Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα από μία βροχερή Αθήνα!

Ελπίζω να μην βρέχει όταν είναι να σχολάσω γιατί με εκνευρίζει να πρέπει να περπατάω και να βρέχει!:rolleyes:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το κοριτσάκι μου!

Σήμερα τρώμε μοσχάρι κοκκινιστό που έφτιαξε ο άντρας μου με μακαρόνια. Επίσης χτες είχε οίστρο και έφτιαξε και πάστα φλώρα μαζί με την κόρη μου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κοριτσάκια αγαπημένα...

Τι ερημιές είναι αυτές;

Σήμερα η πρόγνωση καιρού εδειχνε βροχές και καταιγίδες,αλλά τετοιο πράγμα ούτε για δείγμα

Και μιας και μου εφεραν τα χαλιά,αξιώθηκα και εστρωσα το μισό σπίτι.

Από φαγάκια εφτιαξα φακές και κοτοπουλάκι στη γαστρα,μπόλικο φαγάκι,οπότε για αύριο δεν έχω μαγείρεμα...

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!:D

Καλά... εγώ είμαι κομήτης, οι υπόλοιπες που είστε?:confused:

Σε γενικές γραμμές είμαι καλά, λίγο κουρασμένη μόνο. Για σήμερα μαγείρεψα λεμονάτο κρεατάκι με πένες.

Δωράκι, πώς είναι ο θησαυρούλης??:?

Σας φιλώ όλες, καλό μας βράδυ!

υ.γ. Βρε Περιστεράκι θηρίο, έστρωσες?:roll: Εγώ... αργώ ακόμη...:cool:


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλό μήνα.

Σήμερα παιδιά μου φάγαμε πέστροφα τυλιχτή στο φούρνο, πεντανόστιμη όσο δε φαντάζεστε, μαζί με χόρτα. Καλά έφτιαξα και λίγες πατατούλες για τη μικρή Εβιρίνα.

Εδώ γιορτάζουν τους άγιους Πάντες, είναι αργία και όλα τα μαγαζιά, οι υπηρεσίες, τα πάντα κλειστά.

Αύριο το πρωί θα πάρουμε πρωινό μαζί με μια φίλη μου και το κοριτσάκι της που θα έρθει για να παίξουν με την Εβιρίνα μου.

Έτσι ετοίμασα από σήμερα κρέπες που θα τις γεμίσω με κρέμα τις μισές και τις άλλες μισές με ζαμπόν-τυρί.

Έφτιαξα μπισκότα άσπρα και μαύρα (δηλαδή με σοκολάτα), αγόρασα έτοιμα κρουασάν βουτύρου και θα βγάλω μαζί μαρμελάδα, μέλι, τυρί, σαλάμι, γαλοπούλα του τοστ για να βάλει ο καθένας αυτό που του αρέσει.

Θα φτιάξω το πρωί κρεμούλα ή ρυζόγαλο (είμαι ανάμεσα στα δύο).

Έχω στο νου μου να φτιάξω και μίνι τοστάκια, αλλά σκέφτομαι ότι θα πέσουν πολλά ψωμοειδή με τα ίδια αλλαντικά και ίσως να τα αποφύγω, θα δούμε.

Και αυγοφέτες είχα στα υπ' όψιν, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρη θα δούμε (επειδή δε θέλω να έχω παρόμοια μεταξύ τους πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Και εγώ περίμενα βροχούλα αλλά τζίφος τελικά...

Σήμερα έκανα τελικά παϊδάκια γαλοπούλας στο φούρνο και πιλαφάκι φούρνου με τα ζουμάκια μέσα στο ταψί, και το βράδυ εγώ έκανα 1 κριθαροκούλουρο με ντοματούλα και τυράκι.

Για αύριο λέω να κάνω σπανακόρυζο, αλλά δεν είμαι σίγουρη ακόμα.

Καλό βράδυ σε όλες!


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερααα!!καλο μηνα και καλο χειμωνα!!!εδω βρεχει απο χθες και εχει κρυο!!!αυριο στρωνω και κανω και γενικη!!!!σημερα τρωμε μακαρονια με ασπρη σαλτσα, μανιταρια και μπεικον!!!σας φιλω!!!ναστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλό μήνα.

Σήμερα παιδιά μου φάγαμε πέστροφα τυλιχτή στο φούρνο, πεντανόστιμη όσο δε φαντάζεστε, μαζί με χόρτα. Καλά έφτιαξα και λίγες πατατούλες για τη μικρή Εβιρίνα.

Εδώ γιορτάζουν τους άγιους Πάντες, είναι αργία και όλα τα μαγαζιά, οι υπηρεσίες, τα πάντα κλειστά.

Αύριο το πρωί θα πάρουμε πρωινό μαζί με μια φίλη μου και το κοριτσάκι της που θα έρθει για να παίξουν με την Εβιρίνα μου.

Έτσι ετοίμασα από σήμερα κρέπες που θα τις γεμίσω με κρέμα τις μισές και τις άλλες μισές με ζαμπόν-τυρί.

Έφτιαξα μπισκότα άσπρα και μαύρα (δηλαδή με σοκολάτα), αγόρασα έτοιμα κρουασάν βουτύρου και θα βγάλω μαζί μαρμελάδα, μέλι, τυρί, σαλάμι, γαλοπούλα του τοστ για να βάλει ο καθένας αυτό που του αρέσει.

Θα φτιάξω το πρωί κρεμούλα ή ρυζόγαλο (είμαι ανάμεσα στα δύο).

Έχω στο νου μου να φτιάξω και μίνι τοστάκια, αλλά σκέφτομαι ότι θα πέσουν πολλά ψωμοειδή με τα ίδια αλλαντικά και ίσως να τα αποφύγω, θα δούμε.

Και αυγοφέτες είχα στα υπ' όψιν, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρη θα δούμε (επειδή δε θέλω να έχω παρόμοια μεταξύ τους πράγματα).

τρελλαίνομαι για πέστροφες!!

τις κάνω στην ηλεκτρική ψησταριά και είναι πεντανόστιμες!

γίνονται επίσης και στο τηγάνι πολύ καλές!

αλλά στο φούρνο πως;τυλχτές με αλουμινίοχαρτο;με λαδόκολλα;και μπαχαρικά;

για πες!

καλημέρα σε όλες τις μαγειρούλες!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Εβιρι σου ερχομαι για πρωινό!

Έχει βγαλει ωραιο ηλιο τωρα αλλά η υγρασία παραμένει. Έκατσα και σημερα σπιτι. Ειμαι αρκετά καλύτερα. Κόλλησε ο παππους ομως και ειναι άσχημα και ειναι οριακά η γιαγια μας. Μας ειπαν να την προσεξουμε πολύ γιατι αν κυλήσει θα ειναι πολύ άσχημη η κατάστασή της. Κι έτσι την κουραρουμε προληπτικά. Γιαυτο έκατσα κι εγω ωστε να μην κουραζονται. Βεβαια η κορη μου χτες μου ειπε ότι προτιμά να πάω στη δουλειά!!!!

Σημερα εχουμε λαδερο αρακά. Χτες ειχαμε τραχανά ξυνο σουπιτσα.

Μου λειπουν η Καντυ και η Φεφη αλλά τις καταλααινω που αραιωσαν. Δεν ειναι εποχες να παιζεις δυστυχως.... Και οι εργοδοτες το εκμεταλλευονται στο έπακρο.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη συνταγή για εργαζόμενες και μη

σουφλέ με κοχύλια

θα χρειαστείτε

1 1/2 λιτρο γάλα

βιτάμ ή φρέσκο βούτυρο

500 γρ μακαρόνια κοχύλια

τυριά διάφορα τριμμένα

2 αυγά

τι κάνουμε

χτυπάμε τα αυγά,προσθέτουμε το γάλα και αλατοπίπερο και ανακατατεύουμε καλά

τοποθετούμε σε πυρέξ

βυθίζουμε τα κοχύλια άβραστα!!

βάζουμε απο πάνω τα τυριά και το βούτυρο

ψήνουμε για 1 ώρα στους 180 βαθμούς

καλή όρεξη!!!!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα δεν μαγειρεύω. Έχει σπανακόρυζο και μοσχαράκι κοκκινιστό από τις προηγούμενες μέρες.

Ευελπιστώ μέσα στο Σαββατοκύριακο να ξεμπερδέψω με τα χειμωνιάτικα.

Χαλιά δεν ξέρω ποτε θα στρώσω. Ο καιρός ακόμη είναι ζεστός για να στρώσω. Από την άλλη όμως έχω τον μπόμπιρά μου ο οποίος κυλιέται κάτω και φοβάμια μην αρπάξει κανένα κρυολόγημα. Θα δω τι θα κάνω...

Έβιρι όοοολα αυτά θα τα φτιάξεις για πρωινό???

Φωτεινούλα δύσκολοι καιροί και περίεργοι όντως!!!

Αφροδίτη τόσο κρύο έχετε πουλάκι μου? Καλές δουλίτσες τότε και καλό κουράγιο!

Ζώπ έτσι όπως έχουμε γίνει όλοι κομήτες θα γίνουμε στο τέλος!!!

περιστέρω καλό χειμώνα λοιπόν αφού έστρωσες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσάκια μου.

Γράφω λίγο στα κλεφτά, γιατί όπου να 'ναι θα 'ρθει η φίλη μου. Δεν τα κατάφερε να έρθει νωρίτερα κι έτσι μου περίσσεψε λίγος χρόνος να τα πούμε εδώ.

Τελικά έφτιαξα αυτά που έγραψα σε προηγούμενο ποστ και ρυζόγαλο. Έχω έτοιμο σοκολάτα ρόφημα που το κρατάω ζεστό, καφέδες, τσάι, χαμομήλι, χυμούς, και περιμένω να έρθουν.

τρελλαίνομαι για πέστροφες!!

τις κάνω στην ηλεκτρική ψησταριά και είναι πεντανόστιμες!

γίνονται επίσης και στο τηγάνι πολύ καλές!

αλλά στο φούρνο πως;τυλχτές με αλουμινίοχαρτο;με λαδόκολλα;και μπαχαρικά;

για πες!

Βρήκε ο 'Εβιρος μία πέστροφα περίπου 1κ. σε βάρος, της έβαλα λάδι, την αλατοπιπέρωσα καλά κι όπως ήταν κατεψυγμένη την τύλιξα με λαδόκολλα κι απ' έξω με αλουμινόχαρτο. Την έβαλα σε ένα ταψί για να μην τρέξουν τυχόν ζουμιά και την έψησα στους 180 περίπου 3-4 ώρες. Για την ακρίβεια την έσβησε ο Έβιρος όταν εγώ έλειπα και δεν είδα πόσο πήρε σε χρόνο. Μου είπε μόνο ότι την άνοιξε στράγγιξε κάτι ζουμιά που είχε βγάλει (από τον πάγο της κατάψυξης) και συνέχισε για λίγο το ψήσιμο για να στεγνώσει. Έγινεεεεεεεεε λουκούμι.

Έντιτ: ξέχασα να γράψω ότι η τιμή της ήταν πολύ καλή για τη νοστιμιά που προσέφερε μόλις 6 ευρώ.

Επίσης, μας αρέσει πολύ και καπνιστή έτοιμη του εμπορίου σερβιρισμένη με τριμμένο καρότο, μαϊντανό, κρεμμύδι, λαδολέμονο πάνω της.

Εβιρι σου ερχομαι για πρωινό!

Σου έχω βγάλει σερβίτσιο και περιμένω.

Κόλλησε ο παππους ομως και ειναι άσχημα και ειναι οριακά η γιαγια μας.

Περαστικά και στους δύο.

Μου λειπουν η Καντυ και η Φεφη αλλά τις καταλααινω που αραιωσαν.

Αισθητή η απουσία τους πράγματι.

Έβιρι όοοολα αυτά θα τα φτιάξεις για πρωινό???

Ναι Αγγελική μου, αλλά ξέρεις τι δεν κανόνισα η άμυαλη; Τι θα φάμε το μεσημέρι. Θα μου πεις εκεί θα κολλήσουμε; Θα φτιάξω κανένα μακαρονικό και θα περάσει η μέρα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Γράφω λίγο στα κλεφτά, γιατί όπου να 'ναι θα 'ρθει η φίλη μου. Δεν τα κατάφερε να έρθει νωρίτερα κι έτσι μου περίσσεψε λίγος χρόνος να τα πούμε εδώ.

Τελικά έφτιαξα αυτά που έγραψα σε προηγούμενο ποστ και ρυζόγαλο. Έχω έτοιμο σοκολάτα ρόφημα που το κρατάω ζεστό, καφέδες, τσάι, χαμομήλι, χυμούς, και περιμένω να έρθουν.

γιατί από κατάψυξη;

για ευκολία;

εμείς σαρδέλα ψητή...περιμένω τον αφέντη!:P η μικρή κοιμήθηκε.


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...