Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 3/10/2024 at 1:28 ΜΜ, despoina554 είπε:

      Σ ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω θέμα με την πήξη του αίματος και αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Τώρα ήταν η πρώτη φορά που πήρα αγωγή για αυτό. Στις προηγούμενες προσπάθειες δεν το είχαμε βρει. Θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα των εμβρύων. Η εμβρυολογος μου είπε ότι το γεγονός ότι έχουμε κάνει 3 προσπάθειες χωρίς να έχει δώσει κάποιο έμβρυο εγκυμοσύνη  ειναι παράξενο. Κανονικά είπε δύο θα έπρεπε να δώσουν. Έχω και μια βιοχημική από φυσιολογική συλληψη. Αυτά. 

      θα πω κι εγώ  στο γιατρό μου να πηγαίνω απόγευμα. 

       

      Κορίτσι μου καλησπέρα...για τη. Πήξη του αίματος κ το φωσφολιπίδικο σύνδρομο τι θεραπεία πήρες?και αν επιτρέπεται έχεις πάει σε αιματολογο η ο γυναικολόγος σου έδωσε διάγνωση κ θεραπεία

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Εγω καλα, τρεχω με τη δουλεια, 2 δουλειες συγκεκριμενα..

Κατα τα αλλα ησυχια, ταξη, ασφαλεια και κρυο! Τωρα που σας μιλαω εχουμε τα καλοριφερ αναμμενα..Ιουνη μηνα:?

Περιστερακι, και εγω στη θεση σου ετσι θα ενιωθα. Φαντασου καμμια φορα ακουω κοπελες που γεννησαν προσφατα και ειναι ολη μερα με το μωρο στο βυζι, δεν μπορουν να πανε πουθενα, και αρχιζουν και φρικαρουν..ποσο μαλιστα ενα μεγαλυτερο παιδακι! αφου δε μπορει να στο βλεπει καποιος προς το παρον υπομονη..μια αλλη λυση ειναι να ψαξεις για δουλεια και να κανεις και αιτηση σε δημοσιο σταθμο μηπως και φανεις τυχερη..αν οχι, αν εχεις δουλεια θα μπορεις να πληρωνεις μια κοπελα να στο βλεπει.

Φεφη, πολυ μ αρεσε το δωρο που εκανες της πεθερας σου!

Εβιρι, και εγω ετσι φτιαχνω τα ρεβυθια, μονο που αντι για καρυ βαζω κυμινο...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον πήρα από την κούνια,τον κανακεψα άλλο λίγο και επιτέλους κοιμήθηκε

Δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί ενώ είναι νυσταγμένος,θέλει τόση ώρα για να κοιμηθεί.Δύο ώρες πάλευα να τον κοιμήσω!

Θα τον ξυπνήσω κατά τις 5.30 να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά

Φέφη αν δεν κοιμόταν, στον παιδότοπο θα είχε γκρίνια και δεν θα περνούσε καλά ούτε αυτός ούτε εγώ.Γι άυτό επέμενα να κοιμηθεί.

Και εννοείται ότι τον επιτηρώ στον παιδότοπο και μπαίνω κι εγώ μέσα.Είναι κάποια παιδιά πολύ επιθετικά,που σπρώχνουν και χτυπούν τα μικρότερα και αυτό το πάθαμε την τελευταία φορα που πήγαμε.Οι δε γονείς τους ατάραχοι!!!

Δεν ξέρω,μπορεί και να σας φαίνομαι και υπερβολική και κακιά μάνα,μπορεί όσες εργάζεστε να σας λείπουν τα παιδιά σας και να ανυπομονείτε να περάσετε χρόνο μαζί τους,αλλά εγώ δεν αντέχω να είμαι τόσες ώρες μόνη μου με το παιδί στο σπίτι,να μην μπορώ να βρω ησυχία πουθενά,να μην μπορώ να κάνω ούτε μισή δουλειά.Θέλω κάποια στιγμή ηρεμία!Να μην σέρνεται ο μικρός τα πόδια μου,να κάνω κάτι με την ησυχία μου.Για να μην πω ότι κάθε βράδυ,μα κάθε βράδυ 11-2 θα κάνω ενα σωρό δουλειές με το νυχτερινό ρεύμα,που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να τις κάνω άλλη ώρα,μόνη καθώς είμαι με τον μικρό.

Δεν κάνω τίποτα περισσότερο από πολλές άλλες μανάδες,που φροντίζουν και δυο και τρία παιδιά,αλλά προσωπικά δεν αντέχω!Δεν είναι στις προδιαγραφές μου να είμαι όλη μέρα στο σπίτι,χαρωπή νοικοκυρά και μάνα και να μην κάνω τίποτε άλλο.Δεν ήταν αυτό το μοναδικό μου όνειρο!Είμαι ωμή,αλλά αυτή είναι η δική μου αλήθεια!

Αυτό μου έχει διαλύσει το νευρικό σύστημα και όπως βλέπω τα πράγματα δεν θα φτιάξουν...Δουλειά γιοκ...Σε λίγο θα τρέχω στε ψυχιάτρους...

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

Λολα, αν καταλαβα καλα ο αντρας σου δουλευει και εισαι μονη με τα παιδια..Γιατι δεν δοκιμαζεις να τα βγαζεις εξω μια βολτα? Με το καροτσι βεβαια, αλλα θα αναπνευσεις λιγο καθαρο αερα, θα αλλαξεις παραστασεις...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

gogothanos, lolalu καλώς τα καινούργια κορίτσια.

Ραβανί με πορτοκάλι εεεεεε; Αχ, τι ωραία που μυρίζει. Μπράβο το πέτυχες. Είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά με μπόλικο σιρόπι.

Εγω καλα, τρεχω με τη δουλεια, 2 δουλειες συγκεκριμενα..

Ωπ!!!!!!!!!! Έπιασες δεύτερη δουλειά; Τι ακριβώς;

Κατα τα αλλα ησυχια, ταξη, ασφαλεια και κρυο! Τωρα που σας μιλαω εχουμε τα καλοριφερ αναμμενα..Ιουνη μηνα:?

Αχ άστα να πάνε. Νομίζω ότι κι εμείς έτσι όπως πάμε θα το ανάψουμε. Σήμερα έφυγα με το κοντομάνικο και ένα φανελάκι από μέσα, να πάρω το παιδί από το σχολείο και αμέσως μετά να πάμε στο ιδιαίτερο μάθημα. Όταν το τελειώσαμε κι αυτό βγαίνοντας, είχε ήδη πιάσει βροχή και η θερμοκρασία είχε κατέβει. Ξεπάγιασα μέχρι να γυρίσω στο σπίτι. Αλλά και μέσα κάθομαι με ζακέτα.

Πόσο μάλλον εσείς που είστε ακόμα πιο βόρεια.

Εβιρι, και εγω ετσι φτιαχνω τα ρεβυθια, μονο που αντι για καρυ βαζω κυμινο...

Ωραία ιδέα το κύμινο.

Καλώς σας βρήκα..ειναι σαν να ακουω εμενα.με τη διαφορα οτι εχω κ ένα μωρο στο στήθος κ άλλο ένα να κυνηγών όλη μέρα 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη κ κανέναν γνωστό σε μια ξένη πόλη.

Είμαι να πεθάνω.ολη μέρα Κλειδωμενη.δεν εχω πλέον δυνάμεις για τίποτα..κ το γεγονός πως είμαι άτομο που παίρνει δύναμη κυρίως απο τη συναναστροφή μου με άλλους ,την επικοινωνία κτλ.κανει τα πράγματα χειρότερα .

Νομίζω πως χρειάζομαι ψυχολόγο.μη σου πω ψυχίατρο.παντως καταρρεω.:(:(:(Δεν μπορω να χαρώ τα παιδια μου,τύψεις,Αφου δεν αλλάζω παραστάσεις .

Αυτό που χρειάζεσαι είναι χρόνο, αλλά και μια ανάσα. Όταν τα παιδιά μεγαλώσουν λίγο ακόμη, τότε θα είναι όλα πιο εύκολα για σένα. Πίστεψέ με, θα υπάρξουν στο μέλλον στιγμές στη ζωή σου που θα αναζητάς αυτές τις ώρες που ζεις τώρα με τα παιδιά σου που είναι μικρά και σε παιδεύουν. Μην ξεχνάς ότι και οι λέξεις αυτές που λέω τώρα έχουν κοινή ρίζα "παιδιά-παιδεύω". Αυτά τα δύο πάνε πακέτο.

Είναι αρκετό να σκεφτείς άλλες γυναίκες που δίνουν τη μισή τους ζωή για να αποκτήσουν τεχνητά ένα και μόνο παιδί. Αμέσως, αμέσως αυτό σε κάνει να είσαι ευλογημένη που απέκτησες τόσο εύκολα και γρήγορα δύο παιδάκια. Να σου ζήσουν κιόλας.

Αυτό βέβαια δε συνεπάγεται ότι η ευλογία σημαίνει και ευκολία στο μεγάλωμά τους. Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι για μια γυναίκα να μην έχει κανένα χέρι βοηθείας και να έχει δύο παιδιά σε πολύ μικρή και κοντινή ηλικία.

Ίσως πρέπει να κουβεντιάσεις με τον άντρα σου, να μοιράσετε τις ευθύνες. Να δείξει ανοχή και κατανόηση σε ό,τι στραβό βλέπει (π.χ. νεύρα δικά σου).

Βρες καινούργιους τρόπους να ξεφεύγεις λίγο έξω από το σπίτι. Βόλτα με το καρότσι, πικνικ σε πάρκο ή οπουδήποτε, ακόμη και για παγωτό σε καφετέρια, μια βόλτα στην αμμουδιά να σκάψετε την άμμο (οποιαδήποτε εποχή του χρόνου), τέτοια απλά πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις ακόμη και μόνη σου με τα παιδιά, τις ώρες που ο σύζυγος δουλεύει. Ακόμη και το λεωφορείο να πάρεις από την αφετηρία του, να κάνεις τη διαδρομή ως το τέρμα του και να ξαναγυρίσεις πίσω, θα σου φανεί ότι κάπου πήγες. Ίσως αυτά να σε βοηθήσουν λίγο να αλλάξεις παραστάσεις.

Πάρε κουράγιο κοιτώντας τα παιδιά σου με τη σκέψη ότι μια μέρα θα σε κάνουν πολύ περήφανη. Έτσι θα αποζημιωθείς για όλες τις δυσκολίες που τραβάς σήμερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λολα, αν καταλαβα καλα ο αντρας σου δουλευει και εισαι μονη με τα παιδια..Γιατι δεν δοκιμαζεις να τα βγαζεις εξω μια βολτα? Με το καροτσι βεβαια, αλλα θα αναπνευσεις λιγο καθαρο αερα, θα αλλαξεις παραστασεις...

Μέχρι την αυλή παω.φυλακη πολυτελείας.εδω που είμαι δεν μπορω να παω κάπου χωρίς αυτοκίνητο.το μωρο δεν κάθεται στο κάθισμα κλαίει ,ο μεγάλος δεν κάθεται στο καρότσι κ γενικα δεν κάθεται καθόλου.ειναι σ ηλικία που τρέχει ολη μέρα.το μωρο θέλει να περπατάει η να μπουσουλαει.ποιον να προσέχω πρώτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι ότι, είναι πολύ μικρά και τα δύο και μοιάζει σαν να έχεις δίδυμα. Το μεγάλο πάει μόνο του στην τουαλέτα ή φοράει πάνα;

Φοράει ακόμα πάνα.απο αντίδραση η Ζήλια θα έλεγα φοράει ακόμα πάνα.το δύσκολο ειναι πως δεν εχω κανέναν για παρέα η που να καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Θα σε ανακουφίσει κατά τι μόλις ο μεγάλος μάθει να πηγαίνει μόνος του στην τουαλέτα. Αμέσως, θα αισθανθείς ότι βρήκες λίγη βοήθεια.

Επίσης, μόλις μάθει να τρώει μόνο του θα είναι κι άλλη βοήθεια. Πολύ ωραία ιδέα ήταν αυτή που είχε γράφει η Φέφη πριν από κάμποσα ποστς, που είχε στρώσει μια πικέ κουβερτούλα κάτω ή ένα τραπεζομάντηλο και έβαλε δύο πιατάκια με (δε θυμάμαι τι είχε βάλει μέσα, εσύ βάλε π.χ. όσπρια άβραστα) τα πλαστικά κουταλάκια να αδειάζουν από το ένα στο άλλο το φαγητό, για να μαθαίνει το παιδί πώς να πιάνει το κουτάλι και να στέκεται η τροφή που περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος τρώει μόνος του κανονικά.τωρα τελευταία ομως δεν τρώει σχεδόν τίποτα.το μωρο με πάλι με δυσκολεύει γιατι δεν θέλει α τρώει το φαΐ του αλλα του Απόλλωνα.δηλ.δεν θέλει λιωμενο φαΐ.του δίνω λίγα μακαρόνια να φαει η ψωμί κ ετσι τρώει κ λίγο λιωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Απόλλωνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το όνομά του είναι συγκλονιστικό. Δε θα το πιστέψεις αλλά αν είχα αγόρι και φυσικά αν είχα την επιλογή να το ονομάσω όπως ήθελα εγώ, Απόλλωνα θα το έβγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Απόλλωνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το όνομά του είναι συγκλονιστικό. Δε θα το πιστέψεις αλλά αν είχα αγόρι και φυσικά αν είχα την επιλογή να το ονομάσω όπως ήθελα εγώ, Απόλλωνα θα το έβγαζα.

Σε ευχαριστω το λατρευω.φυσικα έγινε χαμός τελικά του δώσαμε 2 .Απολλωνας-Ιωάννης.κοριτσακι έχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...