Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Alex@ είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα!!

      Έχω μια απορία για τις αναρρωτικες. Τώρα είμαι με την ειδική άδεια υποβοηθουμενης των 7 ημερών. Όταν τελειώσουν αυτές, μπορεί ο γυναικολόγος να μου γράψει αναρρωτική λόγω κύησης ή πρεπει πρώτα να γίνει επιβεβαιωση με εμβρυακα στοιχεία κ άκουσμα καρδιας;; ( βέβαια αφού όλα πάνε καλα με την χοριακη)

      Εξαρτάται λίγο από το αν είσαι στον ιδιωτικό τομέα ή στο δημόσιο. Εννοείται ότι στο δημόσιο η διαδικασία είναι γενικά πιο εύκολη. Πάντως η επιβεβαίωση της κύησης γενικά γίνεται με υπέρηχο..

      Με το καλό όλα!

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερούδια!!! Κάθισα και διάβασα και τα υπόλοιπα ποστ σας κι έτσι τώρα είμαι ενήμερη!!!!

Μπράβο Αγγελικούλα2 μου που περάσατε όμορφα !

Θύμησέ μου πώς έλεγε ο Χ σου το ψωμί ???? Είχα κολλήσει ! Θα το διαβάσεις όμως !

Το καμάρι μου το ψωμί το έλεγε ..ουνί!!!!!

Λοιπόοοον,

Χθες το απόγευμα πήγα επίσκεψη στην κουμπάρα στο Μαιευτήριο πω πω τί ωραία που ήταν ! Παντού μωρά !!! Μου άρεσε !

Να ζήσουν τα μωράκια!

Να σας πω τί είπε η βαφτησιμιά μου στην μητέρα της προχθές να γελάσετε

-Μαμά θέλω να ζωγραφίσω !

Της δίνει χαρτί -ήταν ψιλομουτζουρωμένο-

-Δεν θέλω αυτό ! Θέλω άλλο !

-Γιατί αγάπη ? Τί έχει αυτό ?

-Είναι γαμ.μένο κι απ' τις 2 πλευρές !!!!! χα χα χα

ακόμα γελάω λέμε ! Να 'ναι καλά !!!

Στα χνάρια του Χρήστου μου και η μικρή!!!

Σήμερα κι εμείς αρακά ! Ε μα πια να φάμε και λίγο σαν άνθρωποι !

Φιλάκια σε όλες !

Σε κάποια φάση μου λέει

μαμά πες τον μπαμπά να βάλει skype στο κινητό του να μιλάμε

η μαμά μου τον κοιτάει με το απλανές βλέμμα και λέει

αχ δεν είναι και η μανούλα μου εδώ ( θυμήθηκε την διαφήση στη μανασ το πες )

και γυρνάει ο μικρός όλο έκπληξη και της λέει

μη μου πεις ότι γριά γυναίκα είχε iphone ή λαπτοπ...πεθάναμε

Μιά χαρά τον βρίσκω τον μικρό σου! Καλώς ήρθες στην μαγειροπαρέα μας!!!

Τι κανετε κοριτσια?

Δε γραφω τελευταια πολυ, εχω μετακομιση και φουριες!! Η εβιρουλα πως περναει στις διακοπες της ξερει καμμια?

Περιστερακι δε ντρεπεσαι καλε να τρως κρεπες οταν αλλοι ανθρωποι πεινανε?:tongue:

Φεφη, Λαβ, Ζωπυρον, Αγγελινα, Αφροδιτη, Αννια, Αννα, Αγγελικη, Φωτεινη, φιλια!! (Σιγουρα ξεχασα καποιες)

Φιλιά και σε σένα! Ολυμπιακούς έχεις παρακολουθήσει καθόλου από κοντά?

καλημέρα!

διακοπεύω σπίτι μου!

Οπουδήποτε μακριά από την δουλειά!!!! Απόλαυση!!!

πάω για τσιγαριά κ μετά θα κλείσω για να βάλω κλιματισμό.

μάκια μούκια!

Σήμερα τρώμε φασολάκια. Έτσι για να είμαστε και εντός θέματος!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερούδια!!! Κάθισα και διάβασα και τα υπόλοιπα ποστ σας κι έτσι τώρα είμαι ενήμερη!!!!

Χαρά στα κουράγια σου...

Αλλά τα ποστ δεν είναι και τίποτα!!!

Πού να δεις αλλού τι έχουμε γράψει...:tongue::tongue::tongue::confused::confused::shock:Σημεία και τέρατα!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το άρθρο πολύ ενδιαφέρον...Βγαλμένο από τη ζωή!!Οσες το διαβάσουν θα με καταλάβουν απόλυτα!!

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/08/blog-post_8.html

απίστευτο άρθρο...

τόσο απλό και τόσο αληθινό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα ομορφες.

Γυρισαμε εχθες το απογευμα απο την μανουλα χωρις αποσκευες φυσικα,μιας και θα ξανα παμε σε λιγες μερες.

Θα πωψ και παλι το γνωστο....."πολλη ζεστη παλι σημερα...."αλλα σημερα δεν υποφερεται.....παπαπαπα καυσωνας παλι!!!!!!

Ευτυχως εχουμε στο χωριο πισινα κλαμπ και κανανε βουτιες μπαμπας και γιος...και θα ξανα κανουμε τις μερες που θα ειμαστε κατω.

Ο θησαυρος εκλεγε με λιγμους οταν τον βγαζαμε....

Σημερα φτιαχνω μακαροναδα με ελιες,ντοματα,καπαρι,πιπεριες και κρεμμυδι.

Εγινε ονειρο!!!!!!Ο θησαυρος θα φαει μοσχαρι με ντοματουλα και πατατες.

Αυριο θα εχω εδω τους κουμπαρους μας,και λογο νηστειας δε ξερω τι να μαγειρεψω.....Βασικα την παρασκευη θα φαμε εδω μεσημερι,αυριο βραδυ θα παραγγειλουμε πιτσες νηστισημες και θα κανω καμια πατατοσαλατα-ντοματοαλατα.

Για ριξτε καμια ιδεα.

Εγω λεω να κανω πατατες φουρνου με μουσταρδα και καλαμαρακια τηγανιτα....εννοειτε σαλατες μαρουλι-ντοματοσαλατα....αλλα τι αλλο;

Φεφη καλες διακοπες και καλη ξεκουραση.Φιλια στο κοριτσακι σου.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

πατάτες φούρνου πολύ νόστιμες σα να είναι με τυρί γίνονται και ως εξής:

τι κόβουμε φέτες λέπτες,λαδάκι ,αλατοπιπερόνουμε και από πάνω κοσκινίζουμε μπόλικο αλεύρι..δεν βάζουμε νερό και στο αέρα. Πεντανόστιμες.

Επίσης αν κάνεις πατάτες φούρνου καλύτερα ντοματοσαλάτα και όχι πατατοσαλάτα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι μου (καλώς ορίσατε !!!!) ,

Θα μπορούσες να κάνεις καλαμαράκια γεμιστά με ρύζι, σουπιές με σπανάκι, γεμιστά, ιμάμ, γίγαντες, χταπόδι σαν στιφάδο (της Περιστέρως μας) μμμμ

δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα !

Link to comment
Share on other sites

πατάτες φούρνου πολύ νόστιμες σα να είναι με τυρί γίνονται και ως εξής:

τι κόβουμε φέτες λέπτες,λαδάκι ,αλατοπιπερόνουμε και από πάνω κοσκινίζουμε μπόλικο αλεύρι..δεν βάζουμε νερό και στο αέρα. Πεντανόστιμες.Πρωτη φορα το ακουω αυτο με το αλευρι και χωρις νερο.Ειναι μαλακες;ποση ωρα τις αφηνεις στο φουρνο;

Επίσης αν κάνεις πατάτες φούρνου καλύτερα ντοματοσαλάτα και όχι πατατοσαλάτα.:D

Ναι εχεις δικιο....ντοματοσαλατα και μαρουλι θα κανω.Ευχαριστωωωωω
Δωράκι μου (καλώς ορίσατε !!!!) ,Ευχαριστω,καλως σας βρηκα.

Θα μπορούσες να κάνεις καλαμαράκια γεμιστά με ρύζι, σουπιές με σπανάκι, γεμιστά, ιμάμ, γίγαντες, χταπόδι σαν στιφάδο (της Περιστέρως μας) μμμμ

δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα !

Τα καλαμαρακια τα σκεφτηκα κι εγω.

Τελικα αποφασισα να κανω καλαμαρακια στο τηγανι...(τα προτιμα ο αντρουλης μου)...θα κανω πατατες φουρνου,ισως να δοκιμασω την συνταγη της Νταλιας...θα δω.

Επισης εψαξα στο γκουγλ και βρηκα μια πολυ νοστιμη συνταγη της Αργυρως,για σουτζουκακια ρεβιθιου με σαλτσουλα και λεω να τα κανω.Θα φτιαξω ταραμοσαλατα,μελιτζανοσαλατα με μελιτζανες απο τον κηπο μας στο χωριο...και σκεφτομαι να βρασω κι ενα χταποδι να το κανω ξιδατο.

καλα δεν ειναι;τι λετε;


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουν τραγανές οι πατάτες φούρνου, πανάρετέ τις με αλεύρι ή αλεύρι και φρυγανιά, όπου θα έχετε προσθέσει τα αγαπημένα μυρωδικά ή μπαχαρικά (θυμάρι, βασιλικό, κύμινο κλπ) και φυσικά αλάτι. Μετά βάλτε τις στο ταψί με το λάδι ή το βούτυρο και ανακατέψτε τις. Κατά τη διάρκεια του ψησίματος ανακατέψτε άλλη μία φορά.

dvraki ο χρόνος εξαρτάται από τον φούρνο σου..εγώ στον αέρα της ψήνω και τις κάνω συνήθως σε νηστεία.Είναι τραγανές, όχι μαλακές.

Νομίζω ότι είναι πολύ καλά τα μεζεδάκια σου...

Μου άνοιξες την όρεξη τώρα με τα σουτζουκάκια ρεβυθιού..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δωράκι λυπήσου μας!Μας άνοιξες την όρεξη!!!

Πολύ καλά αυτά; που θα φτιάξεις...Λιμπίστηκα χταποδάκι αυτες τις μερες.Θα πάρει ο περιστερης να φτιάξουμε...

Τελικά ο μικρός έφαγε μια πιατάρα σπανακόρυζο!Μεσα σε 10 λεπτά το εξαφάνισε!Ρυζ'ογαλο θα του δωσω μόλις ξυπνησει.Από ζεστη πώς τα πάτε;

Δεν την παλεύουμε με τίποτα εδώ...

Χωρια που θα ρθει η ΔΕΗ και θα ζεματάει με τα κλιματιστικά όλη μερα ανοικτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κομματάκι μελαγχολική είμαι... κι έπεσα πάνω σ' αυτό το κείμενο http://www.aixmi.gr/index.php/ta-paidika-mou-xronia-i-patrida-mou/ (το παραθέτω παρακάτω)

και θυμήθηκα τα ευτυχισμένα παιδικά μου καλοκαίρια, όχι ακριβώς ίδια με του συγγραφέα αλλά ευτυχισμένα... Ααααχ, νοσταλγία... Τι ωραία η παιδική ηλικία, η αθωότητα, η ξεγνοιασιά...

Και μετά αναρωτήθηκα, τα παιδιά μας... πού και πώς ζουν...?

alana.jpg&h=260&w=660&zc=1&q=100 Γράφει: Αργύρης Κωστάκης

print.png Τετάρτη 8 Αυγούστου 2012

Τι καταπληκτικό πράγμα που είναι η μνήμη! Διψούσα τόσο πολύ που, μόλις γύρισα από τη θάλασσα, δεν έκανα υπομονή λίγα δευτερόλεπτα να μπω στο σπίτι να ανοίξω το ψυγείο, αλλά ήπια νερό από το λάστιχο του κήπου. Εκείνη τη μαγική στιγμή «ξύπνησαν» όλες οι δροσερές μνήμες από τα ανέμελα παιδικά καλοκαίρια.

Στη γειτονιά του Γκύζη, όπου τη δεκαετία του ’70 πιτσιρικάδες με την παλιοπαρέα, μετά το ποδόσφαιρο κάτω από το λιοπύρι, μπαίναμε ιδρωμένοι στις οικοδομές να πιούμε νερό από το λάστιχο. Καλά λένε ότι οι μοναδικές πατρίδες είναι τα παιδικά μας χρόνια. Πώς να ξεχάσω, άλλωστε, την Αυγουστιάτικη γαλήνη που μου πρόσφερε αφειδώς το «φρούριο» της παιδικής ηλικίας.

Δεν έπρεπε να ξυπνήσουμε κάποια ώρα. Το μόνο που έπρεπε ήταν μόλις ξυπνήσουμε να μην ξεχάσουμε να φιλήσουμε τη μητέρα και αμέσως να πεταχτούμε στο δρόμο.

Ήμασταν τυχεροί αν είχαμε κανένα δίφραγκο στην τσέπη για ένα παγωτό ή γκοφρέτα με αυτοκόλλητα χαρτάκια. Οι «κακοποιοί» της παρέας θα έκλεβαν και κανένα κόμικ, που θα διαβάζαμε όλοι μαζί, και θα έπεφταν και φάπες αν αυτός που το κρατούσε αργούσε να γυρίσει τις σελίδες. Ατέλειωτες ώρες μπάλας στην αλάνα της οδού Νορντάου. Κρυφτοκυνηγητό, μακριά γαϊδούρα, κουτσό, κουκουναροπόλεμο στο δασάκι της Ευελπίδων, ανοιγμένα κεφάλια και τρέξιμο στο φαρμακείο. Ανταλλαγή τα σπάνια χαρτάκια με ποδοσφαιριστές. Ο σημερινός διάσημος Πίου ήταν τότε ο βραζιλιάνος Ντεμέλο του Παναθηναϊκού.

Θερινό σινεμαδάκι «Δήμητρα» στην οδό Ραγκαβή και ο ένας πάνω στους ώμους του άλλου στον μαντρότοιχο να βλέπουμε με «δόσεις» την ταινία. Τι κι αν άρχιζε σε λίγες ημέρες το σχολείο και τα «βάσανα». Εμείς το χαβά μας. Μπάλα, ποδήλατο με κάτι αγαπημένα σαραβαλάκια χωρίς φρένα, δυό μπουκιές φαΐ για να πάρουμε δύναμη με ένα διάλειμμα κατά τις τρεις και πάμε πάλι από τις πέντε μέχρι να «ψοφήσουμε» στην κούραση. Όσο πάει, 10, 11, 12.

Τότε δεν φοβόμασταν. Δεν σας είπα τίποτα για κορίτσια! Μα τότε -οι παλιότεροι θα θυμάστε- ένας «σπόρος» της Έκτης Δημοτικού δεν είχε στο μυαλό του τέτοια πράγματα. Άντε να άγγιζε λίγο, δήθεν κατά λάθος, το χέρι της. Η απόλυτη ευτυχία.

Και σκέφτομαι ότι, ίσως, ήρθε η στιγμή να θυμηθούμε όλοι σε αυτή τη χώρα το παράδειγμα που έρχεται από κάποιο ακριτικό σχολείο της πατρίδας μας. Εκεί όπου ο δάσκαλος ζήτησε από τους μαθητές να γράψουν έναν κατάλογο με τα δικά τους επτά θαύματα του κόσμου. Κι αν οι περισσότεροι αναφέρθηκαν σε κτίρια ή φυσικά μνημεία μία δωδεκάχρονη παρέμενε σιωπηλή. Όταν ο δάσκαλος τη ρώτησε αν έχει κάποιο πρόβλημα εκείνη είπε «ναι, δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί υπάρχουν πολλά». Τελικά διάβασε το δικό της κατάλογο: «Αγαπώ, αισθάνομαι, βλέπω, ακούω, αγγίζω, γεύομαι, γελάω». Όπως τότε. Το καλοκαίρι του παραμυθιού. Το αξέχαστο 1974. Ήμασταν δέκα χρονών.

Τι να κάνουν άραγε ο Δημήτρης, ο Αντώνης, ο Τόλης, ο Τάσος, ο Διονύσης και, βέβαια, η Μαρία


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!

Τι κάνετε;

Ερημιές στο καφέ μας...

Για σήμερα εχω φτιάξει γιουβαρλάκια κοκκινιστό με ψιλοκομμενα λαχανικά,να φάμε και εμείς και ο μικρός.

Χθες βράδυ έκανα δουλειές μέχρι αργά...Δυο το πρωί έφτασε,αλλα πού να μου κολλήσει ύπνος με τη ζέστη,σηκώθηκα και πρωί,άρχισα δουλίτσες πάλι.Θελω να καθαρίσω το σπίτι σιγά-σιγά.Αμα προλάβω,πρόλαβα...Χαλαρά...

Σήμερα ελπίζω να πληρωθώ από μια μαθήτρια.Θα την συναντήσω για άλλη δουλειά και εύχομαι να μου δώσει κάποια χρήματα για τα καλοκαιρινά μαθήματα.

Τι κακό βρε κόρες...Ουδείς πλήρωσε!!!Και σπάνιο φαινόμενο,ακόμα και σε καλύτερες εποχές τα πολλα καλοκαιρινά μαθήματα.Φετος λοιπόν που είχα αρκετες ωρες,χρήματα γιοκ...Πολύ εκνευριστικό,πολύ απογοητευτικό...

Και το χειρότερο είναι να τα παίρνεις λίγα-λίγα.Δεν μπορείς να τα διαχειριστείς σωστά,να πληρώσεις ενα λογαριασμό.Τα παίρνεις και πάλι χωρίς λεφτά μένεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλες!

Τι κάνετε;

Νυσταζωωωω. Χτες κοιμηθηκα κατα τις τρεις γιατι ειχα παει σε μια συναυλια που γινοταν εδω κι έλεγα το πρωι να χουζουρεψω λιγο. Αμ δε το αστερι μου ξυπνησε 6 και 20 το πρωι κι ηθελε γαλα. Κι επιδη περναει τη φαση του "γιατι;" με ρωτουσε πρωινιάτικα και διαφορα γιατι... Σερνομαι...

Δεν ξερω τι θα φαμε σημερα (τι πρωτοτυπο)! Επίσης η μαμά μου ξανασαβουριαστηκε σημερα το πρωι αλλά μου ειπε ότι δεν χτυπησε πουθενά. Το ευχομαι γιατι αλλιως θα πηδηχτω απο το παράθυρο.

Αυριο τελευταια μερα στη δουλεια και μετά 2 βδομαδες αδειουλα. Δε θα κάνω τιποτα φοβερό αλλά ακομα και το πρωινο ξυπνημα να γλιτωσω καλό θα ειναι. Θα χαρω και λιγο περισσοτερο τον άντρα μου.

Dalia καλως ηρθες!

Περιστεράκι έχεις όλα τα δικια του κοσμου με το μερος σου!

Πως ειπε χθες η μικρη μου το τηγανισμένο; τηγαμ..μενο!

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα είναι λίγο πιο χαλαρή η μέρα στην δουλειά κι ελπίζω να συνεχίσει να είναι μέχρι να σχολάσω!

περιστεράκι το άρθρο που έβαλες τα λέει όλα!!! Με εκφράζει απόλυτα όπως και πολλές άλλες μανούλες!

Και δεν μου λες, που αλλού έχετε γράψει τι????? Φατσοβιβλιό ή αλλού?

Ελπίζω κι εγώ να πληρωθείς σήμερα!

Δωράκι καλώς ήρθατε! Έχεις δίκιο με την ζέστη, ανυπόφορη! Ωραία φαγάκια θα φτιάξεις! Αν και δεν είμαι και πολύ οπαδός των σαρακοστιανών!

Ζωπ το άρθρο μου θύμιζει κατά πολύ τα παιδικά μου χρόνια! Τι τυχεροί που είμασταν και ζήσαμε τέτοιες στιγμές και τι άτυχα είναι τα παιδιά μας που δεν βιώνουν τέτοια ανεμελιά!

Φωτεινούλα καλημέρα! Ελπίζω κι εγώ η μανούλα σου να μην χτύπησε αυτή την φορά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...