Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 24 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Δεν εχει σημασια να μιλησεις μαζι της να σου πει εαν θελει να σε ξαναδει..κ εγω θεωρουσα πως δε θα θελει αλλα μ ζητησε να με δει..κοιτανε καποιους δεικτες...κ εμενα την πρώτη φορα με τη δευτερη που με ειδε ειχαν 4 μηνες διαφορα πολυ..μακαρι να εχουν φτιαξει ολα με το σπερμα κ να πανε καλα ολα απο εδω κ περα..

      Θα της στείλω μήνυμα να την ρωτήσω αν χρειάζεται να με ξανά δει !!! 
      μακαρι τ να πω…

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου.

Πρωινή σήμερα. Είναι γιατί αργότερα θα πάω στο σπίτι μιας φίλης μου να παίξουν τα παιδιά και θα γυρίσουμε προς το μεσημέρι. Άρα θα φτιάξω κάτι πρόχειρο για φαγητό.

Εβιρι μου να ηξερες πόσο σε θαυμάζω! (και σε ζηλευω με την καλή εννοια - μη με παρεξηγήσεις)

Μη μου πεις ότι το λες επειδή έγραψα για τα ρύζια!!!!!!

Εβιρι τι καιρό έχετε; Αρχισαν τα κρύα;(για τις αργίες δεν σχολιάζω γιατί θα φουντώσω πρωί πρωί!!!:rolleyes:)

Αυτές τις 3-4 τελευταίες μέρες έχουμε μέτριο καιρό, δηλαδή μέσα στο 24ωρο έχουμε και συννεφιά, έχουμε και ήλιο, κάποιες μέρες όπως χτες, βρέχει για λίγες ώρες και σταματάει ξανά. Από θερμοκρασία δεν κάνει ακόμη κρύο (με εξαίρεση πριν από 4-5 μέρες που ήθελα να ανάψουμε το καλοριφέρ γιατί είχε 16 βαθμούς), έχει μέσο όρο ανώτατη θερμοκρασία γύρω στους 19-20 βαθμούς. Σήμερα θα πιάσει 24 και το θεωρούμε ότι κάνει ζέστη για την εποχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα σας

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. εβιρι ιδιο φαγητο θα φτιαξουμε, μονο που εγω τωρα παω λαϊκη για να παρω λαχανικα

ελενη ωραιο φαγητο

φωτεινη τι ξερει ο παπαβεντσης καλε μπροστα στη γιαγια σας; :tongue::tongue::tongue:

εχω ενα κιβωτιο γαλα που ληγει σε 4 μερες. πρεπει να πλακωθω να φτιαξω διαφορες κρεμες και ρυζογαλα για τον μικρο κυριως. μη σας πω να φτιαξω και κανενα γιαουρτι.... λετε να ειναι δυσκολο; εχει φτιαξει ποτε καμμια;

τα λεμε αργοτερα ξανα...


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Τι καλά Παρασκευή σήμερα! Αν κι έχω βάρδια, που σημαίνει ότι σχολάω κατά τις 6,30 δεν με πειράζει!

Σήμερα τρώμε γεμιστά που έμειναν από χτες.

Ιωάννα με γειά το πλυντήριο και το θήλαστρο! Μήπως η μικρούλα σου έχει πονάκια και γι΄αυτό δεν κοιμάται?

kalliopaki η κόρη μου είναι δώδεκα χρονών. Στον σταθμό την ξέρουν γιατί κι εκείνη εκεί πήγαινε για 4 χρόνια! Θέλει να βλέπει και τις δασκάλες της και να θυμάται τα.....νιάτα της!!!

evizogr εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά ρύζι για πιλάφι γιατί δεν μου αρέσουν τα άλλα ρύζια. Δεν μου είχαν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα στο παιδί.

Εβιράκι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να μου προτείνεις φαγάκια! Προς το παρόν λύθηκε το θέμα καθώς έμεινε φαγητό από χτες. Μάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα καλημέρα! Φωτεινός παντογνώστης η γιαγιά εεε????

Ελενάκι το φατσοβιβλίο δεν προλαβαίνω να το επισκεφτώ από το σπίτι. Στην δουλειά δεν έχω πρόσβαση οπότε... Ίσως μέσα στο Σαββατοκύριακο καταφέρω να μπω.

Έβιρι καλά να περάσετε στην φίλη σου!

Ταζ δεν ξέρω να κάνω γιαούρτι. Ενδεχομένως να γνωρίζει η αρχηγός μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα κιβωτιο γαλα που ληγει σε 4 μερες. πρεπει να πλακωθω να φτιαξω διαφορες κρεμες και ρυζογαλα για τον μικρο κυριως. μη σας πω να φτιαξω και κανενα γιαουρτι.... λετε να ειναι δυσκολο; εχει φτιαξει ποτε καμμια;

Όχι είναι πολύ εύκολο. Ζεσταίνεις το γάλα, τόσο που να αντέχει το δάχτυλό σου να μετρήσεις μέχρι το 20 και να μην καίγεσαι νωρίτερα. Κατεβάζεις από το μάτι. Αν τυχόν καίει περισσότερο από την αντοχή του δαχτύλου, το περιμένεις να κρυώσει λίγο.

Ρίχνεις 1κουταλιά της σούπας γιαούρτι έτοιμο (όχι αυτά που είναι επιδόρπια γιαουρτιού) σε λίγο γάλα να ανακατευτεί καλά και το προσθέτεις στο ζεστό γάλα της κατσαρόλας.

Μετά το ρίχνεις σε πήλινα ή σε άλλα σκεύη που θα το φυλάξεις και το βάζεις είτε κάτω από κουβέρτες είτε μέσα στο φούρνο με μια πολύ μικρή θερμοκρασία γύρω στους 40 βαθμούς να πήξει. Σε μερικές ώρες είναι έτοιμο. Δε θυμάμαι όμως, να σου πω πόσες ώρες θέλει. Ίσως γύρω στις 2 ή 4-5 ώρες κάπου εκεί.

Με ένα μέρος του γάλακτος μπορείς επίσης, να φτιάξεις και παγωτό, αφού ακόμη έχει καλό καιρό και τραβιέται.

Εβιράκι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να μου προτείνεις φαγάκια! Προς το παρόν λύθηκε το θέμα καθώς έμεινε φαγητό από χτες. Μάκια!

:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα, πώς μπορώ αν βοηθήσω; Πες μου ομάδα -ες τροφίμων να ξεδιπλώσω φαγητά.

Τα ρύζια έχουν την ανάλογη χρήση ως εξής:

Το γλασέ κάνει για σούπες και ρυζόγαλο.

Το καρολίνα είναι κατάλληλο για γεμιστά.

Το νυχάκι είναι καλό για πιλάφι.

Το κίτρινο το αμερικάνικο είναι ακόμη καταλληλότερο για σπυρωτό πιλάφι.

Αχ μπράβο εβιράκι! πως μ'αρέσει να βλέπω την πληροφορία συγκεντρωμένη! (πάντα μπροστά στα ρύζια προβληματίζομαι.... τελικά παίρνω ένα ρύζι που απ'έξω λέει" ρύζι τάδε για γεμιστά" !)

Σήμερα τρώμε κάτι με μελιτζάνες που τις είχαμε πολλές (θα μάθω το απόγευμα στο σπίτι).

Άντε να φθινοπωριάσει λίγο, όχι δεν θέλω να πληρώνω θέρμανση, αλλά πολύ ζέστη βρε παιδιά + δεν ξέρω τι να φορέσω στη μικρή (όταν φεύγει το πρωί έχει κρύο).

Αδημονώ για το ΣΚ, παρόλο που ο συζυγούλης δουλεύει και θα είμαι μόνη με τα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια τι κανετε?

Ταζουλι μου τα λογια ειναι περιττα ΕΓΡΑΨΕΣ!!!! ποσες φορες εχουμε βρεθει ολοι μας σε αυτη την θεση ..... Μερικες φορες θεωρουμε τοσο δεδομενα μερικα πραγματα που οταν τα χασουμε η κινδυνεψουμε να τα χασουμε καταλαβαινουμε την αξια τους ....

Οσο για το γαλα κ εγω χτες ειχα παρει 1 λιτρο γαλα κ δεν ειχα δει πως εληγε χτες κ το εφτιαξα γαλατοπιτα χωρις φυλλο. Μολις γυρισαμε απο το ποδοσφαιρο την τσακισανε μπαμπας κ γιος εγινε πολυ ωραια κ ειναι κ ωραια ιδεα για πρωινο αλλα κ για σνακ.

Εγω σε ενα λιυτρο γαλα εβαλα 6-7 κσ σιμιγδαλι , 6 κσ ζαχαρη, λιγο αλατι κ 2 αυγα.Τα εκανα κρεμα κ στο τελος εριξα τα αυγα.Την εβαλα την κρεμα σε λαδωμενο πυρεξ κ απο πανω εριξα λιγο λαδακι ακομα πασπαλισα με ζαχαρη κ κανελλα κ εψησα.

Σημερα τρωμε ρεβυθια ασπρα με κριθαρακι μια μιαμ...

Φωτεινουλα μου υπομονη 2-3 μηνες κ μετα θα κανεις οτι θες.Τωρα οτι κ να πεις οτι κ να κανεις θα ειναι δωρον αδωρον ...Μονο μην στεναχωριεσαι κ λες οτι εσυ κατι δνε κανεις καλα.

δεν θυμαμαι τιποτα βρε κοριτσια δεν εχω κ πολυ καλη διαθεση σημερα ουφφφφ

Link to comment
Share on other sites

εγω θα φτιαξω στα μικρα για πρωτη φορα ψαροσουπα. αρησαμε λιγακι αφου λογω προωροτητας δεν μας αφηνε ο γιατρος ακομα να φαμε! για πειτε μου πως την φτιαχνετε; καροτακια, κολοκυθακια, πατατουλες, λιγο ρυζι και τι αλλο; ξεχναω κατι; τι ρυζι βαζετε; μου ειπαν οτι θα πρεπει να παρω το σουπε μονο γιατι τα αλλα τους 'κολανε' στο λαιμο.

κρεμμύδι, καρότο, κολοκυθάκι, πατατούλα! όσο πιο μεγάλα κομμάτια τόσο καλύτερα! η γιαγιά μου τα έβαζε ολόκληρα! κ δεν τα έβγαζε μετά! δεν έχω φάει από τότε νοστιμότερη. μετά τη γιαγιά μου η καλύτερη ψαρόσουπα είναι της πεθερούλας μου!

σέληνο οπωσδήποτε!

ΑΣΧΕΤΟ

http://www.parathyro.gr/index.php?sess=5cfde6d43ed2486d451b2c1570d0eecd

Μου φάνηκε ενδιαφέρον ...

κ εμένα. αλλά δεν γράφει εκδόσεις. από πού αλλού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;

σήμερα πήγα κ πήρα δωράκι για τη γειτονοπούλα μου, 3η δημοτικού, που είχε γνέθλια χθες το πρώτο βιβλίο μυθολογίας της Ζαραμπούκα για τους θεούς του Ολύμπου κλπ! πώς γεννήθηκε ο κόσμος...πολύ καλή σειρά!

έχω πάρει κ στην ανεψιά μου.

πόσο χαίρομαι με τα παιδικά βιβλία!

Τα ρύζια έχουν την ανάλογη χρήση ως εξής:

Το γλασέ κάνει για σούπες και ρυζόγαλο.

Το καρολίνα είναι κατάλληλο για γεμιστά.

Το νυχάκι είναι καλό για πιλάφι.

Το κίτρινο το αμερικάνικο είναι ακόμη καταλληλότερο για σπυρωτό πιλάφι.

άμα σε πω ότι δεν τα ήξερα!!!!!!!!!!:oops:

κάθε φορά έκανα αυτό που έγραψε η καλλιοπάκι. διάβαζα για τί συστήνεται!

η μάνα μου καρολίνα έβαζε κ σε άλλα φαγητά, όχι μόνο γεμιστά.

το κίτρινο ξέρω πώς είναι το πιο επεξεργασμένο ρύζι κ άρα φτωχό από άποψη θρεπτικότητας.

Καλημέρα όλη μέρα! Τι μου κάνετε;

Παρασκευή σημερα!

Ευτυχως εδω δροσισε λιγακι γιατι με την υγρασια που ειχε προχθες ειχα μια μικρη δυσφορία!

Περιστερακι μου εδωσες κινητρο και πηρα τα βιβλια του Παπαβεντση. Ξεκινησα να διαβαζω το ενα για τη διατροφη και διακριτκά να δειχνω στη γιαγια μας παραγραφους που δειχνουν τα λάθη μας (μπας και...) αλλά δεν. Δεν κανει τιποτα λάθος. Οποτε αναμονη μεχρι το Δεκεμβριο δεν εχω άλλη επιλογη.

Εβιρι μου να ηξερες πόσο σε θαυμάζω! (και σε ζηλευω με την καλή εννοια - μη με παρεξηγήσεις)

Φεφη πως παει η Ρυπα με το κρυολογημα;

Για σημερα εχω προτεινει τραχανά αλλά δεν ξερω τι θα βρω οπότε....

Φιλιά και καλό ΣΚ.

η ρύπα δείχνει καλά, ακόμα όμως η φωνή της είναι βραχνή. αλλά από Δευτέρα σχολείο.

η μάνα σου είναι κλασική Ελληνίδα μάνα κ εσύ κλασική Ελληνίδα κόρη!

φιλιά κ κουράγιο!

Τζα! Να μαι κι εγώ.... Καλημέρα κατ'αρχήν!

Σας έχασα τόσες μέρες καθότι έπεσε πολλή δουλειά και δεν προλάβαινα να μπω.

Χαίρομαι που είστε όλες καλά!

Φέφη πότε θα το κόψουμε το ριμάδι;;;;;;)

Δεν θυμάμαι άλλα... Καλημερίζω όλα τα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε κοφτό μακαρονάκι με μοσχαράκι στην κατσαρόλα!

πότε; έλα μου ντε!

κ εγώ από Δευτέρα τα κεφάλια μέσα.

Καλημέρα κορίτσια μου.

Πρωινή σήμερα. Είναι γιατί αργότερα θα πάω στο σπίτι μιας φίλης μου να παίξουν τα παιδιά και θα γυρίσουμε προς το μεσημέρι. Άρα θα φτιάξω κάτι πρόχειρο για φαγητό.

να περάσετε όμορφα!

Τελικά έβαλα ένα μπριάμ με κολοκυθάκια πατάτες και πιπεριά κόκκινη στο φούρνο, αφού είδα ότι προλαβαίνει να γίνει μέχρι να φύγω.

σούπερμάνα!

καλημερα σας

εχω ενα κιβωτιο γαλα που ληγει σε 4 μερες. πρεπει να πλακωθω να φτιαξω διαφορες κρεμες και ρυζογαλα για τον μικρο κυριως. μη σας πω να φτιαξω και κανενα γιαουρτι.... λετε να ειναι δυσκολο; εχει φτιαξει ποτε καμμια;

τα λεμε αργοτερα ξανα...

όταν λες κιβώτιο γάλα, τί εννοείς; εβαπορέ;

Καλημερούδια!

Τι καλά Παρασκευή σήμερα! Αν κι έχω βάρδια, που σημαίνει ότι σχολάω κατά τις 6,30 δεν με πειράζει!

Σήμερα τρώμε γεμιστά που έμειναν από χτες.

υπέροχη η Παρασκευή!

Αχ μπράβο εβιράκι! πως μ'αρέσει να βλέπω την πληροφορία συγκεντρωμένη! (πάντα μπροστά στα ρύζια προβληματίζομαι.... τελικά παίρνω ένα ρύζι που απ'έξω λέει" ρύζι τάδε για γεμιστά" !)

κ εγώ ακριβώς έτσι!

Σήμερα τρώμε κάτι με μελιτζάνες που τις είχαμε πολλές (θα μάθω το απόγευμα στο σπίτι).

Άντε να φθινοπωριάσει λίγο, όχι δεν θέλω να πληρώνω θέρμανση, αλλά πολύ ζέστη βρε παιδιά + δεν ξέρω τι να φορέσω στη μικρή (όταν φεύγει το πρωί έχει κρύο).

Αδημονώ για το ΣΚ, παρόλο που ο συζυγούλης δουλεύει και θα είμαι μόνη με τα κορίτσια

μάκια!

το γιαούρτι για να πήξει θέλει τουλάχιστον 5-6 ώρες!

σήμερα τρώω απ' έξω!

ο φέφος κεφτεδάκια με μακαρόνια!

ευτυχώς σφουγγάρισα σπίτι, βεράντες, τίναξα ριχτάρια, άλλαξα σεντόνια κ το απόγευμα είναι αφιερωμένο στο σπλάχνο!

χθες πήγαμε στην αδερφή μου να δει τις ξαδερφούλες της. περάσαμε πολύ ωραία! αχ, αυτό το μικρό της είναι ένα κλωσσοπουλάκι! μα ένα κλωσσοπουλάκι!!!!!!γλύκα!!!!!!!!!!!!

χθες βράδυ φάγαμε τονοσαλάτα!ντομάτα, αγγούρι, καρότο, τόνος, άνηθος, σκληροτύρι χοντροτριμμένο, μαγιονέζα!

φιλούρες σε όλες!

τζένη έτσι στο περίπου κάνω την κρέμα της γαλατόπιτας κ εγώ, μόνο που βάζω αλεύρι αντί για σιμιγδάλι.

το κάνω ως κρεμουλα για το παιδί. ωραία όμως η ιδέα για κρέμα ταψιού!

γιατί καλό μου δεν έχεις διάθεση; Παρασκευή είναι, ανέβα σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1581050om3o067h6f.gif

κοριτσακια μου δεν σας εχω διαβασει σορρυ

νυσταζω ...

θα σας πω τα νεα μου περιληπτικα

πηγε ο ντεξτερ την τριτη τον γατο στον κτηνιατρο και γυρισε με ενα γατο και 3 κουταβια!!!

τα πηγαν στον κτηνιατρο για ευθανασια

2 εβδομαδων ακομη δεν εχουν ανοιξει τα ματια ττους

κανω πρακτικη για τον παντελακι

σημερα ξυπνησαμε 5 και τα ταιζα εγω και τα ξεσκατιζε ο ντεξτερ

χθες ξυπνησαμε 6 και προχθες 3 τα χαραματα

εχω μια νυστα...........

(αχ παλι κλαινε... πριν 1 ωρα τα ταισα... τι θελουν ??παω να δω...)

στα γρηγορα σας λεω επισης οτι σημερα φτιαχνω πρωτη φορα γιουβετσι

με μοσχαρι και κριθαρακι στη γαστρα

ωραια μυριζει προς το παρον

μπαϊ!!!!!!!!!!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...