Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Τι ερημιές είναι αυτές;

Τουλάχιστον χάνομαι κι εγώ,αλλά εμφανίζομαι και δίνω το "παρών"

Εβίρι πιάσε μου μία με φέτα...Αυτό που λες για τη ζύμη στο ψυγείο κρύβει μεγάλη αλήθεια...Αλλά πες μου όμως,τι ζύμη φτιάχνεις;Για κάθε συνταγή υπάρχει και άλλος τύπος ζύμης ας πούμε...

Βρε μήπως το ρίξω κι εγώ στις ζύμες

Σήμερα δεν θα μαγειρέψω.Το λέω και το εννοώ,όχι σαν χθες που άλλα έγραψα κι άλλα έκανα...

Φιλάκια σε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα κι απο δω

σημερα το πρωι εφτιαξα αλμυρα κουλουρακια για πρωινο και απο φαγητο μαλλον θα φτιαξω γιαχνι

εγω θελω να μαθω να φτιαχνω τηγανιτες για πρωινο


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Έχω εύκολο φαγητό σήμερα. Ο Έβιρος μου ζήτησε πατάτες με αυγά και λουκάνικα, αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πατατάς. Θα φτιάξω όμως και μία σουπίτσα για την Εβιρίνα επειδή πονάει ο λαιμός της.

(Μέχρι να τελειώσω το μήνυμα που έγραφα με ειδοποίησαν από το σχολείο ότι η μικρή είναι άρρωστη να πάμε να την πάρουμε. Έστειλα τον Έβιρο που είναι 5'-10' απόσταση, ενώ εγώ χρειάζομαι 30', να την φέρει σπίτι.)

Περιστεράκι μου, η ζύμη που κρατάω στο ψυγείο είναι με τη συνταγή του ψωμιού. Την αφήνω να φουσκώσει οπωσδήποτε για 1 ώρα μόλις τη ζυμώσω και κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της μέρας θα τη βάλω στο ψυγείο.

Ακόμη και φύλλο ανοίγω με αυτή. Τα τυροπιτάκια τα χτεσινά, αλλά κι αυτά που σας είχα βάλει φωτό πριν από λίγες μέρες με την ίδια ζύμη τα έφτιαξα. Την ανοίγω με τον πλάστη σε λεπτό φύλλο και τη γεμίζω. Πίτσα και πάλι με την ίδια ζύμη φτιάχνω, εννοείται ότι και ψωμί ή γεμιστά ψωμιά (ελιόψωμο, σταφιδόψωμο κλπ).

Γι' αυτό λέω να έχετε κι εσείς ένα ζυμαράκι στο τάπερ στο ψυγείο. Ανά πάσα στιγμή μπορείτε να φτιάξετε κάτι γρήγορο και νόστιμο.

Η συνταγή που ακολουθώ είναι η εξής:

2φλ αλεύρι,

1φλ νερό όχι γεμάτο (1-2 δάχτυλα κάτω από το χείλος του),

1,5κ.γ. ζάχαρη,

1,5 κύβο μαγιά νωπή (λιγότερο από το μισό για την ακρίβεια),

1.5κ.γ. αλάτι,

2κ.σ. λάδι προαιρετικά.

Ζεσταίνω το νερό στο μικροκυμάτων για 35'' ρίχνω τη μαγιά και τη ζάχαρη, ανακατεύω και τα ρίχνω στο αλεύρι, ανακατεύω ξανά και ρίχνω το αλάτι και το λάδι. Ζυμώνω καλά και φροντίζω ώστε η ζύμη να είναι πολύ μαλακή, ακόμη και να κολλάει ελαφρά στα χέρια δεν πειράζει, γιατί όταν θα την ανοίξω σε φύλλο θα προσθέσω στο τραπέζι και στο ζυμάρι (δηλαδή στο φύλλο που ανοίγω) αλεύρι και θα σφίξει.

Το αφήνω να φουσκώσει πολύ καλά για μία ώρα και όταν το θυμηθώ εντός της ημέρας το βάζω σε τάπερ στο ψυγείο. Κρατάει σίγουρα για μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα πονάει ο λαιμός μου και με καίνε τα μάτια μου. Μόλις πήρα Ντεπονάκι μήπως και γλυτώσω τα χειρότερα!!!!

Από φαγητό τρώμε καλαμαράκια με κοφτό μακαρονάκι.

Εβιρι περαστικά στην κορούλα σου. Αυτό με το ζυμαράκι θα το κάνω κι εγώ κάποια στιγμή μέσα στο Σαββατοκύριακο. Και θα κεραστώ με μία τυρένια τηγανίτα! Μιαμ μιαμ! Μούρλια είναι!!!

Ταζ, βάλε συνταγούλα για αλμυρά μπισκοτάκια όποτε μπορέσεις.

περιστέρω ορκίζεσαι ότι δεν θα μαγειρέψεις σήμερα???:tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγγελικη ειναι σαν μπατον σαλε αυτα που φτιαχνω

1 κουπα σκληρο τυρι τριμμενο ή αλλαντικά ή μανιταρια ή καροτο ή ή ή φαντασια και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....

1 ποτηρι ελαιολαδο

1 ποτηρι γαλα

1 κγ ζαχαρη

1 κγ αλατι

1 αυγο

1 φαριναπ

βαζουμε ολα μας τα υλικα μαζι και ανακατευουμε μεχρι να γινουν μια ωραια ζυμη.

εγω πλαθω μπαστουνακια, φουσκωνουν και λιγο στο ψησιμο. το αλειφω με αυγο και ριχνω και σουσαμι απο πανω


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγγελική περαστικά σου! Ελπιζω να μην ειναι τιποτα.

Εβιρουλα περαστικά στη μικρη σου. Ευχομαι να ειναι κάτι ελαφρύ και να περάσει γρηγορα. Έχεις δικιο για τη ζυμη. Σου δινει λυσεις για βραδυνα σνακς.

Περιστερακι ο αντρας σου πρεπει να εχει φοβερο μεταβολισμό.

Σημερα πηγα στο γιατρο.Όλα πανε καλά. Οπότε προχωραμε ακάθεκτοι.

Σκεφτομαι να ανεβω Αθηνα το ΣΚ για να στρωσω το σπιτι ωστε να βρω και κάτι έτοιμο μετά. Μπορει να μην μπω τις επόμενες μέρες.

Χθες ειχαμε φασολαδα. Σημερα δεν ξερω.

Φιλάκια και καλό ΠΣΚ αν δεν μπω.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Ταζ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!! Θα δοκιμαστεί η συνταγή σου μέσα στο σαββατοκύριακο μάλλον.

Φωτεινούλα κι εγώ ελπίζω να μην χειροτερέψω γιατί έχω δουλειές να κάνω τις επόμενες μέρες!!

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά με το νινάκι και με το καλό να έρθεις Αθήνα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ταζ ξέχασα να σου πω ότι με το ίδιο ζυμαράκι μπορείς να φτιάξεις και τηγανίτες. Θα κόψεις ένα κομμάτι του όσο ένα μανταρίνι, και θα το κάνεις επίπεδο σε πάχος μισού εκατοστού, να μοιάζει με πιάτο ή με δίσκο ή όποιος σχήμα θες. Μπορείς και σαλιγκαράκι να το κάνεις ή γεμιστό όπως εγώ χτες. Μετά το τηγανίζεις και αν θες το τρως με μέλι, σουσάμι και κανέλα από πάνω ή σιρόπι ή μερέντα ή και σκέτη ζάχαρη.

Σήμερα πονάει ο λαιμός μου και με καίνε τα μάτια μου. Μόλις πήρα Ντεπονάκι μήπως και γλυτώσω τα χειρότερα!!!!

Περαστικά σου Αγγελική μου, εύχομαι να μη σου εξελιχθεί.

Εβιρι περαστικά στην κορούλα σου.

Σ' ευχαριστώ.

περιστέρω ορκίζεσαι ότι δεν θα μαγειρέψεις σήμερα???:tongue:

χαχαχαχα

Έβιρι μπορεί η ζύμη να γίνει στο μίξερ με το εξάρτημα για ζύμες?

Και βέβαια, έτσι θα έχεις μια ξεκούραστη ζύμη που θα σου δώσει πολλές λύσεις.

Εβιρουλα περαστικά στη μικρη σου. Ευχομαι να ειναι κάτι ελαφρύ και να περάσει γρηγορα.

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου. Βήχει κι ακούγονται πολλά φλέγματα. Όταν ήρθε έτρεμε σαν το ψάρι. Στο σχολείο όση ώρα περίμενε στη γραμματεία να έρθει ο άντρας μου, της έδωσαν οι δασκάλες μία κουβέρτα να τυλιχτεί. Τη θερμομέτρησα αφού πρώτα της έδωσα αμέσως αντιπυρετικό και είχε 40,1. Το πρόσωπό της ήταν άσπρο σαν πανί και τα χείλη της ελαφρά προς το μελανό.

Πιθανολογώ ότι εξαιτίας του προγράμματος της Τρίτης είναι έτσι, ....... τα κολυμβητήριά τους. Βγήκε το παιδί έξω με τα τρένα, και μετά ήρθε κατευθείαν στο ιδιαίτερο μάθημα που αναγκαστικά περπατάει 15' για το σπίτι της δασκάλας. Παρόλο που φοράει κουκούλα ή σκουφάκι πλεκτό, πιστεύω ότι δε φτάνει. Άσε που το νερό της πισίνας δεν είναι ζεστό αλλά προς το χλιαρό και κρυώνει μέσα σ' αυτό.

Τι θα κάνει όταν μετά το κολυμβητήριο θα φεύγει και η θερμοκρασία έξω θα είναι -15 και -20; Να πω και πάλι ........ τα κολυμβητήριά τους.

Σημερα πηγα στο γιατρο.Όλα πανε καλά. Οπότε προχωραμε ακάθεκτοι.

Μπράβο και στο μωράκι και στη μανούλα του.

Link to comment
Share on other sites

Έβιρι να καλέσεις γιατρό να την ακούσει την κορούλα σου. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Τι να πω εύχομαι να περάσει γρήγορα.

Το μάθημα της κολύμβησης είναι υποχρεωτικό? Μ'ηπως θα ήταν προτιμότερο να σταματήσει?

Αμάν αυτές οι φαεινές ιδέες!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι από εμένα!!!

Το ξέρω ότι χάνομαι, αλλά ο πιτσιρίκος μου δε με αφήνει να κάτσω στον υπολογιστή καθόλου.

Τα κουλουράκια βρωμης τα έκανα, αλλά μάλλον τα έψησα παραπάνω και μου ξεράθηκαν. Θα τα ξαναπροσπαθήσω. Απο γεύση πάντως είναι πολύ ωραία. Σήμερα που μαλάκωσαν λίγο από την υγρασία, έδωσα και στο μικρό και ξετρελάθηκε.

Επίσης, εχθές έκανα κολοκυθοκεφτέδες και μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, ήταν οι καλύτεροι κολοκυθοκεφτέδες που έχω φάει...

kalliopaki, ακούς??? Μην απογοητεύεσαι όλοι έχουμε αποτυχίες...

Eviri, θα προσπαθήσω κι εγώ μέσα στο Σ/Κ να κάνω τη ζύμη που λες για να έχω για όλη την εβδομάδα.

taz18, σκέφτομαι να κάνω και τα δικά σου μπισκοτάκια. Να υπάρχει κάτι στο σπίτι για τις στιγμές που δεν ξέρουμε τι να φάμε.

Α!! Σήμερα τρώμε γεμιστά εμείς και κοτόσουπα το παιδί. Δεν του δίνω γεμιστά, γιατί είναι μαγειρεμένα από την Κυριακή και δε θέλω να τα φάει τόσες μέρες μετα.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω όμως και μία σουπίτσα για την Εβιρίνα επειδή πονάει ο λαιμός της.

(Μέχρι να τελειώσω το μήνυμα που έγραφα με ειδοποίησαν από το σχολείο ότι η μικρή είναι άρρωστη να πάμε να την πάρουμε. Έστειλα τον Έβιρο που είναι 5'-10' απόσταση, ενώ εγώ χρειάζομαι 30', να την φέρει σπίτι.)

Eviri μου περαστικά στην κορούλα σου.

Μόνο που διάβασα ότι εφτασε 40 πυρετό το παιδί με έπιασαν ρίγη!

Σε ευχαριστούμε για την ωραία ιδέα της ζύμης και φυσικά για την συνταγή

Σήμερα πονάει ο λαιμός μου και με καίνε τα μάτια μου.

Περαστικά σου Αγγελική και εύχομαι να μείνει εκεί...

Παλιοιώσεις...

Σήμερα πήγα κι εκανα το αντιγριπικό.Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά και με εχει καλύψει απόλυτα

περιστέρω ορκίζεσαι ότι δεν θα μαγειρέψεις σήμερα???:tongue:

Ορκίζομαι μαρή:tongue:

Τίποτα δεν εκανα

Βγηκα βόλτα μετά του υιού μου στην όμορφη λιακάδα

Εχουμε καιρό μούρλια σήμερις

εγω πλαθω μπαστουνακια, φουσκωνουν και λιγο στο ψησιμο. το αλειφω με αυγο και ριχνω και σουσαμι απο πανω

μμμμμμμμμμμμμμμμμμ

μας λιγούριασες κι εσύ τωρα...:tongue:

Περιστερακι ο αντρας σου πρεπει να εχει φοβερο μεταβολισμό.

Εχει,μην το ματιάξουμε...

Ο,τι μου λείπει εμενα από μεταβολισμό,αυτος το έχει πάρει...

Θα τον βλέπουν δε αδύνατο και φαγανό όλοι,που στενάζουν οι ψησταριες για πάρτη του και θα λέει ο κόσμος δύο πράγματα

ΟΤΙ

1ον Η χοντρή του τρώει όλο το φαγητό και τον αφηνει νηστικό

2ον Η χοντρή είναι τεμπέλα και άθλια μαγείρισσα

Σημερα πηγα στο γιατρο.Όλα πανε καλά. Οπότε προχωραμε ακάθεκτοι.

Με το καλό

Και οι δουλειές με ρεγουλα..Δεν κάνει να κουράζεσαι

Α!! Σήμερα τρώμε γεμιστά εμείς και κοτόσουπα το παιδί. Δεν του δίνω γεμιστά, γιατί είναι μαγειρεμένα από την Κυριακή και δε θέλω να τα φάει τόσες μέρες μετα.

τεσσερα 24ωρα μόνο

το είχα κι εγω αυτό το κόλλημα,αλλά μια φορα που δεν ετρωγε το φρεσκο φαγητό που του εδινα και για να μην καταφυγω στη λύση του γάλακτος,του εδωσα αναγκαστικά φαγητό 4 ημερών και τίποτα δεν επαθε

Link to comment
Share on other sites

εβίρι αυτό με το ζυμάρι το κάνω κ εγώ. βολεύει. άλλοτε βάζω ζάχαρη, άλλοτε όχι, τελευταία έβαλα κ ελάχιστο γάλα.

ωραίο το καρβελάκι σου κ ακόμα ωραιότερα τα τυρένια κ τα κανέλας!

στο περίπου έτσι κάνουμε τα λαλάντζα σε μισοφέγγαρο γεμιστά με τυρί φέτα ή στρόγγυλα αλλειμμένα με μέλι ή ζάχαρη.

επίσης η μάνα μου μας έκανε στριφτάρια με σουσάμι κ κανέλα-ζάχαρη! τέλεια!

μου άρεσε η βόλτα σας με το πατινάζ της μικρής.

θεός ο Έβιρος με τα λουκάνικα, πατάτες! πατατάς σαν τον φέφο μου.

πολύ στεναχωρέθηκα με την κορούλα σου. απαράδεκτοι. σας εύχομαι γρήγορα περαστικά κ να βρείτε μια λύση για το καλό του παιδιού γρήγορα!

για το μουρουνέλαιο που μου έγραψες...θα το ρωτήσω στον παιδίατρο.

χάρηκα για το ζωμό που έκανες.

επίσης στην τονοσαλάτα με λάχανο καρότο πάει τρελά ο άνηθος!!!!!!!!!!!θα με θυμηθείς!

ταζούλα τί είναι φοκάτσια; έχω διαβάσει, αλλά δεν θυμάμαι.

αυτό με την ανάπτυξη ως τα 2...δηλαδή η κόρη μου θα γίενι 1.80 +; με σκάλα θα επικοινωνούμε; αν πω ότι δεν μου αρέσουν οι τόσο ψηλές θα με κράξετε σίγουρα, αλλά αισθητικά δεν μου αρέσουν. αυτά.

θέλω να σχολιάσω όσα διάβασα, αλλά δυστυχώς σχόλασα.

καλλιοπάκι, φωτεινούλα, ηλιαχτίδα, αγγελικούλα (Σάββατο βράδυ έρχομαι να μου κάνετε το τραπέζι με σεφ τον άντρα σου)...

σε όλες φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

Περιστέρω ακόμη δεν έχει τελειώσει η μέρα, σίγουρα δεν είσαι στην κουζίνα????

Μπράβο που βολτάρατε με τον γιόκα σου!

Καλά,το σχόλιο σου περί χοντρής που τρώει το φαί του άντρα της με έκανα και γέλασα πολύ! Μόνο που δεν κατάλαβα, ποιά ειναι η χοντρή???;)

Ηλιαχτίδα στην μάχη με τον γιό σου για τον υπολογιστή συμπεραινω ότι σε κερδίζει ε????

Φεφάκι δώσε παραγγελιά τι θέλεις να ψήσουμε το Σαββατο το βράδυ κι έλα!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Ηλιαχτίδα στην μάχη με τον γιό σου για τον υπολογιστή συμπεραινω ότι σε κερδίζει ε????

Εννοείται!!!

Σήμερα έχω να κάνω μια ερώτηση...

Μονίμως μπερδεύομαι πώς πρέπει να ψήνω τις ζύμες...

Για παράδειγμα, ξέρω ότι το κέικ το ψήνουμε πάντα πάνω κάτω μόνο με αντιστάσεις χωρίς αέρα.

Πώς ψήνουμε το ψωμί, τα κουλουράκια-μπισκοτάκια, τα τσουρέκια?

Νομίζω ότι κάνω πατάτες και γι' αυτό δε μου βγαίνουν.

Ένα σουφλέ σοκολάτας, πάντως, που το έψησα πάνω κάτω με αέρα, μια χαρά βγήκε.

Ας μου απαντήσει όποια ξέρει... σε καμία συνταγή δεν το γράφει. Όλες γράφουν μόνο θερμοκρασία.

Α!!! Σήμερα τρώμε κολοκυθάκια γεμιστά με σάλτσα αυγολέμονο.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...