Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα μαγειροπούλες!!!

Τι είδαν απόψε τα ματάκια μου...Ενα ολοκαίνουριο καφέ που ήρθε να καλύψει το "τεράστιο" κενό -σε αυτό το ζήτημα -στο φόρουμ...

Καλορίζικο να είναι το καφε...

Αλλά να πούμε ότι υπάρχει εδω και κάτι αιώνες το ΜΑΓΕΙΡΟΚΑΦΕ μας με τη δημαρχέσσα μας -όπως τη λέμε χαϊδευτικά και αγαπησιάρικα-Eviri και πολλές πολλές ικανότατες μαγείρισσες...

Οπότε αν στερεψουν δίπλα από ιδέες,ας κοπιάσουν εδώ να δουν και τις δικές μας,δεν τους έκλεισε κάποιος την πόρτα...

Λοιπόν σήμερα και αύριο από μαγειρική δεν εχει τίποτα το πρόγραμμα,καθότι υπάρχουν αρκετά φαγητάκια στο ψυγείο,μου εστειλε και η πεθερά ταπεράκια,οπότε να μην πάνε χαμένα.

Φιλιά σε όλα τα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Ωραία περάσαμε και σήμερα. Δε μαγείρεψα, γιατί προς το μεσημέρι πήγαμε στο κέντρο της πόλης να κάνουμε λίγα ψώνια, κυρίως ένα τρόλλεϋ για τη σχολική τσάντα και άλλα μικροπράγματα.

Στη συνέχεια κάτσαμε για φαγητό και ταυτόχρονα μας κάλεσαν στο τηλέφωνο οικογενειακοί μας φίλοι να πιούμε καφέ, πάλι εκεί τριγύρω που βρισκόμασταν.

Έτσι η μέρα μας πέρασε ευχάριστα.

Τι είδαν απόψε τα ματάκια μου...Ενα ολοκαίνουριο καφέ που ήρθε να καλύψει το "τεράστιο" κενό -σε αυτό το ζήτημα -στο φόρουμ...

Καλορίζικο να είναι το καφε...

Αλήθεια, τι, πώς, πού; Κάτσε να δω κι εγώ.

Αλλά να πούμε ότι υπάρχει εδω και κάτι αιώνες το ΜΑΓΕΙΡΟΚΑΦΕ μας με τη δημαρχέσσα μας -όπως τη λέμε χαϊδευτικά και αγαπησιάρικα-Eviri και πολλές πολλές ικανότατες μαγείρισσες...

Και μ' αρέσειειειειειειειει!!!!!!!!!!!

Οπότε αν στερεψουν δίπλα από ιδέες,ας κοπιάσουν εδώ να δουν και τις δικές μας,δεν τους έκλεισε κάποιος την πόρτα...

Ναι αμέ, και μάλιστα μερικές φορές διανυκτερεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, εδώ βρήκα μαζεμένες ιδέες για το μπαγιάτικο ψωμάκι, ώστε να μην το πετάξουμε ποτέ ξανά.

Θα τη βάλω και στο θέμα Οδηγός Επιβίωσης.

Συνταγές με μπαγιάτικο ψωμί που δεν πετάμε ποτέ πια

Πηγή: http://www.kalyterotera.gr/2012/11/blog-post_1895.html#more

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπούλες αγαπημένες!

Καλή Κυριακή να έχουμε!

Ηταν που δεν θα μαγείρευα σήμερα,τρομάρα μου...

Χθες βράδυ εβγαλα κιμά για να φτιάξω του μικρού γιουβετσάκι κιμά με λαχανικά και χυλοπίτες,όπερ και εγένετο.

Αλλά επειδή ο κιμάς μου φάνηκε πολύς,εφτιαξα μπιφτέκια στο αντικολλητικό.Και κάνοντας και μια επιθεώρηση ψυγείου,βρήκα κάτι πιπεριές Φλωρίνης και πιπεριές κέρατα,σχεδόν ετοιμοθάνατες...Και φιλοτιμήθηκα και έφτιαξα ενα ριζότο,όπου πρόσθεσα και μανιτάρια.

Οπότε εχουμε για σήμερα μια χαρα φρεσκο φαγητάκι

Το κοτόπουλο που είχε περισσέψει για να μην πάει χαμένο το καθαρισα από τα κόκκαλα,το εκοψα κομματάκια και το φύλαξα σε δύο μικρά ταπεράκια στην καταψυξη,για να έχω να φτιάχνω καμιά σαλάτα.Επίσης εβαλα σε ταπεράκι τις φακες στην καταψυξη.Οποια εχει φυλάξει φακες σε καταψυξη,ας μου δώσει οδηγίες ξεπαγώματος,πληζ...

Κάτι άλλα φαγητάκια,στο γούστο του περιστερη,που μου εστειλε η πεθερά,χαμένα δεν πάνε...Θα τα περιποιηθεί ο αντρούλης

Φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ευχομαι να εχουμε ολες μια ομορφη κυριακη

εμενα σημερα θα μου στειλει φαγητο η μαμα μου, κατι με χταποδι εφτιαξε, ο μικρος θα φαει τα μακαρονια μακ κουιν που του αρεσουν οποτε εκλεισα απο θεμα φαγητου... τωρα βουρ για σιδερο

θα φτιαξω σημερα και το προγραμμα της εβδομαδας να ξερω τι θα εχω να ψωνισω αυριο.... αν δεν εχω το ημερολογιο διπλα μου να σημειωνω, ξεχναω και το ονομα μου.... χειροτερευει η κατασταση μου


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Έφτιαξα χοιρινίες μπριζολίτσες στην κατσαρόλα και συνοδεία από κίτρινο ρύζι.

γιουβετσάκι κιμά με λαχανικά και χυλοπίτες.

εφτιαξα μπιφτέκια.

έφτιαξα ενα ριζότο,όπου πρόσθεσα και μανιτάρια.

Εσύ έφτιαξες πολλά, μπράβο Περιστεράκι.

θα φτιαξω σημερα και το προγραμμα της εβδομαδας να ξερω τι θα εχω να ψωνισω αυριο.... αν δεν εχω το ημερολογιο διπλα μου να σημειωνω, ξεχναω και το ονομα μου.... χειροτερευει η κατασταση μου

Ταζ μου, κι εμένα μου συμβαίνει αυτό. Ξεχνάω πολύ εύκολα.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλα τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

εβιρι πως τις κανεις στην κατσαρολα τις χοιρινες; για πες γιατι στον φουρνο οπως κι αν τις εχω κανει ξεραινονται

Να μας πει και η Εβίρι,εννοείται!!!Αλλά μιας και είμαι εδω να πω κι εγώ...

Τις βάζω σε κατσαρόλα με λάδι και τις ροδοκοκκινίζω,μετά σβήνω με κρασί και ρίχνω αλάτι,πιπέρι,θρούμπι.Προσθετω νερακι για να μαγειρευτούν

Δηλαδή τις κάνω κρασάτες

Το σημερινό μενού είχε τεράστια επιτυχία...

Τα μπιφτέκια μου βγήκαν τόσο νόστιμα στο αντικολλητικό τηγάνι,ήταν σχεδόν σα να τα είχα φτιάξει στα κάρβουνα.Αυτή τη φορά είχα προσθεσει στο μείγμα και μια κουταλιά της σούπας κέτσαπ και βγήκαν πεντανόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Τι κανετε; εγω εχω το μικρο αδιαθετο.

Σημερα εκανα κολοκυθακια γεμιστα με αυγολεμονο.

Περιστερακι, εγω οταν εχω φακες στην καταψυξη και θελω να τις ξεπαγωσω, τις βαζω απο το προηγουμενο βραδυ στη συντηρηση και λιγο πριν φαμε τις βαζω σε ενα κατσαρολακι και τις ζεσταινω. Τις περισσοτερες φορες χρειαζεται να προσθεσω και λιγο νερακι. Αν τις εχω ξεχασει απο το προηγουμενο βραδυ ή το αποφασισω το πρωι, τις αφηνω εκτος ψυγειου και μεχρι το μεσημερι εχουν σχεδον ξεπαγωσει. Οταν τις βαζω στο κατσαρολακι ζεσταινονται μια χαρα, ακομη κι αν κρατανε λιγο.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

εβιρι πως τις κανεις στην κατσαρολα τις χοιρινες; για πες γιατι στον φουρνο οπως κι αν τις εχω κανει ξεραινονται

Η Περιστεράκι τις φτιάχνει όπως εγώ, με πολύ μικρές διαφορές. Δηλαδή, εγώ δε βάζω θρούμπι, αλλά κρεμμύδι, σκόρδο και ρίγανη (βασικά το θρούμπι δεν ξέρω ποιο είναι) και στο τέλος, μόλις μαγειρευτούν καλά στο νερό κι αφού εξατμιστεί όλο, τις αφήνω να πάρουν καλό χρώμα στο λάδι που έχει απομείνει.

Να τα ξαναπώ από την αρχή για να μη μοιάζουν με μπαλώματα.

Βάζω το λάδι και ρίχνω σκέτες τις μπριζόλες να αλλάξουν χρώμα (αυτό το άσπρο που παίρνει το κρέας), μόλις τις γυρίσω από την άλλη πλευρά, προσθέτω το κρεμμύδι. Αν το βάλω από την αρχή, θα καεί.

Μόλις είναι έτοιμες κι από τις δύο πλευρές, ρίχνω το κρασί (αρκετό ίσως και μισό νεροπότηρο, ίσως και παραπάνω ανάλογα με την ποσότητα). Βάζω αλάτι, πιπέρι και αφήνω να μαγειρευτούν λίγο μέχρι να κατέβει η στάθμη του κρασιού. Μετά θα προσθέσω νερό και δύο και τρεις φορές, σύμφωνα με το χρόνο που χρειάζονται οι μπριζόλες να μαλακώσουν. Βάζω τόσο νερό, όσο να τις σκεπάζει ελαφρά.

Μόλις καταλάβω με την πηρούνα ότι είναι μαλακές οι μπριζόλες, τότε δεν ξαναπροσθέτω νερό, αλλά αφήνω να το πιει όλο και να μείνει το κρέας μόνο με το λάδι του. Τότε από άσπρο που είναι ψήνεται πάνω στο λάδι, έτσι που παίρνει σκούρο καφέ χρώμα. Τότε προσθέτω τη ρίγανη.

Λεμόνι άλλες φορές βάζω κι άλλες όχι. Όταν το φαγητό έχει κρασί το λεμόνι δεν είναι τόσο απαραίτητο.

Αν σου βγει αρκετό το λάδι της κατσαρόλας, σούρωσέ το σε ένα άλλο κατσαρολάκι, πρόσθεσε λίγο νερό, ανακάτεψε περίπου 1κ.γ. κορνφλάουρ και ζέστανέ το στο μάτι, ανακατεύοντας μέχρι να πήξει. Θα έχεις μία σάλτσα μούρλια.

Κάτι άλλο που μπορείς να προσθέσεις στην κατσαρόλα μαζί με το κρεμμύδι είναι μανιτάρια.

Τι κανετε; εγω εχω το μικρο αδιαθετο.

Περαστικά του του μικρού Ηλιαχτίδα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως μου ειστε; Ελπίζω να περάσατε ένα ωραιότατο ΣΚ.

Ηλιαχτιδα μου περαστικά στο μικρό σου!

Εβιρι μου κι εγω έτσι τις κάνω τις μπριζόλες στην κατσαρόλα. Αλήθεια πότε ξεκινούν τα advent; Στις 23/11; Από τις ωραιότερες αναμνήσεις που έχω και να φανταστεις ότι δεν ειμαι φαν των Χριστουγέννων. Φέτος βεβαια θέλω να κινητοποιηθώ λιγάκι λόγω της μικρης που τα περιμένει πως και πως (μου τραγουδά ήδη τα τριγωνα - κάλαντα).

Αλήθεια άνοιξε κι άλλο μαγειροκαφέ; (Νοιωθω πολύ ανεπρόκοπη)

Για σημερα έχει περισσευματα. Εγω παρήγγειλα ομελέτα γιατι αλλιώς δεν τρωω καθόλου το αυγο. Χθες με ειχε πιάσει κι εφτιαξα λουκουμάδες αλλά το μετάνιωσα μετά γιατι δεν μπόρεσα να τους χωνέψω και πονούσε πολύ το στομάχι μου.

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη βδομαδα κοριτσακια!

Το ειδα κ εγω το νεο καφε κ μου εκανε μεγαληξ εντυπωση πως ανοιξε δευτερο αφουθ ηδη υπαρχει ενα κ εχει κ μεγαλη επιτυχια... τεσπα

Το πσκ ειχαμε παει μανουλα οποτε δεν μαγειρεψα , μας εφτιαξε λαχανοντολμαδες,καλαμαρακια,γιουβετσακι με κατσικι κ κριθαρακι ,κοτοσουπα με κοκορα χωριατικο κ παιδακια λεμονατα.

Χτες το βραδυ εκανα μανιταρια σαγανακι κ για σημερα μπακαλιαρακια με σαλατουλα.Αρκετα φαγαμε το ΣΚ παει η διαιτα .....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Έφτιαξα φακές για σήμερα και ένα ζυμαράκι να μου βρίσκεται, γιατί όλο και κάποια λιχουδιά μου ζητάνε τα μανάρια μου.

Πολύ με έχει βολέψει η ζύμη του ψωμιού που γίνεται εύκολα και μπορώ να φτιάξω ό,τι θέλω μ' αυτήν.

Εβιρι μου κι εγω έτσι τις κάνω τις μπριζόλες στην κατσαρόλα. Αλήθεια πότε ξεκινούν τα advent;

Έχουν στήσει αρκετά σπιτάκια στο κέντρο της πόλης και το παγοδρόμιο, αλλά δεν τα έχουν τελειώσει. Έτσι όπως το λες, και πέρσι στις 23/11 είχαν ξεκινήσει.

Στις 23/11; Από τις ωραιότερες αναμνήσεις που έχω και να φανταστεις ότι δεν ειμαι φαν των Χριστουγέννων. Φέτος βεβαια θέλω να κινητοποιηθώ λιγάκι λόγω της μικρης που τα περιμένει πως και πως (μου τραγουδά ήδη τα τριγωνα - κάλαντα).

Είναι πολύ ωραίο να τα γιορτάζεις μαζί με τα μικρά παιδάκια. Κι εγώ φέτος θα την πάω περισσότερες φορές στο παγοδρόμιο που της άρεσε τόσο πολύ.

Το πσκ ειχαμε παει μανουλα οποτε δεν μαγειρεψα , μας εφτιαξε λαχανοντολμαδες,καλαμαρακια,γιουβετσακι με κατσικι κ κριθαρακι ,κοτοσουπα με κοκορα χωριατικο κ παιδακια λεμονατα.

Χτες το βραδυ εκανα μανιταρια σαγανακι κ για σημερα μπακαλιαρακια με σαλατουλα.Αρκετα φαγαμε το ΣΚ παει η διαιτα .....

Πωπω πολλά φαγητά, ούτε γιορτή να είχατε. Μπράβο στη μανούλα και σε σένα για όσα έφτιαξες.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα φαγαμε ολα μια μερα Εβιρακι μου , απο Παρασκευη μεχρι χτες τα τρωγαμε αλλα η μαμα μαγειρευει οταν πηγαινουμε μεσημερι βραδυ αλλο φαγητο για να μας ευχαριστησει!!!

πωπω ερημωσαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα κοριτσάκια μου !!!!

Κι εμένα μου λείπετε... πω πω διάβασα μισή σελίδα λέμε και μου τρέχουν τα σάλια με τις νοστιμιές σας !!!!

Τις μπριζόλες τις χοιρινές κι εγώ έτσι τις κάνω στην χύτρα τις περισσότερες φορές λεμονάτες, αλλιώς με κρασί όπως είπε η Δημαρχέσσα μας !!!! Και στο τέλος όταν έχει μείνει με το λάδι του στο σώσιμο προσθέτω πολύ λίγο βούτυρο Κερκύρας - μού φαίνεται ότι δίνει άλλη νοστιμιά, άρωμα στη σαλτσούλα !

Για σήμερα, έχω κεφτέδες τηγανητούς που μου έδωσε η πεθερούλα και λέω να τους πετάξω μέσα σε μια σαλτσούλα κόκκινη, να συμπληρώσω με πιλαφάκι ή πατατούλες ότι μου ζητήσουν !!!!

Τα τέκνα μου είναι και τα δυο αδιάθετα : ξεκίνησε από την Πέμπτη ο Ν με πυρετούλη συνέχισε με βήχα (οπότε αρχίσαμε μάσκες -κλασικά εικονογραφημένα-) και από το βράδυ του Σαββάτου έκανε πυρετό και η Σ μου..

Κατά τα λοιπά, τρέξιμο τρέξιμο και πάλι τρέξιμο ! Τα γνωστά μας ! Σήμερα ακύρωσα στον μεγάλο το μάθημα επειδή δεν μπορώ να τα σέρνω και τα 2 αδιαθετα ... τα λυπάμαι κάποια στιγμή θα το αναπληρώσουμε...

Εδώ ο καιρός δε λέει να κρυώσει (καλό από την μια μεριά)... έχω κάνει μια ψιλο-γενική, χαλιά όμως όχι ακόμα !

κατα τα λοιπά εξακολουθώ να είμαι μόνη σαν το λεμόνι τόσες ώρες στη δουλειά.... άντε, να περάσει αυτός ο μήνας να δούμε τί μέλλει γενέσθαι ...

Φιλάκια πολλά σε όλεεεεες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...