Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κυκλοφορει με περιοδικο. πηρε η αδερφη μου το πρωτο και το εγραψα κι εγω. τωρα νομιζω βγηκε το δευτερο θα το παρουμε κι αυτο. εχει καμμια δεκρια επεισοδια μεσα

σε ευχαριστω πολυ. τωρα κοιμαται κα ιβλεπω ροζ μαγουλα... μολις ξυπνησει θα τον μετρησω και θα του δωσω λιγο ντεπον


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

αγγελικούλα μου δεν θυμάμαι; ;σου είχα ευχηθεί; χρόνια πολλά, γλυκά, χαρούμενα με υγεία κ ό,τι επιθυμείς για σένα κ την οικογένειά σου!

Εβίρι το ρυζόγαλο το λιμπίστηκα!

εμείς τρώμε πιπεριές γεμιστές.

η μικρή με ίωση μάλλον. θα δείξει πώς θα εξελιχθεί.

αύριο περισσεύματα. μόνο για τη μικρή έβγαλα κοτόπουλο να κάνω σουπίτσα.

φιλάκια σε όλες!

καλό ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι έφτιαξα ένα μικρό καρβελάκι γιατί δεν είχα προσέξει ότι το ψωμί μας τελείωσε και σας το παρουσιάζω στην πιατέλα. Αυτό που λέτε έχει μόνο 2φλ αλεύρι και ένα κομματάκι μαγιά νωπή λιγότερο από το μισό του κύβου.

img4578c.jpg

Έβιρι, σόγια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση! Γευστικά πως είναι?

Να σου πω, η σόγια στην πραγματικότητα είναι μάλλον άγευστη ή έστω έχει εντελώς ουδέτερη γεύση. Τα υλικά που βάζουμε στην κατσαρόλα την κάνουν να αποκτήσει μια ελάχιστη γεύση. Όταν τρως για πρώτη φορά, ίσως σου δίνει την αίσθηση ότι τρως κάτι σαν ψωμί μαγειρεμένο, άλλοι λένε ότι μοιάζει με ένα κομμάτι κρέας (η υφή όχι η γεύση) που δεν μπορούν να καθορίσουν τι κρέας είναι. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι στη χώνεψη είναι σαν τα φασόλια (εδώ που τα λέμε από φασόλια βγαίνει η σόγια). Δηλαδή, προκαλεί αρκετό φούσκωμα.

η μικρή με ίωση μάλλον. θα δείξει πώς θα εξελιχθεί.

Βρε Φέφη μου πάλι; Ρώτα τον παιδίατρο μήπως να της δώσεις κάποια βιταμίνη σαν ενίσχυση (βιταμίνη C, μουρουνέλαιο ή κάτι άλλο) παρόλο που έχεις πει ότι πίνει χυμούς πορτοκαλιού το παιδί, μήπως θέλει κι άλλο συμπλήρωμα για να αρρωσταίνει πιο αραιά. Περαστικά της.

σε ευχαριστω πολυ. τωρα κοιμαται κα ιβλεπω ροζ μαγουλα... μολις ξυπνησει θα τον μετρησω και θα του δωσω λιγο ντεπον

Ταζ μου δεν το πρόσεξα καλά σε προηγούμενο ποστ σου, ότι και ο μικρός σου είναι αρρωστούλης. Περαστικά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια φίλες μου!

Είχα δουλίτσες διάφορες αυτό το διήμερο και δεν πρόλαβα να μπω.

Η αλήθεια είναι ότι ο μικρός δεν με αφήνει να γράψω στον υπολογιστή.Με τραβολογάει και πατά κουμπιά,οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω,είναι να διαβάζω στα πεταχτά κάποια πράγματα,από οσα γράφετε και να μην μπορώ να σας απαντήσω.

Να φανταστείτε ότι σήμερα σηκώθηκα από τις 5.Του εδωσα το γαλα του και μετά,μιας και δεν είχα ύπνο,έκανα δουλίτσες.Αποτέλειωσα το φαγητάκι του μικρού,που είχα ξεκινήσει από χθες το βράδυ,κριθαράκι γιουβετσι με κιμά και εφτιαξα κάποιες σημειώσεις για τα μαθήματα μου στον υπολογιστή.

Ελπίζω να μην κλατάρω σήμερα και να περάσω τη μερα χαλαρα μαζί με τα αγαπάκια μου.

Διάβασα στα γρήγορα τα νεα σας.

Να ευχηθώ περαστικά στα αρρωστούλικα της παρέας!

Τα νέα μας τώρα...

Την Πέμπτη πήγαμε στον παιδίατρο και μας βρήκε πολύ αναπτυγμένους.Υψος 95-96 εκατοστα και βάρος 14,5 κιλά.Εκανε και εναν υπολογισμό-πρόβλεψη για το ύψος που θα έχει στην ενηλικίωσή του...Γύρω στο 1.90 με 1.95 είπε.

Θα τον κάνω μπασκετμπολίστα!

Την Πέμπτη το βράδυ,δεν κρατήθηκα...Δοκίμασα τα κουπ πατ που πήρα από τα λιντ.Εφτιαξα μισή δόση μπισκότα και εκανα μια προσπάθεια να τα στολίσω με γλάσο από ζαχαρη αχνη και χρωμα ζαχαροπλαστικής.Κάτι κουτσοκατάφερα.Υπομονή θέλει,σταθερό χέρι και φυσικά χρόνο...Την επόμενη φορά ελπιζω να τα κάνω ακόμα καλύτερα

Χθες εφτιαξα αρακα με λαχανικά με την βοήθεια του μικρού μου και με την ελπίδα,μήπως φάει και ο ίδιος,αλλά πού τετοια τύχη,αν και το έχει φάει αυτό το φαγητό στο παρελθόν και του άρεσε.Τι να πω...Δεν τον "βρίσκω"πουθενά!

Σας φιλώ και σας εύχομαι να περάσετε ενα υπέροχο Σ/Κ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας

σε ευχαριστω εβιρακι μου. ωραιο το ψωμακι. κι εγω εφτιαξα παλι φοκατσια χθες γιατι προχθες δεν μου πετυχε. χθες βγηκε πολυ ωραια !!!

περιστερακι οντως πολυ ανεπτυγμενο το ζουζουνι σου, φτου φτου

λενε οτι αναλογα με το υψος που εχουν στα 2, εχουν ολοκληρωσει το 50% του υψους τους τα αγορια και το 55% τα κοριτσια, δεν ξερω αν ισχυει...

εγω σημερα μαλλον θα φτιαξω μελιτζανες με φετα στο φουρνο


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Το μεσημέρι φάγαμε ψαράκι τηγανητό με πατάτες.

Στη συνέχεια βγήκαμε βολτούλα κάναμε μια μικρή περατζάδα μπροστά από τα μαγαζιά, κοιτώντας τις βιτρίνες και στη συνέχεια βάλαμε την Εβιρίνα να κάνει ψευτοπατινάζ στο παγοδρόμιο που έστησαν αυτές τις μέρες οι άνθρωποι του Δήμου.

Η μικρή ευχαριστήθηκε, εμείς κουραστήκαμε πολύ, γιατί μας έφαγε η ορθοστασία και παγώσαμε αρκετά. Περισσότερο περιμέναμε να τελειώσει κάποιο παιδάκι που κρατούσε πλαστικό, βοηθητικό πιγκουίνο για να μας τον δώσει, παρά έκανε πατινάζ.

Τώρα όταν λέμε πατινάζ, μη φανταστείτε ότι ξέρει να κάνει, απλά κρατάει τον πιγκουίνο και γλιστράει πίσω του ελαφρά. Περισσότερο μοιάζει ότι περπατάει παρά ότι πατινάρει.

Θα ψάξω στο ίντερνετ πληροφορίες για το πού, πώς και πόσο θα στοιχίσει να την πάω να μάθει πρώτα και μετά να κάνει χωρίς το βοηθητικό πλαστικό.

Την Πέμπτη πήγαμε στον παιδίατρο και μας βρήκε πολύ αναπτυγμένους.Υψος 95-96 εκατοστα και βάρος 14,5 κιλά.Εκανε και εναν υπολογισμό-πρόβλεψη για το ύψος που θα έχει στην ενηλικίωσή του...Γύρω στο 1.90 με 1.95 είπε.

Μπράβοοοοο στο Περιστεροπουλάκι, άντρακλας θα γίνει.

Την Πέμπτη το βράδυ,δεν κρατήθηκα...Δοκίμασα τα κουπ πατ που πήρα από τα λιντ.Εφτιαξα μισή δόση μπισκότα και εκανα μια προσπάθεια να τα στολίσω με γλάσο από ζαχαρη αχνη και χρωμα ζαχαροπλαστικής.Κάτι κουτσοκατάφερα.Υπομονή θέλει,σταθερό χέρι και φυσικά χρόνο...Την επόμενη φορά ελπιζω να τα κάνω ακόμα καλύτερα

κι εγω εφτιαξα παλι φοκατσια χθες βγηκε πολυ ωραια !!!

Είδες.... 'γεια στα χέρια σου Ταζ, πάντα τέτοια.

λενε οτι αναλογα με το υψος που εχουν στα 2, εχουν ολοκληρωσει το 50% του υψους τους τα αγορια και το 55% τα κοριτσια, δεν ξερω αν ισχυει...

Παιδιά κι εγώ το πιστεύω αν κρίνω από τη μεγάλη μου κόρη και από τη μέχρι τώρα ανάπτυξη της μικρής μου.

Είναι αλήθεια ότι όσο ύψος έχουν 2 ετών, αν το κάνουμε επί 2 θα βρούμε πόσο θα γίνουν μεγαλώνοντας.

Πού θα μου πάει,μέχρι τα Χριστούγεννα,θα εχω τελειοποιηθεί στον στολισμό των μπισκότων...

Απόπειρα αρχάριας εδώ...

Άχουουουουουου τι αριστουργήματα είναι αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να πάρω 1,2,3,4,.......μου δίνεις το ταψάκι;

Ε όχι και αρχάριας, σύμφωνα μ' αυτά που βλέπω, τύφλα να 'χουν του ζαχαροπλαστείου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Έφτιαξα μοσχαράκι λεμονάτο με πουρέ. Σε ένα άλλο κατσαρολάκι βράζω το κόκαλο από το κομμάτι του κρέατος με διάφορα λαχανικά, μυρωδικά, μπαχαρικά μέσα για να το κάνω ζωμό (όπως οι κύβοι). Φέφη, είδες τι καλό παιδί που είμαι;

εβιρι αρχισατε το πατιναζ ε; θα μαθει το κοριτσακι σου και μετα δεν θα μπορειτε να την βγαλετε απο την πιστα :P

Πέρσι είχε πάει μόνο μία φορά και πάλι με τη βοήθεια του πλαστικού πιγκουίνου. Φέτος, σκέφτομαι αν βρω οικονομικά μαθήματα ψάχνοντας στο ίντερνετ να τη βάλω να κάνει 3-4 ίσα-ίσα για να μάθει να στέκεται και να πατινάρει, όχι για να μάθει φιγούρες και δύσκολα πράγματα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια και καλή εβδομάδα!

Από ότι είδα είστε όλες καλά! Χαίρομαι!

περιστέρω μια χαρά τα βρίσκω τα μπισκοτάκια! Πόσο καλύτερα να γίνουν δηλαδή???

Έβιρι ωραίο είναι το πατινάζ! Καλά θα κάνεις και θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιο μέρος να πάει να μάθει η μικρή σου! Και μετά..... στους Ολυμπιακούς!

Το ψωμάκι πολύ ωραίο είναι εμφανισιακά! Είμαι σίγουρη ότι και γευστικά θα ήταν όνειρο! Όσο για την σόγια, έτσι όπως μου την περιγράφεις, δεν καίγομαι να δοκιμάσω!

taz18 είναι καλά σήμερα το ζουζούνι σου?

fefi ευχαριστώ για τις ευχές! Δεν θυμάμαι αν μου είχες ευχηθεί!!! Περαστικά στην Ρύπα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας.

Έφτιαξα φακές σήμερα και χτες το βράδυ ξανά τυροπιτάκια στα οποία έβαλα και ροδέλες λουκάνικου κοκτέιλ και ρυζόγαλο που αρέσει στον Έβιρο να το τρώει για πρωινό.

Έβιρι ωραίο είναι το πατινάζ!

Κι εγώ το βρίσκω πολύ ωραίο.

Καλά θα κάνεις και θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιο μέρος να πάει να μάθει η μικρή σου! Και μετά..... στους Ολυμπιακούς!

χαχαχα κάτσε να κάνω κράτηση από τώρα στις θέσεις των θεατών.

Όσο για την σόγια, έτσι όπως μου την περιγράφεις, δεν καίγομαι να δοκιμάσω!

Ναι δε χάνεις και κάτι σημαντικό, απλά δίνει μία ακόμη λύση στο φαγητό της εβδομάδας και επίσης, έχω διαβάσει κάποια καλά πράγματα γι' αυτή όσον αφορά την πρόληψη του καρκίνου του μαστού κλπ. Βέβαια, έχει κατηγορηθεί ισάξια ως καρκινογόνος όταν είναι μεταλλαγμένη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλες!

Κι εμείς στην ανάρρωση είμαστε (φεφάκη περαστικά σας και ταζ επίσης και σε εσάς!).

Εβιράκι ωραία η βόλτα με το παγοδρόμιο, είχαμε πάει πέρυσι που είχαν σ΄τησει ένα υποτυπώδες στη θεσσαλονίκη και τα μικρά της παρέας είχαν ενθουσιαστεί. ΟΙ μεγάλοι δεν νιώθαμε τα πόδια μας από το κρύο και την ορθοστασία......

Ταζ τι είναι φοκάτσια??

Κορίτσια το ξορκίζω το κακό!!! εκανα μπισκότα, κριτσίνια, σοκολατάκια, πίτα, άλλα πέτυχαν, άλλα όχι και τόσο, αλλά σε καλό δρόμο είμαι!!! (καλύτερο από πριν....).

Περιστέρι πως το έκανες το γλάσο??? θέλω αναλογίες αναλυτικά! και πληροφορίες περί υφής, λεπτό, χοντρό, κτλ! τέλεια τα μπισκοτα σου!!! χαρωπά και γιορτινά!

Link to comment
Share on other sites

καλέ δεν σας είπα τι τρώμε σήμερα!

Λοιπόν είχα ένα κιλό κιμά τον οποίο και έφτιαξα τον μισό με κριθαράκι στον φούρνο και τον υπόλοιπο τον έβαλα στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση!

Το Σάββατο φάγαμε ψητά ψαράκια που ψάρεψε ο μπαμπούλης μου! Το απόγευμα φτιάξαμε με τον μικρό μπισκοτάκια σοκολάτας και το βράδυ ψήσαμε πανσέτες και λουκάνικα στα κάρβουνα! Αναστέναξε η γειτονιά από τις μυρωδιές!

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου μοσχάρι κοκκινιστό με μακαρόνια και ένα θεικό σουφλέ πατάτας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...