Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Dorothiiii είπε:

      Καλησπέρα εγώ τον Ιανουάριο έκανα λαμπαροσκοπηση για την ενδομητρίωση. Για μένα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να καταψυξεις όσα ποιο πολλά ωάρια μπορείς για να έχεις αποθεμα αν χρειαστούν. Εμένα η επέμβαση πήγε πολύ καλά.αλλα το μετά ήταν το δράμα. Αν το ήξερα ποιο πριν θα είχα πάει και εγώ να καταψυξω.

      Κατάλαβα. Θα το έχω υπόψιν.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γλυκες μου φιλεναδιτσες, σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις γλυκες σας ευχες!!

με συγκινειτε πολυ σημερα μιας και η μερα ειναι γεματη απο χαρα και πρωτογνωρα συναισθηματα, ειναι ΤΕΛΕΙΑ να εχει γενεθλια το παιδακι σου!!!!

εχουμε ενα μικρο παρτακι και απο το πρωι τρεχω, θα τα ξαναπουμε, μοηκα να δω τις ευχες σας και να σας ευχαριστησω παρα πολυ!!!!

περσι τετοια ωρα ειχα γεννησει, ειχα ενα μικρο πλασματακι στο στηθος και ολα ηταν καινουρια..

φετος ιδια ωρα, την κοιταζω να περπαταει αναμεσα στα ποδια μου και καμαρωνω ολο και πιο πολυ!!!

φιλια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα μου,με το καλό να βαφτίσετε το αγοράκι σας!Πάντα χαρές!!

Μαράκι καλά να περάσετε στο πάρτυ της νυφούλας μου.Περιμένουμε να την δούμε να σβήνει το πρώτο της κεράκι...

Φέφη...Μάρτιος ε;Τι αργά που κυλά ο χρόνος στις επιχειρήσεις...Φεεεεεεεεταααα

Μέχρι να μπει ο Ιούνιος,καλά Χριστούγεννα,δηλαδή...

Αφροδίτη καλά να περάσετε στη μανούλα σου.Φιλάκια στο προφιτερολάκι το γλυκό

Κάντυ μου,τι τρυφερό παιδάκι ο γιόκας σου...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξάκι έχεις δίκιο να νιώθεις συγκίνηση με την πρόοδο του Νικόλα σου αλλά και με το πόσο πολύ την αγαπάει ο γιόκας σου!

Αυτό θα τον βοήθησει να ξεκινήσει από Σεπτέμβρη με όρεξη τα μαθήματά του πάλι!

Καλό σαββατοκύριακο και σε σένα και με το μαλακό τις δουλειές!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Διαλέξαμε μαζί με τον Νικ ένα πανέμορφο καλοκαιρινό κολιέ ! Της το έδωσε μόνος του ο Ιππότης μου... φώναξε με μεγάλη χαρά

"Σου πήρα δώρα ! Ένα κολιέ ...κοκαλί !!!" -πορτοκαλί:-P

της είπε Σ ευχαριστώ και σ αγαπώ πολύ ... στα καπάκια της έσκασε κι ένα φιλί.............. :rolleyes: εμ θέλω κι άλλο να συγκινηθώ ??????????

Το μικρό το σούργελο ήθελε να της αγοράσω ... σκουλικια -σκουλαρίλια-, γέλαγαν όλες οι κοπέλες και με τα δυο τους !

Να τα χαίρεσαι και τα δύο παιδάκια σου.

εχουμε ενα μικρο παρτακι και απο το πρωι τρεχω, θα τα ξαναπουμε, μοηκα να δω τις ευχες σας και να σας ευχαριστησω παρα πολυ!!!!

Μαρία καλή διασκέδαση να έχετε.

Φέφη...Μάρτιος ε;Τι αργά που κυλά ο χρόνος στις επιχειρήσεις...Φεεεεεεεεταααα χαχαχαχαχαχαχαχα

/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκες μου φιλεναδιτσες, σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις γλυκες σας ευχες!!

με συγκινειτε πολυ σημερα μιας και η μερα ειναι γεματη απο χαρα και πρωτογνωρα συναισθηματα, ειναι ΤΕΛΕΙΑ να εχει γενεθλια το παιδακι σου!!!!

εχουμε ενα μικρο παρτακι και απο το πρωι τρεχω, θα τα ξαναπουμε, μοηκα να δω τις ευχες σας και να σας ευχαριστησω παρα πολυ!!!!

περσι τετοια ωρα ειχα γεννησει, ειχα ενα μικρο πλασματακι στο στηθος και ολα ηταν καινουρια..

φετος ιδια ωρα, την κοιταζω να περπαταει αναμεσα στα ποδια μου και καμαρωνω ολο και πιο πολυ!!!

φιλια σε ολες!!!

Μαράκι μου, να την χαίρεστε!!!!! Να τα εκατοστήσει και τα χρόνια της να είναι πάντα καλοκαιρινά!!!! Καλή διασκέδαση σήμερα!!!!!

Ηλιαχτίδα, με το καλό η βάφτιση του αγοριού σου!!! (πολύ ωραίο το όνομα!)

Φέφη, περαστικά στο παιδί. Κι εγώ πέρσι, τέλη Ιουλίου, με 40 πυρετό τον είχα!

Ελένη, πως είσαι με το θέμα της πίεσης?

Η Κάγκλυ μας που είναι σήμερα?

Η στρουμφομαμά που έχει εξαφανιστεί?

Δώραααααα, οταν έλεγες για το σχέδιο των διακοπών σας... είπες πως θα περάσεις από Αθήνα??????

Ήθελα να σχολιάσω κι άλλα μα δεν μπορώ. Βγήκαμε το μεσημέρι με άλλες δύο μαμάδες και δύο παιδάκια, πήγαμε σ' ένα καφενείο (ναι, καφενείο!), τα παιδιά έπαιζαν ωραία σε διπλανό τραπέζι, φάγαμε πρόχειρα μεζεδάκια κι ήπιαμε μπύρες...:cool:, περάσαμε υπέροχα αλλά τώρα είμαι κάπως λαλαλα...:mrgreen: και πάω να ξαπλώσω λίγο να συνέλθω!:roll: (Ελένη-Αγγλία, σε μελέταγα...)

Σμουτς φιλάρες σε όλες σας!!!!!!


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. :)

Έστειλα βόλτα τα μωρά με μπαμπά-γιαγιά και βλέπω βιντεάκια με κρητικούς χορούς! Προχθές πήγαμε σε μια εκδήλωση ενός κρητικού συλλόγου και έπαθα πόρωση! Τον Σεπτέμβριο θα γραφτώ με τον μεγάλο εξάπαντος, έχουνε και τμήμα ζωγραφικής για παιδάκια (που ο δικός μου τρελαίνεται) με 10 ευρώ το μήνα! Ωωωωω ρε και να χορεύω του χρόνου τέτοιον καιρό σούστα και πεντοζάλη...:D:D:D

Στην καταγωγή είμαι μικρασιάτισσα βέβαια, ψιλοάσχετο. :P

Κατά τα άλλα, όλα καλά. Βαρέθηκα τη δουλειά, πότε θα τελειώσουν οι εκκρεμότητες να κατεβάσω ρολά και να πάω με τα παιδιά μου στο εξοχικό; :mad:

Μεταξάκι, συγκινήθηκα! Με βλέπω κι εμένα από Σεπτέμβριο σε λογοθεραπεύτρια για τον μικρό...ακόμα δε λέει ρήματα και η μεγαλύτερή του λέξη είναι δισύλλαβη! Λέει μπολικες βέβαια και τα υπόλοιπα, παντομίμα, έχει φοβερό γέλιο, αλλά σκέφτομαι από την άνοιξη να τον στείλω παιδικό, πώς θα πάει αν δε μιλάει; Θα περιμένω ως τα γενέθλιά του, κι αν είναι ακόμα στάσιμος, βουρ!

Χρόνια πολλά στην κορούλα της Μαρία-Ελπίδα...τα πρώτα γενέθλια του παιδιού σου είναι όντως πολύ δυνατή εμπειρία! :D

Φέφη, περαστικά για τη μπουμπού. Πώς την κατάλαβε τη λοίμωξη ο γιατρός; Κάνατε εξετάσεις αίματος;

Εβίρι, γι' αυτά και γι' αυτά εμείς έχουμε το Xbox και βλέπουν μόνο παιδικά από αυτά που ελέγχει και κατεβάζει ο άντρα μου, στην τηλεόραση, ποτέ!

Σήμερα φάγαμε ψάρι τηγανητό με πατατούλες.

Σας αφήνω, πολλά φιλιά σε όλες!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Καταρχας να πω x.gifr.gifo.gifn.gifi.gifa.gifempty.gifp.gifo.gifl.gifl.gifa.gifempty.gifστο Εφακι μας !!!!!

Μαρακι να την χαιρεστε κοπελα μου και να την δειτε οπως ποθειτε!!!!!''

Ζωπ,ναι θα ερθουμε Αθηνα.

θα μιλησουμε να κανονισουμε να βρεθουμε.Οκ;

Φεφη περαστικα στην συσα!!!!

Αφροδιτουλα καλα να περασετε!!!

Το μενου μας σημερα ειχε μπιφτεκια για μας και ο θησαυρουλης μας εφαγε κοτοσουπα μεσημερι απογευμα.

Φιλια σε ολες κοριτσακια....ειμαι καπως πεσμενη σημερα

και δεν εχω διαθεση για πολλα πολλα.

Καλο βραδυ!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου !

Σας διάβαζα αλλά.... :oops: δεν είχα διάθεση να γράψω...

Δεν ξέρω. Χθες η μέρα μου ήταν λίγο περίεργη από την άποψη ότι τελικά στεναχωρέθηκα με το τελευταίο μάθημα του Νικόλα !!!! Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου !!!! :? Κάθησα κι έγραψα μια κάρτα με τα λόγια της ψυχής μου για την υπέρχοη δασκάλα του, αυτό το κορίτσι που δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο καλό του έκανε, πόσο πολύ τον βοήθησε... γύρισε το μυαλό μου πίσω στον περασμένο Σεπτέμβριο με τους προβληματισμούς και την αγωνία μου.... και συνειδητοποίησα πόσα μικρά αλλά σταθερά βηματάκια έχει κάνει ο Ν μέσα σε ένα χειμώνα...

και, φυσικά, ΠΛΑΝΤΑΞΑ στο κλάμα την ώρα που την έγραφα και η έρημη η Σία... την ώρα που την διάβαζε !!!!

Διαλέξαμε μαζί με τον Νικ ένα πανέμορφο καλοκαιρινό κολιέ ! Της το έδωσε μόνος του ο Ιππότης μου... φώναξε με μεγάλη χαρά

"Σου πήρα δώρα ! Ένα κολιέ ...κοκαλί !!!" -πορτοκαλί:-P

της είπε Σ ευχαριστώ και σ αγαπώ πολύ ... στα καπάκια της έσκασε κι ένα φιλί.............. :rolleyes: εμ θέλω κι άλλο να συγκινηθώ ??????????

Το μικρό το σούργελο ήθελε να της αγοράσω ... σκουλικια -σκουλαρίλια-, γέλαγαν όλες οι κοπέλες και με τα δυο τους !

Από φαγητό αυγα με πατάτες.

Για σήμερα έβγαλα το κοτόπουλο από την κατάψυξη... έχω σίδερο και λέω να κάτσω το βράδυ να τα πατήσω να ξεμπερδεύω αύριο να κάνω καλές δουλίτσες !

Φέφη μου,

Τί είδα ??? Με πυρετό το μάναρι σου ? Ώχου το μωρέ το ψυχάκι μου, μακάρι να πάρει αντιβίωση να μην ταλαιπωρείται. Περαστικά σα ςκαι γρήγορα ξου - ξου !

Φιλάκια πολλά και καλό Σ/Κ σε όλες !

γλύκας ο Ν σου! είναι πολύ συγτκινητική η πρόοδός του. μπράβο σου κ σένα μανούλα! είσαι αστέρι με αστέρια παιδιά!

θεά η Σ. κ το εννοώ!

ευχαριστώ για τα περαστικά. ψήθηκε χθες στον πυρετό. 39.5 ακατέβατα. ούτε με πονστάν ούτε με ντεπόν. αργά κ αφού είχαμε κάψει φλάτζα με τον φέφο, αφού την κάναμε κ ντουζάκι κοιμισμένη, κομπρεσούλες κ δεν έπεφτε, πήραμε τον γιατρό κατά τις 11 κ μας έδωσε αλγκοφρέν κ μετά από 1 ώρα έπεσε ο φούστης ο πυρετός! όταν λέμε έπεσε, εννούμε 38,2!

αργότερα ίδρωσε, κοιμήθηκε. το πρωί πάλι με 38.8. μόνο με γάλα είναι. δεν θέλει τίποτα. ο παππούς της της έφερε αυτοκινητάκι κ τσουρεκάκι. κωνσταντινίδη κάτι μουσούλησε!

τώρα είμαι στη δουλειά. το φεφόπαιδο με την πεθερά στο σπίτι.

τρώμε περισσεύματα κ η σύσα θέλω να ελπίζω ότι θα φάει τραχανά.

ο Απρίλιος δεν ήρθε!!!!!!αργεί!:mad:

φιλάκια Μαρία, να περάσετε όμορφα!

Ηλιαχτίδα μου,με το καλό να βαφτίσετε το αγοράκι σας!Πάντα χαρές!!

Φέφη...Μάρτιος ε;Τι αργά που κυλά ο χρόνος στις επιχειρήσεις...Φεεεεεεεεταααα

Μέχρι να μπει ο Ιούνιος,καλά Χριστούγεννα,δηλαδή...

επιχειρηματίες! βάζουν κλειστά τα λεφτά της μισθοδοσίας για δίμηνο κ αυτό είναι επιχειρηματικό δαιμόνιο:rolleyes:

Φέφη, περαστικά στο παιδί. Κι εγώ πέρσι, τέλη Ιουλίου, με 40 πυρετό τον είχα!

άρα με νιώθεις! να την κάνω ντουζάκια κοιμισμένη κ εκείνη να φωνάζει τον μπαμπά της "μπαμπά! μπαμπάκια! (έτσι την κοροϊδεύω)θέλω να κατεβώ! άσε με!":p

κ μέσα στον πυρετό της να παραμιλάει!!!!!!:(

Ήθελα να σχολιάσω κι άλλα μα δεν μπορώ. Βγήκαμε το μεσημέρι με άλλες δύο μαμάδες και δύο παιδάκια, πήγαμε σ' ένα καφενείο (ναι, καφενείο!), τα παιδιά έπαιζαν ωραία σε διπλανό τραπέζι, φάγαμε πρόχειρα μεζεδάκια κι ήπιαμε μπύρες...:cool:, περάσαμε υπέροχα αλλά τώρα είμαι κάπως λαλαλα...:mrgreen: και πάω να ξαπλώσω λίγο να συνέλθω!:roll: (Ελένη-Αγγλία, σε μελέταγα...)

Σμουτς φιλάρες σε όλες σας!!!!!!

πόσο ελπιδοφόρα είναι όταν μας γράφεις ότι βγαίνεις έξω με τις φίλες σου κ απολαμβάνεις την παρέα τους! θα ξημερώσει κ για μας!:tongue:

Καλησπέρα κορίτσια. :)

Έστειλα βόλτα τα μωρά με μπαμπά-γιαγιά και βλέπω βιντεάκια με κρητικούς χορούς! Προχθές πήγαμε σε μια εκδήλωση ενός κρητικού συλλόγου και έπαθα πόρωση! Τον Σεπτέμβριο θα γραφτώ με τον μεγάλο εξάπαντος, έχουνε και τμήμα ζωγραφικής για παιδάκια (που ο δικός μου τρελαίνεται) με 10 ευρώ το μήνα! Ωωωωω ρε και να χορεύω του χρόνου τέτοιον καιρό σούστα και πεντοζάλη...:D:D:D

Στην καταγωγή είμαι μικρασιάτισσα βέβαια, ψιλοάσχετο. :P

Κατά τα άλλα, όλα καλά. Βαρέθηκα τη δουλειά, πότε θα τελειώσουν οι εκκρεμότητες να κατεβάσω ρολά και να πάω με τα παιδιά μου στο εξοχικό; :mad:

Μεταξάκι, συγκινήθηκα! Με βλέπω κι εμένα από Σεπτέμβριο σε λογοθεραπεύτρια για τον μικρό...ακόμα δε λέει ρήματα και η μεγαλύτερή του λέξη είναι δισύλλαβη! Λέει μπολικες βέβαια και τα υπόλοιπα, παντομίμα, έχει φοβερό γέλιο, αλλά σκέφτομαι από την άνοιξη να τον στείλω παιδικό, πώς θα πάει αν δε μιλάει; Θα περιμένω ως τα γενέθλιά του, κι αν είναι ακόμα στάσιμος, βουρ!

Φέφη, περαστικά για τη μπουμπού. Πώς την κατάλαβε τη λοίμωξη ο γιατρός; Κάνατε εξετάσεις αίματος;

είχε γράψει προοδευτικός βήχας, γιατί δεν σταμάτησε καθόλου από την τελυταία αντιβίωση, απλά έγινε πιο έντονος πιο συχνός κ χθες πιο παραγωγικός! κ με τον πυρετό φοβήθηκε για βρογχίτιδα, "δυνάμενη να εξελιχθεί σε βρογχίτιδα", όπως έγραψε! δεν είχε μύξες. δεν είχε ακροαστικά ούτε λαιμό, αυτιά.:confused:

Σήμερα φάγαμε ψάρι τηγανητό με πατατούλες.

Σας αφήνω, πολλά φιλιά σε όλες!

φιλιά Αγγελίνα μου. ωραία η ιδέα για χορευτικό για σένα κ για τη ζωγραφική για το γιο σου. γι ατο παιδί μήπως αγχώνεσαι τζάμπα; ο παιδίατρος τί λέει;

Kαλησπερα.

Φεφη περαστικα στην συσα!!!!

Το μενου μας σημερα ειχε μπιφτεκια για μας και ο θησαυρουλης μας εφαγε κοτοσουπα μεσημερι απογευμα.

Φιλια σε ολες κοριτσακια....ειμαι καπως πεσμενη σημερα

και δεν εχω διαθεση για πολλα πολλα.

Καλο βραδυ!!!

φιλάκια κ ευχαριστώ. γιατί είσαι πεσμένη καλή μου; σε θέλω ανεβασμένη κ κεφάτη, χαμογελαστή! όπως σε θέλει κ ο γαμπρούλης μου.

σε λιγάκι αριβάρω. δεν εμφανίστηκε κανείς, άρα έληξε η ΓΣ!!:cool:

Φιλιά ν απερνάτε όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλεναδούλες μου αγαπημένες!!!

Τι κάνετε;

Φεφη πώς είναι το φεφόπαιδο;Μεγάλη ταλαιπωρία περνά η ψυχούλα.Περαστικά κι αγύριστα!!!

Σήμερα καθάρισα το σπίτι...Ολακερο!!Μου βγήκε η ψυχή και με ζέστη και με περιστερόπαιδο...

Αύριο η μέρα είναι αφιερωμένη στα τρία μας

Για φαγάκι έψησα μπιφτεκάκια,υπάρχει και μακαρονάδα από χθες το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!! Τι να πρωτοσχολιασω, δεν προλαβαινω κιολας!!!

Ελενη κοπελα μου 20 πιεση???:shock::shock::shock: Πουλακια θα ειδαν τα ματια σου!! Περαστικα σου ευχομαι! Να ξερεις αν βρεθεις σε δυσκολη θεση και θες να ριξεις την πιεση σου γρηγορα, στιβεις ενα λεμονι σε ενα ποτηρι νερο και το πινεις μια και κατω...

Καντυ πολυ συγκινητικη η περιγραφη σου και ειδικα ο γιοκας σου! Τον βλεπω πολυ αισθηματια!!

Φεφη και εγω για βρογχιτιδα θα σου ελεγα μηπως πρεπει να το κοιταξετε? ΝΑ κανει η Συσα σου καμμια ακτινογραφια? Αυτο σκεφτηκα οταν σου ειπε "μαμα ποναει η καρδουλα μου", μπορει να εννοουσε οτι ποναει το στηθος στης οταν αναπνεει, συνηθως συμβαινει σε βρογχιτιδα...Περαστικα της!!

Ζωπακι, σ ευχαριστω που με σκεφτοσουν οσο καταβροχθιζες μεζεδες:evil: Περα απο την πλακα, πιες και για μενα ενα ουζακι την επομενη φορα!!!Και μονο που με σκεφτηκες μετραει για μενα!

Αγγελινα, να μαθεις τους χορους μας ειναι λεβεντικοι!! Απο του χρονου κοπελια να χορευουμε μαζι:D

Ηλιαχτιδα με το καλο η βαφτιση!

Κοριτσια, εκανα ενα καταπληκτικο φαγακι προχτες και χτες..

προχτες εκανα κινεζικο χοιρινο. Αναμειξα σογια σως, μελι, σκορδο και μουσταρδα και μαριναρισα το χοιρινο. Το εβαλα στο φουρνο με τη μαρινατα του 45 λεπτα περιπου. Εν τω μεταξυ εβρασα ρυζι κιτρινο, το σουρωσα, το ξεπλυνα να φυγει το πολυ αμυλο. Εβαλα λαδι να καψει και σιγαρισα κρεμμυδακι και ψιλοκομμενα μανιταρια, και μετα εριξα το ρυζι και το τσιγαρισα...και τελος σερβιρα το ρυζι με το χοιρινο μαζι!λουκουμι!

Χτες εφτιαξα μπιφτεκια με τυρι, εβαλα στο φουρνο πατατες, πιπεριες κομμενες σε τεταρτα, κρεμμυδι, σκορδο, μανιταρια ολοκληρα και τα περιεχυσα με μπολικο λεμονι (2 λεμονια), ελαιολαδο, λιγο βουτυρο, αλατι, πιπερι και ριγανη. Τα εβαλα στο φουρνο καλυμμενα με αλουμινοχαρτο. Οταν ηταν σχεδον ετοιμα τα λαχανικα, εβαλα πανω τα μπιφτεκια, ανεβασα το φουρνο στο δυνατο , και εψησα για 45 λεπτα! Επισης τελειο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, αν και αργά, καλησπέρα κι από μένα.

Ηλιαχτίδα να σας ζήσει το καινούργιο όνομα του παίδαρου, να είναι πάντα καλότυχος κι ευτυχισμένος στη ζωή του.

Λείπαμε σήμερα, πήγαμε τελικά στο Λούντβιγκσμπουργκ. Αυτό βρίσκεται πιο έξω από τη Στουτγκάρδη, σαν να λέμε στα περίχωρα. Δεν ήταν μακριά από μας με τη συγκοινωνία. Μαζί με την αλλαγή τραμ-τρένου και την αναμονή πρέπει να ήταν περίπου 30'.

Είδαμε ένα τεράστιο παλάτι, που ο ξεναγός μας είπε ότι είναι το μεγαλύτερο της Γερμανίας, και από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης. Αρκετά όμορφο (αν και το παλάτι στο Μάιναου μου άρεσε περισσότερο εξωτερικά), αλλά οι κήποι του ήταν απερίγραπτοι. Για την ακρίβεια μαγευτικοί.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν τρία διαφορετικά κτίρια-παλάτια, το μεγάλο που είναι το κυρίως παλάτι, το Φαβορίτε (το αγαπημένο που λένε οι Γερμανοί) και το Μονρεπό. Από την κούραση λόγω της ορθοστασίας και της πεζοπορίας και του καυτού ήλιου έξω στους κήπους, ήταν αδύνατον να διαθέσουμε έστω και ένα δευτερόλεπτο για να τα δούμε όλα. Γι' αυτό είπαμε ότι θα πάμε κάποια άλλη φορά που θα ξανάρθει και η μεγάλη μου κόρη εδώ για να δει κι εκείνη.

Θα σας βάλω λινκ από το γκουγκλ να δείτε κάποια πράγματα μέχρι να αναρτήσω φωτογραφίες στο Φωτογραφικό Οδοιπορικό.

https://www.lessing-photo.com/search.asp?a=L&lc=2020202048A8&ln=Palace%2C+Ludwigsburg%2C+Germany&p=1

https://www.lessing-photo.com/search.asp?a=L&lc=2020202048A8&co=&ci=&ln=Palace%2C+Ludwigsburg%2C+Germany&p=2&ipp=6

http://yolagani.wordpress.com/2007/11/23/barockerlebnis-schloss-ludwigsburg/

Αυτό είναι εκ πρώτης όψεως το κάστρο το οποίο είναι αδύνατον να αποτυπωθεί σε μία μόνο φωτογραφία. Εδώ μοιάζει ότι η απόσταση από την είσοδο (τα τετράγωνα κάγκελα που φαίνονται μπροστά -μπροστά) είναι μικρή. Στην πραγματικότητα από 'κει μέχρι την κεντρική πόρτα που διακρίνεται ελάχιστα στο βάθος είναι περίπου δέκα λεπτά δρόμος.

schlossgarten_ludwigsburg_1778_jpg_600x.jpg

Φεύγοντας από το παλάτι φάγαμε σε ένα φαστ φουντ που βρήκαμε μπροστά μας και φεύγοντας κι από 'κει ο δρόμος μας περνούσε έξω από ένα παγωτατζίδικο. Θεωρήσαμε ότι θα κάνουμε αμαρτία αν δεν μπούμε μέσα να πάρουμε ένα χωνάκι στο χέρι περπατώντας προς το τρένο. Σκέτη απόλαυση.

Ερχόμενοι στο σπίτι, ο άντρας μου έπεσε ξερός για ύπνο από νωρίς. Εγώ και η μικρή σερνόμαστε αλλά κρατάμε λίγο ακόμη.

Αύριο κάποια στιγμή με ησυχία θα σας κάνω περιγραφή αυτών που είδαμε.

Η στρουμφομαμά που έχει εξαφανιστεί?

Η στρουμφομαμά τώρα είναι στα χάι της με τον παίδαρο στην κυριολεξία.

Έστειλα βόλτα τα μωρά με μπαμπά-γιαγιά και βλέπω βιντεάκια με κρητικούς χορούς! Προχθές πήγαμε σε μια εκδήλωση ενός κρητικού συλλόγου και έπαθα πόρωση! Τον Σεπτέμβριο θα γραφτώ με τον μεγάλο εξάπαντος, έχουνε και τμήμα ζωγραφικής για παιδάκια (που ο δικός μου τρελαίνεται) με 10 ευρώ το μήνα! Ωωωωω ρε και να χορεύω του χρόνου τέτοιον καιρό σούστα και πεντοζάλη...:D:D:D

Αχ τι ωραία, θα εκτονώνεσαι, θα γυμνάζεσαι (ο χορός είναι από τις καλύτερες γυμναστικές), θα γνωρίσεις κόσμο, θα πηγαίνεις σε χορούς όπου σας καλούν και θα αισθάνεσαι περήφανη που χόρεψες ωραία, και γενικά θα περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα σου. Σε ζηλεύω.

Στην καταγωγή είμαι μικρασιάτισσα βέβαια, ψιλοάσχετο. :P

Δεν έχει σημασία. Όταν εγώ χόρευα κάποτε σε σύλλογο (στην Γ' Λυκείου ήμουν όταν πήγα να μάθω) μια κοπέλα που ήταν άσσος στον κρητικό χορό ήταν από τη Ζάκυνθο. Απλά λάτρευε τους δικούς μας χορούς.

Φιλια σε ολες κοριτσακια....ειμαι καπως πεσμενη σημερα

και δεν εχω διαθεση για πολλα πολλα.

Αχ όχι, μη μου λες τέτοια, γιατί μωρέεεεεεε; Να σου πω, θες να ανέβω στο πατίνι στην κατηφόρα και να στρίψω από τη γωνία με φόρα; Μάντεψε τι θα γίνει μόλις στρίψω;

Θα δεις να κυλάνε πηδώντας βίδες, παξιμάδια, μπουλόνια, ρόδες, και μία ζάντα θα ροβολίσει και θα τη χάσουμε από την άλλη πλευρά του δρόμου. Προσπάθησε να σκεφτείς την εικόνα αυτή και να ακούσεις και τον ήχο.

Μήπως τώρα αισθάνεσαι λίγο καλύτερα; Αν όχι, τότε θα κρεπάρω όλα τα μαλλιά μου και θα σου εμφανιστώ.

ευχαριστώ για τα περαστικά. ψήθηκε χθες στον πυρετό. 39.5 ακατέβατα.

Χιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, άχου το καημένο μωρέ.

ούτε με πονστάν ούτε με ντεπόν. αργά κ αφού είχαμε κάψει φλάτζα με τον φέφο, αφού την κάναμε κ ντουζάκι κοιμισμένη, κομπρεσούλες κ δεν έπεφτε, πήραμε τον γιατρό κατά τις 11 κ μας έδωσε αλγκοφρέν κ μετά από 1 ώρα έπεσε ο φούστης ο πυρετός! όταν λέμε έπεσε, εννούμε 38,2!

Ο γιατρός σας έδωσε προθεσμία αναμονής 2-3 μέρες;

επιχειρηματίες! βάζουν κλειστά τα λεφτά της μισθοδοσίας για δίμηνο κ αυτό είναι επιχειρηματικό δαιμόνιο:rolleyes:

Σα δε ντρέπονται τα γαϊδούρια.

Κοριτσια, εκανα ενα καταπληκτικο φαγακι προχτες και χτες..

προχτες εκανα κινεζικο χοιρινο. Αναμειξα σογια σως, μελι, σκορδο και μουσταρδα και μαριναρισα το χοιρινο. Το εβαλα στο φουρνο με τη μαρινατα του 45 λεπτα περιπου. Εν τω μεταξυ εβρασα ρυζι κιτρινο, το σουρωσα, το ξεπλυνα να φυγει το πολυ αμυλο. Εβαλα λαδι να καψει και σιγαρισα κρεμμυδακι και ψιλοκομμενα μανιταρια, και μετα εριξα το ρυζι και το τσιγαρισα...και τελος σερβιρα το ρυζι με το χοιρινο μαζι!λουκουμι!

Σλουρπ, σλουρπ, σλουρπ.

Χτες εφτιαξα μπιφτεκια με τυρι, εβαλα στο φουρνο πατατες, πιπεριες κομμενες σε τεταρτα, κρεμμυδι, σκορδο, μανιταρια ολοκληρα και τα περιεχυσα με μπολικο λεμονι (2 λεμονια), ελαιολαδο, λιγο βουτυρο, αλατι, πιπερι και ριγανη. Τα εβαλα στο φουρνο καλυμμενα με αλουμινοχαρτο. Οταν ηταν σχεδον ετοιμα τα λαχανικα, εβαλα πανω τα μπιφτεκια, ανεβασα το φουρνο στο δυνατο , και εψησα για 45 λεπτα! Επισης τελειο!

Κι από τα δύο θέλω, είμαι σίγουρη ότι έγιναν πεντανόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!επιτελους βρηκα χρονο για να σας γραψω,λοιπον σας αντιγραφω το μηνυμα με τα νεα μας ετσι οπως το εγραψα στο αλλο καφε που γραφω!

καλο μηνα κοριτσακια!!!αχ επιτελους γραφω στο καφε μας!ο μπεμπακος κοιμαται χορτασμενος κ καθαρουλης κ ετσι για κανενα μισαωρακι προλαβαινω να σας πω τα νεα μας!

πω πω δεν ξερω απο που να αρχισω κ τι να σας πω!αλλα ας τα παρω απο την αρχη!ή μαλλον μια μερα πριν την γεννα του στρουμφουλη!!εκεινη την ημερα ειχα αρκετες συσπασεις,κ πονους αλλα πλεον κ δεν αγχωνομουν αλλα ειπα αφυ αυριο θα παμε ποιο το νοημα να το ψαχνω...κατα τις 3:30 το πρωι ενιωθα εντονα πονακια περιοδου κ καλες συσπασεις,ομως εκανα την κινεζα(για τους παραπανω λογους) κ συνεχισα τον υπνο μου.στις 6:00 που χτυπησε το ξυπνητ ενιωθα κομματια,πονουσα αρκετα κ δεν ηθελα να σηκωθω απο το κρεββατι..με τα λιγα με τα πολλα κ αφου ηρεμησα καπως ειπα να παω για ντουζακι,ευτυχως προλαβα..γιατι μολις βγηκα αρχισαν δυνατοτερες συσπασεις κ πονοι...ο Γ. ολη αυτη την ωρα δεν ειχε παρει χαμπαρι,νομιζε οτι του κανω πλακα.με εβλεπε να τηλ στην γιατρο κ θεωρουσε πως οκ αφου γενναμε ποιο το προβλημα??????οταν τον ειδα ανετο να φτιαχνει κ καφε φρικαρααααα!βρε του λεω γενναω ,η γιατρος ειπε να παμε ΤΩΡΑ εκειιιιιιιι,τι δεν καταλαβαινειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιις!!!!μετα απο αυτο μπηκε στο κλιμα κ αρχισαμε να τρεχουμε!ενημερωθηκε κ ολο το τιμ(μαμαδες,πεθερικα,αδερφια,κολλητη)κ ειμασταν ολοι ετοιμοι κ στις θεσεις μας χαχαχαχαχα!φτανουμε στην κλινικη,με περνουν απευθειας μεσα κ με ετοιμαζουν.κλισμα,ξυρισμα κ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ η μαγικη,λατρευτη επισκληριδιος!!!!ενα σας λεω οι συσπασεις ειχαν φτασει τις 100% κ βαρουσαν ανα 5λεπτο..τα ειδα ΟΛΑΑΑΑΑΑ!!!αλλα μετα την ενεσουλα στρωσαμε,φετα η δικια σας!!!!!!οχι απλα με επιασε αλλα ειχα κ μια φατσα,μαστουρα σκετη!κ κλασσικα(το παθαινω σε καθε ναρκωση) με επιασε το κλαμμα!αλλα λεμε για τρελλο κλαμμα..μεχρι να δω τον μικρο εκλαιγα..ο δε Γ. διπλα μου να βγαζει φωτο,να μου κανει χαζομαρες,μολις ομως εφτασε η ωρα στο να παμε χειρουργ λυγισε...εκλαψε,με φιλησε κ μου ειπε θα ΣΑΣ περιμενω απ'εξω!!!!!

κ ηρθε η ωρα του χειρουρ,η γιατρος μου ηρεμη κ μου εκανε συνεχεια πλακες μπας κ σταματησω το κλαμμα..αδικως βεβαια,γιατι αν ανοιξουν οι βρυσες αντε να μου τις κλεισουν χιχιχι!!!!γενικα παντως η εμπειρια του χειρουργ ηταν μια χαρα κ απιστευτα γρηγορη!απο την στιγμη που μπηκαμε μεσα σε 10λεπτακια ακουσα το μαγικο κλαμμα!κ ενα κλαμμα,αλλο πραγμα!μια σταλια ανθρωπακι κ εκλαιγε χωρις σταματημο με ουρλιαχτα!πραγματικα ειναι ο ωραιοτερος ηχος που εχω ακουσει,δεν προκειται ποτε να το ξεχασω!!!!!!!!!

κ υστερα μου τον εφεραν διπλα στο προσωπο μου,δεν το εβλεππα καλα..απλα τον ακουγα να κλαιει..κ μολις του μιλησα ο γλυκος μου σταματησε...τι να πω,τι να γραψω..τα σκεφτομαι κ ξανακλαιω...εζησα μια ιερη στιγμη κ ευχομαι σε ολες τις γυναικες να μπορεσουν να το ζησουν!!!!!!!!

κ υστερα με εβγαλαν κ με πηγαν στο δωματιο!ο καλος μου με κοιτουσε κ τα ματια του τα ελεγαν ολα!πραγματικα μιλησαμε μεσα απο τα ματια μας..φυσικα μετα πλακωσαν ολοι μεσα,κ φυσικα με κλαμματα κ γελια...υπεροχες στιγμες!

το καλυτερο βεβαια ηρθε οταν κατα την 1:00 μας τον εφεραν!ελιωσα!!!!!ενα πλασματακι,σωστο στρουμφακι,που ειναι δικο μας!!!!!!κ αν θελετε το πιστευετε ''θηλασε'' αμεσως!δεν ξερω αν ειχα γαλα,παντως ρουφηξε αμεσως κ με ευκολια!

τωρα ειμαστε πλεον 9ημερων,ζουμε σε στρουμφορυθμους!δυσκολα μεν,υπεροχα δε!Αχ ειμαι ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ με τον γιοκα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ το καλυτερο ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απιστευτοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!

σας ευχαριστω ολες μα ολες για ευχες σας,να ειστε γερες κ να χαιρεστε τις ομορφες οικογενειες σας!ευχομαι συντομα κ αλλα μπεμπακια να σκασου μυτη!!!

φιλακια πολλααααααααααα!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια, αλλά ιδιαιτέρως στην καινούργια μανούλα μας την Άννα.

Καλό μήνα σε όλες.

πω πω δεν ξερω απο που να αρχισω κ τι να σας πω!αλλα ας τα παρω απο την αρχη!

Άννα μου διάβασα τα νέα σου και συγκινήθηκα, γέλασα και χάρηκα μαζί. Να σου ζήσει το μωράκι πάντα γερό και καλότυχο κι εσύ να είσαι σιδερένια να σαραντήσεις με το καλό και να μας γράφεις όταν θα μπορείς τα νέα σου.

ενημερωθηκε κ ολο το τιμ(μαμαδες,πεθερικα,αδερφια,κολλητη)

χαχαχαχαχα

αλλα μετα την ενεσουλα στρωσαμε,φετα η δικια σας!!!!!!

χαχαχαχαχα

ο δε Γ. διπλα μου να βγαζει φωτο,να μου κανει χαζομαρες,μολις ομως εφτασε η ωρα στο να παμε χειρουργ λυγισε...εκλαψε,με φιλησε κ μου ειπε θα ΣΑΣ περιμενω απ'εξω!!!!!

Τρυφερός σύζυγος.

πραγματικα ειναι ο ωραιοτερος ηχος που εχω ακουσει,δεν προκειται ποτε να το ξεχασω!!!!!!!!!

Με συγκινείς και μου θυμίζεις τις δικές μου στιγμές όταν γέννησα.

κ υστερα μου τον εφεραν διπλα στο προσωπο μου,δεν το εβλεππα καλα..απλα τον ακουγα να κλαιει..κ μολις του μιλησα ο γλυκος μου σταματησε...

Από τώρα ακούει τη μανούλα.

κ υστερα με εβγαλαν κ με πηγαν στο δωματιο!ο καλος μου με κοιτουσε κ τα ματια του τα ελεγαν ολα!πραγματικα μιλησαμε μεσα απο τα ματια μας..

Και πάλι τρυφερός σύζυγος.

κ αν θελετε το πιστευετε ''θηλασε'' αμεσως!δεν ξερω αν ειχα γαλα,παντως ρουφηξε αμεσως κ με ευκολια!

Όλες οι γυναίκες έχουν πύαρ που προηγείται του γάλακτος. Το πιο καλό είναι ότι ο στρουμφάκος θήλασε αμέσως και χωρίς δυσκολία ούτε από την πλευρά του, ούτε από τη δική σου. Τι τέλεια, φτου, φτου φτου μη ματιαστείτε.

τωρα ειμαστε πλεον 9ημερων,ζουμε σε στρουμφορυθμους!δυσκολα μεν,υπεροχα δε!Αχ ειμαι ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ με τον γιοκα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ το καλυτερο ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απιστευτοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!

Και με το δίκιο σου Άννα μου, έχεις ήδη ανταμοιφθεί από το Θεό.

σας ευχαριστω ολες μα ολες για ευχες σας,να ειστε γερες κ να χαιρεστε τις ομορφες οικογενειες σας!ευχομαι συντομα κ αλλα μπεμπακια να σκασου μυτη!!!

φιλακια πολλααααααααααα!!

Φιλάκια κι από μας μέχρι να μπορέσεις να ξαναγράψεις.

Μην αμελείς να αναπαύεσαι συχνά μέσα στη διάρκεια της μέρας για να μην εξαντληθείς από το ξενύχτι και την κούραση. Το καλύτερο κόλπο είναι, όταν κοιμάται ο μπέμπης να κοιμάσαι κι εσύ. Μη νοιαστείς αν το σπίτι είναι σκουπισμένο και τα πράγματα όλα στη θέση τους. Να τρως σωστά με όλες τις θρεπτικές βιταμίνες στα γεύματά σου, να ρωτήσεις την παιδίατρο ποιες είναι οι τροφές που δεν πρέπει να τρως καθόλου (εμένα μου είχε πει η δική μου τις τροφές που αρχίζουν από Σ, όπως: σπανάκι, σέλινο κλπ να μην τις τρώω όσο θηλάζω) και ποιες τροφές να τρως σε μικρότερες ποσότητες για να μην έχει το μωρό πολλά αέρια και πόνους στην κοιλίτσα, (όπως όσπρια).

Όποιος από την ευρύτερη οικογένεια προθυμοποιείται να σε βοηθήσει σε κάτι στο σπίτι να δέχεσαι αμέσως, ακόμη κι αν ξέρεις ότι θα σου κάνει μισή δουλειά.

Και μια παραγγελιά από μένα: να μου φιλήσεις και τα δύο πατουσάκια του στρουμφούλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...