Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Katker είπε:

      Εντάξει είναι και το άγχος που τραβάμε και τα σκεφτόμαστε όλα. Η αλήθεια είναι πρέπει να δείξουμε και λίγη εμπιστοσύνη στους γιατρούς αλλιώς θα "τρελαθούμε" τελείως. 

      Ουτε μετά την εμβρυομεταφορά έκανες κάποια εξέταση έτσι; Ορμονική. 
       

      θεωρώ ότι το μικροβιωμα που το έχουν ως μια πιθανότητα αποτυχίας θα έπρεπε να το ελέγχουμε από πριν πάντως. 

      Ναι και εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό με το μικροβιωμα. 
       

      κάνατε ορμονικές μέχρι ποια μέρα; Και εμείς κάναμε αλλά μέχρι την μέρα που αποφάσισε ο γιατρός την ημερομηνία της μεταφοράς. Μετά δεν ξανά κάναμε 

      Δεν έχω κάνει μεταφορά ακόμη περιμένω να αδιαθετησω τη Δευτέρα και ξεκινάμε ελπίζω. Απλώς γνωρίζω τη διαδικασία που θα γίνει σε εμένα από τη μαία μου γιατί μου έχει πει πως σε κάθε υπέρηχο θα κάνουμε και ορμονολογικες όπως κάναμε και πριν την ωοληψια. Απλά θα ναι λιγότεροι υπέρηχοι από της ωοληψιας αυτό μου έχει πει.

      Just now, Lila86 είπε:

      Δεν έχω κάνει μεταφορά ακόμη περιμένω να αδιαθετησω τη Δευτέρα και ξεκινάμε ελπίζω. Απλώς γνωρίζω τη διαδικασία που θα γίνει σε εμένα από τη μαία μου γιατί μου έχει πει πως σε κάθε υπέρηχο θα κάνουμε και ορμονολογικες όπως κάναμε και πριν την ωοληψια. Απλά θα ναι λιγότεροι υπέρηχοι από της ωοληψιας αυτό μου έχει πει.

      Εννοειτε πρέπει να δείχνουμε εμπιστοσύνη αφού εμείς τους έχουμε επιλέξει όμως όταν αρχίσεις να μαθαίνεις δύο πράγματα λες γιατί δεν τα κάναμε από την αρχή να γλίτωναμε άλλα; Απορίες που γεννιούνται καθόλη τη διαδικασία απλά..

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα αγαπες!! αχ τι ωραια μερα, περιμενω την μαμα μου να βγουμε βολτα..

Βραζω ηδη μοσχαρακι για την Εφη και για εμας δεν εχω αποφασισει, μαλλον θα κανω κανα κοτοπουλακι.

Για τις λαμπαδες συμφωνω και εγω, προτιμω μια απλη και στολισμενη λαμπαδα και ξεχωριστα παιχνιδι..

καπου διαβασα απο την συμπεθερα οτι εκανε καλαμαρακια με ρυζι!! τι ωραια που μυριζει!!!!!

Αννακι αλλαξαμε κανα φρουτο?

σημερα το κοριτσακι μου γινεται 9 μηνων, 9 υπεροχοι μηνες,

Θεε μου... 9 μηνες εγκυμοσυνης περασαν σαν αιωνας και 9 μηνες με την περδικα παρεα, περασαν νερο..

Τελικα θα πηγαινω για χορο τις παρασκευες που θα εχω ρεπο,με αλλο δασκαλο αλλα δεν με πειραζει.. Ειναι πολυ ωραια..

σας αφηνω, φιλακια πολλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα αγαπες!! αχ τι ωραια μερα, περιμενω την μαμα μου να βγουμε βολτα..

Βραζω ηδη μοσχαρακι για την Εφη και για εμας δεν εχω αποφασισει, μαλλον θα κανω κανα κοτοπουλακι.

Για τις λαμπαδες συμφωνω και εγω, προτιμω μια απλη και στολισμενη λαμπαδα και ξεχωριστα παιχνιδι..

καπου διαβασα απο την συμπεθερα οτι εκανε καλαμαρακια με ρυζι!! τι ωραια που μυριζει!!!!!

Αννακι αλλαξαμε κανα φρουτο?

σημερα το κοριτσακι μου γινεται 9 μηνων, 9 υπεροχοι μηνες,

Θεε μου... 9 μηνες εγκυμοσυνης περασαν σαν αιωνας και 9 μηνες με την περδικα παρεα, περασαν νερο..

Τελικα θα πηγαινω για χορο τις παρασκευες που θα εχω ρεπο,με αλλο δασκαλο αλλα δεν με πειραζει.. Ειναι πολυ ωραια..

σας αφηνω, φιλακια πολλα!!

να την χαιρεστε την καραμελενια Εφη!!!αχ μωρε συγκινουμε κ μονο που διαβαζω μηνυμα σου για την κορη!!!!!!

μπα δεν αλλαξαμε θα ειμαστε μελιτζανα για αλλες 2βδομαδες!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα τρεχω και δεν φτανω εχω τον Τ χαλια δεν εχει πυρετο περα απο ενα 37,8 που εκανε προχτες το βραδυ αλλα εχει βηχα και κομαρες και ζαλιζετε και μου εχει σπασει τα νευρα χειροτερα και απο μωρο κανει,και το καλυτερο απο το πρωι φτερνιζετε και ο μικρος:mad:.Σημερα κανω μοσχαρακι κοκκινιστο με πουρε το λιγουρευομαι ποσο καιρο αλλα κατι γινετε και μαγειρευω κατι αλλο...Μαρια χαρουμενα μηνογενεθλια στην καραμελενια σου...Εφυγαααααααααα


:-D

Link to comment
Share on other sites

πολύ συγκηνιστικό το μήνυμά σου μαρία!!!!να την χαίρεστε την καραμελίτσα!!!!!!

έτσι είναι όπως τα λες!

στην εγκυμοσύνη ο χρόνος κυλάει αργά!

από τη γέννηση του παιδιού κ μετά ο καιρός περνάει γρήγορα!

πόσο μου έχει λείψει ο καιρός που μύριζα το μωρουλίνι μου στην αγκαλιά μου θηλάζοντάς την!!!!

αλλά κ τώρα κάθε λεπτό είναι απόλαυση! κάθε μορφασμός της, κάθε κουβεντούλα, ζαβολιά, να το βλέπεις να κοιμάται κ να σε ψαχουλεύει, για να παρει το χέρι σου κ να το βάλει αγκαλιά της...

να σου έχει πιαστεί το δεξί χέρι κ όμως να μη λες να αλλάξεις στάση ύπνου, γιατί απλά κ εσύ το απολαμβάνεις εξίσου αυτό το δέσιμο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγαπες!! αχ τι ωραια μερα, περιμενω την μαμα μου να βγουμε βολτα..

Βραζω ηδη μοσχαρακι για την Εφη και για εμας δεν εχω αποφασισει, μαλλον θα κανω κανα κοτοπουλακι.

Για τις λαμπαδες συμφωνω και εγω, προτιμω μια απλη και στολισμενη λαμπαδα και ξεχωριστα παιχνιδι..

καπου διαβασα απο την συμπεθερα οτι εκανε καλαμαρακια με ρυζι!! τι ωραια που μυριζει!!!!!

Αννακι αλλαξαμε κανα φρουτο?

σημερα το κοριτσακι μου γινεται 9 μηνων, 9 υπεροχοι μηνες,

Θεε μου... 9 μηνες εγκυμοσυνης περασαν σαν αιωνας και 9 μηνες με την περδικα παρεα, περασαν νερο..

Τελικα θα πηγαινω για χορο τις παρασκευες που θα εχω ρεπο,με αλλο δασκαλο αλλα δεν με πειραζει.. Ειναι πολυ ωραια..

σας αφηνω, φιλακια πολλα!!

να την χαίρεσαι την ζουζούνα σου Μαράκι! Είναι πραγματικά απόλαυση να τα βλέπεις να μεγαλώνουν και να μην καταλαβαίνεις πως περνάει ο χρόνος!

Όσο για τον χορό μπράβο που βρέθηκε εναλλακτική λύση κι έτσι κι εσύ δεν θα τον στερηθείς!

κοριτσια καλημερα τρεχω και δεν φτανω εχω τον Τ χαλια δεν εχει πυρετο περα απο ενα 37,8 που εκανε προχτες το βραδυ αλλα εχει βηχα και κομαρες και ζαλιζετε και μου εχει σπασει τα νευρα χειροτερα και απο μωρο κανει,και το καλυτερο απο το πρωι φτερνιζετε και ο μικρος:mad:.Σημερα κανω μοσχαρακι κοκκινιστο με πουρε το λιγουρευομαι ποσο καιρο αλλα κατι γινετε και μαγειρευω κατι αλλο...Μαρια χαρουμενα μηνογενεθλια στην καραμελενια σου...Εφυγαααααααααα

Ιωάννα περαστικά στον αντρούλη σου κι ελπίζω ο μικρός σου να μείνει μόνο στο φτέρνισμα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!!

αχ κολοκυθακια γεμιστα.... γιατι μου το κανεις αυτο? λατρεμενα.

εγω σημερα κατι προχειρο, θα δω.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΩ εκανα χθες το χαλβα με πορτοκαλι. ειναι βεβαια πιο λαιτ γιατι δεν εχει λαδι αλλα δεν ειναι τοσο ωραιος οπως ο αλλος. αν δεν τον δοκιμασες ακομη

κανε πολυ μικρη δοση για δοκιμη. εγω εκανα μιση δοση και βγηκε παρα πολυ.

προτιμω τον αλλο ,τον κλασσικο. μια και ειμαι φαν του χαλβα. γενικο ειμαι φαν ολων των γλυκων.

ΕΛΕΝ πηρα της clinique και επαθα πλακα. δεν περιμενα οτι θα εκανε τετοια δουλεια. επερνε παλια καποια της ιδιας εταιρειας αλλα δεν μου καθοταν.

εγω για βαφτιστικα κοριτσια δεν προγραμματιζω τι θα παρω γιατι οταν αρχιζω να ψαχνω αλλαζω γνωμη. οποτε θα παρω οτι μου καθησει εκαινη τη στιγμη καλυτερα. παντως σιγουρα θα παρω παπουτσια και λαμπαδα παντα χωριστη απο το δωρο.

φιλακια πολλα και σε ολα τα κοριτσια, σιγα σιγα θα σας μαθω ολες.

καλα μαγειρεματα..............

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Φεφη ασε ειναι απο προχτες με κομαρες και πονους στους μυς και εκτος απο 37,8 που εκανε την τριτη το βραδυ απο τοτε εχει δεκατα και βηχει επισης...Και ξερεις πως ειναι οταν αρρωσταινουν οι αντρες


:-D

Link to comment
Share on other sites

Συμπεθέρα να χαίρομαι τη νυφούλα μου κι εσείς την κοριτσάρα σας!!!

Αννια οι άντρες όταν αρρωσταίνουν είναι χειρότεροι από τα παιδιά...Περαστικά του!

Αστιλ αμα είναι χάλια δεν τον κάνω καθόλου τον χαλβά!!Να μου λείπει...

Ξέχασα να σας πω ότι πέρυσι είχα πάρει και ρούχα και παπά της βαφτιστήρας γιατί τα Χριστούγεννα δεν της είχα πάρει δώρο,μιας και είχα πάει άρον άρον να γεννήσω.

Παράλειψη μου...

Κι εγώ τα θεωρώ υπερβολή και τα δύο

Επίσης της παίρνω και τσουρέκι ή της φτιάχνω

Και να σας πω...Με αυτά χαίρονται τα παιδιά περισσοτερο,το αυγό,τη λαμπάδα,το τσουρέκι...Είμαι κατά του παιχνιδιού πάνω στη λαμπάδα.Ευτυχώς ακόμα η βαφτιστήρα μου δεν μου έχει ζητήσει κάτι τέτοιο.

Ακόμα δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς,αλλά πολλά χρήματα για λαμπάδα δεν πρόκειται να δώσω.Προτιμώ να της πάρω ένα καλύτερο δώρο.

Τελικά έχετε δίκιο.Δεν θα ρωτήσω.Γιατί και όταν ρωτούσα,όπως σας είπα,ποτέ δεν έπαιρνα ξεκάθαρη απάντηση.

Ο μικρός μου έχει κάνει ένα κεφάλι καζάνι

Γκρίνια και πάλι γκρίνια...

Εψησα τις μπριζολίτσες,έφτιαξα και την κοτόσουπα,είπα να του κάνω και μια κρεμούλα για να φάει το απόγευμα και ΝΑΙ την έκαψα!!!Πάει το βιολογικό γαλατάκι που μου πήρε το πρωί ο περιστέρης...Αμα δεν σε αφήνει η φωνή και το κλάμα να κάνεις δουλειά σου και έχεις και το νου σου μη χτυπήσει κάπου ο μικρός,ε καις και κρέμες...

Πολύ με χάλασε αυτό...

Οχι για την κρέμα φυσικά

Αλλά επειδή δεν μπορώ να κάνω τίποτα με την ησυχία μου

Να δω πότε θα καταφέρω να κάνω ένα καλό καθάρισμα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Περιστεράκι, αυτό με το να κάνεις τις δουλειές σου απερίσπαστος και χωρίς γκρίνια είναι μεγάλο θέμα και για μένα! Αποσυντονίζομαι με τον μικρό και ή δεν κάνω τίποτα ή μόνο τα πάνω πάνω που λένε! Δεν γίνεται αλλιώς.....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια ευχαροστω για τις ευχες σας, εκανα στην μικρη κουλουρακια πορτοκαλιου χωρις ζαχαρη και βγηκαν ωραια..

τελικα δεν ειχα κοτοπουλο και εβαλα μοσχαρακι κοκκινιστο με ρυζακι και τωρα παω για σιδερο και κατι με εχει πιασει και το βαριεμαι ενω αλλες φορες μου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

αχ κολοκυθακια γεμιστα.... γιατι μου το κανεις αυτο? λατρεμενα.

ποιός έχει κολοκυθάκια γεμιστά κ δεν το είπε;:P

εγω σημερα κατι προχειρο, θα δω.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΩ εκανα χθες το χαλβα με πορτοκαλι. ειναι βεβαια πιο λαιτ γιατι δεν εχει λαδι αλλα δεν ειναι τοσο ωραιος οπως ο αλλος. αν δεν τον δοκιμασες ακομη

κανε πολυ μικρη δοση για δοκιμη. εγω εκανα μιση δοση και βγηκε παρα πολυ.

προτιμω τον αλλο ,τον κλασσικο. μια και ειμαι φαν του χαλβα. γενικο ειμαι φαν ολων των γλυκων.

κ εγώ προτιμώ τον κλασικό. είχα κάνει της κάγκλυ με το ινδοκάρυδο, αλλά γούστα είναι αυτά! ψηφίζω κλασικό χαλβά!

ΕΛΕΝ πηρα της clinique και επαθα πλακα. δεν περιμενα οτι θα εκανε τετοια δουλεια. επερνε παλια καποια της ιδιας εταιρειας αλλα δεν μου καθοταν.

τελευταία κ εγώ μόνο καλά λόγια ακούω. σαν να αναβαθμίστηκε η κλινίκ! κ για το μέηκ απ της μου είπε πριν μήνες η αδερφή μου!

φιλακια πολλα και σε ολα τα κοριτσια, σιγα σιγα θα σας μαθω ολες.

καλα μαγειρεματα..............

μάκια!

Ναι βρε Φεφη ασε ειναι απο προχτες με κομαρες και πονους στους μυς και εκτος απο 37,8 που εκανε την τριτη το βραδυ απο τοτε εχει δεκατα και βηχει επισης...Και ξερεις πως ειναι οταν αρρωσταινουν οι αντρες

δίκιο έχει μωρέ!;)

Επίσης της παίρνω και τσουρέκι ή της φτιάχνω

από τα χέρια της νονάς έχει μεγάλη αξία! σοβαρά! πέρυσι κ εγώ είχα φτιάξει κουλουράκια κ έστειλα στην αδερφή μου-νονά μέσα σε κουτί μεταλλικό! της είχα στείλει κ το δώρο από παρουσίαση. μια κουνέλα με τα κουνελάκια της! περίμενε το μικρό της κουνελάκι τότε...

την λατρεύω την αδερφούλα μου!

Και να σας πω...Με αυτά χαίρονται τα παιδιά περισσοτερο,το αυγό,τη λαμπάδα,το τσουρέκι...

ω ναι!!!!!!σε διαβεβαιώ, κρίνοντας από τις αντιδράσεις της σύσας!

Τελικά έχετε δίκιο.Δεν θα ρωτήσω.Γιατί και όταν ρωτούσα,όπως σας είπα,ποτέ δεν έπαιρνα ξεκάθαρη απάντηση.

ρωτάς αν είναι αδερφή σου, στενή φίλη σου. μόνο τότε!

Ο μικρός μου έχει κάνει ένα κεφάλι καζάνι

Γκρίνια και πάλι γκρίνια...

Εψησα τις μπριζολίτσες,έφτιαξα και την κοτόσουπα,είπα να του κάνω και μια κρεμούλα για να φάει το απόγευμα και ΝΑΙ την έκαψα!!!Πάει το βιολογικό γαλατάκι που μου πήρε το πρωί ο περιστέρης...Αμα δεν σε αφήνει η φωνή και το κλάμα να κάνεις δουλειά σου και έχεις και το νου σου μη χτυπήσει κάπου ο μικρός,ε καις και κρέμες...

Πολύ με χάλασε αυτό...

Οχι για την κρέμα φυσικά

Αλλά επειδή δεν μπορώ να κάνω τίποτα με την ησυχία μου

Να δω πότε θα καταφέρω να κάνω ένα καλό καθάρισμα στο σπίτι

πάρτο απόφαση. έτσι θα σε πάει για μερικους μήνες ακόμα. όταν πλησιάζει τα 2 θα δεις διαφορά, αλλά μην ψαρώσεις! διαρκεί η μίρλα, το κόλλημα!

πού είναι η κάντυ μου;

η σμαρτάκι μου;

Μαρία δώσε συνταγή για κουλουράκια!

τρώει κοκκινιστό η πέρδικα; ή πάλι το 'χασα;

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δώσε συνταγή για κουλουράκια!

τρώει κοκκινιστό η πέρδικα; ή πάλι το 'χασα;

οχι αγαπη δεν τρωει ετσι οπως το κανουμε εμεις.. απλα της βαζω ντοματουλα και ρυζακι βραστα.

προχτες ομως εφαγε κατσικακι φρικασε με μαρουλακια και αγκιναρες..

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ

Υλικά

2 φλ. αλευρι (εγω θα βαλω 1 ολικης αλεσης και 1 λευκο)

1/2 φλ. λαδι (ελαιολαδο)

1/2 κουταλακι αλατι (ή και καθολου αν θελετε)

1/2 φλ χυμο πορτοκαλι

ξυσμα απο 1 πορτοκαλι

4/3 κουταλακι σοδα

Τρόπος παρασκευής

Σμιγουμε ολα τα υλικα (τη σοδα τη βαζουμε πρωτα στο χυμο) και ανακατευουμε πανω απο το μπολ με τα υπολοιπα υλικα (γιατι φουσκωνει).

Ισως χρειαστει λιγο αλευρι ακομα για να ξεκολλαει απο τα χερια και να πλαθεται.

Αφηνουμε τη ζυμη για κανενα 10λεπτο (δεν θα φουσκωσει ομως, απλα για να “ξεκουραστει”).

Χωριζουμε το ζυμαρι σε μπαστουνακια

Τα βαζουμε σε ενα ταψι στο οποιο εχουμε απο πριν στρωσει λαδοχαρτο και ψηνουμε για περιπου μιση ωρα σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 βαθμους.

Αν τα θελουμε μαλακα, τα βγαζουμε απο τον φουρνο οταν ψηθουν. Αν θελουμε να γινουν τραγανα τα αφηνουμε μεσα αφου σβησουμε τον φουρνο (μαλακα ειναι καλυτερα παντως).

Link to comment
Share on other sites

τί μου κάνεις με το φρικασέ!

τις αγκινάρες μπορείς να τις δώσεις αλλού!!!!

την εκτυπώνω τη συνταγή σου!

κ εγώ έτσι της το έκανα το μοσχάρι! κ τώρα ακόμα. μάλλον είναι υπερβολη. θα το διορθώσω προσεχώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...