Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, ilenan είπε:

      Καλησπέρα κι από μένα ! Υπαρχει κάποια κοπέλα που να μην είχε ποτε της θετικό τεστ και τελικά να τα κατάφερε. Παλεύουμε 3 χρόνια τώρα. 4 σπερματέγχυσεις και 3 έμβρυομεταφορες με αρίστης ποιότητας έμβρυα και κανένα θετικό αποτέλεσμα. Όλες οι εξετάσεις, μα όλες οι εξετάσεις,  πολύ καλες . Έχω ένα ιστορικό ενδομητριωσης. Η διάγνωση όμως είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Έχω κουραστεί !! Λες και το δικό μου σώμα δεν έχει φτιαχτεί για αυτό τον σκοπό ! Λες και δεν έχω μήτρα! Νιώθω απίστευτα απογοητευμένη !!

      Σε νιώθω απόλυτα. Κι εγώ ακριβώς τα ίδια βιώνω. Πάνω από 3 χρόνια προσπαθούμε και δεν έμεινα πότε έγκυος. Επίσης, μια σπερματεγχυση και μια εμβρυομεταφορα που δεν πέτυχαν. Μην απογοητεύεσαι, πιστεύω ότι σε όλες μας θα έρθει κάποια στιγμή το μωράκι. Θελει πίστη και υπομονή και θα έρθει εκεί που δεν το περιμένουμε!! 🙏

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε?

Εχθές είχαμε πάει στον κουμπάρο μου να φάμε.

Η μαμά του είχε ετοιμάσει 1002 πράγματα. Κατσικάκι στη σούβλα, τυρόπιτα με δικό της φύλλο, μπιφτέκια, σαλάτες, πατάτες φούρνου... δε θυμάμαι τι άλλο.

Η πεθερά του είχε φέρει τυρόπιτα και σπανακόπιτα με έτοιμο φύλλο.

Απ' ότι καταλαβαίνετε ήμασταν πολλά άτομα. Όμως τα γλυκά, ήταν ακόμη περισσότερα.

Έφαγα μόνο λίγο κατσικάκι και μερικές πατάτες φούρνου, με μπόλικη σαλάτα.

Ο μικρός ξεσάλωσε με τόσο κόσμο και μετά δεν ήθελε να κοιμηθεί. Είχε μια γκρίνια... άλλο πράγμα. Τελικά, φύγαμε κατά τις 19:30, φτάσαμε σπίτι 20:15, τον έκανα μπάνιο, του έδωσα το γάλα του και στις 22:00 είχε κοιμηθεί.

Σήμερα έκανα μια μακαρονάδα με τυράκι και μια σαλάτα και φάγαμε.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Έφτιαξα χοιρινές μπριζόλες στην κατσαρόλα με συνοδεία κίτρινου τηγανητού ρυζιού.

εβιρε περαστικα στην μικρη σου

Σ' ευχαριστώ Ταζ.

Η μαμά του είχε ετοιμάσει 1002 πράγματα. Κατσικάκι στη σούβλα, τυρόπιτα με δικό της φύλλο, μπιφτέκια, σαλάτες, πατάτες φούρνου... δε θυμάμαι τι άλλο.

Πολλά πράγματα όντως, λες και είχατε γιορτή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα όλη μέρα!

καλή εβδομάδα!

Παρασκευή έκανα μια θεϊκή κρεμούλα!

βράδυ φάγαμε η φεφοοικογένεια ομελέτα!

Σάββατο έκανα φασολάδα κ έβαλα κ κατάψυξη για αυτή την εβδομάδα!

απόγευμα πήραμε τους δρόμους!

ο φέφος μου πήρε δώρο αρτοπαρασκευαστή κ μηχάνημα για ζυμαρικά!

πείτε συνταγές δοκιμασμένες πληζ!

Κυριακή πρωί έκανα μοσχάρι λεμονάτο με ρυζάκι. γιάμι!

απόγευμα πήγαμε στους παππούδες με την οικογένεια της αδερφής μου!

όλα τα κορίτσια στην πίστα!

σήμερα σχολείο, δουλειά, τα κεφάλια μέσα.

ο καιρός είναι συννεφιασμένος κ φοβάμαι ότι αργότερα θα ρίξει βρόχα!

σήμερις τρώμε τα χθεσινά κ αύριο κ μεθαύριο φασολάδα!

περιττό να πω πως βαριέμαι!

φιλούρες!

να σχολιάσω ό,τι θυμάμαι: εβιρουλα περαστικά στην κορούλα σου κ γρήγορα! απορώ με το μυαλό τους για το κολυμβητήριο!!!!

άννια μου εύχομαι να ήταν από την κούραση!

να την πετάξεις τη σπόνδα σου στην πεθερούλα για το κονέ με τη νονά του Τ!!!!!μπροστά στον Τ!

κάντυ μου αυτό το τραγούδι όπως κ γενικά τα τραγούδια της ριάνα είναι αγαπημένα μου!

ταζούλα κ σε μένα με την κόρη αρέσει η λέυντη γκάγκα! ιδίως το αλεχάντρο! χάρη σ' αυτήν βγάλαμε πάνα! από το βίντεο κλιπ! όταν με βλέπει με το βρακί μου λεει "μαμά είσαι λέυντη γκάγκα! το ίδιο κ για την πάρτη της!

ντίντι μου, γρήγορα να τους βρείτε σπιτακι.

ηλιαχτίδα τί ωραίο τραπέζι!!!!

μαράκι υπέροχος ήχος! με το καλό να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωράκι!

κάντυ, περιστέρω, αγγελικούλα, ιωάννα φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροπούλες αγαπημένες από τον συννεφιασμένο περιστερώνα!

Πόσο μου αρέσει...

Επιτέλους,μοιάζει με φθινόπωρο!!

Φεφη με γεια ο αρτοπαρασκευαστής.Δεν έχω ιδέα από συνταγές!Δεν εχει στο φύλλο οδηγιών;

Χθες περάσαμε όλη μέρα στο σπίτι...Τεμπελιές...Την εβγαλα στην κουζίνα συμμαζεύοντας τον χαμό της μαγειρικής μου και αργα το απόγευμα με έπιασε η προκοπή να καθαρίσω ενα παράθυρο και μια μπαλκονόπορτα.Είμαι σε καλό δρόμο...Αλλα τρία μου έχουν μείνει,λιγότερα από τα μισά

Τωρα,αν βρεξει και γίνουν όλα μώλος,το καθήκον μου το έχω κάνει ως άλλη Μαίρη Παναγιωταρά.

Φαγητάκι υπάρχει άφθονο,αλλά λέω να μαγειρέψω κατιτίς με το αγοράκι μου παρέα,έτσι για να υπάρχει.Χθες δεν τα εφαγε τα γιουβαρλάκια,οπότε δεν είμαι σίγουρη ότι θα φάει σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τι μου κάνετε;

Ντιντι μου καλή προπόνηση τα κουταβάκια. Μακάρι να βρειτε ενα φιλόξενο σπίτι γι αυτά.

Άννια μου πως πας; Κι εγω το πρωτο διαστημα μια μικρη ευαισθησία στη μεση την ειχα αλλά δεν ξερω αν ηταν απο την επισκληριδιο.

Εβιρι μου το θαυμασμο μου καλέ δεν τον εξεφρασα με αφορμη τα ρυζια. Τον εξεφρασα γενικώς αλλά κυριως μου αρεσει που προσφερεσαι να προτεινεις ποικιλία φαγητων αναλογα με την επιθυμια του καθενος. Όταν οι κοπέλες λενε να πουμε καμια ιδεα εγω κολλάω - το πολύ ενα φαγητο να σκεφτω. Εσυ εισαι χειμαρος ιδεών.

Τωρα οσον αφορα τα σοκ που παθαινεις στη Γερμανια: αν σου πω οτι καθε φορα που διαβαζω ποστ σου για τις διαφορες ανατροφής των παιδιών εγω γελάω γιατι το εχω ζησει απο την ανάποδη; Οι δικοι μου μετα απο τοσα χρονια εκει ειχαν υιοθετησει πολλές απόψεις. Έτσι καλοκαιρακι, σε ελληνικό νησί εμεις ειχαμε πεσει για υπνο απο τις 8. Προσαρμοστηκαμε λιγο οταν αρχισαν τα φροντιστηρια αγγλικών κλπ τα οποία τελειωναν 7:30. Ε δεν προλαβαιναμε να φαμε, να πλυθουμε και να εχουμε πεσει για υπνο ως τις 8. Και πόσα άλλα ακομη...

Το Σαββατο ειχαμε μακαρονια με κιμά και την Κυριακή πουρε με μοσχαρακι. Ενω στη γιαγια η μικρη δεν αγγιζε τον κουρε με εμένα δοκιμασε 2-3 κουταλιες και εφαγε και λίγο κρεας (που αλλιως ουτε να το αγγιξει). Αλλα αναγκαζομουν να κανω πολλες παρατηρησεις στους παππουδες. Επειδη ειδαν αποτελεσμα μου ειπε η μαμα μου οτι θα την ενδιεφερε να μαθει τι λεει αυτο το βιβλίο που διαβαζω τελευταια!!!!

Αυτα τα νεα μας. Συγγνωμη αν ξεχνω να σχολιασω κάτι.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειδαν αποτελεσμα μου ειπε η μαμα μου οτι θα την ενδιεφερε να μαθει τι λεει αυτο το βιβλίο που διαβαζω τελευταια!!!!

Τον Παπαβέντση εννοείς;

Είδες;Μπράβο στη μικρή σου,αλλά και σε σενα

Μόλις τον διαβαζεις σα να γίνεται κάτι μαγικό και αρχίζουν να τρωνε τα παιδιά

Νομίζω ότι αλλαζει η δική μας προσεγγιση στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαγειροκοριτσα, καλη εβδομαδα ναχουμε!!!σαν να χειμωνιαζει σιγα σιγα και μαρεσει!!!τι κανετε??εχω καριο να γραψω λογω φορτου εργασιας .και το απογευμα φυσικα δεν μαφηνει το σπλαχνο μου. εχω διαβασει τα βασικα, οχι ολα αλλα ευελπιστω αργοτερα.

αννια μια ενοχληση απτην επισκληριδιο την εχω και εγω που και που, μετα απο δυομιση περιπου χρονια :|.αυτο το εκαναν και οι συγγενεις του αντρα μου και πολλοι το κανουν ακομη.παιρνουν τα πεθερικα για να κανονησουν εκεινοι για το αν θα μπορουμε να δεχτουμε επισκεψεις:evil::evil:και συνηθως δεν μπορωωω:mad::mad:εεε μμμαααα!!!να τα χιλιασει το σπουργιτακι σου!!

ντιντι μπραβο σας για τα κουταβια και ελπιζω συντομα να τους βρειτε σπιτι.

εβυρι περαστικα στην κορουλα σου και γρηγορα

φεφακο μεγεια τα δωρα και καλα μαγειρεματα!!!δυστυχως δεν ξερω καμμια συνταγη. λεω να παρω και εγω αρτοπαρασκευαστη την επομενη φορα που θα βγαλει το λιντλ. τον εχει καμμια?

ηλιαχτιδα ωραιο το τραπεζι, μας ξελυγωσες!!!

φωτεινουλα μπραβο σας για το φαγακι. σιγα σιγα θα τα καταφερετε!!!

περιστερακι, αντε λιγα μεινανε ακομη!!!κουραγιο μανα!!

αγγελικουλα εχεις συνταγη μηλου της πεθερας??μιαμ μιααααμμμμ:D

μαρακι με το καλο, ναχεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

δεν θυμαμαι αλλα συγχωρεστε με!!!

εμεις περασαμε ενα ομορφο σκ. το σαββατο σουπερ μαρκετ, μετα φαγητο (ψαρακια τηγανητα, πατατες, κολοκυθια και μελιτζανες στο τηγανι, κοινως μια κουζινα χαλια!!!).μετα μαζεμα κουζινας και καθαρισμα ολως των τζαμιων, ηταν χαλια!!!το απογευμα βολτιτσα οικογενειακη. χθες φαγαμε στα πεθερικα χοιρινο ψητο στη σουβλα, σκασαμε στο φαι!!!, με ολα τα συνοδευτικα!!!μετα πηγαμε για καφεδακι και μας κερασε ο αντρουλης και μια σοκολατινα ονειρο!!!γυρισαμε, παιξαμε αγκαλιτσες και νανι!!!εγω μαγειρεψα γεμιστα για σημερα και μαζεψα τα διαφορα που κυκλοφορουσαν.επισης εβγαλα και δυο μεγαλες σακουλες με ρουχα για δοσιμο. δεν προκειται ποτε να χασω τοσα κιλα ουτε να ξαναβαλω ρουχο που φορουσα πριν 6 χρονια!!!οποτε πανε σε φτωχες οικογενειες!!!σημερα εχω σιδερωμα!!!βαριεμαι!!!θελω παω πιτι μουυυυ!!

σας φιλωωω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα

απο φαγητο εχω απο χθες οποτε μια μακαροναδα για μενα και τον μικρο το μεσημερι και τελος

εχουμε και αρκετο ρυζογαλο μιαμ μιαμ μια χαρα θα βαλουμε κανα κιλο σημερα χοχο


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι μου, το πήραμε από καρφούρ. βασικές συνταγές ψωμιού είχε. δεν με καλύπτει.

κ εγώ καθάρισα με λεμόνι, κανέλα τους φούρνους! μοσχομύρισαν κ άστραψαν!

σκόνες πήραμε με το σπλάχνο μου παρέα!

φωτεινούλα μπράβο σας!

αφροδίτη μου, κ εγώ πακετάρισα 2 σακκουλάρες τζάμπο με ρούχα κ ακόμα δεν ανάσανε η ντουλάπα μου!

κι εγώ θέλω πίτι μου!

τί ωραία που περάσατε!

ταζούλα κ εμείς ρυζόγαλο χθες στη μάνα μου! τί ωραία που περνάμε στο χωριό! σαν να σταματάνε τα ρολόγια!

κ εγώ θέλω συνταγή για ψητά μήλα στην κατσαρόλα!

κ αφροδίτη όταν λες χοιρινό ψητό σούβλας εννοείς κεμπάπ; ;) πες ναι!!!!

καλοτρώτε! κ σοκολατίνα!

θα μη πηθΆνΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!:oops::cry::tongue:

Link to comment
Share on other sites

φεφι δεν εχω ιδεα απο αρτοπαρασκευαστες

αλλά ειχε στην καθημερινη χθες μια εκδοση για να φτιαχνεις δικα σου ζυμαρικα. εγω πηρα το αντιστοιχο για τις πιτες και ηταν πολυ προσεγμενο. αν το βρεις πουθενα σημερα παρτο αλλιως θα το πουλανε την κυριακη μονο του 2,5 ευρω

ηρθα να σας πω να γελασετε

το καλοκαιρι καποια στιγμη που ημασταν παιδικη χαρα ο μικρος ανεβηκε σε ενα γυρω γυρω αλλα επειδη ηταν χαλασμενο και δεν γυρνουσε, αρχισε ο μικρος να γυρναει γυρω απο τον εαυτο του και αρχισε να λεει κατι... επειδη δεν μιλαμε και εγω εκεινη την ωρα ημουν μακρια και δεν τον ακουγα, εβλεπα μονο το στομα του να ανοιγοκλεινει και λεω αμαν κατι εχωσε μεσα... παω κοντα του και ακουω "γιιιιιο γιιιιιιιιο οοοοοοοοοοολοι"

κάγκελο η μανα !!!!!!!! εβγαλα κινητο, τον ηχογραφησα, κατουρηθηκα κι απο την χαρα μου :lol::lol::lol:

καθε φορα που παιζει αυτο το παιχνιδι ο μικρος ή ειμαστε στην παιδικη χαρα το τραγουδαει... και με τον ρυθμο ετσι; οχι αστεια...

χθες ημαστε στις κουνιες. τον αφηνω κουνιεται και καθομαι πιο μακρια. παλι βλεπω το στομα του κατι να λεει πλησιαζω και ακουω " ουυυυυυυνια μπεεεεεεεεα"

ρε κοριτσια εγω θα μεινω καμμια μερα στην παιδικη χαρα, εκει θα μου ερθει το πλάγιο.... :lol::lol::lol:

και ερωτω.... γιατι τα λεει ολα πρωτα στην παιδικη χαρα; δεν του αρεσει το σπιτι μας; :lol::lol::lol:


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φεφι δεν εχω ιδεα απο αρτοπαρασκευαστες

αλλά ειχε στην καθημερινη χθες μια εκδοση για να φτιαχνεις δικα σου ζυμαρικα. εγω πηρα το αντιστοιχο για τις πιτες και ηταν πολυ προσεγμενο. αν το βρεις πουθενα σημερα παρτο αλλιως θα το πουλανε την κυριακη μονο του 2,5 ευρω

ταζούλα μου χθες έστειλα τον φέφο κ τα πήρε όλα κ τα 2 προηγούμενα με τις πίτες κ τις τάρτες-πίτσες κ το τεύχος με τα ζυμαρικά! απλά το τέκνο μας μας έβγαλε γκολ με το να πατάει τα κουμπιά του αρτοπαρασκευαστή την ώρα που ήταν σε λειτουργία κ άλλα χαριτωμένα στο ίδιο μήκος κύματος κ δεν πρόλαβα να τα διαβάσω με την ησυχία μου! είμαι φαν του γαστρονόμου! κ στο ίντερνετ!

ηρθα να σας πω να γελασετε

το καλοκαιρι καποια στιγμη που ημασταν παιδικη χαρα ο μικρος ανεβηκε σε ενα γυρω γυρω αλλα επειδη ηταν χαλασμενο και δεν γυρνουσε, αρχισε ο μικρος να γυρναει γυρω απο τον εαυτο του και αρχισε να λεει κατι... επειδη δεν μιλαμε και εγω εκεινη την ωρα ημουν μακρια και δεν τον ακουγα, εβλεπα μονο το στομα του να ανοιγοκλεινει και λεω αμαν κατι εχωσε μεσα... παω κοντα του και ακουω "γιιιιιο γιιιιιιιιο οοοοοοοοοοολοι"

κάγκελο η μανα !!!!!!!! εβγαλα κινητο, τον ηχογραφησα, κατουρηθηκα κι απο την χαρα μου :lol::lol::lol:

καθε φορα που παιζει αυτο το παιχνιδι ο μικρος ή ειμαστε στην παιδικη χαρα το τραγουδαει... και με τον ρυθμο ετσι; οχι αστεια...

χθες ημαστε στις κουνιες. τον αφηνω κουνιεται και καθομαι πιο μακρια. παλι βλεπω το στομα του κατι να λεει πλησιαζω και ακουω " ουυυυυυυνια μπεεεεεεεεα"

ρε κοριτσια εγω θα μεινω καμμια μερα στην παιδικη χαρα, εκει θα μου ερθει το πλάγιο.... :lol::lol::lol:

και ερωτω.... γιατι τα λεει ολα πρωτα στην παιδικη χαρα; δεν του αρεσει το σπιτι μας; :lol::lol::lol:

καρδούλα μου! έξω θέλει το παιδί, βόλτα κ χαρά!

όταν ήμουν παιδί, ήμουν πολύ κακόφαγο, αλλά πολύ λέμε!

ο μόνος τρόπος να κατεβάσω μπουκιά ήταν η βολταρία! κ να πάμε σε άλλο σπίτι επίσκεψη! πάντως δεν ήθελα τη μαμά μου, γιατί καταλάβαινα το άγχος της κ με μπλόκαρε!

κάντου ένα αδερφάκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλη εβδομαδα μαγειροκοριτσα τι κανετε?

Κρυωσε λιγο ο καιρος σημερα ε?

Εγω εχω το μικρο με πυρετο απο χτες δυστυχως .. ελπιζω να περασει σχετικα γρηγορα κ να μην κολλησει κ ο μεγαλος... ουφφφ αρχισαν τα οργανα που λεω κ εγω με τις ιωσεις...

Το Σαββατο μαγειρεωα το μεσημερι χοιρινο λεμονατο με πατατουλες κ το βραδυ βγηκαμε κ φαγαμε πιτσα( παειιι η διαιτα απο σημερα παλι.....) κ χτες εκανα παστιτσιο που βγηκε πολυ ωραιο κ κεφτεδακια γιατι ηταν 1 κιλο ο κιμας κ ηταν πολυ για παστιτσιο.Οποτε εχει φαγητο για σημερα- μην σας πω κ για αυριο. Ο μικρος τρωει μοσχαρακι με λαχανικα.

Ταζακι να κατασκηνωσετε στην παιδικη χαρα!!!! πολυ ωραια τα νεα σου χαρηκα παρα πολυ μπραβο σας!!!

φεφακι ωραια κ τα δικα σας τα φαγακια.Οποτε μπορεσεις πες μου πως καθαριζεις τον φουρνο με το λεμονι κ την κανελλα.Με γεια κ τα δωρακια σου κ καλα μαγειρεματα να εχεις.Εγω δεν εχω αρτοπαρασκευαστη αλλα νομιζω πως μπορεις να κανεις τις κανονικες συνταγες εκει ετσι δεν ειναι?

Περιστερακι οποτε μπορεις αν σου ειναι ευκολο πες μου κ εμενα για το βιβλιο που λες για τα φαγητα.Θελω να το παρω στην κουμπαρα μου .Πατζουρι πατζουρι θα τα καθαρισεις μην αγχωνεσαι!! Αντε να δουμε τι καλο θα φτιαξετε σημερα με το περιστεροπουλο.

Φωτεινη ειδες προοδο η μαμα? Αντε μπραβο σιγα σιγα να μπαινει σε σειρα!!

Εβιρι περαστικα στην κορη σου! Τι το θελουν το κολυμβητηριο στην ΓΕρμανια ελεος!!!

Σταφροδιτη ζηλεψα τα ψαρακια σου αλλα κ το καφεδακι συνοδευομενο με την σοκολατινα!!

Ηλιαχτιδα τιποτα βρε δεν σας ειχαν στο τραπεζι!!! Μπραβο σου για την εγκρατεια!!

Αγγελικη σας καλοταισε η πεθερουλα !!! Ποιο λουλουδι λενε Αγγελικη πρωτη φορα το ακουω!!!

Αννια κ εγω με επισκληριδιο γεννησα κ τις 2 φορες αλλα δεν εχω καποια ενοχληση.Νομιζω οτι ειναι απο την αλλαγη του καιρου αλλα ειναι κ νωρις ακομα.Μωλις ενας μηνας απο την γεννα κ ισως γι αυτο. Οσο για τις επισκεψεις τι να πω, λες κ αν δουνε το μωρο οταν παει 3 μηνων η 4 κατι θα παθουνε.

Ντιντι μπραβο σας που φροντιζετε τα κουταβακια.

Καγκλυ στειλε κ απο δω ενα κομματι σπανακοτυροπιτα την λατρευω!! οχι οχι μην στελεις κακο θα μου κανεις. κατσε ν αχασω κανα κιλο πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

χθες ημαστε στις κουνιες. τον αφηνω κουνιεται και καθομαι πιο μακρια. παλι βλεπω το στομα του κατι να λεει πλησιαζω και ακουω " ουυυυυυυνια μπεεεεεεεεα"

ρε κοριτσια εγω θα μεινω καμμια μερα στην παιδικη χαρα, εκει θα μου ερθει το πλάγιο.... :lol::lol::lol:

και ερωτω.... γιατι τα λεει ολα πρωτα στην παιδικη χαρα; δεν του αρεσει το σπιτι μας; :lol::lol::lol:

Γιατί θέλει βόλτα...

Γιατί χαλαρώνει...

Γιατί ξεχνιέται...

Οπως και να χει,ευχάριστο!!!

Περιστερακι οποτε μπορεις αν σου ειναι ευκολο πες μου κ εμενα για το βιβλιο που λες για τα φαγητα.Θελω να το παρω στην κουμπαρα μου .Πατζουρι πατζουρι θα τα καθαρισεις μην αγχωνεσαι!! Αντε να δουμε τι καλο θα φτιαξετε σημερα με το περιστεροπουλο.

Το βιβλίο είναι του Στελιου Παπαβέντση "Προικισμένα μωρά,εμπνευσμένοι γονείς:Για μια άλλη προσχολική διατροφή"Είναι μικρό και διαβάζεται εύκολα.Με βοήθησε πάρα πολύ,άλλαξα τρόπο σκέψης,όσο αφορα το φαγητό του μικρού

Περαστικά στο παιδάκι σου!!

Τελικά φτιάχνουμε μαυρομάτικα με σπανάκι.Εχει ξαναφάει βέβαια πιο παλιά,αλλά πρώτη φορά το "μαγειρεύουμε μαζί"

Ενθουσιαστηκε με τα μαυρομάτικα

Βεβαια κοψομεσιάστηκα ελαφρώς γιατί ήθελε αγκαλιά να είναι μέσα στα πράγματα,πιο μέσα δεν γινόταν:tongue:

Αμα φάει,χαλάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειρίνες μου (που έλεγε και η μεγάλη μου κόρη).

Δε θα μαγειρέψω σήμερα γιατί έχουμε μερικά αποφάγια. Το πολύ-πολύ να συμπληρώσω με καμμιά πατάτα ή μακαρόνι. Θα δούμε.

ο φέφος μου πήρε δώρο αρτοπαρασκευαστή κ μηχάνημα για ζυμαρικά!

Ααααα τι ωραία!!!!!!!!!! Καλορίζικα.

πείτε συνταγές δοκιμασμένες πληζ!

Μόνο τη συνταγή που έδινε το μηχάνημα ξέρω: έβαζα 4 κούπες -δοσομετρητής του αρτ/στή- αλεύρι, 310ml νερό, 3κ.γ. μαγιά, 2κ.γ. ζάχαρη, 3κ.γ. αλάτι, 3κ.σ. λάδι και τα έβαζα στο πρόγραμμα ζυμώματος-ψησίματος. Αργότερα το κατήργησα αυτό και έβαζα μόνο στο πρόγραμμα του ζυμώματος, την έβγαζα και την έβαζα στο ταψί στο φούρνο να ψηθεί. Αυτό το έκανα γιατί ενώ φούσκωνε μια χαρά το ζυμάρι στον αρτ/στή, μόλις ερχόταν η ώρα ψησίματος, έκανε κοιλιά στη μέση λες και το είχες σκάψει.

Πάνω στην ίδια συνταγή μπορείς να βάλεις προς το τέλος ζυμώματος (έχει ένα διακριτικό σφύριγμα) τυρί, ή ελιές ή καρύδια, ή σταφίδες ή τη φαντασία σου μέσα και να το κάνεις διαφορετικό.

Μακάρι να μη χάλαγε και ο δικός μου θα έκανα ξεκούραστο ζυμάρι. Τώρα έχω να ζυμώσω πολύ καιρό.

να σχολιάσω ό,τι θυμάμαι: εβιρουλα περαστικά στην κορούλα σου κ γρήγορα!

Σ' ευχαριστώ.

Εβιρι μου το θαυμασμο μου καλέ δεν τον εξεφρασα με αφορμη τα ρυζια. Τον εξεφρασα γενικώς αλλά κυριως μου αρεσει που προσφερεσαι να προτεινεις ποικιλία φαγητων αναλογα με την επιθυμια του καθενος. Όταν οι κοπέλες λενε να πουμε καμια ιδεα εγω κολλάω - το πολύ ενα φαγητο να σκεφτω. Εσυ εισαι χειμαρος ιδεών.

:oops::oops::oops::oops::oops::-):smile::-):smile::-)και πάλι σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τωρα οσον αφορα τα σοκ που παθαινεις στη Γερμανια: αν σου πω οτι καθε φορα που διαβαζω ποστ σου για τις διαφορες ανατροφής των παιδιών εγω γελάω γιατι το εχω ζησει απο την ανάποδη; Οι δικοι μου μετα απο τοσα χρονια εκει ειχαν υιοθετησει πολλές απόψεις. Έτσι καλοκαιρακι, σε ελληνικό νησί εμεις ειχαμε πεσει για υπνο απο τις 8. Προσαρμοστηκαμε λιγο οταν αρχισαν τα φροντιστηρια αγγλικών κλπ τα οποία τελειωναν 7:30. Ε δεν προλαβαιναμε να φαμε, να πλυθουμε και να εχουμε πεσει για υπνο ως τις 8. Και πόσα άλλα ακομη...

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ... και πόσα άλλα ακόμη θα δω διαφορετικά εδώ; Άκουσα λέει ότι, τα παιδιά της Ε' θα πάνε κάποια στιγμή διήμερη εκδρομή. Ωχ Παναγία μου, τι τα θέλουνε αυτά; Μικρά παιδιά είναι και δεν ξέρουν και πολλά πράγματα σε σχέση με την προφύλαξή τους, κυρίως σε σχέση με την υγιεινή, π.χ. ακουμπάνε τα πράγματά τους όπου να 'ναι χωρίς να κοιτάνε, δε δίνουν σημασία πότε πρέπει να φοράνε ζακέτα και πότε όχι. Τι άγχος κι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εβυρι περαστικα στην κορουλα σου και γρηγορα

Σ' ευχαριστώ.

λεω να παρω και εγω αρτοπαρασκευαστη την επομενη φορα που θα βγαλει το λιντλ. τον εχει καμμια?

Όχι δεν ξέρω αν είναι καλός, αλλά και ο δικός μου ήταν άγνωστη μάρκα. Όσο διάστημα και να περάσεις μ' αυτόν, θα σου λύσει τα χέρια. Εγώ εκεί έφτιαχνα ακόμη και ζύμη για καλτσουνάκια και ζυμάρια για άλλες χρήσεις όπως φύλλο για πίτα. Γενικά, ό,τι ζυμώνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...