Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Neverstop είπε:

      Δεν συμφωνώ πως είναι θέμα γιατρού τι είδους έμβρυα θα βάλει. Είναι θέμα που συζητούν γιατρός και ζευγάρι και αποφασίζουν από κοινού. Εγώ πχ είχα πει στο γιατρό μου τη δεύτερη φορά να τα αφήσουν για βλαστοκύστες κι όσα γίνουν (Με κίνδυνο και καμία βλαστοκύστη δηλαδή). Πρέπει να μιλάνε γιατρός και ζευγάρι.

      Θα μπορούσε όντως να μας έχει ενημερώσει για αυτή την δυνατότητα, εννοώ να μας το έχει προτείνει σαν εκδοχή γιατί εγώ κορίτσια δεν το γνώριζα... Στην 1η μου εξωσωματική που ήταν σε φυσικό κύκλο είχα 1 ωάριο (λογικό ) και στην 2η μου τώρα με ήπια διέγερση 3 ωάρια. Συνολικά 4 δηλαδή...αν είχαν κρατηθεί για να αναπτυχθούν μπορεί να είχα 1 ή 2 βλαστοκυστες και περισσότερες πιθανότητες να πετύχω με την 1η εμβρυομεταφορα. Χωρίς να περάσω αυτή την αγωνία δύο φορές, με λιγότερα φάρμακα και περισσότερες πιθανότητες. Ενώ τώρα μπορεί απλά να ήταν όλα μάταια.... Και δεν λογαριάζω τα χρήματα αλλά το ψυχολογικό κόστος.

      Ας ελπίζω βέβαια στο ότι μπορεί να έχω και μια θετική χοριακή αλλά να σας πω την αλήθεια δεν το πιστεύω...🥺 Θα σας το πω σε λίγες μέρες αυτό...

       @Neverstop Σ ευχαριστώ και πάλι!...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ελένη, άνθρωπο να ψάχνει στα σκουπίδια είχα δει πρώτη φορά στις αρχές του 90 στην Ομόνοια. Ακόμα το θυμάμαι, μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση! Μετά βέβαια ήρθα στην Αγγλία και από τότε το έχω δει άπειρες φορές. Πλέον το θεωρώ και φυσιολογικό...

Το τραπεζάκι καλό είναι που το πήραν. Κι εδώ γίνεται αυτό. Είναι σπάνιο να πετάξει κανείς κάτι τέτοιο στα σκουπίδια, και γιατί να το κάνει, αν μπορεί να οφεληθεί κάποιος άλλος από αυτό που του περισσεύει; Προχθές είχε βγάλει ένας γείτονας έξω μια κούτα με βιβλία και ένα σημειωματάκι "please help yourself". Την είδα το βράδυ μισογεμάτη και την άλλη μέρα το μεσημέρι άδεια :)

Nαι εγω βλεπω και στο Car Boot Sale καθε Κυριακη που πανε ολοι με τα αυτοκινητα και πουλανε οτι δεν θελουν, και γινεται χαμος. Αφου σκεφτομαι και εγω να φορτωσω οτι ρουχο εχω και δεν το φοραω να παω την Κυριακη να τα πουλησω. Εκει μπορουσαμε να χαμε πουλησει και τον καναπε μας που τον ξεφορτωθηκαμε γιατι ηταν παλιος αλλα ποιος κουβαλαει τωρα..

Παντως και το παλιο μας πλυντηριο που το ειχαμε βγαλει εξω στην αυλη μεχρι να δουμε τι θα το κανουμε εξαφανιστηκε εν ριπη οφθαλμου! Το βραδυ το βγαλαμε εξω, το πρωι ελειπε! Ολοκληρο πλυντηριο κουβαλησαν μεσα στη νυχτα και ευτυχως δηλαδη γιατι μας κανανε χαρη και γλιτωσαμε το μπελα του κουβαληματος.

Τα γεμιστά έγιναν πολύ ωραία, χαλάλι! Και η μητέρα μου κάνει γεμιστές πιπεριές, μελιτζάνες, κολοκύθια, κολοκυθοκορφάδες κλπ αλλά εγώ τρώω μόνο τις ντομάτες κι έτσι στο σπίτι μόνο ντομάτες θέλω να φτιάχνω. Ας πρόσεχα!

Το παστίτσιο τηγανιού (τι είπες τώρα!!!) θα το δοκιμάσω, μιας και έχω κατάλληλο σκεύος :cool:

Γεμιστά στην κατσαρόλα πώς φτιάχνεις;

Τα γεμιστα στην κατσαρολα ακριβως οπως στο φουρνο, απλα προσθετω μπολικο νερακι και λαδακι, τα βαζω προσεκτικα μην ανοιξουν, και βαζω το σκευος στη φωτια! Θελει να το ελεγχεις βεβαια μην σωθει το νερο και κολλησουν στον πατο! Το πλεονεκτημα ειναι οι βγαζουν τελειο ζουμακι για παπαρα, και επισης γινονται στο μισο χρονο απο οτι στο φουρνο...:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα, καλή εβδομάδα!!

Μαράκι μου, καλή αρχή στη δουλειά σου!!

Εβίρι, καλώς σε δεχτήκαμε!! Με το "τσολιάς" που μου είπες, γέλασα πολύ!!:lol::lol:

Περιστεράκι, πόσο σε χαίρομαι που περπατάς τόσο...

Κάντυ, περιμένω νέα σου...:cool:

Η Φέφη που εξαφανίστηκε? Η Φούμπι χάθηκε πάλι? Το Δωράκι μας? Η στρουμφομανούλα μας?

Με την Σμαρτάκι μιλάει καμία? Έχει καιρό να μπει...

Για σήμερα έφτιαξα λεμονάτο κρέας στη κατσαρόλα και ρύζι σουρωτό (με τα μούτρα στη νηστεία έχουμε πέσει...).:roll:

Ποιά είπε για γεμιστά και μου έχουν πέσει τα σάλια? :mrgreen: Ίσως και να είναι το καλύτερό μου φαγητό!

Να σας πω κορίτσια μου : Πέσανε λάδια σ' ένα παντελόνι μου - έβαλα υγρό πιάτων και μετά πλύσιμο στο πλυντήριο αλλά οι λαδιές δεν βγήκαν.:shock: Τι να κάνω?:confused:

Πάω να φύγω παρ' ότι νυστάζω ΠΟΛΥ. Πως θα την βγάλω καθαρή μέχρι το βράδυ που τελειώνει η "εργάσιμη" μέρα μου?:?

Πολλά φιλιά!!

Ζωπ μου τι λαδια? Αν ειναι ελαιολαδο θα σε στενοχωρησω, το ωμο λαδι δε νομιζω οτι βγαινει απο τα ρουχα...:(


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κορίτσια μου : Πέσανε λάδια σ' ένα παντελόνι μου - έβαλα υγρό πιάτων και μετά πλύσιμο στο πλυντήριο αλλά οι λαδιές δεν βγήκαν.:shock: Τι να κάνω?:confused:

Βάλε ταλκ ζώπυρον

Δεν ξέρω αν όντως φεύγει η λαδιά,αλλά το έγραφε χθες μια κοπέλα στο easy living

Link to comment
Share on other sites

Ζωπ μου τι λαδια? Αν ειναι ελαιολαδο θα σε στενοχωρησω, το ωμο λαδι δε νομιζω οτι βγαινει απο τα ρουχα...:(

Λάδι την ώρα που τηγάνιζα... Ελαιόλαδο...

Βάλε ταλκ ζώπυρον

Δεν ξέρω αν όντως φεύγει η λαδιά,αλλά το έγραφε χθες μια κοπέλα στο easy living

Ταλκ? Μα το έχω ήδη πλύνει...

Κι είναι ένα από τ' αγαπημένα μου παντελόνια...:-( Σπορ μεν αλλά... Τι σου κάνει η βιασύνη...:?

Φεύγωωωωω, ευχαριστώ πολύ!


Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι καλώς ήρθατε στα πάτρια εδάφη!!!! Ελπίζω σήμερα να είστε ξεκούραστοι από το ταξίδι σας και να απολαύσετε το σμίξιμό σας!!!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου. Από το ταξίδι ξεκουραστήκαμε, τώρα σειρά έχει να κουραστούμε από διάφορες δουλειές και επισκέψεις.

Τι γλυκάκια θα φτιάξετε για Πάσχα;Κουλούρια;Τσουρέκια;

Εγώ δεν ξέρω τι θα φτιάξω ακόμη.

Επειδή δεν έχω ξαναφτιάξει,μήπως υπάρχει κάποια καλή και δοκιμασμένη συνταγή;

Είχα ξαναβάλει πέρσι τη συνταγή για κουλούρια που βγαίνει πολύ ωραία. Θα τη βρω κάποια στιγμή και θα την ξαναβάλω.

Εβίρι, καλώς σε δεχτήκαμε!! Με το "τσολιάς" που μου είπες, γέλασα πολύ!!:lol::lol:

Σ' ευχαριστώ Ζωπ. Μα αφού είπες ότι είσαι και ψηλή σου ταιριάζει για όλους τους λόγους και τους χτεσινούς.

Να σας πω κορίτσια μου : Πέσανε λάδια σ' ένα παντελόνι μου - έβαλα υγρό πιάτων και μετά πλύσιμο στο πλυντήριο αλλά οι λαδιές δεν βγήκαν.:shock: Τι να κάνω?:confused:

Μάλλον επανάληψη θέλει με το υγρό των πιάτων με το οποίο θέλει να το τρίψεις λίγο. Κι εγώ αυτό θα έκανα, ό,τι έκανες κι εσύ. Αν αντέχει το ύφασμα του παντελονιού βάλ' το σε πιο δυνατή θερμοκρασία.

Βάλε ταλκ ζώπυρον

Δεν ξέρω αν όντως φεύγει η λαδιά,αλλά το έγραφε χθες μια κοπέλα στο easy living

Περιστεράκι το ταλκ είναι για το λάδι που είναι φρέσκο εκείνη τη στιγμή. Μετά το πλύσιμο η λαδιά στεγνώνει και το ταλκ δεν τη ρουφάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια δεν σας εχω διαβασει ειμαστε καλα ευχομαι το ιδιο και για εσας:D:Dολο το σκ κανανμε δουλειες πηγαμε εκλησσια και βολτες και γενικα δεν βαλαμε κ@λ@ κατω,και σημερα ειμαι πτωμα...Διαβασα μονο τα τελευταια μηνυματα!!!Ζωπυρον για την λαδια βαλε λιγο υγρο πιατων και κανε σαπουναδα τοπικα στο λεκε και μετα βαλτο κανονικα στο πλυντηριο να πλυθει,αν δεν καθαρισει πουλανε σε καθαριστηρια κατι υγρα που ειναι αποκλειστικα για λαδιες,ενα τετοιο μου εδωσε η θεια του Τ που δουλευει σε καθαριστηριο και εχω σωθει...Φιλια σε ολες!!


:-D

Link to comment
Share on other sites

Aννια τι κανεις?

Χαιρομαι που περασατε ομορφα το Σβκ, εδω ο καιρος χαλασε και μου την εχει σπασει απιστευτα! Αυριο και μεθαυριο θα χιονισει κιολας...:-(

Αληθεια πως νιωθεις με 2 παιδια και αλλο ενα οπου να ναι? Ειλικρινα σε θαυμαζω!!Εμενα θα μου φαινοταν βουνο...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Περιστερακι εμεις στην Κρητη κανουμε καλιτσουνια, ενα γλυκο με ζυμη απεξω και μυζηθρα μεσα..ειναι θειικα, τα λατρευω, με κανουν και βαζω κιλα ασε!!!

Ψαξε ιντερνετ να βρεις συνταγες για καλιτσουνια η' λυχναρακια...

Απο τσουρεκι πολυ θα θελα να χω εναν Τερκενλη εδω κοντα..:( Φτιαχνει και η μαμα μου βεβαια ωραιο τσουρεκι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλες, καλώς σας ξαναβρίσκω!

Ζωπ, για τη λαδιά, αυτό που είπε η Annia, απευθύνσου στους ειδικούς. Έχω την εντύπωση ότι οι λεκέδες από λάδι θέλουν βενζίνη, αλλά αυτά πριν πλύνεις το ρούχο.

Eviri, έχεις μια κόρη μαζί σου στην Γερμανία και την άλλη στην Ελλάδα; Χαρά στο κουράγιο σου :)

Ελένη, εννοείται αν έχεις κοντά σου car boot sale να πας οπωσδήποτε! Μπορείς να συνεννοηθείς με καμιά φίλη σου να πάτε μαζί για να μοιραστείτε τα έξοδα. Θα έχει και πλάκα άμα έχεις παρέα.

Όσο για τον καιρό... τι να κάνεις, αυτά έχουν οι βόρειες χώρες...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εβιρι να περασεις ομορφες στιγμες με τη μεγαλη σου κορουλα! Αν και 20 χρονων ειναι ακομα..μωρο!

Πως και το αποφασισες μετα απο τοσα χρονια για δευτερο παιδι? Εγω μαλλον δε θα το εκανα καρδια ξανα μωρο ξανα πανες..:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άμα είναι τόσο μεγάλη δεν είναι τόσο άσχημο (νομίζω). Εγώ έλεγα μήπως ήταν εφηβάκι και είχε μείνει πίσω επειδή εκεί που είσαστε δεν έχει ελληνικό γυμνάσιο. Άλλη έννοια θα την είχες αν ήταν ακόμα στο σχολείο. Βέβαια από μια άποψη τώρα ίσως να την έχεις περισσότερο έννοια! Οι δύο αδερφές πώς τα πάνε μεταξύ τους; Λείπει η μία στην άλλη;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μπίγκι μου θα το διαπιστώσεις κι εσύ τα επόμενα χρόνια. Η έννοια της μάνας, το μυαλό της και η ψυχή της θα είναι πάντα στα παιδιά της ακόμη κι αν αυτά είναι 60 ετών κι εκείνη 85.

Πραγματικά η μία λείπει στην άλλη πολύ. Έπρεπε να τις βλέπατε πώς έπεσαν η μία στην αγκαλιά της άλλης μόλις συναντηθήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η έννοια της μάνας σαφώς είναι η ίδια, αλλά αλλιώς λείπει η μάνα σε ένα παιδάκι 10 χρονών, αλλιώς σε ένα 15 και αλλιώς σε ένα 20. Το 10χρονο που δεν σε έχει μαζί του μπορεί να κλαίει κάθε βράδυ, το 20χρονο δεν σε έχει τόση ανάγκη. Για σένα που είσαι γονιός αυτό είναι μια έννοια λιγότερη. Και στην περίπτωση της εφηβείας έχεις και τόσες άλλες ανησυχίες, αν θα διαβάζει, αν θα πάει καλά στις εξετάσεις, που δεν τις έχεις για ένα μεγαλύτερο παιδί το οποίο δεν είναι το ίδιο ευάλωτο, να το πούμε έτσι.

Πραγματικά η μία λείπει στην άλλη πολύ. Έπρεπε να τις βλέπατε πώς έπεσαν η μία στην αγκαλιά της άλλης μόλις συναντηθήκαμε.

Πολύ τρυφερή σκηνή :) Να τις χαίρεσαι και να τις καμαρώσεις πτυχιούχες, νύφες, μαμάδες ή όπως αλλιώς επιθυμείς!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...