Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία φορά που κατέψυξα έμβρυα,  δύο 3ημερών (grade1) και μετά από ένα μεγάλο χειρουργείο αφαίρεσης ινομυώματος με ανοιχτό χειρουργείο, αποφάσισα να δρομολογήσω την εμβρυομεταφορά. Επικοινώνησα με τον γιατρό μου και τον ρώτησα τι χρειάζεται να ελέγξουμε πριν προχωρήσουμε. Μου είπε για θυροειδή (πάιρνω αγωγή λόγω hashimoto), ασβέστιο και βιταμίνη D. Τίποτα άλλο....Γενικά μου είπε δύσκολα τα πράγματα γιατί φαίνεται και ταλαιπωρημένη η μήτρα....Ποια είναι η γνώμη σας, εσείς τι άλλο ελέγξατε; Σημείωση είμαι 44. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι κορίτσια!

Καλέ τι γράψατε από χθες το απόγευμα?

Λοιπόν, καταρχήν καλώς ήρθατε Δωράκι! Περαστικά στον Ραφαηλάκο. Εγώ πάντως ούτε ψάρι θα του έδινα στην θέση σου!

Φεφίκο το PHYSIOMER BABY δεν είναι φυσιολογικός ορός αλλά θαλασσινο νερό. Είναι κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερο από τον φυσιολογικό ορό. Το ρύγχος δεν χρειάζεται να το αλλάζεις γιατί έχει ένα σύστημα που δεν επιτρέπει στα μικρόβια να εισχωρήσουν μέσα στο μπουκάλι. Απλώς το πλένεις μετά από κάθε χρήση.

....

από ποιά ηλικία επιτρέπεται στα παιδιά; μόνο όταν έχουν μύξες; μπούκωμα;

Ρε κορίτσια, γιατί απογορεύεται το αυγό και η μαγιονέζα;;

Εμένα δεν μου είχε απαγορεύσει τίποτα ο γιατρός μου....:confused:

ούτε αυγό ωμό ούτε τόνο κονσέρβα ούτε πρασινάδες ωμές που δεν έχω πλύνει η ίδια-δηλαδή σαλατικά!

Ειναι πολυ καλο Φεφη.

Εγω το χρησιμοποιω απο τον χειμωνα....το ρυγχος δεν αλλαζει...αλλα βγαινει και πλενεται και οταν το βγαλεις δεν χυνεται ο ορος...ειναι σαν κουμπωμα...ετσι ειναι ασφαλες και για τα παιδια.

Να το δοκιμασεις εναι και πιο ευκολο στην εφαρμογη.

μερσί!

Ο θησαυρος ειναι εντελος απυρετος,εφαγε και φρουτακια...ηπιε γαλα το πρωι....με λιγη δυσκολια.....αλλα το ηπιε ολο.

δυσκολία γιατί; τον πονάει ο λαιμός;μπράβο του που έφαγε!

Και χθες και σημερα,ο πυρετος επεσε πολυ γρηγορα.....στο 10λεπτο απο το αντιπυρετικο.

Το απογευμα στις 6 εκλεισα ραντεβου στην παιδιατρο.

Τελικα θα κανω ψαροσουπα,αλλα θα την κανω περισσοτερο με ζουμακι παρα πηχτη.Θα βαλω μπολικο σελινο και καροτακι....να βαλω λιγη πατατα η καλυτερα να βαλω λιγο ρυζακι;

ό,τι του αρέσει περισσότερο!

θα τα βρασω για εμενα και θα τηγανισω και πατατουλες χωρις μαγιονεζα το αυγο:( με πεισατε

αχ, τέλειος συνδυασμός! είσαι συγγενής τελικά!:P

εμενα μου το απαγορεψε το τηγανιτο και το μελατο, βραστο επιτρεπεται

το τηγανητό γιατί;:confused:

ναι γιάυτο μου την απαγορεψε ο γιατρος , υπαρχει κινδυνος σαλμονελας

ε δεν θα φαω...

αλλα μια φορα παω στο γιατρο και του λεω 'γιατρεεεεεεεεεε μπορω να γαω γκουντιςςςςςςςςςςς" με κοιτουσε καλα καλα και του λεω "μου ειπατε να μην φαω μαγιονεζα αλλα θελω να φαω ενα τσιζζζζζζζζζζζζζζζ...." εσκασε στο γελιο μου λεει καλα φαε αλλα χωρις ντοματα και μαρουλι

"δεν εχει γιατρε ουτε ντοματα ουτε μαρουλι το τζιζ!"ξαναεσκασε στα γελια!!!!

χαχαχα:tongue:

κ εγώ μακαρονού!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ουτε εμενα...απο ολα ετρωγα....οτι τραβουσε η ορεξη μου....:rolleyes:

Εγω ετρωγα τα παντα!!!!!!Εντελως ανενημερωτη....:rolleyes:

Μια από τα ίδια Δώρα!!!

Όλα free μου τα είχε! Για το μόνο που με έκραζε ήταν να μη βάλω πολλά κιλα!:tongue:


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

fefiko στο τηγανιτο αυγο δεν ψηνεται καλα ο κροκος, στην ουσια ειναι ωμος, πρεπει να μην τρεχει το ζουμακι του κροκου... εκτος κι αν τα τηγανισεις μεχρι ο κροκος να πηξει

εμενα μ'αρεσει να τρεχει ο κροκος και να βουταω το ψωμακι μου μεσα:D


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το PHYSIOMER BABY ξεκινάει και από πολύ μωρό και φτάνει μέχρι και για ενήλικες. Εγώ τους το βάζω μόνο στις περιπτώσεις μπουκώματος και μύξας. Αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος λόγος να το βάλεις.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ελένη μου, έκραζε δεν έκραζε για τα κιλά, που έκραζε κ η δική μου, εγώ τα έβαλα τα κιλά τρώγοντας!!!!! απόλαυση!!!!

για το τηγανητό δεν μου είχε πει ντίντι μου κ τώρα που το λες αν δεν βουτήσεις ψωμάκι τί το θες το τηγανητό; κάνε μια ομελέτα κ τίγκαρέ το σε τυριά, πιπεριές, λουκάνικα, χώσε κ τηγανητές πατάτες από δίπλα σε άλλο πιάτο, μη στριμωχτούν! κ βουαλά η τελειότητα!!!!όπως καταλάβατε πεινάω! προσπαθώ να αφήσω το πστίτσιο για αργότερα, αλλά δεν μου βγαίνει....γουργουρίζει ο στομάχης!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το PHYSIOMER BABY ξεκινάει και από πολύ μωρό και φτάνει μέχρι και για ενήλικες. Εγώ τους το βάζω μόνο στις περιπτώσεις μπουκώματος και μύξας. Αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος λόγος να το βάλεις.

τον φυσιολογικό ορό τον έβαζα στην μπουμπού μου από μωρό χωρίς ν αέχει μπουκώματα, μύξες!

τώρα της το βάζω αραιά κα πού για να καθαρίζει από ακαθαρσίες. κ βγάζει. πάντως μετά από το μπάνιο κάθε βράδυ της τραβάω ακαθαρσίες με τον αποφρακτήρα.

θα κοιτάξω να το προμηθευτώ πάντως το φυζιομέρ μπέημπυ με θαλασσινό νερό για παν ενδεχόμενο. νέα σχολική χρονιά θα ξεκινήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια Δώρα!!!

Όλα free μου τα είχε! Για το μόνο που με έκραζε ήταν να μη βάλω πολλά κιλα!:tongue:

Εμενα ουτε γι αυτο τον ενοιαζε....."μια χαρα εισαι"μου ελεγε....οποτε εγω ετρωγα τον αγλεορα!!!!:mrgreen::lol:
ελένη μου, έκραζε δεν έκραζε για τα κιλά, που έκραζε κ η δική μου, εγώ τα έβαλα τα κιλά τρώγοντας!!!!! απόλαυση!!!!

για το τηγανητό δεν μου είχε πει ντίντι μου κ τώρα που το λες αν δεν βουτήσεις ψωμάκι τί το θες το τηγανητό; κάνε μια ομελέτα κ τίγκαρέ το σε τυριά, πιπεριές, λουκάνικα, χώσε κ τηγανητές πατάτες από δίπλα σε άλλο πιάτο, μη στριμωχτούν! κ βουαλά η τελειότητα!!!!όπως καταλάβατε πεινάω! προσπαθώ να αφήσω το πστίτσιο για αργότερα, αλλά δεν μου βγαίνει....γουργουρίζει ο στομάχης!!!!!!!

Μαρηηηηη με σκανιασες...(ζηλεψες)..που λεν και στο χωριο μου.Τι νοστημια ειναι αυτη που εγραψες παρα πανω;τα σαλια μου πεσαν κι ας εφαγα μολις!

Ο θησαυρουλης κοιμαται.Εφαγε την ψαροσουπα με μπολικο λεμονακι του καναμε ντουζακι και χαλαρωσε.Ανεβασε παλι πυρετο...38..του εδωσα αλκοφρεν και του επεσε παλι πολυ γρηγορα.

Για να δουμε τι θα μας πει η παιδιατρος μας το απογευμα....


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα γλώσσα τηγανητή με πατατούλες.

Δεν κοιμήθηκα καλά το βράδυ και σήμερα είμαι κοτόπουλο με πονοκέφαλο (πώς λέμε κοτόπουλο πιλάφι εεε κάτι τέτοιο).

Και στα δικα μου τωρα 2μερες ετρεχα στους γιατρους για ταχαρτια του σχολειου καναμε και γενικες αιματολογικες και η Μ εχει 33,8 αιματοκριτη αλλα η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω,προληπτικα ομως θα παρουμε σιδηρο για 1μηνα..(ε πως να μην ειναι χαμηλος αφου το κρεας ουτε να το δει)....Σημερα απο το πρωι εχω συσπασεις και ετσι ο γιατρος με ξαπλωσε με γιουτοπαρ για 1εβδομαδα που εχω ραντεβου

Ο παιδίατρος έγραψε στο παιδί να κάνει κι άλλες εξετάσεις εκτός από τη θεραπεία σιδήρου; Οι συσπάσεις θα σου συντομεύσουν τη μέρα του τοκετού.

Επειδή αύριο δεν προβλέπεται να μπω στο παρεάκι μας, λέω από σήμερα χρόνια πολλά στην Ελενίτσα μας! Να τα εκατοστήσεις κοριτσάκι μου και να χαίρεσαι την Λουκίτσα σου! Και τον αντρούλη σου εννοείται!!!

Παιδιά επειδή δε θυμάμαι και καλά μου είχε μείνει η εντύπωση ότι η Λουκία είχε γενέθλια. Αν κάνω λάθος και είχε η Ελένη τότε Ελένη μου σου εύχομαι να τα χιλιάσεις και να είσαι πάντα γερή να σε χαίρεται η οικογένειά σου κι εμείς.

Κοριτσάκια μου γλυκά,

φθάνουν τα σουλάτσα στην Αθήνα, φεύγω διακοπές:D

μπήκα να σας δώσω την αγάπη μου και να σας χαιρετίσω.

Να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς και να ξεκουραστείς γιατί το έχεις ανάγκη. Σου στέλνω τα φιλιά μου.

Διάγω λίγο δύσκολα αυτές τις μέρες... ζορίστηκα με κάποια πράγματα, με κάποια άλλα ζορίζομαι ακόμη --- φάση κατήφειας λοιπόν : να μην μπορείς να προσφέρεις στα παιδιά σου τα ... αυτονόητα.... θα μου περάσει (ελπίζω) και θα την δω και πάλι "αλλιώς"...

Ας ελπίσουμε ότι αυτό το δύσκολο διάστημα που πέρασες είναι ήδη παρελθόν και να μας έρθεις ανανεωμένη.

καλημερα ωραιο το θεματακι σας!!!!!!

και πολυ πιο ωραιο το φαγακι σου fefi

αλλα ο αντρας σιχαινεται τον τονο:( αλλα κι εγω δεν τον τρωω τωρα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου... δεν κανει

οποτε περιμενω να γεννησω...

Γεια σου Ντίντι, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ. Με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου. Φαντάζομαι ότι είναι το πρώτο σου, έτσι δεν είναι;

σήμερα θα πάω την ρύπα για κούρεμα! δεν φαίνονται τα μάτια της από τη μαλλούρα!

Με 'γεια το κουρεματάκι της Ρύπας.

Link to comment
Share on other sites

από το Σάββατο η ρύπα έχει ξετρελαθεί με τα πλέη μομπίλ! τα έλεγε ως τώρα μπίλι μπόη ή πίρη μπόη κ δεν καταλαβαίναμε τί εννοούσε!

Τι ωραία που το λέει.

καλέ γιόρταζε η αγάπη σου; μαρία δεν την λένε ή πάλι με χαντάκωσε το αλτσχάιμερ;

Να ευχηθώ κι εγώ στη Μαρία-Ελπίδα μας χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα με την όμορφη οικογένειά της και στο κοριτσάκι της Ιωάννας χρόνια της πολλά και να είναι καλά.

μετά φύγαμε για Μυτιλήνη που μας καλεσε ένας φίλος του χάμπυ και μπόρεσα να πάω να προσκυνήσω στους Αγίους γιατί μόνο γι'αυτό πήγα.

Εχω ανάψει κεράκι σε όλες.

Σ' ευχαριστούμε πολύ Ελένη μου, βοήθειά σας να είναι οι Άγιοι.

Εγώ συνεχίζω να ταλαιπορούμαι με πίεση, αυχένα και δόντια κι έτσι από σήμερα παίρνω σβάρνα τους γιατρούς και από βδομάδα κανονίζω ευχέλαιο!

Είναι πολύ καλή η σκέψη σου. Το ευχέλαιο θα σας βοηθήσει οικογενειακώς να έχετε καλή υγεία.

επιειδη εχω μαθημα σε 1 ωρα και θελω να φτιαξω κατι σημειωσεις δεν εχω χρονο να μιλησω σε ολες σας, σορρυ....

μετα το μαθημα θα επανελθω!

Τι μάθημα κάνεις;

πεθανε ο αγαπημενος μου θειος αδερφος της μαμας μου. Πεθανε μεσα σε πονους, δε θελω ουτε να το θυμαμαι..ειμασταν ολοι διπλα του τις τελευταιες στιγμες του κρατουσαμε το χερι..

Έλεν μου θερμά συλλυπητήρια για το θείο σου. Καλό του ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εβιρούλα μου τώρα τα λέει κέλο μπιλ ή πέλο μπιλ!

χθες προσπαθούσα να παίξουμε με μια ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια που της έφεραν δώρο...σε 15 λεπτά την είχε εξουδετερώσει!!!!!!!πάπαλα!!!!!!!!:P

μετά έπαιζε με τα πέλο μπιλ κ μετά έκλαιγε γιατί είδε τη διαφήμιση του μάικ του φασολάκη κ ήθελε να το αγοράσουμε! πολύ κλάμα λέμε!

έτσι σήμερα θα πάρουμε τους δρόμους να πάμε να της το αγοράσω, γιατί 2ο βράδυ με δάκρυ ως το σαγόνι δεν θα το αντέξω! τί παράπονο κ αυτό!

σήμερα τρώμε ό,τι κ χθες!

ελπίζω ο θησαυρούλης να είναι ήδη περδίκι!

μου λείπει η κάντυ μου!!!!!

κ η αδερφούλα μου το πτηνό!!!!!

φιλούρες σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Περιμένω πως και πως να περάσει η ώρα για να φύγω Χαλκιδική να πάω να δω το κοριτσάκι μου και να πάμε για μπανάκι!!!

Σήμερα τρώω ότι μου ετοιμάσουν!:tongue:

Παιδιά επειδή δε θυμάμαι και καλά μου είχε μείνει η εντύπωση ότι η Λουκία είχε γενέθλια. Αν κάνω λάθος και είχε η Ελένη τότε Ελένη μου σου εύχομαι να τα χιλιάσεις και να είσαι πάντα γερή να σε χαίρεται η οικογένειά σου κι εμείς.

Ευχαριστώ Εβιράκι!

Πρώτα είχε η Λ. γενέθλια και μετά εγώ!!!;)

έτσι σήμερα θα πάρουμε τους δρόμους να πάμε να της το αγοράσω, γιατί 2ο βράδυ με δάκρυ ως το σαγόνι δεν θα το αντέξω! τί παράπονο κ αυτό!

Πως τα έχουμε κακομάθει τα παιδάκια μας.... Μόλις ζητήσουν κάτι το έχουν! Αμα ζορίσουν κι άλλο τα πράγματα και δεν μπορούμε να τους αγοράζουμε διάφορα, καταλαβαίνεις τι έχουμε να πάθουμε;; Αλίμονό μας!:rolleyes:


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ακομα δν ηρθαμε κι εχουμε ντραβαλα......

Ο θησαυρουλης μου ψες την νυχτα κατα τις μιαμιση ανεβασε πυρετο....:(..ενα ωραιοτατο 38χταρι!!!!!:( :( :(....!!!!

Του εδωσα πονσταν επεσε αμεσως και κοιμηθηκε ησυχα....βασικα ακομα κοιμαται,αλλα πριν λιγο του εβαλα θερμομετρο και εχει παλι 38...ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ!!!!!!!!!!!!Εδω και μερες φτερνιζοταν συνεχεια,αλλα με φυσιολογικο ορο σε σπρέι νομιζα το ειχα ρυθμισει το θεμα,γιατι οποτε του εβαζα φτερνιζοταν και εβγαζε αρκετες μυξουλες...(μεχρι και χθες ακομα εβγαζε...)...και ετσι πιστευα οτι δεν θα προχωρισει.....ΑΛΛΑ!!!!!

Θα παρω σε λιγο την παιδιατρο.....

Παω να κανω καφε..............Α να ρωτησω,τωρα που ειναι αρρωστουλης,κανει να του φτιαξω ψαροσουπα;του εβγαλα ψαρι χθες στην συντηρηση για σημερα....

Καλημέρα Δωράκι!

Πώς είναι σήμερα ο θησαυρούλης σου?


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δώρα, κάνει καλύτερη δουλειά από τις αμπούλες; τώρα που το λες την προηγούμενη εβδομάδα που αγόρασα αμπούλες κατά λαθος στην αρχή μου έδωσαν αυτό που λες. αν είναι πιο αποτελεσματικό να το πάρω κ εγώ. αλλάζεις ρύγχος σε κάθε χρήση;

από ποιά ηλικία επιτρέπεται στα παιδιά; μόνο όταν έχουν μύξες; μπούκωμα;

Καλημέρα fefi!!!

Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ από τώρα.

Κι επειδή ο φυσιολογικός ορός σε αμπούλες δε μας βοηθάει και πολύ, το πήρα και κάνει πολύ καλή δουλειά. Εμένα η παιδίατρος είναι αντίθετη με τις συσκευές ρινικής απόφραξης (τουλάχιστον για την ηλικία μας), οπότε μου είπε ότι, αν θέλω κάτι πιο αποτελεσματικό από τις αμπούλες, μπορώ να πάρω αυτό.

Είναι μάλιστα δύο. Το Physiomer baby και το frezymar baby. Το πρώτο δε θυμάμαι ποιας εταιρείας είναι. Το δεύτερο είναι της frezyderm. Εγώ προτίμησα το δεύτερο. Δε νομίζω ότι έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Το physiomer (για ενήλικες) το χρησιμοποιούσα κι εγώ αντί για ronal και διάφορα άλλα τέτοια παρόμοια, όταν είχα μπούκωμα. Κάνει επίσης πολύ καλή δουλειά.

Εγώ από την αρχή του έβαζα φυσιολογικό ορό όταν είχε μυξούλες. Το ίδιο κάνω και τώρα με το frezymar. Τώρα, κάποιες φορές, του το βάζω και προληπτικά, γιατί αισθάνομαι ότι μπουκώνει η μυτούλα του με το a/c.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...