Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ναι Φέφη, έχεις δίκιο, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, γιορτάζει το δεύτερο όνομα της κόρης μου.

Ξέχασα κι εγώ να ευχηθώ χρόνια πολλά στις Παρασκευούλες και στους Παρασκευάδες κι αύριο στους Παντελήδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Δρόσισε σε σας καιγόμαστε εμείς. Είδατε, αυτή η χώρα δεν έχει ένα σταθερό καιρό, να πούμε ότι αυτό το μήνα θα έχουμε ζέστες και τον άλλο μήνα κρύα. Χτες και σήμερα έκανε πολύ ζέστη. Γύρω στους 33-34. Μπορεί να μην ακούγεται μεγάλο το νούμερο, αλλά εδώ αυτή η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή και δεν αντέχεται εύκολα. Έχει και το συνδυασμό της υγρασίας του περιβάλλοντος και γι' αυτό συμβαίνει αυτό. Το Σάββατο θα πέσει πάλι στους 23 και θα βρέχει.

Που λες Εβιρι,σε καλό θα σας βγει ο ζεστός καιρός εκεί!!

Δεν θα πάθετε σοκ,μόλις φτάσετε στα πάτρια εδάφη!!

Με το καλό να μας έρθετε!

Τελικά το μαρμπέ βγήκε έτσι κι ετσι,αλλά από γεύση μια χαρα.Σπανίως το πετυχαίνω μαμωτο...

Το βλέπω να μην ξημερωνεται

Link to comment
Share on other sites

Ναι Φέφη, έχεις δίκιο, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, γιορτάζει το δεύτερο όνομα της κόρης μου.

Ξέχασα κι εγώ να ευχηθώ χρόνια πολλά στις Παρασκευούλες και στους Παρασκευάδες κι αύριο στους Παντελήδες.

Χρόνια πολλά της κόρης σου Εβιρι!

Να την καμαρώνετε πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Εβίρι μας,

Να χαίρεστε το παιδί (για το 2ο όνομα) ! Πολύχρονη ! Πάντοτε γερή να είναι !

Και καλό ταξίδι για αύριο !

(αυτό που λες πάντως ο συνδυασμός ζέστης + υγρασίας δεν έχω χειρότερο ....)

Ζωπ,

Διάβασα τί συνέβη στην φίλη σου (και νονά σας) και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο !!!! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στην κοπέλα... είναι τελικά αυτό το άτιομο το "όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή" που λέμε :|

Ευτυχώς, φαντάσου πως μπορεί να είχε χτυπήσει το παιδί !!! μη χειρότερα !

Και με το καλό να εορτάσετε τα γενέθλια του μονάκριβού σας ! Με το καλό και η άδειά σου και να προσπαθήσεις να ξεκουραστείς παντοιοτρόπως ! όπου κι αν πας !

Εγώ σήμερα δεν ξύπνησα και πάρα πολύ καλά... άσε που άργησα ολίγον τί να φύγω από το σπίτι.... μου παραπονέθηκε ο μικρός πως πονάει το αυτάκι κάπου εκεί στις 3 τα ξημερώματα... και μυρίζομαι ωτίτιδα...αν μου πει και το απόγευμα ότι πονάει θα πάμε παιδίατρο να τον δει να ξεκινήσει αντιβίωση (αν χρειάζεται)... μάλλον την έπαθε στην θάλασσα γμτ !

Η μικρή είχε του κόσμου την γκρίνια χθες... έτσι, από το πουθενά δεν ήθελε με τπτ να βρέξει κεφάλι και να λουστεί... ευτυχώς, είχα την απαιτούμενη υπομονή και την τούμπαρα μετά από πολύ μπλα μπλα - παιχνίδι.... όχι δλδ Περιστέρω να μην λες μόνο εσύ για το βασανάκι σου !

Κι εμένα μου κάνουν αλλά μετά ο εγκέφαλος σβήνει όσα δεν είναι σημαντικά ...

Από φαγητό σήμερα δεν ξέρω ακόμη... είχα αφήσει παραγγελία να βρω ψάρι για να το έψηνα στην λαδόκολλα - αν όχι, στην ανάγκη θα βράσω πατάτες και θα φτιάξω τονοσαλάτα ... :|

Χρωστάω και συνταγή... σε λίγο αγαππούλες !

Link to comment
Share on other sites

εβιρούλα μας να την χαίρεστε, να την καμαρώνετε να προοδεύει κ να είναι ευτυχισμένη! να είναι γερά τα παιδάκια σου κ όλα τα παιδιά του κόσμου!

κάντυ μου μια χαρά είναι κ η τονοσαλάτα! άμα δεν έρθει το ψάρι!

περιστέρω μου άμα τρώγεται, έγινε τέλειο!

αυτό με το λούσιμο...μια έτσι μια γιουβέτσι με την ρύπα. μια της αρέσει, μια γκρινιάζει κ φωνάζει τον μπαμπά της για συμπαράσταση. από τον ιδρώτα όμως το πρωί τα μαλλιά της μυρίζουν σαν κεφίρ (λόγω κατσικίσιου γάλακτος που πίνει)!!!!!!!

οπότε έχω καταλήξει να την κάνω κάθε μέρα μπάνιο!

φιλούρες σε λιγάκι σχολΝάω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υλικά (για 900 γρ.)

700 γρ. γιαούρτι στραγγιστό-πλήρες-παγωμένο από το ψυγείο

1 βανιλίνη (κάψουλα) ή 1κγ εκχύλισμα βανίλιας ή 1/2 κλωναράκι φυσικής βανίλιας

150 γρ. ζάχαρη και

2 ασπράδια αυγών μεσαίου μεγέθους (κατά προτίμηση βιολογικών)

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Με τη ζάχαρη και τα ασπράδια φτιάσχνουμε μια ελβετική μαρέγκα ως εξής: ρίχνουμε τα ασπράδια με τη ζάχαρη σε ένα μεταλλικό μπολ και το τοποθετούμε πάνω σε μια κατσαρόλα με νερό που βράζει (μπεν μαρί) ΠΡΟΣΟΧΗ το νερό δεν θα πρέπει να ακουμπαει τον πάτο του μπολ

Με έναν αυγοδάρτη ανακατεύουμε συνεχώς έως ότου δούμε ότι έχουμε ένα καυτό μείγμα.

Στη συνέχεια, αποσύρουμε από την φωτιά και συνεχίζουμε το χτύπημα με το σύρμα του μίξερ, σε δυνατή ένταση, μέχρι να έχουμε μια σφιχτή και, γυαλιστερή μαρέγκα.

Ενσωματώνουμε σε αυτήν το γιαούρτι ανακατεύοντας απαλά με μια μαρίζ ή κουτάλα, προσθέτουμε την βανίλια και ανακατεύουμε.

Βάζουμε το μείγμα στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει καλά (4-8 ωρες), αναάλογα με το δοχείο και την ισχύ της κατάψυξης.

Tip

Επειδή το παγωμένο γιαούρτι είναι σπιτικό σκληραίνει πολύ στην κατάψυξη, οπότε, το βγάζουμε 10 λεπτά περίπου να ζεσταθεί σε θερμοκρασία δωματίου πριν σερβίρουμε.

Συνοδεύεται πολύ ωραία με καραμελωμένα δημητριακά και διάφορα φρούτα της αρεσκείας μας ή/και γλυκό κουταλιού !

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου έκανε ντουζ την κόρη της και η μικρή της ζήτησε να κλείσει το μικρό παράθυρο του μπάνιου γιατί κρύωνε. Η φιλενάδα μου (κάπως τσαντισμένη αλλά όχι με πίεση) έσπρωξε το τζάμι για να κλείσει και στο επόμενο δευτερόλεπτο αυτό είχε γίνει κομμάτια...

Έντρομη είδε κομμάτι της επιδερμίδας της να κρέμεται και να έχει κοπεί πολύ βαθιά. Το αίμα να μην μπορεί να σταματήσει με τίποτα, πίδακας κανονικός. Το παιδί να ουρλιάζει, αυτή να προσπαθεί να σταθεί ψύχραιμη και στα πόδια της (να μην την καταβάλλει δηλαδή η ακατάσχετη επιθετική αιμορραγία), θρίλερ κανονικό. Ευτυχώς ήρθε ο άντρας της και ειδοποίησαν το εκαβ.

Κατέληξαν φυσικά στο νοσοκομείο (δημόσιο) και της έγινε εγχείρηση 2,5 ωρών μιας κι είχαν κοπεί αρτηρία, τένοντες, νεύρο... Οι γιατροί με αυταπάρνηση και με όπλο τις γνώσεις τους, την ψυχή και την ανθρωπιά τους δούλεψαν (όχι μόνο για τη φίλη μου, άλλα περιστατικά να δείτε...) σ' ένα τρισάθλιο σύστημα όπου δεν υπάρχουν πια ράμματα και εργαλεία... και οι χειρούργοι αναγκάζονται ν' αυτοσχεδιάσουν και να σώσουν ζωές... Και τις σώζουν! Αν η φιλενάδα μου γράψει δημόσια την ευχαριστήρια επιστολή που σκέφτεται, θα σας την κοινοποιήσω.

Το χέρι μπήκε σε ειδικό σκληρό νάρθηκα και πρέπει να μείνει σε απόλυτη ακινησία 30-40 μέρες. Μετά, οι γιατροί είναι αισιόδοξοι πως το νεύρο θα έχει αποκατασταθεί 60-90% (ποτέ στο 100% - ότι έφτιαξε ο Θεός/φύση δεν ξαναφτιάχνεται τέλειο...) και το θέμα παίζεται στο αν... στα δύο τελευταία δάχτυλα της αφήσει μια αισθητική αδυναμία (να μην έχει αφή) ή κινητική αδυναμία (να μην μπορεί να τα κινήσει)...

Ελπίζουμε όλοι για το καλύτερο. Και μπροστά στο χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί (σκεφτείτε μόνο ότι το τζάμι έσπασε σχεδόν πάνω από το κεφάλι του παιδιού...), τέλος καλό όλα καλά.

Φυσικά (θα) είναι υπό ιατρική παρακολούθηση κι αφού βγει ο νάρθηκας θα υπάρξει επανεκτίμηση της κατάστασης, νέες εξετάσεις, φυσιοθεραπείες, κ.λ.π.

Πρακτικά της είναι πολύ δύσκολο γιατί είναι το δεξί της χέρι (δεν μπορει καν να κοιμηθεί έτσι που είναι φασκιωμένη), γιατί έχει οικογένεια, γιατι είναι εργαζόμενη/ελεύθερη επαγγελματίας (ευτυχώς ξεκινάει η άδειά της)(κι ας της βγουν "ξυνές" οι διακοπές), γιατί δεν έχει εξωτερική βοήθεια...

αλλά είναι ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ η φιλενάδα μου, δεν την φοβάμαι - εδώ βγήκε μεσάνυχτα από αυτό το χειρουργείο με το χαμόγελο στο στόμα κι είχε κι από ένα καλό λόγο για τον καθένα μας...

εντωμεταξύ εμείς ασκέρι κανονικό (η παρέα όλη σύσσωμη, καμιά 10 άτομα) κάναμε οι Έλληνες αισθητή την παρουσία μας σε όλο το νοσοκομείο - με τ' αστεία μας, τους διαπληκτισμούς μας, που ρωτάγαμε όλοι μαζί για την πορεία της ασθενούς (και το προσωπικό μας αντιμετώπιζε με χιούμορ και τρυφερότητα), που κλαίγαμε μαζί με τους διπλανούς αγνώστους που αγωνιούσαν κι αυτοί για τον άνθρωπό τους...

και τέλος πάντων είμαστε μια δεμένη παρέα κι έχουμε μοιραστεί τα πρακτικά ζητήματα εκ περιτροπής, μπαίνουμε στο σπίτι τους καθημερινά και προσπαθούμε και με το χιούμορ μας να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε και κυρίως στο να ξεπεράσουν οικογενειακώς το σοκ (σας περιέγραψα πολύ λάιτ το ατύχημα...)

Και σας τα έγραψα όλα αυτά... γιατί χάθηκα... γιατί πρέπει να προσέχουμε (και με τα ασφαλή? τζάμια), για να τονίσω ότι το νοσηλευτικό προσωπικό στα δημόσια νοσοκομεία δουλεύει με αυτοθυσία και αποτελεσματικότητα... γιατί τα αγαθά της ζωής/υγείας και της αγάπης είναι τα σημαντικότερα και δεν είναι δεδομένα (δεν θα κουραστώ να το λέω)... κι όταν το ξεχνάω να μου το θυμίζετε... γιατί σας σκέφτηκα αρκετές φορές σ' αυτή την δοκιμασία που περάσαμε...

Έρχονται και τα γενέθλια του παιδιού μου, έχω γίνει ακόμα πιο (πολύ) ευσυγκίνητη (πολύ όμως)... Τέλος πάντων, μην το κάνω κι εντελώς μελό, του ετοιμάζω πάρτυ του μοναχογιού μου!! Κι η φιλενάδα μου που είναι και νονά του (εκτός από το ότι αρνήθηκε να το αναβάλλουμε για αργότερα), με απείλησε πως θα πρωτοστατήσει!! Εμ, απ' αυτή πήρε την τρέλλα κι ο κανακάρης μου (και λιιιιίγη των γονέων)!!

Σε λίγες μέρες σταματώ κι εγώ εντελώς τη δουλειά μέχρι τέλη Αυγούστου. Τώρα... διακοπές... πότε που... δεν ξέρω. Θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα. Αφήστε που έχω τα απίστευτα να κάνω στο σπίτι!

Με όλα αυτά, ελπίζω να βρίσκω λίγο χρόνο να μπαίνω να τα λέμε.

Σας φιλώ γλυκά. Συγνώμη που δεν μπορώ να σχολιάσω τα νέα σας ένα ένα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!!

Ζωπ ξερεις ποσες φορες το σκεφτομαι αυτο...Οτι υπαρχουν Ανθρωποι με το Α κεφαλαιο που δουλευουν εναντια σ ολες τις αντιξοοτητες, με μονο συμμαχο τις γνωσεις τους χωρις καν μια τεραστια αμοιβη και ειναι αυτοι οι Ανθρωποι που κρατανε αυτη τη χωρα. Δεν υπαρχουν μονο οι γιατροι που τα παιρνουν, και οι τεμπεληδες καθηγητες και οι δημοσιοι υπαλληλοι που το ξυνουν, υπαρχουν οι γιατροι που εργαζονται 12 και 14 ωρες τη μερα, οι καθηγητες που αντιμετωπιζουν τη δουλεια τους σαν λειτουργημα και δινουν τη ψυχη τους για τα παιδια, ανθρωποι που καθημερινα παλευουν για μια καλυτερη χωρα! Και το κανουν χωρις τον τεραστιο μισθο, χωρις την "απειλη" της αξιολογησης απλα και μονο γιατι εχουν μεσα τους ηθος....και ανθρωπια....

Κ εγω απο δω θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω..Σ ολους οσους μαχονται καθημερινα!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

κάντυ μου εύκολη η συνταγή την θυμάμαι απ' έξω! από γεύση με τί μοιάζει;

ελένη μου, φιλιά κ αγκαλιά για όσα έγραψες!

τα νέα μου, πήγα οδοντίατρο με την ρύπα παρέα, συνέχεια ζουζουνιές αυτό το παιδί κ μέσα στο οδοντιατρείο-τελικά αργεί η επούλωση λόγω τσιγάρου!!!!

μου είχε ζητήσει παγωτό κ της το έταξα στο γυρισμό.

πήρα παγωτό κωνσταντινίδη για τα αγαπάκια κ έδωσαν δώρο κ ένα χωνάκι αγριοκέρασο στην ρύπα!!!!!

είχε μεγάλη χαρά που το κρατουσε μόνη της! άλλο που δεν ήξερε να το φάει-γλείψει!!!λέρωσε τα χέρια της κ τα σκούπισε στο φόρεμα της μαμάς!!!!;):mad:

κατά τα άλλα όλα καλά! βέβαια δεν είχα καμία απολύτως όρεξη για μαγείρεμα!

έτσι ο φέφος σήμερα θα φάει απ' έξω, εγώ το φαγητό της μαμάς μου.

έχω πεσμένη διάθεση, αλλά πού θα πάει θα το βρω!

φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρασκευη σημερα!

Εβιρι μου να χαιρεσαι την κορουλα σου!

Ζωπυρον περαστικά στη φιλη σου. Μεσα στην ατυχια της υπηρξε και τυχερη που δεν επαθε τιποτα και το παιδι και που πετυχε καλους γιατρους. Εγω γενικά δεν εχω παράπονο. Έχω δει πολλές φορες γιατρους να δουλευουν σε αντιξοες συνθηκες και να υπερβάλουν εαυτον. Και αντιστοιχα πολλές φορες οι ασθενεις να ειναι αγνωμονες προς αυτους τους γιατρους και να αρνουνται τη συνεργασια μαζί τους.

Επισης να χαιρεσαι το γιοκα σου γιατι εγω μάλλον θα το ξεχάσω τη σωστη ημέρα. Να ειναι πολύχρονος, ευτυχισμένος και τυχερος στη ζωή του.

Καντυ ωραια ιδεα το παγωμένο γιαουρτι. Αν τα καταφερω θα το δοκιμάσω.

Εγω δεν ειμαι και στα καλύτερά μου. Έχω λίγα πονάκια και λιγο αιματάκι αλλά δεν ειναι αποκολληση ευτυχώς. Όταν γυριζω σπιτι απο τη δουλειά προσέχω λιγο περισσοτερο και παιρνω και τα απαραιτητα χαπάκια (μπλιαχ) αλλά μένουν πραγματα πισω και κυριως η διασκέδαση της μικρης γιατι δεν την πηγαινω παιδική χαρά ώστε να μην την σηκώνω και επιβαρυνω την κατάσταση. Έχω κουραστει ψυχολογικά με όλα όσα εχουν συμβει το τελευταιο διαστημα και δεν ειμαι στα καλύτερά μου.

Και για να ειμαστε στο θεμα χθες φαγαμε αρακά και σημερα μάλλον σουτζουκάκια με πιλάφι (δεν το δενω και κομπο βεβαια).

Φιλιά σε όλες και καλό ΣΚ αν δεν μπορεσω να ξαναμπω.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέραααααα!!!!!

Επιτέλους τελευταια μέρα σήμερα!!!! Ξεκινάνε οι διακοπές μας!!!:P:p

Εχω τρελαθεί στο τρέξιμο! Τρέχω στη δουλειά, μετα να ετοιμάσςω σιγά σιγά τα πράγματα, να βάλω πλυντηρια, να ετοιμάσω και το πάρτυ και να κάνω και το σπίτι....

Σοκαρίστηκα με την Ζωπ.... Τι περιπέτεια... Ευτυχώς η περιπέτεια αυτή δεν άγγιξε το παιδί!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ευχές για το δεύτερο όνομα της κόρης μου. Θα τα πούμε σύντομα όταν τα πόδια μου θα πατούν τα πάτρια εδάφη.

Τώρα πίνω καφέ και χαζεύω λίγο στις σελίδες που συνηθίζω να διαβάζω καθημερινά. Εξοργίστηκα με το παρακάτω που σας παραθέτω αυτούσιο. Δε φτάνουν όλα τα δεινά που περνάνε οι συμπατριώτες μας αυτή τη στιγμή, δε φτάνουν οι αυτοκτονίες, η πείνα, η δυστυχία, το ανύπαρκτο και ζοφερό μέλλον, είμαστε υποχρεωμένοι να σκύβουμε και το κεφάλι σε κάτι τέτοια twits που κάνουν αθλήτριες που ετοιμάζονται να υψώσουν τη σημαία της χώρας τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Αντιθέτως δεν είδα σε καμμία λέξη της Βούλας Παπαχρήστου κανένα ρατσιστικό σχόλιο. Και μάλιστα ψήφισα υπέρ της για τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Άντε γιατί τα τελευταία χρόνια ισοπεδώθηκαν πολλά πράγματα και πρέπει να φρενάρουμε μόνοι μας την κατηφόρα που κάποιοι λίγοι μας έχουν βάλει πάνω να γλιστράμε.

Ναι, αυτά είναι πλήρως ρατσιστικά σχόλια. Δείτε και μόνες σας:

Τα προσκυνημένα γομάρια θα κάνουν γαργάρα τη δήλωση της κακάσχημης γερμανίδας αθλήτριας ; Αυτό είναι ρατσισμός ΜΑΛ@Κ@Σ !!!

00000000gg2reg24re5gre.jpg

Αυτά είναι πραγματικά ρατσιστικά σχόλια...Τώρα έχετε τα "καρυδάκια" να βγάλετε εκτός Ολυμπιάδας την Γερμανίδα σημαιοφόρο και την Αγγλίδα αθλήτρια;

Αλλιώς είστε ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ.

ΔΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ.

Το Ολυμπιακό χωριό έχει γεμίσει με ξυπόλητους Ελληνες αθλητές. Μόλις τους βλέπουμε κάνουμε τους μαλάκες, γιατί φοβόμαστε ότι θα μας ζητήσουν δανεικά", τουίταρε η σημαιοφόρος της Γερμανίας Νατάσα Κέλερ, ενώ μια Αγγλίδα αθλήτρια κοροϊδευτικά έγραψε στο twitter της για τους Έλληνες αθλητές ότι:

Ελπίζω οι πεινασμένοι Έλληνες, να μη φάνε όλο το φαί στο Ολυμπιακό χωριό”. Αυτές τις αθλήτριες όμως κύριε σύζυγε της Ντόρας, δεν τις έθεσαν εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.

eglimatikotita

Από το triklopodia

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!! Χάθηκα, το ξέρω...

Αρχικά, να ευχηθώ στην eviri για το 2ο όνομα της κόρης της. Να την χαίρεσαι!!! Να είναι πάντα ευτυχισμένη.

Ζώπυρον, τι ήταν αυτό που περιέγραψες? Έμεινα κάγκελο!!! Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο.

Α! Να χαίρεσαι και το παιδάκι σου!!!

Eleni2008, επειδή δεν ξέρω αν θα προλάβω να μπω να σου ευχηθώ για την κόρη σου, σου εύχομαι από τώρα. Να είναι πολύχρονη! Να περάσετε υπέροχα στο πάρτυ σας!!!

fefi, υπομονή με το δόντι... Πού θα πάει? Θα περάσει...

Φωτεινή, κοίτα λίγο να ξεκουραστείς...

Κάντυ μου, πρέπει να βγήκε πολύ ωραίο το παγωμένο γιαούρτι σου. Ίσως τη δοκιμάσω κάποια στιγμή τη συνταγή σου.

Περιστεράκι και Δωράκι, μου βάλατε ιδέες με τα κέικ και θέλω να φτιάξω κι εγώ ένα σήμερα. Λέω να το κάνω δίχρωμο, βανίλια-σοκολάτα. Αν προλάβω, θα σας βάλω συνταγή, αργότερα.

Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά (που είναι έτοιμος στην κατάψυξη). Εχθές φάγαμε γεμιστά. Τρίτη και Τετάρτη είχα παπουτσάκια.

Φιλιά σε όλες!!!

Υ.Γ.: Ελπίζω ότι δεν ξέχασα κάτι σημαντικό.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Σημερα σαν να δροσισε λιγακι........τι ωραια!!!!!!!

Εβιρη μου αν και καθυστερημενα,Χρονια πολλα για την μικρουλα σου.

Πολυχρονη κ ευτυχισμενη!!!!!!

Ζωπ,να χαιρεσαι τον λεβεντη γιο σου.

(Μα τι παιδι κουκλι ειναι αυτο;)

Καντυ πολυ ευκολη η συνταγη παγωτου,θα την κανω οταν παμε στην μανουλα.

Ελενη

καλες διακοπες κοπελα μου.

Με το καλο τα γεννεθλια της Λ.

Φωτεινη να προσεχεις πολυ,προσπαθησε να μην κουραζεσαι.

Φεφηηηηη,τρωει παγωτο η Χ;

Ο θησαυρος τελικα ειναι πολυ της υγιεινης διατροφης.......:rolleyes:.....

κραταει σιλουετα.

Και γιατι εισαι πεσμενη πουλακι μου;Σηκω γρηγορα μπρος!!!!!:tongue:

Σημερα τρωμε φακουλες,που ειχα καιρο να κανω.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρασκευη σημερα!

Εγω δεν ειμαι και στα καλύτερά μου. Έχω λίγα πονάκια και λιγο αιματάκι αλλά δεν ειναι αποκολληση ευτυχώς. Όταν γυριζω σπιτι απο τη δουλειά προσέχω λιγο περισσοτερο και παιρνω και τα απαραιτητα χαπάκια (μπλιαχ) αλλά μένουν πραγματα πισω και κυριως η διασκέδαση της μικρης γιατι δεν την πηγαινω παιδική χαρά ώστε να μην την σηκώνω και επιβαρυνω την κατάσταση. Έχω κουραστει ψυχολογικά με όλα όσα εχουν συμβει το τελευταιο διαστημα και δεν ειμαι στα καλύτερά μου.

Και για να ειμαστε στο θεμα χθες φαγαμε αρακά και σημερα μάλλον σουτζουκάκια με πιλάφι (δεν το δενω και κομπο βεβαια).

Φιλιά σε όλες και καλό ΣΚ αν δεν μπορεσω να ξαναμπω.

φιλιά, να ξεκουραστείς! κ να προσέχεις!

Kαλημέραααααα!!!!!

Επιτέλους τελευταια μέρα σήμερα!!!! Ξεκινάνε οι διακοπές μας!!!:P:p

Εχω τρελαθεί στο τρέξιμο! Τρέχω στη δουλειά, μετα να ετοιμάσςω σιγά σιγά τα πράγματα, να βάλω πλυντηρια, να ετοιμάσω και το πάρτυ και να κάνω και το σπίτι....

ελένη μου να χαίρεσαι την κοράκλα σου γερή, ευτυχισμένη να προοδεύει!!!!! χρόνια πολλά κ χαρούμενα!

ζωπ μου χρόνια πολλά, γλυκά κ ευτυχισμένα με υγεία για το γιοκαρίνι σου!

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ευχές για το δεύτερο όνομα της κόρης μου. Θα τα πούμε σύντομα όταν τα πόδια μου θα πατούν τα πάτρια εδάφη.

Τώρα πίνω καφέ και χαζεύω λίγο στις σελίδες που συνηθίζω να διαβάζω καθημερινά. Εξοργίστηκα με το παρακάτω που σας παραθέτω αυτούσιο. Δε φτάνουν όλα τα δεινά που περνάνε οι συμπατριώτες μας αυτή τη στιγμή, δε φτάνουν οι αυτοκτονίες, η πείνα, η δυστυχία, το ανύπαρκτο και ζοφερό μέλλον, είμαστε υποχρεωμένοι να σκύβουμε και το κεφάλι σε κάτι τέτοια twits που κάνουν αθλήτριες που ετοιμάζονται να υψώσουν τη σημαία της χώρας τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Αντιθέτως δεν είδα σε καμμία λέξη της Βούλας Παπαχρήστου κανένα ρατσιστικό σχόλιο. Και μάλιστα ψήφισα υπέρ της για τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Άντε γιατί τα τελευταία χρόνια ισοπεδώθηκαν πολλά πράγματα και πρέπει να φρενάρουμε μόνοι μας την κατηφόρα που κάποιοι λίγοι μας έχουν βάλει πάνω να γλιστράμε.

Ναι, αυτά είναι πλήρως ρατσιστικά σχόλια. Δείτε και μόνες σας:

καλημέρα εβιράκο. τα έχουμε δει στο φ.μπ.

ασχολίαστα!

να πίναμε καφέ μαζί!;)

Καλημέρα κι από εμένα!!! Χάθηκα, το ξέρω...

fefi, υπομονή με το δόντι... Πού θα πάει? Θα περάσει...

Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά (που είναι έτοιμος στην κατάψυξη). Εχθές φάγαμε γεμιστά. Τρίτη και Τετάρτη είχα παπουτσάκια.

Φιλιά σε όλες!!!

Υ.Γ.: Ελπίζω ότι δεν ξέχασα κάτι σημαντικό.

φιλιά, ευχαριστώ!

Καλημερα σας.

Σημερα σαν να δροσισε λιγακι........τι ωραια!!!!!!!

εδώ είναι ανυπόφορα απ' το πρωί στις 6 σηκώθηκα λόγω ζέστης κ υγρασίας!

Φεφηηηηη,τρωει παγωτο η Χ;

πέρυσι μια φορά έφαγε κ ήταν από κωνσταντινίδη κ φέτος ήταν η τρίτη. μη νομίζεις ότι τρελαίνεται για το παγωτό, όσο για την ιδέα ότι τρώει παγωτό, ότι το κρατάει μόνη της!!!! της λιώνει στο χέρι κ περισσότερο το κοιτάζει, παρά το τρώει. είναι του φαγητού η κόρη μου, σαν τη μαμά!

Ο θησαυρος τελικα ειναι πολυ της υγιεινης διατροφης.......:rolleyes:.....

κραταει σιλουετα.

σέσε με ρε, ο Ρ έτρωγε γαριδάκια από πέρυσι! η δική μου ούτε τα ξέρει πώς είναι!

πάρτα!:tongue:

Και γιατι εισαι πεσμενη πουλακι μου;Σηκω γρηγορα μπρος!!!!!:tongue:

το μόνο που με "σηκώνει" είναι που σε λίγες ώρες θα τους κάνω ντηλήτ κ θα πάω σπιτάκι μου. κ πάλι απόγευμα οδοντίατρο με την ρύπα! κ πάλι δεν θα προλάβω τίποτα άλλο! αλλά είναι απολαυστικό να βλέπεις την πόλη με τα μάτια ενός παιδιού!!!!!το τί κουφό της κάνει εντύπωση ρε παιδί μου!!!!!!

είχες δίκιο σηκώθηκα, με το που θυμήθηκα την ρύπα!:D

Σημερα τρωμε φακουλες,που ειχα καιρο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

κάντυ μου εύκολη η συνταγή την θυμάμαι απ' έξω*! από γεύση με τί μοιάζει;

Μοιάζει με παγωμένο γιαούρτι γλυκό με άρωμα βανίλιας. Η υφή του είναι λίγο πιο σκληρή από εκείνη του παγωτού αλλά δεν κάνει κρυστάλλους εσωτερικά.. και θέλει, όντως, να μείνει τουλάχιστον ένα 15λεπτο εκτός κατάψυξης για να σερβιριστεί... εγώ, επειδή την ψυλλιάστηκα την δουλειά είχα βάλει σε φρομάκια μικρά-ατομικά τα άφησα εκτός τα βούτηξα για μερικά δευτερόλεπτα σε καυτό νερό και ουπς... βγήκε εύκολα γιατί αλλιώς... ακόμα θα περίμενα ! Αν σου αρέσει το παγωτό γιαούρτι της δ.δ.νης θα σου αρέσει και αυτό -είναι πιο γλυκό όχι τόσο όξινο-

....

είχε μεγάλη χαρά που το κρατουσε μόνη της! άλλο που δεν ήξερε να το φάει-γλείψει!!!λέρωσε τα χέρια της κ τα σκούπισε στο φόρεμα της μαμάς!!!!;):mad:Αχ για φωτογραφία ήταν βρε Φέφη και η Ρύπα με τα χεράκια λερωμένα κι εσύ μαζί με το φόρεμά σου !! Μαναράκια μου !

κατά τα άλλα όλα καλά! βέβαια δεν είχα καμία απολύτως όρεξη για μαγείρεμα!

έτσι ο φέφος σήμερα θα φάει απ' έξω, εγώ το φαγητό της μαμάς μου.

έχω πεσμένη διάθεση, αλλά πού θα πάει θα το βρω!

φιλούρες!

*Ναι καλε ! Τί νόμιζες ? Είναι συνταγή για εργαζόμενες ! πατ-κιουτ ! Αμ δε ! ;)

Κοίτα να το βρεις σε παρακαλώ !!!

Έχω κουραστει ψυχολογικά με όλα όσα εχουν συμβει το τελευταιο διαστημα και δεν ειμαι στα καλύτερά μου.

Και για να ειμαστε στο θεμα χθες φαγαμε αρακά και σημερα μάλλον σουτζουκάκια με πιλάφι (δεν το δενω και κομπο βεβαια).

Φιλιά σε όλες και καλό ΣΚ αν δεν μπορεσω να ξαναμπω.

Ελα βρε Φωτεινή763 μου,:|

Σου έγραψα και δίπλα. Μην αναλώνεσαι σε καταστάσεις τις οποίες δεν μπορείς να αλλάξεις ! Και να προσέχεις εσένα, το μέσα σποράκι και το έξω γιαβρί σου !

Φιλιά !

Kαλημέραααααα!!!!!

Επιτέλους τελευταια μέρα σήμερα!!!! Ξεκινάνε οι διακοπές μας!!!:P:p

Εχω τρελαθεί στο τρέξιμο!

Τρέξιμο ευχάριστο ! Να περάσετε τέλεια, με το καλό να γιορτάσετε και τα γενέθλιά σας ! Και μόλις επιστρέψεις με το καλό (εκτός από τούρτα βεβαίως βεβαίως) θα "χρωστάς" και περιγραφή του πάρτυ σας !!!

Φιλάααακια !

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ευχές για το δεύτερο όνομα της κόρης μου. Θα τα πούμε σύντομα όταν τα πόδια μου θα πατούν τα πάτρια εδάφη. .........

Καλό ταξίδι !!!!

Καλημέρα κι από εμένα!!! Χάθηκα, το ξέρω...

....

Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά (που είναι έτοιμος στην κατάψυξη). Εχθές φάγαμε γεμιστά. Τρίτη και Τετάρτη είχα παπουτσάκια.

Φιλιά σε όλες!!!

Ε αφού το παραδέχεσαι σε συγχωρούμε !

Τί ωραία φαγητά είναι αυτά ! Φιλιά !

εδώ είναι ανυπόφορα απ' το πρωί στις 6 σηκώθηκα λόγω ζέστης κ υγρασίας!

Ο θησαυρος τελικα ειναι πολυ της υγιεινης διατροφης.......:rolleyes:.....

κραταει σιλουετα.

σέσε με ρε, ο Ρ έτρωγε γαριδάκια από πέρυσι! η δική μου ούτε τα ξέρει πώς είναι!

πάρτα!:tongue:

χα χα χα οι συμπεθέρες ξεμαλλιάζονται !!!

το μόνο που με "σηκώνει" είναι που σε λίγες ώρες θα τους κάνω ντηλήτ κ θα πάω σπιτάκι μου.

Κι έτσι θα έπρεπε να είναι... τα παιδιά μας, το σπίτι μας, οι άντρες μας, η φαμίλια μας είναι αυτά που μας "σηκώνουν" ! :P

Κι εδώ έχει ζέστη με υγρασία, αντηλιά ενα πράγμα αλλόκοτο ο καιρός !

Τα παιδάκια τα δικά μου παγωτό έχουν δοκιμάσει αλλά δεν μπορούν αφάνε ποσότητα 2-3 κγ και πολύ σας λέω... αντιθέτως, η μικρή μου έμαθε τα ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ και δίνω μάχη κάθε φορά που το θυμάται και μου τα ζητάει με κλάμα !!! :rolleyes: Αυτό που υπάρχει πάντα στο ντουλάπι είναι μ.ρ.ντα -δεν τους δίνω όμως σε καθημερινή βάση εννοείται- και σπάνια, όταν έχουν παρέα, μπορεί να τους φτιάξω ποπ κορν ! αυτά !

Γενικά, προσπαθώ ανοίγοντας το ντουλάπι να μην βρίσκουν πράγματα που είναι τιγκαρισμένα στα Ε. ΑΛΛΑ, επειδή δεν μπορείς να τα αποφύγεις τελείως επιλεκτικά κάτι επιτρέπετια να φάνε πχ 1 φορά στις 10 μέρες ή αν βρεθούμε σε πάρτυ κλπ !

Νέα τώρα : ευτυχώς το αυτάκι του Ν δεν μας έκανε νερά...μοιάζει να το έχει ξεπεράσει/ξεχάσει !

Χθες τελικά έκανα μακαρονάδα με σάλτσα τόνου και βγήκε σούπερ !

Για σήμερα το μενού έχει ψητά λαχανικά σχάρας, καλαμάκια κοτόπουλο και χοιρινά, πατάτες σαν τηγανητές και σαλάτα με πλιγούρι !!!!! Γρήγορο-εύκολο και νόστιμο !

Και , ναι, είμαι πολύ πολύ χάππυ γιατί αύριο θα πάμε σε σπίτι φιλικό με παιδί στην ηλικία του Ν μας... που είναι σούπερ ! Ένα 24ωρο χαλάρωσης να αλλάξουμε παραστάσεις να παίξουν τα παιδιά και μάλλον μια βουτιά θα την ρίξουμε κιόλας !!! χοχοχο ! Εγώ το προσμένω με μεγαλύτερη ανυπομονησία από τα παιδιά νομίζω γιατί η μαμά του σπιτιού πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! :rolleyes: Φίλη μου, καλή μου φίλη !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...