Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Alex@ είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα!!

      Έχω μια απορία για τις αναρρωτικες. Τώρα είμαι με την ειδική άδεια υποβοηθουμενης των 7 ημερών. Όταν τελειώσουν αυτές, μπορεί ο γυναικολόγος να μου γράψει αναρρωτική λόγω κύησης ή πρεπει πρώτα να γίνει επιβεβαιωση με εμβρυακα στοιχεία κ άκουσμα καρδιας;; ( βέβαια αφού όλα πάνε καλα με την χοριακη)

      Εξαρτάται λίγο από το αν είσαι στον ιδιωτικό τομέα ή στο δημόσιο. Εννοείται ότι στο δημόσιο η διαδικασία είναι γενικά πιο εύκολη. Πάντως η επιβεβαίωση της κύησης γενικά γίνεται με υπέρηχο..

      Με το καλό όλα!

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

fefi, να χαίρεσαι την κορούλα σου!

Eviri, καλώς ήρθες στην πατρίδα!

Εμείς λείπαμε στο χωριό απο το Σάββατο. Γυρίσαμε εχθές.

Καλά περάσαμε, αν και λίγο κουραστικά. Το σπίτι ήταν κλειστό περίπου 1,5 χρόνο.

Σχετικά με το θέμα μας,

το Σάββατο φάγαμε παϊδάκια στην πλατεία του χωριού

την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε σνίτσελ κοτόπουλο με ζαμπόν μπέικον και τυρί στο φούρνο και το βράδυ κολοκυθοανθούς γεμιστούς που έφτιαξε μια θεία του Α.

Τη Δευτέρα φάγαμε τορτελίνια γεμιστά με τυρί

Την Τρίτη φάγαμε σνίτσελ που περίσσεψε από την Κυριακή

Την Τετάρτη το μεσημέρι φάγαμε πίτσα (κατεψυγμένη) και το βράδυ βγήκαμε έξω (πήρα μπριζόλα χοιρινή εγώ και μπιφτέκι ο Α).

Την Πέμπτη μόλις φτάσαμε έψησα πάλι μια πίτσα και φάγαμε.

Σήμερα έκανα βίδες με τυράκι.

Αυτά...

Κακοπερνατε!!!:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Παρασκευή σημερα κι έρχεται ο άντρας μου με άδεια! Επιτελους να ειδωθουμε λιγο σαν άνθρωποι!

Mε το καλό να τον δεχτείς και να περάσετε υπέροχα!!

Σιγά βρε μην πέσετε από τώρα σε κατάθλιψη... ακούς εκεί ένας μήνας ! Γιατί δλδ ? Τον Σεπτέμβριο λέτε να χιονίσει ???? Ζέστη θα κάνει και πάλι ! Ζούμε σε ευλογημένη χώρα - τέεεεεεεεεεεεελος !:D

Καλέ συμφωνώ - ναι, ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΧΩΡΑ και θάχει ζέστη και Σεπτέμβρη και Οκτώβρη και... και... ΑΛΛΑ ξεκινάνε τα σχολεία/η δουλειά/οι υποχρεώσεις...

stafroditi2353[/b];1667560]ζωπυρακι πως ειναι η φιλη σου??/QUOTE]

Αρχίζει να συνειδητοποιεί τι της συνέβη... Στην αλλαγή που έκανε στο νοσοκομείο της τα είπε και λίγο δύσκολα ο γιατρός για την αποκατάσταση... Θα δούμε - είναι μεγάλος ο Θεός!

Αφροδίτη μου, πότε βγαίνεις σε άδεια?

...και το βράδυ κολοκυθοανθούς γεμιστούς που έφτιαξε μια θεία του Α.

Ααααχ, ονειρεμένο φαγητό...

έκανα κάτι μπουρεκάκια με τυρί..........άλλο πράγμα!!!!!!αργότερα θα κάνω κ κέηκ βανίλιας!!!!

Συνταγή Φεφούλα, τώρα πλιζ!!

Κάντυ μου, πως είναι η θεία σου? Όσο γι' αυτό που είπε ο μικρός σου για τη γιαγιά του, δεν το βρίσκω προφητικό...

Δωράκιιιιιι, καλά να περάσεις στη μανούλα σου!!

Εμείς ακόμη Αθήνα, κάνουμε "τουρισμό" εδώ γύρω γύρω, σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, με πολύ απλά πράγματα. π.χ. Σήμερα, πήγαμε ως και για ψώνια (ρούχα) με τον Ζωπ (που τ' απεχθάνεται) και στη συνέχεια ήπιαμε ένα καταπληκτικό καφεδάκι! Ο μικρός μου χτίζει ένα σπίτι στον κήπο μας - έχει βρει κάτι τούβλα και προσπαθεί να φτιάξει λάσπη και μετά τοίχο!:cool: Εγώ, έχω χαθεί στα βιβλία (σοβαρά και μη)!!

Το μενού σήμερα είχε απλή μακαρονάδα με πεντανόστιμη κόκκινη σαλτσούλα κι ίσως αργότερα φτιάξω και τη γνωστή μπουγάτσα της Δώρας! Αύριο, αν δεν φάμε έξω, λέω να φτιάξω μουσακά...

Καλό μεσημέρι, να περνάτε όλες ΟΜΟΡΦΑ!

υ.γ. Αγκαλίτσες πολλές στη καραμελο-οικογένεια!!

έντιτ : το είδατε αυτό το θέμα? http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=8167


Link to comment
Share on other sites

ζωπ συνταγή για κέηκ βανίλιας; είναι η συνταγή της ντίνας νικολάου. θα το βρεις στο ίντερνετ ως κεήκ βανίλιας με ελληνικό καφέ. εγώ πλέον δεν βάζω ελληνικό καφέ λόγω χρύσπας. το κάνω σκέτο ή με κακάο. με ελληνικό καφέ γίνεται μούρλια!

τελικά δεν θα κάνω κεήκ. ζεσταίνομαι. έπλυνα ταψιά, κατσαρόλια...., τα σκούπισα...ήπια καφεδάκι με τον φέφο κ θέλω να κάνω μπανάκι. σε λιγάκι θα έχουμε πολλά κοριτσάκια εδώ!

συνταγή για μπουρεκάκια; την έχω γράψει πριν χρόνια στο δίπλα. μισό να την βρω...

Link to comment
Share on other sites

μπουρεκάκια:

1 ποτήρι γάλα

1 αυγό (χώρια το ασπράδι από τον κρόκο χτυπημένα)

1 φλ. του καφέ λάδι

1 κουταλάκι αλάτι

μαγιά

αλεύρι όσο πάρει, να είναι μαλακή η ζύμη.

τα ζυμώνουμε όλα μαζί.το αφήνουμε να ξεκουραστεί, να πάρει τον αέρα του σε λεκανάκι σκεπασμένο 45 λεπτά-1 ώρα.

μετά το χωρίζουμε σε μπαλάκια.5-8 βγαίνουν. τα ανοίγουμε στρογγυλά με τη βοήθεια πλάστη και με ελάχιστο αλεύρι. τον κάθε κύκλο τον χαράσουμε με μαχαίρι σε 8 κομμάτια, όπως την πίτσα. το καθένα το γεμίζουμε με γέμιση της αρεσκείας μας. ξεκινάμε το δίπλωμα από το φαρδύ μέρος, όπου έχουμε τη γέμιση και από τα πλαινά, τα οποία κλείνουμε πρώτα. όσο το τυλίγουμε, με τα ακροδάχτυλα σπρώχνουμε τα πλαινά προς τα μέσα διπλώνοντάς τα. έτσι το λεπτό σημείο του καταλήγει να είναι πάνω.

τα βάζουμε άνετα το ένα με το άλλο, γιατί φουσκώνουν, σε ταψάκι ευρύχωρο χωρίς λάδι. απλά κόβουμε βούτυρο (1 βιτάμ ή ένα αγελαδινό βούτυρο για όλα τα μπουρεκάκια αρκεί) σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε από πάνω στο κάθε μπουρεκάκι. λιώνει και γίνεται φουσκωτό θαύμα.τα μπουρεκάκια όσο πιο μικρά και σφιχτά τόσο πιο καλά.

η κλασική γέμιση είναι 1/2 κιλό τυρί, 2 αυγά πιπέρι.

την έχω κάνει και με γραβιέρα, με μπέηκον, με σουτζουκάκια μικρά. τυρί φέτα και κρεμμυδάκι φρέσκο!

βάζεις ό,τι θέλεις!

τα ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο, 180. για πόση ώρα... θα δεις, όταν δεν αντέξεις την υπέροχη μυρωδιά και όταν θα έχουν πάρει όμορφο χρώμα, τότε είναι έτοιμα!

όταν ροδίσουν κ ξεκολλάνε από το ταψί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπονζούγ μεζ αμί!!!!!!!

χθες περάσαμε τέλεια!!!!!πήγαμε καρδίτσα σίτυ που πλέον ονομάζεται ρύπαλαντ!

τόσο ωραία πέρασε το πουλάκι μου!!!!!!!υπέροχη η λίμνη!!!!!!

σήμερα τρώμε εγώ φασολάκια, ο φέφος πένες με κιμά κ το σπλάχνο γιουβαρλάκια!

φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι καλη δηλαδη τα νευρα μου και μενα λαβ μου..Δεν μπορω αλλο κοριτσια τα εχω φτυσει τοσο δυσκολα δνε περιμενα οτι θα ηταν...Δεν μπορω να κοιμηθω να περπατησω να φαω μου φταινε ολα,και ειναι και η ζεστη που τα κανει ακομα χειροτερα...Βρε φεφη με τα μπουρεκακια με λιγωσες μιλαμε τα θελω ολα με ολους τους συνδιασμους...αλλα θα αρκεστω στα μπαρμπουνια και στα βλητα σημερα..


:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!

Πώς πάτε από ζέστες;

Σήμερα κερνάω ουζάκι με θαλασσινά!

Κατα παραγγελία του περιστέρη έχω φτιάξει γαρίδες σαγανάκι,πιλάφι στο γαριδόζουμο και καλαμαράκια με μυρωδικά σβησμένα με τσίπουρο γλυκάνισου!!!

Κοπιάστε,να το τσούξουμε να φύγουν τα νευράκια!!!

Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

κάντυ μου κουράγιο! μακάρι όλα να πάνε καλά!

άννια κοντεύεις χρυσό μου! μακάρι να ήσουν κοντά να σε έστελνα με φέτα που έκανα!!!!

περιστεράκι μου, εσύ το ουζάκι, εγώ κ ο περιστέρης σου τα φαγηητά σου! ντήαλ; εντελώς φέαρ ντήαλ!

τί μπάχαλο έγινε ρεπαιδιά με το εεταα;

η έλεν πότε επιστρέφει από διακοπές; μακάρι να πέρασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κάντυ μου κουράγιο! μακάρι όλα να πάνε καλά!

άννια κοντεύεις χρυσό μου! μακάρι να ήσουν κοντά να σε έστελνα με φέτα που έκανα!!!!

περιστεράκι μου, εσύ το ουζάκι, εγώ κ ο περιστέρης σου τα φαγηητά σου! ντήαλ; εντελώς φέαρ ντήαλ!

τί μπάχαλο έγινε ρεπαιδιά με το εεταα;

η έλεν πότε επιστρέφει από διακοπές; μακάρι να πέρασε.

Ο περιστερης από το πρωι με αυτό ασχολείται!!

Μπορεί να γίνει ενσταση,αλλο που δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση

Του το πε φίλος που διαχειρίζεται θεματα του φορεα σε δημόσια υπηρεσία

Στους δικους μας σταθμούς έγινε το εξης:καλύφθηκαν όλες οι θεσεις,αλλά πήραν και ατομα με λιγότερα μόρια,πχ 16!!!!!! και αφησαν άλλους με περισσότερα εξω

Στον σταθμο εχουν βαλει λουκετο!Για να αποφευγουν την οχληση προφανως ενω μεχρι την Παρασκευη ηταν εκεί οι υπεύθυνοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διαβασα το μπαχαλο με τους σταθμούς κι έχω κολλησει! Ειναι πολύ κριμα βρε παιδιά...

Δεν θυμάμαι να σχολιάσω κάτι άλλο - σορρυ.

Άννια μου κουράγιο. Λιγο εμεινε...

Φιλιά σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη επιτυχία το σημερινό γεύμα!Και αφού μάζεψα το άπαν σύμπαν από κατσαρόλια....Ξαναφτιάχνω πιλάφι!!Τι ηθελα κι εγω να φυλάξω γαριδόζουμο;Το είδε ο περιστερης και γούρλωσε το μάτι...

Οπότε αύριο μαγείρεμα δεν εχει...

Υπάρχει αρκετό φαγητό

Και εχει μείνει και από χθες μπριαμ με χοιρινές

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι φιλενάδες!!!!

Πρώτη μέρα στην δουλειά μετά από 15 μέρες άδειας και θέλω να φύγω πάλι!!!!

Μου λείψατε πολύ όλες αυτές τις μέρες!

Ελπίζω να είστε όλες καλά, θα διαβάσω τα νέα σας σιγά -σιγά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...