Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μπαινω μονο για μια απορια. Εχω φτιαξει κρεμουλα του παιδιου και την εχω στο ψυγειο. Το γαλα εληγε σημερα. Πρεπει την κρεμα να τη φαει μεχρι σημερα ή μπορει να μεινει μερικες μερες; αν μπορει να μεινει, ποσες μερες μπορω να την κρατησω;


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

εβιρυ μια φορα ειχα αναφερει οτι θα γραψω πως κολλαμε τοξοπλασμα και το αμελησα

Ευχαριστούμε για το άρθρο που παρέθεσες. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο για όσα κορίτσια είναι ήδη έγκυες κι όσες σκοπεύουν να μείνουν στο μέλλον.

Κάνω αυτή την δίαιτα που έκανα παλιά με την διαιτολόγο

Καλή δύναμη και πολλή επιμονή σου εύχομαι.

Να ρωτήσω μια βλακεία ????? Μπορώ να φτιάξω την σπανακοτυρόπιτα πχ από την Παρασκευή και να την ψήσω το Σάββατο ????

Και βέβαια, στο ψυγείο, όπως είπε και η Περιστεράκι και την επόμενη ψήσιμο.

Σας παραθέτω λίγο το μενού

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι εντυπωσιάστηκα. Είσαι θησαυρός.

- χρειάζομαι βοήθεια πώς να τα κάνω με τί σειρά εκεί έχει κολλήσει ο εγκέφαλός μου...

Αν τα σουδάκια τα φτιάξεις μόνη σου, φτιάξε και ψήσε τη ζύμη τους από την προηγούμενη μέρα. Βάλ' τα σε ένα σακουλάκι και την επόμενη φτιάξε τη γέμιση τους.

Ψήσε πρώτα τις μαρέγκες για να μην καίει πολύ ο φούρνος από τα άλλα φαγητά. (κι αυτές νομίζω γίνονται από την προηγούμενη μέρα)

Βάλε στο φούρνο τη σπανακόπιτα.

Φτιάξε τη ζύμη για τα κρουασανάκια, ψήστα αφού βγάλεις τη σπανακόπιτα. Ψήσε και τα μπριος (εκτός αν πάρεις τη ζύμη τους έτοιμη).

Ψήσε τα μπουτάκια κοτόπουλου και το ρολό κοτόπουλου αν χωράνε τα δύο ταψάκι μαζί. Αλλιώς βάλε το πιο στεγνό από τα δύο σε ανοιχτή λαδόκολλα, αντί για ταψί και το άλλο στο σκεύος που χρειάζεται.

Βάλε τα καραμελωμένα μήλα.

Τα τυροκεφτεδάκια και οι κεφτέδες δε χρειάζεται να είναι ζεστά άρα μπορείς να τηγανίσεις το πρωί, ταυτόχρονα με το φούρνο που θα έχει κάποιο φαγητό μέσα.

Φτιάξε τα χοτ-ντογκ και τη μπόμπα.

Τηγάνισε τις πατατούλες.

Βράσε τα μακαρόνια της σαλάτας και την αποτελειώνεις όταν βράσουν.

Φτιάξε πρώτα τη σαλάτα με τα σουβλάκια.

Την πράσινη σαλάτα την κόβεις τελευταία και όσο πιο κοντά στην ώρα προσέλευσης των παιδιών γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ!!!!ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

τι μου κανετε???μου λειψατε πολυ!!!απο χθες εχω αναλαβει και νεα καθηκοντα στη δουλεια και ειμαι μια ομορφια!!!εχω τη δουλεια, εχω και τον ανταγωνισμο απο καποιους, λες και εγω το ζητησα!!!αλλη ορεξη δεν ειχα, να τρεχω και να μην φτανω!!!τεσπα!!!διπλα δεν μπηκα καθολου. ελεγα θα μπω χθες βραδυ αλλα τζιφος. εβαλα τη μικρη για υπνο στις 8 και κοιμηθηκα και εγω!!!κατα τις 10 με ξυπνησε ο αντρουλης γιατι τελειωσε τ πλυντηριο και δεν ηξερε τι να κανει. οποτε βγαζω τα ρουχα απτο πλυντηριο, μαζευω και το φαγακι μας και λεω μια που ξυπνησα δεν ριχνω και ενα σιδερωμα??/και κοιμηθηκα παλι στις 11 και κατι!!το πρωι ξυπνησα φραπαρουρα, απλωσα το πλυντηριο, μαζεψα κρεβατια και επλυνα και πιατικα. σημερα θελω επιτελους να φτιαξω ντουλαπες!!!θα μπω παλι το βραδακι διπλα να τα πουμε!!

σημ τρωμε η μαλλον τρωω, γιατι ο χαμπυ δεν τρελαινεται, ρεβυθια στη γαστρα που εγιναν μουρλια απο χθες. η χιονατη φυσικα ειπε νοστιμοτατο μαμα-παραπονο δεν εχω , ολα νοστιμοτατα τα βρισκει η λιχουδω μου:tongue::tongue:!!!και θα ζυμωσω και μπιφτεκια για τον αγαπουλη!!!

σας φιλω, περαστικα στα αρρωστουλικα!!!πως ειναι η ρυπα σημ??στο σχολειο μας κυκλοφορουν διαφορες ιωσεις και τρεμωωω!!!

αααα, δεν σας ειπα!!!απτο σαββατο τερμα η πιπιλα. τις εχω κρυψει και απτο την κορη και απτον μπαμπα. οταν κουραζεται την ζηταει, αλλα καθε μερα και λιγοτερο!!!

περιστερακι εγω επειδη δεν ειμαι σε φαση για διαιτα προσπαθω να μην τρωω πολυ. δηλ χθες εβαλα ρεβυθια στο μικρο πιατο. οκ δεν χορτασα αλλα εφαγα αργοτερα ενα μηλο, ηπια και ενα τσαι. καπως ετσι το κανω, μπας και μαζευτω λιγο!!!βεβαια αν εχεις και την χρυσοχερα εβυρι με τις πορτοκαλοπιτες, δεν σαφηνουν ναγιασεις μανα μου!!!

συμπεθερα μα τι χρυσοχερα εισαι εσυ???ειναι τελειο το μενου και σιγουρη η επιτυχια του παρτυ. οτι ψηνεται, το φτιαχνεις απτην προηγουμενη και το βαζεις ψυγειο. η μαμα μου οταν εχει ορεξη, φτιαχνει δυο τρεις πιτες, τις βαζει σε ταψι και στην καταψυξη. οποτε οταν θελει να την ψησει, την βγαζει 2-3 ωρες νωριτερα, να ξεπαγωσει καλα και φουρνο!!!

αλλο και τουτο αγγελικη!!!να μην δεχονται τα σπιτικα και να θελουν τα ετοιματζιδικα??δηλαδη ειναι σιγουροι οτι βαζει τα καλυτερα υλικα ο ζαχαροπλαστης??εγω ειχα φτιαξει κεκακια μικρα με ροζ γλασο και τρουφα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να προλάβω να την ετοιμάσω πριν φύγω ταξίδι, ένα που έχω για τη δουλειά.

Πού θα πας;

Πείτε και κανά παιδικό γλυκάκι βρε κορίτσια να στείλω στον παιδικό για τα γενέθλια της μικρής. Εννοείται ψάχνω κάτι απλό, όχι παντεσπάνια κτλ. Και το μπανανάκι που διάβασα καλό μου φάνηκε, ταιριάζει λετε? Τίποτις άλλο?

Εγώ θα έλεγα το εξής: αφού πρόκειται για γενέθλια, θα πρέπει το παιδί να σβήσει κεράκια. Αυτά πρέπει να έχουν από κάτω ένα κατάλληλο γλυκό που να μπορούν να καρφώνονται, άρα πρέπει να είναι κάτι από παντεσπάνι ή κάτι τέτοιο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω πολύ χρόνο για να σκεφτώ πολλά, αλλά πρόχειρες ιδέες είναι:

Το κέικ της αρεσκείας σου ψημένο σε ορθογώνιο ταψί με ένα γλάσο από πάνω και καραμελάκια ή τρούφα ή άλλα τέτοια μικρά διακοσμητικά.

Να τολμήσω να πω σπιτική τούρτα; Αλλά νομίζω ότι τα πιτσιρικάκια δε θα καταλάβουν τη διαφορά για να εκτιμήσουν τον κόπο που θα κάνεις. Οπότε άσ' τη για όταν θα έχεις κόσμο στο σπίτι.

Κορμό-μωσαϊκό με άχνη από πάνω ή με τρούφα ή με ξηρούς καρπούς (ψιλοτριμμένους για να μην πνίγονται). Ειδικά αν μπορέσεις να του δώσεις ένα σχήμα μικρού ζώου με φόρμα (κουνελάκι, αρκουδάκι) ή το σκαντζόχοιρο που υπάρχει σε βιβλία ζαχαροπλαστικής και για αγκάθια έχει όρθια ψημένα κομμάτια αμύγδαλου.

Μπαινω μονο για μια απορια. Εχω φτιαξει κρεμουλα του παιδιου και την εχω στο ψυγειο. Το γαλα εληγε σημερα. Πρεπει την κρεμα να τη φαει μεχρι σημερα ή μπορει να μεινει μερικες μερες; αν μπορει να μεινει, ποσες μερες μπορω να την κρατησω;

Κράτα τη κανονικά όπως όλες τις σπιτικές κρέμες. Η γνώμη μου είναι ότι αν τη φτιάξεις την πρώτη μέρα καλύτερα να φαγωθεί την επόμενη γιατί αν μείνει κι άλλο θα νερουλιάσει και θα αλλοιωθεί η γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τη κανονικά όπως όλες τις σπιτικές κρέμες. Η γνώμη μου είναι ότι αν τη φτιάξεις την πρώτη μέρα καλύτερα να φαγωθεί την επόμενη γιατί αν μείνει κι άλλο θα νερουλιάσει και θα αλλοιωθεί η γεύση.

Γιατί να νερουλιάσει?

Άνθος αραβοσίτου είναι. Αν ήταν για εμάς, θα την έτρωγα άνετα και δύο και τρεις μέρες μετά τη λήξη του γάλακτος. Απλώς είναι για το παιδί και αναρωτιέμαι αν μπορεί να την φάει και αύριο. Αν όχι, θα τη φάμε εμείς. Ο άντρας μου δηλαδή, γιατί εγώ δεν ξετρελαίνομαι.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη.....κάντυ καντυ εσυ θα τα κάνεις όλα αυτά;;;Μόνη σου;;;Θα μου ερθει κόλπος!!!:D

όχι βέβαια !!! η τούρτα θα είναι έτοιμη !!!! χα χα χα :tongue::tongue:

Θα περπατάς και θα πέφτουν τα αρσενικά στο διάβα σου!!!

Ε μα ναι, βέβαια, γιατί δεν θα χωράμε όλοι μαζί στο πεζοδρόμιο !!!:rolleyes:

Ντιντι τις φακές να τις τρως με γαύρο. Μόνο τότε συγκρατούν και απορροφούν σωστά το σίδηρο. Μου το είχε πει ο γυναικολόγος αυτό.

Κοίτα να δεις τώρα... τρώω ευχαρίστως και την φακή και τον γαύρο... αλλά μαζί δεν θα το σκεφτόμουν η αλήθεια είναι... :|

Εννοείται σιγά -σιγά! Δεν θα σε βάλουμε να γράψεις και διαγώνισμα!!!

Θα την βάλουμε- θα την βάλουμε ... φοβέρισέ την !!! χα χα χα

..... προσπαθούν αν αποφύγουν τυχόν ....ατυχήματα.

άλλο πάλι και τούτο !!! δεν δέχονται το σπιτικό και δέχονται το ετοιματζίδικο !

...

εγω λεω να μην μαγειρεψω και να φαω τριτη μερα φακες... λετε να εχουν χαλασει απο την κυριακη που τις μαγειρεψα και τις εχω στη συντηρηση???

δεν νομίζω να έχουν πάθει κάτι.

τπτ δεν παθαίνεις στανταράκι !

....

Βρε κάντυ πότε θα τα κάνεις όλα αυτά?? Μπρααααβο!!!

Εμ έλα μου ντε πότε θα τα κάνω ??? από αύριο το βράδυ λέω να ξεκινήσω :confused:

Πείτε και κανά παιδικό γλυκάκι βρε κορίτσια να στείλω στον παιδικό για τα γενέθλια της μικρής. Εννοείται ψάχνω κάτι απλό, όχι παντεσπάνια ..

Κέικ αγάπη με γλάσο από πάνω αν δεν το έχεις δλδ με την ζαχαρόπαστα κλπκλπ ... είτε σε μικρά ατομικά κεκάκια είτε σε μαγάλο ταψί :cool:

Μια άλλη παραλλαγή του κέηκ είναι τα κέικ-ποπς αλλά εκεί δεν θα μπορεί πχ να σβήσει κεράκια μόνο να τα προσφέρει:cool:... τα κάνουν πολύ χάζι τα πιτσιρίκια !

Αν τα σουδάκια τα φτιάξεις μόνη σου, φτιάξε και ψήσε τη ζύμη τους από την προηγούμενη μέρα. Βάλ' τα σε ένα σακουλάκι και την επόμενη φτιάξε τη γέμιση τους.

Ψήσε πρώτα τις μαρέγκες για να μην καίει πολύ ο φούρνος από τα άλλα φαγητά. (κι αυτές νομίζω γίνονται από την προηγούμενη μέρα)

Βάλε στο φούρνο τη σπανακόπιτα.

Φτιάξε τη ζύμη για τα κρουασανάκια, ψήστα αφού βγάλεις τη σπανακόπιτα. Ψήσε και τα μπριος (εκτός αν πάρεις τη ζύμη τους έτοιμη).

Ψήσε τα μπουτάκια κοτόπουλου και το ρολό κοτόπουλου αν χωράνε τα δύο ταψάκι μαζί. Αλλιώς βάλε το πιο στεγνό από τα δύο σε ανοιχτή λαδόκολλα, αντί για ταψί και το άλλο στο σκεύος που χρειάζεται.

Βάλε τα καραμελωμένα μήλα.

Τα τυροκεφτεδάκια και οι κεφτέδες δε χρειάζεται να είναι ζεστά άρα μπορείς να τηγανίσεις το πρωί, ταυτόχρονα με το φούρνο που θα έχει κάποιο φαγητό μέσα.

Φτιάξε τα χοτ-ντογκ και τη μπόμπα.

Τηγάνισε τις πατατούλες.

Βράσε τα μακαρόνια της σαλάτας και την αποτελειώνεις όταν βράσουν.

Φτιάξε πρώτα τη σαλάτα με τα σουβλάκια.

Την πράσινη σαλάτα την κόβεις τελευταία και όσο πιο κοντά στην ώρα προσέλευσης των παιδιών γίνεται.

Ευχαριστώ Εβίρι μου

Αυτό έψαχνα μού έδωσες τον μπούσουλα, που λένε...

Εννοείται ότι ψωμί για μπόμπα, μπριοσάκια και μίνι ψωμάκια χοτ-ντογκ τα έχω παραγγείλει από τον μπαμπά της κουμπάρας μου (μια από όλες) που είναι η δουλειά του και δεν θα βάλει μέσα κάτι σε ... συντηρητικό ενώ

κρουασανάκια-σουδάκια τα παρήγγειλα στο ζαχαροπλαστείο...

Πού χρόνος να τα φτιάξω μόνη μου ! :rolleyes:

Θα ξεκινήσω αύριο με τα τις μαρέγκες έτσι για δοκιμή και για το καλό να ξεκινήσω με κάτι γλυκό !!!

ευτυχώς η μαμά μου προθυμοποιήθηκε να μου τηγανίσει εκείνη τα κεφτεδάκια που το σιχαίνομαι ως γνωστόν το τηγάνι

Το πολύ πολύ άμα βγουν βλακείες να παραγγείλουμε πίτσες και σουβλάκια !!!!

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να έφτιαχνα κανονικά φαγητά αλλά με την καμια... δεν γίνεται ... :| γι αυτό έψαξα πολύ να καταλήξω μέχρι εκεί...

ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ!!!!ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

σημερα θελω επιτελους να φτιαξω ντουλαπες!!!θα μπω παλι το βραδακι διπλα να τα πουμε!! με το καλό !

.....

αααα, δεν σας ειπα!!!απτο σαββατο τερμα η πιπιλα. τις εχω κρυψει και απτο την κορη και απτον μπαμπα. οταν κουραζεται την ζηταει, αλλα καθε μερα και λιγοτερο!!! αυτά είναι !!! συγχαρητήρια !!!

....

συμπεθερα μα τι χρυσοχερα εισαι εσυ???ειναι τελειο το μενου και σιγουρη η επιτυχια του παρτυ. οτι ψηνεται, το φτιαχνεις απτην προηγουμενη και το βαζεις ψυγειο ευχαριστώ συμπεθέρα μου !!!:rolleyes:

φιλάκια !!!!

Κράτα τη κανονικά όπως όλες τις σπιτικές κρέμες. Η γνώμη μου είναι ότι αν τη φτιάξεις την πρώτη μέρα καλύτερα να φαγωθεί την επόμενη γιατί αν μείνει κι άλλο θα νερουλιάσει και θα αλλοιωθεί η γεύση.
Γιατί να νερουλιάσει?

Μετά από 2 μέρες περίπου νερουλιάζει, όντως Ηλιαχτίδα !!!

άκου την παλιά !!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κοριτσια. Δεν ηθελα να αμφισβητησω καμια, απλως μου φανηκε περιεργο. Οπως σας εγραψα και παραπανω, εγω δεν τις τρωω αυτες τις κρεμες.

:|:neutral::|:neutral: δεν πιστεύω να στεναχωρήθηκες ε ?????

καλοπροαίρετα γράφεται ό,τι γράφεται ! φιλάκια !:)

Link to comment
Share on other sites

:|:neutral::|:neutral: δεν πιστεύω να στεναχωρήθηκες ε ?????

καλοπροαίρετα γράφεται ό,τι γράφεται ! φιλάκια !:)

Καλέ, δεν παρεξηγιέμαι εγώ. Ήμουν σε μάθημα πριν, είχα βάλει τη μαθήτρια να λύσει κάποιες ασκήσεις και είχα μπει στα κλεφτά. Ίσως το ύφος του γραπτού λόγου (εγραφα και βιαστικά, που να σκεφτώ πώς μπορεί να φανεί???) σε έκανε να πιστέψεις ότι παρεξηγήθηκα. Αλλά, όχι, δεν παρεξηγήθηκα. Το ξέρω πως ό,τι γράφουμε (όλες) το γράφουμε καλοπροαίρετα!!!

Μάκια!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να νερουλιάσει?

Αυτό οφείλεται μάλλον στην ψύξη της συντήρησης του ψυγείου. Αν είναι αρκετά σφιχτή η κρέμα, τότε θα κάνει ρωγμές από πάνω. Να σου πω την αλήθεια όταν γίνονται έτσι, εγώ δεν τις πολυθέλω, ενώ όσο είναι ζεστή ή έστω μέσα στην ίδια μέρα σε θερμοκρασία δωματίου μου αρέσει πολύ.

Ευχαριστώ Εβίρι μου

Δεν έκανα τίποτα. Θα έκανα αν σε βοηθούσα στην κουζίνα.

Θα ξεκινήσω αύριο με τα τις μαρέγκες έτσι για δοκιμή και για το καλό να ξεκινήσω με κάτι γλυκό !!!

Καλή επιτυχία σε όλα.

Αν έχεις όρεξη και προθυμία, κάνε μια μικρή λίστα με παιχνίδια που μπορούν να απασχοληθούν τα παιδιά, ώστε να τα θυμάσαι να τους τα κάνεις, ή να σε βοηθήσει κάποιος από την οικογένεια να τους τα βάλει.

Π.χ. μουσικές καρέκλες,

αλάτι ψιλό,

το μπαλόνι που το φυσάμε δύο άτομα και κερδίζει όποιος το φυσήξει στην πλευρά του άλλου,

μέλισσα-μέλισσα

αγαλματάκια ακούνητα,

διαγωνισμό χορού

το τυλιγμένο δώρο από χέρι σε χέρι κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...