Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

αναλογα με την ορεξη του μικρου. αμα θελει παστιτσιο, εμεις θα φαμε φακη

αμα θελει φακη θα θυσιαστω εγω να φαω το παστιτσιο :tongue::tongue:

αχαχαχαχαχαχαχαχ

εσυ τι λες? τι προτιμαει ο μικρος?

παντως τωρα που το σκεφτομαι οταν ημουν μικρη δεν μου αρεσε το πατσιτσιο ! ξαφνικα αρχισε να μου αρεσει νομιζω μετα τα 10-12

μα τοσα χρονια να μην μου αρεσει??? τι εχανα η χαζη!!!

μπεσαμελ μιαμ μιαμ!!!!! καθε φορα που φτιαχνω παστιτσιο ή μουσακα αφηνω λιγη στη κατσαρολα και την κουταλιζουμε με τον ντεξτερ

αλλα τωρα την κουταλιζει μονος του...

λογω ωμου αυγου που ριχνω και λογω εγκυμοσυνης...


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερααααα

Σημερα για μεσημερι δεν προλαβα να φτιαξω τιποτα ολο το απογευμα χτες εφτιαχνα γλυκα για το σχολειο του γιου μου ... οποτε με κανα σαντουιτσακι απ 'εξω θα την βγαλουμε.Το βραδυ μεγειρευει ο πεθερος !!!

να υποθεσω οτι θα ψησει μπριζολες στα καρβουνα ο πεθερος?

χρονια πολλα και για τον γιοκα σου!!!!!!!!!!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

Χρόνια Πολλά σε όλες τις Δημητρούλες και τους Δημήτρηδες.

Φτιάχνω σόγια κοκκινιστή που θα συνοδεύσω με μακαρόνια.

Χαθηκα λίγο γιατι η μικρη μου περναει μια ιωσουλα με υψηλό πυρετο που οφειλεται στο λαιμο της κι ειμαι λίγο ξενυχτισμένη αυτες τις μερες.

Περαστικά στη μικρούλα κι εύχομαι να το ξεπεράσει πολύ γρήγορα.

το ξερετε χθες οτι ηταν παγκοσμια μερα ζυμαρικων????? δεν το ηξερα το εμαθα μετα και ετσι θα την τιμησω σημερα με μια ωραιοτατη μακαροναδα!!!!

Ούτε κι εγώ το ήξερα, αλλά είδες, κι εγώ κατόπιν εορτής θα την τιμήσω.:D

εβιρακι πολυ λιγομιλητη εισαι αυτες τις μερες

ελπιζω να εισαι κλα! φιλακια πολλα!

Ντίντι μου, σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις. Είναι εντελώς συμπτωματικό ότι δε γράφω πολλά. Αφενός, λείπω κάμποσες ώρες από το σπίτι τις τελευταίες μέρες, αφετέρου, όταν όλα τα κορίτσια γράφουν λίγα δεν έχω τι να σχολιάσω.

(το κιτρινο ρυζι τι ειναι? με κροκο κοζανης? καρυ?)

Όχι εννοώ το κίτρινο το αμερικάνικο το par boiled, όμως είχα ήδη βάλει στο κοτόπουλο και στο νερό του ταψιού λίγο κάρυ που έδωσε γεύση και στο ρύζι.

αμα θελει φακη θα θυσιαστω εγω να φαω το παστιτσιο :tongue::tongue:

Θυσιάστηκα για το παιδί μου.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες και τις Δημητρούλες!

Σήμερα στην δουλειά είμαι μόνη μου και μέχρι τώρα έπηζα. Ελπίζω να πάει πιο χαλαρά μέχρι να σχολάσω!

Το μενού έχει κοφτό μακαρονάκι με καλαμαράκια κοκκινιστά για σήμερα.

Έχω φάει 5 γλυκά από το πρωί!!!!! Ε να τους προσβάλω τους εορτάζοντες???? Δεν λέει!!!!

Εβιρι τα μήλα αυτά είναι τρελή αμαρτία! Τα τσακίζω!!!

Φέφη είμαι σίγουρη ότι θα ήταν γευστικότατα, γιατί αυτή η σιγανή και διαπεραστική φωτιά της ξυλόσομπας κάνει το καθετί νοστιμότατο. Όπως και το μαγείρεμα στο γκάζι είναι πιο νόστιμο από το μαγείρεμα στην ηλεκτρική κουζίνα.

Ξυλόσομπα...Τι μου θυμήσατε τώρα...Πιτσιρίκι ήμουν κι έτρωγα φαγάκι θεικό της γιαγιάς μου ψημένο στην στόφα! Και το πιάτο έτρωγα από την νοστιμιά! Να μην πω για το ψωμί....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να υποθεσω οτι θα ψησει μπριζολες στα καρβουνα ο πεθερος?

χρονια πολλα και για τον γιοκα σου!!!!!!!!!!

Ευχαριστω πολυ κ εσυ με το καλο!!! Κ καλα αποτελεσματα σημερα στον γιατρο!!

Οχι δεν θα ψησει μπριζολες, ειναι πρωη ταβερνιαρης κ θα κανει παραδοσιακα κοκορετσι-κοντοσουβλι -σπληναντερο κλπ !1 θα κακοφαμε σημερα καταλαβαινεις!!Κ η πεθερα κλασσικα καρυδοπιτα κ τυροπιτα πολυ πεινα σου λεω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κόρες! Τι κάνετε;

Ψυχρανε ο καιρος αρκετά. Εδω στα δυτικά περιμένουμε βροχες αυριο.

δεν θυμάμαι να σε έχω ξαναρωτήσει, που μένετε Φωτεινούλα?

Χαθηκα λίγο γιατι η μικρη μου περναει μια ιωσουλα με υψηλό πυρετο που οφειλεται στο λαιμο της κι ειμαι λίγο ξενυχτισμένη αυτες τις μερες. Το θετικο της υπόθεσης ηταν οτι οταν την πηγαν οι δικοι μου στη γιατρο αυτη τη ζυγισε και προεκυψε οτι η μικρη εχει παρει 1,5 κιλό από το καλοκαιρι. Δικαιωθηκα λιγακι για την τακτικη μου στο φαγητο. Άντε να το πιστεψουν κιολας βεβαια. Ειμαι και λιγο αγχωμενη μην κολλησει η γιαγια μας και τρεχω χειροτερα.

Ευχομαι η μικρή να είναι καλύτερα και η γιαγιά να μην κολλήσει! Άσε τους παππούδες να λένε για το φαγητό της μικρής. Από την στιγμή που παίρνει βάρος το παιδί τρέφεται μία χαρά!

Το μενου μας ειναι προσαρμοσμενο στις αναγκες της μικρης δηλ. κοτοσουπα κλπ.

Κάντυ μου καλό κουραγιο με τα καινουρια δεδομενα στη δουλεια. Κανε ο,τι κρινεις απαραιτητο. Σε σκεφτομαστε όλες.

Σας ευχομαι καλό ΣΚ.

Φιλιά

1558280wm5ylwld10.gif

αχ ποσο μου αρεσει να φτιαχνω τις ντουλαπες!!!!ειναι η αγαπημενη μου δουλεια!!!!

Έλα το σαββατοκύριακο κατά τον Πειραιά! Θα κατεβάσω χειμωνιάτικα!

ναι σημερα εχουμε ραντεβου! γιουπι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D

με το καλό!!!!

συγνωμη τωρα πες μου βλεπεις δεξια παστιτσιο αριστερα φακη τι θα φας?

τελικα ολοι θα φανε το παστιτσιο και αδικα θα κανεις τη φακη!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue:

Σωστή!

αναλογα με την ορεξη του μικρου. αμα θελει παστιτσιο, εμεις θα φαμε φακη

αμα θελει φακη θα θυσιαστω εγω να φαω το παστιτσιο :tongue::tongue:

σου αξίζει ένα μεγάλο βραβείο για την θυσία που θα κάνεις!!!!:tongue:

Καλημερααααα

Σημερα για μεσημερι δεν προλαβα να φτιαξω τιποτα ολο το απογευμα χτες εφτιαχνα γλυκα για το σχολειο του γιου μου ... οποτε με κανα σαντουιτσακι απ 'εξω θα την βγαλουμε.Το βραδυ μεγειρευει ο πεθερος !!!

Πολύχρονος να είναι ο γιόκας σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Τώρα κατάφερα να σας διαβάσω και να σας γράψω τα δικά μου...

Ντίντι, εννοείται ότι είναι υπέροχο και ανησυχιτικό παράλληλα. Τον έχω περιορισμένο στο σαλόνι, αλλά έχει πρόσβαση και στην κουζίνα. Δε γίνεται διαφορετικά. Είναι ενιαίος χώρος και δε θέλω να βάλω διαχωριστικό. Εννοείται ότι η πόρτα του διαδρόμου που οδηγεί στα υπνοδωμάτια είναι μονίμως κλειστή, όπως και οι πόρτες των μπάνιων.

Αγγελική, όπως τα λες. Με τόσο τρέξιμο, ούτε διαίτα δε θα θέλω σε λίγο...

Έβιρι, τρώει ήδη μη αλεσμένα. Όλα τα φαγητά, του τα δίνω κομμένα σε μικρά κομμάτια, οπότε και τη φασολάδα του την έδωσα κανονικά. Ούτε με το πηρούνι δεν τα πάτησα. Μια χαρά τα έφαγε.

Στο θέμα μας τώρα...

Σήμερα εγώ έφαγα (πάλι) κρεατόσουπα και ο άντρας μου σουφλέ (που είχε περισσέψει από τα γενέθλια του μικρού).

Για το μικρό έκανα μπριάμ, αλλά δεν το έφαγε. Έφαγε λίγη κρεατόσουπα κι εκείνος.

Αύριο, λέω να κάνω κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες. Δεν είμαι σίγουρη, όμως, γιατί θέλω να φύγω το πρωί να πάω να ψωνίσω πυζάμες και φόρμες του παιδιού.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όταν βρείτε χρόνο ρίξτε μια ματιά εδώ.

http://www.katohika.gr/2012/10/blog-post_6219.html

Ξυλόσομπα...Τι μου θυμήσατε τώρα...Πιτσιρίκι ήμουν κι έτρωγα φαγάκι θεικό της γιαγιάς μου ψημένο στην στόφα! Και το πιάτο έτρωγα από την νοστιμιά! Να μην πω για το ψωμί....

Αχ αχ αχ αχ αχ αχ αχ αχ αχ

Έβιρι, τρώει ήδη μη αλεσμένα. Όλα τα φαγητά, του τα δίνω κομμένα σε μικρά κομμάτια, οπότε και τη φασολάδα του την έδωσα κανονικά. Ούτε με το πηρούνι δεν τα πάτησα. Μια χαρά τα έφαγε.

Μπράβο του του παιδιού που τρώει τόσο ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια όμορφα και αγαπημένα

Χρονια πολλά σε όσους και όσες γιορταζαν χθες!

Μη βαράτε...Σας εκανα πάλι σκασιαρχείο...

Αυτές τις μέρες δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τα μαγειρικά,μιας και προσεχω λιγάκι τη διατροφή μου,όπως σας έχω πει,αν και χθες την εκανα την πατατα και εφαγα γλυκό που μου έφερε μια εορτάζουσα και δεν μπόρεσα να αντισταθώ...Ωστόσο έχω ξεπρηστεί αρκετά,μιας και είχα αρκετή κατακράτηση,και νιώθω πολύ καλύτερα

Το καλό είναι οτι δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη δίαιτα,απλά τρωω πιο πολλή σαλάτα,πίνω περισσότερο νεράκι και πράσινο τσάι,απαραιτητως ενα φλυτζάνι την ημέρα,μικρά και συχνά γεύματα

Και το έχω ρίξει στο μποτε,για να μου φτιάξει λίγο η διάθεση...Μη φανταστείτε τρομερά πράγματα...Κάνω αυτά που αμελούσα τόσο καιρό,δηλαδή βάζω καμιά κρεμούλα προσώπου και σώματος και βάφομαι λιγάκι,φτιάχνω μόνη μου νυχάκια.Αυτά τα λίγα

Σας φιλώ και σας εύχομαι να περάσετε μια όμορφη Κυριακή!

Καλή παρελαση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Για σήμερα δεν έχω μαγείρεμα, επειδή χτες το βράδυ έφτιαξα για 4η στη σειρά Παρασκευή, πίτσα που περίσσεψε μαζί με άλλα αποφάγια συν κανένα αυγό και τελειώσαμε για σήμερα.

Κορίτσια σήμερα ξημερώσαμε με χιόνι. Είχε ξεκινήσει να χιονίζει ελαφρά από χτες αργά τη νύχτα. Από το πρωί όμως το έχει στρώσει, όχι πολλά εκατοστά, αλλά πάντως έχει ένα στρωματάκι στενό. Βασικά, μου το έλεγε η μικρή μου, ότι το είδε στο ίντερνετ την προηγούμενη μέρα, αλλά δεν την πίστεψα μέχρι που το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι το πρωί.

Το καλό είναι οτι δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη δίαιτα,απλά τρωω πιο πολλή σαλάτα,πίνω περισσότερο νεράκι και πράσινο τσάι,απαραιτητως ενα φλυτζάνι την ημέρα,μικρά και συχνά γεύματα

Μπράβο Περιστεράκι που ξαναβρήκες τον εαυτό σου. Να συνεχίσεις έτσι και θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα. Να σου πω άλλο ένα τρικ για να σου κόψει λίγο τη διάθεση για φαγητό. Κάθε φορά που θα σου έρχεται όρεξη να φας, αλλά δεν θα πρέπει, να πλένεις τα δόντια σου με μια οδοντόκρεμα αρκετά δροσερή, που θα σε αποτρέπει από την όρεξη για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Ζήτω το έθνος των Ελλήνων.

Έφτιαξα μοσχαράκι σούπα και σε λίγο ετοιμαζόμαστε να πέσουμε μέσα στην κατσαρόλα.

Σήμερα δε χιονίζει, αλλά έξω έχουν παραμείνει λίγα χιόνια στους κήπους και τα αυτοκίνητα, που όπως φαίνεται μέχρι το βράδυ θα λιώσουν εντελώς, εκτός αν ξαναχιονίσει κατά τη διάρκεια της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Χτες είχε παρέλαση το κοριτσάκι μου και το καμάρωσα! Φυσικά δεν γύρισαν τα κεφάλια τους προς τους επίσημους! Αυτό έλειπε άλλωστε....

Απορώ πως έχουν τα μούτρα να στέκονται στις εξέδρες!!!!:rolleyes:

Εβιράκι το λίνκ που έβαλες δεν μου το ανοίγει:cry:

Να πω καλό χειμώνα δηλάδη???

περιστεράκι μπράβο για την προσπάθεια! Νομίζω πως αυτή η πρακτική είναι και η καλύτερη! Και δεν πειράζει που εφαγες ένα γλυκάκι. Δεν πρέπει να το στερείς από τον οργανισμό σου μιά στο τόσο!

Σήμερα τρώμε γεμιστά.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν ή είχαν αγαπημένους που γιόρταζαν!

χρόνια πολλά για τον γιόκα σου τζένη μου! να είναι γερός κ να προοδεύσει στη ζωή του!

καλοτρώτε με τον πεθερό! μου τρέχουν τα σάλια!

κ εμενα ντίντι μου αρέσει να τακτοποιώ!

εβίρι σόμπα πετρελαίου είχαμε παλιά! αλλά κ εκεί γίνονταν γευστικά θαύματα!

μπράβο στο περιστεράκι!

περαστικά στην κόρη της φωτεινής, αν θυμαμαι καλά.

ταζ, μεγάλη θυσία!

εβίρι ζήλεψα χιόνι!

θέλω χριστούγεννα!

αγγελικούλα τί καμάρι να βλέπεις το παιδί στην παρέλαση! πάνα θα χρειαζόμουν η κουκουβάγια! οι παππούδες δε...σεσμένοι θα ήταν από χαρά!

έηντζελ δυστυχώς στα εργασιακά...μεσαίωνας!

ΠΣΚ έκανα κρεμούλα με ξύσμα πορτοκαλιού, μηλόπιτα, μοσχάρι με πατάτες, χυμό ρόδι, καθαριότητες, σιδέρωμα!

σήμερα τρώμε περισσεύματα, αύριο φαγητό πεθερούλας.

είμαστε καλά κ το ίδιο εύχομαι κ για σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...