Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου ,τη γνώμη έχετε για το embryoglue ?? Το έχει χρησιμοποιήσει καμία και να είχε επιτυχία ;

      On 30/6/2024 at 4:59 ΜΜ, el3nitsa είπε:

      Γεια σας κορίτσια.δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό φόρουμ.θέλω να χαρίσω φάρμακα εξωσωματικής που μου έχουν περισσέψει σε όποια τα έχει ανάγκη.ψαχνω στο ίντερνετ κάποιο φόρουμ αλλά είναι παλιά όσα βρήκα.γνωριζετε κάτι? 

      Είσαι στο σωστό φόρουμ,μπορείς να γράψεις τι έχεις και όσα κορίτσια τα χρειάζονται θα σου απαντήσουν !

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Της φάνηκε κάπως πιο .....αγριευτικό θα το πω!!! ΄Ψάρωσε με έναν καθηγητή που τους μίλησε σε κάπως πιο έντονο τόνο για να μην καθυστερούν την ώρα που τους έδιναν τα βιβλία! Κουβάλησε 26 βιβλία! Την πόνεσε η πλάτη της μέχρι να έρθει σπίτι:rolleyes:

πουλάκι μου! τί τραβάνε στην πρώτη! κάθε πρώτη κ δύσκολη!πρώτη δημοτικού, πρώτη γυμνασίου, λυκείου, πρώτο έτος σπουδών....θυμήθηκα τα δικά μου. το ζούσα σαν σε έκσταση!!!!!!!

από το χωριό στην πόλη κιόλας!!!!!!τί να λέμε!

το παιδί όμως έχει δείξει το χαρακτήρα του, μην ανησυχείς! καλή σας πρόοδο κ στο γυμνάσιο κ καλή τύχη στους καθηγητές!

εγώ είχα διαμάντια στο γυμνάσιο που ακόμα τους θυμάμαι με αγάπη!!!!να είναι καλά όπου κ αν βρίσκονται!!!!μου έκαναν καλό όχι μόνο με τις γνώσεις, αλλά κ με τις αξίες τους κ με το χαρακτήρα τους! διαμάντια!!!!

την κυρία Στεφανοπούλου δεν θα την ξεχάσω ποτέ! θα ήθελα να την είχα μάνα, όσο κ αν ακούγεται κάπως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

χαχαχα, κάνω quote τον εαυτό μου! !

.....

καλή είσαι και του λόγου σου !!!!!! γι' αυτό μπήκες στο κλαμπ !!!:tongue:

να σου πω...

και στο φουρνο με πατατες να το βαλει χωρις νερό,με τη μπύρα μια χαρα θα βγει

και δεν θα την μπερδεψεις με πολλες οδηγιες

ωραία ιδέα ! ;)

τί καλά! αυτά μένουν στα παιδιά μας! τα απλά πράγματα!

....

ρύπα η σωτήρας!! Είναι σωτήρας από το χαμόγελό της και μόνο... η ψυχούλα μου !!! :P

....

λοιπόοοοοοοοοοοοοον!!!!!!!!!

στο κοτόπουλο έχω κάνει τα εξής αντί για το κλασικό λεμονάτο με πατάτες, ρίγανη αλάτι, πιπέρι, αντικαθιστάς τη ρίγανη με άνηθο!!!!!!σούπερ!!!!!!!

άλλο μείγμα είναι πάπρικα σε περίσσια, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη κ μια σταλιά κανέλα! θα με θυμηθείς! με ντομάτα σάλτσα!

πείνασα καλέ! Εσύ ? Έλαααα ! Δεν το πιστεύω !!! χα χα -πλακίτσα-

Ωραίες παραλλαγές και οι δικές σου αδερφούλα !;)

Δαναη με λενε :P

ωωωωω τί ωραίο όνομα !!!! :D

ακυρα τα γεμιστα

τωρα μιλησα με τον αντρα μου και μου παρηγγειλε το ραγου του τζειμς ολιβερ :confused::confused::confused:

ακομα καλυτερα. θα μαγειρεψω πιο αργα

αμ εσύ είσαι σεφ δεν μιλάμε με μια "απλή" μαγείρισσα !!!! :rolleyes:

Η ιστορία εχει ως εξης...

...

Ασφαλώς δεν ειχαν ερθει

Και ερωτω...

Φταίω εγω να ...;

Φταίω να μην ....;

ΔΕΝ είναι επαγγελματίες. Αν δεν στα έχουν φέρει μέχρι το απόγευμα να τους πεις ότι δεν τα θες να τα βάλουν να μην πώ πού !!! :evil:

Και πάρ'τα απ΄το ιντερνετ στην τελική...

καλό μεσημέρι!

Τώρα πήρα μία ανάσα από το πρωί! Το κεφάλι μου πάει να σπάσει κι έχω πιεί κι ένα πονσταν! Είχες πάει Αγιασμό και σε μάτιασαν μήπως ???

Σήμερα ξεκίνησε η ζουζού μου σχολείο και της φάνηκαν άγριοι οι καθηγητές στο Γυμνάσιο! Και που είναι ακόμη....

....

Κι εγώ είχα ψαρώσει 1η μέρα στην Α γυμνασίου με τον μαθηματικό... α πα πα τί μου θυμίζεις λέμε !!!! Μια αγκαλιά να της κάνεις μαμάλη !!!! :cool:

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα σε πάρω σηκωτή στον καφέ μετά της Ζωπ !!! Ε Ζωπάκι μου ??? καλά δεν τα λέω ???? :P

Link to comment
Share on other sites

πουλάκι μου! τί τραβάνε στην πρώτη! κάθε πρώτη κ δύσκολη!πρώτη δημοτικού, πρώτη γυμνασίου, λυκείου, πρώτο έτος σπουδών....θυμήθηκα τα δικά μου. το ζούσα σαν σε έκσταση!!!!!!!

από το χωριό στην πόλη κιόλας!!!!!!τί να λέμε!

το παιδί όμως έχει δείξει το χαρακτήρα του, μην ανησυχείς! καλή σας πρόοδο κ στο γυμνάσιο κ καλή τύχη στους καθηγητές!

εγώ είχα διαμάντια στο γυμνάσιο που ακόμα τους θυμάμαι με αγάπη!!!!να είναι καλά όπου κ αν βρίσκονται!!!!μου έκαναν καλό όχι μόνο με τις γνώσεις, αλλά κ με τις αξίες τους κ με το χαρακτήρα τους! διαμάντια!!!!

την κυρία Στεφανοπούλου δεν θα την ξεχάσω ποτέ! θα ήθελα να την είχα μάνα, όσο κ αν ακούγεται κάπως...

Αχ βρε φεφη πώς τα λες...

κι εγω στο Γυμνάσιο είχα πάρα πολύ καλούς καθηγητές αλλά και στο Λύκειο υπήρχαν αρκετοί που ξεχώριζαν

ηταν αλλιώς τα πράγματα τότε όμως

ημασταν αλλιώτικα και ως παιδιά

η καθηγητρια που αγάπησα όσο καμιά άλλη ήταν η φιλόλογός μου στο Γυμνάσιο, η οποία μου έδωσε πάρα πολλά εφόδια,όχι μόνο γνώσεις,αλλά και αξίες

δυστυχως εφυγε από τη ζωή αρκετά νέα

και δεν θα ξεχάσω που πήγα στην κηδεία της και κόντεψα να σωριαστώ,τόσο πολύ είχα ταραχτεί

και ήμουν και άνω των 25,κοτζαμάν γαϊδαρα,όχι παιδακι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :P:p

μπα το ραγου του ολιβερ δεν ειναι δυσκολο. και μιλαμε για θεικη γευση. ειναι απο τα 30λεπτα γευματα που εδειχνε στον αλφα. αν μπορουσα να το φτιαχνω καθε μερα, ο αντρας μου δεν θα ελεγε οχι :P:p:p

αν δεν την εχετε τη συνταγη, μπορω να σας την βαλω. την εχω ανεβασει στην σελιδα μου

εμενα μ αρεσει το ευρος των γευσεων της φεφι. της αρεσουν και τα γεμιστα της αρεσει και το ραγου :lol::lol::lol::lol:


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαίνεται πολύ νόστιμο

θα το δοκιμάσω με πρωτη ευκαιρία

είναι αυτή η σελίδα δική σου;

ενδιαφερουσα!

μπράβο ταζ!

θα την μελετησω:P

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ταζούλα, για ραγού είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου.

http://sintagoulis.gr/tag/%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%8D

δεν το βάζω ανταγωνιστικά, ειλικρινά.

εύρος έχω στην όρεξη!!!!!!!!!!!!κ όχι μόνο! κ στα μπουτάκια κ στον μώλο!!!!!!!!!!φαρδαίνω, άρα τρώω! όχι το αντίστροφο.

παίδες χαιρετώ! σας στέλνω γλυκά φιλάκια στα μαγουλίνια! λέω να σχολάσω για σήμερα. αργά ήρθα, αργά φεύγω.

μου λείπει ο φέφος μου!

με βλέπω για τεφάλ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φεφακο. απλα ο ολιβερ εκανε μια γρηγορη εκδοχη, λιγο διαφορετικη. ειχε πει και την ιστορια πως βγηκε αυτο το πιατο. η γυναικα του ηταν εγκυος και μια μερα του ζητησε ραγου ΤΩΡΑ !!! :lol::lol::lol:

οποτε μια που δεν επαιρνε η ωρα, εκανε την συγκεκριμενη παραλλαγη

προσωπικα δεν με νοιαζει αν ειναι ραγου ή οχι.

και οπως ειπε ενας ψηλεας καποτε "δεν θελω να το μαθω. να το φαω θελω" :lol::lol::lol::lol:


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια και χαρά σας μορφονιές...

Ο αντρας μου περνάει τη φάση του μπιφτεκιού!Ξανάφτιαξε μπιφτεκια απόψε και πατάτες τηγανιτες που χθες δεν τον αφησα...

ΝΑ ναι καλά,αυτοεξυπηρετούμενος,του χει ανοιξει η ορεξη...

Λοιπόν τα βιβλία τα πήρα επιτελους σήμερα το απόγευμα και της την είπα κιόλας και ας ηταν τιγκα το μαγαζί,αλλά και αυτη η χαζη απάντησε βλακωδεστατα...

Της είπα ότι η αδερφή μου σε ακριτικό νησί παραγγελνει βιβλία από το ιντερνετ και τα εχει σε μια μερα και ότι εδω δεν δικαιολογειται τετοια καθυστερηση

Και τι απάντησε;

Οτι δεν ηξερε οτι τα θελω τοσο πολύ και ότι αργησε να τα παραγγείλει!!!

Μα αφου τα παρηγγειλα είναι δυνατόν να μην τα ήθελα;Της ανταπάντησα...

Δηλαδή η κυρα με κορόιδευε και αφού είδε ότι πέρασα να ρωτησω Πέμπτη και Παρασκευη αν ηρθαν,τα παρηγγειλε τότε

Αυτη είναι η ερμηνεία που μου δινει και ο αντρας μου και την αποδιδει στην κρίση,ότι δηλαδή,δεν εκανε την παραγγελία εξαρχης για να δει αν ενδιαφερομαι πραγματικα,για να μην της μείνουν απούλητα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Αχ την πάτησα κι εγώ γράφοντας ένα κατεβατό με παραθέσεις κλπ καθώς και σχόλια για την πρώτη μας μέρα στο σχολείο, βλακωδέστατα δεν έκανα αντιγραφή του κειμένου, με πέταξε έξω και τώρα δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναψάξω (τις παραθέσεις) και να ξαναγράψω από την αρχή. Θα το κάνω αύριο αυτό.

Για σήμερα πάντως φάγαμε τηγανητό παναρισμένο ψάρι με σαλατούλα.

Μόνο στην Καλλιοπάκι να ξαναγράψω όσα έγραψα πριν για το κοτόπουλο, για σίγουρη επιτυχία από τη μαμά σου χωρίς μπελά και συνταγές.

Θα κόψει το κοτόπουλο στη μέση και θα το ανοίξει σαν βιβλίο. Θα το βάλει σε λαμαρίνα μόνο, μόνο, μόνο, μόνο με αλατοπίπερο και την πέτσα του για να βγάλει ζουμιά. Θα το ψήσει στους 150-160 βαθμούς με αντιστάσεις σκεπασμένο το ταψί με αλουμινόχαρτο ή λαδόκολλα για περίπου 4 ώρες ανάλογα τα κιλά του. Κατά το ήμισυ της διάρκειας ψησίματος θα του ρίξει χυμό λεμονιού. Μόλις ροδίσει είναι έτοιμο να ορμήσετε.

Στη συνέχεια θα φτιάξει μια σάλτσα από τα λάδια-λίπος του ταψιού και λίγο νερό. Σε ένα φλιτζάνι του τσαγιού να διαλύσει 1κουταλάκι του γλυκού κορνφλάουρ. Θα το ρίξει στο κατσαρολάκι μαζί με τα ζουμιά του ταψιού κι αν είναι λίγο σε ποσότητα ας προσθέσει λίγο λαδολέμονο. Να προσθέσει και λίγο κύβο σε σκόνη ή ένα κομμάτι κύβου στερεού. Θα το ανακατεύει να πήξει (μη γίνει σαν κρέμα γιώτης αλλά σαν δεμένη σάλτσα).

Σαν συνοδευτικό μπορείς να βάλεις μακαρόνια, ή ρύζι ή πουρέ και να περιχύσεις με αυτή τη σάλτσα και το συνοδευτικό στο πιάτο και το κρέας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ήθελα να σας γράψω για το σύστημα εδώ. Επειδή η χώρα, όπως γνωρίζετε έχει πολλούς μετανάστες, με διαφορετικά θρησκευτικά πιστεύω, για να μην υπάρχουν προβλήματα, αλλά ταυτόχρονα και τα ίδια τα γερμανόπουλα να παρακολουθούν το μάθημα των θρησκευτικών (τα οποία διδάσκονται από καλόγριες), τα έχουν βάλει είτε την πρώτη ώρα της ημέρας είτε την τελευταία.

Ρωτάνε την πρώτη μέρα τα παιδιά αν θέλουν ή όχι να παρακολουθούν και με αυτόν τον τρόπο, όποιο παιδί δε θέλει, απλά ή θα πάει μία ώρα αργότερα στο μάθημα τη συγκεκριμένη μέρα, ή θα σχολάσει μία ώρα νωρίτερα.

Ούτε τούτα, ούτε 'κείνα, ούτε σαν εμάς που τσακωνόμαστε πρώτα εμείς οι ορθόδοξοι και οι κατ' ευφημισμόν ορθόδοξοι για το αν θα πρέπει να συνεχιστεί το μάθημα των θρησκευτικών στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

τα διαβασα ολα!

αλλα δεν εχω και πολλη κουραγιο κοριτσια να σας απαντησω τωρα σορρυυυυυυυυ ειναι και 12:30...

απλα θελω να σχολιασω την ιστορια του βιβλιου του περιστερακιου

μετα απο τοση ταλαιπωρια που τραβηξες με αυτα τα βιβλια επρεπε στο τελος να μην πας να τα αγορασεις απο εκει γιατι και μονο σου εσπασαν τα νευρα και δεν σε σεβαστηκαν σαν πελαη(αν και που στα λεω, τα ιδια με εσενα θα εκενα , θα ΄πηγαινα καθε μερα και θα ρωτουσα και θα τα αγοραζα στην τελικη)

αλλα απλα μου θυμισες ενα ανεκδοτο (δε ξερω να λεω ανεκδοτα θα πω το ζουμι)ηταν ...ο τοτος (ας πουμε) και πηγαινε καθε μερα στο φουρναρη και του ρωτουσε αν εχει 100 κιλα ψωμι "εχετε 100 κιλα ψωμι?" οχι του απαντουσε ο φουρναρης

ο τοτος πηγαινε καθε μερα: εχετε 100 κιλα ψωμι??

οχι απαντουσε ο φουρναρης και εφευγε ο τοτος

μια μερα αποφασισε ο φουρναρης να ψησει 100 κιλα ψωμι

παει ο τοτος , ρωταει εχετε 100 κιλα ψωμι? εχουμε του λεει ο φουρναρης

να δω που θα το πουλησετε τοσο πολυ ψωμι τωρα! λεει ο τοτος!και φευγει

ετσι επρεπε να της πεις περιστερακι "ηρθαν τα βιβλια μου" ηρθαν θα σου ελεγε

και θα της ελεγες κι εσυ παω να τα παραγγειλω απο το ιντερνετ τωρα!

τη φανουροπιτα ουτε σημερα την εκανα:(

ελπιζω αυριο

δεν ειναι οτι θελω να μου φανερωσει κατι απλα ηθελα να την κανω απο τοτε που ηταν η γιορτη του αγιου φανουριου και την εχω ακομη στο μυαλο μου

θα σας πω ενα μυστικο :cool: του ντεξτερ δεν του αρεσει η φανουροπιτα αλλα μου εδωσαν συνταγη με νιφαδες σοκολατας και θα του την παρουσιασω σαν κεικ

αν τη φαει και πει ωραια θα του πω φανουροπιτα ειναι

βεβαια εκει μπορει και να μου πει , ελεγα κι εγω δεν ειναι τοσο νοστιμο αυτο το κεικ

απλα και σημερα σχολασε νωρις κι ετσι δεν την εκανα

αυριο δεν εχω μαθημα , ελπιζω να την κανω αυριο

εντιτ: μ'αρεσει που νυσταζα και εγραψα ενα καρο πραγματα:shock::rolleyes:


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εγω σηκωθηκα νωρις και περναω αποδειξεις στον υπολογιστη για να μην τους ξυπνησω

σημερα θα φτιαξω τα γεμιστα που ελεγα απο χθες

περιστερακι δεν πειραζει. τωρα ξερεις απο που δεν θα ξαναπαρεις τιποτα ... ;)

εβιρι για να φτασουμε την νοοτροπια των εξω, θελουμε πολυ ψωμι ακομα

καλη επιτυχια ντιντι στη φανουροπιτα


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...