Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα βρε κοριτσάκια.

Έφτιαξα μια ωραιότατη καρμπονάρα, αλλά αν δεν είναι ζεστή τι να το κάνεις; Με το ιδιαίτερο μάθημα μετά το σχολείο και τα πέρα δώθε (σούπερ μάρκετ και δημοτική βιβλιοθήκη) γυρίσαμε να φάμε στις 18:00 για μεσημέρι.

Σήμερα η κατάσταση με το ίντερνετ είναι πολύ κουραστική. Από χτες δεν είχε καλό σήμα, αλλά σήμερα με κούρασε πραγματικά.

δεν τα φαγαμε ολα μια μερα Εβιρακι μου , απο Παρασκευη μεχρι χτες τα τρωγαμε αλλα η μαμα μαγειρευει οταν πηγαινουμε μεσημερι βραδυ αλλο φαγητο για να μας ευχαριστησει!!!

Μα πραγματικά η καημένη έφτιαξε τόσα πολλά!!!!!!!!!!!

Και στο τέλος όταν έχει μείνει με το λάδι του στο σώσιμο προσθέτω πολύ λίγο βούτυρο Κερκύρας - μού φαίνεται ότι δίνει άλλη νοστιμιά, άρωμα στη σαλτσούλα !

Αχ καλέ μου ήρθε η μυρωδιά από την περιγραφή.

Τα τέκνα μου είναι και τα δυο αδιάθετα : ξεκίνησε από την Πέμπτη ο Ν με πυρετούλη συνέχισε με βήχα (οπότε αρχίσαμε μάσκες -κλασικά εικονογραφημένα-) και από το βράδυ του Σαββάτου έκανε πυρετό και η Σ μου..

Περαστικά τους Μεταξία μου.

Να ρωτησω..τις χυλοπιττες τις βραζετε και μετα τις σουρωνετε και τις καιτε λιγο με φρεσκο βουτυρο ετσι?Βαζετε και τιποτ αλλο?

Εγώ τις φτιάχνω ανάλογα με το πώς επιθυμούμε να τις φάμε εκείνη τη μέρα. Ο τρόπος που λες είναι πολύ ωραίος.

Διαφορετικά, μπορείς να τις κάνεις κοκκινιστές, ή άσπρες και χωρίς να τις κάψεις με ή χωρίς βούτυρο, αλλά στο πιάτο να προσθέσεις τριμμένο τυρί για μακαρόνια. Μπορείς επίσης, να τις βράσεις σε ζουμί από κάποιο κρεατικό.

Ο μικρός έκανε πριν 2 μέρες ένα 37,6-38,3 (κράτησε λιγότερο από μια μέρα όλο αυτό), τον έχω κρατήσει μέσα αλλά φαίνεται να το έχει ξεπεράσει γιατί είναι ντούρασελ! Κρίνοντας κι από τις τελευταίες φορές γενικά μάλλον έχει δυναμώσει το παλληκαράκι μου και περνάει τις περισσότερες ιώσεις στο πόδι. Μακάρι!:D

Ευτυχώς που του περνάει έτσι γρήγορα, πάντως περαστικά του.

Η μάνα μου είναι πάλι λίγο αδιάθετη, δεν ξέρω, με προβληματίζει αυτή η κατάσταση (που να σας λέω τώρα όλο το ιστορικό!)... μάλλον θα πάμε να την δει ο γιατρός.:?

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.

Εβίρι, πως είναι η μικρή σου στη δεύτερη χρονιά στο σχολείο?

Δυσκολότερη από την περσινή, επειδή φέτος το σχολείο της είναι μόνο γερμανικό, που θα πει ότι δεν καταλαβαίνει όλα όσα ακούει από τις δασκάλες και όσα διαβάζει από τα βιβλία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα άλλες φορές να παρεννοεί τις ερωτήσεις των ασκήσεων κι άλλες φορές να μην ξέρει τι πρέπει να κάνει γιατί δε βρίσκει τη σωστή μετάφραση.

"Συγχρονίστηκε" η ύλη με το επίπεδο της και την τάξη που πηγαίνει?

Νομίζω ότι στα μαθηματικά, τα ελληνόπουλα μέσα στην Ελλάδα διδάσκονται πιο δύσκολα, πιο ανώτερα πράγματα, σε μικρότερες τάξεις. Εδώ ορισμένα πράγματα γίνονται και ελαφρά διαφορετικά. Συγκεκριμένα, πρώτη φορά βλέπω αφαίρεση με τρεις αριθμούς. Εμείς ξέρουμε τον αφαιρετέο και το μειωτέο. Εδώ μάθαμε και τρίτο αριθμό και τέταρτο αριθμό στην ίδια κάθετη αφαίρεση.

Μαθήματα Ελληνικών κάνει? (κατάλαβες τι σε ρώτησα, ε? γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα:oops:! αυτά τα "θεματάκια" που είχατε πέρσι εννοώ).

Δεν τα είπες καθόλου μπερδεμένα. Σε μητρική γλώσσα δεν την πηγαίνω γιατί δεν προλαβαίνει την ώρα διδασκαλίας τους. Της διδάσκω εγώ όταν μπορούμε και οι δύο. Το κακό είναι ότι δεν κάνουμε συχνά.

υ.γ. Για σήμερα μαγείρεψα ένα ωραιότατο μπριαμ!! Αύριο να κάνω κανά όσπριο? Κανά εύκολο ψάρι? Τι λέτε?

Τώρα είναι κατόπιν εορτής για να απαντήσω.

Τόσο καλόφαγο μωράκι που ήταν μέχρι 1,5 χρονών,τόσο μας έχει βγάλει το λάδι σχεδόν 5 μήνες

Πάντα έτσι κάνουν τα μικρά. Αλλάζουν διάθεση και προτιμήσεις σε διάφορα φαγητά.

η πορτοκαλόπιτα...μου έδωσε συνταγή η πεθερά. αν κ μου την έδωσε λειψή...φαντάζομαι όχι επίτηδες...την πέτυχα η ρουφιάνα, αφού αυτοσχεδίασα, βάζοντας διπλή βανίλια για άρωμα.

κ αφού δεν μου είπε τίποτα για χυμό λεμονιού, έστυψα μισό λεμόνι από μόνη μου για να δέσει. έχω ξανακάνει σιρόπι κ ήξερα πως αλλιώς δεν θα έδενε.

αφού της έστειλα ταπεράκι με πήρε να με ευχαριστήσει κ με ρωτούσε τί άλλο έβαλα πέρα από τα υλικά που μου είπε...

δικό σας το σχόλιο...

χαχαχαχαχα την πονήρω. Την έπιασες και την ξεμπρόστιασες, έστω και έμμεσα.

Η Εβίρι που είναι?

Κάτω από το λάπτοπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ωχού μου την δίνει που πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα για μένα.

όχι ζωπάκι μου δεν σου την είπα για την απουσία σου. είμαι καλά κ σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. απλά θα μπάινω κ εγώ όπως κ εσύ. μια στο τόσο. μου κάνει καλό. θα το προσπαθήσω δηλαδή, γιατί μου είπαν τα κορίτσια ότι σε αποπήρα...όχι δεν σε αποπήρα. δεν έχω λόγο να το κάνω. έχω άλλα θέματα πιο σοβαρά, αλλά άσχετα με φόρουμ κ ίντερνετ.

να είστε όλες καλά.

έκανα πένες με γαριδούλες με σάλτσα ντοματας κ αποτυχία αβγόφετες, πρώτη φορά χωρίς αλάτι, αλλά τις τσακίσαμε κ οι τρεις.

καληνυχτούδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομορφοπαρέα!

Χθες το μεσημέρι με επιασαν οι προκοπές και μαγείρεψα μακαρονάκια βίδες με σάλτσα λαχανικών για τον μικρό και για εμάς πάλι μπιφτεκάκια στο αντικολλητικό τηγάνι.

Μιας και προσέχω λίγο,μπας και μαζευτώ και χωρέσω σε κανα ρούχο,το χω ρίξει στα ψητά με σαλάτα,για πιο άμεσο αποτέλεσμα

Πολλά κοριτσάκια έχουν εξαφανιστεί

Τι κάνει η ντίντι;

Και ευτυχώς που εκανε την εμφάνισή της και η Αγγελική μας,γιατί αναρωτιόμουν...

Θα ξαναμπώ αργότερα και μακάρι να πετύχω κάποια

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

εμεις σημερα τρωμε ωραιοτατο παστιτσιο κ θα το τρωμε κ αυριο !!

Φεφακι πολυ πεθυμησα γαριδες με μακαροναδα!!! μιαμ μιαμ !!

Εβιρακι κ εσεις μακαροναδα χτες ε? πολυ μακαρονι επεσε βρε κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα τρώμε φασολάκια.

Έβιρι μεγάλο ζόρι είναι αυτό που αντιμετωπίζει η κόρη σου. Εδώ στην μητρική μας γλώσσα καμιά φορά όταν δεν καταλάβαίνουμε τι μας λένε χανόμαστε! Πόσο μάλλον όταν είναι ξένη γλώσσα. Θα υποθέσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει να της εξηγήσουν ε?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιστέρω μου εδώ είμαι! Όσο μπορώ δηλαδή γιατί έχω θέματα χρόνου!!!!

Ρίξε κανένα τηλέφωνο όποτε είσαι χαλαρή. Αν δεν μπορώ να μιλήσω θα σου το λέω. Μάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εδώ είμαι κι εγώ. Ο μικρός μου σήμερα σηκώθηκε πολύ καλά. Νομίζω ότι το ξεπεράσαμε...

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο (όπως και εχθές).

Αύριο (επειδή θέλω να πάω στη λαϊκή) μάλλον θα κάνω μια γρήγορη μακαρονάδα. Ίσως να την κάνω φούρνου. Θα δω...

Φιλάκια!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας νοικοκυρούλες.

Φτιάχνω γεμιστά στο φούρνο κατόπιν απαιτήσεως και γκαστριάς του Έβιρου. Οι εγκυμονούσοι προηγούνται στις επιθυμίες. (πώς λέμε οι εγκυμονούσες; Έτσι και οι εγκυμονούσοι)

Το ίντερνετ εξακολουθεί να με παιδεύει με το σήμα του.

Εβιρακι κ εσεις μακαροναδα χτες ε? πολυ μακαρονι επεσε βρε κοριτσια!

Είδες πόσο συχνά συμπέφτουν οι ιδέες μας;

Έβιρι μεγάλο ζόρι είναι αυτό που αντιμετωπίζει η κόρη σου. Εδώ στην μητρική μας γλώσσα καμιά φορά όταν δεν καταλάβαίνουμε τι μας λένε χανόμαστε! Πόσο μάλλον όταν είναι ξένη γλώσσα.

Αχ, αχ, αχ, δε λες τίποτα. Αυτό είναι και για μένα μεγάλο άγχος. Πρέπει να μάθει τα πάντα από την αρχή, μια ολόκληρη γλώσσα με το πλούσιο λεξιλόγιό της και τη γραμματική της, ορισμούς και σύμβολα στα μαθηματικά, στη φυσική και αργότερα στη χημεία κλπ. κλπ.

Θα υποθέσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει να της εξηγήσουν ε?

Όταν μας κάλεσε σε συνάντηση η δασκάλα του τμήματός τους, που είναι η μαθηματικός, της εξήγησα στα αγγλικά, ότι η Εβιρίνα αρκετές φορές δε θα καταλαβαίνει τη γλώσσα στα μαθηματικά κι αυτό θα την εμποδίζει να λύνει άμεσα κάποιες ασκήσεις ή να απαντάει στο μάθημα. Την παρακάλεσα αν είναι δυνατόν γι' αυτή, όταν η Εβιρίνα της ζητάει εξήγηση να προσπαθεί (η δασκάλα) να της το λέει με διαφορετικό λεξιλόγιο για να μπορέσει η μικρή να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Μου είπε ότι θα το κάνει. Και με συμβούλευσε να δώσω στο παιδί ένα γερμανοελληνικό λεξικό να το έχει την ώρα του μαθήματος.

Πού να δείτε κορίτσια πώς κάνουν τον πολλαπλασιασμό εδώ!!! Θα τα χάσετε. Έχει διαφορετική σχηματοποίηση και ζητούμενα κενά. Να σας δείξω ένα σχήμα που είδα, αλλά μη με ρωτήσετε πώς το λύνουμε. Εγώ την παρέδωσα στον Έβιρο. Είμαι της γλώσσας όχι των μαθηματικών.

64 . _9

3_0

+ _7_6

___________

_3_ _6

Αυτό είναι το σχήμα του πολλαπλασιασμού (το σύμβολο του "επί" είναι δίπλα από το 64 και στην πρώτη από κάτω σειρά υπάρχει ταυτόχρονα και το σύμβολο του "συν".)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας νοικοκυρούλες.

Φτιάχνω γεμιστά στο φούρνο κατόπιν απαιτήσεως και γκαστριάς του Έβιρου. Οι εγκυμονούσοι προηγούνται στις επιθυμίες. (πώς λέμε οι εγκυμονούσες; Έτσι και οι εγκυμονούσοι)

Το ίντερνετ εξακολουθεί να με παιδεύει με το σήμα του.

Εβιρακι κ εσεις μακαροναδα χτες ε? πολυ μακαρονι επεσε βρε κοριτσια!

Είδες πόσο συχνά συμπέφτουν οι ιδέες μας;

Έβιρι μεγάλο ζόρι είναι αυτό που αντιμετωπίζει η κόρη σου. Εδώ στην μητρική μας γλώσσα καμιά φορά όταν δεν καταλάβαίνουμε τι μας λένε χανόμαστε! Πόσο μάλλον όταν είναι ξένη γλώσσα.

Αχ, αχ, αχ, δε λες τίποτα. Αυτό είναι και για μένα μεγάλο άγχος. Πρέπει να μάθει τα πάντα από την αρχή, μια ολόκληρη γλώσσα με το πλούσιο λεξιλόγιό της και τη γραμματική της, ορισμούς και σύμβολα στα μαθηματικά, στη φυσική και αργότερα στη χημεία κλπ. κλπ.

Θα υποθέσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει να της εξηγήσουν ε?

Όταν μας κάλεσε σε συνάντηση η δασκάλα του τμήματός τους, που είναι η μαθηματικός, της εξήγησα στα αγγλικά, ότι η Εβιρίνα αρκετές φορές δε θα καταλαβαίνει τη γλώσσα στα μαθηματικά κι αυτό θα την εμποδίζει να λύνει άμεσα κάποιες ασκήσεις ή να απαντάει στο μάθημα. Την παρακάλεσα αν είναι δυνατόν γι' αυτή, όταν η Εβιρίνα της ζητάει εξήγηση να προσπαθεί (η δασκάλα) να της το λέει με διαφορετικό λεξιλόγιο για να μπορέσει η μικρή να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Μου είπε ότι θα το κάνει. Και με συμβούλευσε να δώσω στο παιδί ένα γερμανοελληνικό λεξικό να το έχει την ώρα του μαθήματος.

Πού να δείτε κορίτσια πώς κάνουν τον πολλαπλασιασμό εδώ!!! Θα τα χάσετε. Έχει διαφορετική σχηματοποίηση και ζητούμενα κενά. Να σας δείξω ένα σχήμα που είδα, αλλά μη με ρωτήσετε πώς το λύνουμε. Εγώ την παρέδωσα στον Έβιρο. Είμαι της γλώσσας όχι των μαθηματικών.

64 . _9

3_0

+ _7_6

___________

_3_ _6

Αυτό είναι το σχήμα του πολλαπλασιασμού (το σύμβολο του "επί" είναι δίπλα από το 64 και στην πρώτη από κάτω σειρά υπάρχει ταυτόχρονα και το σύμβολο του "συν".)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τωρα κατορθωσα να μπω.

Ετοιμάζεται για βροχή εδω.

Χτες εφτιαξα για πρωτη φορα μηλοπιτα. Μου βγηκε λιγο γλυκια για τα γουστα μου την επόμενη φορα θα προσαρμοσω λιγο τη δοση. Για σημερα παρηγγειλα σουπιτσα. Να τρωμε και λιγο πιο ελαφρια και να κανει καλό στους κρυωμενους.

Εβιρι μου φανταζομαι τη δυσκολία που έχει η Εβιρινουλα στο σχολείο. Θέλει υπομονη και να μην απογοητευεται. Γενικά τα μαθηματικά τους τα διδασκονται τελειως διαφορετικά απο εμας. Μου ελεγε ο πατερας μου που σπουδασε εκει ότι του ειχε κάνει κάνει φοβερη εντυπωση ο τροπος που ελυναν ασκησεις με κλασματα. Επειδη εκεινος με τα περιφημα "καπελλακια" τα έλυνε σε 5 λεπτά τον κοιταζαν λες κι ηταν ο Άινστάιν! Εκεινοι έκαναν αναγωγη στην αναγωγη και έτρωγαν καμια ωριτσα.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου σήμερα σηκώθηκε πολύ καλά. Νομίζω ότι το ξεπεράσαμε...

Σιδερένιος να είναι και μακριά από ιώσεις!

Γεια σας νοικοκυρούλες.

Φτιάχνω γεμιστά στο φούρνο κατόπιν απαιτήσεως και γκαστριάς του Έβιρου. Οι εγκυμονούσοι προηγούνται στις επιθυμίες. (πώς λέμε οι εγκυμονούσες; Έτσι και οι εγκυμονούσοι)

Ωραίο φαγάκι Εβίρι μου.

Οσο για τα μαθηματικά,τι να πω...:confused::confused:

εβίρι δεν κατάλαβα τίποτα από τα μαθηματικά τους. οχι ότι από τα δικά μας πρόκοψα...

...τα λέει όλα η αδερφή μου:tongue::P

Ετοιμάζεται για βροχή εδω.

Εριξε και εδώ μια βρόχα...

Γενικά τα μαθηματικά τους τα διδασκονται τελειως διαφορετικά απο εμας. Μου ελεγε ο πατερας μου που σπουδασε εκει ότι του ειχε κάνει κάνει φοβερη εντυπωση ο τροπος που ελυναν ασκησεις με κλασματα.

Μήπως γι αυτό τα χουνε κάνει λίγο μώλο με τις δόσεις των δανείων;Αλλιώς τα υπολογίζουν αυτοί και αλλιώς εμείς;:tongue::tongue:

Ετσι εξηγούνται όλα...:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...