Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 20 λεπτά , Mado10 είπε:

      Καλησπέρα, έκανα χτες την εμβρυομεταφορα.. οι βλαστοκυστες ήταν μια 5 ημερων 1AA και η άλλη 6 ημερών 4ΒΒ.. όπως τις άλλες φορές δλδ όποτε είμαι κάπως συγκρατημένη.. 

      Αν με ενοχλεί κάτι ήταν που μου είπε η εμβρυολογος ότι δεν είναι τέλειες αλλά είναι καλές.. εγώ με αυτά που διαβάζω δεν τις θεωρώ καλές βέβαια αλλά τι να πω θα μάθω 18/7 

      ειχε καμία άλλη πετυχημένη εγκυμοσύνη με παρόμοιες βλαστοκυστες; 

      Καλησπέρα, είσαι σε αναμονή για δοτρια εννοείς; Εγώ είχα κάνει χαρτιά  Ιανουάριο κ είχαμε βλαστοκυστες τέλη Μαΐου. 
      Αλλά δεν ειχαμε ζητήσει κάτι όπως πχ ίδια ομάδα αίματος με την δοτρια.

      Μηπως έχετε ζητήσει κάτι κ δεν βρίσκουν ; 
      Ο γιατρός τι σας λεει;

       

       

      πρίν από 4 λεπτά , LeneL είπε:

      Καλησπέρα! Δε σας έχουν ενημερώσει γιατί τόση αναμονή; Έχετε ζητήσει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με την ομοιότητα πχ ή την ομάδα αίματος; Εμείς Σεπτέμβριο υπογράψαμε και Νοεμβριο έκανα την ετ.. και βασικά είχα εγώ ένα θέμα τον Οκτώβριο αλλιώς ή ωοληψια της δότριας είχε γίνει τέλη Σεπτεμβρίου..

      Eίμαστε σε αναμονή δότριας, ναι. κάναμε τα χαρτιά μας Δεκέμβριο και ενώ μας είχαν δώσει 2-3 μήνες περιπου, έχουμε φτάσει Ιούλιο. Τελευταία φορά που ρωτήσαμε κάπου στον Μάιο μας είπαν ότι περιμένουν κάποιες τελευταία αποτελέσματα και μέσα στον Ιούνιο θα γίνει και σύνδεση ζευγαριών - δοτριών . ακόμα όμως τίποτα. Κατάλαβαμε ότι έχουν κάνει μία ομάδα δοτριών και ζευγαριών ώστε να γίνονται οι εξετάσεις και ότι άλλο κάνουν μαζί, συγκεντρωτικά. Δεν έχουμε ζητήσει κάτι ιδιαίτερο. την ομάδα αίματος μας είχαν πει ότι βρίσκουν την ίδια από μόνοι τους.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ωραίο το σπανακόρυζο. εγώ δεν προλαβαίνω για φρέσκο σπανάκι. οπότε μαγειρεύω μπαρμπα στάθη.

Αλήθεια, είναι ωραίο αυτό? Δεν το έχω πάρει ποτέ.

Κι εμένα μου έμεινε ένα πλυντήριο αμανατι με σκούρα... χθες το βράδυ με κοίταζε, με κοίταζε δεν υπέκυψα ... οπότε, απόψε λέω να μην κοιμηθούμε κατάσταση ... να φύγουν ! :cool:

Αχ!!! Κι εγώ μια από τα ίδια...

μμμμμμ είναι στον άνθρωπο... αν το αντέχεις (-χετε) έχει καλώς.. περάσαμε κι εμείς ένα διάστημα αρκετά μεγάλο κιόλας που ερχόντουσαν και τα δυο στο κρεββάτι μετά ευτυχώς ξέκοψαν...

η αλήθεια είναι, για να είμαι τελείως αντικειμενική, ότι κανονικά εξ αρχής πρέπει να το κόψεις... :cool::cool: μπορείς ???

Νομίζω πως δεν μπορώ... Αν συνεχίσει έτσι, θα μάθω κι εγώ να κοιμάμαι μαζί του "γλυκά", όπως λέει και η fefi.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κάτι έχεις σήμερα κ δεν είναι θετικό. γρήγορα να ξαναβρεις τον εαυτό σου γιατρέσσα μου! σε γλυκοφιλώ!

μόλις έβαλα στο φούρνο πίτσα κ στην κατάψυξη ζυμάρι για άλλη φορά.

το μικρό μου είναι με 37.1, χωρίς μύξες, βήχα. είναι κάπως η φωνή της κ η διάθεσή της...μακάρι να το ξεπεράσει ως αύριο.

τραχανά δεν θέλει. περιμένει την πίτσα κ τον μπαμπούλη της.

Link to comment
Share on other sites

ηλιαχτίδα μου νόστιμο είναι το άτιμο, αλλά σίγουρα, αν είχα τη χρονική δυνατότητα θα μαγείρευα με φρέσκο.

πολλές φορές η μαμά μου μας στέλνει με βιολογικό σπανάκι από το χωριό. ή πίτες.

Link to comment
Share on other sites

εβιρι στειλε ενα κομματι κι απο εδω απο την σοκολατοπιτα!!!!!

Ε ε ε ε ε έρχεται. Δεν ήταν σοκολατόπιτα, αλλά μασούρι.

να σου πω το φυλλο τι φυλλο ηταν?

Έφτιαξα ένα φύλλο για πίτες που μου περίσσεψε ένα κομμάτι. Συγκεκριμένα, έβαλα 2φλ αλεύρι, 1κ.γ. ξύδι, 2κ.σ. σπορέλαιο, λίγο αλάτι και νερό περίπου 1φλ (όχι γεμάτο).

φεφικο βαρυ φαγητο!! αλλα με το κυμινο απο την πολη πρεπει να εγιναν χαρμα!!!

Όπως το είπε η Φέφη, τα νόστιμα σουτζουκάκια θέλουν αρκετό κύμινο και αρκετό σκόρδο.

Έβιρι ελπίζω να μην χειροτερέψουν τόσο τα πράγματα ώστε να σκεφτόμαστε να φύγουμε μετανάστες:?

Μακάρι Παναγία μου.

ευχαριστώ για τις ιδέες!:-D

Όποτε μας χρειαστείς εδώ είμαστε πάλι.:-D:grin:

Μακάρι να μπορούσα να φύγω Εβιρι αλλά δύσκολο....το θέλω τόσο πολύ αλλά ο άντρας μου δε πείθεται εύκολα, και σκέφτομαι και τους γονείς μου..η αδερφή μου έχει ξενιτευτεί ήδη εδώ και 2 χρόνια, πως να τους αφήσω και εγώ;

Σε καταλαβαίνω, εγώ είμαι μοναχοπαίδι και στους γονείς μου είπα ότι θα μείνουμε εδώ περίπου 2-3 χρόνια για να μην στενοχωριούνται. Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να τους λέω, ότι τώρα που έχουμε την πόρτα της Γερμανίας ανοιχτή θα κάτσουμε όσο μπορούμε. Έτσι αόριστα τους το λέω, χωρίς να αναφέρω μήκος ετών.

Αν χρειαστεί να βγεις στο εξωτερικό για να ζήσετε μια καλύτερη ζωή οικογενειακά να συζητήσεις με τους δικούς σου το ενδεχόμενο να τους πάρεις μαζί σου, αφού περάσει το πρώτο διάστημα.

Εγω απο την Παρασκευ το βραδυ ειμαι με 39 πυρετο ανα 3 ωρες χαλια.Συν πονολαιμος,πονοκεφαλος κ μυικοι πονοι ...ΣΗμερα λιγο καλυτερα με δεκατα 37,8 αλλα δυστυχως ηρθα γραφειο.

Πωρε κοριτσάκι μου, τι έπαθες κι εσύ.:shock::shock::shock::shock: Κρίμα που πήγες τόσο σύντομα στη δουλειά σου, αυτό δεν είναι καλό, να προσέχεις γιατί μπορεί να χειροτερέψεις πάλι.

Εβιρι χειμαρος ιδεων εισαι !!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Έβιρι ή όποια μπορεί: τα κολοκυθάκια τα γεμιστα που έγραψες για την καταρόλα γίνονται και στο φουρνο εξίσου γρήγορα?

Όχι, στο φούρνο θέλουν περίπου 1 ώρα, όπως και τα άλλα γεμιστά φούρνου. Στην κατσαρόλα μου έχει τύχει σε λίγο πιο δυνατή φωτιά να γίνουν μέσα σε 20' και το περισσότερο που έχουν πάρει είναι σκάρτα 45'.

Καλημέρα κοριτσάκια, καλησπέρα πρεπει να πω αλλά μου αρέσει καλύτερα το καλημέρα!!!

χαχαχαχα

Για πες συνταγή για πορτοκαλόπιτα; Μου αρέσει τρελά-αυτή που είναι σαν πεταμένα φύλλα μέσα, καταλαβαίνετε τι λέω ε;;:confused:

Μωρέ, εγώ έχω μία τέλεια συνταγή. Την έχω ξαναβάλει στο παρελθόν εδώ. Θα ψάξω να την βρω να σου δώσω κι εγώ τη δικιά μου.

οπότε μαγειρεύω μπαρμπα στάθη.

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Τον ίδιο;;;;;

αυτό το γουρουνόπουλο... ήταν μαχαιριά !

χαχαχαχα

Μου άρεσε το σύστημά τους που υπογράφετε εσείς και τα παιδιά ! Να και κάτι καλό !

Αναγνωρίζω και τα καλά τους και για να είμαι δίκαιη τα αναφέρω.

Το έχω ξαναγράψει ???? δεν τα τηγανίζω ούτε τα ψήνω... απευθείας στο πυρέξ ένα κονκασέ κάτω, σουτζουκάκια, άλλο ένα από πάνω - λαδάκι αλατάκι πιπεράκι και βουρ στον φούρνο !!!! Γίνονται πιο ελαφριά και πεντανόστιμα ! :wink:

Έξυπνοοοοοο

Ζήτησα άδεια την Τετάρτη να πάω για νύχια, μαλλί, σούπερ-μάρκετ γιατί είμαι και γκαντέμω βλεπς...

Θα κάνετε παρτάκι του κοριτσιού;

το μικρό μου είναι με 37.1, χωρίς μύξες, βήχα. είναι κάπως η φωνή της κ η διάθεσή της...μακάρι να το ξεπεράσει ως αύριο.

Αχ, όχι πάλι από την αρχή, είδατε και πάθατε να σας περάσει η προηγούμενη ίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες μου

Διαβασα ολα σας τα ποστ,σχολίασα και πάνω που πήγα να ποστάρω με πέταξε έξω και πάνε όλα...

Πολύ σπαστικό...

Κάγκλυ μου,τι όμορφη η μπανανίτσα!!!Μη σκας για τα ρούχα...Και θα συμφωνήσω με όσα σου λέει σχετικά η Εβίρυ,αλλά και η Κάντυ μας,μιας και είμαι κι εγω στο κλαμπ όσων δεν χωρούν πουθενά,πουθενά,πουθενά,πουθενά...

Τι κακό κι αυτό...

Με εχει ριξει πολύ ψυχολογικά

Σήμερα για να πάω για μάθημα,ξέθαψα μια μπλούζα εγκυμοσύνης

Με δυο ρούχα θα την βγαλω και φετος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο θέμα μας τώρα...Σήμερα εφτιαξα το φαγητό της Κυριακής,μιας και είχα βγάλε το Σάββατο το κρεας από τον καταψύκτη στη συντήρηση και μετά ξεχασα να το βγαλω να ξεπαγωσει

Οπότε εκανα αρνάκι με πατατούλες στο φούρνο.Το τσάκισε ο περιστερης

Ο μικρός κι εγώ φάγαμε κιμά με χυλοπίτες και μακαρόνια αντίστοιχα,φαγητάκι που είχα κάνει το Σάββατο το απόγευμα.Τι περιεργο,τα μακαρόνια με τον κιμά δεν μπορούσε να τα φάει,ενώ και μακαρόνια τρωει και κιμά.Ισως να τον μπερδεψε η διαφορετική πυκνότητα-υφή,μέγεθος των δυο τροφών

Την Κυριακη ντελιβεριασαμε

Ο συζυγατος μοσχαρακι κοκκινιστό με πατατες τηγανιτες κι εγω κοτόπουλο αλα κρεμ,μη χασω η γουρουνα

Link to comment
Share on other sites

Κάντυ μου κάνεις κάποια συγκεκριμένη διαιτα;

Σε θαυμάζω για την αυτοσυγκράτησή σου

Πσιτευω ότι κι εγω αμα ξεκινησω,μετα από 2-3 μερες θα στρωσω και θα το πάρω "ζεστά"Το θεμα είναι να ξεκινήσω...Δεν ανεβαινει η διαθεση με τίποτα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

χαθηκα.... μπαινω διαβαζω λιγο και δεν προλαβαινω να γραψω... πως μου βγηκαν μαζεμενα διάφορα, ουτε που το καταλαβα.... έσκασε και μια αχτιδα δουλειας, τετραωρη βεβαια αλλα απο το ολοτελα... οταν εχω νεότερα θα σας γράψω.

αυτες τις μερες θελω να τελειωσω εκκρεμοτητες, πηγαινω και στη μαμα μου και βοηθαω λιγο στις δουλειες + το δικο μου σπιτι + που ο μικρος εχει αλλάξει πολυ και θελει συνεχεια ενα μάτι επανω του γιατι μπορει να κάνει τρελλες ζημιες... πρωτη φορα εχω την αισθηση οτι "δεν προλαβαινω" !!!!!!

αν εχουμε εδω κοριτσια που μιλανε ή διδασκουν πολυ καλα αγγλικα, θα ηθελα την βοηθεια τους....

περαστικα στους αρρώστους, περιστερακι γιατι κοριτσακι σε εχει παρει απο κατω; ξεκινα διαιτα χαλαρα και θα φτιαξει και η ψυχολογια. και μην αγχωνεσαι τοσο με το φαγητο του μικρου. περνανε πολλες φασεις που εχουν να κανουν με την ηλικια.

εγω σημερα θα φτιαξω γεμιστα


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι πρωϊνη σήμερα, τι κάνετε;

Φέφη το ρωτάς; Στην αδερφούλα και στην μανούλα δεν ντρεπόμαστε, τέλεια όσα έφτιαξε.

Εγω τις πατάτες δεν μπορώ να τις φάω κρύες. Τι κακό κι αυτό. είναι το μόνο φαγητό που δεν κρατάω σε ψυγείο. Αλλά ζεστές είναι θεϊκες.

Αλήθεια όσες φτιάχνετε γιαχνί με λουκάνικο, τι λουκάνικο βάζετε;

Συνταγή για πορτοκαλόπιτα είχα κι εγω αυτή με το φύλλο κρούστας αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου. Αν τη βρω θα τη βάλω.

Περιστέρω προσπάθησε σιγά σιγά όχι καταπιεστικά να χάσεις κάποια κιλά, αν σου χαλάνε τη διάθεση. Βάλε π.χ στόχο τα Χριστούγεννα. Κρίμα να χαλιέσαι για τα βρωμόκιλα.

Ταζ καλή αρχή με τη δουλειά. Δεν πειράζει και 4ωρο μια χαρά είναι.

Εγώ σήμερα έβγαλα αρνάκι μάλλον για γιουβέτσι το προορίζω.

Φιλάκια και να έχετε μια όμορφη μέρα!!!


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μακάρι να έβρισκα και εγώ μια τεράωρη δουλίτσα....θα με βόλευε πολύ αλλά σκοτάδι στον ορίζοντα....δε βαριέσαι!:D

Τελικά χτες φάγαμε πρόχειρα οι γυναίκες του σπιτιού και μαγείρεψα κανονικό φαγητό το απόγευμα για να δώσω στη μικρη στο σχολείο σήμερα κι να φάει κι ο αντρούλης μου που γύρισε στις 9:30 το βράδυ. Έφτιαξα λεμονάτο μοσχάρι και έβρασα μανέστρα αντί για ρύζι και ήταν θεικός ο συνδυασμός!:D

Ευτυχώς μας έμεινε μοσχάρι και για σήμερα.

ταζ δε ξέρω πόσο καλά αγγλικά θέλεις...θέλεις να μου πεις τι ακριβώς μήπως μπορώ να σε βοηθήσω; Αν και αρχίζω και τα ξεχνάω, αφού δε τα εξασκώ:confused:

Περαστικά στα αρρωστούλικα, είναι περίεργος ο καιρός. Η βαφτιστήρα μέσα σε ένα μήνα έχει 2η φορά πυρετό και πονόλαιμο.

Βρε Μεταξάκι κάνεις δίαιτα πουλάκι μου;;;Μια χαρά κούκλα είσαι καλέ, δε χρειάζεται να πεινάς πουλί μου....λίγο να προσέξεις τα έχασες τα ελάχιστα που θες να χάσεις;)

Να δω πως θα σας μάθω όλες:confused:Είστε και πολλές....σιγά σιγά ε;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μαγειροκοριτσακια τι κανετε?

Στο γραφειο κ παλι , χωρις πυρετο σημερα αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατει... θα σπασει βρε κοριτσια το κεφαλι μου παιρνω ντεπον κλπ κ δεν περναει με τιποτα τι να κανω???

Δεν εμεινε κ κανενας να κολλησω αφου προλβε αλλος συναδελφος κ μας κολλησε ολους.Μονο ο εν λογω ( καταλαβατε η αυτου μεγαλειοτης) εχει μεινει αλλα αυτος ειναι τοσο στριμενος που ουτε ο πυρετος δεν τον κολλαει .....

Φεφακι καλα εκανες κ ζητησες ταπερακια απο την αδερφη σου!! Μακαρι να ειχα κ εγω τον αδερφο μου κοντα κ ας του εστελνα καθε μερα ταπερακια!! Περαστικα στην μικρουλα σου μωρε.Μακαρι να μην ειναι τπτ κ να το περασει ετσι στο ποδι .

Λοβ , εσυ ξεπατωθηκες βρε κοριτσι!!! χαλαλι της ομως το παρτακι με αυτα χαιρονται τα πιτσιρικια κ ειμαι σιγουρη πως θα τα κανεις ολα θεικα!! Οσο για την διαιτα εσυ το πηρες πολυυυυ ζεστα μπραβο σου!!!

Εβιρακι δυσκολο να φυγουν οι γονεις ειδικα σε ξενη χωρα. Εμενα οι δικοι μου δεν ερχονται Αθηνα δυσανασχετουν!!! Κ η ξαδερφη μου με την οικογενεια της εχουν φυγει Αυστρια ετσι ξεκινησαν για 3 χρονια κ περσυ παρακαλεσαν να κατσουν κ φετος κ θελους οσο περισσοτερο γινετε.

Περιστερακι σουπερ μαμα , μην αγχωνεσαι βρε για τα κιλακια. Εγω οσο ελεγα πως παχυνα κ πως εγινα ετσι τοσο περισσοτερο ετρωγα.Τωρα εχω χαλαρωσει κ παψ σιγα σιγα κ κατι γινετε.Δυστυχως δεν χαννται ρε γμτ απο την μια στιγμη στην αλλη... τι κακο κ αυτο

Καγκλη αντε κ καρπουζακι!!!! Για το γιαχνι που ρωτας με χωριατικο θα ελεγα ταιριαζει καλυτερα. Τωρα τι χωριατικο αναλογα τι τρωτε αλλοι προτιμουν μ επρασο ,αλλοι με πορτοκαλι , ειναι θεμα γευσης.

Ηλιαχτιδα κ εμας ο μικρος στο κρεββατι μας εχει φωλιασει.Ετσι εκανε κ ο μεγαλος κ σιγα σιγα μονος του ξεκοψε. Μπριζολες με ρυζακι μαζι τις εκανες ???

Για φαγακι σημερα εχουμε ρεβυθια με κριθαρακι κοκκινα κ φασολια σαλατα ( αυτα τα πρασινα τα λεπτα νομιζω αμπελοφασουλα τα λενε ). Εγω εχω φερει μπιφτεκακια με σαλατουλα μπας κ μπορεσω κ φαω λιγο .

κοριτσια τα φωτα σας.

Την αλλη βδομαδα γιορταζει ο γιος μου κ θελω να στειλω κερασμα στο προνηπιο. Ειναι ολα κ ολα τα παιδακια στο σχολειο σκαρτα 30. Ειχα δει στις συνταγες της παρεας κεικ ψημενο μεσα σε χωνακια παγωτο κ ελεγα να κανω το κεικ που φτιαχνω σοκολατας κ να στειλω αυτα.Εχω ομως ερωτηση.Τι γλασο να βαλω απο πανω να τα στολισω?Κατι που να μ ην θελει ψυγειο κ να μπορει να μεταφερθει ... Αλλιως για ριξτε καμια ιδεα , τι αλλο να στειλω ..... Για τις δασκαλες θα κανω ενα μικρο ταψακι πορτοκαλοπιτα .Μαριτακι γραφω συνταγη με μι αεπιφυλαξη στο σιροπι θα επιβεβαιωσω σπιτι το απογευμα κ αν χρειαστει διορθωση θα σου πω .

1/2 κιλο φυλλο κρουστας

300 γρ γιαουρτι

4 αυγα

1 ποτηρι λαδι

1 ποτηρι ζαχαρη

1 φακελακι μπεικιν

ξυσμα απο 3-4 πορτοκαλια ( η οσο θες εσυ αναλογα τα γουστα)

σιροπι

1 1/2 ποτηρι ζαχαρη

1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι

2 ποτηρια νερο 1 ξυλο κανελλας

( τα ποτηρια ειναι νερου)

Λαδωνουμε λιγο ενα ταψακι. Αφηνουμε το φυλλο εξω ανοιχτο να μαραθει κ μετα το τριβουμε με τα χερια μεσα στο ταψι. Χτυπαμε το λαδι με την ζαχαρη, μετα ριχνουμε κ τα αυγα κ χτυπαμε ακομα λιγο. Τελος ανακατευουμε το γιαουρτι με το μπεικιν κ το ριχνουμε κ αυτο στο μειγμα.Ριχνουμε κ το ξυσμα ανακατευουμε κ το ριχνουμε στο ταψι πανω απο τα φυλλα.

Τα φυλλα αν θελουμε τα βαζουμε πρωτα λιγο κ τα ψηνουμε κανα 10 λεπτο αλλα δεν ειναι απαραιτητο.

Για το σιροπι βραζουμε ολα τα υλικα μαζι .ΑΠο την στιγμη που θα παρει βραση μετραμε 6 λεπτα κ κλεινουμε.

Σιροπιαζουμε γλυκο ζεστο σιροπι κρυο.

Link to comment
Share on other sites

109772yy3j5rr7gh.gif

δεν το πιατευω!!

καταρχην καλημερα

καταδευτερον περιστερακι επαθα οτι επαθες κι εσυ χθες

και μαλιστα το επαθα την ωρα που πηγαινα να σου γραψω "σε καταλαβαινω το εχω παθει.." και το ΕΠΑΘΑ!!!

πατησα ενα λαθος κουμπι(δεν ξερω και ποιο αν ηξερα θα το ξεριζωνα απο το λαπτοπ αυτη τη στιγμη:evil:) και χαθηκε ενα κατεβατο μηνυμα που εγραφα

σορρυ κοριτσια δεν θα τα ξαναγραψω:cry:

το μονο που θ γραψω απο οσα ειχα γραψει ειναι:

εβιρυ μια φορα ειχα αναφερει οτι θα γραψω πως κολλαμε τοξοπλασμα και το αμελησα

χθες ειπα να το ψαξω λιγο εκτενεστερα μιας και εχουμε τα κουταβια τωρα

οποτε βρηκα ακριβως τα ιδια πραγματα που θα ελεγα(με πιο πολλες λεπτομεριες ομως) και θα σας τα παραθεσω σε ειδικο μηνυμα

φιλια πολλα

δεν ξερω τι να φαω...

ο ντεξτερ θελει παστιτσιο που θα κανει η μαμακα του και εγω λεω να μην μαγειρεψω και να φαω τριτη μερα φακες... λετε να εχουν χαλασει απο την κυριακη που τις μαγειρεψα και τις εχω στη συντηρηση???

(πατσιτσιο δεν τρωω γιατι δεν θα προλαβει να μου το φερει πριν παω στο μαθημα, ισως φαω το βραδυ)


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ για την τοξοπλάσμωση και τον παρεξηγημένο ρόλο της γάτας.

Σκέφτεστε να πάρετε γατούλα αλλά δεν το αποφασίζετε γιατί σας λένε συχνά ότι «γάτες και εγκυμοσύνη δεν συμβιβάζονται» ή ότι «οι γάτες προκαλούν στειρότητα»;

Έχετε γατούλα αλλά και προβλήματα με τους γείτονές σας γιατί φοβούνται ότι η γατούλα «θα τους κολλήσει τοξόπλασμα»;

Η απάντηση στα ερωτήματα αυτά βρίσκεται στην ενημέρωση σχετικά με την τοξοπλάσμωση.

Τι είναι η τοξοπλάσμωση;

Η τοξοπλάσμωση είναι ένα συνήθως χρόνιο παρασιτικό νόσημα των ζώων και του ανθρώπου σε ολόκληρο τον κόσμο και οφείλεται στο πρωτόζωο παράσιτο Toxoplasma gondii.

Στους ιστούς του ανθρώπου και των ζώων παράγονται οι “κύστεις” του τοξοπλάσματος μέσα στις οποίες το παράσιτο επιβιώνει ολόκληρη τη ζωή του μολυσμένου ατόμου ή ζώου.

Πώς μεταδίδεται;

Η μετάδοση του παρασίτου στον άνθρωπο γίνεται:

α) με τις “κύστεις” του παρασίτου,

όταν καταναλώνεται ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας μόσχου, προβάτου, χοίρου κ.ά. (κιμάς, γύρος, σουβλάκι κ.ά.). Στη χώρα μας είναι μολυσμένα σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή, ένα στα τέσσερα πρόβατα, αίγες κ.α.

β) με τις ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου,

όταν καταναλώνονται άπλυτα ή ατελώς πλυμένα μολυσμένα φρούτα, λαχανικά, χόρτα.

γ) με τα μεροζωΐδια του παρασίτου,

που βρίσκονται στο αίμα της εγκύου (ανθρώπου και ζώου) και το γάλα της μητέρας και είναι δυνατόν να μολύνουν αντίστοιχα, τα έμβρυα και τα νεογέννητα.

Πώς σχετίζεται η γάτα με τη μετάδοση;

Η γάτα ΔΕΝ σχετίζεται άμεσα με τη μόλυνση του ανθρώπου ή των ζώων με το παράσιτο, επειδή το κρέας της δεν καταναλώνεται στη χώρα μας. Η γάτα διασπείρει μόνο τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου στο περιβάλλον.

Όταν η γάτα μολύνεται για πρώτη ή δεύτερη φορά με το παράσιτο (οι γάτες χωρίς ιδιοκτήτη με την κατανάλωση ωμού κρέατος, με τρωκτικά κ.ά.) αποβάλλει σε λίγες εβδομάδες μαζί με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου, οι οποίες καθίστανται ώριμες σε διάστημα 2-4 ημερών (όταν οι συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας του περιβάλλοντος είναι άριστες). Ο άνθρωπος και τα ζώα μολύνονται μόνο με τις ώριμες ωοκύστεις.

Όταν η γάτα μολύνεται για δεύτερη ή τρίτη φορά με το παράσιτο, τότε αναπτύσσεται σε αυτή ανοσία, με αποτέλεσμα να διακόπτεται ο πολλαπλασιασμός του παρασίτου και να μη αποβάλλονται άωρες ωοκύστεις στο περιβάλλον. Συνολικά η γάτα σε ολόκληρη τη ζωή της αποβάλλει άωρες ωοκύστεις του παρασίτου για 2-20 ημέρες.

Στη χώρα μας η συχνότητα μόλυνσης της γάτας που τρέφεται με ωμό κρέας, ποντίκια κ.α. είναι μόνο 0.9%, ενώ η κατοικίδια γάτα έχει ελάχιστες πιθανότητες να μολυνθεί με το παράσιτο, επειδή συνήθως δεν καταναλίσκει ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας, ποντίκια κ.α.

Τι συνέπειες έχει η τοξοπλάσμωση στον άνθρωπο;

Αλλοιώσεις και συμπτώματα του νοσήματος εμφανίζονται συνήθως στο 30% των μολυσμένων ατόμων και αφορούν σχεδόν κατά κανόνα στην πρώτη μόλυνση του ατόμου με το παράσιτο ή σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα.

Τι επιπτώσεις έχει για τις εγκύους;

Η μόλυνση ή η αναζωπύρωση του νοσήματος έχουν σοβαρές επιπτώσεις, όταν συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (παρατηρείται σε 1-120/10.000 εγκύους). H μόλυνση του εμβρύου κατά το πρώτο τρίτο της εγκυμοσύνης είναι πιθανόν να προκαλέσει την αποβολή του (από τις 1.000 αποβολές που παρατηρούνται στον άνθρωπο οι 2-8 οφείλονται στην τοξοπλάσμωση), ενώ η μόλυνση του εμβρύου κατά το δεύτερο ή το τρίτο στάδιο της εγκυμοσύνης είναι πιθανόν να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα σε αυτό.

Στις γυναίκες που έχουν μολυνθεί τουλάχιστον έως 4-6 μήνες πριν τη σύλληψη, αναπτύσσεται ανοσία που συνήθως προφυλάσσει το έμβρυο κατά τις μελλοντικές μολύνσεις με το παράσιτο. Επίσης, όταν τίθεται έγκαιρα η διάγνωση στην έγκυο και ακολουθείται η αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή μειώνεται σημαντικά η πιθανότητα να μολυνθεί το έμβρυο.

Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή;

Η φαρμακευτική αγωγή κατά του παρασίτου γίνεται συνήθως στον άνθρωπο και σπανίως στα ζώα και είναι αποτελεσματική μόνον κατά την οξεία φάση ή κατά τις αναζωπυρώσεις του νοσήματος (το παράσιτο είναι ευαίσθητο και καταστρέφεται, όταν βρίσκεται έξω από τα κύτταρα κατά τη διάρκεια των 8 πρώτων μηνών της μόλυνσης, ενώ είναι απρόσβλητο, όταν βρίσκεται μέσα στα κύτταρα ή μέσα στις “κύστεις”). Γι αυτό, η φαρμακευτική αγωγή είναι άσκοπη κατά τη χρόνια φάση της τοξοπλάσμωσης (μετά τους 8 πρώτους μήνες της μόλυνσης) και καθίσταται επικίνδυνη κατά το πρώτο ήμισυ της εγκυμοσύνης, επειδή η pyrimethamine (φάρμακο επιλογής), μειώνει τη σύνθεση του φολικού οξέος στο παράσιτο, αλλά επίσης σε μητέρα και έμβρυο (κίνδυνος τερατογένεσης).

Πώς μπορούμε να προφυλαχθούμε;

Ο άνθρωπος περιορίζει τις πιθανότητες μόλυνσής του με το παράσιτο:

• όταν καταναλώνει βρασμένο ή κατεψυγμένο κρέας

• όταν πλένει καλά τα φρούτα και τα λαχανικά που τρώγονται ωμά (μαρούλι, ντομάτες, μήλα κ.ά.)

• όταν πλένει καλά τα χέρια και τα αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν κατά το χειρισμό του ωμού κρέατος,

• όταν πίνει βρασμένο ή παστεριωμένο γάλα

• όταν καθαρίζει την αμμοδόχο της γάτας τουλάχιστον κάθε 1-2 ημέρες

• όταν χρησιμοποιεί γάντια κατά τη φροντίδα του κήπου

Για να προληφθεί η μόλυνση της γάτας με το παράσιτο χορηγείται στο ζώο μόνο βρασμένο κρέας (οι “κύστεις” καταστρέφονται στους 66°C) ή κατεψυγμένο κρέας (οι “κύστεις” καταστρέφονται σε 3 ημέρες στους -20° C).

Η μόλυνση των φυτοφάγων και των παμφάγων ζώων αποτρέπεται, όταν τα ζώα δεν έρχονται σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας ή τα κόπρανα της γάτας απομακρύνονται κάθε 1-2 ημέρες και κλείνονται σφιχτά σε νάϋλον σακούλα.

Συνοψίζοντας...

Για να είμαστε ασφαλείς και εμείς και τα κατοικίδιά μας από το τοξόπλασμα, θα πρέπει απλά να τηρούμε τους βασικούς κανόνες υγιεινής.

Ο σκύλος δεν έχει κάποια σχέση με την τοξοπλάσμωση.

Αν έχουμε γατούλα και προσέχουμε την διατροφή της, αλλά και την καθαριότητα της άμμου της, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μόλυνσής της.

Η σωστή ενημέρωση μας ηρεμεί, επειδή απομακρύνει την προκατάληψη.


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχεις σήμερα κ δεν είναι θετικό. για να το λες εσύ κάαααατι θα έχω ... :| γρήγορα να ξαναβρεις τον εαυτό σου γιατρέσσα μου! σε γλυκοφιλώ!

.....

το μικρό μου είναι με 37.1, χωρίς μύξες, βήχα. είναι κάπως η φωνή της κ η διάθεσή της...μακάρι να το ξεπεράσει ως αύριο.

τραχανά δεν θέλει. περιμένει την πίτσα κ τον μπαμπούλη της.

Σπεράντζα Βρανά η Ρύπα μας ??? ώχου το μωρέ το ψυχάκι μου - να μην είναι τπτ εύχομαι στα καπάκια κι άλλη ιωσούλα .... :|

πουθενά,πουθενά,πουθενά,πουθενά...

Τι κακό κι αυτό...

Με εχει ριξει πολύ ψυχολογικά

.....

Με δυο ρούχα θα την βγαλω και φετος...

Σε ρίχνει ψυχολογικά γιατί δεν το παίρνεις απόφαση να ξεκινήσεις.... και μάλλον αντί να μειώσεις ποσότητες λες από μέσα σου "αφού είμαι που είμαι ας το φάω κι αυτό" ξέρω, ξέρω έχω εντρυφήσει...

είναι μέχρι να κάνεις την αρχή...

μέχρι να πεισμώσεις και πάλι !:rolleyes:

...μη χασω η γουρουνα

δεν θέλω τέτοιους χαρακτηρισμούς !!!!!!!!!! Να έχεις αυτοπεποίθηση - δεν έχουν σημασία τα παραπάνω κιλά ! Ξέρεις πόσες γυναίκες ειλικρινά άσχημες έχω συναντήσει στη ζωή μου που την έχουν δει -τουλάχιστον- Λίζ Τέυλορ και σε πείθουν κιόλας όχι τπτ άλλο !

Η ομορφιά δεν έχει να κάνει με το τί γράφει η ζυγαριά... το θέμα των κιλών, από την στιγμή που σε (μας) ενοχλεί -για να αναφέρομαι γ ε ν ι κ ά- έχει να κάνει με εμάς τις ίδιες, με το σώμα μας, με το πώς κινούμαστε κλπ δεν έχει να κάνει με το αν είμαστε είτε όμορφες είτε άσχημες ... :cool:

Κάντυ μου κάνεις κάποια συγκεκριμένη διαιτα; Κάνω αυτή την δίαιτα που έκανα παλιά με την διαιτολόγο αλλά δεν βλέπω ... φως μόνο -1 έδειξε... δεν πειράζει, εγώ θα συνεχίσω κι όσο χάσω καλό είναι από το ολότελα που λένε και στο χωριό μου :rolleyes:

Σε θαυμάζω για την αυτοσυγκράτησή σου

Είμαι σε φάση Περιστέρω που δεν μπορώ να ζοριστώ υπερβολικά και για το θέμα των κιλών... απλά, θέλω να τρώω κάτι όσες ώρες είμαι στο γραφείο για να μην γουρουνιάζω το βράδυ.... βέβαια, εγώ προσωπικά, είμαι κι άνθρωπος που αν δεν έχω τον βούρδουλα από πάνω (βλ. το εβδομαδιαίο ζύγισμα επί πληρωμή:rolleyes:) δεν αποδίδω το ίδιο...

σκέφτομαι μπας και πάρω τπτ βοηθητικό αφού το κάνω που το κάνω μπας και ξεμπλοκάρει λίγο ο μεταβολισμός μου - γιατί, το γυμναστήριο, το ξεχνάμε ! :cool:

καλημερα

χαθηκα.... μπαινω διαβαζω λιγο και δεν προλαβαινω να γραψω... πως μου βγηκαν μαζεμενα διάφορα, ουτε που το καταλαβα.... έσκασε και μια αχτιδα δουλειας, τετραωρη βεβαια αλλα απο το ολοτελα... οταν εχω νεότερα θα σας γράψω. Μπράβο Ταζουλίνι ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά !

...

αν εχουμε εδω κοριτσια που μιλανε ή διδασκουν πολυ καλα αγγλικα, θα ηθελα την βοηθεια τους.... εγώ εδώ ο άνθρωπός σου να σε βοηθήσω στείλε μου μνμ ότι θες

Καλημέρα Κάγκλυ μας !

Αλήθεια όσες φτιάχνετε γιαχνί με λουκάνικο, τι λουκάνικο βάζετε;εγώ βάζω το μικρά φρανκφούτης αυτά του κοκτέηλ που λέμε, τρελαίνονται τα πιτσιρίκια !

Καλημέρα!

Μακάρι να έβρισκα και εγώ μια τεράωρη δουλίτσα....θα με βόλευε πολύ αλλά σκοτάδι στον ορίζοντα....δε βαριέσαι!:DΠοτέ μη λες ποτέ !

.....

Βρε Μεταξάκι κάνεις δίαιτα πουλάκι μου;;;Μια χαρά κούκλα είσαι καλέ, δε χρειάζεται να πεινάς πουλί μου....λίγο να προσέξεις τα έχασες τα ελάχιστα που θες να χάσεις;)

Άλλη από 'κει με ... οφθαλμαπάτες !!!!! :rolleyes: Σσσσσμουτς !

Ναι καλέ σιγά τα ωά τί σου είναι 12-14 κιλά ????? α χα χα χα

Καλημερα μαγειροκοριτσακια τι κανετε?

Στο γραφειο κ παλι , χωρις πυρετο σημερα αλλα ο πονοκεφαλος καλα κρατει... θα σπασει βρε κοριτσια το κεφαλι μου παιρνω ντεπον κλπ κ δεν περναει με τιποτα τι να κανω???

Δεν εμεινε κ κανενας να κολλησω αφου προλβε αλλος συναδελφος κ μας κολλησε ολους.Μονο ο εν λογω ( καταλαβατε η αυτου μεγαλειοτης) εχει μεινει αλλα αυτος ειναι τοσο στριμενος που ουτε ο πυρετος δεν τον κολλαει ..... αυτούς δεν τοπυς πιάνει τπτ αγαπούλα , παντού τα ίδια

....

Λοβ , εσυ ξεπατωθηκες βρε κοριτσι!!! χαλαλι της ομως το παρτακι με αυτα χαιρονται τα πιτσιρικια κ ειμαι σιγουρη πως θα τα κανεις ολα θεικα!! Οσο για την διαιτα εσυ το πηρες πολυυυυ ζεστα μπραβο σου!!!

Μακάρι να μπορούσα να της κάνω κι άλλα πολλά πράγματα αλλά δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου !

κοριτσια τα φωτα σας.

Την αλλη βδομαδα γιορταζει ο γιος μου κ θελω να στειλω κερασμα στο προνηπιο. Ειναι ολα κ ολα τα παιδακια στο σχολειο σκαρτα 30. Ειχα δει στις συνταγες της παρεας κεικ ψημενο μεσα σε χωνακια παγωτο κ ελεγα να κανω το κεικ που φτιαχνω σοκολατας κ να στειλω αυτα.Εχω ομως ερωτηση.Τι γλασο να βαλω απο πανω να τα στολισω?Κατι που να μ ην θελει ψυγειο κ να μπορει να μεταφερθει ... Αλλιως για ριξτε καμια ιδεα , τι αλλο να στειλω ..... Για τις δασκαλες θα κανω ενα μικρο ταψακι πορτοκαλοπιτα

Αυτά τα κεκάκια τα ζαχάρωνα κι εγώ αλλά τα φοβήθηκα στην μεταφορά μην τυχόν και μου σπάσουν τα ... χωνάκια ! Είναι σούπερ ιδέα ! Γλάσο από πάνω γιατί δεν κάνεις την κλασική γκανάς (λιώνεις σε μπεν μαρί κουβερτούρα και μόλις κατεβάσεις από την φωτιά αναμιγνύεις με κρέμα γάλακτος, ίση ποσότητα και στα 2) και να ρίξεις από πάνω διάφορα μπιρμπιλάκια αυτά τα χρωματιστά ή πχ σμάρτις >>>> αφού κρυώσει η επικάλυψη ????

Μην κάνεις κάτι σε βουτυρόκρεμα ή άλλο φρόστινγκ γιατί αυτά σίγουρα θέλουν ψυγείο, ενώ η τσικουλάτα δεν παθαίνει τπτ. Μόλις τα φτιάξεις θα τα τυλίξεις όμορφα όμορφα (πρακτική κι έυκολη ιδέα είναι να τα ντύσεις με τούλι και να μην έχεις να παιδεύεσαι με σελοφάν και σακκουλάκια)...

Κάτι ακόμα πιο γρήγορα είναι τα απλά κάπ-κεηκς που θα ψήσεις απευθείας στις θήκες τους !

Διαλέγεις και παίρνεις ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...