Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 4/10/2024 at 11:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

      Περιμένω να μου ρθει περίοδος και θα ξεκινήσουμε.Θα βάλουμε μια γιατί να σου πω την αλήθεια,τρέμω στην ιδέα της δίδυμης κύησης.Θα μου πεις,μπορεί να μην πιάσει κανενα έμβρυο,αλλά λέμε τώρα,στην περίπτωση που έπιαναν και τα δύο,θα τρελαινομουν από το άγχος..μου είπε και ο γυναικολόγος μου(όχι ο εξωσωματικος)πως αν πχ χρειαστεί θερμοκοιτίδα,είναι 600€τη μέρα.. Δυστυχώς οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό είναι πολύ περισσότερες στη δίδυμη κύηση και φοβάμαι παρά πολύ.

      Επίσης,όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δύο και το ενα παλινδρομησε.Δεν μπορώ να διανοηθω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο .Οποτε λέω ας βαλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει 

      Καλε... αν είσαι ασφαλισμενη καλύπτει ο εοππυ το μεγαλύτερο κόστος....εγώ π.χ. έδωσα 60 τη μέρα για το ένα μόνο μωρό που χρειάστηκε να μείνει στη μονάδα κάποιες μέρες... αλλιώς σαν εγκυμοσύνη αν εξαιρέσεις ότι είχα πιο αυστηρή διατροφή και συχνότερη παρακολούθηση είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Φεφί το Ρυπάκι έχει απόψη κα μπράβο της! Έμοιασε στην μανούλα!!!!

Όσο για το πήξιμο οφείλεται στο ξεκίνημα των αδειών και την έλλειψη ατόμων!

Το καφεδάκι πως πήγε?

ωραία πέρασα χθες!

εγώ καλή μου πέρασαν 2,5 δεκαετίες για να έχω άποψη!:oops:

Η κόρη μου, κάθε φορά που βγαίναμε έξω με τον άντρα μου, με πέρναγε από έλεγχο και μου έδινε το οκ για την εμφάνισή μου! Αυτό από μικρή το έκανε!

αλήθεια;:o

η δική μου την πρώτη φορά που βγήκε ο φέφος βράδυ μόνος του δεν τον άφηνε. είχε κρεμαστεί πάνω του! εγώ ήμουν χαλαρή κ αυτή δεν τον άφηνε!;)

Κοριτσια μου καλημερα δεν σας εχω διαβασει καθολου :(...Προχτες ειχα την γιορτη του Τ και μια μερα νωριτερα επεσε η πεθερα μου απο την σκαλα,ευτυχως δεν επαθε τιποτα(γιατι εχει και οστεοπωροση και σπανε ευκολα τα κοκκαλα της)και ετσι τωρα ειναι λες και καταπιε σκουποξυλο..και εχουν πεσει ολα πανω μας..Απο χτες μου αρρωστησε και η Μ με πυρετο και ειμαστε μια ομορφια..Kατα τα αλλα ολα καλα εγω φουσκωνω η μικρη ολη μερα κλωτσαει και σιγα σιγα ετοιμαζω τα πραγματα για την βαλιτσα μου,τα ρουχα της μπουμπους τα εχω ετοιμασει ολα και μενει μονο η καλαθουνα να πλυθει,ποτε περασε ο καιρος βρε κοριτσια??Την Παρασκευη επιτελους εχω γιατρο για το ντομπλερ αντε να δουμε ποσο εφτασε η μπεμπου..Αυτα τα νεα μας ευχομαι να ειστε ολες καλα

πότε έφτασες 30 εβδομάδων...γιούπι! με το καλό!

περαστικά στην Μ σου! κ στην πεθερούλα!

φιλούρες!

Τον ξεματιάζουμε συνέχεια κι εγώ κι ο Α. Δεν πιστεύω πλέον ότι είναι μάτι. Τόσες μέρες πέρασαν. Παραδόξως, πριν λίγο ξύπνησε και κάθεται στο πάρκο του και παίζει... αμίλητος

χαχαχα

μάκια!

Kαι τι μώλους!!!!! Αφράτους αφράτους!!!!:tongue:;)

Από δω κι εμπρός ετοιμάσου να το ακούς πολύ συχνα!!!:rolleyes:

θυμάστε την ατάκα στο η νεράιδα κ το παληκάρι με την αλίκη; που είναι η χοντρή νύφη κ πάνω στο τραπέζι που ο πεθερός γράφει το προικοσύμφωνο η νύφη κοιτάζοντας τον Παπαμιχαήλ λέει στον πατέρα της "πατέρα δώσε κι άλλα, ο νιος είναι λεβέντης"

το επαναλαμβάνω συχνά στον φέφο για την αφεντιά μου!

όπως κ το άλλο στιγμιότυπο που λέει ο Παπαμιχαήλ στην χοντρούλα για το φαγητό κ αυτή του απαντάει "τρώω για ν αείμαι αεράτη"!!!!!θεϊκή ατάκα! πόσο με βρίσκει σύμφωνη!

μπουκιά μπουκιά τα έχτισα τα βουναλάκια στο σώμα μου!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785


Διαφημίσεις

Γεια σας κοπελίνες μου.

Επιστρέψαμε από την εκδρομή μας και έτρεξα στην κουζίνα να φτιάξω φασολάκια φρέσκα, που ευτυχώς τα καθάρισα πολύ νωρίς το πρωί πριν φύγω για το σχολείο και πουρέ για τη μικρή μου.

Πήγαμε μέσα στο Ρόζενσταϊν παρκ που έχει ζωολογικό κήπο. Ήρθαν άλλες 3 μαμάδες και κάθε μία είχε υπ' ευθύνη της 4 παιδιά, αλλά όχι το δικό της μέσα στην ίδια ομάδα. Μάλλον επίτηδες έγινε αυτό και πολύ σωστά μάλιστα, για να μη δίνει περισσότερη προσοχή η κάθε μία στο δικό της παιδί και αφήνει τα άλλα τρία παιδιά.

Ο ζωολογικός κήπος ήταν πολύ μεγάλος και τον είδαμε λίγο βιαστικά. Η δασκάλα είχε πει στα παιδιά πριν κατέβουν από το τρένο, ότι θα διαλέξουν ένα-δύο ζώα και θα γράψουν λίγα πράγματα για όσα θα δουν και όσα θα μάθουν από τις πληροφορίες που αναγράφονταν έξω από κάθε κλουβί. Τα καημένα τα παιδιά, έτρεχαν από 'δω, έτρεχαν από 'κει να συλλέξουν διάφορες πληροφορίες. Άλλο έμενε πιο πίσω γιατί δεν προλάβαινε, άλλο πήγαινε πολύ μπροστά και το χάναμε κι όλα μαζί δεν ήξεραν τι να πρωτοκάνουν.

Το πάρκο έχει ανοιχτούς και κλειστούς χώρους. Έξω είδαμε ελέφαντες, καμηλοπαρδάλεις, τζάγκουαρ, λεοπαρδάλεις, γορίλες και διάφορα μαϊμούδια, τεράστια φίδια, φώκιες, ιπποπόταμους, αλλά και πολύχρωμα πτηνά όπως παπαγάλους σε πολύ μεγάλο μέγεθος. Είχαν φτιάξει τεχνητές λιμνούλες για να κάθονται τα φλαμίνγκος, οι πελεκάνοι, οι ερωδιοί, άλλες είχαν νούφαρα που τις κατέκλυζαν με τα ολοστρόγγυλα μεγάλα φύλλα τους, και αλλού υπήρχαν μικρότερα συντριβάνια.

Οι Γερμανοί, όπως φαίνεται, αγαπάνε πολύ τα λουλούδια. Παντού μέσα στο πάρκο υπήρχαν κηπάκια με πολλά διαφορετικού είδους και χρώματος λουλούδια, καθώς και διαδρομάκια που τα είχαν φυτέψει, αλλά και γκαζόν σε μεγάλες εκτάσεις που δε λείπει από κανένα πάρκο.

Στους εσωτερικούς χώρους κάναμε μια σύντομη περιήγηση σε ενυδρείο που φιλοξενούσε μικρά και μεγάλα ψάρια, και σε άλλο σημείο κροκοδειλάκια. Αυτό ήταν μικρό δεν είχε ποικιλία σε ψάρια.

Υπήρχαν κι άλλα σκεπαστά-κλειστά κτίρια στα οποία δεν προλάβαμε να μπούμε. Η αλήθεια είναι ότι εκεί έχαν' η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Ταυτόχρονα είχαν βγει κι άλλα σχολεία εκδρομή και υπήρχαν πολλές εκατοντάδες παιδιών στον ίδιο χώρο. Το μέλημα το δικό μας ήταν να μη χαθεί κανένα και κατά δεύτερον να μη χτυπήσει.

Εγώ μόλις και μετά βίας έβγαλα κάποιες φωτογραφίες, αλλά μάλλον θα ξαναπάω με ησυχία άλλη φορά να τραβήξω αυτές που δεν μπόρεσα και να το γυρίσω όλο.

Στην άκρη του πάρκου είχαν στήσει διάφορους πάγκους. Σε έναν απ' αυτούς καθόταν ένας διάσημος ποδοσφαιριστής της Γερμανίας, που μάλλον τώρα είναι προπονητής ή κάτι τέτοιο γιατί τον είδα λίγο μεγαλούτσικο σε ηλικία. Τον λένε Μίλλερ (το μικρό του δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή) και υπέγραφε αυτόγραφα στα παιδιά που του ζητούσαν. Είχε και φωτογράφο δίπλα του.

Σε άλλο πάγκο κάποιες κυρίες έκαναν τατουάζ (αυτοκόλλητα στα παιδάκια), σε άλλο τα άφηναν να παίρνουν μόνα τους γλαστράκια μικρά και να φυτεύουν μικρά φυτά με χώμα που τους έδιναν. Πιο πέρα με ένα μηχάνημα μοίραζαν σε όλα τα παιδιά δωρεάν ποπ-κορν.

Ένας ραδιοφωνικός σταθμός με μεγάλα ηχεία και μικρόφωνο έβαζε μουσική και έλεγε διάφορα πράγματα, αλλά ποιος τους έδινε σημασία;

Σε γενικές γραμμές χρειαζόμασταν κι άλλο χρόνο εκεί μέσα, αλλά παρόλ' αυτά ωραία ήταν. Η επόμενη προγραμματισμένη εκδρομή μας είναι το Σάββατο. Τη διοργανώνει ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων και θα μας πάνε με πούλμαν μακριούτσικα.

Νωρίτερα έριξα μια ματιά στα νέα σας, αλλά θα τα σχολιάσω αργότερα. Να κάνω και καμμιά δουλειά βρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τόμας Μίλλερ Μόναχο!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%82_%CE%9C%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%81

κ το παίζει πολύ "ιστορία". είναι διάσημος!

πόσο θα ήθελα να πάω την ρύπα μου σε ζωολογικό κήπο! θα πάθει λαλά!κ σε ενυδρείο!

αν κ είμαι αντίθετη με το όλο κόνσεπτ των ζώων σε αιχμαλωσία...

μπλου άχ σε τσίρκα! κ γι' αυτό το λόγο!

αν τον ξαναδεις αυτόν τον τόμας, πάρε ένα αυτόγραφο για τον φέφο!!!!!θα κάνει χαρούλες!

Link to comment
Share on other sites

Έβιρι χαίρομαι που η εκδρομή σας ήταν όμορφη!

Και αφού δεν προλάβατε να δείτε και πολλά τότε καλά λες πως θες να το ξανακάνετε!

Περιμένουμε φωτογραφίες!

Κορίτσια σχολάω! Πάω να κοιμηθώ μάλλον! Αλλιώς με περιμένει σίδερο!

Φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα πάλι!!!

Βγήκα απότομα,γιατί με γύρευε ο μικρός μου

Κοιμάται τώρα κι όλη η πλάση ησυχάζει

Εχω βγάλει κιμά να ξεπαγώνει,αλλά ακόμα δεν ξέρω τι θα φτιάξω...Το επικρατέστερο είναι μπιφτεκάκια με λαχανικά της Μυρσίνης Λαμπράκη

Link to comment
Share on other sites

Έλα Περιστέρω ! Έκανα τον "απαυτό" μου :rolleyes: λίγο πιο πέρα να κάτσεις κι εσύ μάνα μου ! Αχ, θα μου αρκούσε κι ένα παγκάκι να κοιτάζω την θάλασσα (σαν αυτό της Ζωπ !)... ΜΗΝ ξεχάσεις τα σποράκια !;)

.........έπαθα τα ψυχοσωματικά μου, τα νευροφυτικά μου και όλα !

ΔΕΝ ΞΕΡΩ τί έπαθα... ευτυχώς που είναι και τα τέκνα και μου φτιάχνουν την διάθεση τις ώρες που είμαστε μαζί !:|

Ε-Ε-ΕΡΧΟΜΑΙ

Μου αρέσει πολύ και το σκηνικό!!

Φέρνω πασατέμπο,θα φέρω και ηλιόσπορους...Θα φτύνουμε και τα φλούδια στα μούτρα της κακούργας κενωνίας:tongue::tongue:

Οσες γουστάρουν παγκάκι,ας σπεύσουν...

Ολοι οι μώλοι χωράνε!!!

Θα πάρω σπόρια σε τσουβάλι να μας φτάσουν

:lol:Ο δικός μου ο ΜΩΛΟΣ:rolleyes: χωράει κορίτσια... που έχω την ίδια διάθεση με σας?:roll: Προσθέστε και μπόλικη σωματική κούραση...:? Εντάξει, ίσως φταίνε τα φεγγάρια...

Δεν έχω κουράγιο να σχολιάσω - αν και διάβασα προσεχτικά τα μηνύματά σας κι είχα να πω διάφορα. Ίσως επανέλθω αργότερα. Εύχομαι μόνο μέχρι αύριο το βράδυ να έχω βρει τον καλό μου εαυτό γιατί έχω ένα πολύ σημαντικό ραντεβού...:D

Μέχρι τότε μας αφιερώνω το καφέ του χαμένου χρόνου... :

q5N5X8kuPPs


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεταξάκι, χωράει ακόμη ένας ....μώλος στο παγκάκι??

Kαι τι μώλους!!!!! Αφράτους αφράτους!!!!:tongue:;)

Οσες γουστάρουν παγκάκι,ας σπεύσουν...

Ολοι οι μώλοι χωράνε!!!

Θα πάρω σπόρια σε τσουβάλι να μας φτάσουν

..................... Να κάνω και καμμιά δουλειά βρε παιδιά.

χαχαχαχχαχαχαχχαχαχχα !!!! Σε αφήνουμε !!! :tongue:

:lol:Ο δικός μου ο ΜΩΛΟΣ:rolleyes: χωράει κορίτσια... που έχω την ίδια διάθεση με σας?:roll: Προσθέστε και μπόλικη σωματική κούραση...:? Εντάξει, ίσως φταίνε τα φεγγάρια...

...

Πόσοι μώλοι μαζευτήκαμε ???? Καλέ, ΕΜΕΙΣ δεν θέλουμε παγκάκι !!!! Ακούς εκεί !!!! Στο Παλαί Ντε Σπορ πρέπει να πάμε να κάτσουμε κατάχαμα στο μπετόν, στην προβλήτα... να αγναντεύουμε την θάλασσα και να κάνουμε το τσουβάλι με τα σποράκια γύρω-γύρω κάτι σαν το χαλασμάνο τηλέφωνο ένα πράγμα !!! Καλές είμαστε όλες !!! :|

{Και η Φέφη έχει δηλώσει συμμετοχή ε ?}

Για ελάτε να σοβαρευόμαστε !!!! Ουφ ! Δεν περνάει η μέρα, οι ώρες, τα λεπτά κοκ...

Ελένη μας Θεσσαλονικιώτικο,

Να χαίρεσαι την Λ σου ! Γιορτάζει η ζωγραφιά σας σήμερα ???? Μου διέφυγε το πρωϊ να ευχηθώ :oops: !!! Πολύχρονη, να την καμαρώνετε πάντοτε !

Link to comment
Share on other sites

Τόμας Μίλλερ Μόναχο!

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%82_%CE%9C%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%81

Φέφη δεν είναι αυτός που έβαλες στον λινκ. Ήταν ένας μεγαλούτσικος σε ηλικία με λίγη καράφλα στην κορυφή και η δασκάλα μας μου είπε ότι είναι μάνατζερ της ομάδας, μάλλον εννοούσε προπονητής και πρώην παίκτης. Εκτός αν δεν πρόσεξα καλά το επώνυμο που έγραφε το αυτόγραφο και δεν ήταν Müller αλλά παρόμοιο.

αν τον ξαναδεις αυτόν τον τόμας, πάρε ένα αυτόγραφο για τον φέφο!!!!!θα κάνει χαρούλες!

Θα το έχω υπ' όψιν μου αν μου ξανατύχει τέτοια περίπτωση.

Έβιρι χαίρομαι που η εκδρομή σας ήταν όμορφη!

Και αφού δεν προλάβατε να δείτε και πολλά τότε καλά λες πως θες να το ξανακάνετε!

Περιμένουμε φωτογραφίες!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική, εκεί κανονικά θέλει 4-5 ώρες για να το γυρίσει κανείς με την ησυχία του.

Δεν έχω κουράγιο να σχολιάσω - αν και διάβασα προσεχτικά τα μηνύματά σας κι είχα να πω διάφορα. Ίσως επανέλθω αργότερα. Εύχομαι μόνο μέχρι αύριο το βράδυ να έχω βρει τον καλό μου εαυτό γιατί έχω ένα πολύ σημαντικό ραντεβού...:D

Ελπίζω μόνο να μην είναι με γιατρό. (δεν ξέρω γιατί πήγε εκεί πρώτα το μυαλό μου)

Μέχρι τότε μας αφιερώνω το καφέ του χαμένου χρόνου... :

Ευχαριστούμε για την αφιέρωση. Νομίζω όμως, ότι υπάρχουν κρυμμένες λέξεις πίσω από τις γραμμές αυτές που έγραψες στο σημερινό μήνυμα. (Σημαντικό ραντεβού, καφέ του χαμένου χρόνου, καλός εαυτός που λείπει......). Ελπίζω να είσαι καλά και μακάρι να είμαι φαντασιόπληκτη.

Πόσοι μώλοι μαζευτήκαμε ???? Καλέ, ΕΜΕΙΣ δεν θέλουμε παγκάκι !!!! Ακούς εκεί !!!! Στο Παλαί Ντε Σπορ πρέπει να πάμε να κάτσουμε κατάχαμα στο μπετόν, στην προβλήτα...

χαχαχαχαχαχα

Να χαίρεσαι την Λ σου ! Γιορτάζει η ζωγραφιά σας σήμερα ???? Μου διέφυγε το πρωϊ να ευχηθώ :oops: !!! Πολύχρονη, να την καμαρώνετε πάντοτε !

Ωχ, εγώ δεν το ήξερα. Ούτε από πέρσι το θυμάμαι.

Ελένη μου χρόνια πολλά για την κουκλίτσα σου, να τη δεις να μεγαλώνει και να γίνεται άξιος και χρήσιμος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα ανοίξει δύο ταμπς για τις παλιότερες απαντήσεις που έγραψα πιο νωρίς και για τις καινούργιες που έγραψα αργότερα αλλά το ένα το έχασα κατά λάθος. Τώρα θα τα ξαναγράψω από την αρχή.

Μου αρεσε που το βιντεακι δε δειχνει μονο το κλασσικο, παραλιες,αλλα γενικα τη ζωη του νησιου χειμωνα-καλοκαιρι.

Αυτό μου άρεσε κι εμένα πολύ. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.

A επισης να πω οτι μου αρεσε η παρουσιαση του νησιου, απλα τονιστηκε πολυ το Οθωμανικο στυλ της πολης, οι παλιες τουρκικες συνοικιες, οι εκκλησιες που μοιαζουν με τζαμια (παλιοτερα λειτουργουσαν ως τζαμια επι τουρκοκρατιας) κλπ, και δεν εδειξαν πολυ τη βενετσιανικη πλευρα. Τα ενετικα τειχη, τα σπιτια των Ενετων με τα οικοσημα κλπ..

Ποιος ξέρει γιατί το έφτιαξαν έτσι.

Έβιρι πολύ όμορφο το μέρος με το παλάτι και η περιγραφή σου όπως πάντα απολαυστική! Όσο για τον καιρό πραγματικά αλλόκοτος!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου.

Την ώρα που ξύπνησα, συνειδητοποίησα το εξής υπέροχο: Δεν έχουμε νερό. ΒΛΑΒΗ!!! Πήρα τηλέφωνο στις βλάβες και μου είπαν ότι θα έρθει αργά το μεσημέρι. Για να δούμε...

Αυτό για μένα είναι το χειρότερο. Προτιμώ να έχει διακοπή το ρεύμα παρά το νερό.

μια φορά η ρύπα μου με είπε "μαμούλα μου είσαι βασίλισσα" κ μια άλλη "η μαμά είναι μοντέλο" μιλώντας στη γιαγιά της-μάνα μου!!!!

εντάξει έγινα 3 μέτρα κ επιτόπου έριξα 15 λίφτηγκ!!!!!! ολόσωμο κ προσώπου:rolleyes::tongue:

χαχαχαχα άχου τη μωρέ δώσ' της φιλάκια από μένα.

Αυριο πρωί μπαίνει ο πεθερος μου για βρογχοσκόπηση και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα επιστρέψουμε αύριο το βράδυ και Παρασκευή ή Σάββατο πάμε Χαλκιδικη!

Καλή επιτυχία στον πεθερό σου με τις εξετάσεις του και καλό ταξίδι σε σας για τη Χαλκιδική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...