Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Οχι Θεσσαλονίκη είμαι. Εγώ την αθηνα την έχω για πιο ακριβή από Θεσσαλονίκη. Σοβαρά τόσα πολλά; Ο γιατρός σου πήρε τόσα; Γιατί εγώ την έκανα στον γιατρό μου και την έδωσα σε εργαστήριο και το εργαστήριο μου πήρε 150€ τις 3 φορές και την τελευταία το έκαναν 120€ 

      Κι εγώ Θεσσαλονίκη κάπου 120 είχα δώσει κι άκουγα μέχρι και 400.. μήπως είναι άλλη η ανάλυση? ποιος ξέρει

      4 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!

      Βλέπω ότι τα περισσότερα κορίτσια πάτε στις εμβρυομεταφορές με βλαστοκυστες και είναι κάτι που με προβληματίζει για την δική μου περίπτωση. Αναρωτιέμαι αν γενικά οι γιατροί συνηθίζουν να μεταφέρουν βλαστοκύστες όταν μία γυναίκα έχει ακολουθήσει βραχύ πρωτόκολλο και έχει δώσει πολλά ωάρια. 

      Θα σας εξηγήσω με τι έχει να κάνει ο προβληματισμός μου. Έκανα εξωσωματική με ήπια διέγερση γιατί απλά δεν έχω προλάβει να περάσω επιτροπή και γιατί ο γιατρός θεώρησε ότι έχω καλή πρόγνωση. Η αλήθεια είναι ότι πήραμε 3 ωάρια ( μάξιμουμ στην ήπια διέγερση να πάρεις 4) τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3. Είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορα οπότε περιμένω και εγώ την χοριακή άρα δεν ξέρω αν πήγε καλά ή όχι. Δεν ελπίζω όμως σε κάτι θετικό, γιατί με προβληματίζει το γεγονός ότι τα έμβρυα μεταφέρθηκαν την 2η ημερα ( ούτε καν την 3η ). Φανταστείτε Δευτέρα έκανα την ωοληψία και Τετάρτη έγινε η μεταφορα. Σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν τα άφησε να γίνουν βλαστοκυστες?...Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μεγαλώνουν στο περιβάλλον της μητρας το οποίο κάνοντας έρευνα βλέπω ότι οι γνώμες δίιστανται γιατί και το περιβάλλον του εργαστηρίου είναι αρκετά ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι αν απλά ακολουθήθηκε αυτή η λογική, επειδή τα έμβρυα ήταν μόνο 3, οπότε και επέλεξαν να τα μεταφέρουν όλα και να μην ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκυστες ή από την άλλη αν είναι η πολιτική της κλινικής και του γιατρου....Παρατηρήσα ότι με όσες κοπέλες γνώριστηκα και μίλησα ήταν με έμβρυα 2ης ημέρας. Τέλος δεν ενημερώθηκα για τίποτα σε σχέση με τα έμβρυα ούτε διαιρέσεις ούτε καν ήξερα πόσα θα μου βάλουν, ούτε ουδέποτε μίλησα με εμβρυολογους ούτε κάποιο χαρτί πήρα.

      Αν είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι πάνω σ' αυτό παρακαλώ αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μου!...

      Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες!..😊

       

      Το είχαν σαν"δικαιολογία", πως με λίγα ωάρια δεν τα αφήνουμε για βλαστοκύστες για να μην χαθούν στην πορεία. Λίγο "παλιά" η αντίληψη. Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο από διαιρέσεις τη δεύτερη ημέρα για να αξιολογηθούν. 

      Καλά αποτελέσματα να έχεις🙏🏻

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ερωτηση:μου χουνε μεινει 15 αυγα απτο πασχα. να τα πεταξω???ποσο καιρο κρατανε??:confused::confused:στο παιδι δεν τα δινω εννοειεται, εμεις αν θα φαμε. εχετε καμμια συνταγη με πολλα αυγα βρασμενα??

Καλησπέρα Αφροδίτη!

Μπορείς να κάνεις ρολό κιμά με αυγά.

Εγω έκανα και σε 1 κιλό κιμά έβαλα 5 αυγά.

Κατα τ' άλλα μπορείτε να τα φάτε με λίγο τυράκι και ψωμάκι τα βράδια ή να τα βάλετε σε κάποιο σαντουϊτσάκι κομμένα σε ροδέλες.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

φεφάκι κι εγώ έχω φορτώσει με μία μουλάρω(!) εδώ που κάθεται ακριβώς πίσω μου και κατασκοπεύει να δει αν δουλεύω! Αυτό το άτομο έχει θέμα μαζί μου, χρόνια τώρα, χωρίς να της έχω κάνει κάτι!

κάτι αντίστοιχο σε αρσενικό, όχι όμως λόγω κατασκοπείας, αλλά λόγω του ότι θα παρουσιάσει τη δουλειά του ως δική μου...τον πρόλαβα όμως!!!!;):mrgreen:έστειλα μέηλ με κοινοποιήσεις! είμαι τσεκ μασίν!!:tongue:

Κοιτα ανετα οπως κυκλοφορουσαμε παλια δεν κυκλοφορεις και τωρα πουθενα..Δηλαδη δε συγκρινουμε δεκαετια 80 που αφηναμε ξεκλειδωτες τις πορτες..η' εγω θυμαμαι πηγαιναμε σε ταβερνες με γονεις και φιλους και οταν εμεις τα παιδια νυσταζαμε πηγαιναμε και την πεφταμε μες στο αυτοκινητο. Τωρα εμπιστευεσαι να αφησεις το παιδι σου μονο του μες στο αμαξι?

Και δε φυσικα δε μιλαω να κυκλοφορησεις ανετα στον Αγιο Παντελεημονα και στην Ομονοια βραδυ, αλλα γενικα εκτος Αθηνας υπαρχει ακομα αυτη η ανεση.Δηλαδη μεν μπορει να φοβασαι εσυ, αλλα δεν ειναι καθολου το ιδιο σκηνικο με βορεια Ευρωπη, που οι δρομοι ειναι ερημοι τελειως και αν σου την πεσει κανεις δε θα ακουστεις κλπ...

μπα! ούτε λουλουδιστάν θα άφηνα το παιδί μου μόνο του. ούτε για ποδήλατο!!!!!!λόγω επαγγέλματος έχω ακούσει τα πιο φριχτά κ τα πιο απίθανα!!!τα παιδιά μας κ τα μάτια μας! αρρώστια που κυκλοφορεί στον κόσμο, σε μυαλά! Παναγιά μου φύλαγε! :(

Κοιτα τωρα μια διαφορα χτες επειγοντα ημουνα τοσες ωρες σε μια καρεκλα, οπως και αλλοι, δεν παραπονεθηκε κανενας, δεν φωναξε κανενας..Ελλαδα θα πεταγοταν κανας Ελληναρας να φωναξει οτι δεν υπαρχει κρατος, θα ουρλιαζε καμμια γρια που θεωρει οτι ως γρια πρεπει να μπαινει πρωτη, χωρις κανεις να σκεφτει οτι οι ανθρωποι κανουν οτι μπορουν,..

στην Ελλάδα όμως θα έδιναν τη σειρά τους από φιλότιμο σε έγκυο, σε παιδάκι, σε γέροντα, σε παπά, σε ... εκεί; αλήθεια ρωτάω. δεν ξέρω.

Koριτσια σας ευχαριστω για τις ευχες και το ενδιαφερον...

Φεφη μου το παρκινγκ στα επειγοντα με τρελλανε τελειως λεω δεν ειναι δυνατον οι ανθρωποι βγαζουν απο τη μυγα ξυγγι..γενικοτερα σ ολο το νοσοκομειο ισχυει αυτο δεν υπαρχει πουθενα δωρεαν παρκινγκ..

περίεργα πράγματα!

Κόρες σχολάω!

Τα λέμε αύριο κάποια στιγμή.

Φιλάκια σε σας και στα ζουζούνια σας!

κ στα δικά σου μουτλάκια κ στα ζουζούνια σου! ιδίως τον μικρούλη σου!

Καλησπέρα Αφροδίτη!

Μπορείς να κάνεις ρολό κιμά με αυγά.

Εγω έκανα και σε 1 κιλό κιμά έβαλα 5 αυγά.

Κατα τ' άλλα μπορείτε να τα φάτε με λίγο τυράκι και ψωμάκι τα βράδια ή να τα βάλετε σε κάποιο σαντουϊτσάκι κομμένα σε ροδέλες.

αν κ έφαγα κ φαγητό κ τσίμπησα κ 2 ταρτάκια φράουλα...ζήλεψα!

μάκια σχόλασα!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα λίγο να σας κάνω...κου-κου,τσα!!

Πήγα για δουλειά,γύρισα στο κενό μου-αντί να πάω για περπάτημα-γιατί είμαι πτώμα,σιδέρωμα μιάμιση πλυντηριά ρούχα και έχουν μείνει και άλλα...Και θα ξαναφύγω για δουλειά

Εχω τον περιστέρη σπίτι,έβαλε σκούπα,πήγε σουπερμάρκετ,καθάρισε τα μπάνια...Να είναι ο καλά!Μεγάλη υπόθεση η βοήθεια στο νοικοκυριό...

Φέφη ένα ωραίο δωράκι για βάπτιση είναι σεντονάκια για μεγαλύτερο κρεβάτι,μονό ή ημίδιπλο.Νομίζω βγαίνουν πια όλα σε ημίδιπλο.Το συνηθίζουν πολλές φίλες μου ως δώρο σε βάπτιση και αρκετές φορές το έχω κάνει κι εγώ και οι μαμάδες έμεναν ευχαριστημένες,τα έβρισκαν μετα μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Το πρόγραμμα σήμερα είχε φακές.Μωρέ κι εγώ ρεβύθια ζήλεψα, αλλά δεν είχα στο ντουλάπι.

Α! Δεν σας είπα : Ο σύζυγος μου έκανε δώρο ένα μασάζ σώματος/προσώπου:-D όπου πήγα κι ένα παλληκάρι:oops: μ' έτριβε από την κορφή ως τα νύχια για 90 λεπτά:rolleyes:! Ξεκουράστηκα, χαλάρωσα αλλά δεν "λύθηκα" ρε γμτ.:? Τι να φταίει? Μήπως να το επαναλάβω?:tongue:

Μπράβο στο σύζυγο που σκέφτηκε τέτοιο δώρο. Να του δώσεις τα συγχαρητήριά μου.

Εντωμεταξύ, είναι η εντύπωσή μου ή είμαστε κάπως λογομίλητες εδώ τον τελευταίο καιρό?:confused:

Και η δική μου εντύπωση ίδια είναι.

τωρα που θυμηθηκα μαγειρεψατε ποτε μανιταρια πλευρωτους?πηρα 3 συσκευασιες για να τα κανω με βαλσαμικο και δεν κανουν φραγκο.τα πρωτα τα εκανα ψητα και την δευτερη συσκευασια τηγανιτα μπας και νοστημεψουν αλλα τιποτα...

Εγώ μόνο ψητά και τηγανητά τα έχω φτιάξει και μας άρεσαν πολύ. Μήπως απλά δε σου αρέσει η γεύση τους ή ίσως τα προτιμάς με άλλο τρόπο μαγειρέματος και δε φταίνε τα ίδια τα μανιτάρια, αλλά η προτίμησή σου; Δοκίμασε την επόμενη φορά άλλο τρόπο μαγειρέματος.

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο προσεχές μέλλον και αυτό με αγχώνει πολύ ρε γμτ....

Τα ίδια αισθανόμαστε. Την ίδια ανησυχία, την ίδια αγωνία.

Καιρό έχω να γράψω πάλι, αλλά με το μωρό δεν προλαβαίνω.

Θα ήθελα και να σχολιάσω, αλλά που χρόνος?

Μα είσαι απόλυτα δικιολογημένη.

ερωτηση:μου χουνε μεινει 15 αυγα απτο πασχα. να τα πεταξω???ποσο καιρο κρατανε??στο παιδι δεν τα δινω εννοειεται, εμεις αν θα φαμε. εχετε καμμια συνταγη με πολλα αυγα βρασμενα??

Βρήκα ένα μπλογκ που προτείνει τουρσί στα αυγά του Πάσχα, αν και, η πρώτη πρόταση αυτού του μπλογκ είναι να τα πετάξεις στους πολιτικούς και στους οπαδούς τους σε καμμιά προεκλογική συγκέντρωση, πράγμα που με βρίσκει πιο πολύ σύμφωνη από το τουρσί. Εδώ που τα λέμε οι εκλογές κοντά είναι, μερικά αυγά πάντα χρειάζονται. Δίνω το λινκ.

http://mikrikouzina.blogspot.de/2012/04/blog-post_19.html

την άλλη εβδομάδα παντρεύεται α' ξάδερφος κ βαφτίζει την κοράκλα του.

για το πιτσιρίκι τί προτείνετε σε δώρο καλό;

για το γάμο σκέφτηκα λεφτά.

Εγώ θα σου προτείνω κάποια ασυνήθιστα πραγματάκια, όπως μια κούνια για τον κήπο ή τη βεράντα ή για το δωμάτιο. Αυτές του δωματίου έχουν μπαταρία νομίζω (ίσως και ρεύμα δε θυμάμαι).

Ένα πορτραίτο του παιδιού φτιαγμένο από μια φωτογραφία του. Ή αλλιώς μια φωτογραφία του παιδιού σε μεγάλη διάσταση με κορνίζα.

eviri μη νομιζεις οτι και δω κυκλοφορεις πλεον ανετα, εκτος και αν εισαι με μεγαλη παρεα. εγω αμα νυχτωσει και μετα φοβαμαι. μπορει να ειμαστε σε ομορφη και ηλιολουστη χωρα αλλα με τοσα προβληματα χανεις και τις ομορφιες.

Όπου να 'ναι θα πει το Σικάγο: " Αθήνα γίναμε ".

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω νικ νέημ...Περιστεράκι και...μάφια δεν πάει

Αν το κάνεις το μαφιόζικο περιστεράκι;

ι

σημερα ειμαι πολυ ευτυχισμενη τελειωσε η μανουλα μου τις χημειοθεραπειες την ειπε ο γιατρος οτι παει πολυ καλα :D...

Εύχομαι πάντα καλά νέα να έχετε από τη μητέρα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρες...

Για σήμερα έκανα το θεικό :rolleyes: φαγητό : τραχανάς με λαχανικά.:cool:

Εγω έκανα και σε 1 κιλό κιμά έβαλα 5 αυγά.

Ρε γμτ, το έχω ξαναπεί - εμένα μου σπάει το ρολό! Και μ' αρέσει τόσο...

ζωπ, όλο βόλτες είσαι μάνα μου. πότε δουλεύεις;δεν αναφέρομαι στην κυριακή που μας πέρασε, αλλά στην προηγούμενη εβδομάδα. ούτε σε υπουργείο να ήσουν υπάλληλος! αστειάκι!

τέλεια η εικόνα με τα χαλικάκια, τον καφέ κ το ζωπυρόπαιδο να παίζει!

Ναι, ήταν τέλεια η βόλτα μας! Απλούστατη - δεν καθήσαμε σε μαγαζί αλλά κατάχαμα στη παραλία και - περάσαμε τέλεια! Το ζωπυρόπαιδο σηκωτό το πήραμε, αφού είχε γίνει σχεδόν μούσκεμα!

Όλο βόλτες είμαι?:confused: Εντάξει, δεν είμαι κλεισμένη μέσα αλλά δεν είναι και τόσες πάρα πολλές όσες φαίνονται (ή όσες θα ήθελα τελικά:roll:).

Επίσης, το παιδί θέλει και πρέπει να βγαίνει έξω, οπότε... Φροντίζω τα βασικά στο σπίτι (και στη δουλειά φυσικά) και βουρ έξω! Για τα υπόλοιπα, όταν υπάρξει χρόνος...

Εντωμεταξύ, πριν το Πάσχα κουράστηκα πολύ με το σπίτι κι είχα τάξει στον εαυτό μου (και στους άντρες) ότι την επόμενη βδομάδα θ' αλητέψουμε - όπερ και εγένετο!

Φέφη μου, είμαι δασκάλα Αγγλικών - διδάσκω σε ιεκ και σε ιδιαίτερα. Επίσης, κάνω κάποια μαθήματα σε υπαλλήλους εταιρειών (όπου συνδυάζονται τ' αγγλικά με τη διοίκηση επιχειρήσεων που επίσης έχω πτυχίο). Κάτι λίγες μεταφράσεις, αυτά...

Γενικά, έχω δουλέψει σαν το σκυλί, βγάζοντας δύο σχολές μάλιστα. Και τώρα να έπαιρνα σύνταξη, "δίκαιο" θα ήταν με τόση δουλειά που έχω πατήσει... Άσχετα που θέλω να δουλεύω (έστω και λίγες ώρες) μέχρι τα βαθιά μου γεράματα...

Με υπουργεία και δημόσιο, καμία μα καμία σχέση - από επιλογή...

Ναι καλά πες στα φιλαράκια σας τα αλλοδαπά ότι τουλάχιστον π.χ. στο Παρίσι τρέχουν σαν τρελοί, μπαίνεις σε ταξί και βάζεις την ταυτότητα στο στόμα, μην πούμε για τους τρελο-Ρωμαίους !!!!

Α μα πια, όλα τα στραβά εμείς οι Έλληνες τα κάνουμε !:cool:

Καλέ, συμφωνώ μαζί σου!! Αλλά αυτοί είναι Βορειοευρωπαίοι...:rolleyes:

Όσο για τις διακοπές, ονειρέψου !

Είναι δωρεάν !

Κι εγώ σου εύχομαι να πας !!!!:P

Ευχαριστώ!!!!!!

Κι εγώ σήμερα δεν έχω ξυπνήσει με διάθεση πολύ καλή, ίσως να φταίει και ο νοτιάς... τί να πω !

Κι εγώ ξύπνησα με χείριστη διάθεση... Και μάλιστα την πλήρωσε μια φίλη μου που βρέθηκε στο λάθος μέρος, την λάθος στιγμή κι είπε την λάθος ατάκα...:shock::oops::shock:

Πλιτσι πλίτσι πλιτσι!!!!

Ααααχ θάλασσα...

Βαριέμαι απίστευτα αυτές τις μέρες και είμαι και πολύ κακοδιάθετη. Έχω μαυρίσει με όλα αυτά που γίνονται κι έχω ένα μόνιμο σφίξιμο στο στήθος.... Δεν ξέρω τι θα γίνει στο προσεχές μέλλον και αυτό με αγχώνει πολύ ρε γμτ....

Τες πα... Μη σας πρήζω με τα δικά μου...

Ποιά δικά σου βρε Ελένη μου...? Μία από τα ίδια...

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω νικ νέημ...Περιστεράκι και...μάφια δεν πάει:tongue:

χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα πολύ καλό!!!!!

σημερα ειμαι πολυ ευτυχισμενη τελειωσε η μανουλα μου τις χημειοθεραπειες την ειπε ο γιατρος οτι παει πολυ καλα :D...τον αλλο μηνα ξεκιναει ακτινοβολιες θα πηγαινει καθε μερα για 5 εβδομαδες κ μετα θα κανει 1 φορα το χρονο τις επαναληπτικες εξετασεις...ευτυχως ολα πηγαν καλα..

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

γιατί τόση ησυχία στο καφέ μας;

η λίτσα έριξε μαύρη πέτρα στο καφέ μας, η ντελ εννοώ!!!!!!

η φούμπι μου δεν μπορεί να μπει!

Ηχηρές απουσίες...

Επίσης, η Σμαρτάκι που είναι?? :confused: Επικοινωνεί κάποια μαζί της??

Η Μάρτζι?

εγω θα ελεγα να παρεις κατι σε ρουχο για 2 χρονων, να το φορεσει του χρονου. η δωροεπιταγη δεν με τρελλαινει σαν ιδεα.

Αυτό που είπε η Αφροδιτούλα καθώς και βιβλία!! Μην το υποτιμάς σαν δώρο - έχει πολλά (για όλες τις ηλικίες), ωραία και... ακριβά.

Αφροδιτούλα μαγειρεύω κανονικά τον κιμά όπως για τα μακαρόνια και μόλις κοντεύει τον ρίχνω σε ένα πυρέξ και συμπληρώνω μέσα κριθαράκι και το βάζω στο φούρνο. Βέβαια το δοκιμάζω γιατί μπορεί να χρειαστεί να του συμπληρώσω νεράκι. Είναι πολύ εύκολο.

Ναι, φαίνεται εύκολο αλλά βρε Αγγελικούλα μου... δεν σου γίνεται μπλουμ?:confused:

Κοιτα ανετα οπως κυκλοφορουσαμε παλια δεν κυκλοφορεις και τωρα πουθενα..Δηλαδη δε συγκρινουμε δεκαετια 80 που αφηναμε ξεκλειδωτες τις πορτες..η' εγω θυμαμαι πηγαιναμε σε ταβερνες με γονεις και φιλους και οταν εμεις τα παιδια νυσταζαμε πηγαιναμε και την πεφταμε μες στο αυτοκινητο. Τωρα εμπιστευεσαι να αφησεις το παιδι σου μονο του μες στο αμαξι?

Και δε φυσικα δε μιλαω να κυκλοφορησεις ανετα στον Αγιο Παντελεημονα και στην Ομονοια βραδυ, αλλα γενικα εκτος Αθηνας υπαρχει ακομα αυτη η ανεση.Δηλαδη μεν μπορει να φοβασαι εσυ, αλλα δεν ειναι καθολου το ιδιο σκηνικο με βορεια Ευρωπη, που οι δρομοι ειναι ερημοι τελειως και αν σου την πεσει κανεις δε θα ακουστεις κλπ...

eviri μη νομιζεις οτι και δω κυκλοφορεις πλεον ανετα, εκτος και αν εισαι με μεγαλη παρεα. εγω αμα νυχτωσει και μετα φοβαμαι. μπορει να ειμαστε σε ομορφη και ηλιολουστη χωρα αλλα με τοσα προβληματα χανεις και τις ομορφιες.

Κορίτσια μου... και στην Αθήνα περπατάμε άνετα και μέχρι αργά. Σίγουρα, τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά αλλά έχει ακόμη πολλές, όμορφες, ήσυχες γειτονειές... Εμείς το καλοκαίρι φεύγουμε από την παιδική χαρά πολύ αργά, έχει έξω κόσμο που περπατάει, ανθρώπους στα μπαλκόνια, κίνηση στους δρόμους/στις ταβέρνες/στα καφέ... Τις λατρεύω αυτές τις εικόνες, αυτή την αίσθηση...

Εβιράκι μου, θα τα δώσω τα συγχαρητήρια... αλλά μάλλον βαρέθηκε ο άνθρωπος να μ' ακούει όλο "ωχ" κι "ωχ" και να με γηροκομάει...:lol::rolleyes::tongue: (εντάξει, σοβαρά τώρα, το εκτιμώ πολύ!)

Το Δωράκι μας που είναι??

Πλησιάζουν οι βαφτίσεις του περιστέρη τζούνιορ και της καραμελένιας?? Να ευχηθώ με το καλό!!

Λέω να ξεκινήσω ένα νέο βιβλίο απόψε και να κοιμηθώ νωρίς!!

Αν δεν τα ξαναπούμε σήμερα (δηλαδή, εγώ τι άλλο να πω η γλωσσοκοπάνα?),

πολλά γλυκά φιλιά σε όλες σας!!

υγ. Θα έχω (πάλι) μπάρμπεκιου οσονούπω - για πείτε καμιά πρωτότυπη, εύκολη ιδέα (όχι για κρεατικά αλλά για συνοδευτικά) (και για γλυκάκι)


Link to comment
Share on other sites

Φεφη, σορυ αν ακουστει ασχημα αλλα γιατι να δωσει καποιος τη θεση του στον παπα?

Αμα ειναι ετσι και εγω που ειμαι καθηγητρια να απαιτω καθε νεαρος/νεαρα να σηκωνεται για να καθομαι εγω! Αλλο μια εγκυος η' μια μαμα με μωρο...

Ελλαδα θυμαμαι ειχα φοιτητικο πασο κι ελεγε απο πισω οτι απαγορευεται να καθονται οι κατοχοι αυτου του πασου οταν στεκονται ιερεις, εγκυμονουσες κλπ...Σε ιερεα δεν εδωσα ποτε τη θεση μου!

Για τα επειγοντα, δεν ισχυει η προτεραιοτητα ετσι κι αλλιως, μπαινει πρωτος οποιος ειναι πιο σοβαρα...

Χρυσοβαλαντω, ευχομαι απο δω και περα ολα καλα!

Ζωπ , οι εικονες με τις βολτες που περιγραφεις μ αρεσουν παρα πολυ...:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Χρυσα,ωραια νεα!παντα τετοια απο εδω κ περα!!!!!!!!κ τελικα καταφερες κ εμενα κ αυριο μελλον ρεβυθια στην γαστρα θα κανουμε!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

υγ. Θα έχω (πάλι) μπάρμπεκιου οσονούπω - για πείτε καμιά πρωτότυπη, εύκολη ιδέα (όχι για κρεατικά αλλά για συνοδευτικά) (και για γλυκάκι)

Σουφλέ ζυμαρικών,

Σουφλέ πατάτας,

Ψητά λαχανικά στα κάρβουνα,

Μπουγιουρντί στα κάρβουνα,

Τζατζίκι,

Τυροκαυτερή,

Μελιτζανοσαλάτα,

Παντζαροσαλάτα,

Ρώσικη σαλάτα,

Μπεκρή μεζέ,

Σπετσοφάι,

Ντοματοκεφτέδες,

Κολοκυθοκεφτέδες,

Μανιτάρια ψητά ή τηγανιά με μαϊντανό και σκόρδο,

Μελιτζάνες και κολοκυθάκια τυλιχτά με τυρί ή λουκάνικο,

Ντάκους με ντομάτα και φέτα για ορεκτικό,

Πιπεριές κέρατο γεμιστές με τυρί,

Τυρί σαγανάκι,

Κρέπες γεμιστές με ζαμπόν-τυρί ψημένες στο φούρνο με κρέμα γάλακτος,

Αραβικές πίτες ή πίτες για σουβλάκι να τις ψήσετε στα κάρβουνα και να τις κόψετε στα 4. Ή να τις βάλεις σαν βάση και πάνω να κόψεις ροδέλες κρεμμυδιού, ντομάτας, τζατζίκι και αν βάλεις σουβλάκια ή κεμπάπ να ψηθούν, σέρβιρέ τα στις πίτες.

Αντί για γλυκό ωραία ιδέα είναι να σερβίρεις σε μεγάλη πιατέλα ή μπολ γιαούρτι σακούλας και σε μικρά μπολάκια γλυκά του κουταλιού και μέλι για να βάζει ο καθένας ό,τι θέλει και όσο θέλει πάνω στο γιαούρτι του.

Αλλιώς φτιάξε ραβανί και σέρβιρέ το με παγωτό και θα σε προσκυνάνε.

Επίσης, πορτοκαλόπιτα, γαλακτομπούρεκο, αλλά και σκέτο σπιτικό παγωτό που θα φτιάξεις εύκολα από αύριο κιόλας για να γλιτώσεις μία ετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Na μαι κι εγω.....

Τι κανετε ομορφες;

Εμεις ειμαστε πολυ καλα Δοξα Το Θεο!!!!!!

Μας επιασε η Ανοιξη και δεν χορταίνουμε τις βολτες,μικροι-μεγαλοι!!!!!

Σημερα ολη μερα εξω,πρωι-απογευμα....και στο ενδιαμεσο στο μπαλκονι

με την μηχανη η στην κουνια.

Βεβαια με τοσο παιχνιδι,ο θησαυρος το μεσημερι κοιμαται μολις ακουμπαει στο μαξιλαρι του...σημερα κοιμοταν 4 ωρες...:shock:....απο τις 2 μεχρι τις 6!!!!!!Αλλα ξυπνησε κι απο τις 8.....αν και κοιμηθηκε αργα το βραδυ....

Σημερα φαγαμε λουκανικα ψητα εμεις,με μαρουλοσαλατα...

και ο θησαυρουλης μας ρυζακι με μοσχαρι,οχι οτι ξετρελαθηκε.....αλλα λεμε τωρα..:rolleyes:

Το απογευμα εκανα και μια πιτσα,που εγινε πολυ νοστιμη...ο αντρουλης μου,την τσακισε!!!!!(οχι ολη.......φυσικα....)

ΕΒΙΡΙ τα κουλουρακια που εβαλες σε λινκ,τα εχω κανει κι εγω...γινονται πολυ νοστιμα.....

Να πω κι εγω περαστικα στην ΕΛΕΝΗ ΑΓΓΛΙΑ....

Επισης να πω μπραβο για την μανουλα της ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩΣ....

α και που εισαι χρυσοβαλαντω,οταν μπορεσετε να ξανα βρεθουμε....Ο καλος μου μου ειπε να κανονισουμε αν θελετε..καμια μερα...:P

Που χαθηκε το σμαρτακι;

Η ντελ;

Και πολλα αλλα κοριτσια......

Ευχομαι ολες να ναι καλα!!

Ζωπ,παλι τραπεζώματα θα εχεις;

Εμας ποτε θα μας φιλεψεις;Εεεεεε;

Αντε και ζηλευω!!!!:tongue::tongue::tongue:


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε γμτ, το έχω ξαναπεί - εμένα μου σπάει το ρολό! Και μ' αρέσει τόσο...

Καλησπέρα!!!

Με το ρολό είχα κι εγώ πρόβλημα, μέχρι που μου ήρθε μια ιδέα, τη δοκίμασα κι έπιασε.

Στρώνω στο ταψί ένα κομμάτι λαδόκολλα.

απλώνω τον κιμά, τον ανοίγω με το χέρι στο μέγεθος που θέλω, βάζω τα αυγά επάνω (όχι ακριβώς στη μέση, λίγο πιο άκρη) και μετά κλείνω τη λαδόκολλα μαζί με τον κιμά.

Αρχίζω και το γυρνάω μέσα στο ταψί (όπως πλάθουμε τη ζύμη για τα κουλουράκια) μέχρι να κλείσει καλά ο κιμάς.

στο τέλος γυρίζω το άνοιγμα της λαδόκολλας στην επάνω πλευρά του κιμά, την ξανανοίγω (δε βγάζω το ρολό πάνω από τη λαδόκολλα), βάζω τις πατατούλες (προαιρετικά, αλλά νομίζω ότι ταιριάζουν πολύ) και μαγειρεύω κανονικά.

Για να μπορέσεις να ανακατέψεις τις πατάτες σου στο ταψί, μπορείς όταν σταθεροποιηθεί λίγο το ρολό, να αφαιρέσεις τη λαδόκολλα.

Δοκίμασε το και πες μου.

Αν κάτι δεν κατάλαβες, πες να ανεβάσω φωτογραφίες βήμα - βήμα, όταν το ξανακάνω.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ραβανί με παγωτό ακούω και νιώθω μια τάση λιποθυμίας!! :P

Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά. Σήμερα ο μπέμπης κι εγώ είμαστε λίγο καλύτερα, ο μπαμπάς μας τα ίδια αλλά ελπίζουμε ότι σύντομα θα υγιαίνουμε οικογενειακώς.

Διάβασα τις απαντήσεις σας στα πεταχτά, συγγνώμη που δεν θυμάμαι ποιος είπε τι.

Τα αυγά του Πάσχα μπορούν να γίνουν μια ωραιότατη πατατοσαλάτα.

Περαστικά στη μανούλα που κάνει θεραπείες και πάει καλά! Εύχομαι όλο και καλύτερα από εδώ και στο εξής.

Βόρεια και νότια ευρώπη = καμία σχέση. Δεν είναι τόσο ότι φοβάσαι να κυκλοφορήσεις τα βράδυα, είναι ότι δεν έχεις πού να πας! Εγώ ας πούμε δεν φοβάμαι να βγω έξω μέχρι αργά, μόνη μου ή και με το μωρό, αλλά άντε και βγήκαμε, πού θα πάμε; Τα πάρκα και οι παιδικές χαρές κλειδώνονται με τη δύση του ήλιου, στις παμπ δεν μπορώ να μπω μέσα με το παιδί μετά από κάποια ώρα, πλατείες δεν υπάρχουν, και ο περισσότερος κόσμος με το που θα σκοτεινιάσει μαζεύεται σπίτι του. Ενώ στην Αθήνα έπαιρνα το μωρό και έβγαινα έξω στις 10, στις 11 η ώρα και πάντα έβλεπα κι άλλους με τα καροτσάκια να βολτάρουν, και στην παιδική χαρά όταν πηγαίναμε είχε παιδάκια μέχρι αργά. Όπως και να το κάνεις, είναι άλλη κουλτούρα.

Α και να μην ξεχάσω, σήμερα φάγαμε φακές κόκκινες. Μιαμ μιαμ!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα ποναει το στομαχι μου, πονουσα ολη μερα, τωρα εφαγα κοτοπουλακι και πουρε και ηρεμησα καπως...

Πειναω ακομα και θελω να φαω και γιαουρτακι κανει?

Μιλαμε αυτη η Φεφη μου κανε ζημια με τους λουκουμαδες..αν κανει να φαω θα κατεβασω συνταγη να κανω!!

Μπιγκι οντως καμμια σχεση.. εδω και να βγω βραδιατικα που να παω? Θα γυριζω μες στο κρυο σαν την αδικη καταρα, να βλεπς κατεβασμενα ρολα καταστηματων! Αχ ραβανι..παγωτο..πορτοκαλοπιτα...παθαινω συνδρομο στερησης..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να φας λίγο ρυζάκι και το γιαουρτάκι να το αφήσεις για μια άλλη μέρα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...