Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Τέλεια! Θα αγωνιούμε παρέα!!!χαχα!! Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!όλα καλά να μας πάνε! 🧡

      Ναι δίκιο έχεις όταν μου είπαν οκ έχουμε γονιμοποιημένα μέχρι να περάσουν 5 μέρες ήμουν να σκάσω σε καταλαβαίνω! Κοίτα να χαρείς την Κυριακή σου και η τρίτη κοντεύει μη σκέφτεσαι τίποτα!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ταζ εγινα μελος στο μπλογκ σου,πολυ μου αρεσε το κειμανακι σου..Και εμενα ουκ ολιγες φορες μου κατσικωνονται τετοιες μαμαδες και μπιρι-μπιρι ποτε εφαγε ποτε εκλασε(Συγνωμη κι ολας)ποτε περπατησε γιατι ειναι τοσο ψηλο και τετοια...

Μεταξακι πολυ μου αρεσε το παραμυθακι που μου εβαλες θα της το πω το βραδακι :D

Σημερα περιμενα α φερουν το πλυντηριο και ενα θηλαστρο που αγορασα ουτε συννεονοημενοι να ηταν ταυτοχρονα ηρθανε δεν ηξερα που να πρωτο ανοιξω


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Σας ευχαριστω πολυ... τιποτα δεν ειμαι.... αληθεια σας λεω.... :oops:

καλη ξεκουραση αγγελικη

σε ευχαριστω αννια. δυστυχως δεν μπορω να δω ποια ειναι μελη στο μπλογκ... καποια στιγμη ελπιζω να ξεκολλησει


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε; Εγω βρηκα ευκαιρια τωρα που ειναι ηρεμος ο μικρος να σας γραψω. Τελικα εχθες δε φαγαμε τα περισσεματα. Εκανα πατατες γιαχνι. Οπότε, τα περισσεματα θα τα φαμε σημερα. Ειχα να παω λαϊκη σημερα κι ετσι σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερο να μην εχω μαγειρεμα. Αυτα απο εμας... Παω να παιξω με τον αγαπουλη μου μεχρι να ερθει ο αντρας μου να φαμε.

Φιλακια!!!

μάκια σου!

στην πλαινη μπαρα της σελιδας μου εχει ενα κειμενακι που το εγραψε καποιος ανωνυμα στα αγγλικα. το ειδα το μετεφρασα και το εχω εκει. ειναι αφιερωμενο στις μανουλες που περνανε καποιες παραπανω δυσκολιες στο να μεγαλωσουν τα παιδακια τους

Ο Θεος λεει...

"Ναι, υπάρχει μια γυναίκα που θα ευλογηθεί με ένα παιδί "λιγότερο από το τέλειο". Δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα, αλλά θα είναι αξιοζήλευτη.

Ποτέ δεν θα λάβει ως δεδομένη μια λέξη, ποτέ δεν θα θεωρήσει ενα βήμα ως "δεδομενο".

Όταν το παιδί θα πει «μαμά» για πρώτη φορά, θα είναι παρούσα σε ένα θαύμα και το γνωρίζει!

Θα της επιτρέψω να δει καθαρά τα πράγματα που βλέπω

-την Άγνοια, τη σκληρότητα, την επιφύλαξη - και θα της επιτρέψω να σταθεί πάνω απο αυτά.

Ποτέ δεν θα είναι μόνη της. Θα είμαι στο πλευρό της κάθε μέρα της ζωής της γιατί κάνει την δουλειά μου

~Άγνωστος~

μας χτυπάς σαν τα χταπόδια λέμε! έλα κ έχω κόσμο στο γραφείο....

φιλιά κορίτσι μου γλυκό!

Τυχερό το παιδί σου που έχει τέτοια μανούλα!

Κορίτσια σχολάω για σήμερα!

Καλό μεσημέρι!

Σας φιλώ!

καλό μεσημέρι. μάκια!

Ταζ εγινα μελος στο μπλογκ σου,πολυ μου αρεσε το κειμανακι σου..

Σημερα περιμενα α φερουν το πλυντηριο και ενα θηλαστρο που αγορασα ουτε συννεονοημενοι να ηταν ταυτοχρονα ηρθανε δεν ηξερα που να πρωτο ανοιξω

με γειές!

πώς γίνεσαι μέλος σε μπλογκ; πείτε μου κ εμένα την άσχετη. είναι δύσκολο;:confused:;)

Link to comment
Share on other sites

Καλιοπακι στα νηπια ειναι μικρουλικα ακομα για να τους πεσουν τα δοντακια της δικιας μου της βγηκε επειδη χτυπησε στις διακοπες πριν 2χρονια και ετσι νιωθει ασχημα :I

αχ η γλυκούλα μου!

kalliopaki που ρωτά να απαντήσω,είναι 1.86 και 78 κιλά!!!Κορμάρα!!Αλίμονο από εμέ...

εντάξει, μου τη δίνει λίγο, πειράζει? είμαι κατώτερος άνθρωπος...

γαλακτομπουρεκο ολοκληρο θα σου στειλω!!!

αχ! ξύνεις πληγές άθελά σου!

Εδώ είμαι πάλι!

Σήμερα έχω βάρδια μέχρι τις 6,30.

Σήμερα πήγε η κόρη μου και πήρε τον μικρό από τον παιδικό. Αυτός μόλις την είδε σηκώθηκε απο το καρεκλάκι που καθόταν και χωρίς να περιμένει την δασκάλα του πήρε την τσάντα του και το μαξιλάρι του και ξεκίνησε για την πόρτα!!! Τέτοια χαρά πήρε που είδε την αδερφή του!

Όσο για το μαξιλάρι, είναι το φετιχ μας! Δεν το αποχωριζόμαστε εύκολα. Σήμερα όμως, μου είπε η Κωνσταντίνα πως όταν άνοιξε η πόρτα, ο μικρούλης μου μοιραζόταν το μαξιλάρι του με ένα άλλο κοριτσάκι! Συμπάθειες!!!

Άτσα ο μικρός! Κέρασε μαξιλάρι! Εγώ δεν σας έχω μάθει ακόμα, η κόρη σου είναι μεγάλη και μπορεί να τον παίρνει?

γεια σας κοριτσια. ειμαι νεα μαμα σχετικα... εχω δυο υπεροχα διδυμακια που ειναι ολη μου η ζωη. ειναι 13 μηνων και πολυ φαγανα. ελπιζω στην παρεα σας να παρω συμβουλες για το φαγητο τους καθοτι ειμαι ολιγον ασχετη απο μαγειρικη...

να σου ζήσουν!!!

Σημερα παω επιτελους πρωτη φορα στο γιατρο να δω το φασολακι!!!!

κορίτσια ξέρετε αν επιτρέπετε να κάνω σφραγισμα τώρα που θηλαζω;;μου χάλασε ένα δόντι και απο χτες το βράδυ άρχισε να με ενοχλεί..φεφη ακόμα ταλαιπωρειστε ε;

με το καλό!!!!

Όσο για το σφράγισμα ο γιατρός μου και η οδοντίατρός μου είχαν πει ότι επιτρέπεται. Ρώτα σήμερα και το γιατρό σου!

στην πλαινη μπαρα της σελιδας μου εχει ενα κειμενακι που το εγραψε καποιος ανωνυμα στα αγγλικα. το ειδα το μετεφρασα και το εχω εκει. ειναι αφιερωμενο στις μανουλες που περνανε καποιες παραπανω δυσκολιες στο να μεγαλωσουν τα παιδακια τους

Ο Θεος λεει...

"Ναι, υπάρχει μια γυναίκα που θα ευλογηθεί με ένα παιδί "λιγότερο από το τέλειο". Δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα, αλλά θα είναι αξιοζήλευτη.

Ποτέ δεν θα λάβει ως δεδομένη μια λέξη, ποτέ δεν θα θεωρήσει ενα βήμα ως "δεδομενο".

Όταν το παιδί θα πει «μαμά» για πρώτη φορά, θα είναι παρούσα σε ένα θαύμα και το γνωρίζει!

Θα της επιτρέψω να δει καθαρά τα πράγματα που βλέπω

-την Άγνοια, τη σκληρότητα, την επιφύλαξη - και θα της επιτρέψω να σταθεί πάνω απο αυτά.

Ποτέ δεν θα είναι μόνη της. Θα είμαι στο πλευρό της κάθε μέρα της ζωής της γιατί κάνει την δουλειά μου

~Άγνωστος~

έμεινα άφωνη.

πάω να σε διαβάσω στο μπλογκ σου.

Σήμερα κάτι λαδερό θα φάμε, μάλλον αρακά.

Πάω για διάβασμα και μετά δουλειάς συνέχεια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ δύσκολη μέρα σήμερα η μικρή δεν κοιματε με τίποτα θηλαζει γλαρωνει κοιμάται και μόλις κάνω να την ακουμπισω κάτω σε 5λ ξυπνάει,τώρα τις έδωσα λίγο πιπιλα μπας και κοιμηθεί έστω ένα τέταρτο. Ο μικρός δεν κοιματαιι και έτσι θα κουτουλαει και θα ειναι μέσα στην γκρίνια απο τις 6 το ίδιο και η Μ..και εγω θα Μάι μονη μου μέχρι αργά το απόγευμα και που να με βοηθήσει και ο δολιος ο Τ που θα ναι πτώμα απο την κούραση...ωχ ξύπνησε πάλι


:-D

Link to comment
Share on other sites

annia 3 ε; να σου ζησουν. αξια μανουλα... ειναι δυσκολο μωρε να εισαι χωρις βοηθεια αλλα υπομονη.

εγω θα φτιαξω στα μικρα για πρωτη φορα ψαροσουπα. αρησαμε λιγακι αφου λογω προωροτητας δεν μας αφηνε ο γιατρος ακομα να φαμε! για πειτε μου πως την φτιαχνετε; καροτακια, κολοκυθακια, πατατουλες, λιγο ρυζι και τι αλλο; ξεχναω κατι; τι ρυζι βαζετε; μου ειπαν οτι θα πρεπει να παρω το σουπε μονο γιατι τα αλλα τους 'κολανε' στο λαιμο.


4o4op3.png
Link to comment
Share on other sites

Ταζουλίνι μου,

Σε διάβασα και μου άρεσες ! ;)

Είσαι ευλογημένη και ευλογημένο το παιδάκι σου ! Μια αγκαλιά με φιλιά ...

...για την ιστορία (αν και είμαι σίγουρη ότι τα 'χετε ήδη δει) .... αυτό

... για τον μικρό άγγελο (δυστυχώς το πήρα χθες χαμπάρι αλλά ποτέ δεν είναι αργά αν είναι να βοηθήσεις...)

http://www.giatinioanna.com/

και αυτό ... http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_27/09/2012_463268

δυο χαστούκια... και πάντα το ίδιο μάθημα ζωής ...

μετά από αυτό είμαι στεναχωρο-χαρούμενη ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...

εγω θα φτιαξω στα μικρα για πρωτη φορα ψαροσουπα. αρησαμε λιγακι αφου λογω προωροτητας δεν μας αφηνε ο γιατρος ακομα να φαμε! για πειτε μου πως την φτιαχνετε; καροτακια, κολοκυθακια, πατατουλες, λιγο ρυζι και τι αλλο; ξεχναω κατι; τι ρυζι βαζετε; μου ειπαν οτι θα πρεπει να παρω το σουπε μονο γιατι τα αλλα τους 'κολανε' στο λαιμο.

Δεν θυμάμαι σε αυτή την ηλικία που είναι τα δικά σου να έβαζα ρυζάκι.... τους τα λιώνεις στο μουλτι ή απλά το πατάς το φαγητό με το πηρουνάκι ???

Α ! Βάλε κι άλλα μυρωδικά και μετά αφαίρεσέ τα : σέλινο, κρεμμύδι (ολόκληρο) να πάρει νοστιμιά !

Link to comment
Share on other sites

Τι μαγειρεύουν για αύριο οεο?

Παρούσα, πώς μπορώ αν βοηθήσω; Πες μου ομάδα -ες τροφίμων να ξεδιπλώσω φαγητά.

Βρήκα αυτό κάπου και σε σκέφτηκα. Διάβασέ το να της πεις το παραμύθι ... μου φάνηκε τέλειο

Μια φορά και έναν καιρό.......................................

Μπράβο Μεταξία, ωραίο παραμυθάκι, τέτοια θέλουν τα πιτσιρικάκια.

love διαβασε http://anaptyksi.blogspot.gr/2012/10/blog-post_5862.html

Είναι πολύ όμορφα γραμμένα όσα αναφέρεις. Μακάρι να διαβάζαμε συχνότερα τέτοια κείμενα, που αφυπνίζουν λίγο την ανθρωπιά μας και τη σωστή συμπεριφορά μας. Εγώ σου εύχομαι να έχεις πάντα τη δύναμη να γράφεις και να αντέχεις. Να είσαι σίγουρη ότι ο Θεός δεν ξεχνάει κανέναν.

άντε τώρα να πω γιατί κλαίω...έρχεται ο διευθυντής!

χαχαχαχαχα

Σημερα περιμενα α φερουν το πλυντηριο και ενα θηλαστρο που αγορασα ουτε συννεονοημενοι να ηταν ταυτοχρονα ηρθανε δεν ηξερα που να πρωτο ανοιξω

Καλορίζικα.

Σας ευχαριστω πολυ... τιποτα δεν ειμαι.... αληθεια σας λεω.... :oops:

Εμείς ομόφωνα έχουμε την αντίθετη γνώμη και χαιρόμαστε πολύ που σε έχουμε στην παρέα μας.

εγω θα φτιαξω στα μικρα για πρωτη φορα ψαροσουπα. για πειτε μου πως την φτιαχνετε; καροτακια, κολοκυθακια, πατατουλες, λιγο ρυζι και τι αλλο; ξεχναω κατι; τι ρυζι βαζετε; μου ειπαν οτι θα πρεπει να παρω το σουπε μονο γιατι τα αλλα τους 'κολανε' στο λαιμο.

Εγώ βράζω πρώτα τα λαχανικά (πατάτα, καρότο, κρεμμύδι ξερό, σέλινο) με αλάτι, πιπέρι και μόλις κοντεύουν να γίνουν βάζω και το λάδι με το λεμόνι. Στη συνέχεια τα βγάζω από την κατσαρόλα και βάζω το ψάρι μέχρι να βράσει καλά. Αυτό το κάνω έτσι, ώστε το ψάρι να πάρει εμπλουτισμένη γεύση από τα λαχανικά. Το ζουμί το σουρώνω, ώστε να μην έχει κόκαλα. Και τέλος, βάζω το ρύζι γλασέ μόλις πάρει βράση πάλι το ζουμί.

Τα ρύζια έχουν την ανάλογη χρήση ως εξής:

Το γλασέ κάνει για σούπες και ρυζόγαλο.

Το καρολίνα είναι κατάλληλο για γεμιστά.

Το νυχάκι είναι καλό για πιλάφι.

Το κίτρινο το αμερικάνικο είναι ακόμη καταλληλότερο για σπυρωτό πιλάφι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα! Τι μου κάνετε;

Παρασκευή σημερα!

Ευτυχως εδω δροσισε λιγακι γιατι με την υγρασια που ειχε προχθες ειχα μια μικρη δυσφορία!

Evizogr καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα διδυμακια σου. Εγω στην αρχη δεν εβαζα ρυζι μόνο λαχανικά. Εμεις εχουμε και οι δυο ιστορικο διδυμων αλλά τη γλιτωσαμε...

Taz πολυ ωραιο το κειμενο σου. Μου αρεσει και ο τροπος που τα γραφεις. Συγχαρητηρια και να χαιρεσαι ακομη μια φορα το γιοκα σου! Άξια!

Κάντυ μου την ιστορια της Ιωαννας την ηξερα απο παλια. Δεν άντεχα να την παρακολουθω. Ακομα κι εγω η σκληροπετση δεν αντεχα να ξερω πως ειναι να μεγαλώνεις ενα παιδι το οποίο ξερεις εκ των προτερων οτι σε λιγους μηνες θα φυγει... Για την άλλη περιπτωση κουραγιο στους γονεις που περασαν κι αυτοι ενα γολγοθα και βρηκαν και το κουραγιο για μια τετοια αποφαση. Κατα τα άλλα όντως εισαι παιδοψυχολογος!

Άννια μου κουραγιο! Θελει τρομερη υπομονη η φαση που περνας καθως και τα 3 ειναι μικρα.

Περιστερακι μου εδωσες κινητρο και πηρα τα βιβλια του Παπαβεντση. Ξεκινησα να διαβαζω το ενα για τη διατροφη και διακριτκά να δειχνω στη γιαγια μας παραγραφους που δειχνουν τα λάθη μας (μπας και...) αλλά δεν. Δεν κανει τιποτα λάθος. Οποτε αναμονη μεχρι το Δεκεμβριο δεν εχω άλλη επιλογη. Και μου αρεσει που ο άντρας

σου ειναι λιτοδιαιτος!

Εβιρι μου να ηξερες πόσο σε θαυμάζω! (και σε ζηλευω με την καλή εννοια - μη με παρεξηγήσεις)

Φεφη πως παει η Ρυπα με το κρυολογημα;

Για σημερα εχω προτεινει τραχανά αλλά δεν ξερω τι θα βρω οπότε....

Φιλιά και καλό ΣΚ.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Τζα! Να μαι κι εγώ.... Καλημέρα κατ'αρχήν!

Σας έχασα τόσες μέρες καθότι έπεσε πολλή δουλειά και δεν προλάβαινα να μπω.

Χαίρομαι που είστε όλες καλά!

Καγκλυ το ένιωσες το νινάκι σου,ε! Φοβερό συναίσθημα!

Φέφη πότε θα το κόψουμε το ριμάδι;;;;;;)

Αγγελικούλα τι κάνεις;; Δεν μπαίνεις και στο φβ να τα λέμε...

Ταζ φοβερό το κείμενο! Ετσι, για να ευχαριστούμε τον Θεό καθημερινά γιατί κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα!

Μεταξάκι πάρα πολύ ωραίο το παραμύθι σου!

Εβιρι τι καιρό έχετε; Αρχισαν τα κρύα;(για τις αργίες δεν σχολιάζω γιατί θα φουντώσω πρωί πρωί!!!:rolleyes:)

Περιστέρω όλα αυτα τα έφαγε σε ένα βράδυ;;;;; Παναγία μου!!!!

Γι'αυτό μετά το ρίχνετε στα ποτά.... Τον βοηθάς στην χώνεψη,ε;;;;;):tongue:

Δεν θυμάμαι άλλα... Καλημερίζω όλα τα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε κοφτό μακαρονάκι με μοσχαράκι στην κατσαρόλα!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...