Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

..Εδω και 2-3μερες εχω συσπασεις τα βραδια κυριως αλλα δεν ανησυχω..3Βδομαδες να μεινει ακομα μεσα θα ειμαστε καλα...Σημερα εχω να παω να κανω μια εξεταση κολπικου που μου ζητησε ο γιατρος να την εχω για το επομενο ραντεβου και να παω να παρω πανες για την μικρη που θα χρειαστω για το μαιευτηριο!!!!Αυτα τα νεα μου πα να μαγειρεψω τις φακουλες μου γιατι θελω να πεταχτω στην λαικη..Τα φιλια μου σε ολες!!!

Καλή επιτυχία για την εξέταση και... κάτσε λίγο κι εσύ στα αβγά σου πουλί 'μ... έγκυος γυναίκα με την κοιλιά τούρλα να τρέχεις μεσημεριάτικα στην λαϊκή !!!:| 3 εβδομάδες θες... απόλαυσέ το ! όχι να βασανίζεσαι ! Φιλάκια !

Εμεις λειπαμε απο την δευτερα το πρωι,....

Βγηκαμε βολτουλα....ωραια ηταν,διαλειμμα απο την καθημερινοτητα.

Α ναι,ξεχασα......

χτες ειχαμε επετειο γαμου.

Μαρή Δώρα τί "διάλειμμα" μου τσαμπουνάς ??? μώλο δεν έχεις βάλει κάτω που λέει και η φίλτατη Φέφη !!!:tongue::tongue::tongue::tongue:

;) Δεν πειράζει κουκλάκι μου. Να είστε γεροί, να τα εκατοστήσετε, πάντα αγαπημένοι και να πηγαίνετε όπου θέτε όποτε και όσο θέτε !!!! Φιλάκια πολλά και στον θησαυρό σου !

σωστά! κλέφτες θα γίνουν;

αγγελικούλα κάνε κ καμιά βουτιά για μας!

ζέστη κ υγρασία στο λουλουδιστάν=αφόρητη ζέστη!

κοιμόμαστε χωρίς κλιματισμό λόγω φέφου, αλλά με ανοιχτά παράθυρα, εννοείται χωρίς σεντόνι! ωχ δεν παλεύεται με την υγρασία χωρίς κλιματισμό... "κουδούνι" θα ξύπναγα

το φεφόπαιδο τυλίγεται σαν κοκορέτσι με το σεντόνι κ ποτίζει το στρώμα!!!!

είχα δουλίτσες.

πάλι ψιλοπονάει ο δόντης...:confused:πάααααλι ???

....

χθες καθάρισα το σπίτι κ το κοιτούσα μετά κ χαιρόμουν!!!!!

.....

κατά τα άλλα λιγάκι σίδερο θέλω για απόγευμα κ μετά βολτούλα με την ρύπα μου.

Μπράβο για τις δουλίτσες ... και το φαγητό που περιέγραψες μου ακούστηκε νόστιμο και θρεπτικό !

.....

Πηγα στο γιατρο σημερα όλα καλά επιβεβαιωσαμε αναπτυξη για τις περαιτερω εξετάσεις. Μου ειπε να προσεχω και να μην κουραζομαι. Ωραιο αστειο με την κατάσταση που επικρατει σπιτι αυτην την περιοδο.

Καντυ μου ο αδερφος μου ερχεται την Παρασκευη - ή θα βοηθηθω ή θα αντιδρασουν ακομα περισσοτερο οι παππουδες και θα πηδηχτω απο το παράθυρο. Το καλό ειναι οτι μαζι του έρχεται για ΣΚ κι ο άντρας μου. Άντε να τον δουμε λιγάκι.

Χθες φαγαμε ψαρακι με χορτα.

Φιλάκια

Τί μου θύμησες βρε Φωτεινή763 τώρα.... όταν ήμουν έγκυος στην Σ μας (με τον μεγάλο μωρό τύπου 1 έτους έτσι ????) μου έλεγε ο γυν/γος μου "Α ! Μην ανησυχείς... μέχρι να γεννήσεις ο Ν θα είναι μεγάλο παιδί (18,5 μηνών δλδ) !!!!" χα χα χα το άλλο, με τον Τοτό το ξέρεις ????

Τώρα απέφυγε όσες βαριές δουλειές τουλάχιστο μπορείς και πρόσεχε το κατά δύναμην (και ο Θεός βοηθός πάντα)...

Με το καλό να υποδεχτείς τους άντρες σου !!!!

πιο πολύ με πονάει ο σβέρκοςςςςςςςςςςς λόγω πιασίματος!! υποφέρω! μονόπατα από το δεξί κρανίο κ όλο κάτω μέχρι τους ώμους!

Από την καλοπέραση είναι ΕΚΤΟΣ οικίας εννοώ !

Ενδιαφέρομαι για συνταγή!!!

Μπράβο για τα κέικ χρυσοχερικο κορίτσι

Πήρα κάποια υλικά που μου έλειπαν για να φτιάξω παγωτο

Αλλά το σκέφτομαι...

Γιατι θα το φαω όλο μόνη μου:tongue::confused::shock:

όχι καλέ ! θα κάμω κι εγώ το παγωμένο γιαούρτι (που δεν πρόκειται σε λέω ουδείς να δοκιμάσει) και θα τρώμε οι 2 μας εναλλάξ !!!! Μια ΔΩΘΕ, η άλλη ΚΕΙΘΕ !!!!

.............

Θα σας γράψω συνταγούλα - να το φτιάξω πρώτα... αν και θυμάμαι υλικά/εκτέλεση απ' έξω αλλά κάτσε να δοκιμάσει ο γευσιγνώστης (εμότικον που σφυρίζει) ... τί έτσι ???? Γουρούνι στο σακί ?????

Εβίρι μας,

Καλό καλοκαίρι ντίαρ !!!! Πακετάρεις - πακετάρεις ?????

ΕλένηΑγγλία,

Την έκανες την εξέταση ? Αποτελέσματα πήρες ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

έχω μια απορία: γιατί μερικές που δεν συμφωνούν με ένα θέμα μπαίνουν σε μια ομάδα κ κάνουν ό,τι μπορούν να μπαχαλέψουν την κατάσταση;

αναφέρομαι κ σε παλιές μου γνώριμες φάτσες από άλλα θέματα σε ό,τι αφορά την συμπεριφορά τους στο φατσοβιβλίο. θλιβερή συμπεριφορά!

κάντυ μου θα σου στείλω να δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για συνταγή!!!Κι εγω θελω!!!!!

Να ζήσετε ευτυχισμένοι Δωρακι μου!Σε ευχαριστω πολυ.

οχι δεν ζητας πολλά,σας παίρνει αλλωστε και ηλικιακα

Εμ γι αυτο το εγραψα....αλλιως θα εγραφα παραπανω!!!!!!:tongue::tongue::tongue:

έστη κ υγρασία στο λουλουδιστάν=αφόρητη ζέστη!Κι εδω το ιδιο.....σκασαμεεεεεεεεεεεε!!!

κοιμόμαστε χωρίς κλιματισμό λόγω φέφου, αλλά με ανοιχτά παράθυρα, εννοείται χωρίς σεντόνι!Κι εμεις χωρις κλιματιστικο κοιμομαστε φοβαμαι μην κρυωσει ο θησαυρος μου.Χωρις σεντονι κι εμεις φυσικα....

το φεφόπαιδο τυλίγεται σαν κοκορέτσι με το σεντόνι κ ποτίζει το στρώμα!!!!.Ο Ρ ουτε να τον ακουμπησει σεντονι,το πεταει με την μια!!!!---------------

είχα δουλίτσες.

πάλι ψιλοπονάει ο δόντης...:confused:

Αμαν βρε παιδι μου....τι σκ@τα δοντι ειναι αυτο;

τον ατελειωτο εχει;

να ζήσετε χρόνια πολλά με υγεία κ αγάπη κ πολλά νινάκια, γερά κ όμορφα!Ευχαριστωωωω

μώλο δεν βάζετε κάτω! :P

Χμμμμμμμμμμ.......:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:...............δικιο εχεις.....

Φυσικα εχουμε και συνεχεια!!!!!!!(Μη βαρατε καλε!!!!!!!)

χθες καθάρισα το σπίτι κ το κοιτούσα μετά κ χαιρόμουν!!!!!

έφερε η μάνα μου μοσχάρι με μανεστρούλα κ φάγαμε μάνα κ κόρη για βράδυ. μαγείρεψα αρακούλι του φέφου που ζήτησε.

εγώ έφαγα 2 κουλούρια Θεσσαλονίκης κ ήδη κρατσανάω κριτσίνια! έχω κ σταφιδόψωμο προμήθεια.

γενικώς είμαι σε περίεργη διάθεση. όπως θα έχετε καταλάβει ήδη.

ζήτησα από τη μανούλα μου κ σταφιού φαί, δηλαδή πλιγούρι με σταφίδες, ένα σουποειδές φαγητό με πλιγούρι, δροσιστικό κ άκρως καλό για υγεία!!!θα μου το κάνει προσεχώς! εγώ δεν ξέρω πώς να το κάνω.

κατά τα άλλα λιγάκι σίδερο θέλω για απόγευμα κ μετά βολτούλα με την ρύπα μου.

Αχ κι εγω εχω σιδερο μετα....

απλωσα ρουχα του θησαυρου και τωρα τελειωνει και το πλυντηριο με τα ασπρορουχα......

Θελω να πλυνω μπαλκονι μεγαλο...(τα μικρα τα σφουγγαρισα πριν).....

σκουπισα σφουγγαρισα τωρα που κοιταται το παιδι.

Καλή επιτυχία για την εξέταση και... κάτσε λίγο κι εσύ στα αβγά σου πουλί 'μ... έγκυος γυναίκα με την κοιλιά τούρλα να τρέχεις μεσημεριάτικα στην λαϊκή !!!:| 3 εβδομάδες θες... απόλαυσέ το ! όχι να βασανίζεσαι ! Φιλάκια !Συμφωνω!!!!!!!

Μαρή Δώρα τί "διάλειμμα" μου τσαμπουνάς ??? μώλο δεν έχεις βάλει κάτω που λέει και η φίλτατη Φέφη !!!:tongue::tongue::tongue::tongue:

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα......

Αν σου πω οτι αφου το εγραψα,περιμενα και τετοια απαντηση....

Αλλα τι να κανω η..."ερμη"...(:tongue::mrgreen:)αφου ο καλος μου τα κανονιζει αυτα....ε τι, ΟΧΙ να πω;

Μπα,μπα...δεν κανω εγω τετοια...δεν στεναχωρω το στεφανι μου!!!!!

:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

;) Δεν πειράζει κουκλάκι μου. Να είστε γεροί, να τα εκατοστήσετε, πάντα αγαπημένοι και να πηγαίνετε όπου θέτε όποτε και όσο θέτε !!!! Φιλάκια πολλά και στον θησαυρό σου !

Ευχαριστωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα σας γράψω συνταγούλα - να το φτιάξω πρώτα... αν και θυμάμαι υλικά/εκτέλεση απ' έξω αλλά κάτσε να δοκιμάσει ο γευσιγνώστης (εμότικον που σφυρίζει) ... τί έτσι ???? Γουρούνι στο σακί ?????Μην το ξεχασεις ομως ε!!!!!

Εβίρι μας,

Καλό καλοκαίρι ντίαρ !!!! Πακετάρεις - πακετάρεις ?????

Ερχετε η Εβιρουλα μας;

Τι καλαααααααααααααααα.

Μετο καλο να μας ερθεις φιλεναδα.

Το αντράκι μου έχει περίεργη συμπεριφορά.Λέτε να είναι από το εμβόλιο;Ξύπνησε στις 11,γκρινιάζει ξαφνικά,ενώ είναι γελαστός,πριν λίγο αρχισε να κοπανάει το κεφάλι στον τοίχο και έχει 37,2.Ο γιατρός είπε ότι μετα τις 10 μερες κάνει πυρετό το εμβόλιο αυτό.

Αν και την προηγούμενη φορα που είχε κάνει ενα μυστήριο εμβόλιο με ζωντες οργανισμούς ήταν πάνω από 10 μέρες χαλια και όχι μετα από 10 μερες

Σιγουρα απο κει ειναι.

Ο δικος μου δεν ειχε καθολου παρενεργειες....ουτε πυρετο ανεβασε οταν εκανε αυτα τα εμβολια.(ευτυχως δλδ)

Υπομονη Περιστερω,τι αλλο;

Σας ευχαριστω ολες σας για τις ευχες σας.

Ουφ,παω να μαζεψω τα ρουχα του μικρου και να απλωσω τα αλλα.

Αναβω κλιμα και σιδερωνω...:?.....

Παω.......................


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία: γιατί μερικές που δεν συμφωνούν με ένα θέμα μπαίνουν σε μια ομάδα κ κάνουν ό,τι μπορούν να μπαχαλέψουν την κατάσταση;

αναφέρομαι κ σε παλιές μου γνώριμες φάτσες από άλλα θέματα σε ό,τι αφορά την συμπεριφορά τους στο φατσοβιβλίο. θλιβερή συμπεριφορά!

κάντυ μου θα σου στείλω να δοκιμάσεις!

Ωχ!

Τι θέλει να πει ο ποιητής αδερφή φέφη;

Ειλικρινά απορώ με τα άτομα που το κάνουν αυτό,το να κάθονατι δηλαδή να ασχολούνται με τους άλλους,χωρίς να ενδιαφέρονται.Εντάξει,το έχουμε συζητήσει κι άλλη φορα το θεμα οι περισσότερες από εδώ και σε γενικές γραμμές συμφωνούμε

Εγω πολλές φορες δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα δικά μας εδω ή τα διαβάζω βιαστικά και μου ξεφεύγουν πράγματα σημαντικά και δεν τα σχολιάζω και ίσως φαίνομαι αγενής

Οι άλλοι που ασχολουνται με πράγματα που δεν τους ενδιαφερουν,πού βρίσκουν τον χρόνο;

Εμ γι αυτο το εγραψα....αλλιως θα εγραφα παραπανω!!!!!!:tongue::tongue::tongue:

Λοιπόν,σας παίρνει να προσθέσεις κι άλλα χρονάκια στην 50ετία!!!

Αχ κι εγω εχω σιδερο μετα....

απλωσα ρουχα του θησαυρου και τωρα τελειωνει και το πλυντηριο με τα ασπρορουχα......

Θελω να πλυνω μπαλκονι μεγαλο...(τα μικρα τα σφουγγαρισα πριν).....

σκουπισα σφουγγαρισα τωρα που κοιταται το παιδι.

Καλή δύναμη

Και μετα πέρνα μια βόλτα κι από εδώ...:tongue:

Σιγουρα απο κει ειναι.

Ο δικος μου δεν ειχε καθολου παρενεργειες....ουτε πυρετο ανεβασε οταν εκανε αυτα τα εμβολια.(ευτυχως δλδ)

Υπομονη Περιστερω,τι αλλο;

Ευχαριστω Δωράκι

Τον θερμομέτρησα πάλι,αλλά ευτυχως η θερμοκρασία ήταν φυσιολογική

Αλλά αυτη η γκρίνια δεν αντέχεται!!!

Ολο το μεσημέρι με τραβολογά πέρα δώθε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Αυτές τις μέρες έχω αρκετές ετοιμασίες για το ταξίδι και σήμερα ήμουν πολλές ώρες εκτός σπιτιού με περπάτημα και ορθοστασία σε βαθμό που τα πόδια μου πέταξαν φουσκάλες και φλόγες.

Πριν φύγω από το σπίτι το πρωί έφτιαξα δύο φαγητά, φακές και μπριάμ στο φούρνο.

Τελειώσαμε το σχολείο σήμερα επιτέλους. Χαιρέτησα και τις δασκάλες της κόρης μου και του χρόνου να έχουμε υγεία μας περιμένουν τα δύσκολα.

ολο το βραδυ με επιαναν κραμπες στα ποδια, μια στο ενα μια στο αλλο ενναλαξ!!!!

Αφροδίτη μου, αυτό είναι κούραση και σίγουρα κακή κυκλοφορία του αίματος. Όταν κάνεις εξετάσεις αίματος να ζητήσεις να σου μετρήσουν το κάλιο μήπως έχεις έλλειψη.

Κάτσε τώρα... είναι σοβαρό το ζήτημα... ζήτησες δεδουλευμένα (από τον Μάρτιο αν θυμάμαι σωστά) ή τους είπες για την δήλωση που πρέπει να κάνεις κι έφαγες πόρτα ??? Ή μήπως και για τα 2 ???? όχι μία αλλά 10 μπουγάτσες θα έτρωγα... οχτώ καφέδες και κομπολόϊ μη σου πω να τους σπάσω τα νεύρα... :evil::evil::evil::evil::evil::-(:sad::-(:sad:

Κι εγώ έτσι κι αλλιώς 10 μπουγάτσες θα έτρωγα χωρίς να εργάζομαι και χωρίς να ζητάω δεδουλευμένα από κανέναν. Για συμπαράσταση στη Φέφη.

Χθες έφτιαξα με ένα μείγμα κέικ τελικά δυο ειδών γεύσεις (ένα κλασικό με βανίλια και το άλλο με πορτοκάλι + νιφάδες σοσκολάτας)... πάει αυτό.

Αχ, πάρα πολύ ωραία κι αν το συνοδεύσεις με μπάλα παγωτού από πάνω φιλενάδα θέλω να είμαι μπροστά.

Εδω και 2-3μερες εχω συσπασεις τα βραδια κυριως αλλα δεν ανησυχω..3Βδομαδες να μεινει ακομα μεσα θα ειμαστε καλα...

Θέλουμε να προσέχεις λίγο ακόμη Ιωάννα μου. Έχε υπομονή και μην κουράζεσαι.

Περασαμε πολυ ομορφα.Καναμε μπανακια....(το σπιτι τους ηταν διπλα στο κυμα....)

Βγηκαμε βολτουλα....ωραια ηταν,διαλειμμα απο την καθημερινοτητα.

Μπράβο Δωράκι μου, πολύ ευχάριστο που περάσατε καλά.

Α ναι,ξεχασα......

χτες ειχαμε επετειο γαμου.Κλεισαμε 7 χρονια,γεματα αγαπη!!!!!!!!!!!

Εύχομαι να κλείσετε μαζί και 77 και 87 χρόνια γάμου να είστε πάντα ευτυχισμένοι και ενωμένοι.

είχα δουλίτσες.

γενικώς είμαι σε περίεργη διάθεση. όπως θα έχετε καταλάβει ήδη.

ζήτησα από τη μανούλα μου κ σταφιού φαί, δηλαδή πλιγούρι με σταφίδες, ένα σουποειδές φαγητό με πλιγούρι, δροσιστικό κ άκρως καλό για υγεία!!!

Ενδιαφέρον ακούγεται, δεν το έχω ξανακούσει.

Εβιρι καλως να ερθεις στην πατριδα!

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου, με το καλό να σας βρω.

Το αντράκι μου έχει περίεργη συμπεριφορά.Λέτε να είναι από το εμβόλιο;Ξύπνησε στις 11,γκρινιάζει ξαφνικά,ενώ είναι γελαστός,πριν λίγο αρχισε να κοπανάει το κεφάλι στον τοίχο και έχει 37,2.Ο γιατρός είπε ότι μετα τις 10 μερες κάνει πυρετό το εμβόλιο αυτό.

Το 37,2 θα μπορούσε να δικιολογηθεί κι από τη ζέστη κι από την κίνηση του παιδιού με το παιχνίδι. Αλλά παρακολούθησέ τον για μία μέρα να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιου γυρισαμε και εκατσα να χλαπακιασω λιγο γαλακτομπουρεκο...Κοριτσια πιστευω πιο πολυ απο ολα με κουραζει η ζεστη...Τελικα δεν πηγα λαικη ηρθε ο Τ νωριτερα και εστειλα αυτον s12040.gif...Προσπαθω να το απολαυσω αλλα δεν μπορω γιατι δεν εχω βοηθεια απο πουθενα τα εχω φτυσει πραγματικα..Θελω μια μερα να κλειστω στην κρεβατοκαμαρα με φουλ κλιματισμο κλειστο πατζουρι για σκοταδι και ησυχια και να κοινηθω 30ωρες μπορω??


:-D

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι μας,

Καλό καλοκαίρι ντίαρ !!!! Πακετάρεις - πακετάρεις ?????

Σ' ευχαριστώ, ναι πακετάρω, και έχω μια κούρασηηηηη που δε λέγεται.

έχω μια απορία: γιατί μερικές που δεν συμφωνούν με ένα θέμα μπαίνουν σε μια ομάδα κ κάνουν ό,τι μπορούν να μπαχαλέψουν την κατάσταση;

Καλά ο λόγος είναι γνωστός. Φέφη μου, αν δεν το έκαναν, πώς θα τις ξεχωρίζαμε τι χαρακτήρα έχουν; Πάλι καλά που δίνουν το στίγμα τους για να είναι αναγνωρίσιμες.

αναφέρομαι κ σε παλιές μου γνώριμες φάτσες από άλλα θέματα σε ό,τι αφορά την συμπεριφορά τους στο φατσοβιβλίο. θλιβερή συμπεριφορά!

Όπου και να αναφέρεσαι όλες και όλους τους πιάνει.

Ερχετε η Εβιρουλα μας;

Τι καλαααααααααααααααα.

Μετο καλο να μας ερθεις φιλεναδα.

Σ' ευχαριστώ Δωράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα... είναι σοβαρό το ζήτημα... ζήτησες δεδουλευμένα (από τον Μάρτιο αν θυμάμαι σωστά) ή τους είπες για την δήλωση που πρέπει να κάνεις κι έφαγες πόρτα ??? Ή μήπως και για τα 2 ???? όχι μία αλλά 10 μπουγάτσες θα έτρωγα... οχτώ καφέδες και κομπολόϊ μη σου πω να τους σπάσω τα νεύρα... :evil::evil::evil::evil::evil::-(:sad::-(:sad:

Εγω που θελω να φαω δεκα μπουγατσες ετσι κι αλλιως? Πιανεται??? Τους πηρα για τα λεφτα που μου χρωστανε αλλα εχει κλεισει λεει το σχολειο και δεν μπορουν να το επιβεβαιωσουν!!!!Αν ειναι δυνατο! 4 χρονια δουλευω για αυτους τωρα θα τους την εκανα? Δε φτανει που μου κατσαν ταπα, με προσβαλλουν κιολας!

Ναι είναι σε δύσκολη ηλικία το αφροδιτομωρό όντως και θέλει άλλου είδους διαχείριση (πες στον συμπέθερο) !!!!

Καλά έκανες και του μίλησες... κάποια (ή μάλλον ΠΟΛΛΑ) πράγματα οι άντρες δεν τα αντιλαμβάνονται ως αυτονόητα θέλουν εξπλικάζ !!!!

Όσο για το μπλιχ φαί σου σ'μπεθέρα... σ'μπάθα με ... δεν θα πάρω !;)

Μα τί μαγειρικός οίστρος είναι αυτός που σε έχει πιάσει Περιστέρω μου ? Φτου φτου σκόρδα !!!! (πλακίτσα):lol::lol::lol::tongue:

Καλημέρα !

Χθες έφτιαξα με ένα μείγμα κέικ τελικά δυο ειδών γεύσεις (ένα κλασικό με βανίλια και το άλλο με πορτοκάλι + νιφάδες σοσκολάτας)... πάει αυτό.

αααααχχχχχχχχχ

Φαγητό έχω ευτυχώς περίσσευμα μια μερίδα φασολάκια για εμένα, μπριζόλα για τον Λοβ με πιλάφι (εκτός αν θελήσει πατάτες για συνοδεία), οπότε κάτω οι κουτάλες... το μόνο που θέλω είναι να πλάσω κιμά σε μπιφτέκια/κεφτεδάκια ή σουτζουκάκια, να τα βάλω κατάψυξη για απόθεμα...

ΑΛΛΑ θα κάμω (1η φορά είπα να επιχειρήσω δλδ) παγωμένο γιαούρτι -ωσάν παγωτό- βρήκα συνταγή του σ.παρλιάρου και λέω δεν μπορεί θα είναι νόστιμο.... με πιάνουν και κάτι υπο-γλυκαιμίες ... άλλο πράγμα ! Για να δούμε ! :rolleyes:

Ολα τελεια!!!

μια χαρά τον βρίσκω τον αντρούλη σου. ο φέφος είναι σαν εσένα κ εγώ σαν τον άντρα σου!!!:tongue:

πάντως κ η δική μας κόρη εκεί που λες τί καλά που μεγάλωσε κ συνεννοούμαστε, εκεί μας τινάζει το νευρικό σύστημα με την γκρίνια-ιδιοτροπία!!!!!;)

χθες καθάρισα το σπίτι κ το κοιτούσα μετά κ χαιρόμουν!!!!!

έφερε η μάνα μου μοσχάρι με μανεστρούλα [code( Ωραιο βρε Φεφη αλλα με τετοια ζεστη μανεστρα? μονο που το σκεφτομαι ιδρωνω...)

φάγαμε μάνα κ κόρη για βράδυ. μαγείρεψα αρακούλι του φέφου που ζήτησε.

εγώ έφαγα 2 κουλούρια Θεσσαλονίκης κ ήδη κρατσανάω κριτσίνια! έχω κ σταφιδόψωμο προμήθεια.

γενικώς είμαι σε περίεργη διάθεση. όπως θα έχετε καταλάβει ήδη.

ζήτησα από τη μανούλα μου κ σταφιού φαί, δηλαδή πλιγούρι με σταφίδες, ένα σουποειδές φαγητό με πλιγούρι, δροσιστικό κ άκρως καλό για υγεία!!!θα μου το κάνει προσεχώς! εγώ δεν ξέρω πώς να το κάνω.

κατά τα άλλα λιγάκι σίδερο θέλω για απόγευμα κ μετά βολτούλα με την ρύπα μου.

color.gif

Φιου γυρισαμε και εκατσα να χλαπακιασω λιγο γαλακτομπουρεκο...Κοριτσια πιστευω πιο πολυ απο ολα με κουραζει η ζεστη...Τελικα δεν πηγα λαικη ηρθε ο Τ νωριτερα και εστειλα αυτον s12040.gif...Προσπαθω να το απολαυσω αλλα δεν μπορω γιατι δεν εχω βοηθεια απο πουθενα τα εχω φτυσει πραγματικα..Θελω μια μερα να κλειστω στην κρεβατοκαμαρα με φουλ κλιματισμο κλειστο πατζουρι για σκοταδι και ησυχια και να κοινηθω 30ωρες μπορω??

Αααχχ τοοσα φαγητα!!!!

Εχω ορεξη για γλυκα, ψιλοανακατευομαι ολη μερα και εκανα και την εξεταση και βγηκαν τ αποτελεσματα!

Καταρχην μου βαλαν μεσα στο στομαχι ενα σωληνα ΝΑ με το συμπαθειο, με μια μικροκαμερα στην ακρη. ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να μου δωσουν ελαφρια ναρκωση, και ετσι μου ψεκασαν το λαιμο με σπρευ ξυλοκαινης για να μην ποναω (πολυ ασχημη αισθηση νομιζεις οτι δε μπορεις να καταπιεις). Με ξαπλωσαν σ ενα κρεββατι και μου βαλαν στο στομα κατι να το κραταει ανοιχτο και να μη μπορω να δαγκωσω. Μου βαλαν το σωληνα στο στομα και κατω στον οισοφαγο και μετα μεχρι μεσα στο στομαχι. Το χειροτερο ηταν που μου φουσκωσαν με αερα το στομαχι για να δουν καλα...τι ανακουφιση οταν τελικα το εβγαλαν!

Τελικα εχω γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα, γαστριτιδα σε διαφορα σημεια στο στομαχι και προφανως προκαλειται απο συγκεκριμενες τροφες. Αυριο μαλλον θα κλεισω ραντεβου στο γιατρο μου να δει τη γνωματευση και να πει αν θα χρειαστω καποια φαρμακευτικη αγωγη!!

Αυτα!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου έκανε ντουζ την κόρη της και η μικρή της ζήτησε να κλείσει το μικρό παράθυρο του μπάνιου γιατί κρύωνε. Η φιλενάδα μου (κάπως τσαντισμένη αλλά όχι με πίεση) έσπρωξε το τζάμι για να κλείσει και στο επόμενο δευτερόλεπτο αυτό είχε γίνει κομμάτια...

Έντρομη είδε κομμάτι της επιδερμίδας της να κρέμεται και να έχει κοπεί πολύ βαθιά. Το αίμα να μην μπορεί να σταματήσει με τίποτα, πίδακας κανονικός. Το παιδί να ουρλιάζει, αυτή να προσπαθεί να σταθεί ψύχραιμη και στα πόδια της (να μην την καταβάλλει δηλαδή η ακατάσχετη επιθετική αιμορραγία), θρίλερ κανονικό. Ευτυχώς ήρθε ο άντρας της και ειδοποίησαν το εκαβ.

Κατέληξαν φυσικά στο νοσοκομείο (δημόσιο) και της έγινε εγχείρηση 2,5 ωρών μιας κι είχαν κοπεί αρτηρία, τένοντες, νεύρο... Οι γιατροί με αυταπάρνηση και με όπλο τις γνώσεις τους, την ψυχή και την ανθρωπιά τους δούλεψαν (όχι μόνο για τη φίλη μου, άλλα περιστατικά να δείτε...) σ' ένα τρισάθλιο σύστημα όπου δεν υπάρχουν πια ράμματα και εργαλεία... και οι χειρούργοι αναγκάζονται ν' αυτοσχεδιάσουν και να σώσουν ζωές... Και τις σώζουν! Αν η φιλενάδα μου γράψει δημόσια την ευχαριστήρια επιστολή που σκέφτεται, θα σας την κοινοποιήσω.

Το χέρι μπήκε σε ειδικό σκληρό νάρθηκα και πρέπει να μείνει σε απόλυτη ακινησία 30-40 μέρες. Μετά, οι γιατροί είναι αισιόδοξοι πως το νεύρο θα έχει αποκατασταθεί 60-90% (ποτέ στο 100% - ότι έφτιαξε ο Θεός/φύση δεν ξαναφτιάχνεται τέλειο...) και το θέμα παίζεται στο αν... στα δύο τελευταία δάχτυλα της αφήσει μια αισθητική αδυναμία (να μην έχει αφή) ή κινητική αδυναμία (να μην μπορεί να τα κινήσει)...

Ελπίζουμε όλοι για το καλύτερο. Και μπροστά στο χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί (σκεφτείτε μόνο ότι το τζάμι έσπασε σχεδόν πάνω από το κεφάλι του παιδιού...), τέλος καλό όλα καλά.

Φυσικά (θα) είναι υπό ιατρική παρακολούθηση κι αφού βγει ο νάρθηκας θα υπάρξει επανεκτίμηση της κατάστασης, νέες εξετάσεις, φυσιοθεραπείες, κ.λ.π.

Πρακτικά της είναι πολύ δύσκολο γιατί είναι το δεξί της χέρι (δεν μπορει καν να κοιμηθεί έτσι που είναι φασκιωμένη), γιατί έχει οικογένεια, γιατι είναι εργαζόμενη/ελεύθερη επαγγελματίας (ευτυχώς ξεκινάει η άδειά της)(κι ας της βγουν "ξυνές" οι διακοπές), γιατί δεν έχει εξωτερική βοήθεια...

αλλά είναι ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ η φιλενάδα μου, δεν την φοβάμαι - εδώ βγήκε μεσάνυχτα από αυτό το χειρουργείο με το χαμόγελο στο στόμα κι είχε κι από ένα καλό λόγο για τον καθένα μας...

εντωμεταξύ εμείς ασκέρι κανονικό (η παρέα όλη σύσσωμη, καμιά 10 άτομα) κάναμε οι Έλληνες αισθητή την παρουσία μας σε όλο το νοσοκομείο - με τ' αστεία μας, τους διαπληκτισμούς μας, που ρωτάγαμε όλοι μαζί για την πορεία της ασθενούς (και το προσωπικό μας αντιμετώπιζε με χιούμορ και τρυφερότητα), που κλαίγαμε μαζί με τους διπλανούς αγνώστους που αγωνιούσαν κι αυτοί για τον άνθρωπό τους...

και τέλος πάντων είμαστε μια δεμένη παρέα κι έχουμε μοιραστεί τα πρακτικά ζητήματα εκ περιτροπής, μπαίνουμε στο σπίτι τους καθημερινά και προσπαθούμε και με το χιούμορ μας να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε και κυρίως στο να ξεπεράσουν οικογενειακώς το σοκ (σας περιέγραψα πολύ λάιτ το ατύχημα...)

Και σας τα έγραψα όλα αυτά... γιατί χάθηκα... γιατί πρέπει να προσέχουμε (και με τα ασφαλή? τζάμια), για να τονίσω ότι το νοσηλευτικό προσωπικό στα δημόσια νοσοκομεία δουλεύει με αυτοθυσία και αποτελεσματικότητα... γιατί τα αγαθά της ζωής/υγείας και της αγάπης είναι τα σημαντικότερα και δεν είναι δεδομένα (δεν θα κουραστώ να το λέω)... κι όταν το ξεχνάω να μου το θυμίζετε... γιατί σας σκέφτηκα αρκετές φορές σ' αυτή την δοκιμασία που περάσαμε...

Έρχονται και τα γενέθλια του παιδιού μου, έχω γίνει ακόμα πιο (πολύ) ευσυγκίνητη (πολύ όμως)... Τέλος πάντων, μην το κάνω κι εντελώς μελό, του ετοιμάζω πάρτυ του μοναχογιού μου!! Κι η φιλενάδα μου που είναι και νονά του (εκτός από το ότι αρνήθηκε να το αναβάλλουμε για αργότερα), με απείλησε πως θα πρωτοστατήσει!! Εμ, απ' αυτή πήρε την τρέλλα κι ο κανακάρης μου (και λιιιιίγη των γονέων)!!

Σε λίγες μέρες σταματώ κι εγώ εντελώς τη δουλειά μέχρι τέλη Αυγούστου. Τώρα... διακοπές... πότε που... δεν ξέρω. Θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα. Αφήστε που έχω τα απίστευτα να κάνω στο σπίτι!

Με όλα αυτά, ελπίζω να βρίσκω λίγο χρόνο να μπαίνω να τα λέμε.

Σας φιλώ γλυκά. Συγνώμη που δεν μπορώ να σχολιάσω τα νέα σας ένα ένα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν εκανε αυτα τα εμβολια.(ευτυχως δλδ)

Σας ευχαριστω ολες σας για τις ευχες σας.

Ουφ,παω να μαζεψω τα ρουχα του μικρου και να απλωσω τα αλλα.

Αναβω κλιμα και σιδερωνω...:?.....

Παω.......................

τελικά χθες δεν σιδέρωσα. έπλυνα κάτι πιατικά, έκανα ντουζάκι κ πήρα το παιδί βολτούλα, όπου της έδωσα κρεμούλα. μετά κλασικά μπανάκι, γαλατάκι κ νάνι!

σήμερα όμως έχει σίδερο κ θέλω να κάνω κ μια πίτσα για τον φέφαρο!

έχει ανοίξει η όρεξή του!

Οι άλλοι που ασχολουνται με πράγματα που δεν τους ενδιαφερουν,πού βρίσκουν τον χρόνο;

Τον θερμομέτρησα πάλι,αλλά ευτυχως η θερμοκρασία ήταν φυσιολογική

Αλλά αυτη η γκρίνια δεν αντέχεται!!!

Ολο το μεσημέρι με τραβολογά πέρα δώθε...

μήπως θέλει βόλτα;

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Αυτές τις μέρες έχω αρκετές ετοιμασίες για το ταξίδι και σήμερα ήμουν πολλές ώρες εκτός σπιτιού με περπάτημα και ορθοστασία σε βαθμό που τα πόδια μου πέταξαν φουσκάλες και φλόγες.

Πριν φύγω από το σπίτι το πρωί έφτιαξα δύο φαγητά, φακές και μπριάμ στο φούρνο.

Τελειώσαμε το σχολείο σήμερα επιτέλους. Χαιρέτησα και τις δασκάλες της κόρης μου και του χρόνου να έχουμε υγεία μας περιμένουν τα δύσκολα.

κ του χρόνου με υγεία!

καλώς να έρθετε στην πατρίδα!

Φιου γυρισαμε και εκατσα να χλαπακιασω λιγο γαλακτομπουρεκο...

σωστή!

Κοριτσια πιστευω πιο πολυ απο ολα με κουραζει η ζεστη...Τελικα δεν πηγα λαικη ηρθε ο Τ νωριτερα και εστειλα αυτον s12040.gif...Προσπαθω να το απολαυσω αλλα δεν μπορω γιατι δεν εχω βοηθεια απο πουθενα τα εχω φτυσει πραγματικα..Θελω μια μερα να κλειστω στην κρεβατοκαμαρα με φουλ κλιματισμο κλειστο πατζουρι για σκοταδι και ησυχια και να κοινηθω 30ωρες μπορω??

η λα πεθέρ γιατί δεν σε βοηθάει;

Εχω ορεξη για γλυκα, ψιλοανακατευομαι ολη μερα και εκανα και την εξεταση και βγηκαν τ αποτελεσματα!

Τελικα εχω γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα, γαστριτιδα σε διαφορα σημεια στο στομαχι και προφανως προκαλειται απο συγκεκριμενες τροφες. Αυριο μαλλον θα κλεισω ραντεβου στο γιατρο μου να δει τη γνωματευση και να πει αν θα χρειαστω καποια φαρμακευτικη αγωγη!!

Αυτα!!!

περαστικά κ γρήγορα!

γιατί τα αγαθά της ζωής/υγείας και της αγάπης είναι τα σημαντικότερα και δεν είναι δεδομένα (δεν θα κουραστώ να το λέω)... κανακάρης μου (και λιιιιίγη των γονέων)!!

Σας φιλώ γλυκά. εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!!

φιλιά! περαστικά στη φίλη σου!

υγεία κ αγάπη πάνω απ' όλα!

τρώω σταφιού φαί σήμερα. ο φέφος δεν το έχει δοκιμάσει κ το λέει μπλιαχ!

είναι φαγητό καππαδοκίας, παραδοσιακό.

ο φέφος κ σήμερα τρώει αρακά.

το φεφόπαιδο κοτόπουλο με ρυζάκι της γιαγιάκας.

μία κ σήμερα για σκ!!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ησυχια σημερα στο μαγειριο μας.......

ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;

Ζωπ,περαστικα στην φιλη σου.

Δοξα Ο Θεος,δεν εγινε κατι πολυ χειροτερο!!!!!

Τι ζεστη ειναι αυτη;Απαπαπαπααααααα εσκασα λεμε.

Πεθυμησα θαλασσιτσα,πλατς πλουτς δροσερες βουτιες...

αχ αχ!!!!!

Σημερα δεν μαγειρεψα τιποτις.

Εχω μπολικο φαγακι απο χθες και θα φαμε,αν και για να πω την αληθεια μου,μονο σαλατικα θελω...δεν τραβαει τιποτα αλλο.

Θα φτιαξω ενα κεικ πορτοκαλιου με κομματακια σοκολατας,για να φαει και το παιδι μας.

Κατα τα αλλα ησυχια.

Καλο μεσημερι.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλενάδες!!!

Ερημιές και σήμερα!!!

Ζωπυρον περαστικα στη φίλη σου και μπράβο στους γιατρούς.Ευτυχως που υπάρχουν και οι ευχάριστες εξαιρεσεις στο σαθρότατο συστημα υγείας μας

Λοιπόν με επιασαν οι προκοπές μου...

Εφτιαξα μπριζολίτσες στο φούρνο με πατατες,παραγγελιά του αντρούλη

Και εκανα και ενα κεικ μαρμπέ

Βλέπω ότι περνάμε...φάση κέικ...

Εφτιαξε η Κάντυ μας,η Δώρα μας,η αφεντομουτσουνάρα μου...

Είναι που δρόσισε κάπως και αντέχεται ο φούρνος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Σήμερα έχω αρκετά πράγματα να κάνω από το πρωί μέχρι το βράδυ πιθανόν.

Για το μεσημέρι θα φτιάξω κάτι εντελώς πρόχειρο, ώστε να ταξιδέψουμε αύριο με ηρεμία της κοιλίας.

Δρόσισε σε σας καιγόμαστε εμείς. Είδατε, αυτή η χώρα δεν έχει ένα σταθερό καιρό, να πούμε ότι αυτό το μήνα θα έχουμε ζέστες και τον άλλο μήνα κρύα. Χτες και σήμερα έκανε πολύ ζέστη. Γύρω στους 33-34. Μπορεί να μην ακούγεται μεγάλο το νούμερο, αλλά εδώ αυτή η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή και δεν αντέχεται εύκολα. Έχει και το συνδυασμό της υγρασίας του περιβάλλοντος και γι' αυτό συμβαίνει αυτό. Το Σάββατο θα πέσει πάλι στους 23 και θα βρέχει.

Τελικα εχω γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα, γαστριτιδα σε διαφορα σημεια στο στομαχι και προφανως προκαλειται απο συγκεκριμενες τροφες. Αυριο μαλλον θα κλεισω ραντεβου στο γιατρο μου να δει τη γνωματευση και να πει αν θα χρειαστω καποια φαρμακευτικη αγωγη!!

Αυτα!!!

Έλεν μου, τουλάχιστον βρήκες την αιτία και θα προσέχεις από 'δω και πέρα. Κάτι είναι κι αυτό, θεώρησέ το θετικό. Εγώ σου εύχομαι να το ξεπεράσεις πλήρως και οριστικά. Περαστικά σου.

Έντρομη είδε κομμάτι της επιδερμίδας της να κρέμεται και να έχει κοπεί πολύ βαθιά.

Κι εγώ έντρομη το διάβασα, κοίτα τι μας ξημερώνει από το ένα δευτερόλεπτο στο άλλο η ζωή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι γιατροί με αυταπάρνηση και με όπλο τις γνώσεις τους, την ψυχή και την ανθρωπιά τους δούλεψαν (όχι μόνο για τη φίλη μου, άλλα περιστατικά να δείτε...) σ' ένα τρισάθλιο σύστημα όπου δεν υπάρχουν πια ράμματα και εργαλεία... και οι χειρούργοι αναγκάζονται ν' αυτοσχεδιάσουν και να σώσουν ζωές... Και τις σώζουν!

Να 'ναι καλά οι άνθρωποι.

γιατί τα αγαθά της ζωής/υγείας και της αγάπης είναι τα σημαντικότερα και δεν είναι δεδομένα (δεν θα κουραστώ να το λέω)... κι όταν το ξεχνάω να μου το θυμίζετε...

Αυτή είναι η σημαντικότερη φράση από όλο το ποστ που έβαλες. Μακάρι να το σκεφτόμασταν όλοι συχνότερα.

Έρχονται και τα γενέθλια του παιδιού μου, έχω γίνει ακόμα πιο (πολύ) ευσυγκίνητη (πολύ όμως)...

Επειδή δεν μπαίνεις συχνά, σου εύχομαι από τώρα να τα χιλιάσει ο γιος σου, να τον καμαρώσεις μεγάλο και αξιόλογο παλλικάρι.

κ του χρόνου με υγεία!

καλώς να έρθετε στην πατρίδα!

Σ' ευχαριστώ Φέφη μου.

Θα φτιαξω ενα κεικ πορτοκαλιου με κομματακια σοκολατας,για να φαει και το παιδι μας.

Πολύ ωραίο κέικ.

Γ

Και εκανα και ενα κεικ μαρμπέ

Κι αυτό είναι ωραίο κέικ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...