Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας φιλενάδες μου αγαπημένες!!

Εκανα αποχή από το καφέ για δυο μερούλες,αλλά αλλού δεν έβαλα γλώσσα μέσα μου,παράπονο δεν έχετε

Δεν εχω διαβασει τα μηνυματάκια σας,αλλά είδα λίγο στα πάνω πάνω,ότι το αγοράκι της Αγγελικής είναι αρρωστούλικο.Περαστικά του Αγγελικούλα!!Οι ιώσεις στους παιδικούς δίνουν και παίρνουν.

Σήμερα φάγαμε ό,τι και χθες...Μελιτζάνες με πατατούλες και τυράκι στο φούρνο,φαγάκι από το οποίο έφαγε και το περιστερόπουλο.

Εχουμε βροχερό φθινοπωρινό καιρό και μου αρεσει πάρα μα πάρα πολύ,είναι ακριβώς το στοιχείο μου.

Φιλάκια πολλά,καλό Σ/Κ να έχουμε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα

Εδώ έχουμε ακόμα καλοκαίρι.

Σήμερα φάγαμε μοσχάρι κοκκινιστό με ρύζι. Το απόγευμα έχουμε έξοδο και γω δεν έχω ρούχα. Με αυτό το καιρό και χωρίς να ξέρω πώς θα είναι το σώμα μου σε ένα μήνα δεν πήρα τπτ ακόμα.

Να περνάτε όλες καλά!!!


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, χαίρετε.

Σήμερα κορίτσια μου έφτιαξε ο Έβιρος γουρουνόπουλο στη λαμαρίνα, σαλάτα ξεγυρισμένη (μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, ραπανάκια, καρότα ροδέλες, κρεμμυδάκι φρέσκο, μπαλσάμικο, λάδι,..... μόνο τη μάνα μου και τον πατέρα μου δεν έβαλε μέσα) κι εγώ τηγανητές πατάτες.

Χτες που δεν μπήκα φάγαμε ρυζομακάρονα με γαρίδες μικρές.

φτιαχνω γαλα και τα ταιζω .

Με ειδικό μπιμπερό τα ταΐζεις, ή πίνουν από κάποιο πιατάκι;

εβιρι μου σε αφησα στο τελος! εχω παθει το λιγοτερο να σου πω ΣΟΚ

διαβασα για τα παιδακια που τα κατεβασαν απο το τραμ και ανατριχιασα!!!!καλεεεεεεεε!!!!!! να φυγετε!!!!!! να πατε αλλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχα τελικά κάθε χώρα έχει τα δικά της θετικά κι αρνητικά.

σιχαμενοι γερμανοι!!:evil::evil::evil::evil:ελεηνοι!!:evil::evil::evil::evil::evil:

τα πηρα τωρα!!!!!!!!!!!!!! θελω να πω κι αλλα αλλα θα φαω καρτα

γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ θελω να βρισω!

Σήμερα έχω πάλι καινούργια νέα, αλλά δεν είναι για βρίσιμο. Πριν από καμμιά βδομάδα περίπου, μας είχαν δώσει μια (πώς τις λένε αυτές τις χρωματιστές ζελατίνες διάφανες στο εξώφυλλο και χρωματιστές στο οπισθόφυλλο με σιδεράκια για να αποθηκεύουμε φωτοτυπίες τρυπημένες; ) τέτοια, με τους κανονισμούς του σχολείου. Έχει μέσα πολλές σελίδες στα γερμανικά τις οποίες δεν τις έχω μεταφράσει ακόμη, ακριβώς επειδή είναι πολλές.

Αρχικά ζήτησαν να υπογράψουμε ένα απόκομμα που έλεγε ότι, αν το χάσουμε ή το λερώσουμε και το καταστρέψουμε θα τους οφείλουμε 1 ευρώ.

Σήμερα θυμήθηκε η κόρη μου να μου δώσει να υπογράψω μία από τις σελίδες του εσωτερικά στην οποία αναφέρονται κάποιοι κανονισμοί, τους οποίους υπογράφει ο μαθητής, ο κηδεμόνας του και ο διευθυντής του σχολείου.

Για να καταλάβω έστω και μέσες-άκρες τί είναι αυτό που υπογράφω, το έγραψα στο γκουγκλ και η μετάφραση έλεγε ότι:

Καταρχήν, το παιδί υπογράφει τους κανονισμούς αυτούς για όλα τα επόμενα σχολικά του χρόνια,

Θα σέβεται όλους τους εργαζόμενους και επισκεπτόμενους στο σχολείο,

Δε θα προκαλέσει διαμάχη, εκφοβισμό και προσβολή σε κανέναν,

Δε θα καταστρέψει καμμία σχολική περιουσία,

Θα βοηθάει τους συμμαθητές του σε τυχόν επίθεση,

Θα προσπαθεί να λύνει τα προβλήματα μαζί με τους άλλους, (δεν εννοεί μαθηματικά προβλήματα),

Μέσα από τη δημόσια συμπεριφορά του δε θα προσβάλλει τη φήμη του σχολείου,

Τα εξωσχολικά γεγονότα θα αποτελούν μέρος της σχολικής ζωής.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού μαθήματος δε θα αφήνει το χώρο του σχολείου,

Στη σχολική κοινότητα δε θα πίνει αλκοόλ, δε θα καπνίζει και θα λαμβάνει ναρκωτικά,

Δε θα μασάει σε κανένα χώρο του σχολείου τσίχλα,

Επίσης, ότι θα πρέπει να είναι ακριβής στην ώρα του. Να έχει πάντα όλα του τα πράγματα στο σχολείο μαζί του (δηλαδή απαγορεύεται να ξεχάσει τετράδια κλπ στο σπίτι). Να μη διακόπτει το μάθημα με την καθυστερημένη του προσέλευση. Και τέλος, υπογράφει ότι δέχεται να του κατάσχουν οι δάσκαλοι ή το σχολικό συμβούλιο αντικείμενα που απαγορεύονται στο σχολείο όπως κινητά, γουόκμαν κλπ

Βέβαια, αυτά ακριβώς ισχύουν και στα δικά μας σχολεία στην Ελλάδα, αλλά δεν υπογράφουμε ποτέ κανένα συμβόλαιο και φυσικά, πάντα καταπατούμε όλους τους κανονισμούς.

Φιλάκια πολλά,καλό Σ/Κ να έχουμε όλες

Και σε σένα καλό Σ/Κ Περιστεράκι.

Το απόγευμα έχουμε έξοδο και γω δεν έχω ρούχα. Με αυτό το καιρό και χωρίς να ξέρω πώς θα είναι το σώμα μου σε ένα μήνα δεν πήρα τπτ ακόμα.

Και το σποράκι μεγαλώνει κάθε μέρα. Βλέπω καινούργιο φρουτάκι στο τικεράκι.

Μη μου στενοχωριέσαι για τα ρούχα, βάλε σήμερα ό,τι υπάρχει στη ντουλάπα που να σου κάνει και αν θες συμβουλή για τα μελλοντικά ψώνια, πάρε πράγματα που δε θα σου πάνε χαμένα και μετά την εγκυμοσύνη. Δηλαδή, φαρδιές μπλούζες που τις σετάρεις με κολάν, παντελόνια κανονικά που να έχουν χαλαρό λαστιχάκι στη μέση και άνετες φόρμες χωρίς πιεστικό λάστιχο για μέσα στο σπίτι. Μην αγοράσεις φορέματα εγκυμοσύνης και σαλοπέτες παντελόνια εγκυμοσύνης γιατί θα πρέπει να περιμένεις πότε θα ξαναμείνεις έγκυος για να τα ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

καγκλυ εμενα ευτυχως μου εδωσε η ξαδερφη μου ενα παντελονι εγκυμοσυνης

2 μηνες αυτο φορουσα και καμια φορα εβαζα και κανενα δικο μου φορεματακι

τωρα που να βαλω φορεματακι??? θα κρυωσω

οποτε ολο με αυτο το παντελονι την βγαζω και τα μπλουζακια μου τα περισσοτερα μου κανουν απλα ειναι ολα στενα και διαγραφουν την κοιλια μου τελειως αλλα δεν με πειραζει καθολου ετσι καθομαι και την θαυμαζω:D

βεβαια δεν γινεται ολο το χειμωνα να την βγαλω με ενα παντελονι!!

θα παω για ψωνια μονο για παντελονι και καλτσον εγκυμοσυνης

εβιρυ μου τα κουταβια τρωνε με μπιμπερο! μαλιστα ειδικη σκονη για κουταβια με ειδικη δοσολογια 2 ειδικα κουταλακακια σε 120 μλ ζεστο νερο!!

φιλακια πολλα σε ολα τα υπολοιπα κοριτσια

σημερα φαγαμε φακες και μια χωριατικη σαλατα γιατι μου τελειωσε το σιδηρο και ειπα να κανω φακες να το παρω απο εκει!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, να κάτσω λιγάκι γιατί τόση ώρα ήμουν στην κουζίνα.

Έφτιαξα μια σπανακοτυρόπιτα, μου περίσσεψε φύλλο και το γέμισα με μείγμα από φέτα και αυγό για το σχολείο της κόρης μου, αλλά και για μας απόψε και σε ένα άλλο κομμάτι φύλλου έβαλα κουβερτούρα λιωμένη σε γάλα με λίγη ζάχαρη μέσα να δω πώς θα γίνει.

Και προχτές το βράδυ είχα ξαναφτιάξει πίτσα όπως και την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά συνήθως τα βραδυνά ξεχνάω να τα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κου κου τσα!

Είπα να πω μια καλησπέρα - καληνύχτα - καλημέρα πριν πάω για ύπνο!

Φεφίκο ελπίζω από αύριο να μπορούμε να συννενοηθούμε καλύτερα!!:tongue:

Μεταξάκι όνειρο ήταν τα αυγουλάκια!!!

Ντίντι ελπίζω τα κουταβάκια σας να βρουν σπίτι σύντομα!

Εβιρι ακριβώς όπως το είπες. οι κανονισμοί ισχύουν κι εδώ στα σχολεία άσχετα αν τις περισσότερες φορές δεν ακολουθούνται από τα παιδιά!

Κάγκλυ καλά ψώνια λοιπόν και φρόντισε να πάρεις κάτι που θα μπορείς να φοράς και όταν θα έχεις γεννήσει.

Περιστεράκι ευχαριστώ για τις ευχές για τον μικρό μου! Είναι ήδη πολύ καλύτερα και μάλλον το πρωί θα πάει και σταθμό!

Κοριτσάκια δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Σόρρυ αν ξέχασα να σχολιάσω κάτι.

Καληνύχτα!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

κάγκλυ μου, τί ωραία μπανάνα!

λίγα κ βολικά ρούχα πάρε!

ωραίο φαγάκι είχες χθες!

εβιρούλα σούπερ η σαλάτα του έβιρου!

μούρλια κ τα ρυζομακάρονα! δεν έχω φάει ποτέ! αλλά με γαρίδες θα ήταν σούπερ!

κ τα βραδινά σας κ η πίτα κ η σοκολατοδημιουργία! σκέτη έμπνευση είσαι!

καλά κάνουν με τους κανονισμούς! μου άρεσε αυτό το σύστημα!

ντίντι μου, μπράβο για τα κουταβάκια!

Αγγελικούλα μακάρι να είμαι καλύτερα σήμερα κ να μη φορτωθώ σα γαιδούρι πάλι, γιατί δεν θα το αντέξω.

τί έχετε να πείτε για το εξαήμερο που πάνε να μας φορτώσουν;

αν γίνει, ειλικρινά θα μεταναστεύσω. δεν θα πεθάνω δουλεύοντας!

δεν θα εγκαταλείψω την οικογένειά μου για καμιά δουλειά. αρκετά δουλεύω!

αυτά, φιλάκια σε όλες!

ξέχασα, χθες τελικά έκανα σουτζουκάκια σμυρνέϊκα από γαστρονόμο με ρυζάκι. έβαλα όμως κύμινο από την Πόλη κ έγιναν μπόμπα! αυτό τρώω κ σήμερα!

έκανα κ κρεμούλα για τα αγαπάκια μου!

το σπίτι λαμποκοπάει! έχω λιγάκι σιδέρωμα ακόμα-δεν στέγνωσαν χθες όλα!

κατά τα άλλα είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:D

Δεν έχω ιδέα τι θα φάμε σήμερα και πρέπει να αποφασίσω νωρίς γιατί στις 12:30 θα τη πάρω από το σχολείο.

Καμία εύκολη (δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα οπότε κάτι πολύυυ εύκολο θέλω) ιδέα;Εκτός από μακαρόνια που φάγαμε χτες βράδυ.....μάλλον για σπανακόρυζο μας βλέπω και ας μη το τρώει η κόρη μου.

Μένει κάποια κοπέλα στην Γερμανία; ή κατάλαβα λάθος; πως είναι εκεί τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρίτα, αρακάς; γιαχνί; μπριζόλες; με πουρέ; με ρύζι;

Αρακάς είναι μια εύκολη και νόστιμη λύση!:D Αχ πατάτες γιαχνί με φετούλα μου αρέσει πολύ....αλλά ο σύζυγος λέει δε τρώγονται σκέτες!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου.

Πρωινή σήμερα. Πίνω καφέ και διαβάζω τα νέα σας. Σε λίγο θα βγω για καθαριστήριο και λοιπές δουλειές έξω στα μαγαζιά.

Για το σημερινό φαγητό δεν είμαι σίγουρη ακόμη, έχουμε λίγο κρέας

περίσσεμα από χτες και ρυζομακάρονα. Ίσως να κάνω κάποιο συμπληρωματάκι μόνο.

καλά κάνουν με τους κανονισμούς! μου άρεσε αυτό το σύστημα!

Όντως κι εγώ το βρήκα πολύ καλό.

τί έχετε να πείτε γι ατο εξαήμερο που πάνε να μας φορτώσουν;

Όχι μόνο για το εξαήμερο, αλλά γενικά, εγώ βλέπω ότι όλα τα κεκτημένα εργασιακά δικαιώματα (13ος 14ος μισθός, επιδόματα, πενθήμερο, 8ωρο ηλικία σύνταξης κλπ) εξαλείφονται ένα-ένα. Μήπως, σχετικά σύντομα, θα βλέπουμε εργαζόμενους με αλυσίδα και στην άκρη σιδερένια μπάλα στο πόδι;

Δεν έχω ιδέα τι θα φάμε σήμερα και πρέπει να αποφασίσω νωρίς γιατί στις 12:30 θα τη πάρω από το σχολείο.

Καμία εύκολη ιδέα;

Αυτά που πρότεινε η Φέφη συν,

Φακές,

Κολοκυθάκια με ρύζι αυγολέμονο(γίνονται σε 30'-45' στην κατσαρόλα)

Πατάτες και αυγά τηγανητά,

Ακόμη και κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο προλαβαίνεις. Ανάβεις το φούρνο στο τέρμα μέχρι να καθαρίσεις τα υλικά. Το βάζεις μέσα χαμηλώνεις τη φωτια όση ώρα είσαι σπίτι και ακριβώς την ώρα που θα είσαι στην πόρτα, το σβήνεις και αυτό θα εξακολουθεί να γίνεται μέχρι να επιστρέψεις.

Ομελέτα τούρμπο με πολλά υλικά μέσα (βάλτη στο φούρνο για να γίνει πιο νόστιμη)

Σούπα (ντοματόσουπα, κρεμμυδόσουπα κλπ)

Fishsticks με πατάτες,

Μπριάμ

Καλαμαράκια τηγανητά

Θα σκεφτώ κι άλλα, που σίγουρα υπάρχουν για γρήγορο μαγείρεμα.

Μένει κάποια κοπέλα στην Γερμανία; ή κατάλαβα λάθος; πως είναι εκεί τα πράγματα;

Αν ρωτάς αν υπάρχουν ελεύθερες δουλειές, δε γνωρίζω να σου πω, γιατί δεν ενημερώνομαι. Αυτό που έχω ακούσει από εργαζόμενη του σούπερ μάρκετ, είναι ότι πολλές εργασίες απασχολούν ακόμη και 4ωρα τους υπαλλήλους τους, ώστε να έχουν όλοι μια θέση και μισθό. Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει πολύ καλή κοινωνική πρόνοια. Για παράδειγμα όταν έρχεται κάποιος καινούργιος μετανάστης, δικαιούται κάποιες ώρες δωρεάν (αν δεν κάνω λάθος) μαθήματα εκμάθησης της γλώσσας και μετά μπορεί να του βρει δουλειά ένας οργανισμός (κάτι σαν τον ΟΑΕΕΔ το δικό μας). Αυτό δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά μου το έχει πει φίλη μου.

Έχω επίσης ακούσει, ότι κι εδώ υπάρχει ένα καλό ποσοστό ανεργίας. Τα ενοίκια είναι υψηλά, η συγκοινωνία είναι πολύ ακριβή, η διαβίωση μάλλον έχει υψηλό κόστος, τα σούπερ μάρκετ είναι στα είδη πρώτης ανάγκης φθηνά (το γάλα ξεκινάει από 0,51λεπτά το λίτρο) το ψωμί μπαγκέτα στο Λιντλ έχει 0,70λ νομίζω, αυτό είναι το φθηνότερο που έχω βρει γιατί τα περισσότερα ψωμιά έχουν γύρω στα 2-2,50 ευρώ.

Η θέρμανση είναι φθηνή γιατί είναι με φυσικό αέριο.

Στα εμπορικά μαγαζιά όταν ψάχνεις να βρεις ευκαιρίες μπορείς να βρεις αρκετά συχνά έως και -70% κάτω κάποια είδη. Υπάρχουν αγορές με μεταχειρισμένα είδη τα οποία είναι σε καλή κατάσταση (μου έδειξε Ελληνίδα φίλη μου αυτά που αγόρασε σε εξευτελιστικές τιμές και άριστη κατάσταση, τόσο που δεν κατάλαβα ότι ήταν από αγορά με μεταχειρισμένα).

Δεν ξέρω τι άλλο θα ήθελες να αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίτα, κάτι ακόμη για τη ζωή στη Γερμανία, η δασκάλα που κάνει ιδιαίτερα μαθήματα στην κόρη μου, μας έλεγε ότι π.χ. στο Βερολίνο η ζωή είναι πολύ φθηνότερη απ' ότι εδώ στη Στουτγκάρδη. Αν σκέφτεσαι να μετακομίσεις, θα σε συμβούλευα να ψάξεις αρκετά, γιατί μπορεί να βρεις και σε άλλα μέρη (τουλάχιστον στη Γερμανία) ακόμη καλύτερες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...