Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Καλημερούδια! Λέω να κάνω ένα τεστ πρώτα από βδομάδα γύρω στη 8η-9η μέρα και αν βγει θετικό θα κάνω την χοριακη στην 15η μέρα που μου είπε αλλιώς θα πάω πιο νωρίς. 
      Με το καλό να έρθουν αυτές οι μέρες και σε σένα και θα είμαστε εδώ να τα λέμε 😂

      Σε ευχαριστώ!!! Μετράω αντίστροφα σιγά σιγά!!! Ναι καλέ κανε εκεί ένα τεστακι να σου φύγει το άγχος! Εκεί κοντά στη 10η μέρα και μια χαρά! Αλλά στις 15 μέρες να πας για χοριακη ότι και να δείξει! Άντε αναμένουμεεε!!!🧡

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

κι εγω τα ιδια φρεσκο κρεμυδακι, ντοματουλα, αλατι πιπερι, ζαχαρη, αρακας και ανηθος και συνοδευτικο φετουλα!

σε αυτά αν βάλεις παρμεζάνα στο σερβίρισμα, θα με θυμηθείς!

οντως φεφη δεν το εχω δοκιμασει με το τυρι που λες...λες να το δοκιμασω και μετα να εχει γευση μακαρονια???:D:D:D:D:D:D

(πατως δεν μπορουσα να περιμενω τον ντεξτερ και μολις τσακισα ολο το γλυκοξινο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)

καλά έκανες!

δεν έχει γεύση μακαρόνια. άκουσέ με κ δεν θα χάσεις...

κριμα....παντως υπαρχουν και πολλες που λενε οτι δεν υπηρχε περιπτωση και τσουπ! να το θετικο!!:tongue:

εσύ πουλάκι μου έχεις την ίδια φιλοσοφία με εμένα! εύγε! θινκ πόζιτιβ!;)

ελα μωρε κοριτσακι μην κλαις

σκεψου οτι θα ειστε σαν ερωτευμενα μαθητουδια που μιλανε και στελνουν μηνυματα στο τηλεφωνο :*

τον κάτσιασα χθες!:tongue:

τί είναι το τσόου τσου;:confused:;)

Φιλενάδες,γειά και χαρά σας!!

Σήμερα επιστρέψαμε οικογενειακώς από το χωριό μας,όπου πήγαμε για διακοπές,ο Θεός να τις κάνει...

Διάβασα τα άπαντα αλλού γι'αλλού,αλλά εδώ μέσα δεν έχω προλάβει ακόμα

Καλωσορίζω τις νέες μαγείρισσες

Σας φιλώ

Θα ξαναμπώ

Και ελπίζω να έχω καταφέρει να διαβάσω και τα νέα σας

Το περιστερόπουλο έχει γίνει ανταρτόπουλο!

Να δω πώς θα το μαζέψω μέσα στο διαμέρισμα...

Χόρτασε παιχνίδι και τρεχάλα!

Αλλά βρε κορίτσια,συνέβη και κάτι που με έχει αγχώσει πολύ

Το Δωράκι μας σίγουρα κάτι θα ξέρει να μου πει,μιας και το χει περάσει...

Το Σάββατο είδα αίμα στα κακάκια του μικρού

Πήρα αμέσως τηλέφωνο τον γιατρό και μου έδωσε κάποιες συμβουλές,αλλά ακόμα δεν έχει ξανακάνει κακάκια και περιμένω με αγωνία να δω τι εξέλιξη θα έχει το θέμα

Τον τελευταίο μήνα ο μικρός έχει σταματήσει να τρώει κανονικό φαγητό.Τρώει μόνο γάλα,γιαούρτι,κάποιες φορές φρούτα και από φαγητό κάτι λίγα.

Και τι δεν έφτιαξα αυτές τις μέρες για να τον δελεάσω να φάει...Κάποιες φορες δεν ήθελε ούτε να δοκιμάσει

Δεν τον πιέζω,για να μην κάνω τα πράγματα χειρότερα,αλλά ανησυχώ

Αμα δεν τρώει λαχανικά τόσο καιρό,άμα δεν τρώει κρέας,πώς θα αναπτυχθεί σωστά;

μην επιμένεις για λίγες μέρες στο κρέας κ επέμενε σε φρούτα κ χυμούς! κ λαχανικά, λαδερά με μπόλικο λάδι!

δίνε γιαούρτι με μέλι-βοηθάει το μέλι στη δυσκοιλιότητα!

εγώ στη θέση σου θα έδινα όσπρια, π.χ. φακούλες για να βοηθηθεί!

τον πόνεσε η δυσκοιλιότητα κ τα κρατάει για να μην ξαναπονέσει.:(

περαστικό να είναι!

αδερφούλα μου,τι γλυκιά που είσαι....

yes it is

Ο διάλογος που με έχει ρίξει στα πατώματα!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μετά από αυτό,πώς να μην κάτσω να διαβάσω 10 σελίδες ποστ;

Εεεεεεεε;

να διαβάσεις να σου βάλω εξετάσεις.:P

Καλησπέρα κορες! Μπαινω και απο το σπιτι καθως φυσαει σημερα αρκετα και ειπα να μη βγουμε βολτα και χειροτερεψει ο βηχας της μικρης. Τα καραβια λογω του αερα άργησαν να φυγουν πολύ σημερα - λυπαμαι οσους ταξιδευουν για την ταλαιπωρια τους.

Φεφη να σας ζησει η νεοφωτιστη ανηψουλα.

ευχαριστώ φωτεινούλα μου. ό,τι επιθυμείς!

Τωρα για το Φεφο τι να πω. Ειναι ωραιο που σου λειπει κι ειναι το άλλο σου μισό. Πάντως μη σε παιρνει από κάτω ενας ολιγοημερος χωρισμός. Όταν ξανασμίξετε θα περάσετε πολύ ωραια (if you know what I mean). Σου μιλάει η ειδικη...

Φιλιά

άη νόου, άη νόου!;)

σήμερα τρώω αρνάκι με ρυζάκι της μανούλας μου κ ο φέφος μπιφτεκάκια της μανούλας μου.

το σπίτι μου είναι τσαντίρι!

το βράδυ θα κοιμηθώ με το σπλάχνο μου! έχω μοιραστεί στα δυο.

το τέκνο μου χθες όλη μέρα ζητούσε την "αδερφή" της την μεγάλη της αδερφής μου, την ξαδερφούλα της δηλαδή!!!!

επίσης όταν της μίλησα στο τηλέφωνο κ της εξήγησα ότι πρέπει η μαμά να πάει να δουλέψει για να φέρει λεφτά άρχισε τις παραγγελιές "να φέρεις φόρεμα, παπούτσια, κολιέ, βαχιόλια, τσάντα, κοκαλάκια, καπέλο, παισίνια=παιχνίδια.........να πάρουμε δώρα, σακκούλες, βιβία, ... " τελειωμό δεν είχε η λίστα!!!!:rolleyes:

σήμερα μετά τη δουλειά με περιμένει γερή φασίνα. κ μετά ....ρύπα!

φιλούρες!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα προκομένες μου! Περιμένω κάτι φίλους το βράδυ και θέλω το απόγευμα επιστρέφοντας από τη δουλειά να φτιάξω ένα γρήγορο/εύκολο γλυκάκι.

Έχετε καμία πρόταση με εύκολα υλικά? Ζητάω πολλά?

Πάω να ψάξω και σε σχετικά σιτες, αλλά αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο θα με σώσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα προκομένες μου! Περιμένω κάτι φίλους το βράδυ και θέλω το απόγευμα επιστρέφοντας από τη δουλειά να φτιάξω ένα γρήγορο/εύκολο γλυκάκι.

Έχετε καμία πρόταση με εύκολα υλικά? Ζητάω πολλά?

Πάω να ψάξω και σε σχετικά σιτες, αλλά αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο θα με σώσετε!

Καλημέρα!!!

Εγώ όταν θέλω κάτι γρήγορο/εύκολο (όπως λες), φτιάχνω πανακότα. Συνταγή του παρλιάρου. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει περίπου 3-4 ώρες στο ψυγείο για να κρυώσει. Αν θες πες μου να σου βάλω τη συνταγή.

Θα σκεφτώ και κάτι άλλο...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Τι κάνετε?

Εγώ σήμερα νυστάζωωωωωωωωω... Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά δεν έχω όρεξη για τίποτα...

Θα κάνω μπούτια κοτόπουλου στο φούρνο με ψητές πατάτες. Θα τις βάλω στο αλουμινόχαρτο και θα τις ψήσω στο φούρνο.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

σήμερα τρώω αρνάκι με ρυζάκι της μανούλας μου κ ο φέφος μπιφτεκάκια της μανούλας μου.

Υπέροχα και τα δύο!!! Θέλω κι εγώωωωωω (το αρνάκι, γιατί τα μπιφτεκάκια θα τα κάνω την Κυριακή)

το βράδυ θα κοιμηθώ με το σπλάχνο μου! έχω μοιραστεί στα δυο.
Υπομονή... σκέψου ότι μετά θα έχετε αυτόνομη!!!!
το τέκνο μου χθες όλη μέρα ζητούσε την "αδερφή" της την μεγάλη της αδερφής μου, την ξαδερφούλα της δηλαδή!!!!
Τι γλυκιά!!! :D:D:D
επίσης όταν της μίλησα στο τηλέφωνο κ της εξήγησα ότι πρέπει η μαμά να πάει να δουλέψει για να φέρει λεφτά άρχισε τις παραγγελιές "να φέρεις φόρεμα, παπούτσια, κολιέ, βαχιόλια, τσάντα, κοκαλάκια, καπέλο, παισίνια=παιχνίδια.........να πάρουμε δώρα, σακκούλες, βιβία, ... " τελειωμό δεν είχε η λίστα!!!!:rolleyes:
Πω πω... τελικά έχουν πολλές "βασικές ανάγκες" τα παιδιά μας. Και φυσικά πρέπει να τις καλύψουμε εμείς...:rolleyes:

Θέλω να δω τι θα ζητάει ο δικός μου όταν έρθει η ώρα του. Ευτυχώς προς το παρόν αρκείται σε κουτάλια και μπωλ. Δεν παίζει με τα παιχνίδια του σχεδόν καθόλου. Ώρες ώρες λέω καλά που δεν του τα έχω αγοράσει εγώ...

σήμερα μετά τη δουλειά με περιμένει γερή φασίνα. κ μετά ....ρύπα!

φιλούρες!:)

Καλό κουράγιο.

Φιλιά και σ' εσένα!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρες!!!

Τι καλά, δρόσισε λίγο!!!

Σήμερα τρώμε μελιτζάνες στον φούρνο.

Περιστεράκι καλώς ήρθες! Το περιστερόπουλο μην το πιέζεις να τρώει αν δεν θέλει. Κι ο δικός μου περνάει αυτήν την φάση αλλά δεν ανησυχώ. Από την στιγμή που ψηλώνει, παίρνει βάρος και μακραίνουν τα νύχια και τα μαλλιά του είναι οκ!

Το αιματάκι στα κακάκια ίσως είναι από δυσκοιλιότητα όπως σου είπε και η Φέφη. Έγδαραν τον ποπουδάκο του βγαίνοντας. Φρούτα να τρώει.

Φωτεινή υποχώρησε ο βήχας της μικρής?

Φεφίκο μου, περιπλανώμενη??:tongue: Μην ξεχάσεις να ψωνίσεις τις παραγγελιές της Ρύπας!!!

kalliopakι εύκολο γλυκό είναι και ο κορμός.

Ηλιαχτίδα καλημέρα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα!!!

Το σπλάχνο μου κοιμάται ακόμα!!!Αν είναι δυνατόν!!!

Για σήμερα ο περιστέρης θα ψήσει ψάρια στα κάρβουνα,έτσι λέει...

Αμα δεν του κάτσει το πλάνο υπάρχει αφθονο παστίτσιο από χθες!!

Φιλάκια!

Τα λέμε ξανα

Link to comment
Share on other sites

εύκολο γλυκάκ ιείνα ιτο τσηζκέηκ.

τρίβεις στο μούλτι μπισκότα νταητζέστηβ, τα απλώνεις στο πυρεξάκι-ταψάκι (όπου θέλεις να το παρουσιάσεις). λιώνεις βουτυράκι-προτιμώ κέρκυρας- το ρίχνεις στα τριμμένα μπισκότα κ ανακατεύεις να πάει παντού η υγρασία του. το στρώνεις με τις παλάμες σου κ το βάζεις στο ψυγείο. αν θέλεις μπορείς να το βάλεις 4 λεπτά στο φούρνο, ίσα να στερεοποιηθεί.

χτυπάς στο μίξερ τυρί φιλαφέλφεια ή μασκαρπόνε με λίγη άχνη ζάχαρη.

χτυπάς 2 κρέμες γάλακτος (κρύες από το ψυγείο) με όση άχνη ζάχαρη θέλεις, με μαστίχα σκόνη αν σ' αρέσει κ βανίλιες, αν σου αρέσει το άρωμα. τα αναμειγνύεις τα δύο αυτά ελαφρά με κουτάλα, χωρίς να χάσουν τον όγκο τους κ τα στρώνεις μετά στο ταψάκι. από πάνω στρώνεις μαρμελάδα ή γλυκό του κουταλιού που το έχεις πολτοποιήσει.

μπορείς κ στο μείγμα με το τυρί κ την κρέμα γάλακτος να βάλεις κομμάτια από φρούτα ή τεμαχισμένη σοκολάτα. έτοιμο για ψυγείο!

πρόσεχε, αν το βάλεις το μπισκότο-βούτυρο στο φούρνο, μετά να περιμένεις να κρυώσει πριν απλώσεις το μείγμα τυρί-κρέμα γάλακτος, γιατί θα λιώσει.

εύκολο κ γρήγορο.

την ίδια διαδικασία μπορείς να την κάνεις σε ποτήρια ή μπολ παγωτού γυάλινα! κ να διακοσμήσεις με κομμάτια μπισκότου, κομμάτια σοκολάτας, φρούτα ολόκληρα ή κομμάτια!

όρεξη να έχεις καλλιοπάκι!

φιλάκια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

didi&k τα ψάρια κι εγώ δεν τα πολυτρώω. Αλλά μου αρέσουν πολύ τα καλαμαράκια και οι γαρίδες. Όσο για την σαλάτα με τόνο είναι από τα καλύτερά μου!

καλο μεσημερι κοριτσια!!

αγγελικουλα κι ο ντεξτερ τρωει καλαμαραρακια, χταποδι και γαριδακι μικρο

αλλα μονο αυτα:|

εμενα μ'αρεσει σολομος-τονος -μεγαλες γαριδες-μυδια -κυδωνια και μεγαλα ψαρια που δεν εχουν πολλα κοκκαλα


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορες! Μπαινω και απο το σπιτι καθως φυσαει σημερα αρκετα και ειπα να μη βγουμε βολτα και χειροτερεψει ο βηχας της μικρης. Τα καραβια λογω του αερα άργησαν να φυγουν πολύ σημερα - λυπαμαι οσους ταξιδευουν για την ταλαιπωρια τους.

Να καλωσορίσω και τα νεα κορίτσια και να ευχηθω στην Ντιντι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

Δε θυμάμια κάτι άλλο να σχολιάσω. Αν ξεχνω κάτι συγχωρειστε με.

Φιλιά

φωτεινη πως ειναι η μικρη σου σημερα?

σε ευχαριστω και για τις ευχες σου!

κοριτσια δεν σας ειπα! την κυριακη εφαγα την πρωτη μου κλωτσια!!!!:D:D:D

απο τοτε δεν νιωθω συχνα αυτο το γαργαλητο που ενιωθα ολη μερα, μαλλον ψηλωσε το παιδι μου και δεν εχει περιθωρια για υπτια:o

κατι μικρες κλωτσιτσες μονο ακουω αλλα πολυ αμυδρες και οχι τοσο συχνα...


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλά έκανες!

δεν έχει γεύση μακαρόνια. άκουσέ με κ δεν θα χάσεις...

οκ εννοειται θα το δοκιμασω , μονο που προτιμω ρεγκατο απο παρμεζανα πειραζει?????

εσύ πουλάκι μου έχεις την ίδια φιλοσοφία με εμένα! εύγε! θινκ πόζιτιβ!;)

παντα!!!!:D

τον κάτσιασα χθες!:tongue:

τον ξεζουμισες δηλαδη :tongue:

τί είναι το τσόου τσου;:confused:;)

τσοου τσοου ηθελα να γραψω ειναι κατι πανεμορφα σκυλια σαν αρκουδακια!!!(και τα τρωνεεεεεεεεεεεε:evil::evil::evil::evil::evil::evil:)γκουγκλαρε τα!

μην επιμένεις για λίγες μέρες στο κρέας κ επέμενε σε φρούτα κ χυμούς! κ λαχανικά, λαδερά με μπόλικο λάδι!

δίνε γιαούρτι με μέλι-βοηθάει το μέλι στη δυσκοιλιότητα!

εγώ στη θέση σου θα έδινα όσπρια, π.χ. φακούλες για να βοηθηθεί!

τον πόνεσε η δυσκοιλιότητα κ τα κρατάει για να μην ξαναπονέσει.:(

περαστικό να είναι!

συμφωνω!(χρονια δυσκοιλια η ντιντι)

επίσης όταν της μίλησα στο τηλέφωνο κ της εξήγησα ότι πρέπει η μαμά να πάει να δουλέψει για να φέρει λεφτά άρχισε τις παραγγελιές "να φέρεις φόρεμα, παπούτσια, κολιέ, βαχιόλια, τσάντα, κοκαλάκια, καπέλο, παισίνια=παιχνίδια.........να πάρουμε δώρα, σακκούλες, βιβία, ... " τελειωμό δεν είχε η λίστα!!!!:rolleyes:

!:)

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα απαιχτη η μικρη σου !!!!! και ειναι μονο 3 ειπαμε????


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

υλικα:

  • 1 πακ digestive
  • 1/2 βουτ. αναλατο (σουπερ φρεσκο, λουπακ )
  • 200γρ.philadelphia ή μασκαρπονε
  • 1 κουτι ζαχαρουχο
  • 1/2 ποτηρι χυμο λεμονιου
  • 1 κρεμα γαλακτος κτυπημενη

εκτελεση:

λιωνεις στο μπλεντερ τα μπισκοτα , τα βαζεις σε οτι σκευος θες, τα μουλιαζεις με το βουηρο να υγρασιαστουν ολη η σκονη απο τα μπισκοτα(οπως ειπε και η φεφι) και το βαζεις στο ψυγειο

στη συνεχεια στο μιξερ χτυπας το τυρι κρεμα το ζαχαρουχο και το χυμο λεμονιου μετα ριχνεις και την χτυπημενη κρεμα γαλακτος και μια μια κουταλα ανακατευεις το μιγμα(δεν κανει να το χτυπησεις με το μιξερ γιατι θα κοψει η κρεμα) οποτε το... ομοιογενεις με τα χερακια!

το απλωνεις πανω απο το μπισκοτο που εχει παγωσει και απο πανω πασπαλιζεις με κανελα!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν σας ειπα! την κυριακη εφαγα την πρωτη μου κλωτσια!!!!:D:D:D

απο τοτε δεν νιωθω συχνα αυτο το γαργαλητο που ενιωθα ολη μερα, μαλλον ψηλωσε το παιδι μου και δεν εχει περιθωρια για υπτια:o

κατι μικρες κλωτσιτσες μονο ακουω αλλα πολυ αμυδρες και οχι τοσο συχνα...

τί καλά!

οκ εννοειται θα το δοκιμασω ' date=' μονο που προτιμω ρεγκατο απο παρμεζανα πειραζει?????[/color']

δοκίμασε πρώτα με παρμεζάνα, μετά με γραβιέρα κ μετά με ρεγκάτο! είμαι μανίτσα στο να παίρνω κιλά τρώγοντας!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα απαιχτη η μικρη σου !!!!! και ειναι μονο 3 ειπαμε????

τον οκτώβρη γινόμαστε 3!

"διέλυσε το σπίτι της μάνας σου, αλλά κατά τα άλλα είναι καλό κορίτσι" μου είπε ο πατέρας μου σήμερα το πρωί! :confused:;):oops::shock::rolleyes::cool::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...