Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Αγγελικουλα μου η αυθεντικη παστιτσαδα γινεται με κοκορα,αλλα φυσικα μια χαρα ειναι κ με μοσχαρι!

μπηκα ειδα λιγο κ ξαναβγαινω,φιλακια!

Ευχαριστώ για την απάντηση Αννούλα! Κι εγώ την ίδια εντύπωση με την φέφη είχα!

μπουμπουνίζει κ βρέχει!!!!!!!ήμαρτον!!!!!!!πώς θα γυρίσω ρε φούστη μου κ δεν πήρα ομπρέλα; χθες που την κουβάλαγα δεν έβρεξε!!!!

Την έπαθα μία φορά και έμαθα!! Από τότε η ομπρέλα είναι μονίμως στην τσάντα μου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μέσα Ιουνίου υποθέτω, όπως και τις άλλες χρονιές!

Η Λ. με το φτιάξιμο είναι μαλωμένη! Της αρέσει να φοράει διάφορα αλλά μέχρι να τα βάλουμε μας ακούνε όλοι!!!:oops::rolleyes:

Αν υπήρχε τρόπος να ντύνεται με μια μαγική κίνηση θα ήταν πολύ ευτυχισμένη!!!:tongue:

Εδώ μια βζάζει ήλιο μια συννεφιάζει.... Σκωτσέζικο ντους ένα πράγμα!:?

Μπαίνει στην εφηβεία και ....τρώγεται με τα ρούχα της στην κυριολεξία! Έχουμε βγάλει off τα μισά της ρούχα μια και δεν θέλει να φοράει κολάν ή για να τα φορέσει πρέπει η μπλούζα να της φτάνει κάτω από το μισό μπούτι! Κοινώς μπλουζοφόρεμα!

Σορτσάκια? Στο εξώτερον πυρ! Έχει την εντύπωση πως έχει χοντρά μπούτια και δεν θέλει να φαίνονται! Πιά χοντρά μπούτια καλή μου, που έχει ύψος 1,50 και είναι 45 κιλά?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στην εφηβεία και ....τρώγεται με τα ρούχα της στην κυριολεξία! Έχουμε βγάλει off τα μισά της ρούχα μια και δεν θέλει να φοράει κολάν ή για να τα φορέσει πρέπει η μπλούζα να της φτάνει κάτω από το μισό μπούτι! Κοινώς μπλουζοφόρεμα!

Σορτσάκια? Στο εξώτερον πυρ! Έχει την εντύπωση πως έχει χοντρά μπούτια και δεν θέλει να φαίνονται! Πιά χοντρά μπούτια καλή μου, που έχει ύψος 1,50 και είναι 45 κιλά?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Θέλει προσοχή μεγάλη από δω και πέρα ...

Μια χαρά είναι το κορίτσι σου,κούκλα!

Αλλά τα αρρωστημένα πρότυπα που λανσάρουν τα ΜΜΕ,αγχώνουν πολύ τα παιδιά για διαφορα ζητήματα

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχει μπει στο τριπάκι της δίαιτας. Τρώει κανονικά και κάποιες φορές και περισσότερο από μένα!

Μάλλον την ξενίζει το γεγονός ότι αρχίζει σιγά-σιγά να αποκτά καμπύλες και δεν θέλει να τις τονίζει φορώντας εφαρμοστά ρούχα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλει προσοχή μεγάλη από δω και πέρα ...

Μια χαρά είναι το κορίτσι σου,κούκλα!

Αλλά τα αρρωστημένα πρότυπα που λανσάρουν τα ΜΜΕ,αγχώνουν πολύ τα παιδιά για διαφορα ζητήματα

Συμφωνώ!

Λανσάρουν όλα τα κοριτσάκια που τα έχουν καταντήσει ανορεκτικά και μετά άντε να πείσεις το παιδί σου ότι δεν είναι χοντρό!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον την ξενίζει το γεγονός ότι αρχίζει σιγά-σιγά να αποκτά καμπύλες και δεν θέλει να τις τονίζει φορώντας εφαρμοστά ρούχα.

Θα το καταλάβει σε λίγο καιρό ότι μεταμορφώνεται σε γυναίκα, αλλά μάλλον θέλει λίγο χρόνο να το συνηθίσει! Οπου να'ναι θα της έρθει και περίοδος έτσι δεν είναι;

Κοριτσάκια καλό μεσημέρι!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Λανσάρουν όλα τα κοριτσάκια που τα έχουν καταντήσει ανορεκτικά και μετά άντε να πείσεις το παιδί σου ότι δεν είναι χοντρό!

Και όχι μόνο αυτό...

Μαζί με την ανορεξία λανσάρουν και την π0υτ@νι@!!Σαν προσόν και αυτή...

Ημαρτον!!!

Αυτά βλέπω και αγχώνομαι πολύ για τα πρότυπα που θα έχει το περιστεράκι μου

Και για τα αγόρια είναι δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβει σε λίγο καιρό ότι μεταμορφώνεται σε γυναίκα, αλλά μάλλον θέλει λίγο χρόνο να το συνηθίσει! Οπου να'ναι θα της έρθει και περίοδος έτσι δεν είναι;

Κοριτσάκια καλό μεσημέρι!

Ναι έχει ήδη κάποιες ψιλοενδείξεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφροδιτη αστερι η μικρη σου με την πιπι(λ)α...που λεει κι ο θησαυρος.για τις πιπιλες των αλλων κανει κουμαντο, την δικια της δεν την δινει:tongue::tongue::tongue:

Καλοφαγωτα τα ποδαρακια σας...:lol:..με ομελετα πανε τελεια!!!!!!Χαχαχαχαχαχα:lol::lol::lol:ακομη δεν αποφασισα τι θα φτιαξω:confused::confused::confused::confused:

Σημερα μου ζητησε να κανει τσισα στο γιογιο.....και εκανε,έχοντας στεγνη την πανα του!!!!!Γιεεεεες!!!!!!!

Για να δουμε, θα τα κοψουμε κι αυτα σιγα σιγα.....τοσο ευκολα;

μπραβο σας!!!κανετε σημαντικες προοδους !!!
κοραλί είναι από τα αγαπημένα μου χρώματα!!!!!και μενα μαρεσει πολυ!!!!πολυ καλοκαιρινο!!!

μας έλλειψες!και μενα αγαπηηηη;);)

η Τ σου είναι φανταστική1 δεν υπάρχει! κ φαντάζομαι κ το μουτράκι της το εκφραστικό να τα λέει με πάθος...να την ζουλήξω θέλω!!!!!!και εγωωωω!!!

πατατόβια κ εσύ τέκνο βρούτε;παααρα πολυυυυ. το αγαπημενο μου πατατες τηγανητες με κετσαπ και φετα....μμμμ....

για τον μεσημεριανό ύπνο...η σύσα ξυπνάει 7-7.15, κοιμαται με τον μπαμπά της 1,30-2 ώρες καθημερινές κ 2ώρες μεσημέρι τα ΣΚ!

για βράδυ από 10παρά20-10.15 το αργότερο τις καθημερινές, 10.20 το αργότερο ΣΚ!!!!μια χαρα το συσακι στον υπνο, κιουρια!!!

η δική μου θέλει να τα πάρουμε όλα!!!!!κ να τα φορέσει όλα κ να φύγουμε από το μαγαζί φορώντας τα!!!!!!κ όλα αυτά με απαίτηση!!!:mad:;):(:confused::oops::cool:χαχααααααα

Ημασταν βόλτα,όπως θα καταλάβατε...καλα περασατε??

Είπα να ξεκινήσω σιγά σιγά να το ράβωκαι εγω θελω αλλα πωωςςςςς????

Κι εμείς μεγάλο πρόβλημα με τον μεσημεριανό ύπνο και με τον ύπνο γενικότεραΕχουμε λαλήσει

κουραγιο μανουλα γλυκιααα!!!!
μπουμπουνίζει κ βρέχει!!!!!!!ήμαρτον!!!!!!!πώς θα γυρίσω ρε φούστη μου κ δεν πήρα ομπρέλα; χθες που την κουβάλαγα δεν έβρεξε!!!!
και εδω βρεχει!!!τι παλιοκαιρος!!!
έλεν, γνωρίζεις για εεταα πότε θα βγει η ανακοίνωση για τις δομές, για τις μαμάδες να κάνουμε αίτηση;
και εγω θαθελα να μαθω
Ελα βρε συμπεθέρα ! Δεν στο έχει πει κανείς ότι η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη ????ελα ντε!!!σημερα γινεται πανζουρλισμος!!!ολο δυσκολιες, ολο προβληματα..πφφφφφ:rolleyes::rolleyes:

Να μου φιλήσεις την ζουζούνα σου !μακια σου

Αν υπήρχε τρόπος να ντύνεται με μια μαγική κίνηση θα ήταν πολύ ευτυχισμένη!!!:tongue:και εγω καποια πρωινα αυτο παρακαλαω!!!!
Ευελπιστώ μήν κοιμηθεί και φάω σαν άνθρωποςΑλλά δεν το βλέπω..
καλη ορεξη
Μπαίνει στην εφηβεία και ....τρώγεται με τα ρούχα της στην κυριολεξία! Έχουμε βγάλει off τα μισά της ρούχα μια και δεν θέλει να φοράει κολάν ή για να τα φορέσει πρέπει η μπλούζα να της φτάνει κάτω από το μισό μπούτι! Κοινώς μπλουζοφόρεμα!

Σορτσάκια? Στο εξώτερον πυρ! Έχει την εντύπωση πως έχει χοντρά μπούτια και δεν θέλει να φαίνονται! Πιά χοντρά μπούτια καλή μου, που έχει ύψος 1,50 και είναι 45 κιλά?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μια χαρα ειναι νομιζω. απλα ειναι η αντιδραση της ηλικιας!!!πωοπωωωω!!!κουραγιο αγγελικουλα, υπομονη και ψυχραιμια!!!δυσκολη φαση περναει τωρα:rolleyes:
Περιστεράκι μου τα πρώτυπα τα θέτουμε εμείς, εφόσον χειριστούμε σωστά το θέμα!
πολυ σωστα τα λες!!!

να σας πω οτι με πονανε τα δυο μπροστινα-κεντρο δοντια μου στην κατω οδοντοστοιχια, σαν να ειναι απο τα ουλα μου φαινεται. πρεπει να παω την αλλη βδομαδα και εγω!!!!μας την επεσαν οι οδοντιατροι στο καφε!!!ξου ξουυυυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ο μικρός κοιμήθηκε

Εφαγα σαν άνθρωπος και χαλαρώνω λιγάκι

Βέβαια με κυνηγούν τόσες δουλειές,αλλά με τον μικρό ξύπνιο δεν βρισκω ησυχία...Οπότε το εκμεταλλεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ήρτα κι εγώωωωωω. Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έλειπα αρκετές ώρες από το σπίτι, αλλά πέρασα πολύ ωραία. Μια φίλη μου εδώ είχε την ιδέα να πάμε στο πλανητάριο και μετά βολτούλα τριγύρω. Το κτίριο του πλανηταρίου είναι εξωτερικά γυάλινο σε σχήμα ρόμβου με κλιμακωτά σκαλοπάτια εξωτερικά. Εσωτερικά είχε μια μέτρια σε χωρητικότητα αίθουσα θολωτή με ξαπλωτές καρέκλες. Η προβολή ήταν στα γερμανικά σχεδιασμένη για παιδιά έτσι ώστε να μην τα φορτώνουν με ορολογίες που δε θα καταλάβαιναν. Εγώ που δεν έχω μεγάλη επαφή με τη γλώσσα κατάλαβα πάρα πολλά πράγματα, κυρίως από τα ελληνικά και τα αγγλικά. Θα ξαναπάμε σίγουρα με την κόρη μου όταν θα είναι σε μεγαλύτερη ηλικία, ώστε να γνωρίζει τουλάχιστον τα ονόματα των πλανητών και αστερισμών.

Κατόπιν, πήγαμε με τα πόδια βόλτα στη γύρω περιοχή που μας έβγαλε στους κήπους του παλατιού. Πάρα πολύ όμορφα να χορταίνει το μάτι. Αν το ήξερα θα έπαιρνα φωτογραφική μαζί μου. Υπόσχομαι όμως, να ξαναπάω στο μέλλον να σας δείξω κι εσάς αυτά που βλέπω.

Στο τέλος, καταλήξαμε σε ένα πολυκατάστημα με φοβερό παγωτό, που μας δρόσισε ύστερα από τη βόλτα στην πρωινή ζέστη και ήλιο. Η κουβέντα δεν έλεγε να σταματήσει, αλλά ήρθε η ώρα να φύγουμε και να γυρίσουμε κατά τις 15:00 στο σπίτι.

Έφτιαξα ψητά λαχανικά στο φούρνο (μανιτάρια, καρότα, κολοκυθάκια, πατάτες σε ροδέλες και κρεμμύδι σε ροδέλες) που μου τα ζήτησε ο Έβιρος.

Ο ήλιος μη νομίζετε ότι κράτησε πολύ εδώ και δύο ώρες περίπου συννέφιασε και έβρεξε πολύ λίγο. Μάλλον θα βρέχει κι αύριο.

εμένα με χαλάει που δεν τραγουδάει κανείς στη γλώσσα μας, ενώ ακόμα κ η αλβανία τραγουδησε στα αλβανικά!

Κι εγώ θα προτιμούσα να τραγουδάμε στη γλώσσα μας και με τον ήχο των ελληνικών ακουσμάτων.

όχι βρε εβίρι που υπερέχει το ίχνος γυναίκας χαχαχαχαχαχαχα

σε ομορφιά από την ήβη!

αν δεν είχε τη βικτώρια χαλκίτη για φωνητικά θα γελούσε κάθε πικραμμένος κ όχι ο πρωθυπουργός!

χαχαχαχαχαχαχα

"Είναι το στρώμα μου μονό" ...... όοοοολο το τραγούδι όμως και έκανε και άλααααα παθιάρικα !!!! Μου έπεσαν όλα τα μαλλιά !!!!! :shock:

χαχαχαχαχαχα βάλ' της και ένα ροζ λουλούδι στο αφτί.

Χάλια μαύρα και οι φίλοι μας οι Γερμανοί !!!! :mad: Τα πρότυπα !!!

Τα πρότυπα μόνο να βρίζουνε και να φέρονται σκληρά ξέρουν.

Είστε όλες καλά ???? Μπράβο κοριτσάκια μου ! (μόνη μου ερωτω-απαντώ)

χαχαχαχαχαχαχα

Εμείς για σήμερα θα φάμε συκωτάκι ψητό στον φούρνο (Εβίρι να σου στείλω μάνα μου ??? θυμάμαι ότι τρελαίνεσαι :tongue: !)

Ναι αλλά το θέλω όλο μόνη μου να μη δώσεις στα άλλα κορίτσια.

καλημερουδια!δεπρολαβα να σας διαβασω τρεχουμε με τις ετοιμασιες του στρουμφοδωματιου κ καταλαβαινετε,ολη μου η προσοχη ειναι εκει!!!!

Ποιος τη χάρη σου!!!!!!!!!!!!

σημερα θα ρθουν κ το κρεββατι κ το καροτσι,ε κ θα αποτρελαθω χαχαχαχαχαχαχα!!!!

Καλορίζικα να είναι.

Κι εγώ την παστιτσάδα την ξέρω με κόκορα και μακαρόνια

Τελικά πήραμε ένα κοραλί φόρεμα, μία μπλε βερμούδα και 2 κορδέλες για τα μαλλιά της.

Με 'γεια σας, ααααα πάρα πολύ ωραία είναι.

βγαλε β πιπιλα σου!!ντεν εισαι μωλο!!!να ντωσουμε στην μπεμπα πιπιλα σου....:tongue::tongue::tongue::tongue:

χαχαχαχα

Αγγελικη,Μην ανησυχεις.....θα μεγαλωσει λιγο η κορη σου και σαν γνησια γυναικα ,....δεν θα την προλαβαινεις....ολη μερα στο δοκιμαστηριο θα ειναι!!!!!:wink:

Και θα ελπίζουν μέχρι εκεί να μένει και να μην προχωράει μέχρι το ταμείο. Άσ' την να ξεδίνει δοκιμάζοντας ρούχα.

Όχι, που μας κουνιούνται ότι όλα δουλεύουν ρολόι.... Απλώς δεν αφήνουν να βγουν προς τα έξω αυτά!

Εγώ θα σας τα λέω για να ξέρετε με ποιους έχουμε να κάνουμε.

Στο ίντερνετ διάβαζα ότι οι γιατροί της Γερμανίας έπαιρναν μίζες για να προωθούν τους ασθενείς να νοσηλεύονται σε συγκεκριμένα νοσοκομεία.

μπουμπουνίζει κ βρέχει!!!!!!!ήμαρτον!!!!!!!πώς θα γυρίσω ρε φούστη μου κ δεν πήρα ομπρέλα; χθες που την κουβάλαγα δεν έβρεξε!!!!

Γύρνα σπίτι σου χτες που δεν έβρεχε.

Σορτσάκια? Στο εξώτερον πυρ! Έχει την εντύπωση πως έχει χοντρά μπούτια και δεν θέλει να φαίνονται! Πιά χοντρά μπούτια καλή μου, που έχει ύψος 1,50 και είναι 45 κιλά?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εσείς απλά να την προσέχετε να μην ξεφεύγει στο φαγητό γιατί στην εφηβεία ίσως βάλει απότομα παραπάνω κιλά τα οποία θα έρχονται χωρίς έλεγχο.

Κατά τα άλλα η αναλογία είναι στα φυσιολογικά και απλά δεν τη λες κοκαλιάρα, αλλά κανονικά αδύνατη.

Και όχι μόνο αυτό...

Μαζί με την ανορεξία λανσάρουν και την π0υτ@νι@!!Σαν προσόν και αυτή...

Ημαρτον!!!

Πες τα, αυτό είναι το χειρότερο. Τα πρότυπα που έχουν τα παιδιά μας από όλα τα θεάματα.

Καλά πόσες φορές μπήκα-βγήκα μέχρι να γράψω την απάντηση δε λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

κάντυ μου, έβρεξε, αλλά όταν σχόλαγα σταματησε κ έτσι δεν εγινα παπί.

τελικά είχα εφεδρεία ομπρέλα στο γραφείο, ξεχασμένη απ' το 2009!

Η Λ. με το φτιάξιμο είναι μαλωμένη! Της αρέσει να φοράει διάφορα αλλά μέχρι να τα βάλουμε μας ακούνε όλοι!!!:oops::rolleyes:

Αν υπήρχε τρόπος να ντύνεται με μια μαγική κίνηση θα ήταν πολύ ευτυχισμένη!!!:tongue:

Εδώ μια βζάζει ήλιο μια συννεφιάζει.... Σκωτσέζικο ντους ένα πράγμα!:?

αν μπορούσα να την ντύνω με το πάτημα ενός κουμπιιού θα ήμουν εγώ πιο ευτυχισμένη!

σήμερα πάλι δεν ήθελε ένα μπλουζάκι κ της έβαλα άλλο.

ο φέφος μου λέει ότι την κακομαθαίνω κ με κάνει ό,τι θέλει!;)

Μπαίνει στην εφηβεία και ....τρώγεται με τα ρούχα της στην κυριολεξία! Έχουμε βγάλει off τα μισά της ρούχα μια και δεν θέλει να φοράει κολάν ή για να τα φορέσει πρέπει η μπλούζα να της φτάνει κάτω από το μισό μπούτι! Κοινώς μπλουζοφόρεμα!

Σορτσάκια? Στο εξώτερον πυρ! Έχει την εντύπωση πως έχει χοντρά μπούτια και δεν θέλει να φαίνονται! Πιά χοντρά μπούτια καλή μου, που έχει ύψος 1,50 και είναι 45 κιλά?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αδύνατη είναι η Κ σου, μοντέλο!

Και όχι μόνο αυτό...

Μαζί με την ανορεξία λανσάρουν και την π0υτ@νι@!!Σαν προσόν και αυτή...

Ημαρτον!!!

Αυτά βλέπω και αγχώνομαι πολύ για τα πρότυπα που θα έχει το περιστεράκι μου

Και για τα αγόρια είναι δύσκολα τα πράγματα...

εμείς είμαστε αδερφές. το' παμε!:rolleyes:

μπραβο σας!!!κανετε σημαντικες προοδους !!!
πατατόβια κ εσύ τέκνο βρούτε;παααρα πολυυυυ. το αγαπημενο μου πατατες τηγανητες με κετσαπ και φετα....μμμμ....

τηγανητές πατάτες με φέτα κ εγώ τις λατρεύω. σιχαίνομαι κέτσαπ!

πολυ σωστα τα λες!!!

να σας πω οτι με πονανε τα δυο μπροστινα-κεντρο δοντια μου στην κατω οδοντοστοιχια, σαν να ειναι απο τα ουλα μου φαινεται. πρεπει να παω την αλλη βδομαδα και εγω!!!!μας την επεσαν οι οδοντιατροι στο καφε!!!ξου ξουυυυ!!!

περαστικά. μην καθυστερείς την επίσκεψη στο γιατρό!

Επιτέλους ο μικρός κοιμήθηκε

Εφαγα σαν άνθρωπος και χαλαρώνω λιγάκι

Βέβαια με κυνηγούν τόσες δουλειές,αλλά με τον μικρό ξύπνιο δεν βρισκω ησυχία...Οπότε το εκμεταλλεύομαι...

μάκια σου!

Ήρτα κι εγώωωωωω. Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έλειπα αρκετές ώρες από το σπίτι, αλλά πέρασα πολύ ωραία. Μια φίλη μου εδώ είχε την ιδέα να πάμε στο πλανητάριο και μετά βολτούλα τριγύρω. Το κτίριο του πλανηταρίου είναι εξωτερικά γυάλινο σε σχήμα ρόμβου με κλιμακωτά σκαλοπάτια εξωτερικά. Εσωτερικά είχε μια μέτρια σε χωρητικότητα αίθουσα θολωτή με ξαπλωτές καρέκλες. Η προβολή ήταν στα γερμανικά σχεδιασμένη για παιδιά έτσι ώστε να μην τα φορτώνουν με ορολογίες που δε θα καταλάβαιναν. Εγώ που δεν έχω μεγάλη επαφή με τη γλώσσα κατάλαβα πάρα πολλά πράγματα, κυρίως από τα ελληνικά και τα αγγλικά. Θα ξαναπάμε σίγουρα με την κόρη μου όταν θα είναι σε μεγαλύτερη ηλικία, ώστε να γνωρίζει τουλάχιστον τα ονόματα των πλανητών και αστερισμών.

Κατόπιν, πήγαμε με τα πόδια βόλτα στη γύρω περιοχή που μας έβγαλε στους κήπους του παλατιού. Πάρα πολύ όμορφα να χορταίνει το μάτι. Αν το ήξερα θα έπαιρνα φωτογραφική μαζί μου. Υπόσχομαι όμως, να ξαναπάω στο μέλλον να σας δείξω κι εσάς αυτά που βλέπω.

Στο τέλος, καταλήξαμε σε ένα πολυκατάστημα με φοβερό παγωτό, που μας δρόσισε ύστερα από τη βόλτα στην πρωινή ζέστη και ήλιο. Η κουβέντα δεν έλεγε να σταματήσει, αλλά ήρθε η ώρα να φύγουμε και να γυρίσουμε κατά τις 15:00 στο σπίτι.

Έφτιαξα ψητά λαχανικά στο φούρνο (μανιτάρια, καρότα, κολοκυθάκια, πατάτες σε ροδέλες και κρεμμύδι σε ροδέλες) που μου τα ζήτησε ο Έβιρος.

Ο ήλιος μη νομίζετε ότι κράτησε πολύ εδώ και δύο ώρες περίπου συννέφιασε και έβρεξε πολύ λίγο. Μάλλον θα βρέχει κι αύριο.

Καλά πόσες φορές μπήκα-βγήκα μέχρι να γράψω την απάντηση δε λέγεται.

τί ωραία περιγραφή!

πάντα να περνάς όμορφα εβιρουλα μου!

σήμερα τρώμε κοτόπουλο με ρύζι εγώ κ η κόρη, κοτόπουλο με πατάτες ο φέφος.

χθες έκανα ένα ντου σε καθαριότητα, σκούπα, πλυντήριο ρούχων, άπλωμα, τουαλέτες, σεντόνια, ριχτάρια, σκόνες, τζάμια εσωτερικά, συμμάζεψα ελαφρώς το παιχνιδοχάος!

η σύσα μου στον ύπνο της ακουγόταν πολύ μπουκωμένη στη μύτη της, ενώ της είχα βάλει από το βράδυ φυσιολογικό ορό.

το πρωί πάλι φυσ. ορό, αλλά είναι μπουκωμένη η μυτούλα!

δεν αντέχει με τπτ την πάνα.

κατά τα άλλα έκανα μια τυροπιτούλα με έτοιμο φύλλο, εννοείται κ έβαλα στο τυρομείγμα εκτός από αβγά, γάλα κ πρόβειο γιαούρτι! έγινε πεντανόστιμο! ο φέφος εφαγε το μισό ταψί!

σας αφήνω. πρέπει να δουλέψω κ να πάρω τηλεφωνο τον παιδίατρο.

μάκια από το ηλιόλουστο λουλουδιστάν που όμως έχει κρύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...