Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλώς την Έλεν !!!! Μας λείψατε μανδάμ !

Ντιντάκο, καλημέρα !

Εμείς σήμερα θα φάμε χόρτα βραστά με ψαράκι ψητό στην λαδόκολλα ... κι επειδή το ψάρι είναι... ψαρούκλα (από μέγεθος) θα μας μείνει και γι αύριο !

Να ρωτήσω μια βλακεία ????? Μπορώ να φτιάξω την σπανακοτυρόπιτα πχ από την Παρασκευή και να την ψήσω το Σάββατο ????

Σας παραθέτω λίγο το μενού (ο Θεός να το κάνει) - χρειάζομαι βοήθεια πώς να τα κάνω με τί σειρά εκεί έχει κολλήσει ο εγκέφαλός μου... {σημ.: τα τυρο-τέτοια ψήνονται στον φούρνο δεν θα τα κάνω τηγανητά κι σ' αυτό που σας έβαλα, έχω ξεχάσει να γράψω, εννοείται, τις πατατούλες baby στρογγυλές που θα τις ψήσω σε αυτή την φριτέζα με την μια κουταλιά λάδι για τα πιτσιρίκια} α! η ρούλα μας θα μου στείλει (παραγγελιά) κάτι ωραία που φτιάχνει σαν κρουασανάκια στην όψη με γέμιση τυριού, τηγανητά όμως, και είναι... σούπερ !

ΣΑΛΑΤΕΣ

Μακαρονάκι κοφτό σαλάτα

Σαλάτα Πράσινη ανάμικτη με σως

Σαλάτα Σουβλάκι (παιδική) ντοματίνι-αγγουράκι-κασέρι σε κύβους

Πίτες

Σπανακοτυρόπιτα

Κυρίως

Τυροκεφτεδάκια με Ανθότυρο

Κεφτέδες κλασικοί

Μπόμπα με γέμιση ελιάς

Σουδάκια με τόνο

Κρουασανάκια τυρί γαλοπούλα ντομάτα μαγιονέζα

Μπριοσάκια φιλέτο κοτόπουλο, σιζαρς σως

Μπουτάκια με κινέζικη σάλτσα καραμελωμένα

Αλμυρό Ρολό Κοτόπουλο

Μίνι χοτ-ντογκ

ΓΛΥΚΑ

η Τούρτα μας

Σοκολατένιες τραγανές μαρέγκες -Αργυρώ-

Καραμελωμένα Μήλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αχ, όχι πάλι από την αρχή, είδατε και πάθατε να σας περάσει η προηγούμενη ίωση.

από το απόγευμα που γύρισα την έβρισκα ζεστή, σε όλο το κορμάκι της.

δεν είχε όμως πάνω από 37.1, ούτε βήχα ούτε μύξα.

το πρωί έδειξε 37.3. αλλά πολύ ζεστή στο σώμα της.

την έστειλα στην πεθερούλα. κ βλέπουμε.

Κάντυ μου κάνεις κάποια συγκεκριμένη διαιτα;

Σε θαυμάζω για την αυτοσυγκράτησή σου

Πσιτευω ότι κι εγω αμα ξεκινησω,μετα από 2-3 μερες θα στρωσω και θα το πάρω "ζεστά"Το θεμα είναι να ξεκινήσω...Δεν ανεβαινει η διαθεση με τίποτα λέμε...

κ εγώ την θαυμάζω. μακάρι να τα καταφέρει.

κ εσύ μπορείς, αρκεί να το βάλεις στόχο!

ταζούλα, καλή αρχή με τη δουλειά!

κάγκλυ, έχω φούρνο μικροκυμάτων κ δεν τρώω κρύο φαγητό.

χωριάτικο βάζω στο γιαχνί. του ταιριάζει.

΄κράτα μια μεριδούλα από αρνάκι!

μαρίτα, καλημέρα!

τζένη μου ευχαριστώ. μακάρι να το περάσει μέσα σε μια μέρα!

καλημέρα Ελένη. μου έλλειψες! πώς πέρασες; γιοβάρλακος γιάμι!

η χθεσινή πίτσα είχε μεγάλη επιτυχία. δεν έμεινε ψίχουλο, έφαγε κ η κοράκλα μου.

σήμερα τρώμε φασολάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα.

ggeny, τισ μπριζολες τις βαζω στο φουρνο με λαδι, αλατι, πιπερι, λεμονι και ριγανη, αφου πρωτα τις αλειψω με μουσταρδα. Τις αφηνω να βρασουν σε μπολικο νερακι και αφου εχουν σχεδον γινει, βαζω ρυζακι στο ταψι και το αφηνω να βρασει. Γινεται υπεροχο. Ειναι ο μονος τροπος να φαψω ρυζι. Αλλιως δεν το τρωω καθολου. Επισης, γλιτωνω τη διαδικασια να καθαρισω πατατες για να βαλω στο ταψι. Τωρα που δε μου αφηνει πολυ χρονο ο μικρος, προτιμω να κανω.

ετσι και να ξεμπερδευω

Σημερα τρωμε γεμιστα της πεθερας μου (τα οποια δεν ειναι τοσο νοστιμα οσο της μανουλας μου).

Σας αφηνω γιατι κλαιει ο μικρος.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου αγαπημένες

Σήμερα το μενού έχει φακούλες,τις οποίες και μαγειρεύουμε παρέα μαμά και γιος

Ταζ συγχαρητήρια για τη δουλειά!Καλή αρχή να έχεις!

Κάντυ μου,βεβαίως και μπορεις να φτιάξεις το οτιδήποτε,να το βάλεις ψυγείο και να το ψήσεις την επκμένη.Το έχω κάνει άπειρες φορες.Και όσο γι αυτό που λές,ότι αφού είμαι ετσι ας φάω κι άλλο και τι έγινε,με πιάνεις απόλυτα...Θα δούμε τι θα κάνω και με αυτό το θέμα

Φεφη περαστικά στο ανηψούδι μου

Περαστικούλια και σε όλους τους αρρωστούληδες της παρεας...Η χειρότερη εποχή για ιώσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε μπιφτέκια στον φούρνο που έμειναν από χτες. Θα φτιάξω συμπλήρωμα πουρέ γιατί οι πατάτες φαγώθηκαν χτες οι περισσότερες.

Διάβασα λίγο στα πεταχτά τα νέα σας.

Πάω να ξεκινήσω να σχολιάζω....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως εφαρμοστεί το 6ήμερο δεν θα καθίσω να με πατήσουν άλλο. γιατί δεν θα μας αφήνουν στο 6ωρο να φεύγουμε.

θα την κάνουμε για άλλη χώρα, όπου οι εργαζόμενοι δεν είναι σκλάβοι!

ήδη με το πενθήμερο κ τις παραπανίσιες ώρες που τυχαία δουλεύουμε, με τις μειώσεις στο μισθό, με την ακρίβεια στα ύψη, με την τρομοκρατία από εργοδοσία, από παντού, με την απειλή της απόλυσης, με τα φορολογικά μέτρα να μας έχουν κόψει κάθε ελπίδα για το μέλλον...λίγο ακόμα κ θα την κάνουμε!

δεν παλέυεται.

Θα είναι όντως ζόρικα. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο! Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και πάντα βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο!

Ναι έχω καλυφθεί πλήρως!Μάλλον για αυγά με ντοματούλα με βλέπω..ευχαριστώ για τις ιδέες!:D

Ωραίο και γρήγορο φαγάκι!

Είναι τραγική η κατάσταση στη χώρα μας, τι να λέμε τώρα;έχω φτασει σε σημείο να χαίρομαι που είμαι άνεργη, γιατί δε θα άντεχα το άγχος της απόλυσης ή του κοψίματος κλπ κλπ....τουλάχιστον τώρα συνηθίσαμε στη φτώχεια μας:(

Καλά είναι και στο σπίτι, αλλά δουλέυω από 18 χρονών και δεν μπορώ να κάτσω πολύ.....

Μακάρι να μπορούσα να φύγω Εβιρι αλλά δύσκολο....το θέλω τόσο πολύ αλλά ο άντρας μου δε πείθεται εύκολα, και σκέφτομαι και τους γονείς μου..η αδερφή μου έχει ξενιτευτεί ήδη εδώ και 2 χρόνια, πως να τους αφήσω και εγώ;

Δύσκολο για τους γονείς να έχουν μακριά τα παιδιά τους. Εγώ πάντως δεν θα την έπερνα εύκολα την απόφαση.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ καλη βδομαδα μαγειροκοριτσα τι κανετε?

Εγω απο την Παρασκευ το βραδυ ειμαι με 39 πυρετο ανα 3 ωρες χαλια.Συν πονολαιμος,πονοκεφαλος κ μυικοι πονοι ...ΣΗμερα λιγο καλυτερα με δεκατα 37,8 αλλα δυστυχως ηρθα γραφειο.

Ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα!

Εβιρι χειμαρος ιδεων εισαι !!!!

Δεν είναι τυχαίο που την έχουμε ανακυρήξει αρχηγό της παρεας!!!

καλημερούδια φθινοπωρινά!!! αααχ, την έχω καταβρεί!

Εγώ πάλι με αυτήν την υγρασία δεν την παλεύω:rolleyes:

γειιαιιαιαιαιααααααα

Γειά σου κι εσένα!!!!;)

ρε κορίτσια, πριν λίγο μίλησα με την αδερφή μου. είχε γιαχνί με λουκάνικα. έχει κ πορτοκαλόπιτα κ έφτιαξε μόλις κ πεϊνιρλάκια βέφας. δηλαδή είμαι πολύ γουρούνα που της είπα να μου στείλει με τον γαμπρό μου το απόγευμα να φάω απ' όλα λίγο; αμαρτία να πεινάω κ να έχει τόσα η αδερφή μου!

πεινάω ασύστολα! γουργουρίζει το στομάχι μου! κ είναι νωρίς να φάω μεσημεριανό...:oops:;)

Δεν είσια καθόλου γουρούνα, τυχερή είσαι! Μακάρι να ερχόντουσαν κι εμένα έτσι τα ταπεράκια!!!

Καλημέρα κοριτσάκια, καλησπέρα πρεπει να πω αλλά μου αρέσει καλύτερα το καλημέρα!!!

Σήμερα έκανα σπανακόρυζο. Πολύ μου αρέσει αυτό το φαγητό και πολύ εύκολο εκτος απο την ωρα κοψίματος-πλυσιματος του σπανακιού.

Σήμερα μου χτυπάει η νονά του άντρα μου μένουμε δίπλα ακριβώς και εμείς εχουμε βαφτήσει το΄εγγόνι της διπλή κουμπαριά. Λοιπόν μου χτυπάει να με ρωτήσει τι κάνω γιατί είχε μέρες να με δεί. Και με ρωτάει κιόλας αν θέλω να μου φέρει κάτι απο τη λαική. Πραγματικά κορίτσια ενθουσιάστηκα. Οταν άλλοι αδιαορούν τελείως ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε.

Είδες πόσο όμορφα μας κάνουν να αισθανόμαστε απλές χειρονομίες από τους ανθρώπους που είναι δίπλα μας! Μπράβο στην κουμπάρα λοιπόν!

Για τα ρούχα που σας έλεγα χτες, μόνο ένα παντελόνι έχω σκοπό για την ώρα. Οι μπλούζες όλες μου χωράνε έχω και φουστανάκια χειμωνιάτικά. Αλλά με αυτό το καιρό δεν μπορώ να τα βάλω ακόμα.

Φιλάκια κοριτσάκια και ναι σήμερα είμαστε πεντανόστιμες μπανανούλες!!!

Νοστιμότατες και γλυκίτατες μπάνανες και πολύ θρεπτικές!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

fefi, δεν είσαι καθόλου γαϊδούρα. Κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.

Σήμερα τρώμε μπριζόλες με ρύζι στο φούρνο. Έκανα και μία κρεμούλα μήπως φάει ο μικρός το απόγευμα. Θα σταματήσω τις βρεφικές κρέμες, αλλά πειραματίζομαι πριν τελειώσει το κουτί που έχω στο σπίτι, για να έχω την εναλλακτική. Εχθές του έδωσα λίγο γιαούρτι, αλλά δεν το ήθελε. Του έβαλα φρούτα μέσα, αλλά πάλι δεν το ήθελε. Σήμερα θα δοκιμάσω να του βάλω λίγο μέλι μέσα μήπως και το φάει.

Ο δικός μου το τρώει μόνο με μέλι Ηλιαχτίδα.

Είμαι σχεδόν άυπνη δύο βράδια. Με ξέκανε ο πιτσιρίκος μου. Ήθελε αγκαλιά και κρεβάτι μανούλας για να κοιμηθεί. Εκείνος κοιμόταν, κι εγώ πεταγόμουν σε κάθε κίνηση του. Κι έλεγα ότι δεν έχει μάθει να κοιμάται μαζί μας. Δεν έχω σκοπό να τον πιέσω αν θέλει να έρχεται κάποια στιγμή το βράδυ στο κρεβάτι μας, αλλά δεν ξέρω πώς θα το αντέξω. Μόλις αισθανθεί ότι μετακινήθηκα λίγο και δεν τον ακουμπάω, με ψάχνει και έρχεται και κουρνιάζει επάνω μου. Είμαι σαν ζόμπι...

Έχεις δίκιο, όταν είναι δίπλα μας τα έχουμε τον νου μας και δεν κοιμόμαστε καλά. Κι εγώ το ίδιο παθαίνω αν τύχει και κοιμηθεί ο μικρός μαζί μας κανένα μεσημέρι.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

την είδαμε την μπανανούλα! γλυκουλίνα σαν τη μαμά!

μπράβο στη νονά!

ωραίο το σπανακόρυζο. εγώ δεν προλαβαίνω για φρέσκο σπανάκι. οπότε μαγειρεύω μπαρμπα στάθη.

Έχω σκεφτεί κι εγώ να το πάρω αλλά δεν ήξερα αν είναι τόσο νόστιμο όσο το φράσκο.

της αργυρώς.

η αδερφή μου μένει στην ίδια πόλη, αλλά μακριά. θα στείλει τον γαμπρό μου με αυτοκίνητο! αν ήμασταν δίπλα, στάνταρ δεν θα μαγείρευα!

όταν ήμασταν φοιτήτριες μαγείρευε εκείνη! σαν τη μαμά μας κ καλύτερα! κ ζύμωνε κιόλας!;) εγώ απολάμβανα! κ φαγητό κ καθαριότητα! ήμανε τεμπελα ήμανε!:oops:

και ο γαμπρούλης σου όμως πρέπει να σε αγαπάει πολύ για να σου φέρνει ταπεράκια! Γλυκός γαμπρούλης, στοργική αδερφούλα!

Καλέ Κάγκλυ μας εδώ δεν έχουμε ρούχα εμείς που δεν είμαστε έγκυες !!!! -εμότικον που σφυρίζει αδιάφορα !- :rolleyes:

χαχαχαχα! Να δω τι ψάρια θα πιάσω κι εγώ σε λίγο που θα βγάλω τα χειμωνιάτικα!!!

Θα σε συμβούλευα ν αγόραζες μόνο παντελόνι εγκυμοσύνης αυτό με τα λάστιχο που θα το βάλεις μέχρι τέλους ... ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι αλυσίδες που είναι πιο οικονομικές ή φόρμες με λάστιχο.. ούτως ή άλλως κυκλοφορούν ευρέως μπούζες φαρδιές για κολάν, οπότε μια χαρά θα την βγάλεις !

Συμφωνώ!

Το έχω ξαναγράψει ???? δεν τα τηγανίζω ούτε τα ψήνω... απευθείας στο πυρέξ ένα κονκασέ κάτω, σουτζουκάκια, άλλο ένα από πάνω - λαδάκι αλατάκι πιπεράκι και βουρ στον φούρνο !!!! Γίνονται πιο ελαφριά και πεντανόστιμα !;)

Έτσι τα κάνω κι εγώ μεταξάκι! Και πιό εύκολα και πιο ελαφριά!

Εγώ ύστερα από ένα Σ/Κ ολίγον τί εξοντωτικό ήρθα εδώ να ηρεμήσει το κεφάλι μου... έκανα πάρα πάρα πολλές δουλειές εν όψει των γενεθλίων της Σεμίνας μας - το Σάββατο-...

γενική στο σύνθετο, την βιτρίνα, όλες τις κουρτίνες εκτός από του δικού μας υπνοδωματίου, όοοολα τα σημικά, ένα βουνό ρούχα που σιδέρωσα και τα καλύμματα των καναπέδων που θα τα στρώσω μια και καλή πλέον στο πάρτυ...

Τίποτα δεν έκανες δηλαδή!!!!

Ζήτησα άδεια την Τετάρτη να πάω για νύχια, μαλλί, σούπερ-μάρκετ γιατί είμαι και γκαντέμω βλεπς...

Θα περπατάς και θα πέφτουν τα αρσενικά στο διάβα σου!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kάντυ μου με όλα αυτά τα εδέσματα μόνο επιτυχία μπορεί να έχει το πάρτυ σας!!!:P

Φεφάκι συνεχίζουν τα δέκατα,ε; Ελπίζω να μην είναι τίποτα και σήμερα που θα μείνει στη γιαγιά να γίνει περδίκι!!!

** Κι εμένα μου λείψατε!!! Εμοτικον που στέλνει φιλάκια!!;)

Ντιντι τις φακές να τις τρως με γαύρο. Μόνο τότε συγκρατούν και απορροφούν σωστά το σίδηρο. Μου το είχε πει ο γυναικολόγος αυτό.

Αγγελικούλα τι κάνει η κοράκλα σου; Πως τα πάει;


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχεις σήμερα κ δεν είναι θετικό. γρήγορα να ξαναβρεις τον εαυτό σου γιατρέσσα μου! σε γλυκοφιλώ!

μόλις έβαλα στο φούρνο πίτσα κ στην κατάψυξη ζυμάρι για άλλη φορά.

το μικρό μου είναι με 37.1, χωρίς μύξες, βήχα. είναι κάπως η φωνή της κ η διάθεσή της...μακάρι να το ξεπεράσει ως αύριο.

Είναι καλύτερα σήμερα?

τραχανά δεν θέλει. περιμένει την πίτσα κ τον μπαμπούλη της.

Καλησπέρα φίλες μου

Διαβασα ολα σας τα ποστ,σχολίασα και πάνω που πήγα να ποστάρω με πέταξε έξω και πάνε όλα...

Πολύ σπαστικό...

Σε νιώθω...

Κάγκλυ μου,τι όμορφη η μπανανίτσα!!!Μη σκας για τα ρούχα...Και θα συμφωνήσω με όσα σου λέει σχετικά η Εβίρυ,αλλά και η Κάντυ μας,μιας και είμαι κι εγω στο κλαμπ όσων δεν χωρούν πουθενά,πουθενά,πουθενά,πουθενά...

Τι κακό κι αυτό...

Με εχει ριξει πολύ ψυχολογικά

Σήμερα για να πάω για μάθημα,ξέθαψα μια μπλούζα εγκυμοσύνης

Με δυο ρούχα θα την βγαλω και φετος...

Είχα πει πως θα ξεκινούσα δίαιτα από χθες αλλά είναι πολλοί οι πειρασμοί:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Στο θέμα μας τώρα...Σήμερα εφτιαξα το φαγητό της Κυριακής,μιας και είχα βγάλε το Σάββατο το κρεας από τον καταψύκτη στη συντήρηση και μετά ξεχασα να το βγαλω να ξεπαγωσει

Οπότε εκανα αρνάκι με πατατούλες στο φούρνο.Το τσάκισε ο περιστερης

Ο μικρός κι εγώ φάγαμε κιμά με χυλοπίτες και μακαρόνια αντίστοιχα,φαγητάκι που είχα κάνει το Σάββατο το απόγευμα.Τι περιεργο,τα μακαρόνια με τον κιμά δεν μπορούσε να τα φάει,ενώ και μακαρόνια τρωει και κιμά.Ισως να τον μπερδεψε η διαφορετική πυκνότητα-υφή,μέγεθος των δυο τροφών

Την Κυριακη ντελιβεριασαμε

καλά κάνατε! Αυτοί κλέφτες θα γίνουν?:tongue::tongue::tongue:

Ο συζυγατος μοσχαρακι κοκκινιστό με πατατες τηγανιτες κι εγω κοτόπουλο αλα κρεμ,μη χασω η γουρουνα

Κοτόπουλο αλά κρεμ ε????? Μιαμ μιαμ!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

χαθηκα.... μπαινω διαβαζω λιγο και δεν προλαβαινω να γραψω... πως μου βγηκαν μαζεμενα διάφορα, ουτε που το καταλαβα.... έσκασε και μια αχτιδα δουλειας, τετραωρη βεβαια αλλα απο το ολοτελα... οταν εχω νεότερα θα σας γράψω.

Όλα καλά να πάνε και να την πάρεις την δουλειά κορίτσι μου!

αυτες τις μερες θελω να τελειωσω εκκρεμοτητες, πηγαινω και στη μαμα μου και βοηθαω λιγο στις δουλειες + το δικο μου σπιτι + που ο μικρος εχει αλλάξει πολυ και θελει συνεχεια ενα μάτι επανω του γιατι μπορει να κάνει τρελλες ζημιες... πρωτη φορα εχω την αισθηση οτι "δεν προλαβαινω" !!!!!!

να μην σε πάρει παό κάτω αυτή η αίσθηση. Κάνε τα στραβά μάτια και άσε καμία δουλειά για αργότερα.

αν εχουμε εδω κοριτσια που μιλανε ή διδασκουν πολυ καλα αγγλικα, θα ηθελα την βοηθεια τους....

περαστικα στους αρρώστους, περιστερακι γιατι κοριτσακι σε εχει παρει απο κατω; ξεκινα διαιτα χαλαρα και θα φτιαξει και η ψυχολογια. και μην αγχωνεσαι τοσο με το φαγητο του μικρου. περνανε πολλες φασεις που εχουν να κανουν με την ηλικια.

εγω σημερα θα φτιαξω γεμιστα

Καλημέρα!

καλημέρα και σε σένα Μαριτάκι!

Βρε Μεταξάκι κάνεις δίαιτα πουλάκι μου;;;Μια χαρά κούκλα είσαι καλέ, δε χρειάζεται να πεινάς πουλί μου....λίγο να προσέξεις τα έχασες τα ελάχιστα που θες να χάσεις;)

Ακριβώς!

Να δω πως θα σας μάθω όλες:confused:Είστε και πολλές....σιγά σιγά ε;:rolleyes:

Εννοείται σιγά -σιγά! Δεν θα σε βάλουμε να γράψεις και διαγώνισμα!!!

Καλημερα μαγειροκοριτσακια τι κανετε?

Στο γραφειο κ παλι , χωρις πυρετο σημερα αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατει... θα σπασει βρε κοριτσια το κεφαλι μου παιρνω ντεπον κλπ κ δεν περναει με τιποτα τι να κανω???

Μήπως σε πιάσει καλύτερα το πονσταν?

Δεν εμεινε κ κανενας να κολλησω αφου προλβε αλλος συναδελφος κ μας κολλησε ολους.Μονο ο εν λογω ( καταλαβατε η αυτου μεγαλειοτης) εχει μεινει αλλα αυτος ειναι τοσο στριμενος που ουτε ο πυρετος δεν τον κολλαει .....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Την αλλη βδομαδα γιορταζει ο γιος μου κ θελω να στειλω κερασμα στο προνηπιο. Ειναι ολα κ ολα τα παιδακια στο σχολειο σκαρτα 30. Ειχα δει στις συνταγες της παρεας κεικ ψημενο μεσα σε χωνακια παγωτο κ ελεγα να κανω το κεικ που φτιαχνω σοκολατας κ να στειλω αυτα.Εχω ομως ερωτηση.Τι γλασο να βαλω απο πανω να τα στολισω?Κατι που να μ ην θελει ψυγειο κ να μπορει να μεταφερθει ... Αλλιως για ριξτε καμια ιδεα , τι αλλο να στειλω .....

έχεις ρωτήσει στο σχολείο αν δέχονται σπιτικά κεράσματα? Στο λέω αυτό γιατί εμάς δεν μας επιτρέπουν να στείλουμε κάτι που έχουμε φτιάξει εμείς αλλά μόνο έτοιμα απο ζαχαροπλαστείο ή γκοφρετάκια από σούπερ μάρκετ. Και μου το έιχαν αιτιολογήσει πως δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι νοικοκυρά είναι η κάθε μαμά και προσπαθούν αν αποφύγουν τυχόν ....ατυχήματα.

109772yy3j5rr7gh.gif

δεν το πιατευω!!

καταρχην καλημερα

καταδευτερον περιστερακι επαθα οτι επαθες κι εσυ χθες

και μαλιστα το επαθα την ωρα που πηγαινα να σου γραψω "σε καταλαβαινω το εχω παθει.." και το ΕΠΑΘΑ!!!

πατησα ενα λαθος κουμπι(δεν ξερω και ποιο αν ηξερα θα το ξεριζωνα απο το λαπτοπ αυτη τη στιγμη:evil:) και χαθηκε ενα κατεβατο μηνυμα που εγραφα

σορρυ κοριτσια δεν θα τα ξαναγραψω:cry:

Όπως έγραψα και στο περιστεράκι μας το έχω πάθει κι εγώ και μόνο που δεν έσπασα τον υπολογιστή εκείνη την ώρα!!!:rolleyes:

το μονο που θ γραψω απο οσα ειχα γραψει ειναι:

εβιρυ μια φορα ειχα αναφερει οτι θα γραψω πως κολλαμε τοξοπλασμα και το αμελησα

χθες ειπα να το ψαξω λιγο εκτενεστερα μιας και εχουμε τα κουταβια τωρα

οποτε βρηκα ακριβως τα ιδια πραγματα που θα ελεγα(με πιο πολλες λεπτομεριες ομως) και θα σας τα παραθεσω σε ειδικο μηνυμα

θα το διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον!

φιλια πολλα

δεν ξερω τι να φαω...

ο ντεξτερ θελει παστιτσιο που θα κανει η μαμακα του και εγω λεω να μην μαγειρεψω και να φαω τριτη μερα φακες... λετε να εχουν χαλασει απο την κυριακη που τις μαγειρεψα και τις εχω στη συντηρηση???

δεν νομίζω να έχουν πάθει κάτι.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

α ρε φέφη με την πορτοκαλόπιτα, με κατέστρεψες!!! Την ονειρεύομαι από εχθές. Βρήκα τη συνταγή της Αργυρώς, διάβασα κι εδώ (ποια την έγραψε, ξέχασα, ευχαριστούμε πάντως) και πήρα τα υλικά (τέτοια είναι η κατάσταση μου!!!). Πιστεύω να προλάβω να την ετοιμάσω πριν φύγω ταξίδι, ένα που έχω για τη δουλειά.

Περαστικά στο μικρό σου!

ggeny περαστικά και σε εσένα!

Περιστεράκι κι εγώ πλύνε βάλε είμαι. Ότι κουμπώνει.... Εμείς να 'μαστε καλά. Είδα κι ένα φίλο πρόσφατα που έχασε ένα σωρό κιλά για ένα θέμα υγείας, άστα να πάνε... Όπως είπε και η κάντυ η ομορφιά είναι στη διάθεση και όχι στα κιλά (οκ, αν χάναμε και κανά - δυο θα ανέβαινε η ρημάδα η διάθεση. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Ρίξε μια ματιά δίπλα στη δίαιτα της skybeam, απλή και αποτελεσματική).

Βρε κάντυ πότε θα τα κάνεις όλα αυτά?? Μπρααααβο!!! Αυτό για το κονκασε και το φουρνιστό σουτζουκάκι πολύ με άρεσε. Είμαι του φούρνου γενικά.

Έβιρυ κρίμα, μου αρέσει το κολοκυθάκι, αλλά το φουρνιστό. Για σκ λοιπόν αυτό το φαγητάκι.

Πείτε και κανά παιδικό γλυκάκι βρε κορίτσια να στείλω στον παιδικό για τα γενέθλια της μικρής. Εννοείται ψάχνω κάτι απλό, όχι παντεσπάνια κτλ. Και το μπανανάκι που διάβασα καλό μου φάνηκε, ταιριάζει λετε? Τίποτις άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Έφτιαξα φακές για σήμερα και συνεχίζω τις δουλειές του σπιτιού. Βρήκα τη συνταγή της πορτοκαλόπιτας η οποία είναι της Βέφας. Όπως είδα πιο κάτω είναι παρόμοια με της Τζένης.

ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ (ΒΕΦΑΣ)

Υλικά: 1πακ. φύλλο κρούστας, 200γρ. γιαούρτι, 1φακ. μπέικιν (ή 2κ.σ.), 1φλ. καλαμποκέλαιο, 1/2φλ. ζάχαρη, 2 βανίλιες, ξύσμα 1 πορτοκαλιού, 4 αυγά.

Σιρόπι: 1 1/2φλ. νερό, 2 1/2φλ ζάχαρη, 1φλ χυμό πορτοκαλιού, ξύσμα πορτοκαλιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βάζουμε το γιαούρτι με το μπέικιν σε μπολ, ανακατεύουμε κι αφήνουμε να φουσκώσει.

Στο μίξερ χτυπάμε το καλαμποκέλαιο, τη ζάχαρη, τις βανίλιες, το ξύσμα, τα αυγά.

Τα ενώνουμε με το γιαούρτι και φτιάχνουμε το φύλλο. (εγώ δε σουρώνω σε πιετούλες το φύλλο, αλλά το τσαλακώνω σε μία αφράτη μπάλα, όπως ακριβώς τσαλακώνουμε μία σελίδα χαρτιού για να την πετάξουμε, αλλά αφράτο τσαλάκωμα).

Σε λαδωμένο ταψί βάζουμε σουρωμένα φύλλα σε πιετούλες αφράτες να καλυφθεί ο πάτος.

Στρώνουμε το μίγμα να πάει παντού πάνω και μέσα στα φύλλα.

Ψήνουμε μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.

Βράζουμε το σιρόπι 5΄και περιχύνουμε την πορτοκαλόπιτα.

Βρήκα στο ίντερνετ κάτι πολύ ενδιαφέρον για το άμπε μπα μπλομ που λέγαμε στο κρυφτό το οποίο με εξέπληξε. Όταν μπορείτε διαβάστε το.

http://www.kalyterotera.gr/2012/10/blog-post_2401.html#more

Βρε κορίτσια η Δώρα δε λείπει αρκετές μέρες;

έσκασε και μια αχτιδα δουλειας, τετραωρη βεβαια αλλα απο το ολοτελα... οταν εχω νεότερα θα σας γράψω.

Μακάρι η αχτίδα να γίνει λαμπερός ολόκληρος ήλιος.

αν εχουμε εδω κοριτσια που μιλανε ή διδασκουν πολυ καλα αγγλικα, θα ηθελα την βοηθεια τους....

Εγώ έχω πάρει μόνο το Proficiency, αν είναι κάτι το οποίο γνωρίζω, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Στο γραφειο κ παλι , χωρις πυρετο σημερα αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατει... θα σπασει βρε κοριτσια το κεφαλι μου παιρνω ντεπον κλπ κ δεν περναει με τιποτα τι να κανω???

Κάνε λίγο μασάζ με τα χέρια σου στον αυχένα και στη βάση του κρανίου, εκεί που τελειώνει το κρανίο κι αρχίζει ο αυχένας.

Εβιρακι δυσκολο να φυγουν οι γονεις ειδικα σε ξενη χωρα. Εμενα οι δικοι μου δεν ερχονται Αθηνα δυσανασχετουν!!!

Πολλοί γονείς σκέφτονται έτσι.

Κ η ξαδερφη μου με την οικογενεια της εχουν φυγει Αυστρια ετσι ξεκινησαν για 3 χρονια κ περσυ παρακαλεσαν να κατσουν κ φετος κ θελους οσο περισσοτερο γινετε.

Δεν πειράζει, ας έχουν δουλειά κι ας κάτσουν όσο πάρει εκεί.

Τι γλασο να βαλω απο πανω να τα στολισω?Κατι που να μ ην θελει ψυγειο κ να μπορει να μεταφερθει ...

Μήπως να έβαζες άχνη ανακατεμένη με γάλα ή νερό, έτσι ώστε μόλις το αφήσεις λίγο να στεγνώσει. Αυτό δεν στάζει και δεν τρέχει, αλλά ξεραίνεται. Αν το θες σοκολατένιο, δοκίμασε να φτιάξεις ένα κουταλάκι του γλυκού από άχνη, κακάο και γάλα πώς θα βγει κι αν βγει καλό φτιάξτο όλο έτσι.

Καλημερούδια!!!

Επιστρέψαμε κι εμείς.... Ψόφιοι βέβαια αλλά όλα πηγαν καλά!;)

Γεια σου Ελένη, περάσατε ωραία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...