Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Βγήκα από την ωοληψία, όλα καλά είχα φοβηθεί γιατί είχαμε 4 ωάρια δει στους υπερήχους και το βράδυ ξαφνικά είχα έναν οξύ πόνο στην δεξιά ωοθήκη που με ξύπνησε. Φοβόμουν ότι θα τα έχανα πριν φτάσω στο χειρουργείο. Δεν θα το πιστέψετε, αλλά μου είπαν ότι έβγαλαν 8 ωάρια! Να δούμε τώρα πόσα θα γονιμοποιηθούν και πόσα θα μείνουν αλλά είμαι πολύ χαρούμενη!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Με ηρέμησαν τα λόγια σου !

Χαίρομαι που έκανα έστω κι αυτό το ελάχιστο.

Εμείς αύριο κανονίσαμε εκδρομή με άλλη μία οικογένεια που έχουν κι αυτοί παιδιά, στη λίμνη Κοντσάντζ στα σύνορα Γερμανίας-Ελβετίας-Αυστρίας. Η λίμνη ανήκει και στα τρία κράτη. Θα πάρω και φωτογραφική μαζί μου για να σας κάνω ρεπορτάζ. Αν φτάσει ο χρόνος της μονοήμερης που θα κάνουμε, ίσως και να περάσουμε τα σύνορα προς Ελβετία. Ανάλογα το πόσα πράγματα θα δούμε εκεί στη λίμνη.

Όσο για το τριήμερο τα παιδιά εδώ έτσι κι αλλιώς βρίσκονται σε διακοπές δύο εβδομάδων ξεκινώντας από τη Δευτέρα που πέρασε. Έχουν άλλη μία εβδομάδα ακόμη και επιστρέφουν στο σχολείο 11/6.

Επομένως, αφού αύριο δε θα τα πούμε, εύχομαι καλό τριήμερο σε όσες φύγουν και καλό Σ/Κ σε όσους μείνουν στη βάση τους.

Φιλάκια σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ομορφες!!!σημερα φαγαμε φασολακια κιτρινα,εντελως γιαμιιιιιιιιιιιι!!!!

καλε τι παθατε ολες περιεργα ονειρα ειδατε??ευχομαι για ολες να ειναι θετικα!!!!

α να πω κ καλο μηνααααααααααααααααααααα!!!!!!!!θα ναι ενας φοβερα στρουμφιστικος μηνας χιχιχι!

φιλια σε ολες κ καλος μας 3μερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εβιρι να περασετε τελεια στην εκδρομη σας!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κοριτσάκια.

Θα φτιάξω μια εντελώς απλή μακαρονάδα με κόκκινη σαλτσούλα. Το μεσημέρι αργά θα πάω για καφέ με φίλες και τα παιδιά μας.

ελπίζω να πέρασες όμορφα

Καλό μεσημέρι και από μένα!

Από το πρωί δεν έχω σηκώσει κεφάλι στην δουλειά και μάλλον θα συνεχίσει να είναι έτσι και για την υπολοιπη μέρα:confused::confused::confused:

Το μόνο που με παρηγορεί είναι το τριήμερο που μας χτυπάει την πόρτα!

Δεν διάβασα τίποτα από τα νέα σας. Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Φιλιά!

μάκια, καλό τριήμερο

Γεια και από μένα

Μαγερειό δεν είχα σήμερα,ίσως το απόγευμα να φτιάξω κάτι για τον αντρούλη

Δεν σας έχω διαβάσει ακόμα

Μάκια

Τα λέμε μετα

μάκια σου, καλό τριήμερο

όχι βρε Δώρα μου κοίτα τί βρήκα (το κάνω copy+paste)

Αν δείτε στον ύπνο σας μαστό ή μαστούς γεμάτους γάλα, σημαίνει πλούτη ευημερία και πρόοδο στις δουλειές σας και στις υποθέσεις σας.

Είναι πολύ καλό το όνειρό σου, άρα ! ;)

Αισθηματίας η κοράκλα σας !!!! :cool: Μα από ποιόν να πήρε άραγε το παιδί ?:rolleyes:

από τη μάνα του;;;;;;;)

Εδώ δεν βρίζουμε ποτέ αναμεταξύ μας... είμαστε το ίδιο χαζοχαρούμενες όλες !!

ακριβώς!

Μα πού να λυσσάξετε όλες με το 3ήμερο !!!!!! :cool:

Με βλέπω έδώ την Δευτέρα, μπότσο (:cool:), να φυλάω μόνη μου τα έρμα !!!

καλά να περάσεις το ΣΚ!!!!

Εμείς αύριο κανονίσαμε εκδρομή με άλλη μία οικογένεια που έχουν κι αυτοί παιδιά, στη λίμνη Κοντσάντζ στα σύνορα Γερμανίας-Ελβετίας-Αυστρίας. Η λίμνη ανήκει και στα τρία κράτη. Θα πάρω και φωτογραφική μαζί μου για να σας κάνω ρεπορτάζ. Αν φτάσει ο χρόνος της μονοήμερης που θα κάνουμε, ίσως και να περάσουμε τα σύνορα προς Ελβετία. Ανάλογα το πόσα πράγματα θα δούμε εκεί στη λίμνη.

Όσο για το τριήμερο τα παιδιά εδώ έτσι κι αλλιώς βρίσκονται σε διακοπές δύο εβδομάδων ξεκινώντας από τη Δευτέρα που πέρασε. Έχουν άλλη μία εβδομάδα ακόμη και επιστρέφουν στο σχολείο 11/6.

Επομένως, αφού αύριο δε θα τα πούμε, εύχομαι καλό τριήμερο σε όσες φύγουν και καλό Σ/Κ σε όσους μείνουν στη βάση τους.

Φιλάκια σε όλες.

ευχαριστούμε. επίσης.

έμαθα για τις διακοπές της γερμανίας 2 εβδομάδες ξεκούδουνες από την κουνιάδα μου μέσω της πεθερούλας μου. κουράζονται!!!!

καλησπερα ομορφες!!!σημερα φαγαμε φασολακια κιτρινα,εντελως γιαμιιιιιιιιιιιι!!!!

καλε τι παθατε ολες περιεργα ονειρα ειδατε??ευχομαι για ολες να ειναι θετικα!!!!

α να πω κ καλο μηνααααααααααααααααααααα!!!!!!!!θα ναι ενας φοβερα στρουμφιστικος μηνας χιχιχι!

φιλια σε ολες κ καλος μας 3μερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επίσης! θα είναι ο πιο στρουμφοτέλειος μήνας!!!!!

από χθες απόγευμα είμαστε με βρακί. χθες είχαμε στο πρώτο 15λεπτο ένα ατύχημα κ μετά όλα καλά. κοιμήθηκε μια χαρά. το πρωί τουαλέτα μια χαρά πριν κ μετά το γάλα κ από εκεί κ πέρα το χάος!!!!!!ήθελε να δει τα παιδικά κ όσο έβλεπε δεν συγκεντρωνόταν...αποτέλεσμα τα έχουμε κατουρήσει τα βρακάκια μας, τα κολάν μας κ μερικές κάλτσες μας!!! κ κάναμε κ κακά στο βρακάκι μας 2 φορές!!!

το μεσημέρι κοιμήθηκε με το βρακάκι της σαν κυρία.

πόσο θα μας πάρει να το συνηθίσει-καταλάβει;;;;;;;

μήπως να της κόψω τα παιδικά κ τα ντιβιντι;:confused::(

κατά τα άλλα έκανα τηγανητά καλαμαράκια. πολύ νόστιμα. τσίμπησε κ το παιδί λίγο.

η σύσα έφαγε κοτόπουλο με ζυμαρικό κ φρέσκια ντομάτα που έφερε χθες η μάνα μου.

έχει ζέστη κ ήλιο!!!

αύριο λέω να την κάνω για το χωριό μου με το παιδί!!!

μάκια σε όλες!

να έχουμε ένα όμορφο τριήμερο ή ΣΚ για όσες δουλεύουν Δευτέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ομορφουλες!σημερα φαγαμε γεμιστα απο την μανουλα,εντελως γιαμιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

τωρα θα ξεκουραστω γιατι το βραδυ εχουμε εξοδο κ αυριο βαπτιση κ μεθαυριο ειμαστε καλεσμενοι σε τραπεζι και και και...οποτε για την ωρα ξεκουραση κ χαλαρωση!!!!!

Φεφι που θα παει θα το καταφερατε το θεμα με τα στεγνα βρακακια!!!!!!ειναι ζορι αλλα μολς καθαρισει σωθηκατε!!!

φιλακια ομορφες,να περασετε υπεροχα!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια.

Φεφη μπραβο για το βρακακι.

Το τολμησες ε;Εγω ακομα...λεω να ζεστανει λιγο ακομα και μετα να βγαλουμε την πανα,αν και αρχισε να ζηταει και τα τσισια στο γιο-γιο.

Παντως δεν πειραζει που τα κανε πανω της,σιγα σιγα θα συνηθισει...αρκει να μην πισωγυρισεις εσυ...αφου το αρχισες μην το σταματησεις ξανα.

Οσο για το χωριο,δεν ξερεις ποσο σε ζηλευω.......Μακαρι να ημουν εκει κοντα και ολο στην μανουλα θα ημουν...και ιδιως τα σκ.;)

Αννα καλα να περασετε σε ολες σας τις εξοδους...:P

Σημερα Φαγαμε τηγανια χοιρινη με ρυζακι.

Για τον θησαυρο μας εκανα κοτοπουλο με ρυζακι.

Καλα να περασετε ολες!

Φιλια.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα πισογυρίσω. αυτό είναι σίγουρο. ο φέφος όμως δεν το βλέπω να το συνεχίζει τα μεσημέρια που θα την φέρνει το σχολικό, όπως κ δεν ξέρω τί θα μπορούν να κάνουν οι δασκάλες της στο σχολειο...

πάντως το απόγευμα τα πήγε καλύτερα.

δεν θέλει να σηκωθεί από τη λεκάνη!!!!!!!!!!!

άλλα βλέπουν τη λεκάνη κ βάζουν τα κλάματα κ το δικό μου δεν σηκώνεται από εκεί!!!

άλλα κρατιούνται την ημέρα κ τα κάνουν θάλασσα το βράδυ, το δικό μου ανάποδα!!!!

πάντως θέλει υπομονή κ χρόνο!!!!!!

ευτυχώς είχαμε κάβα βρακιά. έβαλα κ εξτρά πλυντήριο σύσας βραδιάτικα!!!!το απλώσαμε μαζί!!!

για βράδυ κάναμε κ τσίσα κ κακά λεκάνη!

ξέρω σας ζάλισα με την λεκάνη κ το έντερό μας κ το ουροποιητικό μας σύστημα!!!!

είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντός μου!!!!

όπως κ ο βήχας της που είναι ακριβώς όπως πριν την αντιβίωση-μάσκες!!!!

καληνύχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιαααααααααα!!!σημερα εχουμε βαπτιση κ μετα θα φαμε εξω!!παλι εξοδς δηλ χιχιχιχιχι!στο τελος απο το μεσα θα τον κανω τον στρουμφουλη γυριστρουλη χιχιχιχι!!

Φεφι κρατα γερα κ που θα παει θα καθαρισουν τα βρακια χαχαχαχαχα!!

Δωρα ωραιο φαγητακι,τηγανια γιαμιιιιιι!!

φιλακια ομορφουλες!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερ....εεεεεεμμμμ καλησπερα κοριτσια.:mrgreen:

Σημερα ηταν η μερα μας γεματη.

Το πρωι οπως παντα εκκλησια για την θεια κοινωνια του θησαυρου μας

μετα καφεδακι και μετα πιτογυρο...εξω παντα!!!!

Γυρισαμε πριν λιγο και εβαλα τον θησαυρο για υπνο...(τον ταισα κι αυτον εξω)

Περιμενω να τελειωσει ενα πλυντήριο με κουβερτες του θηασαυρου και θελω να βαλω ακομα ενα.

Να σημειωσω οτι ο θησαυρος εφαγε κοτοπουλακι με τραχανα και νυφαδες βρωμης..(κουακερ δλδ)...

Καλο υπολοιπο κυριακης.

Σας φιλαω σταυρωτα!;)


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλήν εσπέρα αρχόντισσες, κι αν είναι ορισμός σας, του ταξιδιού που έκανα, να πω στ' αρχοντικό σας.

Χτες είχε μια πάρα πολύ όμορφη μέρα, με ήλιο και ζέστη. Ποιος να μου το έλεγε ότι, θα καούμε από τον ήλιο της Γερμανίας. Επισκεφθήκαμε τη λίμνη Κονστάντζ, στο κομμάτι που βρίσκεται εντός των γερμανικών συνόρων.

Η παλιά πόλη της Κονστάντζ είναι χτισμένη πάνω στις όχθες της λίμνης, την οποία ορίζουν τρία κράτη η Γερμανία, η Ελβετία και η Αυστρία. Αποτελείται κυρίως από παραδοσιακά μεσαιωνικά κτίρια. Κάποια απ' αυτά μάλιστα, είχαν επιγραφές του 1588 και του 1384. Η πόλη ήταν περιποιημένη, πεντακάθαρη, με πολλούς τουρίστες απ' όλον τον κόσμο. Διαθέτει πανεπιστημιούπολη, καταστήματα με όλες τις γνωστές μάρκες, δημόσιες υπηρεσίες και τράπεζες, λιμάνι και φυσικά άρτια συγκοινωνία.

Απολαύσαμε μια υπέροχη βολτούλα στα δρομάκια της, θαυμάζοντας τα κτίρια, τα συντριβάνια και τα παρκάκια με τους κήπους και τα πολύχρωμα λουλούδια. Όταν αποφασίσαμε να ξεκουραστούμε λίγο, καθήσαμε σε ένα παγκάκι στην όχθη της λίμνης, με το βλέμμα στραμμένο στο νερό, κοιτώντας τα διάφορα πλεούμενα (κρις κράφτ, φουσκωτά, βαρκούλες, κανώ, και το καραβάκι που κάνει το γύρο της λίμνης) και τα παπάκια που μαζί με τους κύκνους λικνίζονταν στην κίνηση του νερού που άφηναν πίσω τους οι βάρκες. Στο βάθος τα ιστιοπλοϊκά κατέκλυζαν τη λίμνη. Το νερό και η δροσιά του μαζί με τη μυρωδιά, έδιναν την αίσθηση της θάλασσας παρά της λίμνης.

Σε μια μακρινή όχθη υπήρχε ένας θαλάσσιος πήδακας νερού, δηλαδή συντριβάνι μέσα στη λίμνη, το οποίο και φωτογράφισα. Στην είσοδο του λιμανιού της Κονστάντζ δεσπόζουν από τη μία πλευρά το άγαλμα της Ιμπέρια, το οποίο στριφογυρίζει γύρω από τον άξονά του και από την άλλη πλευρά πιθανόν ένας μεσαιωνικός φάρος.

Κατά το απογευματάκι πήραμε το δρόμο για το μικρό νησάκι Μάιναου. Αυτό είναι κατάφυτο από τη μία άκρη του ως την άλλη. Υπάρχει τεράστια ποικιλία λουλουδιών, φυτών και δέντρων. Δέντρων που δεσπόζουν στο νησί σαν να είναι οι θεματοφύλακές του, γιγάντια σε ύψος. Τα λουλούδια δεν ήταν τυχαία φυτεμένα, αλλά κυρίως σε αρμονικούς κήπους με πανδαισία χρωμάτων, γύρω από συντριβάνια, αψίδες, πέτρινα καθίσματα και παγκάκια σιδερένια, αλλά και σε παρτέρια. Άλλες φορές είχαν διάφορους σχηματισμούς, οι οποίοι κάθε ένα χρονικό διάστημα αλλάζουν από τους γεωπόνους που τα περιποιούνται. Συγκεκριμένα είδαμε παγώνι να δημιουργείται από ένα λόφο χώματος στον οποίο είχαν φτιάξει βραγιές λουδουδιών σε χρώματα και σειρές τέτοιες που σχημάτιζαν την ουρά του παγωνιού και μπροστά απ' αυτήν το σώμα και το κεφάλι του πάλι με λουλούδια. Αυτό ήταν το κάτι άλλο. Απέναντί του υπήρχαν τέσσερα παπάκια πάλι φτιαγμένα από λουλούδια και φυτά. Σε άλλο σημείο μια τεράστια μαργαρίτα με κεφάλι που χαμογελά.

Γενικά, τα μάτια μας χτες γέμισαν από ομορφιά της φύσης. Το νησάκι του Μάιναου συνδέεται με γέφυρα με τη χερσόνησο της Κονστάντζ. Στην επιστροφή από τη μία πλευρά της βλέπαμε το ηλιοβασίλεμα, που χρύσιζε τη θέα της λίμνης με τη φύση γύρω και από την άλλη πλευρά της γέφυρας βλέπαμε στον ορίζοντα μακριά, τις χιονισμένες κορυφές των Ελβετικών Άλπεων, πάνω στον ουρανό ένα φωτεινό φεγγάρι που κόντευε για πανσέληνο, απέναντί μας την κοντινή όχθη της λίμνης και κάτω το πρασινογάλαζο νερό με τα παπάκια και τους κύκνους να πλησιάζουν με το ερωτηματικό στο ύφος τους, σαν να μας λένε ότι δε μας έχουν ξαναδεί.

Η ώρα είχε περάσει και βγάλαμε απόφαση να μην περάσουμε στα Ελβετικά σύνορα γιατί θα μας προλάβαινε η νύχτα και δε θα βλέπαμε αυτά που θέλαμε σωστά σε τόσο περιορισμένο διάστημα. Είμαι τόσο ενθουσιασμένη από αυτήν την εκδρομή, όσο αν μου χάριζαν ένα τσουβάλι λίρες.

Στο θέμα "Φωτογραφικό Οδοιπορικό" θα προσπαθήσω να σας κάνω να δείτε μέσα από τα μάτια μου, ένα μέρος απ' όσα είδα. Θα φτιάξω τις φωτογραφίες με την ησυχία μου όμως, γιατί η αλήθεια είναι ότι επιστρέψαμε όλοι τόσο κουρασμένοι από την πεζοπορία, όσο δε λέγεται.

Εβιρι να περασετε τελεια στην εκδρομη σας!

Σ' ευχαριστώ Άννα, είδες που έπιασε η ευχή σου.

ελπίζω να πέρασες όμορφα

Είχαμε ωραία κουβεντούλα με τις άλλες μαμάδες και πέρασα ευχάριστα.

έμαθα για τις διακοπές της γερμανίας 2 εβδομάδες ξεκούδουνες από την κουνιάδα μου μέσω της πεθερούλας μου. κουράζονται!!!!

Τελικά, αυτοί όλη την ώρα διακοπές κάνουν.

Να πω για το σημερινό μας φαγητό ότι είχαμε σνίτσελ χοιρινό γεμιστό με ζαμπόν και τυρί (του σούπερ μάρκετ έτοιμο ήταν μόνο τηγάνισμα ήθελε) και πατάτες Έβιρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλήν εσπέρα αρχόντισσες, κι αν είναι ορισμός σας, του ταξιδιού που έκανα, να πω στ' αρχοντικό σας.

Χτες είχε μια πάρα πολύ όμορφη μέρα, με ήλιο και ζέστη. Ποιος να μου το έλεγε ότι, θα καούμε από τον ήλιο της Γερμανίας. Επισκεφθήκαμε τη λίμνη Κονστάντζ, στο κομμάτι που βρίσκεται εντός των γερμανικών συνόρων.

Η παλιά πόλη της Κονστάντζ είναι χτισμένη πάνω στις όχθες της λίμνης, την οποία ορίζουν τρία κράτη η Γερμανία, η Ελβετία και η Αυστρία. Αποτελείται κυρίως από παραδοσιακά μεσαιωνικά κτίρια. Κάποια απ' αυτά μάλιστα, είχαν επιγραφές του 1588 και του 1384. Η πόλη ήταν περιποιημένη, πεντακάθαρη, με πολλούς τουρίστες απ' όλον τον κόσμο. Διαθέτει πανεπιστημιούπολη, καταστήματα με όλες τις γνωστές μάρκες, δημόσιες υπηρεσίες και τράπεζες, λιμάνι και φυσικά άρτια συγκοινωνία.

Απολαύσαμε μια υπέροχη βολτούλα στα δρομάκια της, θαυμάζοντας τα κτίρια, τα συντριβάνια και τα παρκάκια με τους κήπους και τα πολύχρωμα λουλούδια. Όταν αποφασίσαμε να ξεκουραστούμε λίγο, καθήσαμε σε ένα παγκάκι στην όχθη της λίμνης, με το βλέμμα στραμμένο στο νερό, κοιτώντας τα διάφορα πλεούμενα (κρις κράφτ, φουσκωτά, βαρκούλες, κανώ, και το καραβάκι που κάνει το γύρο της λίμνης) και τα παπάκια που μαζί με τους κύκνους λικνίζονταν στην κίνηση του νερού που άφηναν πίσω τους οι βάρκες. Στο βάθος τα ιστιοπλοϊκά κατέκλυζαν τη λίμνη. Το νερό και η δροσιά του μαζί με τη μυρωδιά, έδιναν την αίσθηση της θάλασσας παρά της λίμνης.

Σε μια μακρινή όχθη υπήρχε ένας θαλάσσιος πήδακας νερού, δηλαδή συντριβάνι μέσα στη λίμνη, το οποίο και φωτογράφισα. Στην είσοδο του λιμανιού της Κονστάντζ δεσπόζουν από τη μία πλευρά το άγαλμα της Ιμπέρια, το οποίο στριφογυρίζει γύρω από τον άξονά του και από την άλλη πλευρά πιθανόν ένας μεσαιωνικός φάρος.

Κατά το απογευματάκι πήραμε το δρόμο για το μικρό νησάκι Μάιναου. Αυτό είναι κατάφυτο από τη μία άκρη του ως την άλλη. Υπάρχει τεράστια ποικιλία λουλουδιών, φυτών και δέντρων. Δέντρων που δεσπόζουν στο νησί σαν να είναι οι θεματοφύλακές του, γιγάντια σε ύψος. Τα λουλούδια δεν ήταν τυχαία φυτεμένα, αλλά κυρίως σε αρμονικούς κήπους με πανδαισία χρωμάτων, γύρω από συντριβάνια, αψίδες, πέτρινα καθίσματα και παγκάκια σιδερένια, αλλά και σε παρτέρια. Άλλες φορές είχαν διάφορους σχηματισμούς, οι οποίοι κάθε ένα χρονικό διάστημα αλλάζουν από τους γεωπόνους που τα περιποιούνται. Συγκεκριμένα είδαμε παγώνι να δημιουργείται από ένα λόφο χώματος στον οποίο είχαν φτιάξει βραγιές λουδουδιών σε χρώματα και σειρές τέτοιες που σχημάτιζαν την ουρά του παγωνιού και μπροστά απ' αυτήν το σώμα και το κεφάλι του πάλι με λουλούδια. Αυτό ήταν το κάτι άλλο. Απέναντί του υπήρχαν τέσσερα παπάκια πάλι φτιαγμένα από λουλούδια και φυτά. Σε άλλο σημείο μια τεράστια μαργαρίτα με κεφάλι που χαμογελά.

Γενικά, τα μάτια μας χτες γέμισαν από ομορφιά της φύσης. Το νησάκι του Μάιναου συνδέεται με γέφυρα με τη χερσόνησο της Κονστάντζ. Στην επιστροφή από τη μία πλευρά της βλέπαμε το ηλιοβασίλεμα, που χρύσιζε τη θέα της λίμνης με τη φύση γύρω και από την άλλη πλευρά της γέφυρας βλέπαμε στον ορίζοντα μακριά, τις χιονισμένες κορυφές των Ελβετικών Άλπεων, πάνω στον ουρανό ένα φωτεινό φεγγάρι που κόντευε για πανσέληνο, απέναντί μας την κοντινή όχθη της λίμνης και κάτω το πρασινογάλαζο νερό με τα παπάκια και τους κύκνους να πλησιάζουν με το ερωτηματικό στο ύφος τους, σαν να μας λένε ότι δε μας έχουν ξαναδεί.

Η ώρα είχε περάσει και βγάλαμε απόφαση να μην περάσουμε στα Ελβετικά σύνορα γιατί θα μας προλάβαινε η νύχτα και δε θα βλέπαμε αυτά που θέλαμε σωστά σε τόσο περιορισμένο διάστημα. Είμαι τόσο ενθουσιασμένη από αυτήν την εκδρομή, όσο αν μου χάριζαν ένα τσουβάλι λίρες.

Στο θέμα "Φωτογραφικό Οδοιπορικό" θα προσπαθήσω να σας κάνω να δείτε μέσα από τα μάτια μου, ένα μέρος απ' όσα είδα. Θα φτιάξω τις φωτογραφίες με την ησυχία μου όμως, γιατί η αλήθεια είναι ότι επιστρέψαμε όλοι τόσο κουρασμένοι από την πεζοπορία, όσο δε λέγεται.

Σ' ευχαριστώ Άννα, είδες που έπιασε η ευχή σου.

Να πω για το σημερινό μας φαγητό ότι είχαμε σνίτσελ χοιρινό γεμιστό με ζαμπόν και τυρί (του σούπερ μάρκετ έτοιμο ήταν μόνο τηγάνισμα ήθελε) και πατάτες Έβιρου.

φοβερη περιγραφη, με ταξιδεψες!!!! σα να ειχα το τοπιο μπροστα μου!! αχ ζηλεψα μακαρι να μπορουσαμε κι εμεις. Καλα να περνατε!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια κ χρονια μας πολλα!ας φωτισει τις ψυχες με το αγιο πνευμα,κ ας ειμαστε παντα γερες κ ευτυχισμενες ε τις οικογενειες μας!

το σημερινο μενου εχει ψητα στα καρβουνα!!!

Εβιρι εγραψες με την περιγραφη σου!!!!

φιλακια σε ολες!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο καφέ μας !!!!

Φέφη,

Κράτα γερά για το βρακί (υπομονή κι επιμονή θέλει) !

Εβίρι,

Τί ωραία περιγραφή ήταν αυτή ! Θα περιμένω να δω και φωτο μόλις τα βάλει εν τάξει...

Εδώ εμείς ερημιές... λες και είναι 15Αύγουστος ένα πράγμα, κουνούπι δεν κυκλοφορεί ενώ η θερμοκρασία είναι στα πάνω της ! Περάσαμε πολύ ήρεμα το Σ/Κ με βόλτες στις παιδικές χαρές !

Σήμερα το μενού έχει φασολάκια για εμάς και κεφτεδάκια για την πιτσιρικαρία !

Φιλάκια πολλά σε όλες και καλά να περνάτε !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!!!!!!!!!!!!!!

Εβιρι,τελεια περιγραφη.........

χαιρομαι που περασατε τοσο ομορφα!;)

Αννα,ψητα ε;Μμμμμμμμμμμμ ζηλεψα!!!!

Εμεις σημερα θα φαμε τηγανια απο χθες,θα κανω και σαλατουλα χωριατικη και μια μαρουλι,φετα...και μια χαρα θα φαμε!

Ο θησαυρος θα φαει κοτοπουλο με λαχανικα.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...