Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

      Καλημέρα!!! Πήρα το αποτελεσμα της χοριακης 295!!

      Καλησπέρα! Συγχαρητήριαααα!!! 🧡

      5 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Βγήκα από την ωοληψία, όλα καλά είχα φοβηθεί γιατί είχαμε 4 ωάρια δει στους υπερήχους και το βράδυ ξαφνικά είχα έναν οξύ πόνο στην δεξιά ωοθήκη που με ξύπνησε. Φοβόμουν ότι θα τα έχανα πριν φτάσω στο χειρουργείο. Δεν θα το πιστέψετε, αλλά μου είπαν ότι έβγαλαν 8 ωάρια! Να δούμε τώρα πόσα θα γονιμοποιηθούν και πόσα θα μείνουν αλλά είμαι πολύ χαρούμενη!

      Μπράβο κορίτσι μου! Καλές γονιμοποιήσεις εύχομαι! Θα περιμένουμε νέα σου!🙂

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Έχω πήξει!!!!!!

Και σχολάω στις 7!!!!!

Και θέλω διακοπές!!!!

Και θέλω να γίνονται οι δουλειές του σπιτιού από μόνες τους!!!! Δεν ξέρω πως αλλά να γίνονται!!!

Και θέλω να εξαφανιστούν μερικές ψυχές από την ζωή μου!!!!

και και και ........


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Έχω πήξει!!!!!!

Και σχολάω στις 7!!!!!

Και θέλω διακοπές!!!!

Και θέλω να γίνονται οι δουλειές του σπιτιού από μόνες τους!!!! Δεν ξέρω πως αλλά να γίνονται!!!

Και θέλω να εξαφανιστούν μερικές ψυχές από την ζωή μου!!!!

και και και ........

like σε όλα!!!

Γιατί τόσο αργά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για φαγητό μέχρι αυτή τη στιγμή μια κολοκυθόπιτα έκανα και βγήκε πεντανόστιμη.Και ετοιμάζομαι να κάνω φακες.

Το ζουζούνι μου τωρα μόλις κοιμήθηκε για μεσημέρι.

Οταν ξυπνήσει θα το βγάλω μια βολτούλα,αλλά όσο φωτάει,γιατί μετά φοβάμαι.

Με εχει πιάσει μια θλίψη...

Δουλειά τέλος σιγά-σιγά...Σήμερα κάθομαι,αύριο κάθομαι κτλ κτλ

Πώς θα την βγάλω την ρημάδα την ημέρα κλεισμένη μέσα με ένα υπερκινητικό πιτσιρίκι;

Για να φτιάξω την κολοκυθόπιτα,μου έκανε χάλια την κουζίνα,ανοίγοντας ντουλάπια-ψυγείο και πετώντας πράγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω και πώς την κάνω...Μπορεί να ενδιαφέρεται καμιά σας...

Μη ρωτήσετε ποσότητες μόνο...Με το μάτι...

Ετριψα κολοκύθια στον χοντρό τρίφτη,έβαλα 6 κανονικού μεγέθους,πρόσθεσα 2 τριμμένα κρεμμύδια,αρκετό άνηθο,πιπεράκι,τρια αυγά χτυπημένα,τυράκι φέτα και 2 κουταλιές της σούπας αλεύρι που φουσκώνει μόνο του.

Εβαλα σε ενα πυρεξ λίγο βουτυράκι να λιώσει,έβαλα και λίγο σιμιγδάλι,έριξα το μείγμα,το ίσιωσα με μια σπάτουλα να γίνει ομοιόμορφο και το έψησα για μια ωριτσα

Απλό,γρήγορο και πεντανόστιμο.Κάνει και για πρώτο πιάτο σε τραπεζάκι χαλαρό και φιλικό

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμμ! Περιστεράκι μου άνοιξες την όρεξη!! Έχω κάτι κολοκύθια στο ψυγείο και μάλλον θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου!

Αποχωρώ γιατί πρέπει να συνεχίσω την δουλειά:rolleyes:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια να σας πω να γελάσετε, πώς μεταφράζεται αυτολεξί το γάντι στα γερμανικά; ....................................

Απάντηση: Παπούτσι χεριού = Handschuhe = Χαντ είναι το χέρι όπως και στα αγγλικά και σούε είναι το παπούτσι (παρόμοια με τα αγγλικά), όλο μαζί;

κόρες γιατί εξαφανιστήκατε; να ανησυχώ;

Όχι Φέφη, σαν τα σαλιγκάρια εμφανιζόμαστε.

Εγώ πήρα από το σχολείο την κόρη, πήγαμε στο ιδιαίτερο, γυρίσαμε για φαγητό (βρε παιδιά τι πεντανόστιμο φαγητό φτιάχνει η γάστρα!!!!!!), εγώ συνέχισα κάποιες δουλειές, διάβασα λίγα γερμανικά, κέντησα λίγο, τώρα κάθομαι λίγο στον κομπιούτερα, εεεε αργότερα θα διαβάσουμε κανένα γερμανικό παραμυθάκι με τη μικρά,.... αυτά.

Απλό,γρήγορο και πεντανόστιμο.Κάνει και για πρώτο πιάτο σε τραπεζάκι χαλαρό και φιλικό

Πολύ ωραία συνταγή αυτή Περιστεράκι.

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!

Πού 'ντο μου;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία συνταγή αυτή Περιστεράκι.

Σε ευχαριστώ πολύ Εβίρι μου!

Τι ωραία που κεντάς!!Τι φτιάχνεις;

Μου αρέσει και μένα το κέντημα,αλλά με τον μικρό δεν προλαβαίνω να σταυρώσω... βελονιά.Ενώ υπάρχει χρόνος,δεν το ευνοούν οι συνθήκες.

Πάντως το αλφάβητο που είχα ξεκινήσει το τελείωσα.Κέντησα και τους αριθμούς από 0 μεχρι 9 κάτω από τα γράμματα.

Τελικά έφτιαξα φακές που μου έχει παραγγείλει ο περιστέρης και ένα κέικ που το μοίρασα σε παραλληλόγραμμα φορμάκια.Εκανα την κλασική συνταγή και χώρισα τη ζύμη,έφτιαξα ένα φορμάκι σκέτο,τρια με ψιλοκομμένα ζαχαρωμένα φρουτάκια και 2 με σταγόνες σοκολάτας.

Μόλις ξύπνησε ο μικρός και τα είδε,τέντωσε το χεράκι του και άρχισε να μου ζητά...Μη δει φαγητό το παιδάκι μου,αμέσως να ορμήξει...

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που κεντάς!!Τι φτιάχνεις;

Κεντάω το δεύτερο μανίκι από το γιλέκο κρητικής στολής που φτιάχνω για την κόρη μου τη μεγάλη.

Μου αρέσει και μένα το κέντημα,αλλά με τον μικρό δεν προλαβαίνω να σταυρώσω... βελονιά.Ενώ υπάρχει χρόνος,δεν το ευνοούν οι συνθήκες.

Πάντως το αλφάβητο που είχα ξεκινήσει το τελείωσα.Κέντησα και τους αριθμούς από 0 μεχρι 9 κάτω από τα γράμματα.

Έτσι είναι όταν έχεις μικρά παιδιά δεν είναι εύκολο να φτιάξεις εργόχειρα. Μπράβο που τέλειωσες αυτά με τα γράμματα και τους αριθμούς.

Τελικά έφτιαξα φακές που μου έχει παραγγείλει ο περιστέρης και ένα κέικ που το μοίρασα σε παραλληλόγραμμα φορμάκια.Εκανα την κλασική συνταγή και χώρισα τη ζύμη,έφτιαξα ένα φορμάκι σκέτο,τρια με ψιλοκομμένα ζαχαρωμένα φρουτάκια και 2 με σταγόνες σοκολάτας.

Μόλις ξύπνησε ο μικρός και τα είδε,τέντωσε το χεράκι του και άρχισε να μου ζητά...Μη δει φαγητό το παιδάκι μου,αμέσως να ορμήξει...

Αφού το παιδί είδε νοστιμιές πώς να μην απλώσει το χεράκι. Κι εγώ απλωμένο το έχω τόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

τί είναι το ρεφλέν;

Ειναι σαν χρωμοσαμπουαν η' ημιμονιμη βαφη, το περνας στο μαλλι για να διορθωσει την αποχρωση. Πχ εγω τα εχω ξανθα, και ενω ειναι πολυ ωραιο το χρωμα μετα τη βαφη, λιγες εβδομαδες αργοτερα αρχιζει και "κιτρινιζει". Περναω λοιπον ρεφλε για να εξουδετερωσει τις "χρυσες" νοτες στο χρωμα και να το φρεσκαρει.

Ξέχασα να πω ότι σήμερα φτιάχνω γίγαντες στο φούρνο.

Παρακαλώ Φέφη.

Στη γιορτή της μητέρας μου άρεσε πολύ η επιτυχία που είχαν οι καραμελωμένες φράουλες που έβαλα στην τούρτα. Δηλαδή, έβαλα σε άδειο τηγάνι, χωρίς τίποτ' άλλο μέσα, 1/2κ. φράουλες κομμένες στη μέση και 1/2φλ ζάχαρη. Τις άφησα σε μέτρια φωτιά κι αυτές έβγαλαν πολύ νερό, το οποίο μαζί με τη ζάχαρη έγινε ένα ωραιότατο σιρόπι, το έβαλα σε γυάλινο βαζάκι στο ψυγείο και περιχύνω το παγωτό που σερβίρω. Τις ίδιες τις φράουλες τις βάζεις σε διάφορα γλυκά όπως τούρτες, κρέπες, κέικ, κρέμες παγωτά κλπ.

Μπορείς ακόμη να φτιάξεις γρανίτα φράουλα που γίνεται πολύ εύκολα.

Αυτο με τη φραουλα το φτιαχνει και η μαμα μου και γινεται τελειο. Χτες ειχε φτιαξει λεει κεικ με μερεντα μεσα! Κολαση!!!!! Γμτ και να μην ειμαι εκει!!

Τελικά για φαγητό μέχρι αυτή τη στιγμή μια κολοκυθόπιτα έκανα και βγήκε πεντανόστιμη.Και ετοιμάζομαι να κάνω φακες.

Το ζουζούνι μου τωρα μόλις κοιμήθηκε για μεσημέρι.

Οταν ξυπνήσει θα το βγάλω μια βολτούλα,αλλά όσο φωτάει,γιατί μετά φοβάμαι.

Με εχει πιάσει μια θλίψη...

Δουλειά τέλος σιγά-σιγά...Σήμερα κάθομαι,αύριο κάθομαι κτλ κτλ

Πώς θα την βγάλω την ρημάδα την ημέρα κλεισμένη μέσα με ένα υπερκινητικό πιτσιρίκι;

Για να φτιάξω την κολοκυθόπιτα,μου έκανε χάλια την κουζίνα,ανοίγοντας ντουλάπια-ψυγείο και πετώντας πράγματα

Γιατι θλιψη Περιστερακι? Οσο για το κλεισιμο μεσα, εχεις το πιτσιρικι ν ασχολεισαι...φαντασου να κλεινοσουν μεσα χωρις το μικρο!!!:tongue:

Σημερα κοριτσια εκανε ζεστη, επιτελους μια μερα χωρις καλοριφερ!!! Μια μερα που δε φορεσα παλτο!!

Σχολασα, περπατησα απο το σχολειο μεχρι το κεντρο (1 ωρα με τα ποδια), πηρα το λεωφορειο για το σπιτι , βασικα αποπειραθηκα αλλα.. Το μηχανημα για εισητηρια που εχει ο οδηγος χαλασε, το λεωφορειο καθυστερησε μιση ωρα, στη διαδρομη καποιος επαθε κριση επιληψιας, το λεωφορειο σταματησε και καλεσαν ασθενοφορο, κατεβηκα και περιμενα το επομενο λεωφορειο και το ρεζουμε ειναι οτι σχολασα 2κ μιση και εφτασα σπιτι 5 και.:?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω να γελάσετε, πώς μεταφράζεται αυτολεξί το γάντι στα γερμανικά; ....................................

Απάντηση: Παπούτσι χεριού = Handschuhe = Χαντ είναι το χέρι όπως και στα αγγλικά και σούε είναι το παπούτσι (παρόμοια με τα αγγλικά), όλο μαζί;

Εμ βέβαια! Δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε από τα πιο πλούσια λεξιλόγια στον κόσμο! Τεμπέληδες! Ακου παπούτσι χεριού!!!

Όχι Φέφη, σαν τα σαλιγκάρια εμφανιζόμαστε.

Εγώ πήρα από το σχολείο την κόρη, πήγαμε στο ιδιαίτερο, γυρίσαμε για φαγητό (βρε παιδιά τι πεντανόστιμο φαγητό φτιάχνει η γάστρα!!!!!!), εγώ συνέχισα κάποιες δουλειές, διάβασα λίγα γερμανικά, κέντησα λίγο, τώρα κάθομαι λίγο στον κομπιούτερα, εεεε αργότερα θα διαβάσουμε κανένα γερμανικό παραμυθάκι με τη μικρά,.... αυτά.

γεμάτο πρόγραμμα Εβιράκι μου!

Πολύ ωραία συνταγή αυτή Περιστεράκι.

Πού 'ντο μου;

Σε ευχαριστώ πολύ Εβίρι μου!

Τι ωραία που κεντάς!!Τι φτιάχνεις;

Μου αρέσει και μένα το κέντημα,αλλά με τον μικρό δεν προλαβαίνω να σταυρώσω... βελονιά.Ενώ υπάρχει χρόνος,δεν το ευνοούν οι συνθήκες.

Πάντως το αλφάβητο που είχα ξεκινήσει το τελείωσα.Κέντησα και τους αριθμούς από 0 μεχρι 9 κάτω από τα γράμματα.

χρυσοχέρα παντού το περιστεράκι μας!

Τελικά έφτιαξα φακές που μου έχει παραγγείλει ο περιστέρης και ένα κέικ που το μοίρασα σε παραλληλόγραμμα φορμάκια.Εκανα την κλασική συνταγή και χώρισα τη ζύμη,έφτιαξα ένα φορμάκι σκέτο,τρια με ψιλοκομμένα ζαχαρωμένα φρουτάκια και 2 με σταγόνες σοκολάτας.

Μόλις ξύπνησε ο μικρός και τα είδε,τέντωσε το χεράκι του και άρχισε να μου ζητά...Μη δει φαγητό το παιδάκι μου,αμέσως να ορμήξει...

Εμ, το παιδί το πήραν οι μυρωδιές! Είναι να μην σου ζητήσει μετά?

Ειναι σαν χρωμοσαμπουαν η' ημιμονιμη βαφη, το περνας στο μαλλι για να διορθωσει την αποχρωση. Πχ εγω τα εχω ξανθα, και ενω ειναι πολυ ωραιο το χρωμα μετα τη βαφη, λιγες εβδομαδες αργοτερα αρχιζει και "κιτρινιζει". Περναω λοιπον ρεφλε για να εξουδετερωσει τις "χρυσες" νοτες στο χρωμα και να το φρεσκαρει.

Τώρα καλύφθηκα πλήρως!!!!

Γιατι θλιψη Περιστερακι? Οσο για το κλεισιμο μεσα, εχεις το πιτσιρικι ν ασχολεισαι...φαντασου να κλεινοσουν μεσα χωρις το μικρο!!!:tongue:

σιγά μην κλεινόταν μέσα αν δεν είχε τον μικρό! Έτσι δεν είναι περιστεράκι μου?

Σημερα κοριτσια εκανε ζεστη, επιτελους μια μερα χωρις καλοριφερ!!! Μια μερα που δε φορεσα παλτο!!

Σχολασα, περπατησα απο το σχολειο μεχρι το κεντρο (1 ωρα με τα ποδια), πηρα το λεωφορειο για το σπιτι , βασικα αποπειραθηκα αλλα.. Το μηχανημα για εισητηρια που εχει ο οδηγος χαλασε, το λεωφορειο καθυστερησε μιση ωρα, στη διαδρομη καποιος επαθε κριση επιληψιας, το λεωφορειο σταματησε και καλεσαν ασθενοφορο, κατεβηκα και περιμενα το επομενο λεωφορειο και το ρεζουμε ειναι οτι σχολασα 2κ μιση και εφτασα σπιτι 5 και.:?

Είδες βρε που ο θεούλης δεν σε αφήνει να ξεχάσεις την Ελλάδα? Τέτοιες στιγμές ζεις εδώ σχεδόν σε καθημερινή βάση!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...