Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Σήμερα τρώμε καλαμαράκια με κοφτό μακαρονάκι που έμεινε από χτες.

Ήλιαχτίδα μου αρέσει πολύ η ερώτησή σου και πραγματικά ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω πως πρέπει να ψήνονται οι διάφορες ζύμες.΄

Εγώ σήμερα είμαι κάπως καλύτερα με τον πονόλαιμο αλλά μιλάω σαν νταλικέρης! Αφού ο άντρα μου μού πρότεινε να βγω στην λαική να πουλήσω λάχανα!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Φεφάκι δώσε παραγγελιά τι θέλεις να ψήσουμε το Σαββατο το βράδυ κι έλα!!!

το αφήνω στον σεφ του σπιτιού σου. κάτι μου λέει ότι έχουμε τα ίδια γούστα!

για αύριο εγώ κ ο φέφος σπετζοφάι, κέηκ ή βανίλιας (Ντίνα Νικολάου) ή πορτοκαλιού (παρλιάρος) κ το παιδί μοσχάρι με μπρόκολο.

κυριακή λαλάτζα μανούλας κ θα κάνω ρεβύθια για Δευτέρα.

κουλουράκια βρώμης Ηλιαχτίδα ακούγονται ενδιαφέροντα για τα μικρά μας. μακάρι να προλάβω.

μπατόν σαλέ; ταζούλα βάλε φωτογραφία.

καλλιοπάκι πήρες φόρα κ ποιός σε πιάνει! στέλνε κ από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Για σήμερα έφτιαξα μια απλή μακαρονάδα με σάλτσα. Για την αρρωστούλα Εβιρίνα έχει μείνει αρκετή κοτόσουπα από χτες.

Της βρήκε πυώδη αμυγδαλίτιδα η γιατρός (αν κατάλαβα από τα γερμανικά). Σημασία έχει ότι μας έδωσε αντιβίωση, σιρόπι για το βήχα και αντιπυρετικό.

Μιας και το έφερε η κουβέντα σχετικά με το σύστημα υγείας εδώ, έτσι απλώς πληροφοριακά, να σας πω ότι τα φάρμακα που γράφει ο παιδίατρος στη συνταγή δεν τα πληρώνει ο ασθενής αλλά το κράτος. Στο φαρμακείο η απόδειξη αγοράς φαρμάκων γράφει 0.00 ευρώ, ούτε συμμετοχή, ούτε τίποτα.

Ενώ στους ενήλικες υπάρχει συμμετοχή, νομίζω 25% στην τιμή των φαρμάκων.

Αργότερα θα διαβάσω τα δικά σας μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

περαστικά της κ γρήγορα Εβίρι.

εδώ πριν λίγους μήνες μας ανάγκασαν να αλλάξουμε βιβλιάριο υγείας, αποσύροντας τα παλιά. για καιρό πληρώναμε σαν .........

τώρα που ήρθαν τα νέα, μας πήγαν σε έναν εναιίο φορέα ...όπου πληρώνουμε επισκέψεις. φάρμακα εννοείται θα πληρώνουμε!

άρα; γιατί τόση χαρτούρα; κ γιατί να πληρώνουμε κλάδο υγείας υποχρεωτικά;

άσε μας κύριος κράτος να τα δώσουμε τα ίδια τα λεφτά σε ιδιωτική κ ο καθένας ας κάνει τα κουμάντα του. κράτα ένα κομμάτι μίνιμουμ για όσους δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε αυτό, ως προνοιακό κομμάτι κ άσε μας στην αγωνία μας!

μας έχει τρελάνει με το μπρος πίσω, όλοι θα μπουν στον εοππυ, κάποιοι δεν μπαίνουν, άλλοι θα βγουν, οχι μπήκαν όλοι, αλλά όχι κ όλοι όλοι!..........

όπως κατάλαβες εβίρι, είστε πολύ καλά στον τομέα υγείας!

εδώ βράζουμε στο ζουμί μας!

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι πολύ άτοιμες οι αμυγδαλές! Έχω χτυπήσει σαραντάρια από πυώδεις αμυγδαλίδες παλιότερα!!!!

Πολύ καλό το σύστημα υγείας εκεί! Το δικό μας σου το περιέγραψε η Φέφη. Σέσε μέσα!!!

Φεφάκι απόψε φτιάχνει ο χάμπυ βάφλες με παγωτό και νουτέλα αν ενδιαφέρεσαι!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από μένα

Για σήμερα έφτιαξα μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα και λαχανικά

Και το μεσημερι με το νυχτερινό ρεύμα εψησα κεφτεδάκια με πατάτες στο φούρνο,για να υπάρχουν

Αυριο το πρωί θα δουλεύω,οπότε δεν θα υπάρχει χρόνος για μαγειρικές

Ευχομαι σε όλες ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εύχομαι να περάσει γρήγορα.

Σ' ευχαριστώ πολύ, αν και βλέπω ότι το δεύτερο 24ωρο είναι μάλλον σκληρότερο.

Το μάθημα της κολύμβησης είναι υποχρεωτικό? Μ'ηπως θα ήταν προτιμότερο να σταματήσει?

Αχ δυστυχώς, είναι μάθημα κανονικό και μάλιστα βαθμολογήσιμο με αυστηρότητα. Σαν να λέμε να σταματήσει τα μαθητικά. Αν γινόταν, θα ζητούσα απαλλαγή.

Αμάν αυτές οι φαεινές ιδέες!!!!

Έλα ντε, σε μια τέτοια παγωμένη χώρα τι το θέλουν το κολύμπι από τη στιγμή που δεν έχουν τα σχολεία κολυμβητήριο μέσα; Βολοδέρνουν στους δρόμους τα πιτσιρίκια, άλλα μισοστεγνωμένα, άλλα ζεστά από το σεσουάρ, τι να τους κάνει το σκουφάκι στις χαμηλές θερμοκρασίες; Ειδικά αργότερα, που θα κατέβει κάτω από το 0. Χάθηκε να τους μάθαιναν σκι; Τουλάχιστον εκεί θα τα ντύναμε κρεμμύδια, θα μάθαιναν και κάτι χρήσιμο για τη Γερμανία.

Τα κουλουράκια βρωμης τα έκανα, αλλά μάλλον τα έψησα παραπάνω και μου ξεράθηκαν. Θα τα ξαναπροσπαθήσω. Απο γεύση πάντως είναι πολύ ωραία.

Δεν πειράζει που ξεράθηκαν στο ψήσιμο, αυτό διορθώνεται εύκολα στο επόμενο φτιάξιμο.Αρκεί που είναι νόστιμα.

Επίσης, εχθές έκανα κολοκυθοκεφτέδες και μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, ήταν οι καλύτεροι κολοκυθοκεφτέδες που έχω φάει...

Πάντα τέτοια.

Eviri, θα προσπαθήσω κι εγώ μέσα στο Σ/Κ να κάνω τη ζύμη που λες για να έχω για όλη την εβδομάδα.

:D:D

Eviri μου περαστικά στην κορούλα σου.

Μόνο που διάβασα ότι εφτασε 40 πυρετό το παιδί με έπιασαν ρίγη!

Σ' ευχαριστώ Περιστεράκι μου κι απόψε έκανε δυνατό πυρετό. Στις 15.50 έκανε 38.6 της δίνω αντιπυρετικό και δύο ώρες αργότερα αντί να πέσει έδειξε 38.9 που θα πει ότι είχε ανοδική πορεία για πάνω από 39.

Σε ευχαριστούμε για την ωραία ιδέα της ζύμης και φυσικά για την συνταγή

Αλίμονο, μου αρέσει να μοιράζομαι τις καλές και πρακτικές ιδέες.

εβίρι αυτό με το ζυμάρι το κάνω κ εγώ. βολεύει. άλλοτε βάζω ζάχαρη, άλλοτε όχι, τελευταία έβαλα κ ελάχιστο γάλα.

Αχ ναι, με το γάλα γίνεται και πιο νόστιμο και πιο αφράτο και πιο μαλακό το ζυμάρι, σε ό,τι και να το χρησιμοποιήσουμε μετά.

ωραίο το καρβελάκι σου κ ακόμα ωραιότερα τα τυρένια κ τα κανέλας!

στο περίπου έτσι κάνουμε τα λαλάντζα σε μισοφέγγαρο γεμιστά με τυρί φέτα ή στρόγγυλα αλλειμμένα με μέλι ή ζάχαρη.

επίσης η μάνα μου μας έκανε στριφτάρια με σουσάμι κ κανέλα-ζάχαρη! τέλεια!

Φέφη μου, η ελληνική παραδοσιακή κουζίνα δε συγκρίνεται με καμμία άλλη. Όσο νόστιμες γεύσεις και να διαθέτουν οι Ευρωπαίοι και οι άλλοι λαοί, ολοκληρωμένη κουζίνα δεν έχουν.

σας εύχομαι γρήγορα περαστικά κ να βρείτε μια λύση για το καλό του παιδιού γρήγορα!

Μου φαίνεται ότι η μόνη λύση είναι να αποκτήσει γρήγορα αντισώματα το παιδί για να μην αρρωσταίνει συχνά από 'δω και πέρα.

χάρηκα για το ζωμό που έκανες.

Από τότε που μου το είπες σε παλιότερο ποστ δεν ξαναχρησιμοποίησα κύβους και σκόνες ζωμών.

επίσης στην τονοσαλάτα με λάχανο καρότο πάει τρελά ο άνηθος!!!!!!!!!!!θα με θυμηθείς!

ταζούλα τί είναι φοκάτσια; έχω διαβάσει, αλλά δεν θυμάμαι.

Η φοκάτσια είναι ένας τύπος πίτσας χωρίς αλλαντικά, με πολλά κρεμμύδια και αρκετή σάλτσα και ντομάτες και μυρωδικά πάνω στο ζυμάρι που το ψήνουμε σαν την πίτσα. Αλλού το λένε και λαδένια, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι η ίδια συνταγή, εκτός αν έχει ελάχιστες διαφορές.

αυτό με την ανάπτυξη ως τα 2...δηλαδή η κόρη μου θα γίενι 1.80 +; με σκάλα θα επικοινωνούμε; αν πω ότι δεν μου αρέσουν οι τόσο ψηλές θα με κράξετε σίγουρα, αλλά αισθητικά δεν μου αρέσουν. αυτά.

Μια χαρά κοπελάρα θα γίνει.

Περιστέρω ακόμη δεν έχει τελειώσει η μέρα, σίγουρα δεν είσαι στην κουζίνα????

χαχαχαχαχα

Πώς ψήνουμε το ψωμί, τα κουλουράκια-μπισκοτάκια, τα τσουρέκια?

Το ψωμί και οι πίτες ψήνονται στους 200ο. Αν όμως δεις ότι σ' αυτή τη θερμοκρασία καίγονται πιο γρήγορα από το αναμενόμενο, θα πει ότι ο φούρνος έχει ξερυθμιστεί και χρειάζεται να τα ψήνεις στους 180ο.

Τα κουλουράκια-μπισκοτάκια ψήνονται κατά κύριο λόγο στους 160ο ή 150 και καλύτερα είναι να τα βάζεις στη μέση του φούρνου. Ούτε κάτω-κάτω ούτε πάνω-πάνω.

Τα τσουρέκια θέλουν στους 180ο.

Όταν βάζεις αέρα θα πρέπει να χαμηλώνεις τη θερμοκρασία κατά 20 βαθμούς περίπου, δηλαδή, αντί για 200 στους 180, αντί για 180 στους 160 κλπ. με αέρα.

Εγώ σήμερα είμαι κάπως καλύτερα με τον πονόλαιμο αλλά μιλάω σαν νταλικέρης! Αφού ο άντρα μου μού πρότεινε να βγω στην λαική να πουλήσω λάχανα!!!!

χαχαχαχαχα πού θα είσαι να έρθω να αγοράσω; Άσε, συνέχισε να φωνάζεις εδώ τα καλά λάχανα και θα σε βρω από τη φωνή.

περαστικά της κ γρήγορα Εβίρι.

Σ' ευχαριστώ Φέφη μου.

εδώ πριν λίγους μήνες μας ανάγκασαν να αλλάξουμε βιβλιάριο υγείας, αποσύροντας τα παλιά. για καιρό πληρώναμε σαν .........

τώρα που ήρθαν τα νέα, μας πήγαν σε έναν εναιίο φορέα ...όπου πληρώνουμε επισκέψεις. φάρμακα εννοείται θα πληρώνουμε!

άρα; γιατί τόση χαρτούρα; κ γιατί να πληρώνουμε κλάδο υγείας υποχρεωτικά;

Έχω αναρωτηθεί το ίδιο πράγμα πολλές φορές και όπως φαίνεται θα συνεχίζω να αναρωτιέμαι πολύ καιρό ακόμη.

μας έχει τρελάνει με το μπρος πίσω, όλοι θα μπουν στον εοππυ, κάποιοι δεν μπαίνουν, άλλοι θα βγουν, οχι μπήκαν όλοι, αλλά όχι κ όλοι όλοι!..........

όπως κατάλαβες εβίρι, είστε πολύ καλά στον τομέα υγείας!

εδώ βράζουμε στο ζουμί μας!

Εμείς δε θέλουμε να ανοίξουμε τα στραβά μας να υιοθετήσουμε τα καλά παραδείγματα από άλλες χώρες.

Εβιράκι πολύ άτοιμες οι αμυγδαλές! Έχω χτυπήσει σαραντάρια από πυώδεις αμυγδαλίδες παλιότερα!!!!

Έτσι είναι Αγγελική μου, γενικά ο λαιμός δικιολογεί υψηλούς πυρετούς, οι πυώδεις αμυγδαλίτιδες βαράνε αλύπητα στον πυρετό.

Πολύ καλό το σύστημα υγείας εκεί! Το δικό μας σου το περιέγραψε η Φέφη. Σέσε μέσα!!!

Έτσι, έτσι.

Φεφάκι απόψε φτιάχνει ο χάμπυ βάφλες με παγωτό και νουτέλα αν ενδιαφέρεσαι!!!!

Κάλα άσε τα κοψίδια στη Φέφη, απόψε έρχομαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Αχ, δε μιλιέμαι από την κούραση. Είμαι έτοιμη να καταρρεύσω.

Έφτιαξα ψάρι τυλιχτό στο φούρνο με τηγανητές πατάτες, μοσχαράκι σούπα με λαχανικά στην Εβιρίνα, ζύμωσα ψωμάκι (με ξανάπιασε τελευταία) κι έφτιαξα ένα ακόμη ζυμάρι να βρίσκεται στο ψυγείο.

Συν κάτι πηγαινέλα σε εξωτερικές δουλειές, συν τις δουλειές του σπιτιού, συν το ξενύχτι και κακό ύπνο που κάνω εδώ και πολλές νύχτες στη σειρά, είμαι τώρα αλοιφή.

εβιρι ευχομαι να ειναι καλυτερα το παιδι

Σ' ευχαριστώ Ταζ μου, είναι ελάχιστα καλύτερα σήμερα, όσο πατάει η γάτα. Ευελπιστώ ότι αύριο θα είναι πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας.

Το φαγητό μας σήμερα είναι αρνάκι με πατάτες στη γάστρα.

Η Εβιρίνα θα φάει πάλι σούπα μοσχαράκι. Σήμερα αρχίζει η βελτίωσή της δειλά-δειλά. Ο βήχας της μόνο είναι αρκετός και παραγωγικός, συν το συνάχι.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες και όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας σεφίνες αγαπημένες!

Το έχετε ρίξει στηκ κυριακάτικη σιέστα;

Η μερα για μενα ηταν αφιερωμενη στις δουλειές.Ειχα στείλει και τα αγορίνια μου βόλτα,οπότε πρόλαβα και εκανα πολλά

Πρωί πρωί πήγα και πήρα το τεύχος του Γαστρονόμου με τα μπισκότα και τα κουλούρια,που κυκλοφορούσε με την Καθημερινή,με δελέασε μια συνταγή και αφού είχα τα υλικά την έφτιαξα και είχε μεγάλη επιτυχία...

Μπισκότα σπιράλ με βανίλια και κακάο...Μπελαλίδικο μεν,πεντανόστιμο δε...

Επίσης,έστρωσα το σαλόνι ολομόναχη,αφού πρωτα εκανα ενα καλό καθάρισμα,εβαλα σκούπα και στο υπόλοιπο σπίτι,άλλαξα σεντόνια,έβαλα και άπλωσα ενα πλυντήριο,σιδέρωσα δύο και παράλληλα εψησα ψαράκια βακαλάους στο φούρνο και τα συνόδεψα με σαλάτα λάχανο- καρότο και μια απλή πατατοσαλάτα με κρεμμυδάκι και πιπεριά Φλωρίνης τουρσί.Επλυνα τα άπαντα στην κουζίνα.Είδα και ενα dvd σιδερώνοντας...

Γενικά,έναν μαραθώνιο τον έτρεξα σήμερα...

Και επεται και συνεχεια,όλο κάτι θα κάνω μεχρι το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Εβιρι μου ευχομαι η Εβιρινα να ειναι καλυτερα! Οι αμυγδαλές ταλαιπωρουν δυστυχως. Δυστυχως για τα γερμανικά συστηματα και την κολυμβηση δεν μπορω να σε παρηγορησω. Σε νοιωθω ομως απόλυτα!

Αγγελικουλα πως εισαι σημερα;

Περιστερακι ωραια τα μπισκοτα ε; Αυτο με τον αντρα σου το ζω εγω ολη μου τη ζωη με τον αδελφο μου. Ειναι Ο γλυκατζής! Να φανταστειτε οτι μπορει να φαει ενα μεγαλο ταψι ραβανι στην καθισια του! Αδυνατος σαν στεκα. Κι ολα αυτα τα χρονια να ακουω "γιατι δεν παραδειγματιζεσαι απο τον αδελφο σου που προσεχει τη διατροφη του κι ειναι αδυνατος;" Όπως καταλαβες η γεματουλα ειμαι εγω. (Δεν ξερω γιατι αλλά δεν πιστευω οτι εισαι χοντρη)

Το Σαββατο εφτιαξα φακες (γιατι τα οσπρια λειπουν στον αντρα μου) και την Κυριακή χταποδακι με μακαρονακι κοφτο.

Στην Αθήνα εστρωσα το σπιτακι μου αλλά ειναι πολλες δουλειες που πρεπει να γινουν. Όσο σκεφτομαι οτι μεσα στα Χριστουγεννα θα κανω μετακομιση αλλά θα εχω και επισκεψεις μου τη δινει. Αλλα τουλάχιστον θα ειμαστε ολοι μαζι.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι και καλή εβδομάδα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε κοτόπουλο στον φούρνο με πάτάτες.

Έβιρι βαθμολογούνται για το κολύμπι????:shock::shock::shock:

Τι κουλός λαός!

Η εβιρίνα ελπίζω να είναι καλύτερα. Μετά το πρώτο 48ωρο θα την έπιασε και η αντιβίωση λογικά.

Σου άρεσε το λάχανο που σου έδωσα???;)

μαρή περιστέρω, πως μπορείς να παρακολουθείς ταινία σιδερώνοντας??? Εγώ ή που θα έκαιγα τα ρούχα ή που δεν θα έβγαζα άκρη με την ταινία!

Φωτεινούλα ξεκίνησα εισπνεόμενα και 1 χάπι aerious την μέρα μήπως και γλυτώσω την αντιβίωση. Θα δείξει....

Την Κυριακή έσρωσα και το δωμάτιο των παιδιών. Το δικό μου θα δείξει....

Βήχω πολύ μόλις ζοριστώ λιγάκι και δεν το αντέχω.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...