Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 3/10/2024 at 1:28 ΜΜ, despoina554 είπε:

      Σ ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω θέμα με την πήξη του αίματος και αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Τώρα ήταν η πρώτη φορά που πήρα αγωγή για αυτό. Στις προηγούμενες προσπάθειες δεν το είχαμε βρει. Θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα των εμβρύων. Η εμβρυολογος μου είπε ότι το γεγονός ότι έχουμε κάνει 3 προσπάθειες χωρίς να έχει δώσει κάποιο έμβρυο εγκυμοσύνη  ειναι παράξενο. Κανονικά είπε δύο θα έπρεπε να δώσουν. Έχω και μια βιοχημική από φυσιολογική συλληψη. Αυτά. 

      θα πω κι εγώ  στο γιατρό μου να πηγαίνω απόγευμα. 

       

      Κορίτσι μου καλησπέρα...για τη. Πήξη του αίματος κ το φωσφολιπίδικο σύνδρομο τι θεραπεία πήρες?και αν επιτρέπεται έχεις πάει σε αιματολογο η ο γυναικολόγος σου έδωσε διάγνωση κ θεραπεία

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Πραγματικά έτσι ακριβώς ήταν. Και τις δύο φορές έμοιαζε σαν να ήμουν νέα μαμά.

Κάτι άλλο που συνηθίζω να το λέω σαν αστείο, είναι ότι τα παιδιά μου έχουν γεννηθεί σε διαφορετικές δεκαετίες, σε διαφορετικό αιώνα και σε διαφορετική χιλιετηρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που έπιασε; Θα την κρατήσω την αχυρένια φούστα, ίσως χρειαστεί για καμμιά άλλη μέρα.
χαχααα, νασαι καλα μεκανες και μενα και γελασα!!!
Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Εγω καλα, τρεχω με τη δουλεια, 2 δουλειες συγκεκριμενα..

Κατα τα αλλα ησυχια, ταξη, ασφαλεια και κρυο! Τωρα που σας μιλαω εχουμε τα καλοριφερ αναμμενα..Ιουνη μηνα:?ακομη καλοροφερ ελενη μου???θα ερθετε καθολου ελλαδα το καλοκαιρακι???να χαρειτε και εσεις ηλιο!!!

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

καλως ορισες!!!πολυ δυσκολο γιατι ειναι πολυ μικρη η διαφορα ηλικιας. μηπως να εψαχνες να βρεις παρεα???στην γειτονια ας πουμε δεν υπαρχουν αλλα παιδακια???σου λεω να δικτυωθεις καπως ωστε να βγαινεις λιγο, να εχουν επαφη με αλλα παιδακια τα μικρα σου και να ξεφευγεις και εσυ λιγο. επισης τωρα που ειναι καλος ο καιρος , μια βολτα στο παρκο η σε παιδικη χαρα θα βοηθουσε. μην απερλπιζεσαι καλη μου. ειναι δυσκολες και οι δυο ηλικιες, θα μεγαλωσουν λιγο και μετα θα παιζουν και μαζι και θα ηρεμεις και εσυ. και τα δυο ειναι αγορια??επισης ο αντρας σου δεν μπορει να τα κραταει καθολου??
καλησπερα!!εμεις σημερα φαγαμε μπριζολες τηγανιτες κ ρυζακι...και για επιδορπιο ραβανι με γευση πορτοκαλι!!!
καλως ηρθες κοριτσακι. με αποτελειωσες με το γλυκο!!!μμμμ...
Απόλλωνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το όνομά του είναι συγκλονιστικό. Δε θα το πιστέψεις αλλά αν είχα αγόρι και φυσικά αν είχα την επιλογή να το ονομάσω όπως ήθελα εγώ, Απόλλωνα θα το έβγαζα.

τελειο ονομα!!!!
Πραγματικά έτσι ακριβώς ήταν. Και τις δύο φορές έμοιαζε σαν να ήμουν νέα μαμά. Κάτι άλλο που συνηθίζω να το λέω σαν αστείο, είναι ότι τα παιδιά μου έχουν γεννηθεί σε διαφορετικές δεκαετίες, σε διαφορετικό αιώνα και σε διαφορετική χιλιετηρίδα.
απο επιλογη αφησες να περασουν τοσα χρονια η ετυχε???φανταζομαι ποσο θα σε βοηθουσε η μεγαλη σου οταν γεννηθηκε η μικρη. ειχες ζηλιες σαυτη την ηλικια??

καλημερα, καλημερα. τι κανετε??εγω ειμαι καλυτερα απτο θεμα της πλατης μου. βαλαμε και θερμαντικη κρεμα και ενα εμπλαστρο το βραδυ.δεν κοιμηθηκα!!!μεκαιγε!!!οποτε κατα τις 6 δεν αντεχα αλλο και μου το αφαιρεσε ο αντρας μου. αλλα εκανε δουλεια. ειχαμε μεχρι τις 11 παρα τον υδραυλικο-ηλεκτρολογο στο σπιτι οποτε καταλαβαινετε τι εγινε!!!σημ θα κανει καποιες αλλες λεπτομερειες ο αντρουλης και μετα θα καθαρισω εγω αποθηκη και μπαλκονι. κατα ταλλα ειμαι λιγο προβληματισμενη με την συμπεριφορα του παιδιου μου-χθες κοιμηθηκε 1,5 ωρα το μεσημερι και παλι με νευρα ξυπνησε. δειχνει οτι δεν με θελει, οτι νευριαζει, παλι χθες μου χτυπησε το χερι(ποσο ηθελα ναχα εκεινη την ωρα ...καποιους που της τα μαθαινουν αυτα να τους χαστουκισω:evil::evil:) γιατι κατι της ειπα..:(:(:|:cry:δεν ξερω τι να κανω!!!το πρωι σημ ξυπνησε μια χαρα, αγκαλιτσες, φιλακια, μαμουλα μου, κλπ...

σημερα τρωμε ρεβιθαδα(ευχαριστω εβιρυ, καπως ετσι την εκανα).το απογευμα εχω ραντεβου για πεντικιουρ, ισως και μανικιουρ αν προλαβω, και λεω να φτιαξω και ενα αλμυρο κεικ. σας φιλωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Σήμερα θα κάνει τρελλή ζέστη λέμε!!!

Χθες πήγαμε για ψώνια και πήρα στην Λ. ρούχα τα οποία τα έκανε δώρο η γιαγιά. Πήραμε 2 σετακια πολύ ζουζουνιάρικα για κάθε μέρα και μετά πήγαμε και πήραμε παπούτσια, καθημερινά με φωτάκια όπως τα ήθελε και πεδιλάκι άσπρο για καλό!

Στο μεταξύ με έκανε κομμάτια ρε κορίτσια.... Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί για να πάρουμε πυζαμούλες και έχει κάτι φοβερές στην βιτρίνα. Της λέει η μαμμά μου, κοίτα Λ. τι όμορφες, έχουν ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Οπότε παίρνει παραπονεμένο ύφος, σκύβει το κεφάλι και λεει "ναι, αλλά εγώ δεν έχω όυτε αδελφούλα ούτε αδελφούλη"!:(

Φυσικά μετά τα ψώνια ακολούθησε παιχνίδι και καρουζέλ!

Για σήμερα δεν μαγείρεψα! Τρώμε περισεύματα και η Λ. παστίτσιο.

Δεν θέλω να τον πάω από τόσο νωρίς στον παιδικό,αφού είμαι στο σπίτι.Βοήθεια χρειάζομαι,αλλά δεν την έχω!!:confused:

Περιστεράκι μου το ότι δεν δουλεύεις δεν αποκλείει τον παιδικό...

Αποψή μου είναι πως θα μπορούσες να τον πηγαίνει λιγες ώρες την ημέρα.

Ετσι και ο μικρός θα ξεδίνει, και εσύ θα λειτουργείς άνετα και χαλαρά!

Ο παιδικός δεν είναι φυλακή... Τα παιδιά περνάνε πολύ καλά εκεί!

Κατα τα αλλα ησυχια, ταξη, ασφαλεια και κρυο! Τωρα που σας μιλαω εχουμε τα καλοριφερ αναμμενα..Ιουνη μηνα:?

Εμείς έχουμε ανάψει τα υπαιθρια!:tongue::tongue:


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!καλημερα ελενιτσα

Σήμερα θα κάνει τρελλή ζέστη λέμε!!!και εδωωωω

Χθες πήγαμε για ψώνια και πήρα στην Λ. ρούχα τα οποία τα έκανε δώρο η γιαγιά. Πήραμε 2 σετακια πολύ ζουζουνιάρικα για κάθε μέρα και μετά πήγαμε και πήραμε παπούτσια, καθημερινά με φωτάκια όπως τα ήθελε και πεδιλάκι άσπρο για καλό!με γειες!!!!καλοφορετα!!!!

Στο μεταξύ με έκανε κομμάτια ρε κορίτσια.... Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί για να πάρουμε πυζαμούλες και έχει κάτι φοβερές στην βιτρίνα. Της λέει η μαμμά μου, κοίτα Λ. τι όμορφες, έχουν ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Οπότε παίρνει παραπονεμένο ύφος, σκύβει το κεφάλι και λεει "ναι, αλλά εγώ δεν έχω όυτε αδελφούλα ούτε αδελφούλη"!:(ποσο ειναι η Λ τωρα???σκεφτεσαι γαι 2ο???

Φυσικά μετά τα ψώνια ακολούθησε παιχνίδι και καρουζέλ!τελεια, το καταευχαριστηθηκε ε??

Περιστεράκι μου το ότι δεν δουλεύεις δεν αποκλείει τον παιδικό...

Ο παιδικός δεν είναι φυλακή... Τα παιδιά περνάνε πολύ καλά εκεί!συμφωνω απολυτα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

αχ και εγωω!!!πολυ αγχος τοχω. αλλα τουλαχιστον η μικρη περναει καλα. οσο για τα πεθερικα, μπραβο σου που αναγνωριζεις αυτα που κανουν(μακαρι νακανε τα μισα και αλλοι..)και που ακολουθεις αυτη η πορεια.ετσι εισαι και εσυ ηρεμη και η οικογενεια σου, πραγμα που ειναι σημαντικοτερο ολων.

υγ.ποσο μου τι δινει να βλεπω γλιψιματα προς τον αφεντικο!!!:evil::evil:

αυτό με τους γυμνοσάλιαγκες στη δουλειά είναι σύνηθες φαινόμενο, αλλά εμετικό παρόλα αυτά!

σχετικά με τα πεθερικά, μπορεί να σου ακουστεί κουφό, αλλά η προσευχή βοηθάει, να δυναμώσει η δική σου ψυχή πρώτα, να συγχωρέσει κ να αγαπήσει!

δεν διαγράφονται τα παλιά δυστυχώς, αλλά βρίσκεις λόγους -δρόμους να αγαπηθείς κ να αγαπήσεις!

η βάση είναι η σχέση μου με τον φέφο. εκεί είναι η αφετηρία, το κίνητρο κ το αποτέλεσμα!

χθες έριξα έναν σκυλοκαβγά! κ μετά όλα μέλι γάλα. μέσα στο πρόγραμμα όλα.

απλά με το πέρασμα του χρόνου, παύω να έχω ψεύτικες προσδοκίες κ κάπου συνειδητοποιώ ότι σε κάποια πράγματα ίσως τα κυβικά μου είναι μεγαλύτερα από τα δικά του, σε άλλα αντιστρόφως!

μπορεί κανείς να το ονομάσει κ συμβιβασμό.:cool:

Τελικά τον πήρα από την κούνια,τον κανακεψα άλλο λίγο και επιτέλους κοιμήθηκε

Δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί ενώ είναι νυσταγμένος,θέλει τόση ώρα για να κοιμηθεί.Δύο ώρες πάλευα να τον κοιμήσω!

τη μάνα του θέλει το παιδί! η σύσα για να κοιμηθεί θέλει μαζί! το έχεις σκεφτεί; να μείνεις δίπλα του ώσπου να κοιμηθεί κ να φύγεις μετά να κάνεις τις δουλειές σου; μποερί ο Φ να είναι εξίσου χαδιάρης με την Χ μου!

Θα τον ξυπνήσω κατά τις 5.30 να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά

Φέφη αν δεν κοιμόταν, στον παιδότοπο θα είχε γκρίνια και δεν θα περνούσε καλά ούτε αυτός ούτε εγώ.Γι άυτό επέμενα να κοιμηθεί.

εννοείται ότι πρέπει να κοιμηθεί το μεσημέρι, έτσι κ αλλιώς!

Και εννοείται ότι τον επιτηρώ στον παιδότοπο και μπαίνω κι εγώ μέσα.Είναι κάποια παιδιά πολύ επιθετικά,που σπρώχνουν και χτυπούν τα μικρότερα και αυτό το πάθαμε την τελευταία φορα που πήγαμε.Οι δε γονείς τους ατάραχοι!!!

το έχω δει το έργο!

Δεν ξέρω,μπορεί και να σας φαίνομαι και υπερβολική και κακιά μάνα,μπορεί όσες εργάζεστε να σας λείπουν τα παιδιά σας και να ανυπομονείτε να περάσετε χρόνο μαζί τους,αλλά εγώ δεν αντέχω να είμαι τόσες ώρες μόνη μου με το παιδί στο σπίτι,να μην μπορώ να βρω ησυχία πουθενά,να μην μπορώ να κάνω ούτε μισή δουλειά.Θέλω κάποια στιγμή ηρεμία!Να μην σέρνεται ο μικρός τα πόδια μου,να κάνω κάτι με την ησυχία μου.Για να μην πω ότι κάθε βράδυ,μα κάθε βράδυ 11-2 θα κάνω ενα σωρό δουλειές με το νυχτερινό ρεύμα,που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να τις κάνω άλλη ώρα,μόνη καθώς είμαι με τον μικρό.

Δεν κάνω τίποτα περισσότερο από πολλές άλλες μανάδες,που φροντίζουν και δυο και τρία παιδιά,αλλά προσωπικά δεν αντέχω!Δεν είναι στις προδιαγραφές μου να είμαι όλη μέρα στο σπίτι,χαρωπή νοικοκυρά και μάνα και να μην κάνω τίποτε άλλο.Δεν ήταν αυτό το μοναδικό μου όνειρο!Είμαι ωμή,αλλά αυτή είναι η δική μου αλήθεια!

Αυτό μου έχει διαλύσει το νευρικό σύστημα και όπως βλέπω τα πράγματα δεν θα φτιάξουν...Δουλειά γιοκ...Σε λίγο θα τρέχω στε ψυχιάτρους...

δεν θέλω να απελπίζεσαι! θα μεγαλώσει κ θα τον αναζητάς!

οχι αγαπη, σε κανενα χρονο πιστευω οτι μικρος θαναι πιο συνεργασιμος και θα μιλαει και θα μπορειτε να συννενοηθειτε και θαναι καλυτερα τα πραγματα.θα δεις...γιατι δεν σκεφτεσαι να τον γραψεις σενα δημοσιο παιδικο σταθμο απτου χρονου να φευγει μερικες ωρες, να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια , να ηρεμεις και εσυ λιγο???λεω εγω τωρα.....ουτε και εγω δεν θα το αντεχα αυτο, δεν ειναι στη φυση μου, αλλα ειναι ακομη πιο αβασταχτο να βλεπεις το παιδι σου στην ουσια 2-3 ωρες τη μερα. κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να καθιερωσεις με τον αντρα σου μια φορα την βδομαδα , εαν ειναι εφικτο, για κανα 2ωρο να κραταει τον μικρο και να πηγαινεις μια βολτιτσα, για περπατημα, εστω στο μπαλκονι, να ησυχαζεις....ελπιζω να περασετε καλα στον παιδοτοπο και να φτιαξει λιγο η ψυχολογια σου. σε φιλω

ακριβώς όπως τα λέει η αφροδιτούλα μας

Δεν θέλω να τον πάω από τόσο νωρίς στον παιδικό,αφού είμαι στο σπίτι.Βοήθεια χρειάζομαι,αλλά δεν την έχω!!:confused:

μπορείς να τον πηγαίνεις για 3 ώρες κ αυτό είναι μια μεγάλη βοήθεια!

Η μάνα μου είναι ακατάλληλη για το παιδί.Δεν ασχολήθηκε ποτέ με τα δικά της παιδιά,ούτε τις ώρες που ήταν στο σπίτι.Δεν έχει υπομονή,ούτε και τρόπο.Ο μικρός δεν την πάει ούτε με σφαίρες!

Χθες που της τον πήγα για λίγο,όχι για να τον αφήσω,αλλά για να την δούμε,ξέρεις τι έκανε;

Χτυπούσε το κεφαλάκι του στον τοίχο κι αυτή τον έκανε χάζι!Και μου είπε ότι όταν είναι μαζί,συνέχεια το κάνει,πράγμα που αγνοούσα τόσο καιρό.Οπότε καλά κάνω και αποφεύγω να της τον αφήσω.

Συνεχεια είναι αχ και βαχ!Οτι της κάνει ζημιές,οτι δεν τον μπορεί ούτε μισή ώρα!!Ελεος!

ούτε η σύσα γούσταρε την πεθερά μου κ είχα δει πράγματα που φόβιζαν το παιδί-εμένα να δεις!!!!!!!!! κ πράγματα στα οποία ήμουν αντίθετη π.χ. κάπνισμα μέσα στο σπίτι όσο κρατούσαν το παιδί. τα έλεγα τα ξαναέλεγα, τα έδειχνα, τα ξαναέδειχνα, κάπου έκανα κ εγώ πίσω, κάπου άρχισε να μπαίνει στο νόημα...θέλει να βάλεις κ εσύ νερό στο κρασί σου.

κανείς δεν θα τον προσέχει όπως εσύ, αλλά κ εσύ έχεις ανάγκες κ η παροιμία κ η πίτα ολόκληρη κ ο σκύλος χορτάτος ταιριάζει γάντι!

θέλει υποχωρήσεις!

κάθε πρωί που ερχόταν η πεθερά μου να την πάρει η σύσα κρυβόταν, έκλαιγε, ζητούσε τη μάνα μου κ άλλα παρόμοια! θέλει να του μιλάς, να του εξηγείς, υπομονή, να επιμένεις, τόσο στο παιδί, όσο κ στη μάνα σου κ σε κάποια πράγματα να κάνεις τα στραβά μάτια! απλά με τρόπο να λες αυτό που θέλεις να γίνει!

καταλαβαίνω απόλυτα τί περιγράφεις! κ τί ζεις!

καλησπερα!!εμεις σημερα φαγαμε μπριζολες τηγανιτες κ ρυζακι...και για επιδορπιο ραβανι με γευση πορτοκαλι!!!

καλώς όρισες!

ραβανί, νιαμ νιαμ! με πογωτό, που λέει κ το συσάκι μου!

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Εγω καλα, τρεχω με τη δουλεια, 2 δουλειες συγκεκριμενα..

μπράβο βρε θηρίο!

Κατα τα αλλα ησυχια, ταξη, ασφαλεια και κρυο! Τωρα που σας μιλαω εχουμε τα καλοριφερ αναμμενα..Ιουνη μηνα:?

Περιστερακι, και εγω στη θεση σου ετσι θα ενιωθα. Φαντασου καμμια φορα ακουω κοπελες που γεννησαν προσφατα και ειναι ολη μερα με το μωρο στο βυζι, δεν μπορουν να πανε πουθενα, και αρχιζουν και φρικαρουν..ποσο μαλιστα ενα μεγαλυτερο παιδακι! αφου δε μπορει να στο βλεπει καποιος προς το παρον υπομονη..μια αλλη λυση ειναι να ψαξεις για δουλεια και να κανεις και αιτηση σε δημοσιο σταθμο μηπως και φανεις τυχερη..αν οχι, αν εχεις δουλεια θα μπορεις να πληρωνεις μια κοπελα να στο βλεπει.

Φεφη, πολυ μ αρεσε το δωρο που εκανες της πεθερας σου!

είναι ένα ευχάριστο δωράκι για όλες τις γυναίκες!

Εβιρι, και εγω ετσι φτιαχνω τα ρεβυθια, μονο που αντι για καρυ βαζω κυμινο...

κάρυ, κύμινο; ούτε που το είχα σκεφτεί! μερσί!

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

καλώς την! είναι δύσκολο με 2 μικρά παιδιά σε τόσο κοντινή ηλικία! κ χωρίς βοήθεια!

τα βλέπεις περιστεράκι μου που σου τα έλεγα;

οδηγείς;

Είναι αρκετό να σκεφτείς άλλες γυναίκες που δίνουν τη μισή τους ζωή για να αποκτήσουν τεχνητά ένα και μόνο παιδί. Αμέσως, αμέσως αυτό σε κάνει να είσαι ευλογημένη που απέκτησες τόσο εύκολα και γρήγορα δύο παιδάκια. Να σου ζήσουν κιόλας.

Αυτό βέβαια δε συνεπάγεται ότι η ευλογία σημαίνει και ευκολία στο μεγάλωμά τους. Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι για μια γυναίκα να μην έχει κανένα χέρι βοηθείας και να έχει δύο παιδιά σε πολύ μικρή και κοντινή ηλικία.

Ίσως πρέπει να κουβεντιάσεις με τον άντρα σου, να μοιράσετε τις ευθύνες. Να δείξει ανοχή και κατανόηση σε ό,τι στραβό βλέπει (π.χ. νεύρα δικά σου).

Βρες καινούργιους τρόπους να ξεφεύγεις λίγο έξω από το σπίτι. Βόλτα με το καρότσι, πικνικ σε πάρκο ή οπουδήποτε, ακόμη και για παγωτό σε καφετέρια, μια βόλτα στην αμμουδιά να σκάψετε την άμμο (οποιαδήποτε εποχή του χρόνου), τέτοια απλά πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις ακόμη και μόνη σου με τα παιδιά, τις ώρες που ο σύζυγος δουλεύει. Ακόμη και το λεωφορείο να πάρεις από την αφετηρία του, να κάνεις τη διαδρομή ως το τέρμα του και να ξαναγυρίσεις πίσω, θα σου φανεί ότι κάπου πήγες. Ίσως αυτά να σε βοηθήσουν λίγο να αλλάξεις παραστάσεις.

Πάρε κουράγιο κοιτώντας τα παιδιά σου με τη σκέψη ότι μια μέρα θα σε κάνουν πολύ περήφανη. Έτσι θα αποζημιωθείς για όλες τις δυσκολίες που τραβάς σήμερα.

έτσι είναι!

λόλα λου, θα έβαζα μουσική πυκνά συχνά,

θα τα έπαιρνα βόλτα με το αυτοκίνητο ή κ το καρότσι!

θα είχα σλινγκ για το μικρούλι μου, ώστε να μην το παραμελώ, αλλά κ να έχω ελεύθερα τα χέρια μου, την κινησή μου!

κ το άλλο το παιδί το μεγαλύτερο από το χεράκι, αν δεν γουστάρει καρότσι, που το καταλαβαίνω.

προσπάθησε να του έχεις στο χέρι όσο είναι στο καρότσι κάποιο παιχνίδι ή ακόμα κ αντικείμενο που δεν είναι παιχνίδι, αλλά που του αρέσει να το περιεργάζεται. π.χ. η δική μου χαίρεται με το τίποτα, με χαρτί υγείας, με το ρολό, όταν τελειώνει, με πλαστελίνη, με αυτοκόλλητα, με πιατάκι για γλάστρα, με παζλ, με καπέλα, με σακκούλες, με εξαρτήματα κουζίνας, με τάπερ, με μπολ, με κουτάλες, με βιβλία, με ζωάκια, με τρακτέρ, αυτοκίνητα, με ό,τι βλέπεις ότι καταπιάνεται κ το θεωρείς αταίριαστο, αλλά τον ενθουσιάζει.

ας βάλουμε νερό στο κρασί μας στα "όχι αυτό, δεν είναι παιχνίδι!"

εγώ μάλλον το έχω παρακάνει με τα επιτρέπεται. εσύ βρες το επίπεδο που σου ταιριάζει!

Μέχρι την αυλή παω.φυλακη πολυτελείας.εδω που είμαι δεν μπορω να παω κάπου χωρίς αυτοκίνητο.το μωρο δεν κάθεται στο κάθισμα κλαίει ,ο μεγάλος δεν κάθεται στο καρότσι κ γενικα δεν κάθεται καθόλου.ειναι σ ηλικία που τρέχει ολη μέρα.το μωρο θέλει να περπατάει η να μπουσουλαει.ποιον να προσέχω πρώτο?

έχεις αυλή! μεγάλη υπόθεση! βάλτε κούνια, σπιτάκι, φτιάξτε μια σκηνή, μια τσουλήθρα!

μπορείτε να παίξετε με τα χώματα, κουβαδάκια κλπ,

να σπείρετε φυτά! θα ενθουσιαστεί ο μεγάλος σου!

μπορείτε να παίξετε μπουγέλο!!!!

να βάλεις μια φουσκωτή πισίνα, ακόμα κ δωρεάν από φαρμακείο υπάρχουν διαφημιστικά κ να παίζει!

θα μου πεις...αυτά θα βρουν να ασχοληθούν, εγώ τί κάνω!

εσύ τράβα κάμερα, φωτό, άκου μουσική όσο παίζουν, έχε κ ένα περιοδικό να ξεφυλλίζεις όσο προλαβαίνεις στο ενδιάμεσο!

μαγείρεψε με τον μεγάλο κ το μωρό στο σλινγκ!

ελπίζω να μη σου ακούγονται θεωρίες!

είναι δικά μου όνειρα, αν δεν χρειαζόταν να εργάζομαι, αν είχα μονοκατοικία, μεγάλη αυλή κ κυρίως 2 παιδιά μικρά!!!!!!!;)

27 μηνών ειναι και το μωρο 8 μηνών.

να σου ζήσουν!

Έχεις δίκιο.

Θα σε ανακουφίσει κατά τι μόλις ο μεγάλος μάθει να πηγαίνει μόνος του στην τουαλέτα. Αμέσως, θα αισθανθείς ότι βρήκες λίγη βοήθεια.

σωστή!

Επίσης, μόλις μάθει να τρώει μόνο του θα είναι κι άλλη βοήθεια.

αυτό το έχω στο νου μου με πρώτο βήμα να της κόψω της δικιάς μου το μπιμπερό!

δεύτερο βήμα αυτονομία σταδιακή στο φαγητό! κουτάλι, πιρούνι!

Πολύ ωραία ιδέα ήταν αυτή που είχε γράφει η Φέφη πριν από κάμποσα ποστς, που είχε στρώσει μια πικέ κουβερτούλα κάτω ή ένα τραπεζομάντηλο και έβαλε δύο πιατάκια με (δε θυμάμαι τι είχε βάλει μέσα, εσύ βάλε π.χ. όσπρια άβραστα) τα πλαστικά κουταλάκια να αδειάζουν από το ένα στο άλλο το φαγητό, για να μαθαίνει το παιδί πώς να πιάνει το κουτάλι και να στέκεται η τροφή που περιέχει.

2 μπολ χρωματιστά με χυλοπίτες κ 2 κουτάλια!

πρώτα της έδειξα πώς μόνο με το κουτάλι αδειάζουμε το ένα κ γεμίζουμε το άλλο !

χθες παίζαμε με τα παζλ ζώων! κ με τα παζλ με τα σχήματα. έχουν τα τζάμπο κ είναι πάμφθηνα! μαθαίνει πράγματα!

κ παίξαμε με την κούνια, όπου τραγουδούσαμε αρκετή ώρα!

μαρτυρικές ώρες για τη γειτονιά:rolleyes::tongue:

Ο μεγάλος τρώει μόνος του κανονικά.τωρα τελευταία ομως δεν τρώει σχεδόν τίποτα.το μωρο με πάλι με δυσκολεύει γιατι δεν θέλει α τρώει το φαΐ του αλλα του Απόλλωνα.δηλ.δεν θέλει λιωμενο φαΐ.του δίνω λίγα μακαρόνια να φαει η ψωμί κ ετσι τρώει κ λίγο λιωμενο.

είναι κ η ζέστη που δεν τα ωθεί στο φαγητό!

μια χαρά που δεν θέλει αλεσμένα! αυτό είναι βήμα μπροστά!

στα παιδιά αυτή την εποχή αρέσουν οι χυμοί, γιατί τα υγρά τα χρειάζονται με τόσο ιδρώτα κ τονώνονται!

εκτός από τα τελευταία βαλέντσια που υπάρχουν, μπορείς να προσθέσεις κ άλλα φρούτα κ να γίνει σαν σμούθις. φράουλες, ροδάκινα γιαρμάδες. βάλε κ λιγάκι δροσερό νεράκι κ έτοιμο το φρουτοποτό!!!!καλαμάκια πολλά κ γιούπι!

Σε ευχαριστω το λατρευω.φυσικα έγινε χαμός τελικά του δώσαμε 2 .Απολλωνας-Ιωάννης.κοριτσακι έχεις?

χαμός, ε; δεν μου είναι άγνωστη η εικόνα, αλλά θέλω να μην τα θυμάμαι!:cool:

Πραγματικά έτσι ακριβώς ήταν. Και τις δύο φορές έμοιαζε σαν να ήμουν νέα μαμά.

Κάτι άλλο που συνηθίζω να το λέω σαν αστείο, είναι ότι τα παιδιά μου έχουν γεννηθεί σε διαφορετικές δεκαετίες, σε διαφορετικό αιώνα και σε διαφορετική χιλιετηρίδα.

τέλειο!!!

χθες δεν είχα κουράγιο για πολλά πολλά!

έβαλα μόλις επέστρεψα σπίτι την σύσα για τουαλέτα, της έκανα χυμό, έπλυνα πιάτα, την έκανα ντουζάκι, γιατί είχε λιώσει από τη ζέστη.

όσο κάναμε κούνια κ τραγουδούσαμε έβλεπα κ τον αγώνα!

άλλαξα σεντόνια, γιατί ιδρωκοπάει το μικρό μου!

της έδωσα τσουρεκάκι, φρουτάκια, ετοίμασα τα φαγητά μας για σήμερα, φασολάκια για το παιδί από την πεθερά μου, φακούλες για μένα για σήμερα κ αύριο. κοτόπουλο για τον φέφο με ρυζάκι που περίσσεψε!

μπάνιο κ νάνι. έχω αρχίσει να βλέπω τα τούρκικα το βράδυ, εναλλάξ μια αντ1 μια μέγκα! αλλά ποτέ ολόκληρα, λόγω νύστας!

για σήμερα θα πω στη μαμά μου να κάνει κανά φαγητό!

Άγγελικούλα πώς τα πήγατε;

αφροδιτούλα, ελπίζω να είσαι καλύτερα!

περιστεράκι μου, θυμάσαι τί λέγαμε χθες στο φ.μπ.; διέγραψέ τα! θκατά! δεν ισχύουν! πάλι τα άλλαξε κ μετά με άκουσε στέρεο!!!!!έβαλα τελεία κ ησύχασα!:oops::(:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα. τι κανετε??εγω ειμαι καλυτερα απτο θεμα της πλατης μου. βαλαμε και θερμαντικη κρεμα και ενα εμπλαστρο το βραδυ.δεν κοιμηθηκα!!!μεκαιγε!!!οποτε κατα τις 6 δεν αντεχα αλλο και μου το αφαιρεσε ο αντρας μου. αλλα εκανε δουλεια.

μπράβο, χαίρομαι!

κατα ταλλα ειμαι λιγο προβληματισμενη με την συμπεριφορα του παιδιου μου-χθες κοιμηθηκε 1,5 ωρα το μεσημερι και παλι με νευρα ξυπνησε. δειχνει οτι δεν με θελει, οτι νευριαζει, παλι χθες μου χτυπησε το χερι(ποσο ηθελα ναχα εκεινη την ωρα ...καποιους που της τα μαθαινουν αυτα να τους χαστουκισω:evil::evil:) γιατι κατι της ειπα..:(:(:|:cry:δεν ξερω τι να κανω!!!το πρωι σημ ξυπνησε μια χαρα, αγκαλιτσες, φιλακια, μαμουλα μου, κλπ...

σημερα τρωμε ρεβιθαδα(ευχαριστω εβιρυ, καπως ετσι την εκανα).το απογευμα εχω ραντεβου για πεντικιουρ, ισως και μανικιουρ αν προλαβω, και λεω να φτιαξω και ενα αλμυρο κεικ. σας φιλωωω

θέλει πολλή υπομονή απ' τη μεριά σου, ψυχραιμία κ να της μιλάς, εξηγείς συνέχεια!

κ κυρίως μπροστά σε αυτούς που της μαθαίνουν τα αντίθετα!!!!!!!!!!;)

Καλημέρα!

Σήμερα θα κάνει τρελλή ζέστη λέμε!!!

Χθες πήγαμε για ψώνια και πήρα στην Λ. ρούχα τα οποία τα έκανε δώρο η γιαγιά. Πήραμε 2 σετακια πολύ ζουζουνιάρικα για κάθε μέρα και μετά πήγαμε και πήραμε παπούτσια, καθημερινά με φωτάκια όπως τα ήθελε και πεδιλάκι άσπρο για καλό!

με γειές! καλοφόρετα!

Στο μεταξύ με έκανε κομμάτια ρε κορίτσια.... Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί για να πάρουμε πυζαμούλες και έχει κάτι φοβερές στην βιτρίνα. Της λέει η μαμμά μου, κοίτα Λ. τι όμορφες, έχουν ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Οπότε παίρνει παραπονεμένο ύφος, σκύβει το κεφάλι και λεει "ναι, αλλά εγώ δεν έχω όυτε αδελφούλα ούτε αδελφούλη"!:(

ψυχούλα μου! της το εύχομαι με όλη μου την καρδιά να της κάνετε σύντομα ένα αδερφάκι!!!!!!!

Φυσικά μετά τα ψώνια ακολούθησε παιχνίδι και καρουζέλ!

έτσι μπράβο!

κ μπράβο στη γιαγιά!

Περιστεράκι μου το ότι δεν δουλεύεις δεν αποκλείει τον παιδικό...

Αποψή μου είναι πως θα μπορούσες να τον πηγαίνει λιγες ώρες την ημέρα.

Ετσι και ο μικρός θα ξεδίνει, και εσύ θα λειτουργείς άνετα και χαλαρά!

Ο παιδικός δεν είναι φυλακή... Τα παιδιά περνάνε πολύ καλά εκεί!

Εμείς έχουμε ανάψει τα υπαιθρια!:tongue::tongue:

τα ίδια ακριβώς έγραψα κ εγώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Η γιορτή είναι αύριο το απόγευμα οπότε δεν θα πάρω άδεια. Θα την κρατήσω για την Πέμπτη που πέρνουμε τους βαθμούς!

Χθες είχε παράσταση η κόρη μου με το φροντιστήριο των Αγγλικών. Έκανε την ξαδέρφη του Σέρλοκ Χόλμς η οποία εξιχνίασε κάποιο μυστήριο!

Πιο νωρίς ο σύλλογος γονέων του σχολείου τους έκανε αποχαιρετιστήριο πάρτυ σε ένα μπόουλινγ στο Κερατσίνι. Τους δώσανε αναμνηστικά βραχιολάκια ασημένια με το όνομα του σχολείου πάνω χαραγμένο πάνω και ένα άλμπουμ με τις φωτογραφίες όλων των παιδιών με αφιερώσεις που έγραψαν τα ίδια αλλά και οι δάσκαλοι τους!

Μόλις το διάβασα με πήραν τα ζουμιά!

Αυτό ήταν πρόγευση για το τι θα ακολουθήσει αύριο!!!

πΩ ΠΩ τί λες τώρα ??? Είναι δυνατόν να ΜΗΝ συγκινηθείς ? Συγκινούμαι εγώ που τα διαβάζω... περιμένουμε νέα σου/σας από την χθεσινή γιορτούλα - μάκια !

σε νιώθω αγγελικούλα! έχουμε κ εμείς γιορτούλα την Πέμπτη...δεν θα κάνει απολύτως τίποτα η σύσα, αλλά ήδη έχω μαζέψει κερκίδα για το σπλάχνο μου!

είμαι Ελληνίδα μάνα!

Εμείς γιορτούλα στις 24, την άλλη Κυριακή !!!!! Την αναμένουμε με χαρά και ανυπομονησία !

Συγνώμη βρε κορίτσια για το οφ-τόπικ αλλά ακούστε την υπογραφή μου : Είναι "Αγγλικό" το τραγούδι αλλά τόσο "Ελληνικό"...!

Ειλικρινά, με ταξιδεύει... Όταν το ακούω, χάνομαι... Και μου θυμίζει κυρίως τον γιο μου:roll: αλλά όχι μόνο!:cool:

Φιλιααααααά!

Θα το ακούσω το βράδυ Ζωπ μου από το σπίτι -ντεν έχω ηχεία εντώ καρδιά μου ! :confused:

εγω απο την παρασκευη εχω τη μεση μου πηγα να σηκωσω βαρος κ εμεινα...

Να το κοιτάξεις. Ότι έγραψε η Εβίρι στο θέμα είναι χρυσός ! :P

καλημερα ομορφιες μου τι κανετε??εγω δεν ειμαι πολυ καλα.ποναει πολυ η πλατη μου απο την αριστερη πλευρα. πονουσα και χθες αλλα σημερα παραγινε:(:(καπου εχω πιαστει απο την αριστερη πλευρα και σημ ειναι πολυ εντονος ο πονος, σε σημειο που καποια στιγμη εβηξα και βογγιξα απτον πονο στο στηθος μου!!!να δω πως θα βγαλω μερα σημερα στη δουλεια. πηρα και δυο παυσιπονα πριν φυγω απτο σπιτι. καταλλα δεν ειμαι σε καθολου καλη διαθεση. η κορη μου χθες ηταν μεσα στα νευρα και στα κλαματα, δεν ηθελε να κανει μπανιο, με χτυπουσε,πολυ αλλωκωτη συμπεριφορα-με προβληματησε και με στεναχωρησε να σας πω την αληθεια:|:neutral:.συμβαλει αρνητικα και το γεγονος οτι εκοψε και τον πρωινο υπνο, οποτε ξυπναει 7,30 το πρωι και ξανακοιμαται το βραδυ.ετσι κατα τις 7 ειναι χαλια και δεν ξερει τι της φταιει. πολυ μεγαλο προβλημα αυτο!!!δεν μπορουν και οι παππουδες να την κοιμησουν το μεσημερι και ειναι ολη μερα στο ποδι. ασε που δεν μπορουμε να παμε και πουθενα τωρα που μεγαλωσε η μερα γιατι μολις μπει στο καροτσι κοιμαται.

Καταρχήν συμπεθερούλα μου ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ με τον πόνο στην πλάτη. Α επιμείνει, παρά τα έμπλαστρα και τις εντριβούλες, να το κοιτάξεις πιο σχολαστικά !

Τώρα για το παιδί, ίσως να περνάει κάποια φάση. Προφανώς, ο εκνευρισμός της να οφείλεται στην αϋπνία (λογικό), οπότε κάνε τα στραβά μάτια... θέλει περίσσια υπομονή και να μου πεις "Πού να την βρω ?" που γίνεσαι χώμα όλη μέρα πέρα-δώθε... στην ανάγκη, παράτησε για λίγο όλα τα υπόλοιπα και κοίτα το προφιτερόλ σου... μάλλον σε έχει ανάγκη και να θέλει να σου τραβήξει την προσοχή με αυτό τον τρόπο... όλα παίζουν !

Τόνισε στα πεθερικά ότι είναι καλό έστω και να ξαπλώνει λίγο για να ηρεμεί και να μπορεί να βγάζει το απόγευμα ήρεμα... είναι κρίμα να ταλαιπωρείται, τόσο εκείνη , όσο κι εσύ μαζί της... και χάνεις και ωραίες στιγμές γμτ !

καλησπερα!!εμεις σημερα φαγαμε μπριζολες τηγανιτες κ ρυζακι...και για επιδορπιο ραβανι με γευση πορτοκαλι!!!

Μμμμμμμ σούπερ ακούγεται ! Καλώς όρισες !

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

Μέχρι την αυλή παω.φυλακη πολυτελείας.εδω που είμαι δεν μπορω να παω κάπου χωρίς αυτοκίνητο.το μωρο δεν κάθεται στο κάθισμα κλαίει ,ο μεγάλος δεν κάθεται στο καρότσι κ γενικα δεν κάθεται καθόλου.ειναι σ ηλικία που τρέχει ολη μέρα.το μωρο θέλει να περπατάει η να μπουσουλαει.ποιον να προσέχω πρώτο?
27 μηνών ειναι και το μωρο 8 μηνών.

lolalu (ωραίο νικ σαν το τρα-λα-λα μου ακούγεται :rolleyes:),

Εδώ ήρθε ο άνθρωπός σου !

Κάντυ speaking (Κατά κόσμον ... Μεταξία) έχω κι εγώ 2 με 18,5 μήνες διαφορά (αγόρι-κορίτσι)... όλα μα όλα όσα γράφεις είναι σαν να τα έγραψα εγώ... σε νοιώθω όσο δεν φαντάζεσαι... ΈΝΑ θα σου πω : (όχι μάλλον δυο...) το πρώτο είναι πως πρέπει να εκμεταλλευτείς την αυλή σας για παιχνίδι, μπουγέλο, μια πλαστική πισίνα ή μικρή τραμπάλα κλπκλπ . Ξέρω : είναι πολύ δύσκολο, έως και ακατόρθωτο, να βγεις έξω και με τα δυο μόνη σου (μόνο εάν έχεις το μωρό στο σλινγκ θα μπορύσες να πας κάπου) όχι μόνο σε αυτή την ηλικία αλλά και πιο μετά (το ξέρω σου έκανα την καρδιά περιβόλι) που θα τρέχουν και τα δυο :confused: ΑΛΛΑ, ναι ναι υπάρχει πάντα ένα "αλλά" ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ (ακόμη και την ώρα που θες να πηδηχτείς από το παράθυρο και είναι τα νεύρα σου κρόσσια) ότι αυτά τα 2 παιδάκια είναι ευλογημένα επειδή μεγαλώνουν μαζί, σαν δίδυμα περίπου.... σε ένα χρόνο δεν θα φαίνεται σχεδόν η διαφορά τους !

Στο γράφω εκ πείρας !

Προσπάθησε όσο γίνεται να αυτονομηθεί ο μεγάλος σου, χωρίς να γίνεσαι παράλογη στις απαιτήσεις σου -παιδί είναι κι αυτό !- και σε λίγο καιρό που θα αρχίσει να φεύγει και ο μικρός να δεις θα απασχολεί πολλές φορές ο ένας τον άλλο !

Λίγη βοήθεια δεν βλάπτει ποτέ : μια φίλη έστω που θα μπορύσε να έρθει για καφέ να πεις κάτι να ξεδώσεις, είναι μεγάλο πράγμα ! ή αν υπάρχει κάποιος άνθρωπος εμπιστοσύνης να κρατήσει λίγο το μωρό 2-3 ώρες το πολύ για να πας π.χ. βόλτα με τον μεγάλο έστω και σε παιδότοπο ή στις κούνιες να αισθανθεί πως σε έχει για λίγο κατ' αποκλειστικότητα !

Κάνε υπομονή - θα μεγαλώνουν μαζί και μετά ΞΕΧΝΑΣ ότι δύσκολο έχεις περάσει !

....

καλημερα, καλημερα. τι κανετε??εγω ειμαι καλυτερα απτο θεμα της πλατης μου. ....

. κατα ταλλα ειμαι λιγο προβληματισμενη με την συμπεριφορα του παιδιου μου-χθες κοιμηθηκε 1,5 ωρα το μεσημερι και παλι με νευρα ξυπνησε. δειχνει οτι δεν με θελει, οτι νευριαζει, παλι χθες μου χτυπησε το χερι(ποσο ηθελα ναχα εκεινη την ωρα ...καποιους που της τα μαθαινουν αυτα να τους χαστουκισω:evil::evil:) γιατι κατι της ειπα..:(:(:|:cry:δεν ξερω τι να κανω!!!το πρωι σημ ξυπνησε μια χαρα, αγκαλιτσες, φιλακια, μαμουλα μου, κλπ...

σημερα τρωμε ρεβιθαδα(ευχαριστω εβιρυ, καπως ετσι την εκανα).το απογευμα εχω ραντεβου για πεντικιουρ, ισως και μανικιουρ αν προλαβω, και λεω να φτιαξω και ενα αλμυρο κεικ. σας φιλωωω

Συμπεθερούλα μου γλυκιά,

Μη νομίζεις : μπορεί και να μην της τα μαθαίνουν αυτά αυτοί που φαντάζεσαι... πολλές φορές τα μικρά μας κάνουν πράγματα άσχημα χωρίς να τους τα έχει δείξει κάποιος, αλλά το κάνουν θέλοντας να δοκιμάσουν τα όριά μας... μπλα-μπλα-μπλα αυτό θέλει εκ μέρους σου ! Πολύ μπλα-μπλα !

Καλημέρα!

....

Στο μεταξύ με έκανε κομμάτια ρε κορίτσια.... Μπαίνουμε σε ένα μαγαζί για να πάρουμε πυζαμούλες και έχει κάτι φοβερές στην βιτρίνα. Της λέει η μαμμά μου, κοίτα Λ. τι όμορφες, έχουν ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Οπότε παίρνει παραπονεμένο ύφος, σκύβει το κεφάλι και λεει "ναι, αλλά εγώ δεν έχω όυτε αδελφούλα ούτε αδελφούλη"!:(

.............

Ε και τί καθεστε ???? Από απόψε κιόλας πιάστε δουλειά !!!!! Να αναστενάξουν οι σουμιέδες λέμε !!!! :rolleyes:

ΕλενΑγγλία,

Τέτοια εποχή και καλοριφέρ... τί λες τώρα ? Σας έργο επιστημονικής φαντασίας μου ακούγεται ! Ελλάς και πάλι Ελλάς !!!

Περιστέρω μου,

Στο έγραψα και προχθές.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αυτό το κομμάτι (το ηλικιακό 1,5-3) είναι και το πιο ζόρικο. Θέλουν να μάθουν τον κόσμο, να ανακαλύψουν τα πάντα, μπαίνουν τα όρια, αναπτύσσεται και ο λόγος τους και άλλα πολλά...

είναι φυσικό κι επόμενο να μην μπορείς να σταυρώσεις δουλειά με το Περιστερόπουλο στα πόδια σου. Κάνε ένα άλλο πρόγραμμα, βραδυνό, σαν αυτό που έχεις για τις δουλειές και τα στραβά μάτια. Στην τελική, φέρε μια γυναίκα μια φορά στις 15 να σου κάνει τα χοντρά.

Κι αφού δεν εμπιστεύεσαι την μαμά σου να κρατάει έστω και λίγο τον μικρό, σκέψου και την εναλλακτική ενός Δημόσιου Σταθμού (για πιο οικονομικά) μέχρι το μεσημέρι ή έστω ένα Καλλιτεχνικό Εργαστήρι να τον πηγαίνεις κάποιες ώρες την εβδομάδα. Όχι σερί. 2-3 ώρες για 2, το πολύ 3 ημέρες θα του έκαναν πολύ καλό.

Μαθαίνουν πραγματάκια, μπαίνουν σε ομάδα κλπκλπ

ΔΕΝ είσαι ούτε κακή μάνα, ούτε ωμή ούτε τπτ από όλα αυτά ! Φρικαρισμένη είσαι και είναι λογικό... εμένα μου πήρε πολύ καιρό μέχρι να συνειδητοποιήσω αυτό που έγραψε η Κουκουβάγια της παρέας μας ότι δλδ

παιδί=παιδεμός !!!! ;)

Είμαι σίγουρη ότι όλες μας, στο μακρινό μέλλον, σε ένα μαγειροκαφέ ηλικιωμένων, που θα τρώμε μόνο σούπες.... θα αναπολούμε αυτές τις ηλικίες και τις χαριτωμενιές των παιδιών μας (κοινώς, τότε που θα μας έχουν θεσμένες μετά συγχωρήσεως ) χαχα χαχα !

Καλημέρα καλημέρα !

Πάλι τρέχω μόνη μου και βγαίνω τελευταία !!!:tongue:

Από υγεία, ευτυχώς, καλά !

Από φαϊ: έχομεν και λέμε Δευτέρα-Τρίτη έπαιξε σπανακόρυζο και σήμερα πήρα χόρτα έτοιμα βρασμένα (χο χο χο) και θα ψήσω φαγκρί στην λαδόκολλα μετά ξεκοκκάλισμα-καλό καθάρισμα- με λαδάκι λεμονάκι ρίγανη και λίγη πουστάρδα (:tongue::tongue::tongue::tongue:) θα γίνει σούπερ !

Εχθές πάλι ζήσαμε το δράμα μας με τον μεγάλο... δεν ήθελε με την καμία όμως να μπει στο μάθημα.... αμ δε ! Μπήκε και είπε και τον Δήμο τον λεβέντη ! Μόνο εμένα μου βγάζει την ψυχή. Με την δασκάλα του μέλι-γάλα ! Αλλά ευτυχώς δεν χαμπαριάζει ο αυτής μου ... :cool: Αναγνωρίζω από μέσα μου ότι έχει κουραστεί όλο τον χειμώνα πέρα-δώθε αλλά λίιιιγο έμεινε, ένας μήνας και κάτι ψιλά..... μετά θα ξεκουραστεί κι εκείνος κι εγώ και όλοι μας για κάνα δίμηνο... του εξήγησα για τρις χιλιοστή φορά ότι αν δεν μάθει να συνεργάζεται μαζί μας σε αυτό το κομμάτι.... κανένα χατήρι δεν θα ξαναγίνει και πως τον παππού θα τον ξαναδεί με το μακαρόνι....

το να πηγαίνει στο μάθημα είναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ, τέλος !

Δεν σας γράφω αν είμαι κουρασμένη...Φυσικά και είμαι ξεκούραστη, έχω κάνει τα μποτέ μου (χέρια ποδια μαλλιά κλπκλπ) το ψολάριούμ μου , την λιπογλυπτική και την μεσοθεραπεία μου (αυτά πάνε πακέτο) και

είμαι έτοιμη να ξεχυθώ στις παραλίες !!!!!!!

ΜΟΝΟ μην τύχει και βρεθώ στο διάβα σας και αδειάσει η θάλασσα από νερό !

Είμαι η Μεταξία και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και δεν θέλω "ου" !!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοπελιές! Σας διαβάζω αν και δε γραφω γιατι οπως σας εχω ξαναπει μαγειρευει άλλος;)

Σας γραφω με αφορμή τα ποστς των peristeraki, lolalou κλπ για το κλεισιμο με τα παιδια και πάντα με βαση την προσωπικη μου ιστορια. Όταν έχεις συνηθισει να δουλευεις το να κλειστεις ξαφνικά με το παιδι στο σπιτι και να περιστρεφεται η καθημερινοτητα σου γυρω απο πάνες, γάλατα κλπ ειναι τουλάχιστον σοκ. Το να το νοιωθουμε δε μας κάνει χειροτερες μανουλες. Μας κάνει φυσιολογικους ανθρωπους με πληθος συναισθημάτων. Δεν σημαινει οτι δεν αγαπαμε το παιδι μας - να μη σας πω οτι νομιζω πως μπορει να ειμαστε και "καλυτερες" από αυτες που όλα τα παρουσιάζουν εξαιρετικά ροδινα με την εννοια οτι ισως ειμαστε πιο ισορροπημένες αναγνωριζοντας τα υπερ και τα κατά. Βεβαια - για να μην παρεξηγηθώ-κανεις κατά τη γνωμη μου δεν μπορει να χαρακτηρισει κάποια μητερα καλή ή κακή. Η μητέρα που αντλει ευχαριστηση από την καθημερινοτητα της (γενικά) ειναι και καλή μητέρα γιατι έχει στιγμές αποσυμπιεσης.

Επειδη εγω ζω σε μια ιδιομορφη κατάσταση, ζω με την κορη μου και τους γονεις μου, δηλαδη με ενα νηπιο και δυο ηλικιωμένους, προσπαθω να ικανοποιησω τις επιθυμίες διαφορετικών ηλικιών. Η μικρη θέλει τις βολτες της αλλά οι δικοι μου δεν μπορουν να την πανε μέχρι την παιδική χαρά. Την πηγαινω εγω το απόγευμα. Βεβαια κάθε μέρα διαπραγματευομαι με τη μαμά μου την ώρα που θα την παω γιατι η γιαγια μας δεν πολυπροσαρμόζεται στα δεδομένα της σημερινής εποχης και θελει να κάνουμε άλλα. Και για το πιο απλο θεμα πρεπει να γινει συμβουλιο και να περάσει από εγκριση. Αποφάσισα να την στειλω φετος παιδικο σταθμο γιατι αλλιως δεν θα έχει καθολου κοινωνική ζωη. Λογω όλων των παραπανω έχω αφησει εγω την προσωπικη κοινωνική μου πλευρά καθως δεν μπορω να παω μόνη μου ουτε για ένα καφεδακι αφου οι μεγαλοι ψιλοτσινάνε σε αυτο το ενδεχομενο. Δυστυχως δεν μπορουμε να τα έχουμε ολα στη ζωη και δεν αφηνω κάτι τετοιο να με επηρρεάσει υπερβολικά όσο κι αν δεν ειναι οτι πιο ευκολο. Προσπαθω καποια πραγματα να τα βλεπω πιο χαλαρά για το καλό της μικρης μου άρα και το δικό μου.

Περιστεράκι, Αφροδιτη μηπως η γκρινια και τα νευρα των μικρων σας ειναι λογω δοντιών και ζεστης; Η δικη μου αντιδρά έτσι και στις δυο περιπτωσεις.

Σορρυ για το τεράστιο ποστ και για την "εισβολη" μου στο καφε. Φιλια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Σας γράφω στα γρήγορα.ειμαι στη βεράντα με τα παιδια.εχει ωραίο αεράκι.

Σας ευχαριστω όλες σας για το χρόνο και τις συμβουλες σας.

Όντως είμαι τυχερή που εχω αυλή.το σπιτι ειναι όμορφο και μονοκατοικία μονο που είμαι μακρυά απο την πόλη.γυρω γυρω κανένας.οδηγω αλλα με το μωρο αυτη τη στιγμή δ γίνετε κλαίει κ μου ειναι αδύνατον να οδηγησω.(μια φορά είχα παει σε μια φίλη,στο γυρισμο εκλεγε τόσο που ξεκίνησα με σβηστα φώτα,σταματημους ,κορναρισματα,θηλασμος στο πουθενά,σκοτάδι.ασε φρίκη!) δεν το επιχειρω ακόμα.

Φίλες δεν εχω κοντά.τις βλέπω σπάνια.μονη μου συντροφιά το Ίντερνετ αν κ δεν προλαβαίνω.

Εχω μαρσιπο αλλα ειναι 10 κιλά κ κάτι το μωρο,ποσά να κανω κ πόσο να αντεξω.πισινα εχω αλλα δεν τη γεμίζουμε φουσκωτη επίσης εχω τη γεμισα έπαιξε πέρσι αλλα έχει διαδικασία όπως κ η πισινα.φυλλα καθάρισμα κτλ.οποτε...δύσκολο.

Μπουγελωμα παίξαμε χθες...αλλα δεν θα ξαναγίνει...έχουμε κατοικιδιο ένα φίδι...το είδα χθες στο 1,5 μετρο απόσταση απο το μωρο.τρελαθηκα...πείτε μου

Πως να παίξω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ακούσω το βράδυ Ζωπ μου από το σπίτι -ντεν έχω ηχεία εντώ καρδιά μου ! :confused:

κ εσύ χωρίς ηχεία; πάμε πακέτο!

lolalu (ωραίο νικ σαν το τρα-λα-λα μου ακούγεται :rolleyes:),

εμένα μου θύμισε το λόλα λαντ! τσάρλυ κ λόλα!;)

Εδώ ήρθε ο άνθρωπός σου !

Κάντυ speaking (Κατά κόσμον ... Μεταξία) έχω κι εγώ 2 με 18,5 μήνες διαφορά (αγόρι-κορίτσι)... όλα μα όλα όσα γράφεις είναι σαν να τα έγραψα εγώ... σε νοιώθω όσο δεν φαντάζεσαι... ΈΝΑ θα σου πω : (όχι μάλλον δυο...) το πρώτο είναι πως πρέπει να εκμεταλλευτείς την αυλή σας για παιχνίδι, μπουγέλο, μια πλαστική πισίνα ή μικρή τραμπάλα κλπκλπ . Ξέρω : είναι πολύ δύσκολο, έως και ακατόρθωτο, να βγεις έξω και με τα δυο μόνη σου (μόνο εάν έχεις το μωρό στο σλινγκ θα μπορύσες να πας κάπου) όχι μόνο σε αυτή την ηλικία αλλά και πιο μετά (το ξέρω σου έκανα την καρδιά περιβόλι) που θα τρέχουν και τα δυο :confused: ΑΛΛΑ, ναι ναι υπάρχει πάντα ένα "αλλά" ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ (ακόμη και την ώρα που θες να πηδηχτείς από το παράθυρο και είναι τα νεύρα σου κρόσσια) ότι αυτά τα 2 παιδάκια είναι ευλογημένα επειδή μεγαλώνουν μαζί, σαν δίδυμα περίπου.... σε ένα χρόνο δεν θα φαίνεται σχεδόν η διαφορά τους !

Στο γράφω εκ πείρας !

Προσπάθησε όσο γίνεται να αυτονομηθεί ο μεγάλος σου, χωρίς να γίνεσαι παράλογη στις απαιτήσεις σου -παιδί είναι κι αυτό !- και σε λίγο καιρό που θα αρχίσει να φεύγει και ο μικρός να δεις θα απασχολεί πολλές φορές ο ένας τον άλλο !

Λίγη βοήθεια δεν βλάπτει ποτέ : μια φίλη έστω που θα μπορύσε να έρθει για καφέ να πεις κάτι να ξεδώσεις, είναι μεγάλο πράγμα ! ή αν υπάρχει κάποιος άνθρωπος εμπιστοσύνης να κρατήσει λίγο το μωρό 2-3 ώρες το πολύ για να πας π.χ. βόλτα με τον μεγάλο έστω και σε παιδότοπο ή στις κούνιες να αισθανθεί πως σε έχει για λίγο κατ' αποκλειστικότητα !

Κάνε υπομονή - θα μεγαλώνουν μαζί και μετά ΞΕΧΝΑΣ ότι δύσκολο έχεις περάσει !

Συμπεθερούλα μου γλυκιά,

Μη νομίζεις : μπορεί και να μην της τα μαθαίνουν αυτά αυτοί που φαντάζεσαι... πολλές φορές τα μικρά μας κάνουν πράγματα άσχημα χωρίς να τους τα έχει δείξει κάποιος, αλλά το κάνουν θέλοντας να δοκιμάσουν τα όριά μας... μπλα-μπλα-μπλα αυτό θέλει εκ μέρους σου ! Πολύ μπλα-μπλα !

Ε και τί καθεστε ???? Από απόψε κιόλας πιάστε δουλειά !!!!! Να αναστενάξουν οι σουμιέδες λέμε !!!! :rolleyes:

:lol::mrgreen:

Περιστέρω μου,

Στο έγραψα και προχθές.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αυτό το κομμάτι (το ηλικιακό 1,5-3) είναι και το πιο ζόρικο. Θέλουν να μάθουν τον κόσμο, να ανακαλύψουν τα πάντα, μπαίνουν τα όρια, αναπτύσσεται και ο λόγος τους και άλλα πολλά...

είναι φυσικό κι επόμενο να μην μπορείς να σταυρώσεις δουλειά με το Περιστερόπουλο στα πόδια σου. Κάνε ένα άλλο πρόγραμμα, βραδυνό, σαν αυτό που έχεις για τις δουλειές και τα στραβά μάτια. Στην τελική, φέρε μια γυναίκα μια φορά στις 15 να σου κάνει τα χοντρά.

Κι αφού δεν εμπιστεύεσαι την μαμά σου να κρατάει έστω και λίγο τον μικρό, σκέψου και την εναλλακτική ενός Δημόσιου Σταθμού (για πιο οικονομικά) μέχρι το μεσημέρι ή έστω ένα Καλλιτεχνικό Εργαστήρι να τον πηγαίνεις κάποιες ώρες την εβδομάδα. Όχι σερί. 2-3 ώρες για 2, το πολύ 3 ημέρες θα του έκαναν πολύ καλό.

Μαθαίνουν πραγματάκια, μπαίνουν σε ομάδα κλπκλπ

ΔΕΝ είσαι ούτε κακή μάνα, ούτε ωμή ούτε τπτ από όλα αυτά ! Φρικαρισμένη είσαι και είναι λογικό... εμένα μου πήρε πολύ καιρό μέχρι να συνειδητοποιήσω αυτό που έγραψε η Κουκουβάγια της παρέας μας ότι δλδ

παιδί=παιδεμός !!!! ;)

Είμαι σίγουρη ότι όλες μας, στο μακρινό μέλλον, σε ένα μαγειροκαφέ ηλικιωμένων, που θα τρώμε μόνο σούπες.... θα αναπολούμε αυτές τις ηλικίες και τις χαριτωμενιές των παιδιών μας (κοινώς, τότε που θα μας έχουν θεσμένες μετά συγχωρήσεως ) χαχα χαχα !

Καλημέρα καλημέρα !

Πάλι τρέχω μόνη μου και βγαίνω τελευταία !!!:tongue:

Από υγεία, ευτυχώς, καλά !

Από φαϊ: έχομεν και λέμε Δευτέρα-Τρίτη έπαιξε σπανακόρυζο και σήμερα πήρα χόρτα έτοιμα βρασμένα (χο χο χο) και θα ψήσω φαγκρί στην λαδόκολλα μετά ξεκοκκάλισμα-καλό καθάρισμα- με λαδάκι λεμονάκι ρίγανη και λίγη πουστάρδα (:tongue::tongue::tongue::tongue:) θα γίνει σούπερ !

Εχθές πάλι ζήσαμε το δράμα μας με τον μεγάλο... δεν ήθελε με την καμία όμως να μπει στο μάθημα.... αμ δε ! Μπήκε και είπε και τον Δήμο τον λεβέντη ! Μόνο εμένα μου βγάζει την ψυχή. Με την δασκάλα του μέλι-γάλα ! Αλλά ευτυχώς δεν χαμπαριάζει ο αυτής μου ... :cool: Αναγνωρίζω από μέσα μου ότι έχει κουραστεί όλο τον χειμώνα πέρα-δώθε αλλά λίιιιγο έμεινε, ένας μήνας και κάτι ψιλά..... μετά θα ξεκουραστεί κι εκείνος κι εγώ και όλοι μας για κάνα δίμηνο... του εξήγησα για τρις χιλιοστή φορά ότι αν δεν μάθει να συνεργάζεται μαζί μας σε αυτό το κομμάτι.... κανένα χατήρι δεν θα ξαναγίνει και πως τον παππού θα τον ξαναδεί με το μακαρόνι....

το να πηγαίνει στο μάθημα είναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ, τέλος !

Δεν σας γράφω αν είμαι κουρασμένη...Φυσικά και είμαι ξεκούραστη, έχω κάνει τα μποτέ μου (χέρια ποδια μαλλιά κλπκλπ) το ψολάριούμ μου , την λιπογλυπτική και την μεσοθεραπεία μου (αυτά πάνε πακέτο) και

είμαι έτοιμη να ξεχυθώ στις παραλίες !!!!!!!

ΜΟΝΟ μην τύχει και βρεθώ στο διάβα σας και αδειάσει η θάλασσα από νερό !

Είμαι η Μεταξία και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και δεν θέλω "ου" !!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

όη όη! που λέει κ το φεφόπαιδο!!!!;)

μα σε όλα όσα έγραψες είσαι θεά!:)

Καλημέρα κοπελιές! Σας διαβάζω αν και δε γραφω γιατι οπως σας εχω ξαναπει μαγειρευει άλλος;)

Σας γραφω με αφορμή τα ποστς των peristeraki, lolalou κλπ για το κλεισιμο με τα παιδια και πάντα με βαση την προσωπικη μου ιστορια. Όταν έχεις συνηθισει να δουλευεις το να κλειστεις ξαφνικά με το παιδι στο σπιτι και να περιστρεφεται η καθημερινοτητα σου γυρω απο πάνες, γάλατα κλπ ειναι τουλάχιστον σοκ. Το να το νοιωθουμε δε μας κάνει χειροτερες μανουλες. Μας κάνει φυσιολογικους ανθρωπους με πληθος συναισθημάτων. Δεν σημαινει οτι δεν αγαπαμε το παιδι μας - να μη σας πω οτι νομιζω πως μπορει να ειμαστε και "καλυτερες" από αυτες που όλα τα παρουσιάζουν εξαιρετικά ροδινα με την εννοια οτι ισως ειμαστε πιο ισορροπημένες αναγνωριζοντας τα υπερ και τα κατά. Βεβαια - για να μην παρεξηγηθώ-κανεις κατά τη γνωμη μου δεν μπορει να χαρακτηρισει κάποια μητερα καλή ή κακή. Η μητέρα που αντλει ευχαριστηση από την καθημερινοτητα της (γενικά) ειναι και καλή μητέρα γιατι έχει στιγμές αποσυμπιεσης.

Επειδη εγω ζω σε μια ιδιομορφη κατάσταση, ζω με την κορη μου και τους γονεις μου, δηλαδη με ενα νηπιο και δυο ηλικιωμένους, προσπαθω να ικανοποιησω τις επιθυμίες διαφορετικών ηλικιών. Η μικρη θέλει τις βολτες της αλλά οι δικοι μου δεν μπορουν να την πανε μέχρι την παιδική χαρά. Την πηγαινω εγω το απόγευμα. Βεβαια κάθε μέρα διαπραγματευομαι με τη μαμά μου την ώρα που θα την παω γιατι η γιαγια μας δεν πολυπροσαρμόζεται στα δεδομένα της σημερινής εποχης και θελει να κάνουμε άλλα. Και για το πιο απλο θεμα πρεπει να γινει συμβουλιο και να περάσει από εγκριση. Αποφάσισα να την στειλω φετος παιδικο σταθμο γιατι αλλιως δεν θα έχει καθολου κοινωνική ζωη. Λογω όλων των παραπανω έχω αφησει εγω την προσωπικη κοινωνική μου πλευρά καθως δεν μπορω να παω μόνη μου ουτε για ένα καφεδακι αφου οι μεγαλοι ψιλοτσινάνε σε αυτο το ενδεχομενο. Δυστυχως δεν μπορουμε να τα έχουμε ολα στη ζωη και δεν αφηνω κάτι τετοιο να με επηρρεάσει υπερβολικά όσο κι αν δεν ειναι οτι πιο ευκολο. Προσπαθω καποια πραγματα να τα βλεπω πιο χαλαρά για το καλό της μικρης μου άρα και το δικό μου.

Περιστεράκι, Αφροδιτη μηπως η γκρινια και τα νευρα των μικρων σας ειναι λογω δοντιών και ζεστης; Η δικη μου αντιδρά έτσι και στις δυο περιπτωσεις.

Σορρυ για το τεράστιο ποστ και για την "εισβολη" μου στο καφε. Φιλια σε όλες.

φιλιά κ σε σένα κ πολλά μπράβο!!!!εμένα με συγκίνησες με την υπομονή σου!

Γεια σας κορίτσια,

Σας γράφω στα γρήγορα.ειμαι στη βεράντα με τα παιδια.εχει ωραίο αεράκι.

Σας ευχαριστω όλες σας για το χρόνο και τις συμβουλες σας.

Όντως είμαι τυχερή που εχω αυλή.το σπιτι ειναι όμορφο και μονοκατοικία μονο που είμαι μακρυά απο την πόλη.

το καταλάβαμε ότι ζεις στις ερημιές!

γυρω γυρω κανένας.οδηγω αλλα με το μωρο αυτη τη στιγμή δ γίνετε κλαίει κ μου ειναι αδύνατον να οδηγησω.(μια φορά είχα παει σε μια φίλη,στο γυρισμο εκλεγε τόσο που ξεκίνησα με σβηστα φώτα,σταματημους ,κορναρισματα,θηλασμος στο πουθενά,σκοτάδι.ασε φρίκη!) δεν το επιχειρω ακόμα.

δεν επιστρέφουμε με σκοτάδια!!!!!!

η φίλη σου γιατί δεν έρχεται να σε δει;

συγκοινωνία υπάρχει;

Φίλες δεν εχω κοντά.τις βλέπω σπάνια.μονη μου συντροφιά το Ίντερνετ αν κ δεν προλαβαίνω.

σκάηπ;

Εχω μαρσιπο αλλα ειναι 10 κιλά κ κάτι το μωρο,ποσά να κανω κ πόσο να αντεξω.

σλιγκ να πάρεις. έχει τεράστια διαφορά!

πισινα εχω αλλα δεν τη γεμίζουμε

να έρθουμε εμείς να σου την γεμίσουμε κ να πλατσουρίσουμε μετά τέκνων!

φουσκωτη επίσης εχω τη γεμισα έπαιξε πέρσι αλλα έχει διαδικασία όπως κ η πισινα.φυλλα καθάρισμα κτλ.οποτε...δύσκολο.

ας κάνει κάτι κ ο σύζυγος!

Μπουγελωμα παίξαμε χθες...αλλα δεν θα ξαναγίνει...έχουμε κατοικιδιο ένα φίδι...το είδα χθες στο 1,5 μετρο απόσταση απο το μωρο.τρελαθηκα...πείτε μου

Πως να παίξω κάτω?

:shock::shock::shock::shock:

σέστηκα λέμε!

απαιτείς χθες από το σύζυγο να στείλει από μαγαζί με φάρμακα να ψεκάσει αυτό το φάρμακο για τα φίδια να τσοφήσει!!!!!

εσείς πάτε μια βόλτα βρε αδερφέ, σε μια γιαγιά για λίγες μέρες! αδέρφια έχεις;

βεράντα κ πάλι βεράντα!

βάλε δυνατά μουσική! εσύ δεν ενοχλείς κ κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώωωωωωω. Καλημέρα κορίτσια.

Θα φτιάξω σήμερα ρύζι βρασμένο με γάλα. Έχουν μείνει και φακές από χτες για όποιον θέλει.

χαχααα, νασαι καλα μεκανες και μενα και γελασα!!!

Εύχομαι να γελάτε συχνότερα.

απο επιλογη αφησες να περασουν τοσα χρονια η ετυχε???φανταζομαι ποσο θα σε βοηθουσε η μεγαλη σου οταν γεννηθηκε η μικρη. ειχες ζηλιες σαυτη την ηλικια??

Όχι δεν ήταν επιλογή, εγώ ήθελα περίπου 5 χρόνια διαφορά. Παρά τις προσπάθειες όμως, το δεύτερο δεν ερχόταν. Έξι μήνες πριν συλλάβω τη μικρή είχα μια αποβολή και μετά ήρθε η πολυπόθητη δεύτερη εγκυμοσύνη.

Η βοήθεια που είχα από τη μεγάλη μου κόρη δε συγκρίνεται με καμμιά άλλη. Το μόνο που δεν έκανε ήταν να τη θηλάσει τη μικρή. Έπαιζε μαζί της, την τάιζε, την είχε αλλάξει κάποιες φορές, με βοήθησε να την κάνουμε μπάνιο, κοιμόταν μαζί της, την κράτησε για να βγαίνω βόλτα με τον άντρα μου, τη συμβούλευε, την πρόσεχε να μη χτυπήσει και άλλα πολλά. Γενικά, ήταν πολύτιμη για μένα. Φυσικά, όλα αυτά που αναφέρω τα έκανε οικειοθελώς, χωρίς την παρότρυνση τη δική μου. Έτσι δέθηκε μαζί της και λόγω της διαφοράς ηλικίας τη βλέπει και λίγο σαν παιδί της.

εγω ειμαι καλυτερα απτο θεμα της πλατης μου. βαλαμε και θερμαντικη κρεμα και ενα εμπλαστρο το βραδυ.δεν κοιμηθηκα!!!μεκαιγε!!!

Η ψύξη περνάει πιο γρήγορα με πολλά ζεστά. Ευτυχώς που είσαι καλύτερα σήμερα. Να το επαναλάβεις και απόψε.

παλι χθες μου χτυπησε το χερι(ποσο ηθελα ναχα εκεινη την ωρα ...καποιους που της τα μαθαινουν αυτα να τους χαστουκισω:evil::evil:) γιατι κατι της ειπα..:-(:sad::|:cry:δεν ξερω τι να κανω!!!το πρωι σημ ξυπνησε μια χαρα, αγκαλιτσες, φιλακια, μαμουλα μου, κλπ...

Έχουν και τα μικρά τις φάσεις τους.

σημερα τρωμε ρεβιθαδα(ευχαριστω εβιρυ, καπως ετσι την εκανα).

Παρακαλώ, αλίμονο.

λεω να φτιαξω και ενα αλμυρο κεικ.

Ωραία πράματα μμμμμμμ.

Σήμερα θα κάνει τρελλή ζέστη λέμε!!!

Κι εδώ το ίδιο. Ίσαμε 15 βαθμούς έχουμε τώρα.

Χθες πήγαμε για ψώνια και πήρα στην Λ. ρούχα τα οποία τα έκανε δώρο η γιαγιά. Πήραμε 2 σετακια πολύ ζουζουνιάρικα για κάθε μέρα και μετά πήγαμε και πήραμε παπούτσια, καθημερινά με φωτάκια όπως τα ήθελε και πεδιλάκι άσπρο για καλό!

Με 'γεια σας τα όμορφα πραματάκια που αγοράσατε.

Εμείς έχουμε ανάψει τα υπαιθρια!:tongue::tongue:

χαχαχαχαχαχα

κ παίξαμε με την κούνια, όπου τραγουδούσαμε αρκετή ώρα!

μαρτυρικές ώρες για τη γειτονιά:rolleyes::tongue:

χαχαχαχαχαχα

lolalu (ωραίο νικ σαν το τρα-λα-λα μου ακούγεται :rolleyes:),

χαχαχαχαχαχα

Είμαι σίγουρη ότι όλες μας, στο μακρινό μέλλον, σε ένα μαγειροκαφέ ηλικιωμένων, που θα τρώμε μόνο σούπες.... θα αναπολούμε αυτές τις ηλικίες και τις χαριτωμενιές των παιδιών μας (κοινώς, τότε που θα μας έχουν θεσμένες μετά συγχωρήσεως ) χαχα χαχα !

Φαντάσου εικόνα του μέλλοντος.... πολύ ωραία το έγραψες. χαχαχα

Δεν σας γράφω αν είμαι κουρασμένη...Φυσικά και είμαι ξεκούραστη, έχω κάνει τα μποτέ μου (χέρια ποδια μαλλιά κλπκλπ) το ψολάριούμ μου ,

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Σορρυ για το τεράστιο ποστ και για την "εισβολη" μου στο καφε. Φιλια σε όλες.

Ε όχι και εισβολή. Μην αισθάνεσαι έτσι. Εδώ μια παρέα είμαστε όλοι και οι καινούργιες και οι παλιές.

Καλά, πάλι 10.000 φορές το ξεκίνησα το ποστ και άλλες τόσες το σταμάτησα. Απ' το πρωί το άρχισα και μεσημέρι το αναρτώ. Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω προς το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Nα ξεκινήσω με το Μεταξάκι μας που πραγματικά του βγάζω το καπέλο!

Είσαι θεά κορίτσι μου! Μου φτιάχνεις το κέφι κάθε φορά που σε διαβάζω!!!

Φοβερό χιούμορ, αυτοσαρκασμός και τέρας υπομονής και αισιοδοξίας!ΕΥΓΕ!!

Κοινώς γνήσιος άνθρωπος!! Να παραμείνεις έτσι!

Φέφη πότε θα κάνουνε γιορτουλα;

Μπουγελωμα παίξαμε χθες...αλλα δεν θα ξαναγίνει...έχουμε κατοικιδιο ένα φίδι...το είδα χθες στο 1,5 μετρο απόσταση απο το μωρο.τρελαθηκα...πείτε μου

Πως να παίξω κάτω?

Καταρχήν καλωσήρθες!

Θα σταθώ μόνο σ'αυτό το σημείο γιατί στα υπόλοιπα με κάλυψαν τα κορίτσια.

Πρόσφατα άκουσα ότι τα συνεργεία που κάνουν απεντομώσεις έχουν ειδικά φάρμακα για τα φίδια και είναι πολύ πιο σίγουρα από τα υπόλοιπα μέτρα που παίρνουμε! Λίγο ακριβούτσικα αλλά ησυχάζει το κεφάλι σου στο 100% για 3-4 μήνες! Ψάξτο λίγο αν θέλεις!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...