Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου ,τη γνώμη έχετε για το embryoglue ?? Το έχει χρησιμοποιήσει καμία και να είχε επιτυχία ;

      On 30/6/2024 at 4:59 ΜΜ, el3nitsa είπε:

      Γεια σας κορίτσια.δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό φόρουμ.θέλω να χαρίσω φάρμακα εξωσωματικής που μου έχουν περισσέψει σε όποια τα έχει ανάγκη.ψαχνω στο ίντερνετ κάποιο φόρουμ αλλά είναι παλιά όσα βρήκα.γνωριζετε κάτι? 

      Είσαι στο σωστό φόρουμ,μπορείς να γράψεις τι έχεις και όσα κορίτσια τα χρειάζονται θα σου απαντήσουν !

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

εβίρι έχω την εντύπωση ότι κ εδώ τα θρησκευτικά τα βάζουν πρώτη ώρα.

κ όχι ταζούλα, δεν θέλουμε πολύ για να μοιάσουμε στους έξω. αυτοί να δουν ποιοί είμαστε κ αν μπορούν ας μας μιμηθούν στις αξίες μας!

ντίντι, το ξέρω το ανέκδοτο!

σε αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε, δεν το πήρα! ήταν ένα βιβλίο για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών! το ίντερνετ το είχε πάμφθηνο. το παράγγειλα στο βιβλιοπωλείο, πέρασα μια φορά, πήρα τηλέφωνο μια φορά ακόμα κ όταν μετά από καιρό με πήραν τηλέφωνο κ μου είπαν το έφεραν τους απάντησα "καλά!!!!!!!" κ φυσικά δεν το αγόρασα ποτέ.

άλλαξα βιβλιοπωλείο κ δεν ξαναπάτησα!

ανόρεχτος ο περιστέρης τελευταίως! μπράβο του που μαγειρεύει!

χθες αδιαθέτησα...

σήμερα είμαι κάπως πιο ήρεμη.

τρώω μοσχάρι με ρυζάκι της πεθερούλας μου.

για τον φέφο έχω φασόλια χάντρες. θα περισσέψει κ για αύριο.

σιδέρωσα, έβαλα πλυντήριο, άπλωσα, συμμάζεψα πιάτα που έπλυνα, τάπερ, τάισα το κορίτσι μου που πείναγε σαν λύκος.

να σας πω τα λόγια της δασκάλας της; "μου είχε πει η μαμά της ότι είναι προσαρμοστικό παιδάκι, αλλά αυτό το παιδί τραγουδάει κ γελάει κ είναι τόσο χαρούμενο!!! είναι πολύ καλό παιδί!!!!είναι έτσι κ στο σπίτι; πρώτη φορά βλέπω τόσο χαρούμενο παιδί!!!!!!!!!!"

περιττό να σας πω ότι κατουρήθηκα από τη χαρά μου!!!!!!!

σήμερα έχω σίδερο κ αν προλάβω σκούπα. αναλόγως τα κέφια μπορεί να πάμε στην αγορά για σπορτεξάκια κ ρούχα για τη μικρή κυρία.

το πρωί κ το βράδυ ο καιρός είναι κρύος!

τους φοράτε κλειστά παπουτσάκια; εγώ πέδιλα όχι πολύ ανοιχτά.

σήμερα επιστράπτευσα το μπλα μπλα για να φορέσει κολάν κ μπλουζάκι. ήθελε πάλι φόρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κι από μένα! Τι μου κάνετε;

Ταζ πολύ ωραιο όνομα! Αγαπημένο για εμένα.

Κάντυ μου ευχομαι καλή επιτυχία στο συζυγο και καλή αρχη στις λογοθεραπειες. Χαρηκα για τον παιδικό σταθμο. Σημαντικά μειωμένο το κόστος.

Περιστεράκι κι εγω εχω παραγγειλει κάτι βιβλία. Λες να μου την κάνουν κι εμένα; Τουλάχιστον σε εμένα ειναι πιο ευγενικοί. Καταλαβαινω την οικονομική δυσπραγια που υπάρχει αλλά ο επαγγελματισμός ειναι άλλο πράγμα. Στο κάτω κάτω ας σου ζητουσε μια προκαταβολή για να ειναι σιγουρη.

Αγγελική καλή αρχη στο γυμνασιοκοριτσό σου! Πως τα πάτε με την εφηβεια;

Ζωπυρακι ο χειμώνας στο νησί ειναι πολύ βροχερός. Αλλά δε μου λειπει η θάλασσα.

Αυτες τις μερες τρωμε ο,τι εχει απομεινει.

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλως τα κοριτσια

σε ευχαριστω φωτεινη

φεφι σε καποια πραγματα δυστυχως ειμαστε πισω. στο θεμα των θρησκευτικων πχ τους πιανει ολους μια πορωση. θυμαμαι σε μας μια κοπελα μαρτυρας του ιεχωβα εβγαινε απο το μαθημα την ωρα των θρησκευτικων και την ειχαν δακτυλοδεικτουμενη ολοι, τι να λεμε....


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

σε κάποια πράγματα, όπως κ στο θέμα της πίστης στην ορθοδοξία, είμαστε στο σωστό δρόμο κ μακάρι να μην καταφέρουν κάποιοι να μας βγάλουν απ' αυτόν όπως επιθυμούν, στο όνομα της "προόδου"!!!!!! τέτοια μόδα μακριά μου!

το δικό μου παιδί φοράει σταυρό! το θέλει, δεν της το επέβαλα. την πηγαίνω στην εκκλησία κ κοινωνεί! μιλάμε για την Πανανίτσα, όπως την λέει κ βγάλαμε κ τραγούδι δικό μας κάθε φορά που θα φοβάται κάτι να το λέει. κ όντως το λέει! με χαρά!

λιγάκι αργότερα θα της πάρω θρησκευτικά βιβλία για την πίστη μας. ήδη έχω αρχίσει κ της δείχνω σιγά σιγά τί σημαίνει προσευχή!!!!!!

αν θα ήμασταν σε μια ξένη χώρα, θα ήμασταν δακτυλοδεικτούμενοι, ως μειονότητα, ως διαφορετικής νοοτροπίας, ως "οπισθοδρομικοί"! θα ήταν τιμή μου να υποστηρίξω την πίστη μου σε τέτοιες συνθήκες κ ας ήμουν δακτυλοδεικτούμενη!

το θέμα είναι να πιστεύεις. το αν αυτό σε κάνει να διαφέρεις ή να ομοιάζεις με το πλήθος, είναι άσχετο με την επιλογή σου. κ όντως τελικά είναι θέμα παιδείας πώς χειρίζεται ο καθένας μας το διαφορετικό από αυτόν.

εγώ δεν ασχολούμαι, δεν εμποδίζω, δεν χαρακτηρίζω, αλλά δεν θέλω να ασχολούνται με την πίστη μου, δεν θέλω να με εμποδίζουν, δεν θέλω να με χαρακτηρίζουν.

γενικά δεν κάνω σε κανέναν, ό, τι δεν θα ήθελα να μου κάνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα στο εξωτερικο δεν θα σε εμποδιζε κανεις να ακολουθησεις την θρησκεια σου. ολοι οι ομογενεις στο εξωτερικο εχουν τις εκκλησιες τους και δεν τους ενοχλει κανεις.

εδω που εχουμε τοσους μουσουλμανους ακουστηκε για τζαμί στην θεσσαλονικη και μονο που δεν πηραν τα αρματα μερικοι. γιατι; το συνταγμα μας δεν προστατευει τον καθε πολιτη και το θρησκευμα του; γιατι να μην εχουν ολοι οι πολιτες δικαιωμα να πανε στον ναο τους;


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

προφανώς κ θα δημιουργηθούν κ τζαμιά, αφού πλήθυναν οι μουσουλμάνοι.

πριν δεν είχαμε τόσους διαφορετικούς από την πλειοψηφία των Ελλήνων.

κ φυσικά δεν είναι απλά ανεκτό, αλλά πρέπει να ενισχύονται στα πιστεύω τους με θετικό τρόπο. όπως κ γίνεται.

το να βγουν τα θρησκευτικά όμως από τα σχολεία ή να διδάσκονται αχταρμά είναι άλλο πράγμα, στο οποίο είμαι αντίθετη.

Link to comment
Share on other sites

εγω διωγμους χριστιανων δεν ειδα πουθενα... γενικα πλεον πιστευω οτι κανεις δεν ασχολειται με θρησκειες, παρα μονο στις μουσουλμανικες χωρες. με τις ανεργιες και την οικονομικη κριση, η θρησκεια ειναι το τελευταιο που θα ασχοληθει καποιος σημερα...


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

να σου πω...

και στο φουρνο με πατατες να το βαλει χωρις νερό,με τη μπύρα μια χαρα θα βγει

και δεν θα την μπερδεψεις με πολλες οδηγιες

φτου και δεν σε είδα εγκαίρως! καλο μου ακούγεται!

λοιπόοοοοοοοοοοοοον!!!!!!!!!

στο κοτόπουλο έχω κάνει τα εξής αντί για το κλασικό λεμονάτο με πατάτες, ρίγανη αλάτι, πιπέρι, αντικαθιστάς τη ρίγανη με άνηθο!!!!!!σούπερ!!!!!!!

άλλο μείγμα είναι πάπρικα σε περίσσια, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη κ μια σταλιά κανέλα! θα με θυμηθείς! με ντομάτα σάλτσα!

πείνασα καλέ!

καλό με την πάπρικα! μου θυμίζει ένα έτοιμο μίγμα που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή. το σημειώνω για μπουκίτσες κοτόπουλο για το πάρτυ του επόμενου μήνα (θεωρώντας ότι θα έχω χρόνο να ετοιμάσω φαγητάκια..... άντε να δούμε!)

Λοιπόν μετα το μάθημα σημερα θα περάσω,γιατί μου είπε ότι το απόγευμα θα τα έχει...

Κι αμα δεν τα εχει αλίμονό της!!!!!!

Τα 'χει δεν τα ΄χει προσωπικά θα της έλεγα να τα βάλει εκεί που ξέρει. Σΐχτίρ πια! Τουλάχιστον εάν ήταν ευγενικοί θα έλεγες όκ, ας περιμένω. Αλλά η αγένεια του αφεντικού που σου την είπε κιόλας... ε όχι!

ρε συ ταζούλα, για ραγού είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου.

εγώ πάλι το ραγού νόμιζα γίνεται με κουνέλι..... έχω δρόμο μπροστά μου....!

Μόνο στην Καλλιοπάκι να ξαναγράψω όσα έγραψα πριν για το κοτόπουλο, για σίγουρη επιτυχία από τη μαμά σου χωρίς μπελά και συνταγές.

Θα κόψει το κοτόπουλο στη μέση και θα το ανοίξει σαν βιβλίο. Θα το βάλει σε λαμαρίνα μόνο, μόνο, μόνο, μόνο με αλατοπίπερο και την πέτσα του για να βγάλει ζουμιά. Θα το ψήσει στους 150-160 βαθμούς με αντιστάσεις σκεπασμένο το ταψί με αλουμινόχαρτο ή λαδόκολλα για περίπου 4 ώρες ανάλογα τα κιλά του. Κατά το ήμισυ της διάρκειας ψησίματος θα του ρίξει χυμό λεμονιού. Μόλις ροδίσει είναι έτοιμο να ορμήσετε.

Στη συνέχεια θα φτιάξει μια σάλτσα από τα λάδια-λίπος του ταψιού και λίγο νερό. Σε ένα φλιτζάνι του τσαγιού να διαλύσει 1κουταλάκι του γλυκού κορνφλάουρ. Θα το ρίξει στο κατσαρολάκι μαζί με τα ζουμιά του ταψιού κι αν είναι λίγο σε ποσότητα ας προσθέσει λίγο λαδολέμονο. Να προσθέσει και λίγο κύβο σε σκόνη ή ένα κομμάτι κύβου στερεού. Θα το ανακατεύει να πήξει (μη γίνει σαν κρέμα γιώτης αλλά σαν δεμένη σάλτσα).

Σαν συνοδευτικό μπορείς να βάλεις μακαρόνια, ή ρύζι ή πουρέ και να περιχύσεις με αυτή τη σάλτσα και το συνοδευτικό στο πιάτο και το κρέας.

Χίλια ευχαριστώ! Δεν σε διάβασα εχθές για να τα μεταφέρω! Έτσι πάντως δεν θα της στεγνώσει (α ρε μάμα, ολόκληρο καφέ με εμάς ασχολείται!), για σάλτσες δεν το βλέπω για σήμερα, αλλά τουλάχιστον θα της πω να το σκεπάσει...

Καλημέρα και αντίο! Μια και δεν μας πήρανε ΕΣΠΑ ψάχνω παιδικούς σήμερα + δουλίτσα αρκετή, θα σας ξαναδώ το μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η πίστη ταζούλα δεν είναι θέμα υλικής ευημερίας. μάλιστα είναι εντελώς άσχετη.

στα δύσκολα στηριζόμαστε στον Πατέρα μας, στα ευχάριστα λέμε Δόξα τω Θεώ!

όσο για έξω, δες Συρία, Πακιστάν, δες Τουρκία. παραδείγματα αναφέρω, ενδεικτικά, όχι εξαντλητικά, αποκλειστικά.

αν ήταν στα δύσκολα να μην ασχοληθούμε με την πίστη μας, τότε ο χριστιανισμός θα είχε εξαφανιστεί πριν καν εξαπλωθεί.

στα δύσκολα ανθίζει η πίστη, στην ανηφόρα.

Link to comment
Share on other sites

μα γι αυτες τις χωρες σου μιλησα κι εγω, τις μουσουλμανικες. εκει γινεται το ελα να δεις ετσι κι αλλιως

η πιστη θεωρω οτι ειναι ξεχωριστο κομματι απο την θρησκεια. κι εγω πιστευω αλλά δεν ειμαι θρησκευομενο ατομο. η εκκλησια με εχει απομακρυνει με αυτα που κανει. οποτε πολυ σπανια θα παω να κοινωνησω τον μικρο και τελος.

ο καθενας τα βλεπει απο διαφορετικη σκοπια αυτα τα πραγματα, αναλογα με το ποσο θρησκευομενος ειναι ή οχι.

εγω Του εχω θυμωσει λιγο γιατι τυρραναει το παιδακι μου... ισως αργοτερα να τα δω αλλιως τα πραγματα, αλλά τωρα ετσι νιωθω...

εβλα και τα γεμιστα στον φουρνο και παω στο μπαλκονι να κανω ενα τσιγαρο ...


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

διαφέρουμε τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!

αλλά σε συμπαθώ άλλο τόοοοοοοοοοοοοοσο!

μη μου θυμώνεις γι' αυτό που θα σου γράψω, αλλά ο Θεός δεν τιμωρεί το παιδί σου.δεν θα το γράψω όπως το σκέφτομαι, γιατί σίγουρα θα μου θύμωνες, επειδή δεν έχω την ευκαιρία να σου το αποδείξω δια ζώσης.

αν κάτι στεναχωρεί το παιδί σου, ως μάνα μπορείς να το βοηθήσεις με την προσευχή κ το πιο δυνατό όπλο που μπορείς να του δώσεις είναι η Θεία Κοινωνία.

την προηγούμενη Κυριακή πήγα με την κοράκλα μου στην εκκλησία. την κοινώνησα, όλα καλά κ ωραία. παίρνουμε αντίδωρο κ περιμένω στο τέλος τον παπά κ του ζητάω να της διαβάσει μια προσευχή για τις φοβίες που έχει.

χαμογελάει κ μου λέει"αφού την κοινώνησες, ό,τι κ να της διαβάσω είναι...να την κοινωνείς, αυτό είναι η μεγαλύτερη δύναμη" κ μου είπε να περιμένω . μπήκε στο ιερό βήμα κ γύρισε με ένα πρόσφορο, ολόκληρο κ το έδωσε στα χέρια της κόρης μου. δεν πέταξα ούτε ψίχουλο. σήμερα το τελείωσα. το έβαλα παντού στα φαγητά μας.

κ είδα θαύματα πολλά.

κάθε φορά που βιώνουμε μια χαρά, δεν το θεωρώ τυχαίο, το θεωρώ ευλογία.

κάθε φορά που ζω μια δυσκολία, ομολογώ πως απελπίζομαι σαν αμφίβιο, γιατί αν ήμουν σωστή χ.ο. δεν θα είχα 2ες σκέψεις, αλλά πάντα καταλήγω να ζητώ βοήθεια εκεί που η αγάπη είναι αληθινή. ξέρεις αν εμείς αγαπάμε τα παιδιά μας μια φορά, Εκείνος μας αγαπά απεριόριστα. αν τα παιδιά μας ζητούν ένα χατήρι, μια χάρη κ την εκπληρώνουμε, σκέφτεσαι τί μπορεί να κάνει Εκείνος για μας; τα παιδιά Του; αρκεί να το ζητήσουμε.

σήμερα όπως καταλάβατε σιωπηλά μου μαγειροκόριτσα...για τις υποδέλοιπες μιλάω που μπαίνετε, διαβάζετε κ την κάνετε...

το μενού έχει θρησκευτικά.

σίγουρα δεν είναι ευκολοχώνευτο.

φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να θυμωσω με κανεναν, και ποσο περισσοτερο διαδικτυακα :D:D

μονο αν πειραξεις το παιδι μου, θυμωνω

σεβομαι τα πιστευω και τις αποψεις του καθενος σε σημειο απιστευτο. αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω κιολας ;):P

εγω εχω κατι πιατακια να πλενω μεχρι να κλεισω το φαγητο και μετα θα βγω με τον μικρο λιγο εξω μια βολτιτσα μπας και κουραστει και κοιμηθει το μεσημερι


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

καλλιοπάκι τώρα το θυμήθηκα. στο λεμονάτο κοτόπουλο το κλασικό με λεμόνι, ρίγανη, αλάτι, πιπέρι, βάζω μπόλικο σκόρδο! αντιβίωση κ ας μυρίζει!!!!!!!!

καλύτερα είναι τα φάρμακα;

διάβαζα χθες για τις ιδιότητες του σκόρδου! βάλτε το στα φαγητά λέμε!

το κόκκινο κρεμμύδι, το σουσάμι (βλέπε ταχίνι), οι πράσινες πιπεριές, το σπανάκι, ιδίως ωμό, ο μαιδανός, ο άνηθος, το σέληνο, το καρότο, το λεμόνι, το κάρδαμο, το νεροκάρδαμο, το ραπανάκι, η μελιτζάνα, η μπάνια, η ντομάτα, ο αρακάς, το φασολάκι, αλλά κυρίως τα όσπρια!!!!!!μιλάμε τα όσπρια είναι βασιλιάδες στην προστασία της υγείας.

όπως κα τα αληθινά ξηροκάρπια, καρύδια, αμύγδαλα.

ταζ, καλή βολτούλα με τον θησαυρούλη σου!

την κορη μoυ την παρέλαβαν οι παππούδες κ πριν μισή ώρα έπεφτε διαπραγμάτευση για τα ρούχα που θα έβαζε η νεαρά. ήθελε πάλι φόρεμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...