Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Οχι Θεσσαλονίκη είμαι. Εγώ την αθηνα την έχω για πιο ακριβή από Θεσσαλονίκη. Σοβαρά τόσα πολλά; Ο γιατρός σου πήρε τόσα; Γιατί εγώ την έκανα στον γιατρό μου και την έδωσα σε εργαστήριο και το εργαστήριο μου πήρε 150€ τις 3 φορές και την τελευταία το έκαναν 120€ 

      Κι εγώ Θεσσαλονίκη κάπου 120 είχα δώσει κι άκουγα μέχρι και 400.. μήπως είναι άλλη η ανάλυση? ποιος ξέρει

      4 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!

      Βλέπω ότι τα περισσότερα κορίτσια πάτε στις εμβρυομεταφορές με βλαστοκυστες και είναι κάτι που με προβληματίζει για την δική μου περίπτωση. Αναρωτιέμαι αν γενικά οι γιατροί συνηθίζουν να μεταφέρουν βλαστοκύστες όταν μία γυναίκα έχει ακολουθήσει βραχύ πρωτόκολλο και έχει δώσει πολλά ωάρια. 

      Θα σας εξηγήσω με τι έχει να κάνει ο προβληματισμός μου. Έκανα εξωσωματική με ήπια διέγερση γιατί απλά δεν έχω προλάβει να περάσω επιτροπή και γιατί ο γιατρός θεώρησε ότι έχω καλή πρόγνωση. Η αλήθεια είναι ότι πήραμε 3 ωάρια ( μάξιμουμ στην ήπια διέγερση να πάρεις 4) τα οποία γονιμοποιηθηκαν και τα 3 και μεταφέρθηκαν και τα 3. Είμαι στην 6η μέρα από την εμβρυομεταφορα οπότε περιμένω και εγώ την χοριακή άρα δεν ξέρω αν πήγε καλά ή όχι. Δεν ελπίζω όμως σε κάτι θετικό, γιατί με προβληματίζει το γεγονός ότι τα έμβρυα μεταφέρθηκαν την 2η ημερα ( ούτε καν την 3η ). Φανταστείτε Δευτέρα έκανα την ωοληψία και Τετάρτη έγινε η μεταφορα. Σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν τα άφησε να γίνουν βλαστοκυστες?...Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μεγαλώνουν στο περιβάλλον της μητρας το οποίο κάνοντας έρευνα βλέπω ότι οι γνώμες δίιστανται γιατί και το περιβάλλον του εργαστηρίου είναι αρκετά ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι αν απλά ακολουθήθηκε αυτή η λογική, επειδή τα έμβρυα ήταν μόνο 3, οπότε και επέλεξαν να τα μεταφέρουν όλα και να μην ρισκάρουν να τα αφήσουν για βλαστοκυστες ή από την άλλη αν είναι η πολιτική της κλινικής και του γιατρου....Παρατηρήσα ότι με όσες κοπέλες γνώριστηκα και μίλησα ήταν με έμβρυα 2ης ημέρας. Τέλος δεν ενημερώθηκα για τίποτα σε σχέση με τα έμβρυα ούτε διαιρέσεις ούτε καν ήξερα πόσα θα μου βάλουν, ούτε ουδέποτε μίλησα με εμβρυολογους ούτε κάποιο χαρτί πήρα.

      Αν είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι πάνω σ' αυτό παρακαλώ αν μπορεί να το μοιραστεί μαζί μου!...

      Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες!..😊

       

      Το είχαν σαν"δικαιολογία", πως με λίγα ωάρια δεν τα αφήνουμε για βλαστοκύστες για να μην χαθούν στην πορεία. Λίγο "παλιά" η αντίληψη. Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο από διαιρέσεις τη δεύτερη ημέρα για να αξιολογηθούν. 

      Καλά αποτελέσματα να έχεις🙏🏻

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν χθες,στο γοργονομωρό,στο αγοράκι της Ντελ,στην Αννούλα μας...Υγεία και χαρές εύχομαι!

Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον...

Εχω χαθεί γιατί είμαι...ταλαίπωρη!

Δεν κοιμάμαι τις νύχτες γιατί ξυπνά ο μικρός,τη μια από δόντι,την άλλη από πείνα...Είμαι κομμάτια...

Πολλά πλυντήρια,σιδερώματα,δουλειές...Να δω πότε θα γίνουν!

Χθες κάναμε ενα εμβόλιο και είμαστε πάλι μέσα στην γκρίνια.Ο παιδίατρος είπε ότι μπορεί να κάνει πυρετό μετά από 10 μέρες.

Από ανάπτυξη σκίζουμε,ύψος 87εκ.και βάρος 12 κιλά(97% στις καμπύλες και 75% αντίστοιχα),δόντια 18!Σκίζουμε και από ζωηράδα...Τον τρέλανε τον παιδίατρο

Για σήμερα θα φάω κοτοπουλάκι ψητό και ο περιστέρης φακούλες από χθες.Για το ζουοζυνάκι μου εχω μοσχαράκι με λαχανικά

Μου έχετε λείψει πάρα μα πάρα πολύ!

Περαστικά στα αρρωστούλια μας.

Πω πω ΕλενΑγγλία τι ταλαιπωρία...Να τα βλέπουμε αυτά εμείς οι Ελληνες που λέμε ότι στο εξωτερικό είναι πιο οργανωμένοι στον τομέα της υγείας

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ερωτηση:μου χουνε μεινει 15 αυγα απτο πασχα. να τα πεταξω???ποσο καιρο κρατανε??:confused::confused:στο παιδι δεν τα δινω εννοειεται, εμεις αν θα φαμε. εχετε καμμια συνταγη με πολλα αυγα βρασμενα??

15;

Εγω 12 εβαψα όλα κι όλα και το 1 έσπασε κιόλας στο βράσιμο

Δεν τα τρώμε ούτε εμείς Αφροδίτη τα αυγά του Πάσχα

Για να πω την αλήθεια,αγόρασα φτηνά αυγα του σουπερμάρκετ και τα εβαψα για να μην χαραμίσω τα δικά μας

Τωρα ποου θα τα μαζέψω,θα τα δώσω στη μαμα μου να τα στείλει στα ζωντανά του θείου μου

(Το "τωρα"είναι σχηματικό,ενας Θεός ξέρει πότε...)

Link to comment
Share on other sites

Ελένη αγγλία, περαστικά σου! ταλαιπώρια! εύχομαι ποτέ ξανά! απαράδεκτοι στο σύστημα υγείας!

για τους λουκουμάδες....είμαι άπονη! αλλά τα λόγια ήταν φτωχά μπροστά στην απόλαυση!;)

καλησπερα κοριτσια!χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν!Ντελ να χαιρεσαι τον Γιωργακη σου,Αφροδιτη κ εσυ την μικρη σας!

EleniAgglia περαστικα!τι ταλαιπωρια που περασες,ευχομαι συντομα να βρεις τι ακριβως ειναι το προβλημα!

λοιπον σημερα φαγαμε μακαροναδα με θαλασσινα(γαριδες,καλαμαρακι κ χταποδακι!)γιαμιιιιιιιιιι!

φιλια σε ολες!

τί ωραίο φαγάκι!!!!

χρυσοβαλάντω μου γειά σου! σε γάστρα είναι ασύγκριτα πιο νόστιμα τα ρεβύθια.

καλημερα κοριτσια μου!!!μια μερα που ξεκινησε με συννεφια και ψυχρα!ξυπνησα μαζι με τον Σ.εφυγε και πηγα επλυνα το μπανιο και μαζεψα.τωρα εμεινε σκουπα σφουγγαρισμα.σημερα θα κανω κοτοπουλο με μπαμιες.και θελω να κανω και πολυσπορα κριτσινια σπιτικα.πρωτη φορα θα κανω και δεν ξερω πως θα βγουν.τωρα που θυμηθηκα μαγειρεψατε ποτε μανιταρια πλευρωτους?πηρα 3 συσκευασιες για να τα κανω με βαλσαμικο και δεν κανουν φραγκο.τα πρωτα τα εκανα ψητα και την δευτερη συσκευασια τηγανιτα μπας και νοστημεψουν αλλα τιποτα...

το σκορδάκι τα νοστιμεύει!!!!

Καλημέρα!

Χθες το απόγευμα κάναμε τουρ σε τζάμπο και Βασιλόπουλο και φυσικά η Λ. το καταευχαριστήθηκε γιατί όπου πηγαίναμε έπαιρνε και κάτι!!!!

έτσι είναι οι κορίτσαροί μας!

Μαγείρεψα μπιφτέκια με άγριο ρύζι για σήμερα!

ωραίο φαγητό!

Βαριέμαι απίστευτα αυτές τις μέρες και είμαι και πολύ κακοδιάθετη. Έχω μαυρίσει με όλα αυτά που γίνονται κι έχω ένα μόνιμο σφίξιμο στο στήθος.... Δεν ξέρω τι θα γίνει στο προσεχές μέλλον και αυτό με αγχώνει πολύ ρε γμτ....

Τες πα... Μη σας πρήζω με τα δικά μου...

στα ίδια είμαστε!δεν μας πρήζεις! ο φέφος μου εξομολογήθηκε ότι θέλει 2ο παιδί, αλλά έτσι όπως πάμε από το κακό στο χειρότερο...εγώ πάλι τα βλέπω ροζ! πού θα πάει, θα συγχρονιστούμε να του μεταδώσω λίγο από το ροζ!!!

καλημερα, καλημερα. εχουμε συννεφια σημερα. σας ευχαριστω πολυ για τιςευχες σας για το γοργονομωρο μου. ναναι καλα το πουλακι μου με υγεια. και ολα τα παιδακια φυσικα. εχουμε βηχα απτο σαββατο και λιγες μυξες, το πολεμαμε με σιροπακι και εισπνοες(εεε, αμα δεν κανουμε μια φορα το μηνα, κατι μας πιανει!!!). καταταλλα ησυχα. τον τελευταιο καιρο κατι με χαλαει στη δουλεια αλλα δεν εχω εντοπισει τι. χθες δεν καναμε τιποτα. ηρθε μια γειτονισσα και μια φιλη για καφε, επαιξαν τα παιδια και τοτε ηρεμησε και η δικια μου. πριν σερνοταν, χτυπιοταν και ολα τα σχετικα...εφτιαξε η μαμουλα μου ρεβανι βεροιας για την κορη μου, απλα τελειο!!!!εφυγαν 10παρα, η Τ ηταν κομματια και σημερα δεν μπορουσαμε να ξυπνησουμε σημ μανα και κορη. τρωμε γεμιστα μανουλας και αυριο γιουβετσι μανουλας.το απογευμα μολις σχολασω θα παω για κατι εξ δουλειες με τη μικρη, μετα σπιτι , μπανιο και υπνο νωρις για να ξεκουραστει. εγω εχω πλυντηρια μπολικα να βαλω σημερα. καλημερα, σας γλυκοφιλω...

με τη δουλειά σου...το ότι δεν πληρώνεσαι όπως πριν, αλλά οι απαιτήσεις είναι ίδιες αν όχι περισσότερες; μιλάω εκ πείρας!

εμείς είμαστε απλήρωτοι για Φεβρ κ πρέπει να δουλεύουμε περισσότερο από πριν....υπάρχει κάτι που με χαλάει στη δουλειά; πολλά, όλα!

μπράβο στη μανούλα σου για τα φαγητά κ το γλυκό!

περαστικά στο λουλούδι σου!

Καλημέρα κορίτσια!

Καιρό έχω να γράψω πάλι, αλλά με το μωρό δεν προλαβαίνω.

Προσπαθώ, βέβαια να σας διαβάζω.

Θα ήθελα και να σχολιάσω, αλλά που χρόνος?

Εμείς σήμερα τρώμε κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες.

εδώ δεν προλαβαίνουμε εμείς...

να είσαι καλά κ το μωρό σου καλύτερα κ απλά να μας λες τα νέα σας!

εγώ χθες θα έβγαινα βόλτα στην αγορά με το παιδί, αλλά....γέμισε νερά το μπαλκόνι μου στα καλά καθούμενα από την από πάνω βεράντα---οι σωληνώσεις της αποχετευσης είναι για τα μπάζα...αφού πετάνε μπάζα...μέχρι το βράδυο ο φέφος πάλευε να το διορθώσει, ευτυχώς ήρθε ο πεθερουλης μου κ βοήθησε! χρυσός άνθρωπος! στα δύσκολα είναι σπαθί!

η σύσα ήθελε να βγει στα νερά να παίξει...έβγαλε γκρίνια...γιατί δεν την άφηνα, της έβαλα τραγούδια από το γιου τιουμπ, την χάιντι, τον μάικ τον φασολάκη, της αρέσει το τραγούδι της κύπρου της γιουροβίζιον κ σε μένα! κ μετά έβλεπε μίκυ!!!!

κοιμήθηκε νωρίς! είμαστε πτώματα με τον φέφο...χρειαζόμαστε ξεκούραση!

ερωτηση:μου χουνε μεινει 15 αυγα απτο πασχα. να τα πεταξω???ποσο καιρο κρατανε??:confused::confused:στο παιδι δεν τα δινω εννοειεται, εμεις αν θα φαμε. εχετε καμμια συνταγη με πολλα αυγα βρασμενα??

στο ίντερνετ κ ιδίως στον γαστρονόμο θα δεις συνταγές για αβγά του πάσχα!

καλημερουδιαααααα!!!!!σημερα θα φαμε κεφτεδακια απο μανουλα,με σαλατουλα για μενα κ + ρυζοτο για τον αντρουλη!

φιλακια σε ολες!

γειά σου αννούλα με τα ωραία φαγάκια!

εμείς έχουμε ακόμα κοκκινιστό! κ σπανακόπιτα κ γαλατόπιτα! μανούλας!

ο συζυγάτος μου ζήτησε ρεβύθια θα του τα κάνω το απόγευμα!

κόρες χθες πήγα μαρκς εντ σπ. κ είδα μαγιό για την σύσα ολόσωμα! μούρλια! το ένα ήταν κοραλί με την λόλα κ το άλλο γαλάζιο-τυρκουάζ με δελφινάκια! γενικά είχε πολύ όμορφα ρουχαλάκια για κοριτσάκια!!!!την Τετάρτη μάλλον θα πάω για έφοδο, από δώρα της μικρής από το Πάσχα!

την άλλη εβδομάδα παντρεύεται α' ξάδερφος κ βαφτίζει την κοράκλα του.

για το πιτσιρίκι τί προτείνετε σε δώρο καλό;

για το γάμο σκέφτηκα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

παληκάρι σωστό ο Φ σου αδερφούλα! μπράβο σας! για την γκρίνια...κουράγια!

κ η σύσα σε αυτό το εμβόλιο είχε σηκώσει πυρετό μετά από 10 μέρες. ήταν το μόνο εμβόλιο που της έκανε πυρετό κ αδιαθεσία!!!!!ετεροχρονισμένα, όπως σας είπε ο γιατρός!

εβίρι, δεν την αλλάζω την ελλάδα μου με καμία χώρα!

ζωπ, όλο βόλτες είσαι μάνα μου. πότε δουλεύεις;δεν αναφέρομαι στην κυριακή που μας πέρασε, αλλά στην προηγούμενη εβδομάδα. ούτε σε υπουργείο να ήσουν υπάλληλος! αστειάκι!

τέλεια η εικόνα με τα χαλικάκια, τον καφέ κ το ζωπυρόπαιδο να παίζει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια σε ολες!!!

eleni περαστικα, ατιμοι αυτοι οι ξαφνικοι πονοι. αλλα αν ειναι να κανεις γαστροσκοπιση καλυτερα να την κανεις εκει. εδω τα δικα μας νοσοκομεια ουτε γαζες δεν εχουν πλεον. εχουν μεγαλη ελλειψη ακομη και στα πιο απλα αναλωσιμα.

eviri μη νομιζεις οτι και δω κυκλοφορεις πλεον ανετα, εκτος και αν εισαι με μεγαλη παρεα. εγω αμα νυχτωσει και μετα φοβαμαι. μπορει να ειμαστε σε ομορφη και ηλιολουστη χωρα αλλα με τοσα προβληματα χανεις και τις ομορφιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....

για αυριο το μενου εχει ρεβυθια δεν εχω αποφασισει ακομα πως να τις φτιαξω...η την κλασικη ρεβυθαδα θα κανω με σαλτσουλα η ρεβυθια σε πηλινο με λεμονακι...πειτε κ την δικη σας γνωμη 1η φορα θα φτιαξω..

Στην γάστρα Χρυσοβαλάντω μου, στην γάστρα (κατά το γνωστό "Στην Μόσχα αδερφές μου, στην Μόσχα !" χα χα ) !!!!!!!!!

..........

..........Καλά αναρωτιόντουσαν και γιατί κορνάρουν συνέχεια τ' αυτοκίνητα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...:cool:

................

Εντωμεταξύ, είναι η εντύπωσή μου ή είμαστε κάπως λογομίλητες εδώ τον τελευταίο καιρό?:confused:

Καλό μας ξημέρωμα!!

έντιτ : Έχω αρχίσει να ονειρεύομαι καλοκαιρινές διακοπές...

Ναι καλά πες στα φιλαράκια σας τα αλλοδαπά ότι τουλάχιστον π.χ. στο Παρίσι τρέχουν σαν τρελοί, μπαίνεις σε ταξί και βάζεις την ταυτότητα στο στόμα, μην πούμε για τους τρελο-Ρωμαίους !!!!

Α μα πια, όλα τα στραβά εμείς οι Έλληνες τα κάνουμε !:cool:

Όσο για τις διακοπές, ονειρέψου !

Είναι δωρεάν !

Κι εγώ σου εύχομαι να πας !!!!:P

καλημερα, καλημερα. εχουμε συννεφια σημερα. σας ευχαριστω πολυ για τιςευχες σας για το γοργονομωρο μου. ναναι καλα το πουλακι μου με υγεια. και ολα τα παιδακια φυσικα. εχουμε βηχα απτο σαββατο και λιγες μυξες, το πολεμαμε με σιροπακι και εισπνοες(εεε, αμα δεν κανουμε μια φορα το μηνα, κατι μας πιανει!!!). καταταλλα ησυχα. τον τελευταιο καιρο κατι με χαλαει στη δουλεια αλλα δεν εχω εντοπισει τι. χθες δεν καναμε τιποτα. ηρθε μια γειτονισσα και μια φιλη για καφε, επαιξαν τα παιδια και τοτε ηρεμησε και η δικια μου. πριν σερνοταν, χτυπιοταν και ολα τα σχετικα...εφτιαξε η μαμουλα μου ρεβανι βεροιας για την κορη μου, απλα τελειο!!!!εφυγαν 10παρα, η Τ ηταν κομματια και σημερα δεν μπορουσαμε να ξυπνησουμε σημ μανα και κορη. τρωμε γεμιστα μανουλας και αυριο γιουβετσι μανουλας.το απογευμα μολις σχολασω θα παω για κατι εξ δουλειες με τη μικρη, μετα σπιτι , μπανιο και υπνο νωρις για να ξεκουραστει. εγω εχω πλυντηρια μπολικα να βαλω σημερα. ελενηαγγλια, περαστικα κοριτσακι μου. μηπως να πας να παρεις και μια δευτερη γνωμη. συμπεθερα, βαλε μια φωτο του γαμπρουλη με το σακακι, να καμαρωσω!!!καλημερα, σας γλυκοφιλω...

Χρόνια Πολλά για την εορτή σας εχθές συμπεθέρα ! Παράλειψις !

Κι εγώ σήμερα δεν έχω ξυπνήσει με διάθεση πολύ καλή, ίσως να φταίει και ο νοτιάς... τί να πω ! Θα ανεβάσω φωτο του γιόκα μου να γελάσετε !

Φιλάκια πολλά !

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

............

Δεν κοιμάμαι τις νύχτες γιατί ξυπνά ο μικρός,τη μια από δόντι,την άλλη από πείνα...Είμαι κομμάτια...

Πολλά πλυντήρια,σιδερώματα,δουλειές...Να δω πότε θα γίνουν!

Χθες κάναμε ενα εμβόλιο και είμαστε πάλι μέσα στην γκρίνια.Ο παιδίατρος είπε ότι μπορεί να κάνει πυρετό μετά από 10 μέρες.

Από ανάπτυξη σκίζουμε,ύψος 87εκ.και βάρος 12 κιλά(97% στις καμπύλες και 75% αντίστοιχα),δόντια 18!Σκίζουμε και από ζωηράδα...Τον τρέλανε τον παιδίατρο

.........

Σας φιλώ!

Πω πω ολόκληρος παίδαρος ο γιος σου Περιστέρω ! Να τον χαίρεστε τον ταλιμπανάκο !!!! (το λέω χαϊδευτικά - μην παρεξηγηθείς ε ? ) Μάκια

................

εμείς έχουμε ακόμα κοκκινιστό! κ σπανακόπιτα κ γαλατόπιτα! μανούλας!

ο συζυγάτος μου ζήτησε ρεβύθια θα του τα κάνω το απόγευμα!

κόρες χθες πήγα μαρκς εντ σπ. κ είδα μαγιό για την σύσα ολόσωμα! μούρλια! το ένα ήταν κοραλί με την λόλα κ το άλλο γαλάζιο-τυρκουάζ με δελφινάκια! γενικά είχε πολύ όμορφα ρουχαλάκια για κοριτσάκια!!!!την Τετάρτη μάλλον θα πάω για έφοδο, από δώρα της μικρής από το Πάσχα!

την άλλη εβδομάδα παντρεύεται α' ξάδερφος κ βαφτίζει την κοράκλα του.

για το πιτσιρίκι τί προτείνετε σε δώρο καλό;

για το γάμο σκέφτηκα λεφτά.

Α τα μαγιό χάζευα κι εγώ για την Σ. Σίγουρα θα της πάρω ένα ολόσωμο, είδα ένα κίτρινο σούπερ και μου άρεσε κι ένα μπικίνι σε Ζ αλλά δεν το είχε σε νούμερο κατσαρίδας ! χα χα

Του Ν του πήρα ήδη ένα μαγιό σε στυλ βερμούδα κι έχει και από πέρυσι 2ο σε πιο κολλητό όμως και πάλι σαν μποξεράκι !

Γαμο-βάφτιση έχετε ? Χρήματα για τον γάμο, τώρα για το μωρό εξαρτάται: πχ όταν γεννήθηκε είχατε κάνει δώρο / ασημώσει , κάτι ? Γιατί αν είχες κάνει και τότε δώρα, θα πάρεις κάτι πιο "μικρό".

Αν αυτό πρόκειται να είναι το 1ο σας δώρο, εξαρτάται και πάλι από την οικονομική κατάσταση των παιδιών-του ζεύγους εννοώ που παντρεύεται-.

Μπορεί να κινηθείς πιο πρακτικά πχ ρούχα για του χρόνου ή μια δωρο-επιταγή από μεγάλο μαγαζί κι έχουν έναν ολόκληρο χρόνο να εξαργυρώσουν !

Έλεν από Αγγλία,

Περαστικά σου βρε κοπέλα μου ! Πρόσεξέ το όμως λίγο ! Καρδιά δεν δείχνει να είναι αλλά μήπως να έπαιρνες και μια 2η γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Πήζω στην δουλειά κι ευελπιστώ να ηρεμήσω για λίγο .......

Εμεις σημερα χαλια, ξεκινησα για τη δουλεια, στο δρομο μου την ακυρωσαν, μ επιασε παλι ο ιδιος πονος που με ειχε πιασει στο αεροδρομιο, πηγα νοσοκομειο, μου καναν καρδιογραφημα και με κρατησαν, τελικα πριν λιγο βγηκαν οι αναλυσεις αιματος και η ακτινογραφια θωρακος καλη και με αφησαν να φυγω...αν και θελαν να μεινω μεχρι σημερα το βραδυ να ξανακανω εξετασεις για κατι ενζυμα λεει, για να αποκλεισουν το ενδεχομενο καρδιακου επεισοδιου αλλα δεν εμενα ουτε λεπτο παραπανω. Και συν οτι ενω με κρατησαν και μου εκαναν εισαγωγη δεν με βαλαν σε κρεββατι αλλα δε μια καρεκλα στο διαδρομο να περιμενω το γιατρο..

Χωρια η ταλαιπωρια, χωρια που ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΠΑΡΚΙΝΓΚ στα επειγοντα, δηλαδη για να μπεις στο νοσοκομειο, δε πα να πεθαινεις, εχει μπαρα και εμποδιζει το αμαξι να μπει. Πατας το κουμπι, σηκωνεται η μπαρα, και σου δινει μια καρτα, οταν πας να παρεις το αμαξι πρεπει να πληρωσεις αναλογα με το ποσο εμεινες...!!!

Θα παω το βραδυ να παρω ενα φαρμακο που πρεπει, και θα μου στειλουν λεει το μπιλιετακι για το φαρμακο στο σπιτι (εκτος αν πληρωσω επι τοπου)

Έλεν ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό αλλά μήπως πρέπει να το ψάξεις καλύτερα μια και σου έχει ξανασυμβεί?

Πήγα Ελλάδα, γύρισα κρυωμένη, σέρνομαι, κόλλησα και τον άντρα μου και το μωρό, έχω δηλαδή άλλους 2 να φροντίσω, οπότε καταλαβαίνεις... πού μυαλό για ίντερνετ!!

Περαστικά σας!

Σήμερα τρώμε αρακά. Περίσεψε και λίγος κιμάς από προχτές και τον έκανα με κριθαράκι στον φούρνο.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι διακοπές, καλό το διάλειμμα αλλά από σήμερα κάτσαμε στο πάγκο μας όλοι οι κατεργαραίοι... Τον γιο μου τον έχει πιάσει και η άνοιξη (όχι ότι εγώ πάω πίσω...) κι είναι κάπως ατίθασος...?:roll:

Βάλε με κι εμένα στους ανοιξόπληκτους!!!!!!!!

Χθες πήγαμε κι αράξαμε σε μια παραλία. Ο Ζωπ κι εγώ πίναμε καφέ στα χαλίκια, ο μικρός ξεσάλωσε (μόνο που δεν κολύμπησε!) κι είχαμε αυτή την κουβέντα : Σε τι ευλογημένη χώρα ζούμε:D - καιρού, διάθεσης ανθρώπων, δυνατότητας εξόδων... (γιατί κατά τ' άλλα...)

Ζήλεψα χαλαρό καφεδάκι στην παραλία! Τι καλά!

Για τη Β. Ευρώπη που λέτε : Όταν ήρθε πρώτη φορά διακοπές η φίλη μου με τα παιδιά της στην Ελλάδα, αυτά αναρωτιόντουσαν "που πάνε οι άνθρωποι τα μεσάνυχτα":mrgreen: και "γιατί φιλιούνται τα ζευγάρια στο δρόμο":mrgreen:...

Καλά αναρωτιόντουσαν και γιατί κορνάρουν συνέχεια τ' αυτοκίνητα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...:cool:

Χαχαχα!

Α! Δεν σας είπα : Ο σύζυγος μου έκανε δώρο ένα μασάζ σώματος/προσώπου:D όπου πήγα κι ένα παλληκάρι:oops: μ' έτριβε από την κορφή ως τα νύχια για 90 λεπτά:rolleyes:! Ξεκουράστηκα, χαλάρωσα αλλά δεν "λύθηκα" ρε γμτ.:? Τι να φταίει? Μήπως να το επαναλάβω?:tongue:

Τι σούπερ δώρο ήταν αυτό???? Εννοείται πως πρέπει να το επαναλάβεις! Πάρε με μαζί σου πλιιιιιιιιιζ!

Εντωμεταξύ, είναι η εντύπωσή μου ή είμαστε κάπως λογομίλητες εδώ τον τελευταίο καιρό?:confused:

Ευτυχώς δεν λες γιατί προλαβαίνω και σας διαβαζω!!!!!

Καλό μας ξημέρωμα!!

έντιτ : Έχω αρχίσει να ονειρεύομαι καλοκαιρινές διακοπές...

Πλιτσι πλίτσι πλιτσι!!!!

Καλημέρα!

Χθες το απόγευμα κάναμε τουρ σε τζάμπο και Βασιλόπουλο και φυσικά η Λ. το καταευχαριστήθηκε γιατί όπου πηγαίναμε έπαιρνε και κάτι!!!!

Εμ έτσι πρέπει να κάνει κάθε παιδί που .....σέβεται τον εαυτό του!!!!!!

Μαγείρεψα μπιφτέκια με άγριο ρύζι για σήμερα!

Βαριέμαι απίστευτα αυτές τις μέρες και είμαι και πολύ κακοδιάθετη. Έχω μαυρίσει με όλα αυτά που γίνονται κι έχω ένα μόνιμο σφίξιμο στο στήθος.... Δεν ξέρω τι θα γίνει στο προσεχές μέλλον και αυτό με αγχώνει πολύ ρε γμτ....

Τες πα... Μη σας πρήζω με τα δικά μου...

Δεν είναι μόνο δικά σου. Λίγο πολύ όλες νιώθουμε έτσι, νομίζω!

QUOTE]

καλημερα, καλημερα. εχουμε συννεφια σημερα. σας ευχαριστω πολυ για τιςευχες σας για το γοργονομωρο μου.

Νομίζω πως δεν σου ευχήθηκα η γαιδάρα! Να την χαίρεσαι!

ναναι καλα το πουλακι μου με υγεια. και ολα τα παιδακια φυσικα. εχουμε βηχα απτο σαββατο και λιγες μυξες, το πολεμαμε με σιροπακι και εισπνοες(εεε, αμα δεν κανουμε μια φορα το μηνα, κατι μας πιανει!!!).

περαστικούλια της μωρε! Κι εγώ κάπως έτσι είμαι εδώ και μία εβδομάδα!

καταταλλα ησυχα. τον τελευταιο καιρο κατι με χαλαει στη δουλεια αλλα δεν εχω εντοπισει τι. χθες δεν καναμε τιποτα. ηρθε μια γειτονισσα και μια φιλη για καφε, επαιξαν τα παιδια και τοτε ηρεμησε και η δικια μου. πριν σερνοταν, χτυπιοταν και ολα τα σχετικα...

Θέλουν παρεούλα τα μικράκια μας!

εφτιαξε η μαμουλα μου ρεβανι βεροιας για την κορη μου, απλα τελειο!!!!εφυγαν 10παρα, η Τ ηταν κομματια και σημερα δεν μπορουσαμε να ξυπνησουμε σημ μανα και κορη. τρωμε γεμιστα μανουλας και αυριο γιουβετσι μανουλας.

Αχ μανούλες λατρεμένες!

το απογευμα μολις σχολασω θα παω για κατι εξ δουλειες με τη μικρη, μετα σπιτι , μπανιο και υπνο νωρις για να ξεκουραστει. εγω εχω πλυντηρια μπολικα να βαλω σημερα. ελενηαγγλια, περαστικα κοριτσακι μου. μηπως να πας να παρεις και μια δευτερη γνωμη. συμπεθερα, βαλε μια φωτο του γαμπρουλη με το σακακι, να καμαρωσω!!!καλημερα, σας γλυκοφιλω...

Μάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:μου χουνε μεινει 15 αυγα απτο πασχα. να τα πεταξω???ποσο καιρο κρατανε??:confused::confused:στο παιδι δεν τα δινω εννοειεται, εμεις αν θα φαμε. εχετε καμμια συνταγη με πολλα αυγα βρασμενα??

Αφροδιτούλα αν τα έχεις στο ψυγείο κρατάνε αρκετό καιρό. Εγώ τα κόβω ροδελίτσες και τα βάζω σε σαλάτες ή και σε σαντουιτσάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ολόκληρος παίδαρος ο γιος σου Περιστέρω ! Να τον χαίρεστε τον ταλιμπανάκο !!!! (το λέω χαϊδευτικά - μην παρεξηγηθείς ε ? ) Μάκια

:tongue::tongue:

Ε όχι και να παρεξηγηθώ!!

Για το περιστεράκι μου ο χαρακτηρισμός...ταλιμπανάκος είναι κοπλιμέντο!

Είναι τέτοιος και...χειρότερος!!

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω νικ νέημ...Περιστεράκι και...μάφια δεν πάει:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν χθες,στο γοργονομωρό,στο αγοράκι της Ντελ,στην Αννούλα μας...Υγεία και χαρές εύχομαι!

Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον...

Εχω χαθεί γιατί είμαι...ταλαίπωρη!

Δεν κοιμάμαι τις νύχτες γιατί ξυπνά ο μικρός,τη μια από δόντι,την άλλη από πείνα...Είμαι κομμάτια...

Άσε λίγο τις δουλειές και κοιμήσου κι εσύ τις ώρες που κοιμάται και το παιδί.

Πολλά πλυντήρια,σιδερώματα,δουλειές...Να δω πότε θα γίνουν!

Κι εγώ ένα σωρό έχω αλλά δεν σκάω! Θα γίνουν!

Χθες κάναμε ενα εμβόλιο και είμαστε πάλι μέσα στην γκρίνια.Ο παιδίατρος είπε ότι μπορεί να κάνει πυρετό μετά από 10 μέρες.

Από ανάπτυξη σκίζουμε,ύψος 87εκ.και βάρος 12 κιλά(97% στις καμπύλες και 75% αντίστοιχα),δόντια 18!Σκίζουμε και από ζωηράδα...Τον τρέλανε τον παιδίατρο

Παίδαρος ο γιόκας σου!

Για σήμερα θα φάω κοτοπουλάκι ψητό και ο περιστέρης φακούλες από χθες.Για το ζουοζυνάκι μου εχω μοσχαράκι με λαχανικά

Μου έχετε λείψει πάρα μα πάρα πολύ!

Περαστικά στα αρρωστούλια μας.

Πω πω ΕλενΑγγλία τι ταλαιπωρία...Να τα βλέπουμε αυτά εμείς οι Ελληνες που λέμε ότι στο εξωτερικό είναι πιο οργανωμένοι στον τομέα της υγείας

Σας φιλώ!

εδώ δεν προλαβαίνουμε εμείς...

να είσαι καλά κ το μωρό σου καλύτερα κ απλά να μας λες τα νέα σας!

εγώ χθες θα έβγαινα βόλτα στην αγορά με το παιδί, αλλά....γέμισε νερά το μπαλκόνι μου στα καλά καθούμενα από την από πάνω βεράντα---οι σωληνώσεις της αποχετευσης είναι για τα μπάζα...αφού πετάνε μπάζα...μέχρι το βράδυο ο φέφος πάλευε να το διορθώσει, ευτυχώς ήρθε ο πεθερουλης μου κ βοήθησε! χρυσός άνθρωπος! στα δύσκολα είναι σπαθί!

η σύσα ήθελε να βγει στα νερά να παίξει...έβγαλε γκρίνια...γιατί δεν την άφηνα, της έβαλα τραγούδια από το γιου τιουμπ, την χάιντι, τον μάικ τον φασολάκη, της αρέσει το τραγούδι της κύπρου της γιουροβίζιον κ σε μένα! κ μετά έβλεπε μίκυ!!!!

Αυτό με τα νερά το έχει και ο μικρός μου. Όλες τις μέρες του Πάσχα που έβρεχε δίναμε μάχη να τον μαζέψουμε από έξω!!!!:?

κόρες χθες πήγα μαρκς εντ σπ. κ είδα μαγιό για την σύσα ολόσωμα! μούρλια! το ένα ήταν κοραλί με την λόλα κ το άλλο γαλάζιο-τυρκουάζ με δελφινάκια! γενικά είχε πολύ όμορφα ρουχαλάκια για κοριτσάκια!!!!

κοραλί είναι το αγαπημένο χρώμα της κόρης μου, οπότε θα κάνω μία βόλτα από εκεί!

την Τετάρτη μάλλον θα πάω για έφοδο, από δώρα της μικρής από το Πάσχα!

την άλλη εβδομάδα παντρεύεται α' ξάδερφος κ βαφτίζει την κοράκλα του.

για το πιτσιρίκι τί προτείνετε σε δώρο καλό;

για το γάμο σκέφτηκα λεφτά.

Τι θα έλεγες για ένα χρυσαφικούλι? Είναι κάτι που θα το έχει και όταν μεγαλώσει.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια σε ολες!!!

Γειά σου Λίτσα!

Στην γάστρα Χρυσοβαλάντω μου, στην γάστρα (κατά το γνωστό "Στην Μόσχα αδερφές μου, στην Μόσχα !" χα χα ) !!!!!!!!!

είσαι ξαδέρφη μου εσύ!:tongue:

Ναι καλά πες στα φιλαράκια σας τα αλλοδαπά ότι τουλάχιστον π.χ. στο Παρίσι τρέχουν σαν τρελοί, μπαίνεις σε ταξί και βάζεις την ταυτότητα στο στόμα, μην πούμε για τους τρελο-Ρωμαίους !!!!

Α μα πια, όλα τα στραβά εμείς οι Έλληνες τα κάνουμε !:cool:

μήπως είμαστε αδερφές κ μας μπέρδεψαν στα μαιευτήρια; πες τα χρυσόστομη!!!!!!:cool:

Κι εγώ σήμερα δεν έχω ξυπνήσει με διάθεση πολύ καλή, ίσως να φταίει και ο νοτιάς... τί να πω ! Θα ανεβάσω φωτο του γιόκα μου να γελάσετε !

Φιλάκια πολλά !

Α τα μαγιό χάζευα κι εγώ για την Σ. Σίγουρα θα της πάρω ένα ολόσωμο, είδα ένα κίτρινο σούπερ και μου άρεσε κι ένα μπικίνι σε Ζ αλλά δεν το είχε σε νούμερο κατσαρίδας ! χα χα

Του Ν του πήρα ήδη ένα μαγιό σε στυλ βερμούδα κι έχει και από πέρυσι 2ο σε πιο κολλητό όμως και πάλι σαν μποξεράκι !

τελικά δεν είμαι η μόνη τρελή που αγοράζει μαγιό από Απρίλιο μήνα. κ η αδερφή μου αγόρασε για τη μεγάλη της κ ο φέφος έλεγε ότι μόνο οι φεφοαδερφές είμαστε λόλές:rolleyes:

Γαμο-βάφτιση έχετε ? Χρήματα για τον γάμο, τώρα για το μωρό εξαρτάται: πχ όταν γεννήθηκε είχατε κάνει δώρο / ασημώσει , κάτι ? Γιατί αν είχες κάνει και τότε δώρα, θα πάρεις κάτι πιο "μικρό".

Αν αυτό πρόκειται να είναι το 1ο σας δώρο,

ναι, θα είναι το πρώτο μας δώρο.είναι 8 μηνών η μπουμπούκα.

εξαρτάται και πάλι από την οικονομική κατάσταση των παιδιών-του ζεύγους εννοώ που παντρεύεται-.

όχι τόσο ανθηρή!σε ενοίκιο μένουν.

Μπορεί να κινηθείς πιο πρακτικά πχ ρούχα για του χρόνου ή μια δωρο-επιταγή από μεγάλο μαγαζί κι έχουν έναν ολόκληρο χρόνο να εξαργυρώσουν !

για τα μεγάλα ρουχαλάκια το σκέφτηκα κ εγώ...

προσανατολιζόμουν σε παιδικό σετ από Παρουσίαση για φαγητό.

αλλά η ιδέα σου για δωροεπιταγή είναι σούπερ. απλά δεν ξέρω σε ποιό μαγαζί εδώ στο λουλουδιστάν το κάνουν! στα μαρκς εντ σπ. μπορείς να πάρεις δωροεπιταγή;

σε ευχαριστώ που μου απάντησες!

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Πήζω στην δουλειά κι ευελπιστώ να ηρεμήσω για λίγο .......

Σήμερα τρώμε αρακά. Περίσεψε και λίγος κιμάς από προχτές και τον έκανα με κριθαράκι στον φούρνο.

έχει έναν ωραίο ήλιο...για καφέ.

Αφροδιτούλα αν τα έχεις στο ψυγείο κρατάνε αρκετό καιρό. Εγώ τα κόβω ροδελίτσες και τα βάζω σε σαλάτες ή και σε σαντουιτσάκια!

σωστή!

:tongue::tongue:

Ε όχι και να παρεξηγηθώ!!

Για το περιστεράκι μου ο χαρακτηρισμός...ταλιμπανάκος είναι κοπλιμέντο!

Είναι τέτοιος και...χειρότερος!!

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω νικ νέημ...Περιστεράκι και...μάφια δεν πάει:tongue:

άει μαρή!!!

ο φέφος έλεγε παλιά την σύσα μάρτυρα του άλλαχ τσα! ήμαρτον Παναγία μου!!!!!τί σκαρφίζεται το μυαλό ενός κουρασμένου γονιού!!!!!

καλέ τα παιδιά μας είναι αγγελούδια!!!!!!!όσο ζωηρά κ αν είναι! που είναι!

Link to comment
Share on other sites

για τα μεγάλα ρουχαλάκια το σκέφτηκα κ εγώ...

προσανατολιζόμουν σε παιδικό σετ από Παρουσίαση για φαγητό.

αλλά η ιδέα σου για δωροεπιταγή είναι σούπερ. απλά δεν ξέρω σε ποιό μαγαζί εδώ στο λουλουδιστάν το κάνουν! στα μαρκς εντ σπ. μπορείς να πάρεις δωροεπιταγή;

σε ευχαριστώ που μου απάντησες!

Φέφι δωροεπιταγή βγάζουν σχεδόν όλα τα μαγαζιά πιά. Ρώτα και δεν θα χάσεις! Όσο για το σετ φαγητού, επειδή συνήθως είναι γυάλινο και στα παιδιά δεν εμπιστεύεσαι γυάλινα σκεύη δεν θα στο πρότεινα. Εμένα μου πήραν της κόρης μου στην βάφτισή της και το χρησιμοποίησα πολύ λίγο.

έχει έναν ωραίο ήλιο...για καφέ.

Εμείς εδώ έχουμε μουντίλα. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την διάθεσή μου για καφεδιές εκτός δουλειάς!!!!

το πρότεινα ήδη στη μάνα μου να το πάρει εκείνη για το παιδί!

άλλο;

Ένα καλό άλμπουμ για να βάλει τις φωτογραφίες της βάφτισης?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε???

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες της ρεβυθαδας τελικα αυριο θα τα κανω γιατι μολις τωρα γυρισα απο καφεδακι κ θα κανω για σημερα πατατες γιαχνι

σημερα ειμαι πολυ ευτυχισμενη τελειωσε η μανουλα μου τις χημειοθεραπειες την ειπε ο γιατρος οτι παει πολυ καλα :D...τον αλλο μηνα ξεκιναει ακτινοβολιες θα πηγαινει καθε μερα για 5 εβδομαδες κ μετα θα κανει 1 φορα το χρονο τις επαναληπτικες εξετασεις...ευτυχως ολα πηγαν καλα..

σας φιλω παω να μεγειρεψω κ να σιδερωσω το ρουχομανι μου


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...