Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλησπερα

στην προσπαθεια μου να κοιμησω τον μικρο κοιμηθηκα κι εγω μαζι του :oops::oops:

love4four απο αυτα που εχω διαβασει, αυτος ο καρκινος που εχει η θεια σου κατα ενα τεραστιο ποσοστο που αγγιζει το 99% δεν ειναι μεταστασιμος που σημαινει οτι κανει οτι χρειαζεται απο θεραπεια αλλά δεν ειναι επιθετικος οπως καποιες αλλες μορφες. ευχομαι περαστικα και στις 2

ντιντι να ζησετε σαν τα ψηλα βουνα και με το καλο να παρετε το παιδακι σας αγκαλια

για το θεμα της ομιλιας... ο γιος μου ειναι 2 ετων και 10 μηνων. υπαρχει ενα γενικοτερο θεμα νευρολογικης φυσεως που λεγεται υποτονια. δυο χρονια κοντα παλευαμε με φυσιοθεραπειες. τωρα το παιδι ειναι σχεδον σαν ολα της ηλικιας του στο κινητικο κομματι. αλλά απο λογο, τιποτα. τον εχουν δει πολλοι γιατροι. η κατευθυνση που εχουμε ειναι πρωτα φυσιοθεραπεια, τωρα θα ξεκινησουμε εργοθεραπεια και αν σε ενα χρονο δεν εχουμε εξελιξη και στον λόγο, ξεκιναμε και λογοθεραπεια

απλά λεγαμε αν περνουσαμε και παιδικο θα ηταν μια εξτρα βοηθεια στο θεμα μας.... αλλά....


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά την φασολάδα της Παρασκευής έφτιαξα το Σάββατο το βράδυ κρέπες ! Ωωωωωω 1η φορά σας λέω ! Και τις πέτυχα !!!!!!

Μπράβο Μεταξία, τώρα που ξεκίνησες να τις φτιάχνεις θα δεις πόσο βολικό είναι να τις κάνεις συχνά. Δίνουν λύση σε πολλές περιπτώσεις για γλυκές, αρμυρές, για πάρτυ, για τραπέζι κλπ.

Απλά πρέπει να πάρω το"κολλάει" που λένε με το τηγάνι γμτ... έχει καμία από εσάς κρπειέρα ? Αξίζει τον κόπο ή πεταμένα λεφτά ???????

Έχω κι εγώ κρεπιέρα (δώρο της μαμάς μου) που τη χρησιμοποίησα μόνο για λίγο διάστημα. Τελικά, με βολεύει καλύτερα το τηγάνι. Να βάζεις το βούτυρο λιωμένο σε ένα πιατάκι του καφέ ή του γλυκού του κουταλιού και να βουτάς ένα χαρτί κουζίνας που θα το έχεις κάνει σε σχήμα πουγκιού και μ' αυτό να αλείφεις το τηγάνι πριν την πρώτη κρέπα και μετά κάθε 2-3 τηγανίσματα.

Κυριακή κι εχθές φάγαμε μοσχαράκι κοκκινιστό μούρλια, στο οποίο έριξα και κόκκινο κρασί (μην ρωτήσετε γιατί, δεν έχω απάντηση) κι έγινε νόστιμο...

Εγώ το κρασί το βάζω πάρα πολύ συχνά στα περισσότερα φαγητά.

ενώ εχθές (μιας και δεν είχα να μαγειρέψω) το έριξα στην ζαχαροπλαστική : έφτιαξα ένα πολύ νόστιμο ραβανί... το ΄φερα και κάτι τούμπες (μια από εδώ την άλλη από εκεί) να πάω παντού ο σιρόπης :tongue:...

χαχαχαχαχα το ραβανί είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά.

πατάτες τηγανητές φαντάζομαι. στείλε μου σε παρακαλώωωωωωωωω!!! με τυράκι φέτα!!!!!πόσο καιρό έχω να κάνω!!!!!!!!!

Κόλλησα το γραμματόσημο κι έρχεται.

εβιρι ναι ο γατος εκπαδευεται για γραμματεας, λεμε να του μαθουμε να σηκωνει και τα τηλεφωνα. παντως μια φορα καποιος πηρε σε 090! εγω δεν ημουν, ο ντεξτερ δεν ηταν(δεν θα μου το ελεγε αν ηταν, αφου ποτε δεν κοιταω το λογαριασμο) αρα ο γατος ηταν???(βεβαια σκεφτηκα μηπως μας καναν υποκλοπη στο τηλεφωνο αλλα μονο μια φορα???)

Μπαααααα ο γάτος θα ήταν που πήρε τη Σόνια τηλέφωνο να της πει για την κοντή.

εγω εχω ενα της kenwood κι αλλο ενα χειρος

Είναι καλό το Κένγουντ; Κάποτε το είχα στοχοποιήσει, αλλά τελικά δεν το αγόρασα.

.

Χτες εκανα τυροψωμο και ελιοψωμο και γινανε και τα δυο τελεια.....ουτε ο φουρνος τετοια επιτυχια!!!!

Αααααααα τι ωραία!!!!!!!!

Η θεία μας πήρε τα αποτελέσματα της βιοψίας... και της είπαν ότι έχει καρ.κ.νο στον θυρεοειδή που τον είχε αφαιρέσει ένα μήνα πριν.... :cry:

Εγώ να ευχηθώ να περάσει γρήγορα και όσο πιο ανώδυνα γίνεται αυτή η φουρτούνα γιατί ναι πράγματι, όπως είπε και η Ταζ, ο καρκίνος του θυρεοειδούς είναι ιάσιμος.

Μέσα σε όλο αυτό μάθαμε, επίσης, πως η μεγάλη μας η θεία -η αδερφή της μαμάς μου για τις νέες- πάσχει τελικά από ατροφία εγκεφάλου κοινώς άνοια .... :? και τα ραντεβού στους γιατρούς πάση φύσεως και πάσης μ.λ.κίας συνεχίζονται εκατέρωθεν... Θέλω να πιστεύω για την μεγάλη μας θεία κάτι θα υπάρχει που να μπορεί να παρατείνει την εξέλιξη της νόσου....

Υπάρχουν κάποια αυτοκόλλητα που τα κολλάει στο δέρμα για να επιβραδυνθεί η νόσος, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν καλή δουλειά. Κάποιοι μου είπαν ότι δε βοηθάνε και πολύ.

Εγώ πάντως θα κρατήσω ΜΟΝΟ τις καλές μας στιγμές και θα ευχηθώ σε όλες μας και του χρόνου με ΥΓΕΙΑ !:P

Μπράβο Μεταξία μου, έτσι είναι το σωστό να σκέφτεσαι γιατί οι ωραίες στιγμές (είδες στιγμές λέμε δε λέμε μήνες) είναι λίγες στη ζωή μας, έρχονται γρήγορα και περνάνε ακόμα πιο γρήγορα και είναι πολύ ωραίο να τις κρατάμε στην καρδιά μας σε κάποια μεγάλη θέση και να αφήνουμε μόνο πολύ μικρό χώρο, όσο το δυνατόν πιο μικρό, για τις κακές και στενάχωρες στιγμές.

{Αλήθεια, τί θα φάμε εμείς σήμερις.... το ραβανί δεν πάει για κυρίως ε ???? :tongue:...

χαχαχαχαχαχα αν ρωτούσες εμένα, σίγουρα θα σου έλεγα ότι μου ταιριάζει και σαν κυρίως και σαν πρωινό και σαν κολατσιό και σαν γεύμα κάτω από το μαξιλάρι τη νύχτα για ώρα ανάγκης.

αν πάω σπίτι προλαβαίνω να κάμω έναν αρακά..

Αν τον φτιάξεις θα ταυτιστώ μαζί σου αύριο που θα φτιάξω κι εγώ.

Λοιπόν,πείτε με γαϊδάρα,αλλά ανακουφίστηκα που το κανε η παπαδιά...

Καταλαβαίνω το λόγο που το λες αυτό. Πραγματικά, καλύτερα έτσι, να είναι ένα έγκλημα μίσους και πάθους, παρά ένα έγκλημα είτε από αλλοδαπούς, είτε από ντόπιους για διάφορους λόγους (φανατισμού, θρησκευτικούς λόγους, ληστείας κλπ).

για το θεμα της ομιλιας... ο γιος μου ειναι 2 ετων και 10 μηνων. υπαρχει ενα γενικοτερο θεμα νευρολογικης φυσεως που λεγεται υποτονια. δυο χρονια κοντα παλευαμε με φυσιοθεραπειες. τωρα το παιδι ειναι σχεδον σαν ολα της ηλικιας του στο κινητικο κομματι. αλλά απο λογο, τιποτα. τον εχουν δει πολλοι γιατροι. η κατευθυνση που εχουμε ειναι πρωτα φυσιοθεραπεια, τωρα θα ξεκινησουμε εργοθεραπεια και αν σε ενα χρονο δεν εχουμε εξελιξη και στον λόγο, ξεκιναμε και λογοθεραπεια

Εύχομαι να πάνε όλα από το καλό στο καλύτερο και να δείτε θετική εξέλιξη στο παιδί το συντομότερο δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το λόγο που το λες αυτό. Πραγματικά, καλύτερα έτσι, να είναι ένα έγκλημα μίσους και πάθους, παρά ένα έγκλημα είτε από αλλοδαπούς, είτε από ντόπιους για διάφορους λόγους (φανατισμού, θρησκευτικούς λόγους, ληστείας κλπ).

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος Εβίρι μου!

Με κάλυψες απόλυτα!

Και η ανησυχία μου ήταν μεγάλη,μιας και έγινε στα μέρη μου...

Μπορεί να προσέχουμε,μπορεί να έχουν αυξηθεί κλοπές ή απόπειρες διαρρήξεων,αλλά σε τέτοια δεν είμαστε μαθημένοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπήκα φορτσάτη να γράψω διάφορα αλλά με σταμάτησαν τα νέα δίπλα http://www.parentscafe.gr/showthread.php?goto=newpost&t=2692

Ρε γμτ... Ουφ, ίσως μπω πιο αργά.

Δωράκι μου, είσαι καλά?


Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα σου πω τίποτα;;; Τόσο καιρό δεν με έπιανε λόγω της πίεσης και τώρα είναι σε κάποιο φεστιβάλ κινηματογράφου!!!

Το απόγευμα θα κάνω το τυρόψωμό σου!!! Αύριο θα σε πω τα αποτελέσματα!

εύχομαι να ξεμπερδέψεις όσο γίνεται νωρίτερα!

πώς πήγε το τυρόψωμο;

Χαιρετίζω την ομορφοπαρέα!

Πω πω γλωσσοκοπανιά!!!

Εμείς πάλι ξενύχτηδες!Δεν αντέχουμε άλλο με τα καμώματα του γιόκα μας.Τωρα τον πιλατεύω να φάει πόση ώρα,αλλά δεν μου κάνει τη χάρη

Σκέτη απελπισία λέμε!

αφού άργησε το παιδί να ξυπνήσει λογικό είναι να μη φάει φαγητό. κάτι σε πρωινό, φρούτο κλπ. λέω εγώ τώρα..;)

Φεφίκο στο θέμα άδειες δεν έχω κανένα παράπονο! Φτου φτου δεν χάνουμε ΤΙΠΟΤΑ!

Να σου δώσω κι εσένα λίγες μέρες?

δώσε κ σώσε. με βλέπω Χριστούγεννα να είμαι άνευ αποδοχών!!!!!:(

Και για να ευθυμούμε ολίγον ..... ξέχασα δλδ αλλά με τί μυαλό να τα θυμάμαι όλα ????

Στις διακοπές μας και τα δικά μου έμαθαν μπάνιο (ΜΕ μπρατσάκια έτσι ?) ο Νικ βουτάει μόνος του χωρίς να κλείνει μύτη και το μικρό μου το δελφίνι ήθελε μαγιό με πίπα (τρύπα) στην πλάτη !!!! α χα χα για να μην κάνει σημάδι, δεν της άρεσε... αλλά, τουλάχιστον, επιπλέει μόνη της !

Επίσης, της κούρεψα πολύ κοντά τα μαλλάκια της επειδή φούλαρε το παιδί στην ψείρα και δεν καθόταν με την καμία να την χτενίζω... είναι σαν τον Πίπη λέμε ! Την Βουγιούκλω ! Αλλά, παραμένει γλυκιά !

Τέλος, γέννησε χθες το πρωί η συνάδελφός μου μια υγιεστάτη μπουμπού !!!! Θα πάω σήμερα να την ειδώ (εάν καταφέρει ο φάδερ μας να πάει να παραλάβει τα τέκνα μας οεο).............. περιμένω πώς και πώς !

φιλάκια κορίτσια !

με γειά το μαλλί της Σ!

να ζήσει το μπεμπάκι!

μπράβο για τα μπρατσάκια!!!!!

Καλησπέρα...

σήμερα είχα μπόλικη δουλίτσα και δεν μπόρεσα να μπω νωρίτερα...

φιλάκια!

Αχ να σου στείλω τον Νικολή μου πού τρελαίνεται για φασολάδα/φακές και σπανακόρυζο ?????

κ η ρύπα το ίδιο!

{Αλήθεια, τί θα φάμε εμείς σήμερις.... το ραβανί δεν πάει για κυρίως ε ???? :tongue:... καλά, μάλλον μακαρονάδα με σάλτσα τόνου αν πάω Μαιευτήριο... αν πάω σπίτι προλαβαίνω να κάμω έναν αρακά...}

Εγώ είμαι καθηγ. ΞΓ (Γαλλικά -τα επίσημα- Αγγλικά & Ιταλικά με επάρκεια) τί θέτε μανίτσα μου ??? :cool:

το ραβανί τρώγεται παντού κ πάντα!

ιταλικά που δεν τα ξέρω!

Μάλλον στην θάλασσα, κολλάνε -λέει-ΑΛΛΑ τα καλυτερότερο είναι το παλιό κλασικό χλιαρό ξύδι ή πετρέλαιο... κάτι ήξεραν οι παλιές, τέλος !:-P

σώπα ρε! στη θάλασσα ε;

Ο μικρός θέλει να πάει πορτογαλικά και μετά αγγλικά. Είναι 7...

πώς του ήρθε να μάθει πορτογαλλικά; κάποιος ποδοσφαιριστής; πες του για κάποιον άγγλο ποδοσφαιριστή!

Γιατί Περιστέρω μου? Φοβόσουν μήπως σκότωσαν τον παπά έτσι απλά? Δεν νομίζω ότι σκοτώνουν κάποιον έτσι χωρίς να υπάρχει λόγος!

ποτέ δεν υπάρχει λόγος για να αφαιρέσεις μια ζωή. ακόμα κ εγκληματίας κάποιος έχει δικαίωμα στη ζωή.

Κόρες σχολάω! Πάω να προετοιμαστώ για την κολλητή - οδοντίατρο!

θα σας πω τα νέα μου αύριο!

Μάκια!!!!

μάκια. ελπίζω να είσαι περδίκι!

καλησπερα

στην προσπαθεια μου να κοιμησω τον μικρο κοιμηθηκα κι εγω μαζι του :oops::oops:

για το θεμα της ομιλιας... ο γιος μου ειναι 2 ετων και 10 μηνων. υπαρχει ενα γενικοτερο θεμα νευρολογικης φυσεως που λεγεται υποτονια. δυο χρονια κοντα παλευαμε με φυσιοθεραπειες. τωρα το παιδι ειναι σχεδον σαν ολα της ηλικιας του στο κινητικο κομματι. αλλά απο λογο, τιποτα. τον εχουν δει πολλοι γιατροι. η κατευθυνση που εχουμε ειναι πρωτα φυσιοθεραπεια, τωρα θα ξεκινησουμε εργοθεραπεια και αν σε ενα χρονο δεν εχουμε εξελιξη και στον λόγο, ξεκιναμε και λογοθεραπεια

απλά λεγαμε αν περνουσαμε και παιδικο θα ηταν μια εξτρα βοηθεια στο θεμα μας.... αλλά....

το ότι κοιμήθηκες κ εσύ μαζί για μένα είναι σύνηθες φαινόμενο!

για την ομιλία του γιόκα σου εύχομαι γρήγορα να προοδεύσει!

σήμερα τρώμε ό,τι κ χθες.

καθάρισα τζάμια, πατζούρια κ βεράντα κ τέντες από τα μπροστά δωμάτια. μου έμειναν πίσω στις κρεβατοκάμαρες.

έβαλα πλυντήριο, το μάζεψα σήμερα το πρωί.

σήμερα τελειώνει ο ελαιοχρωματιστής.

έβαλα μερικές κουρτίνες στο πλυντήριο φεύγοντας.

το απόγευμα θα τελειώσω την κουζίνα, αλήθεια θα την τελειώσω!!!!!δεν μου ξεφεύγει κ οπωσδήποτε ξανά το μικρό μπάνιο. από αύριο φασίνα από το πρωί ως το βράδυ, για να έρθει επιτέλους το παιδάκι μου σπίτι...με ζητάει η καρδούλα μου.

θα πλύνω τοίχους με τη βοήθεια της μανούλας μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πώς μου ειστε; Εδω λεει μπορει και να βρεξει λίγο σημερα!

Μεταξάκι καλώς μας ηρθες. Μας έλειψες! Περαστικά στη μικρη θεια. Ευχομαι όλα να πανε καλά! Όσο για τη μεγαλη θεια ευχομαι ότι καλύτερο μπορει να γινει! Κατά τα άλλα η περιγραφη σου ηταν τέλεια! Ευχομαι πάντα τετοια!

Ταζ ευχομαι καλή συνεχεια για το παιδακι σου.

Ντιντι εστω και καθυστερημένα να ζησετε και να μεγαλώσετε όμορφα την οικογενειά σας!

Εβιρι μου καλό υπόλοιπο και με το καλό να περασεις και το υπόλοιπο της χρονιας στη Γερμανια.

Τα δικά μας: χθες πηγε η μικρη στον παιδικο για να ενημερωσουμε οτι δε θα παμε αφου δεν κοψαμε την πανα. Τους πετυχε την ωρα του φαγητου και της εβαλαν και αυτης. Λοιπον έφαγε όλο το φαγητο της, σαλάτα και φρουτο. Μονη της. Μετα έφαγε και ψαρακι στο σπιτι. Και το απόγευμα εφαγε και κρεμα και ζητησε και το βραδυ να φαει ψαρι. Όσο σκεφτομαι οτι το χανει αυτο γιατι δεν υπαρχει εδω βρεφονηπιακος μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Αυτο εξηγουσα και χθες στη γιαγια της: ότι την εκμεταλλευεται και δεν τρωει και την βγαζει την πιστη κάθε μέρα. Αλλά στου κουφου την πορτα όσο θελεις βροντα.

Όπως καταλάβατε χθες ειχαμε ψαρι με χορτα. Σημερα who knows?

Φιλιά και σορρυ για το μεγαλο μηνυμα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!!!

Σήμερα ξεκινήσαμε με το σχολικό μας και πήγε πάρα πολύ καλά!

Σήμερις τρώμε φακούλες και η μικρά φιστικς με πατατοσαλάτα!

εύχομαι να ξεμπερδέψεις όσο γίνεται νωρίτερα!

πώς πήγε το τυρόψωμο;

Έγινε νόστιμο αλλά έκανα τη βλακεία να το βάλω σε μικρό ταψί και δεν ψηνόταν με τίποτα! Μέχρι που γύρισα το πάνω κάτω και κάτι έγινε! Την επόμενη φορά θα ξέρω!;)

από αύριο φασίνα από το πρωί ως το βράδυ, για να έρθει επιτέλους το παιδάκι μου σπίτι...με ζητάει η καρδούλα μου.

θα πλύνω τοίχους με τη βοήθεια της μανούλας μου.

Αντε επιτέλους να τελειώνεις (γιατί έχεις ψοφήσει...) και να επιστρέψει και η Ρυπα να την χαρείτε!!!

Επίσης, αν δεν σε πειράζει, αποφάσισα να σε φωνάζω φοφίκο(εκ των νόστιμων γαριδακίων:tongue:) που είναι και πολύ νόστιμα!!!!;)


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

φοφίκος σπήκιν!

θα χρειαστώ την αυριανή κ την μεθαυριανή ημέρα για να τελειώσω όλο το σπίτι, αλλά τουλάχιστον αύριο θα είναι βιώσιμο! σήμερα θα μυρίζει πλαστικό χρώμα κ δεν κάνει να τα εισπνεύσει.

μπράβο στην Λ που τα πάει τόσο καλά!

το τυρόψωμο όταν το βάζεις στο ταψί να έχει πάχος το πολύ 2 δάχτυλα. όσο πιο λεπτό, τόσο πιο τραγανό. εγώ το κάνω λεπτό, 1 δάχτυλο κ γίνεται κρατσανιστό!

Φωτεινούλα μπράβο στη ζουζούνα σου που τρώει μόνη της φαγητό κ σαλάτα κ φρούτο. πρέπει να το πάρει απόφαση η γιαγιά ότι το κορίτσι μεγάλωσε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Για σήμερα μαγειρεύω αρακά κοκκινιστό που την περισσότερη ποσότητα θα τη φυλάξω στην κατάψυξη και το υπόλοιπο θα το φάμε το μεσημέρι.

Μεταξία, χτες επικεντρώθηκα στο σχολιασμό δύο-τριών σημείων στο μήνυμά σου και ξέχασα να σου πω ότι κι εμένα μου άρεσε πολύ η περιγραφή των διακοπών σας όπως της έγραψες.

Καλημέρα! Πώς μου ειστε; Εδω λεει μπορει και να βρεξει λίγο σημερα!

Πού είπαμε ότι βρίσκεσαι;

Εβιρι μου καλό υπόλοιπο και με το καλό να περασεις και το υπόλοιπο της χρονιας στη Γερμανια.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Φωτεινή μου.

Link to comment
Share on other sites

Στήλε καλέ το παιδί...

..... Μου πέφτεις κομματάκι μακριά μανίτσα μου ! (σ' ευχαριστώ και που το 'πες πάντως !!!!);)

Το θέμα μου είναι το εξής και έχω μπερδευτεί....ερωτώ πολύ γι'αυτό.

Ο μικρός θέλει να πάει πορτογαλικά και μετά αγγλικά. Είναι 7...

Αν δεν με απατά η μνήμη μου ο γιόκας σου θα πάει στην Β' Δημοτικού φέτος ε ?

Έχει ήδη ξεκινήσει ΞΓ ? Ή τώρα θέλει να κάνει την αρχή ?

Εγώ, προσωπικά, ως Καθηγήτρια δεν είμαι υπέρμαχος του να ξεκινούν από πολύ μικρά την 2η γλώσσα τα παιδιά. Πιστεύω ότι από 3η Δημοτικού κι έπειτα -έχοντας κατακτήσει ένα αρκετά μεγάλο μέρος της μητρικής τους γλώσσας- θα ήταν καλό να ξεκινούν μια ξένη γλώσσα χωρίς πίεση και άγχος... εξάλλου, αν το παιδί έχει κλίση σε αυτόν τον τομέα θα φανεί πολύ γρήγορα και μπορεί π.χ. να αναπληρώνει τάξεις με θερινά μαθήματα...

Τώρα για εσένα δεν βλέπω πού είναι το παράξενο να θέλει Πορτογαλικά... ίσως κάτι να του έχει κεντρίσει την περιέργεια και να το ζητάει... για ψάξ' το λίγο.... ο προβληματισμός σου προφανώς είναι γιατί όχι Αγγλικά σαν 1η επιλογή ????

Στο ξαναγράφω: προσωπικά, δεν θα τον πίεζα. Μπορεί, τελικά, να ξεκινήσει αυτό που νομίζει ότι του αρέσει και να μην τον τραβήξει στην τελική... ή να αποδειχθεί όντως καλό και να αρχίσει αργότερα Αγγλικά... άσε που λαμβάνουν τόσα πολλά ερεθίσματα από αυτή την γλώσσα που τους είναι γνώριμη (έστω και ασυνείδητα εννοώ):cool:

μεταξάκι να ζήσει η μπουμπού της συναδέλφου!

Ευχαριστώ !

Σεμινιδίο με κοντό μαλλάκι? Σκέτο κουκλί θα είναι! είναι ομορφούλα πολύ κου κου βα!

Τί έκανες με τα δόντια αγάπη ?

Μεταξακι

Ευχομαι το καλυτερο για την μικρη σας θεια.να ειναι περαστικα και σιδερενια να γινει.... ευχαριστούμε

Κουρεψες Σεμ;Ελα ρε....βαλε φωτο να δουμε την κοντοκουρεμενη κουκλαρα μας. γιατί ???? θεωρείς ότι πρόλαβα να τραβήξω έστω και μια φωτό ??? απατά(τα)σαι !!!! χα χα 2 στο κινητό και πολλές ήταν λέμε ! ούτε στο πίπι ρουμ δεν πρόκαμα να πάω μοναχή ΄μ !

Σημερα ηρθε πρωι πρωι η κοκκινομουρα.

7 μερες νωριτερα.Ξυπνησα και αφου σηκωθηκα αρχισε τρελη αιμοραγια.....

πρωτοφανες για μενα!!!!!

Κι εγώ τον Αύγουστο είχα 2 φορές επισκέπτες... γιατί ???? Λέτε να κρύωσα ?:|

καλησπερα

στην προσπαθεια μου να κοιμησω τον μικρο κοιμηθηκα κι εγω μαζι του :oops::oops: εγώ το παθαίνω πολλάκις αυτό !:rolleyes:

love4four απο αυτα που εχω διαβασει, αυτος ο καρκινος που εχει η θεια σου κατα ενα τεραστιο ποσοστο που αγγιζει το 99% δεν ειναι μεταστασιμος που σημαινει οτι κανει οτι χρειαζεται απο θεραπεια αλλά δεν ειναι επιθετικος οπως καποιες αλλες μορφες. ευχομαι περαστικα και στις 2

Αυτό εύχομαι κι εγώ. Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός μεν, αισιόδοξος δε ... η ίδια είναι από αρκετά έως πολύ πεσμένη (ψυχολογικά) εγώ πάλι τον χαβά μου ... όλη την ωρα της βάζω χέρι να την δει διαφορετικά σαν μια θεραπεία που θα περάσει και δεν θα αφήσει κατάλοιπα...

..............

για το θεμα της ομιλιας... ο γιος μου ειναι 2 ετων και 10 μηνων. υπαρχει ενα γενικοτερο θεμα νευρολογικης φυσεως που λεγεται υποτονια. δυο χρονια κοντα παλευαμε με φυσιοθεραπειες. τωρα το παιδι ειναι σχεδον σαν ολα της ηλικιας του στο κινητικο κομματι. αλλά απο λογο, τιποτα. τον εχουν δει πολλοι γιατροι. η κατευθυνση που εχουμε ειναι πρωτα φυσιοθεραπεια, τωρα θα ξεκινησουμε εργοθεραπεια και αν σε ενα χρονο δεν εχουμε εξελιξη και στον λόγο, ξεκιναμε και λογοθεραπεια

απλά λεγαμε αν περνουσαμε και παιδικο θα ηταν μια εξτρα βοηθεια στο θεμα μας.... αλλά....

Σίγουρα θα τον βοηθούσε ο παιδικός στο θέμα της ομιλίας ! Εύχομαι να δείτε πάντως εξέλιξη σε όλους τους τομείς.... είναι δύσκολο να προσπαθείς μονίμως να καταλάβεις / να μαντέψεις τί αισθάνεται και τί θέλει να σου πει...

Εμείς ξεκινήσαμε από πέρυσι τον Οκτώβριο στα 3,5 και κάτι δλδ και από τότε που λύθηκε η γλώσσα του έγινε ΑΛΛΟ παιδί, απίστευτα συνεργάσιμος ! Ενώ πριν, δις την ώρα, ούρλιαζε επειδή ΔΕΝ καταλάβαινα (προφανώς) τί ήθελε το ψυχάκι μου !

......

σήμερα τρώμε ό,τι κ χθες.

καθάρισα τζάμια, πατζούρια κ βεράντα κ τέντες από τα μπροστά δωμάτια. μου έμειναν πίσω στις κρεβατοκάμαρες.

έβαλα πλυντήριο, το μάζεψα σήμερα το πρωί.

σήμερα τελειώνει ο ελαιοχρωματιστής.

έβαλα μερικές κουρτίνες στο πλυντήριο φεύγοντας.

το απόγευμα θα τελειώσω την κουζίνα, αλήθεια θα την τελειώσω!!!!!δεν μου ξεφεύγει κ οπωσδήποτε ξανά το μικρό μπάνιο. από αύριο φασίνα από το πρωί ως το βράδυ, για να έρθει επιτέλους το παιδάκι μου σπίτι...με ζητάει η καρδούλα μου.

θα πλύνω τοίχους με τη βοήθεια της μανούλας μου.

Καλά κουράγια Φεφάκι μου με τις δουλειές !

Εγώ για τους τοίχους έχω αγοράσει ένα Τ (ταυ) με μαλλί είναι σαν αυτό που πλένουμε τα τζάμια ή την βεράντα -μεγάλες επιφάνειες- να φανταστείς αλλά χνουδωτό.... και κάνω τοίχους στο άψε σβήσε και κυρίως χωρίς να ανεβοκατεβαίνω αυτή την ρημαδο-σκάλα που κοψο-μεσιαζόμουν !!!! :shock:

Μεταξάκι καλώς μας ηρθες. Μας έλειψες! ευχαριστώ Φωτεινούλα ! Όλα καλά !

....

Τα δικά μας: χθες πηγε η μικρη στον παιδικο για να ενημερωσουμε οτι δε θα παμε αφου δεν κοψαμε την πανα. Τους πετυχε την ωρα του φαγητου και της εβαλαν και αυτης. Λοιπον έφαγε όλο το φαγητο της, σαλάτα και φρουτο. Μονη της. Μετα έφαγε και ψαρακι στο σπιτι. Και το απόγευμα εφαγε και κρεμα και ζητησε και το βραδυ να φαει ψαρι. Όσο σκεφτομαι οτι το χανει αυτο γιατι δεν υπαρχει εδω βρεφονηπιακος μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Αυτο εξηγουσα και χθες στη γιαγια της: ότι την εκμεταλλευεται και δεν τρωει και την βγαζει την πιστη κάθε μέρα. Αλλά στου κουφου την πορτα όσο θελεις βροντα.

.......

:| Τί κρίμα που δεν την παίρνουν λόγω της πάνας !

Πες στην μαμάκα σου να μην την πιέζει να φάει με το πιάτο από πίσω.... χαζό δεν είναι το παιδί... όταν την κόψει η λόρδα θα φάει ! :-P δοκιμασμένο !

Από την άλλη όμως και οι γιαγιάδες από αγάπη το κάνουν.... είναι φαύλος κύκλος !

Εβίρι μου,

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές ! {δεν μπορώ να σε κάνω μάτια μου παράθεση, ως συνήθως !:?}

Το ραβανί μας βγήκε πολύ νόστιμο... δεν μου έγινε τόσο αφράτο όσο άλλες φορές αλλά μάλλον πρέπει να ευθύνεται γι αυτό ο δαίμων του μίξερ, που τα 'παιξε !

Θα το φάμε - μην ανησυχείτε !

Λοιπόοοον,

Εχθές πήγα και είδα το μικρό μπιουμπιούκι !!!! Αχ τί γλύκα ήταν όμως ! Χειλάκια, μαγουλάκια, ματάκια όλα ζωγραφισμένα πάνω της ! Είχα από την Σεμίνα μου (μην σχολιάσετε !!!!!) να δω τόσο όμορφη μπου !!!! Και με μαλλί, πολύ μαλλί !!!!! Να τους ζήσει !

Μετά, βρέθηκα με τον ανήρ και τα τέκνα και είπαμε να πάμε να φάμε σε ένα μεζεδοπωλείο της περιοχής.... που είναι σε πεζόδρομο και όσο να 'ναι τα παιδιά είχαν χώρο να παίξουν και να κινηθούν****... κάτι κιοφτέδες μούρλια ! Η χωριάτικη ήταν ποίημα ! Και οι πανσετούλες και τα καλαμάκια.... ήταν καλά (δεν τα έφαγα όλα ΔΟΚΙΜΑΖΑ)!:rolleyes: Ήρθε και η ρετσίνα, τσουπ, και γίναμε ολίγον ντίρλα ντα ντιρλα ντα ντα.... από την κούραση ήταν !!!!! χο χο τα παιδιά ξεράθηκαν πάντως... :confused::D;)

Οπότε σήμερα θα φάμε αρακά -να κάμω παρεούλα στο Εβιράκι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!!!

Σήμερα ξεκινήσαμε με το σχολικό μας και πήγε πάρα πολύ καλά!

Καλή αρχή ! Μπράβο σας !

φοφίκος σπήκιν!

θα χρειαστώ την αυριανή κ την μεθαυριανή ημέρα για να τελειώσω όλο το σπίτι........

Έχεις άδεια δλδ ????? (λαλακίες λέω το ξέρω αμ τί ??? θα είσαι η μισή στο γραφείο και ή άλλη μισή σπίτι να κάνεις γενική ???? μην μου δίνεις σημασία):rolleyes:

καλημερα σας

σας ευχαριστω πολυ για τον μικρο

όλα καλά θα πάνε !

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

......

Μεταξία, χτες επικεντρώθηκα στο σχολιασμό δύο-τριών σημείων στο μήνυμά σου και ξέχασα να σου πω ότι κι εμένα μου άρεσε πολύ η περιγραφή των διακοπών σας όπως της έγραψες.

:P:p:p:p:p:p:p:p

*****Ερώρηση που ξέχασα να γράψω πριν :

χθες που λέτε εκεί που καθήσαμε να φάμε ήταν κοντά μας (2 τραπεζάκια παραπίσω) οικογ. με 2 παιδάκια δίδυμα -αγόρια- γύρω στα 3-4 κάπου εκεί...

κράταγε ο Νικ ένα αυτ/τάκι και μου λέει "Μαμά να πάω να παίξω με τα παιδάκια ?" του απαντώ "Πήγαινε και ρώτησε. Μην ντρέπεσαι" {επειδή, συνήθως, μου λέει όχι εσύ γι' αυτό τον ενθάρρυνα...}

Πάει το παιδάκι -προσέξτε στην ΜΑΜΑ όχι απευθείας στα παιδάκια- και την ρωτάει "Να παίξουμε μαζί ?" και τί του λέει η μλκω ???? "όχι":shock: σημ. τα άλλα παιδάκια ακούνητα λέμε, σαν αγάλματα....

ωχ μάνα τί ήταν να του το πει... σαν να του έριξε σφαλιάρα πρέπει να ένιωσε ο φουκαράς... ήρθε με σκυμμένο κεφάλι και αγκάλιασε τον πατέρα του..... του εξήγησα πως για τους δικούς της λόγους η μαμά δεν αφήνει τα παιδάκια της να παίξουν (ότι δεν ήταν το "όχι" γι' αυτόν προσωπικά)... ΑΛΛΑ τί τα θέτε ???? Εκεί που πήγε να πάρει μπρος και να ζητάει την έφαγε την κατραπακιά.... μάλιστα, την ώρα που έφευγαν μας κοίταξε και ολίγον τί απαξιωτικά ????

Κι ερωτώ : είναι κακό να ΠΑΙΖΟΥΝ τα παιδιά ?????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...