Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ενδιαφέρον το βρίσκω astil! Σκέψου ότι εγώ φτιάχνω παγωτό με μία σαντιγύ μόρφατ στο τσίγγινο, ένα εβαπορέ και ένα ζαχαρούχο. Το χτυπαώ δύο φορές και την 2η προσθέτω ότι θέλω από ξηρούς καρπούς ή κομματάκια σοκολάτας μέχρι κομμένα κομματάκια φρούτου.

Απλά δεν μου αρέσει η ιδέα του ωμού αυγού, όπως ελιναι η μαρέγκα!

Γούστα!!!!!

Όσο για το καθαριστήριο δεν με ενοχλεί η μυρωδιά όσο η τσέπη μου αυτήν την περίοδο!!!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

αγγελικη το αυγο δεν ειναι ωμο. χτυπας τα ασπραδια του αυγου με ζαχαρη και αχνη και τα ψηνεις σχεδον για δυο ωρες στους 130 βαθμους. και μετα αφου κρυωσουν τα τριβεις μεσα στο παγωτο. ασ πουμε σαν τρυμενα μπισκοτα αλλα ειναι απιστευτα πιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα της επιβράβευσης! Σας βλέπω να πήζεται στα κοκκαλάκια και τα μπιζου!!!!!!

Κι εγώ την μεγάλη κουβέρτα του διπλού κρεβατιού στο καθαριστήριο την έστελνα αλλά είπα φέτος να την πατήσω στην μπανιέρα λόγω κρίσης!

Τι εστί δριστέλα ντίαρ????

βάλε γκούγκλ κ θα καταλάβεις καλύτερα. φυσικός τρόπος πλυσίματος, παραδοσιακός. φαντάζομαι στας αθήνας δεν έχετε!

όλες τις άλλες φορές έστελνα τις κουβέρτες μου στη μαμά μου που τις πήγαινε στη δριστέλα. λαμποκοπούσαν κ μοσχομύριζαν! απλά τώρα η μάνα μου δεν προλάβαινε!

Φεφη θα το χαρω απιστευτα να μας ερθετε με την Συσα!!!!πω πω θα κανουμε παρτυ λεμε!!!!!!!!!!!

τα στρουμφ!:D

δεν ξερω τι εννοεις μπελαλιδικο αλλα εμενα η κουζινα με κανει να χαλαρωνω.

και ειδικα τα γλυκα. ναι περνει λιγο χρονο,αλλα το αποτελεσμα τελειο.

τις μαρεγκες μπορεις να τις αγορασεις. βρισκεις ευκολα. αλλα εγω τις κανω μονη μου συνηθως, αν εχω και αρκετα αυγα τις κανω και τις διατηρω σε ενα ταπερ αντεχουν. και δεν κοστιζουν και τιποτα.

οσο για το παγωτο χτυπαω ενα μορφατ σε κονσερβα με ενα ζαχαρουχο και ενα εβαπορε και δυο βανιλιες. το μονο μπελαλιδικο ειναι οτι το βγαζω ανα μια ωρα και το χτυπαω 3 φορες. αν δεν θελεις το χτυπας και τα ανακατευεις ολα με την πρωτη. τα αμυγδαλα τα εχεις βαλει απο πριν σε ενα κατσαρολακι με λιδη ζαχαρη και αφου καραμαλωσουν για λιγο στη φωτια τα ριχνεις σε μια λαδοκολα και κρυωνουν. μετα τα βαζεις στο μουλτι και τα κοβεις (χοντροκομενα). συνηθως αρεσουν σε ολους και δεν μενουν ευκολα σε βαζο, ετσι τα φτιαχνω επιτοπου.

την τριτη φορα που χτυπαω το παγωτο και ειναι πιο πυχτο ριχνω μεσα τις τρυμενες μαρεγκες τα αμυγδαλα τριβω κουβερτουρα, οση θελεις, και εβαλα μεσα και κομματακια απο κυτρο. μπορεις αν θελεις να βαλεις οτι γλυκο θελεις κουταλιου, αν θελεις. γινεται και λιγο παρφε.

σκεψου οτι κανει 15 ευρω το κιλο και μου βγηκε κοντα δυο κιλα, και δεν κοστησε πανω απο 6 ευρω

εγώ έκανα το άλλο με την σαντιγύ στο σακκουλάκι. πιο γευστική από αυτή της κονσέρβας.

οι μαρέγκες πώς γίνονται; αναλυτικές οδηγίες, δοσολογία αβγών, ζάχαρης, άχνης!πληζ! μας ξεσήκωσες!

εγω δεν αντεχω τη μυρωδια απο το καθαριστηριο σε κουβερτες. θελω να μυριζει φρεσκοπλημενο. το εκανα μια φορα και τις ξαναεπλυνα.

μωρέ κ εγώ σε σχέση με τη δριστέλα, αλλά μια χαρά βολεύτηκα τώρα, τα πλήρωσαν τα πεθερικά, οπότε κιχ, μιχ!

Όσο για το καθαριστήριο δεν με ενοχλεί η μυρωδιά όσο η τσέπη μου αυτήν την περίοδο!!!!!!!!

το αυτό!

αγγελικη το αυγο δεν ειναι ωμο. χτυπας τα ασπραδια του αυγου με ζαχαρη και αχνη και τα ψηνεις σχεδον για δυο ωρες στους 130 βαθμους. και μετα αφου κρυωσουν τα τριβεις μεσα στο παγωτο. ασ πουμε σαν τρυμενα μπισκοτα αλλα ειναι απιστευτα πιο καλα.

2 ώρες, 130! δοσολογία πες!;)

Link to comment
Share on other sites

η δριστέλα πιο κομ ιλ φο=υδροτριβείο! έλα ρε στα γιάννενα δεν έχετε; εντύπωση μου κάνει!

παλιά εκεί έπλεναν τα χαλιά τους κ μόνο με νερό. τώρα πας τα απορρυπαντικά σου, μαλλακτικά σου κ με την ορμή του καθαρού νερού της πηγής γίνονται καινούργια! πιο καθαρά από ποτέ!

συνήθως είναι σε ποτάμια, βουνά, όπου υπάρχουν πηγές φυσικές με ορμητικό νερό! μέσα στη φύση δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε στα Γιάννενα και τις λέμε νεροτριβές! Φαντάστηκα πως αυτές εννοούσες αλλά ήθελα να σιγουρευτώ!

Στο γκουγκλ πάντως βγάζει για ένα χωριό με αυτό το όνομα και ένα ξονοδοχείο.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

βαριέμαι να δουλέψω!!!!!!

γιορτάζουμε οι μανούλες την κυριακή!!!!!

μου έστειλαν από τον παιδικό ένα τραγουδάκι για τη μανούλα με στίχους. αλλά πώς να ξέρω πώς να της το μάθω; αφού δεν ξέρω να διαβάζω μελωδία.

μάλλον θα το δώσω στον φέφο που έκανε σπουδές μουσικές...δηλαδή, αλλιώς πώς θα ήξερα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας.

Σήμερα έκανα κεφτεδάκια κοκκινιστά με ρύζι.

Χθες βγήκαμε για ενα ποτάκι. ΠΟσο καιρό είχα να βγώ. Ουτε που θυμάμαι.

Λείπει και ο ενδοκρινολόγος σε συνέδριο και θα πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο το απόγευμα όπως μου είπε η γραμματέας του.

Αγγελική και γω ένα σοκ θα το πάθαινα αν έβλεπα τα λουλούδια τσαλαπατημένα.

ΑΝΝΑ είμαι σίγουρη ότι θα φτάσετε και το μεγάλυτερο μαξιλαράκι, με το καλό το εύχομαι. Καλές βόλτες αν το επιστρέψει ο γιατρός.

Αστιλ ωραίο το παγωτό. Δεν έχω κάνει ποτέ.

Πείτε καμια συνταγή για απλό και ευκολο παγωτο βανίλιας και μέσα να βάλω ότι θέλω.

Ελένη περαστικά στην μικρή σου και στο δόντι σου.

Φέφη συμφωνώ για τη δριστέλα τα βγάζει πεντακάθαρα. Εκει τα πάει και η μάμα μου. Εμενα με φοβίζουν πάρα πολύ αυτο το ύψος με το τόσο νερό. Εχει δριστέλες στο Λουλουδιστάν;

Μεγειά το κούρεμα της Σύσας. Θα την είχες συνηθίσει με πιο πολύ μαλλί και θα σο κακοφάνηκε. Θα μεγαλώσουν.

Χρυσοβαλάντω και εγώ σου εύχομαι να μην σου έρθει η περίοδος.

Κάντυ εμένα δεν ξέρω αν μο αρέσουν οι αγκινάρες δεν εχω δοκιμάσει ποτέ. Δεν ξέρω πως είναι.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

βαριέμαι να δουλέψω!!!!!!

γιορτάζουμε οι μανούλες την κυριακή!!!!!

Ναι και είμαι περίεργη να δω τι θα μου σκαρώσει η κοράκλα μου η οποία κάθε χρόνο με συγκινεί!

μου έστειλαν από τον παιδικό ένα τραγουδάκι για τη μανούλα με στίχους. αλλά πώς να ξέρω πώς να της το μάθω; αφού δεν ξέρω να διαβάζω μελωδία.

μάλλον θα το δώσω στον φέφο που έκανε σπουδές μουσικές...δηλαδή, αλλιώς πώς θα ήξερα;

Αυτό είναι και γνώστης μουσικής ο φέφος! Δεν θα πεινάσετε!

Την πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό η Κωνσταντίνα έφτιαξαν έναν πίνακα από χαρτόνι για να κολλάμε πάνω τα ποστ ιτ. Είχε κολλήσει και μία φωτογραφία με εκείνη και τον μπαμπά της και είχε ένα γλυκό ποιηματάκι που έλεγε

Τα χέρια μου θα απλώσω

και δώρο θα σου δώσω

όλη μου την καρδούλα

γλυκιά μου μητερούλα!

Λιώμα η μανούλα όπως καταλαβαίνετε!!!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kagly81 πάρε την σαντιγύ μόρφατ στο τσίγγινο κουτάκι και από πίσω έχει συνταγή για παγωτό πανεύκολο. Εγώ αυτό κάνω.

Χρησιμοποιείς μία μόρφατ, 1 εβαπορέ και 1 ζαχαρούχο. Χτυπάς πρώτα την σαντυγί να αφρατέψει και μετά προσθέτεις ένα - ένα τα γάλατα συνεχίζοντας το χτύπημα. Όταν γίνει αφράτο το βάζεις στην κατάψυξη για 1 ώρα και μετά το βγάζεις και το χτυπάς ξανά. Σε αυτήν την φάση προσθέτεις ότι άλλο υλικό θέλεις και το βάζεις ξανά κατάψυξη.

Αυτό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά μετά το 2ο χτύπημα έστρωσα σε ένα ταψάκι μπισκότα πτι μπερ και έχυσα το μίγμα από πάνω και όταν πάγωσε λιγάκι του έβαλα και απόπάνω πτι μπερ με μαύρη σοκολάτα. Έτσι μόλις παγώσει το κόβεις γύρω από το μπισκότο και έχεις σαντουιτσάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας.

Σήμερα έκανα κεφτεδάκια κοκκινιστά με ρύζι.

τί είπες τώρα!!!!!!!τρέχουν τα σάλια μου!

Χθες βγήκαμε για ενα ποτάκι. ΠΟσο καιρό είχα να βγώ. Ουτε που θυμάμαι.

να βγαίνετε συχνότερα!

Λείπει και ο ενδοκρινολόγος σε συνέδριο και θα πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο το απόγευμα όπως μου είπε η γραμματέας του.

καλά αποτελέσματα αύριο!

Αγγελική και γω ένα σοκ θα το πάθαινα αν έβλεπα τα λουλούδια τσαλαπατημένα.

μόνο εγώ είμαι αναίσθητη!:tongue:

Φέφη συμφωνώ για τη δριστέλα τα βγάζει πεντακάθαρα. Εκει τα πάει και η μάμα μου. Εμενα με φοβίζουν πάρα πολύ αυτο το ύψος με το τόσο νερό. Εχει δριστέλες στο Λουλουδιστάν;

έχει! άλλο που δεν έχω πάει ποτέ!;)

Μεγειά το κούρεμα της Σύσας. Θα την είχες συνηθίσει με πιο πολύ μαλλί και θα σο κακοφάνηκε. Θα μεγαλώσουν.

ναι, κ ήταν τόσο όμορφα μακριά....αλλά γίνεται μουσκίδι!

εμένα οι αγκινάρες δεν μυο αρέσουν καθόλου!

ένα από τα πρώτα φαγητά που έκανα στον φέφο ως παντρεμένοι ήτνα αγκινάρες ογκρατέν. τις έφαγε κ με παίνεψε κιόλας. εγώ δεν τις άγγιξα.

μετά από μήνες τον ρώτησα κ μου είπε ότι ούτε αυτός τις τρώει! απλά δεν ήθελε να με στενοχωρέσει...

Αυτό είναι και γνώστης μουσικής ο φέφος! Δεν θα πεινάσετε!

Την πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό η Κωνσταντίνα έφτιαξαν έναν πίνακα από χαρτόνι για να κολλάμε πάνω τα ποστ ιτ. Είχε κολλήσει και μία φωτογραφία με εκείνη και τον μπαμπά της και είχε ένα γλυκό ποιηματάκι που έλεγε

Τα χέρια μου θα απλώσω

και δώρο θα σου δώσω

όλη μου την καρδούλα

γλυκιά μου μητερούλα!

Λιώμα η μανούλα όπως καταλαβαίνετε!!!!!!!!

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!! τί γλυκό!!!!!

κ εγώ βούτυρο θα ήμανε!

το τραγουδάκι που σου λέω έχει πολλά λογάκια! το βρήκα μόλις στο γιου τιουμπ! εδώ δυστυχώς δεν έχω ήχο. θα το ακούσουμε στο σπιτι μαζί με το συσάκι.

όσο για τον μπαμπά μας θα τον κάνουμε πιανίστα σε πιάνο μπαρ ρέστοραν, ώστε να τρώμε μάνα κ κόρη όσο εκείνος παίζει-δουλεύει!!!!!!στα δύσκολα, δεν θα πεινάσουμε!!!!!!:mrgreen:

την ίδια δουλειά έκανε κ ως φοιτητής...;)

παγωτό κάγλυ μου κάνω με σαντιγύ γκαρνί στο φακελάκι. βγαίνει πιο εύγευστη σε σχέση με τη μόρφατ που δοκίμασα. αλλά δεν θυμάμαι να σε καθοδηγήσω.

το γράφει κ το φακελάκι. ένα ζαχαρούχο γάλα......θα το βρω κ θα σε πω!

κ δεν χρειαζόταν ανακάτεμα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγγελική θα το κάνω σίγουρα. Πανεύκολο είναι.

Εγώ παρ' όλο που δεν είμαι μανούλα συγκινούμαι πολύ με την διαφήμιση της P&G για τις μανούλες.

μιλάμε ότι ρίχνω το κλάμα της αρκούδας...........

της αρκούδας μάνας, έτσι που πάχυνα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...