Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

κ εγώ για να την ταίσω όλο το φαγητό της είμαι ικανή να της πω παραμύθια, να κάνω ό,τι μου κατέβει.

η δε μάνα μου φτάνει στο άλλο άκρο, θα την πάει στο κοτέτσι, στα χωράφια....

η πεθερά μου είναι σαν εσένα. κ αυτό το βρίσκω σωστό, ίσως σωστότερο, αλλά έλα που μου βγαίνει καλύτερα ψυχολογικά να βλέπω να το αδειάζει!

το ΣΚ δεν την πιέζω. είμαι κ εγώ χαλαρή. αλλά τις καθημερινές θα προσπαθήσω λίγο παραπάνω. αυτές οι μαμημένες οι τύψεις με κυβερνούν!

βέβαια δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω από παραμύθια, βιβλία, κολιέ κλπ! δεν θα την κυνηγάω σε άλλο χώρο. αυτό δεν μουαρέσει.

το κάνει η μαμά μου, της τα ψάλλω πού κ πού, αλλά ξέρω ότι κάθε γιαγιά έχει τα ατού κ τα κατά της!

δεν αξίζει να σκας κιόλας!

θα πεις αυτό που θέλεις στην ίδια, χαλαρά! αλλά κ ευγενικά, γιατί είναι κ δικό της αίμα κ δική της ευθύνη, όσο εσύ λείπεις! κ εκείνη το νοιάζεται!

με τον συζυγάτο σου μπορείς να το συζητήσεις, επίσης χαλαρά, αφού επιλέξεις έξυπνα το χρόνο κ τον τρόπο!

αλλά μην τον σκοτίζεις κιόλας! δεν πιάνουν τη γυναικεία ένταση! εκπέμπουν σε άλλη συχνότητα από εμάς!

με πολλή αγάπη σου τα λέω!

τελικά πήρε ο φέφος την παλιά μας παιδίατρο κ του είπε ότι ο βήχας της σύσας είναι σίγουρα αλλεργικός κ να της δώσουμε αέριους κάθε βράδυ μέχρι τρίτη. αν δεν περάσει, τότε να την πάμε να την δει για να μας δώσει κάτι πιο δυνατό-άλλο, ίσως να την πάμε κ σε παιδοαλλεργιολόγο. εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν εδώ!

η αλλεργία μένει για πάντα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

τώρα άμα σας πω ότι με το που έμαθα για αλλεργία αμέσως σκέφτηκα ότι φταίω εγώ που δεν την θήλασα περισσοτερο κ έτσι δεν την προστάτεψα όσο έπρεπε τί θα μου πείτε; είμαι παλαβή; αφου έτσι είναι!

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ για να την ταίσω όλο το φαγητό της είμαι ικανή να της πω παραμύθια, να κάνω ό,τι μου κατέβει.

Μέχρι εκεί μπορώ να φτάσω κι εγώ!

η δε μάνα μου φτάνει στο άλλο άκρο, θα την πάει στο κοτέτσι, στα χωράφια....

Ε μα συγγνωμή είναι δυνατόν? Είναι σαν τις σκηνές που βλέπουμε στις παραλίες τις μαμάδες με τα ταπεράκια να φωνάζουν Λαλάκη, έλα να φας το μπιφτε΄κι σου παιδί μου!

η πεθερά μου είναι σαν εσένα. κ αυτό το βρίσκω σωστό, ίσως σωστότερο, αλλά έλα που μου βγαίνει καλύτερα ψυχολογικά να βλέπω να το αδειάζει!

το ΣΚ δεν την πιέζω. είμαι κ εγώ χαλαρή. αλλά τις καθημερινές θα προσπαθήσω λίγο παραπάνω. αυτές οι μαμημένες οι τύψεις με κυβερνούν!

βέβαια δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω από παραμύθια, βιβλία, κολιέ κλπ! δεν θα την κυνηγάω σε άλλο χώρο. αυτό δεν μουαρέσει.

μα δεν είναι και λογικό!

το κάνει η μαμά μου, της τα ψάλλω πού κ πού, αλλά ξέρω ότι κάθε γιαγιά έχει τα ατού κ τα κατά της!

δεν αξίζει να σκας κιόλας!

Σκάω γιατί τον μαθαίνει να τρώει με ανορθόξο τρόπο τον οποίο εγώ δεν είμαι διατεθημένη να ακολουθήσω!

θα πεις αυτό που θέλεις στην ίδια, χαλαρά! αλλά κ ευγενικά, γιατί είναι κ δικό της αίμα κ δική της ευθύνη, όσο εσύ λείπεις! κ εκείνη το νοιάζεται!

με τον συζυγάτο σου μπορείς να το συζητήσεις, επίσης χαλαρά, αφού επιλέξεις έξυπνα το χρόνο κ τον τρόπο!

αλλά μην τον σκοτίζεις κιόλας! δεν πιάνουν τη γυναικεία ένταση! εκπέμπουν σε άλλη συχνότητα από εμάς!

με πολλή αγάπη σου τα λέω!

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται. Ο άντρα μου της έχει βάλει χέρι και από μόνος του χωρίς να του έχω πει εγώ κάτι γιατί κι εκείνος δεν είναι του στυλ σε κυνηγάω για να φας! Ευτυχώς δηλαδη!

τελικά πήρε ο φέφος την παλιά μας παιδίατρο κ του είπε ότι ο βήχας της σύσας είναι σίγουρα αλλεργικός κ να της δώσουμε αέριους κάθε βράδυ μέχρι τρίτη. αν δεν περάει, τότε να την πάμε να την δει για να μας δώσει κάτι πιο δυνατό-άλλο, ίσως να την πάμε κ σε παιδοαλλεργιολόγο. εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν εδώ!

η αλλεργία μένει για πάντα;

Στα παιδιά από ότι ξέρω μεγαλώνοντας υποχωρεί. Αλλά δεν είναι η αλλεργία η εποχική που ήταν κάποτε. Τώρα λόγω ρύπανσης του αέρα τα φαινόμενα είναι πιο συχνά ακόμη και σε άτομα που δεν είχαν ποτέ τους ιστορικό με αλλέργίες.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

τώρα άμα σας πω ότι με το που έμαθα για αλλεργία αμέσως σκέφτηκα ότι φταίω εγώ που δεν την θήλασα περισσοτερο κ έτσι δεν την προστάτεψα όσο έπρεπε τί θα μου πείτε; είμαι παλαβή; αφου έτσι είναι!

Να σου πω ρε φιλενάδα. Μην αφήνεις τις τύψεις να σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Σταμάτα να κατηγορείς τον εαυτό σου για το οτιδήποτε πάει στραβά με την Σύσα! Αμάν!!!!!

Κι ο δικός μου έκανε αλλεργικό βήχα και είχε πιεί μητρικό γάλα για 5 μήνες. Είπαμε φταίει και η ατμόσφαιρα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά από ότι ξέρω μεγαλώνοντας υποχωρεί. Αλλά δεν είναι η αλλεργία η εποχική που ήταν κάποτε. Τώρα λόγω ρύπανσης του αέρα τα φαινόμενα είναι πιο συχνά ακόμη και σε άτομα που δεν είχαν ποτέ τους ιστορικό με αλλέργίες.

μακάρι να υποχωρήσει...:(

Να σου πω ρε φιλενάδα. Μην αφήνεις τις τύψεις να σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Σταμάτα να κατηγορείς τον εαυτό σου για το οτιδήποτε πάει στραβά με την Σύσα! Αμάν!!!!!

Κι ο δικός μου έκανε αλλεργικό βήχα και είχε πιεί μητρικό γάλα για 5 μήνες. Είπαμε φταίει και η ατμόσφαιρα!

:( δεν φεύγουν οι ρημάδες....

αύριο το απόγευμα θα πάμε να της πάρω πεδιλάκια για το σπίτι κ το Σάββατο με τη νονά-αδερφή μου πέδιλα για έξω.

κυριακή σηκώνω χαλιά, αφού την πάρει η μαμά μου στο χωριό, εκκλησία κ τα σχετικά! θα της πω να αρχίσουν κ εκπαίδευση κ θα την συνεχίσω κ εγώ στο σπίτι!

Δευτέρα θα προετοιμάσω κ τις δασκάλες της! αλλά χωρίς πίεση.

πρέπει να πάρουμε κ το κάθισμα της λεκάνης!

στο μπάνιο πώς τα πλένετε; εννοώ έχετε κάποιο αντιολισθητικό; σκέφτομαι αυτό του τζάμπο, αλλά μια φορά που το πήραμε το σιχάθηκα κ το πέταξα στις 3 μέρες!:confused:

δεν κάθεται κ τόσο φρόνιμη στην μπανιέρα κ έναν φόβο τον έχω κάθε φορά που την κάνω μπάνιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:( δεν φεύγουν οι ρημάδες....

Μου πέφτεις λίγο μακρυά να έρθω να σε σφαλιαρίσω για να συνέλθεις:tongue::tongue::tongue:

αύριο το απόγευμα θα πάμε να της πάρω πεδιλάκια για το σπίτι κ το Σάββατο με τη νονά-αδερφή μου πέδιλα για έξω.

καλά ψώνια λοιπόν!

κυριακή σηκώνω χαλιά, αφού την πάρει η μαμά μου στο χωριό, εκκλησία κ τα σχετικά! θα της πω να αρχίσουν κ εκπαίδευση κ θα την συνεχίσω κ εγώ στο σπίτι!

Δευτέρα θα προετοιμάσω κ τις δασκάλες της! αλλά χωρίς πίεση.

Στον παιδικό ξέρουν πως να το χειριστούν και πιστεύω θα δεις γρήγορα αποτελέσματα! 'Εχεις παιδί τζιμάνι!

πρέπει να πάρουμε κ το κάθισμα της λεκάνης!

στο μάνιο πώς τα πλένετε; εννοώ έχετε κάποιο αντιολισθητικό; σκέφτομαι αυτό του τζάμπο, αλλά μια φορά που το πήραμε το σιχάθηκα κ το πέταξα στις 3 μέρες!:confused:

δεν κάθεται κ τόσο φρόνιμη στην μπανιέρα κ έναν φόβο τον έχω κάθε φορά που την κάνω μπάνιο!

Εγώ του πήρα, από τα τζάμπο νομίζω, ένα χαλάκι με παπάκια και είναι μία χαρά. Κάθε 15 μέρες το βάζω και το πλένω και στο πλυντήριο και όλα οκ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

μερες εχω να γραψω αλλα σας διαβαζω οσο μπορω.

fefi πολυ ωραιο το οτι πληρωθηκες, σε καλη μερια, με τοσα που πηρες να δεις που θα βαλεις και στην ακρη. καλα του εκανες και του τα ειπες του λογιστη.

αν και πιστευω οτι και αυτος απληρωτος ηταν.

οσο για το θεμα του παιδιου εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να το κυνηγας,

καλυτερα οταν πεινασει θα φαει και με περισσοτερη ορεξη.

τελικα οι δουλειες δεν τελειωνουν με τιποτα. ξεκιναω να πλενω κουβερτες και παπλωματα και επειδη δεν τα χωραει το πλυντηριο πρεπει να γινουν στη μπανιερα.

εκανα χθες κοριτσια παγωτο αρμενοβιλ και σημερα πρωι πρωι ετρεξα στο ψυγειο να δοκιμασω, επαθα πλακα, πρωτη φορα το κανω. παντα το αγοραζα .

οσο για το μενου εχω κολοκυθακια γεμιστα, το αγαπημενο μου.

να εχετε ολες μια καλη μερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι με καραμελωμενα αμυγδαλα με μαρεγκα ψημενη (μπεζεδες) και τριμενη κομματακια σοκολατα και κρεμα παγωτο. το κενεις ειτε σαν τουρτα ειτε σε μακροστενη φορμα και το κοβεις σε φετες . και οταν το σερβιρεις τριβεις τους μπεζεδες απο πανω παλι αμυγδαλα και σιροπι σοκολατας. απιστευτο. θελω και διαιτα τρομαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πήρα, από τα τζάμπο νομίζω, ένα χαλάκι με παπάκια και είναι μία χαρά. Κάθε 15 μέρες το βάζω και το πλένω και στο πλυντήριο και όλα οκ!

αυτό, το να το βάζω στο πλυντήριο δεν το είχα σκεφτεί. στόκος!!!!!

ευχαριστώ αγγελικούλα μου!

για την εκπαίδευση θα δείξει!

κάτι μου λέει ότι θα γεμίσω μια σακκούλα με κολιέ κ αυτοκόλλητα για επιβράβευση κάθε μέρας! έτσι λειτούργησε-με κοκαλάκια κ στέμα- η ανεψιά μου!

καλημερα κοριτσια!!!

μερες εχω να γραψω αλλα σας διαβαζω οσο μπορω.

fefi πολυ ωραιο το οτι πληρωθηκες, σε καλη μερια, με τοσα που πηρες να δεις που θα βαλεις και στην ακρη. καλα του εκανες και του τα ειπες του λογιστη.

αν και πιστευω οτι και αυτος απληρωτος ηταν.

μαζί πληρωνόμαστε!

οσο για το θεμα του παιδιου εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να το κυνηγας,

δεν την κυνηγάω. τα κατσικάκια κ την κοκκινοσκουφίτσα της λέω, άντε να της πω καμιά ιστορία από το μυαλό μου...η εικόνα να την κυνηγάω με απωθεί. το έχω υποστεί ως παιδί! κ μη χειρότερα! αν πει όχι η σύσα=ΟΧΙ! όσα "κ έναν καιρό" κ να της πω.

καλυτερα οταν πεινασει θα φαει και με περισσοτερη ορεξη.

τελικα οι δουλειες δεν τελειωνουν με τιποτα. ξεκιναω να πλενω κουβερτες και παπλωματα και επειδη δεν τα χωραει το πλυντηριο πρεπει να γινουν στη μπανιερα.

μια κουβέρτα που είναι μεγάλη, δεν χωράει στο πλυντήριό μου, χρόνο΄για πλύσιμο στην μπανιέρα δεν έχω ούτε κ χώρο για άπλωμα, οπότε το έδωσα στην πεθερά κ το έστειλε καθαριστήριο! τζιτζί!

η μάνα μου τις δικές της τις πλένει στην δριστέλα. ελπίζω να το λέω κ να το γράφω σωστά!

χθες έβγαλα την πικέ κουβερτούλα κ κοιμηθήκαμε πιο καλά. ζέστη!

εκανα χθες κοριτσια παγωτο αρμενοβιλ και σημερα πρωι πρωι ετρεξα στο ψυγειο να δοκιμασω, επαθα πλακα, πρωτη φορα το κανω. παντα το αγοραζα .

να μας γράψεις συνταγή, ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!

οσο για το μενου εχω κολοκυθακια γεμιστα, το αγαπημενο μου.

κ εμένα!καιρό έχω να φάω!

να εχετε ολες μια καλη μερα!!!!!

κ εσύ λιτσάκι!

μου άνοιξες την όρεξη...όχι ότι έκλεισε ποτέ!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ καλή η ιδέα της επιβράβευσης! Σας βλέπω να πήζεται στα κοκκαλάκια και τα μπιζου!!!!!!

Κι εγώ την μεγάλη κουβέρτα του διπλού κρεβατιού στο καθαριστήριο την έστελνα αλλά είπα φέτος να την πατήσω στην μπανιέρα λόγω κρίσης!

Τι εστί δριστέλα ντίαρ????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι εννοεις μπελαλιδικο αλλα εμενα η κουζινα με κανει να χαλαρωνω.

και ειδικα τα γλυκα. ναι περνει λιγο χρονο,αλλα το αποτελεσμα τελειο.

τις μαρεγκες μπορεις να τις αγορασεις. βρισκεις ευκολα. αλλα εγω τις κανω μονη μου συνηθως, αν εχω και αρκετα αυγα τις κανω και τις διατηρω σε ενα ταπερ αντεχουν. και δεν κοστιζουν και τιποτα.

οσο για το παγωτο χτυπαω ενα μορφατ σε κονσερβα με ενα ζαχαρουχο και ενα εβαπορε και δυο βανιλιες. το μονο μπελαλιδικο ειναι οτι το βγαζω ανα μια ωρα και το χτυπαω 3 φορες. αν δεν θελεις το χτυπας και τα ανακατευεις ολα με την πρωτη. τα αμυγδαλα τα εχεις βαλει απο πριν σε ενα κατσαρολακι με λιδη ζαχαρη και αφου καραμαλωσουν για λιγο στη φωτια τα ριχνεις σε μια λαδοκολα και κρυωνουν. μετα τα βαζεις στο μουλτι και τα κοβεις (χοντροκομενα). συνηθως αρεσουν σε ολους και δεν μενουν ευκολα σε βαζο, ετσι τα φτιαχνω επιτοπου.

την τριτη φορα που χτυπαω το παγωτο και ειναι πιο πυχτο ριχνω μεσα τις τρυμενες μαρεγκες τα αμυγδαλα τριβω κουβερτουρα, οση θελεις, και εβαλα μεσα και κομματακια απο κυτρο. μπορεις αν θελεις να βαλεις οτι γλυκο θελεις κουταλιου, αν θελεις. γινεται και λιγο παρφε.

σκεψου οτι κανει 15 ευρω το κιλο και μου βγηκε κοντα δυο κιλα, και δεν κοστησε πανω απο 6 ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...