Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Δωράκι και Φωτεινή σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας!

Τα φαγητά που προτείνετε μπορούν να καταναλωθούν από όλη την οικογένεια και δεν υπάρχουν διπλομαγειρέματα

Η εμμονή μας τόσο καιρό-και κυρίως του περιστέρη-σε κρέατα βιολογικά και το ξεχωριστό μαγείρεμα για το παιδί,μας πήγαν πίσω!!!

Το βλέπει και ο περιστέρης πια ότι δεν τραβά το πράγμα...

Προχθές του είχα φτιάξει κοτόσουπα και την πετάξαμε!Δεν έφαγε μπουκιά...Φαγητό δύο ημερών πήγε στα σκουπίδια..."Μπορείς να το φας εσύ"ρωτάω τον περιστερη...Μούγκα!Ε πώς θες το παιδάκι να τρώει ενα χρόνο τωρα 3-4 φαγητά,τα ίδια με μικρές παραλλαγές και να τα επιθυμεί ακόμα;

Φοβάμαι μην αποκτήσει ιδιοτροπία και δεν τρώει τίποτα

Και εάν εχει δοκιμάσει και κάποια άλλα φαγητάκια,όπως μπριάμ,σπανακόρυζο,φακές,γεμιστά,κεφτεδάκια με ρυζάκι από δική μου πρωτοβουλία έγινε και υπό την γκρίνια του μπαμπά μας!Είπαμε να τρωει υγιεινά το παιδί...Οχι να το μουρλάνουμε!!!

Λοιπόν επωφελήθηκα της δροσούλας και καθαρισα την κουζίνα μου,την αστραφτοκόπησα!Που θα γίνει πάλι χάλια σε λίγο δεν πειράζει...Αν την αφηνα για να την καθαρίσω μετα από μαγείρεμα-τάισμα μικρού,δεν θα την καθαριζα ΠΟΤΕ!!Για το μεσημερι θα επιμείνω να του δωσω βίδες με κιμά.Υπάρχουν και μπιφτεκάκια.Τις μελιτζάνες θα τις φτιάξω αργοτερούλια

Δωράκι με το καλό η νεα κρεβατοκάμαρα!Θα ανανεωθεί το δωματιό σας!

Καλή βόλτα και καλά ψώνια!Περαστικά και φιλάκια στον Ρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Δώρα περαστικά στον αγαπούλη!

περιστεράκι στην αφαγία προτείνω σουπίτσες!!!!!!!

η κ ζυμαρικά, αλλά ολίγον τί με ζουμάκι!!!!!!!

γιουβαρλάκια, τραχανάς, κοτόπουλο σουπίτσα με ό,τι θέλεις!

φακούλες, όσπριο, όποιο του αρέσει, αρακούλης!

η ρύπα τρελαίνεται για κοτόπουλο με μανεστρούλα ή μοσχάρι, όλα τα σουποειδή!

αγαπημένο έχουμε την φακούλα!!!!!!

μετά ο τραχανάς με κοτόπουλο!

μετά το κοτόπουλο με ζυμαρικό.

μετά η κοτοσουπίτσα της πεθεράς μου!!!!!!!άλλο πράγμα!

μετά....τρώει το μεσημέρι ρε παιδιά. το γάλα όμως ούτε να το δει!!!!!!!!!

φωτεινή καλά που το έγραψες γιατί απ' το πρωί με τρώει για καβγά το στοματάκι μου!

Ευχαριστω φεφάκι μου!

Εμείς από γάλα άλλο τίποτα!

Του δίνω και σκόνη και φρεσκο!

Σκόνη γιατί ετσι θελει ο μπαμπάς και το λέει και ο γιατρός μέχρι να κλείσει τα 2.Πίνει το s-26 progress gold 3

Φρεσκο γιατί ετσι θελει η μαμά!!!Είμαστε τρελο-οικογένεια!Του έχω δώσει διάφορα γαλατάκια,τα πίνει όλα!Πρώτο στις προτιμήσεις όμως είναι το Ολυμπος βιολογικό για παιδια.Το εχει δοκιμάσει και ο περιστερης,του αρεσει και το πίνει και αυτός και κάνουμε μαζικές αγορές!:shock::confused:

Τρελόσπιτο:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω γιατρο να δω που βαδιζουμε με την μπεμπαs9044.gif γιατι ωρες ωρες εχω κατι πονακια οχι εντονα αλλα οσο ναναι φοβαμαι...Εκλεισα και τις βαλιτσες και θα κατσω σαν τον βουδα να περιμενω τωρα.........

Τα φιλια μου σε ολες!!!!!s11908.gif

Άντε καμάρι μου ! όλα καλά να είναι με το μπουμπούκι -το μέσα- !!!!!!!

Περιμένουμε νέα σου ! Φιλάκια !

αφροδίτη πρόλαβα πρόλαβα, γιατί "είχα εξωτερικές εργασίες", όπως αυτοί με πλήρωσαν!!!με το ίδιο νόμισμα!!!!!!!!!!αντιλαβού; κλείνω το μάτι με βλέπεις;

....

Εγώ σε βλέπω φιλενάδα !!!!!!! ;):D Μπράβο σου ! Πολύ καλά έκαμες ! Φιλιά !

σήμερα οδοντίατρος το απόγευμα. εύχομαι να τελειώσαμε! Κι εγώ το εύχομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ "βαρέθηκα" να το διαβάζω... φαντάσου να πήγαινα εγώ κιόλας !!!!

..................

αφροδίτη, στην ατάκα θα την μαλώσουμε τη μαμά, θα απαντούσα : θα την ξεμμαλιάσουμε τη γιαγιά αν ξαναπεί κακές κουβέντες για τη μανούλα!!!!!!!!τρίχα τρίχα!!!!!!!κ θα γελούσα δυνατά!!!! ή αν το λέει ο παππούς: πιπέρι στο στόμα του παππού, αν ξαναπεί παλιοκουβέντες για τη χρυσή μανούλα!!!!!!!!!

Κανονικά, έτσι θέλουν με το ίδιο νόμισμα... ΑΛΛΑ μπορείς να το πεις ???? Εκεί είναι το θέμα... :oops:

Καλημέρα! Πανσεληνος σημερα - προσοχή:D

Άσε Φωτεινή δυστυχώς το καταλάβαμε !!!! :cool:

Χτες τελικα ο μικρος ανεβασε πυρετο....38...το μεσημερι στον υπνο.

Βεβαια ηταν ευδιαθετος και ο πυρετος επεσε με μια δοση πονσταν,δεν ξανα ανεβασε....ουτε εμετο ξανακανε.Ατιμα εμβολια.Μου διαμαρτυροταν κατα διαστηματα οτι ποναει το χερακι του,στο μπρατσο,ακριβως στο εμβολιο....ποτε το ενα ποτε το αλλο χερακι..(2 εμβολια=2 τσιμπηματα!!)

Με το που φευγει η παλια,ερχετε η καινουργια....τι καλα!!!!!!!

Χθες εκανα βαλιτσες,σαβατο πρωτα Ο Θεος παμε κατω,θα μεινουμε κανα δυο μερες και γυριζουμε Τριτη...(ελπιζω οτι μαζι θα φερω την μανουλα μου,η οποια επεσε στο μπανιο και σακατευτηκε....πονανε τα πλευρα της!!!!)

Και σαββατο φευγουμε ξανα για χωριο......

....

Δωρα μου,

Περαστικά στον θησαυρό ! Άτιμα εμβόλια έτσι όπως το είπες !

Με το καλό η κρεββατοκάμαρά σας η καινούργια !

Και περαστικά και στην μανούλα σου ! Πώς έπεσε η γυναίκα ???? Γλίστρησε ? Έσπασε πλευρά ????? Ωχ κρίμα - αυτό δεν παίρνει τπτ.... τα κάνει και η δικιά μου κάτι τέτοια κουλά ....:?

Περιστέρω,

όσα φαγητά σου πρότειναν τα κορίτσια είναι σούπερ. Βασικά να του δίνεις να δοκιμάζει άστω (σαν γεύση) από τα δικά σας. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τρώει πχ σπανακόρυζο ή φασολάκια κοκκινιστά με πατατούλες, μπριάμ κλπ

ότι έχει πάντως μέσα ζυμαρικούλι και κοτόπουλο/κρέας με "σαλτσούλα" το καταβροχθίζουν ! Σουπίτσες, τραχανάς, χυλόπιττες κλπ ! Μη φοβού ! Σιγά σιγά θα τον τραβήξουν οι νέες γεύσεις !

Αντιγράφω από δίπλα :

Κι εμείς καλά.

Τα τέκνα μας εχθές έμειναν στον παππού... είχαμε μια ψιλο-περιπέτεια (υγείας) με την αδερφή της μαμάς μου η οποία είναι άτεκνη, οπότε καταλαβαίνετε.... την γλύτωσε στο τσακ και από τύχη δλδ... πάει σήμερα η μαμά μου σπίτι της (εκτός Αθηνών) να την προσέχει και καλά...

ω μα ναι, δεν ξέρω ποιός θα προσέξει ποιόν εκεί μέσα...:rolleyes:

και να πούμε ότι ευτυχώς γλυτώσαμε τα χειρότερα....

Α ! Κι ένα άλλο κουλό που δεν θέλω να το αξιολογήσω αλλά δεν μπορώ και να μην το αναφέρω ....: κι εχθές το βράδυ και σήμερα το πρωί ο Νικόλας έλεγε και ξανάλεγε στον παππού του ότι "Η γιαγιά η Ρ -η μαμά μου δλδ- σε τρεις ημέρες θα πεθάνει - θα πάει στον παππού τον Γ !" :cry:

με έχει χαλάσει ολίγον.... Παναγία μου !

Για σήμερα, μπριάμ στον φούρνο {καταλάβατε φαντάζομαι ότι κοτόσουπα δεν χρειάστηκε να φτιάξω ε ?????}:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε αδερφούλα, 1,5 χρόνων το παιδί...σκόνη;

απαράδεκτος ο παιδίατρος κ είμαι κ απόλυτη το ξέρω. όμως εδώ εσύ εχεις το απόλυτο δίκιο!

φρέσκο μόνο!

κ το βιολογικό όλυμπος είναι μακράς διαρκείας! αλλά πάλι φρέσκο είναι!

δοκίμασέ του το κατσικίσιο όλυμπος! είναι ό,τι καλύτερο για την υγεία!

λιγότερο επιβαρυμένο σε ... κ με διαφορά καλύτερο από αγελαδινό!

κ κόψτε τα αλεσμένα. πάτα το κρέας νιανια! κόψτο μικρά κομμάτια. όχι άλεσμα!

δεν είμαι κ πολύ καλά σήμερα.

θέλω να περπατήσω μόνη μου!

να φύγω!

Link to comment
Share on other sites

Φεφη ακομα δεν πινει γαλα η Χ;

Τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα ομως;

Περιστερω θα συμφωνησω κι εγω με την φιλη Φεφη,καλυτερα γαλα φρεσκο η μακρας διαρκειας...παρα σκονη;Μα ακομα;

Εμεις πινουμε ολυμπος βιολογικο το κανονικο και ολυμπος Ζωης.Βασικα πινει απο ολα τα γαλατα πια...δεν εχω δοκιμασει κατσικισιο,δεν νομιζω να το πιει ομως.

Καντυ,αυτο με το λογια του Ν.μην τα παιρνεις και τις μετρητης.......ποιος ξερει πως του ηρθε :confused::rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ψιλο χαλαστηκα......αλλα σιγα τωρα!!!!!

Το Πατερ Ημων και κανενα θυμιεμα για τα κακα πνευματα κι ολα καλα!!!!

Περαστικα στην θεια σου.

Εμενα η μαμα μου επεσε καθαριζοντας το μπανιο...:confused:..κουφο ε;

Επεσε πανω στην λεκανη με τα πλευρα της,αλλα στο νοσοκομειο δεν παει κι ας σκουζω ολη μερα εγω!!!!!!

Θα την παμε εμεις ομως σιγουρα,τωρα που θα παμε κατω.

Σας ευχαριστω για τα περαστικα του θησαυρουλη μου.

Σημερα ειναι σουπερ!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφούλα, 1,5 χρόνων το παιδί...σκόνη;

απαράδεκτος ο παιδίατρος κ είμαι κ απόλυτη το ξέρω. όμως εδώ εσύ εχεις το απόλυτο δίκιο!

φρέσκο μόνο!

................ Συμφωνώ με Φέφη. Το παιδί πάει μια χαρά από ανάπτυξη !!!! έλεος ! Δώσ' του φρέσκο !

δεν είμαι κ πολύ καλά σήμερα.

θέλω να περπατήσω μόνη μου!

να φύγω!

έλα ΚΑΜΑΡΙ μου πάμε μαζί , πιάσε με αγκαζέ !!!!!! :rolleyes:

....

Εμεις πινουμε ολυμπος βιολογικο το κανονικο και ολυμπος Ζωης.Βασικα πινει απο ολα τα γαλατα πια...δεν εχω δοκιμασει κατσικισιο,δεν νομιζω να το πιει ομως. Κι εμείς από αυτό πίνουμε... βασικά, απ' όλα θα πιουν αλλά προτιμώ αυτά αν τα βρω ...

Καντυ,αυτο με το λογια του Ν.μην τα παιρνεις και τις μετρητης.......ποιος ξερει πως του ηρθε :confused::rolleyes:Μωρέ του 'ρθε και το λέει και με πλήρη επίγνωση... πολύ σοβαρός χωρίς να κάνει πλάκα.... μιλήσαμε πριν λίγο, έφτασε στην θεία καλά !

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ψιλο χαλαστηκα......αλλα σιγα τωρα!!!!!

Το Πατερ Ημων και κανενα θυμιεμα για τα κακα πνευματα κι ολα καλα!!!!

Περαστικα στην θεια σου.

Εμενα η μαμα μου επεσε καθαριζοντας το μπανιο...:confused:..κουφο ε;

Επεσε πανω στην λεκανη με τα πλευρα της,αλλα στο νοσοκομειο δεν παει κι ας σκουζω ολη μερα εγω!!!!!! Δεν μπορούν να της κάνουν τπτ αν έσπασε ή ράγισε πλευρό !!!! Στο λέω 1.000%

Θα την παμε εμεις ομως σιγουρα,τωρα που θα παμε κατω.

....

Περαστικά της και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Φεφη ακομα δεν πινει γαλα η Χ;

Τα αλλα γευματα τα τρωει κανονικα ομως;

κατά τα άλλα τρώει! αλλά γάλα, ενώ αρχικά λέει θέλω γάλα...μετά ούτε να το δει!:confused:

Περιστερω θα συμφωνησω κι εγω με την φιλη Φεφη,καλυτερα γαλα φρεσκο η μακρας διαρκειας...παρα σκονη;Μα ακομα;

Εμεις πινουμε ολυμπος βιολογικο το κανονικο και ολυμπος Ζωης.Βασικα πινει απο ολα τα γαλατα πια...δεν εχω δοκιμασει κατσικισιο,δεν νομιζω να το πιει ομως.

ούτε εγώ θα το έπινα το κατσικίσιο, κι όμως η ρύπα το έπινε!

Καντυ,αυτο με το λογια του Ν.μην τα παιρνεις και τις μετρητης.......ποιος ξερει πως του ηρθε :confused::rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ψιλο χαλαστηκα......αλλα σιγα τωρα!!!!!

Το Πατερ Ημων και κανενα θυμιεμα για τα κακα πνευματα κι ολα καλα!!!!

σωστή!

επίσης σκέφτομαι ότι ίσως το άκουσε από τη μαμά σου! κ το αντιγράφει για να τον προσέξεις!

Περαστικα στην θεια σου.

ναι, ναι, ξεχάστηκα! περαστικά της της γυναίκας!

Σημερα ειναι σουπερ!!!

περαστικά στη μανούλα σου Δώρα κ γρήγορα να είστε μαζί!

χαίρομαι που ο αγαπούλης είναι καλά!

έλα ΚΑΜΑΡΙ μου πάμε μαζί , πιάσε με αγκαζέ !!!!!! :rolleyes:

.

αν αντέχεις τη σιωπή, τους αναστεναγμούς κ τα κλάματα...σε πιάνω αγκαζέ, αλλιώς...πάω κ μόνη μου!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια μου τι κανετε??Εμεις ολα καλα χτες απο τον γιατρο,η μπεμπα μας πολυ καλα εχει φτασει τα 2,5κιλα ο τραχηλος ειναι κλειστος και ο πλακουντας ψηλα...Επισης γυρισε με το κεφαλακι της κατω...Οποτε απο 10/8 και μετα περιμενω...Επομενο ραντεβου γυρω στις 16-20αυγουστου:P


:-D

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφούλα, 1,5 χρόνων το παιδί...σκόνη;

απαράδεκτος ο παιδίατρος κ είμαι κ απόλυτη το ξέρω. όμως εδώ εσύ εχεις το απόλυτο δίκιο!

φρέσκο μόνο!

κ το βιολογικό όλυμπος είναι μακράς διαρκείας! αλλά πάλι φρέσκο είναι!

δοκίμασέ του το κατσικίσιο όλυμπος! είναι ό,τι καλύτερο για την υγεία!

λιγότερο επιβαρυμένο σε ... κ με διαφορά καλύτερο από αγελαδινό!

κ κόψτε τα αλεσμένα. πάτα το κρέας νιανια! κόψτο μικρά κομμάτια. όχι άλεσμα!

δεν είμαι κ πολύ καλά σήμερα.

θέλω να περπατήσω μόνη μου!

να φύγω!

Ο παιδίατρος της ανηψιάς στην Αθήνα γάλα σκόνη μέχρι τα 4 και αλεσμένο φαϊ ντήαρ!!Και είναι και δρ!Τωρα γίνεται 4 το παιδι,πίνει σκόνη και τρώει αλεσμένα!

Ντάξει...ΦΡΙΚΗ

Ο δικός μας είναι μακράν καλύτερος!Και φυσικά είναι υπέρ του φρέσκου,αλλά λέει ότι και η σκόνη μέχρι τα 2 δεν βλάπτει!

Τι να πεις...

Κι εγω θελω να πάρω τους δρόμους και τα βουνά,τους κάμπους και τα λαγκάδια!

Αμα το πάρω ποδαράτο,φτάνω μεχρι το Λουλουδιστάν!

Σου κάνω κλήση να κατεβεις να βολτάρουμε τουγκέδερ

Link to comment
Share on other sites

Καντυ μου κάνε τον σταυρό σου και μη φοβάσαι τίποτα!Φιλάκια

Δωράκι περαστικά της μανούλας σου...Δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο η τούμπα στο μπάνιο σε φαση καθαριότητας

Καλημερα κοριτσια μου τι κανετε??Εμεις ολα καλα χτες απο τον γιατρο,η μπεμπα μας πολυ καλα εχει φτασει τα 2,5κιλα ο τραχηλος ειναι κλειστος και ο πλακουντας ψηλα...Επισης γυρισε με το κεφαλακι της κατω...Οποτε απο 10/8 και μετα περιμενω...Επομενο ραντεβου γυρω στις 16-20αυγουστου:P

Φιλάκια πολλά!Με το καλό!!

Λοιπόν εψησα στο φούρνο τις μελιτζάνες μου,να τις εχω ετοιμες για μαγείρεμα.Το εχω κόψει το τηγάνι σε αυτά

Και με μια μελιτζάνα που κράτησα έφτιαξα σαλτσούλα με μπέικον για μακαρόνια-ρυζάκι,έτσι να μας βρίσκεται για τις δυσκολες ώρες του περιστέρη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου τι κανετε??Εμεις ολα καλα χτες απο τον γιατρο,η μπεμπα μας πολυ καλα εχει φτασει τα 2,5κιλα ο τραχηλος ειναι κλειστος και ο πλακουντας ψηλα...Επισης γυρισε με το κεφαλακι της κατω...Οποτε απο 10/8 και μετα περιμενω...Επομενο ραντεβου γυρω στις 16-20αυγουστου:P

αυτά είναι ωραία νεά!

άντε κοπέλα μου με το καλό!

Αντέχω ...πολλά αντέχω

αφού είσαι αδερφή μου αντέχεις!:cool:

Κι εγω θελω να πάρω τους δρόμους και τα βουνά,τους κάμπους και τα λαγκάδια!

Αμα το πάρω ποδαράτο,φτάνω μεχρι το Λουλουδιστάν!

Σου κάνω κλήση να κατεβεις να βολτάρουμε τουγκέδερ

ούτε κλήση ούτε τίποτα. έλα, θα με βρεις κάτω από τον πόνο μου να μαδάω τον ίσκιο μου!!!!!!

τί είπα πάλι η ρουφ!:rolleyes:

Λοιπόν εψησα στο φούρνο τις μελιτζάνες μου,να τις εχω ετοιμες για μαγείρεμα.Το εχω κόψει το τηγάνι σε αυτά

Και με μια μελιτζάνα που κράτησα έφτιαξα σαλτσούλα με μπέικον για μακαρόνια-ρυζάκι,έτσι να μας βρίσκεται για τις δυσκολες ώρες του περιστέρη

μάκια σου χρυσοχέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Τι κανετε?

Λιγουρευτηκα τα φαγακια τα σουποειδη που λεγατε, εμας μας αρεσει πολυ το κριθαρακι, το αστρακι με κοτοπουλο, το μοσχαρι με μελιτζανες!!

Φεφη κι εμενα δε μου αρεσαν οι μελιτζανες αλλα απο τοτε που βαλαμε στο χωραφι δικες μας και δοκιμασα ξετρελλαθηκα! Καμμια σχεση με τις αγοραστες! Φαντασου οτι τις τρωμε και σκετες, τηγανητες, σα μεζε!

Καντυ μου τα παιδακια λενε πολλες φορες διαφορα μη δινεις πολλη σημασια, μπορει το παιδι να ειδε ενα ονειρο και να το επαναλαμβανει...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...