Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα! Τι μου κάνετε; Περαστικά στα άρρωστα παιδάκια της παρέας!

Εδω βρεχει απο την Κυριακή το βραδυ. Άρχισε το μουλιασμα!

Καλλιοπακι μπραβο. Ειδες που γυρισε ο τροχός;

Περιστερακι ζηλευω! Ειναι τελεια τα μπισκοτακια σου. Αχ ποτε θα παω κι εγω σπιτακι μου να αρχισω τα πειραματάκια μου με τη ζουζουνα μου!

Εβιρι λατρευω το πατιναζ αν και δεν εχω κανει ποτε γιατι γενικως ειμαι πολυ ατσουμπαλη. Ωραιες εμπειριες αυτες για την Εβιρινουλα.

Αγγελικουλα αν ο αντρας μου ηταν γειτονας σου θα ειχατε προβλημα λόγω...ζηλειας για τα ψητα!

Εμεις χτες ειχαμε αρακα, τον οποίο η γιαγια άλεσε στη μικρη! Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα. Σημερα ζητησα κοτοπουλακι για να αποφυγω παλι ζυμαρικά κλπ.

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κορίτσια!

Εμείς σήμερα τρώμε γιουβαρλάκια!

Και για να πάρετε καμιά ιδέα, τις τελευταίες μέρες έχουμε φάει γεμιστά, σπανακόρυζο, χυλοπίτες με φέτα και αύριο θα φάμε κολοκυθάκια γεμιστά με σάλτσα αυγολέμονο.

Κορίτσια... ο μικρός μου τρώει σχεδόν τα πάντα... Φασολάδα, αρακά, γεμιστά, ρεβύθια, σπανακόρυζο. Καλά, για μακαρόνια, χυλοπίτες, γιουβέτσι κλπ, δεν το συζητάμε... τα τσακίζει. Σταμάτησα να του τα αλέθω ή να του τα λιώνω με το πηρούνι. Πήρα μια μέρα την απόφαση και... αυτό ήταν. Τέρμα το άλεσμα!!!

(Φωτεινή... μην ακούς εσύ... μόλις πάτε σπιτάκι σας και θα έχεις την κατάσταση στα χέρια σου, θα ηρεμήσεις)

Σκέφτομαι να κάνω αυτά για το μικρό:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/light-mpiskota-bromis-me-meli.html#rr_message_link

Ελπίζω να βγούν καλά.

Φιλάκια!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βροχούλα από χτες βράδυ αλλά ευτυχώς χωρίς κρύο!!

Σήμερα τρώμε αρακά.

Φωτεινούλα, όπως σου είπε και η Ηλιαχτίδα κάνε λίγο υπομονή να πάτε σπιτάκι σας και να βάλεις σε τάξη το φαγάκι της ζουζούνας σου!

Ηλιαχτίδα, μια χαρά μου φαίνονται τα μπισκοτάκια. Γράψε μας εντυπώσεις όταν τα φτιάξεις.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Σήμερα δεν μπορούσα να ξυπνήσω. Με μεγάλη δυσκολία σηκώθηκα κι ακόμα τώρα αισθάνομαι υπνηλία.

Σε λίγο θα τηγανίσω σνίτσελ κοτόπουλου, παραγγελιά της Εβιρίνας και κίτρινο ρυζάκι.

Εβιράκι ωραία η βόλτα με το παγοδρόμιο, είχαμε πάει πέρυσι που είχαν σ΄τησει ένα υποτυπώδες στη θεσσαλονίκη και τα μικρά της παρέας είχαν ενθουσιαστεί. ΟΙ μεγάλοι δεν νιώθαμε τα πόδια μας από το κρύο και την ορθοστασία......

Αυτό πάθαμε κι εμείς.

Κορίτσια το ξορκίζω το κακό!!! εκανα μπισκότα, κριτσίνια, σοκολατάκια, πίτα, άλλα πέτυχαν, άλλα όχι και τόσο, αλλά σε καλό δρόμο είμαι!!!

Σε πάρα πολύ καλό δρόμο. Αν ξαναφτιάξεις κι άλλη μία φορά θα καταλάβεις τι είναι αυτό που έφταιξε για όσα δεν πέτυχαν κι έτσι δε θα την ξαναπατήσεις.

Το Σάββατο φάγαμε ψητά ψαράκια που ψάρεψε ο μπαμπούλης μου! Το απόγευμα φτιάξαμε με τον μικρό μπισκοτάκια σοκολάτας και το βράδυ ψήσαμε πανσέτες και λουκάνικα στα κάρβουνα! Αναστέναξε η γειτονιά από τις μυρωδιές!

Από σένα ερχόταν η μυρωδιά στο παράθυρό μου;

Ωραιες εμπειριες αυτες για την Εβιρινουλα.

Έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Θέλω να της παρέχω όσες περισσότερες εμπειρίες γίνεται, τουλάχιστον όσο είμαστε εδώ.

Κορίτσια... ο μικρός μου τρώει σχεδόν τα πάντα...

Αυτό είναι παιδί, να χαίρεσαι να το ταΐζεις. Η Εβιρίνα από μωρό μου έχει βγάλει το λάδι.

Σκέφτομαι να κάνω αυτά για το μικρό:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/light-mpiskota-bromis-me-meli.html#rr_message_link

Ελπίζω να βγούν καλά.

Ενδιαφέρουσα, εύκολη και γρήγορη συνταγή φαίνεται. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για μένα έφτιαξα μια τονοσαλάτα με λάχανο-καρότο και τυρί έμενταλ. Το σκέφτηκα τελευταία στιγμή και πραγματικά την είχα επιθυμήσει. Το σνίτσελ το χάρισα στους υπόλοιπους της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα φίλες μου!

Είμαι μια κοπανατζού,τζου,τζου,τζου,τζου,τζου,τζου!

Αλλά και οι άλλες,όπως βλέπω,δεν πάνε πίσω...

Περιστέρι πως το έκανες το γλάσο??? θέλω αναλογίες αναλυτικά! και πληροφορίες περί υφής, λεπτό, χοντρό, κτλ! τέλεια τα μπισκοτα σου!!! χαρωπά και γιορτινά!

Μπράβο Καλλιοπάκι για τις δημιουργίες σου!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Οταν τα φτιάξεις,θα δεις πως είναι ευκολάκι

Για δοσολογίες μη ρωτάς

Πρωτη φορα τα εφτιαξα και δεν ηξερα,σπατάλησα πολύ υλικό

Να εισαι φειδωλη στο νερό,γιατί τραβα περισσότερη ζαχαρη

Περιστερακι ζηλευω! Ειναι τελεια τα μπισκοτακια σου. Αχ ποτε θα παω κι εγω σπιτακι μου να αρχισω τα πειραματάκια μου με τη ζουζουνα μου!

Οταν πας στο σπιτακι σου με το καλό,θα γίνουν όλα

Κορίτσια... ο μικρός μου τρώει σχεδόν τα πάντα... Φασολάδα, αρακά, γεμιστά, ρεβύθια, σπανακόρυζο. Καλά, για μακαρόνια, χυλοπίτες, γιουβέτσι κλπ, δεν το συζητάμε... τα τσακίζει. Σταμάτησα να του τα αλέθω ή να του τα λιώνω με το πηρούνι. Πήρα μια μέρα την απόφαση και... αυτό

Μπράβο στον μικρό σου!

Μεγαλη κατακτηση αυτή

Εμείς ακομα το παλεύουμε,αλλά για αλεσμενα ούτε λόγος

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαι εντός θεματος αυτές τις μέρες εχω φτιάξει φασολάδα,κριθαράκι με κιμά γιουβετσι,φακές,μπιφτεκια με ριζότο,χοιρινό κρασάτο με πατατούλες τηγανιτές και ασφαλώς χυλοπίτες,που τις τσακίζει με ευκολία ο μικρός

Για σήμερα εχω φαγητάκια διάφορα,οπότε δεν μαγειρεύω

Φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Πολύ ησυχία έχει πέσει στο καφέ και για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει!

Σωστά το έθεσες Περιστέρω, πολλές οι ...κοπανατζούδες!!!!

Λοιπόν σήμερα τρώμε αρακά που έμεινε από χτες και λίγο κριθαράκι με κιμά που έχει από προχτές! Κοινώς ούτε εγώ έιχα μαγείρεμα για σήμερα!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αμ δε...

Εκανα μια επιθεωρηση ψυγείου και εχουν μείνει δυο πράγματα

Τα τσακισε ο αντρουλης χθες βραδυ

Οπότε πάλι μαγεριά σήμερα...

Άντρες!!!!! Καλά πόσο έφαγε βραδιάτικα???

Κορίτσια σχολάω! Τα λέμε αύριο! Φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσουδια

εγω σημερα θα φτιαξω γιουβαρλακια. εχω να ταισω λοχο σημερα :D

Τελικά για τον μικρό έφτιαξα δυο γιουβαρλάκια και εβαλα μεσα και χυλοπίτες

Σωτήριος ο ζυμωμενος κιμας στην καταψυξη...

Χθες μάλιστα που είχα φρεσκο ζύμωσα κεφτεδάκια και σουτζουκάκια και τα φυλαξα για παν ενδεχόμενο

Πού να περιμένω τον κιμά να ξεπαγώνει...

Για εμάς,αλλά και για τον μικρό-με την ελπίδα να φάει-φτιάχνω ενα κοτοπουλάκι στην κατσαρόλα με χυμό πορτοκάλι-μανταρίνι και μάλλον θα το συνοδεψω με καμιά πέννα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλες.

Το μενού μας σήμερα περιλαμβάνει κουνουπίδι με πατάτες γιαχνί, σίγουρα θα μου ζητήσει η Εβιρίνα πατάτες τηγανητές κι αυγό (πού να βάλει στο στόμα της αυτή κουνουπίδι) και έφτιαξα κι ένα ψωμάκι ξανά.

Μετά είπα σαν παιδί κι εγώ να πάω σε ένα μεγάλο κατάστημα να δω πράγματα για το σπίτι. Πήρα ένα παπλωματάκι μονό με μαξιλάρι (μόνο 13 ευρώ) και ένα χαλάκι για το μπάνιο αρκετά μεγάλο 70Χ130 με 4 ευρώ).

Το ευχαριστήθηκα που βρήκα φθηνά και χρήσιμα πράγματα.

Μμμμμ! Το λάχανο δεν έχει τύχει ποτέ να το συνδιάσω με τόνο. Αλλά έτσι όπως το περιέγραψες μου άνοιξες την όρεξη να το δοκιμάσω κι εγώ σύντομα!

Να το δοκιμάσεις είναι νόστιμο. Επίσης, σου δίνει λύση αν θες κάτι γρήγορο κάποια μέρα που δεν έχεις μαγειρέψει, ή σε ξαφνικούς επισκέπτες, ή ένα βραδάκι που θα έχεις μικρολιγούρα.

Καλημέρα φίλες μου!

Είμαι μια κοπανατζού,τζου,τζου,τζου,τζου,τζου,τζου!

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πιάστε καρέκλα και καθίστε γύρω-γύρω από το πιάτο. Κερνάω στριφτοτηγανίτες και ευτυχώς που πρόλαβα κι έβγαλα όσες έμειναν, γιατί οι υπόλοιπες είναι σε κατάσταση πέψης.

Τα σαλιγκάρια είναι γεμιστά με ζάχαρη και κανέλα και οι κοτσιδούλες είναι με φέτα.

img4590we.jpg

Τώρα θα μου πείτε ότι πάλι με ζυμάρια έπαιζα. Ναι βρε κορίτσια, μου αρέσει πολύ να φτιάχνω ζυμάρια. Αυτά τα έφτιαξα και για τη λιγούρα (ήθελα κάτι γλυκό τώρα) αλλά και για το κολατσιό στο σχολείο της Εβιρίνας και για το πρωινό του Έβιρου. Δηλαδή με ένα σμπάρο πολλά τρυγώνια.

Σας ξαναλέω ότι αν έχετε ένα ζυμάρι στο ψυγείο όλη την εβδομάδα θα σας λύσει τα χέρια αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...