 φορές την ημέρα.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλενάδες!

Σήμερα είχε τετοια κακοκαιρία που εκλεισα τον υπολογιστή να μην πάθουμε καμιά ζημιά...

Παλιόκαιρος...

Διάβασα τα νέα σας στα γρήγορα.Χαίρομαι που το μαγειροκαφέ μας αποκτά σιγά σιγά ζωή και πάλι.

Μπράβο στη μικρή σου Φωτεινή που έφαγε!

Εβίρι οι ατάκες του άντρα σου είναι φοβερές!

Σήμερα έφτιαξα τυροπιτάκια και βγήκαν σούπερ τέλεια.Εκανα και πατατες φούρνου για να συνοδεψουμε κάτι λίγα μπιφτεκια που εχουμε,μακαρονάδα με λαχανικά του μικρού και χοιρινό ψητό κατσαρόλας.

Οπότε αύριο μαγείρεμα δεν έχει

Η σάλτσα των μακαρονιών που έφτιαξα χθες δολοφονήθηκε από το περιστερόπαιδο!Ανοιξε την κουζίνα και την εκαψε...Ευτυχως που δεν πήραμε φωτιά

Ωραία το προσεχει το παιδί ο πατερας του ωρες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σήμερα τρώμε λίγο από μελιτζάνες και φακές που έχουν μείνει από προηγούμενες μέρες.

Μάλλον Σαββατοκύριακο θα στολίσω το δέντρο αρχικά και μέσα στην εβδομάδα, που θα έχω τελειώσει και με το πλύσιμο των κουρτίνων, θα στολίσω και το υπόλοιπο σπίτι.

Γεια σας φιλενάδες!

Σήμερα είχε τετοια κακοκαιρία που εκλεισα τον υπολογιστή να μην πάθουμε καμιά ζημιά...

Παλιόκαιρος...

Σε σκέφτηκα κάποια στιγμή Περιστεράκι γιατί διάβασα πως στα μέρη σας έγινε χαμός από την κακοκαιρία.

Διάβασα τα νέα σας στα γρήγορα.Χαίρομαι που το μαγειροκαφέ μας αποκτά σιγά σιγά ζωή και πάλι.

Συμφωνώ!

Μπράβο στη μικρή σου Φωτεινή που έφαγε!

Εβίρι οι ατάκες του άντρα σου είναι φοβερές!

Σήμερα έφτιαξα τυροπιτάκια και βγήκαν σούπερ τέλεια.Εκανα και πατατες φούρνου για να συνοδεψουμε κάτι λίγα μπιφτεκια που εχουμε,μακαρονάδα με λαχανικά του μικρού και χοιρινό ψητό κατσαρόλας.

Οπότε αύριο μαγείρεμα δεν έχει

Ορκίζεσαι????:tongue::tongue::tongue::tongue:

Η σάλτσα των μακαρονιών που έφτιαξα χθες δολοφονήθηκε από το περιστερόπαιδο!Ανοιξε την κουζίνα και την εκαψε...Ευτυχως που δεν πήραμε φωτιά

Ωραία το προσεχει το παιδί ο πατερας του ωρες ωρες...

Ευτυχώς αποφύγατε τα χειρότερα! Εγώ όταν τελειώνω το μαγείρεμα κλείνω τον γενικό της κουζίνας κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...