Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Lila86 είπε:

      Lh,fsh,E2 και προγεστερόνη. Απλώς ξέρω ότι προγεστερόνη και ε2 σε μένα προσωπικά θα τις κάνει οπωσδήποτε γιατί είχαν ανέβει στην ωοληψια. Για τις υπόλοιπες δεν μιλήσαμε γιατί ήταν στα επίπεδα που θελανε

      Αυτή την fsh την έχω ακούσει και από κορίτσια που την έκαναν. Εγώ μόνο μια φορά την έχω κάνει και ήταν πριν 1,5χρονο περίπου. Ήταν βέβαια σε καλή τιμή τότε αλλά μήπως θα έπρεπε να την ξανά επαναλάβω; 
       

      χοριακη μου είπε να κάνω σε 15 μέρες. Κανονικά δηλαδή πρέπει να πάω στις 16/10 αλλά σκέφτομαι να κάνω την παρασκευή. Θα είμαι στις 10μερες. Να πάρω μια πρώτη εικόνα τουλάχιστον γιατί με έχει φάει η αγωνία. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Χαιρετω την ομορφη και πολυλογου παρεα του μαγειροκαφε μας!!!!

Γυρισαμε χθες αργα το βραδυ,περασαμε πανεμορφα.

Ο θησαυρος χορτασε βολτες-ηλιο και αγκαλιες και εμεις ξεκουραστικαμε

και απολαυσαμε την ηρεμια του χωριου!

Σημερα βγηκαμε εννοειτε και παλι στις κουνιες

καναμε μερικα ψωνια απο σμ και τωρα τα αγορια κοιμουνται

κι εγω πινω ενα ζεστο τσαγακι και ξεκουραζομαι μιας και κ@λο δεν εβαλα κατω παλι σημερα.

Φαγαμε ενα ωραιοτατο σπανακορυζο με φρεσκα σπανακια απο την μανουλα,ετοιμα πλυμενα-κομμενα.

Εβαλα και 2 μεριδες στην καταψυξη (σπανακι) για αλλη φορα.

Πηρα και φρεσκα αυγουλακια για το παιδι.

Φρεσκα μαρουλακια.....Αχ μανουλιτσα μου,Ο Θεουλης να σε εχει καλα!!!!!

Α μας εδωσαν κι ενα αυγο απο χηνα....χθεσινο...τεραστιο!!!

Θα παρω τηλ την παιδιατρο αν κανει να το φαει το παιδι.....

γιατι μας ειπαν οτι ειναι τα καλυτερα για τα μωρα,πολυ θρεπτικα.

Σας φιλω...σμουτς!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γεια σας και παλι!

λοιπον οι γιγαντες που εκανα σημερα δεν βγηκαν καλοι.. δεν εβρασαν οσο επρεπε.. ηταν λιγο τραγανοι να το πω...;)

πηρα και τηλ. την νονα και τη ειπα να ερθει για φαγητο μολις σχολασει, ηρθε η κοπελα αλλα φαγαμε τελικα ψωμακι με σαλτσουλα και τυρακι..

δεν βαριεσαι..

Εκανα και κεραλοιφη, για το πωπουδακι της περδικας και γενικα για ολους μας!

Τωρα θα παω για χορο, δυστηχως τελευταια φορα γιατι την Δυετερα ξεκιναω δουλεια και δεν θα εχω κανενα απογευμα ελευθερο, θα ρωτησω αν υπαρχει κανα τμημα παρασκευη απογευμα που θα εχω ρεπο..

τα φιλια μου και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Α μας εδωσαν κι ενα αυγο απο χηνα....χθεσινο...τεραστιο!!!

Θα παρω τηλ την παιδιατρο αν κανει να το φαει το παιδι.....

γιατι μας ειπαν οτι ειναι τα καλυτερα για τα μωρα,πολυ θρεπτικα.

Δωρα μας ειχαν δωσει και εμας περσι, τα ειχαμε κανει ομελετα, δεν ειχαν και πολυ διαφορα απο τα κοτισια..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα μαγειροκοριτσα!!!!

πολυ ωραια μερα για τα παντα. εγω σημερα εκανα φακες.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΩ μπραβο μπραβο μπραβο!!!! μπορει κιλα να μη χανεις πολλα αλλα οι ποντοι μειωνονται!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ....

ΕΛΕΝ περαστικα, ελπιζω τωρα να εισαι καλυτερα.

τι ωραιο μενου ηταν αυτο που κατεβασες EVIRI?

FEFI δεν εχει σημασια τι θα φατε αλλα ποσο καλα θα περασετε. η φιλη σου δε θα ερθει για το φαγητο. οτι και να προγραμματιζεις απο τωρα ολα θα αλλαζουν.

εμενα κοριτσια την ανοιξη με πιανει να ανανεωνομαι. και να βλεπω χρωματα.

ολο το χειμωνα με τα μαυρα μπουχτισα.

χτες πηγα στα hontos και πηρα αντηλιακη και ενα πιλινγκ. μολις ηρθα σπιτι εκανα κατευθειαν και σημερα ειδα ενα διαφορετικο προσωπο, πολυ λαμπερο

Τι αντιηλιακη και τι πηλινγκ πηρες? Αυτα μην τα πετατε ετσι σε μενα γιατι αμεσως αρχιζω σχεδια τι να ψωνισω...;)

γεια σας και παλι!

λοιπον οι γιγαντες που εκανα σημερα δεν βγηκαν καλοι.. δεν εβρασαν οσο επρεπε.. ηταν λιγο τραγανοι να το πω...;)

πηρα και τηλ. την νονα και τη ειπα να ερθει για φαγητο μολις σχολασει, ηρθε η κοπελα αλλα φαγαμε τελικα ψωμακι με σαλτσουλα και τυρακι..

δεν βαριεσαι..

Εκανα και κεραλοιφη, για το πωπουδακι της περδικας και γενικα για ολους μας!

Τωρα θα παω για χορο, δυστηχως τελευταια φορα γιατι την Δυετερα ξεκιναω δουλεια και δεν θα εχω κανενα απογευμα ελευθερο, θα ρωτησω αν υπαρχει κανα τμημα παρασκευη απογευμα που θα εχω ρεπο..

τα φιλια μου και παλι!

Μαρια-Ελπιδα, και σε μενα εχει τυχει να μη γινει καλο το φαγητο, αλλα εκει το σωζω με γρηγορη μακαροναδα η' καμμια ομελετα...:tongue:

Τι χορο κανεις? Και εγω θα ξεκινησω εδω διπλα τωρα μιας και βρηκα μαθηματα διπλα στο σπιτι μου:P

Γεια σας ομορφα κοριτσια! Ευχαριστω πολυ για τις ευχες για περαστικα νιωθω πολυ καλυτερα...εχω λιμαξει της πεινας βεβαια τωρα φτιαχνω βραστο μοσχαρακι με κοφτο μακαρονακι, ενω του συζυγου μπριζολα και πατατες...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

κάνουν ότι είναι δυνατό για να κάνουν τις ζωές των πολιτών δύσκολες! Τυχαίο? Δεν νομίζω?:rolleyes:

Φαντάζεσαι να είναι κανείς άρρωστος 2-3 μέρες και να μη μπορεί να πάει;

τι ωραιο μενου ηταν αυτο που κατεβασες EVIRI?

Χαίρομαι που το βρίσκεις ωραίο.

ηθελα καμμια ιδεα οικονομικη και ευκολη για παιδικο παρτυ....

Μίνι τοστάκια κομμένα χιαστί με ένα τοστ έχεις τέσσερα μίνι ή τα φτιάχνεις ακόμη πιο μικρά σαν μπουκιές τοστ (μετά τη χιαστί κόβεις κάθε τρίγωνο στη μέση κι έχεις 8 τρίγωνα κομμάτια από κάθε τοστ)

Μια μεγάλη πίτσα κομμένη σε μικρά κομμάτια

Σπανακοπιτάκια

Ζυμαρικά καρμπονάρα με γάλα εβαπορέ αντί κρέμας γάλακτος (πιο οικονομικά)

Ποπ κορν (ειδικά αν το κάνεις με διάφορα πάνω του π.χ. πάπρικα, καραμελωμένα κλπ τα πιτσιρίκια θα ξετρελαθούν)

Πατατοκροκέτες (η πατάτα είναι αρκετά φθηνή κι όταν γίνεται μπαλάκια αρέσει πρώτα οπτικά στα παιδιά και μετά στη γεύση)

Σουβλάκια καλαμάκια χοιρινού ή κοτόπουλου που ανάμεσά τους έχουν κομμάτια πιπεριάς (όχι έτοιμα, αλλά φτιαγμένα από σένα θα στοιχίσουν φθηνότερα). Μόλις τα ψήσεις τα καρφώνεις σε ένα γκρέιπφρουτ ή πορτοκάλι που το έχεις κόψει από κάτω για στέκεται στο πιάτο και το έχεις ντύσει με αλουμινόχαρτο ή χρωματιστό γκοφρέ χαρτί ή που το έχεις καλύψει με σγουρό μαϊντανό.

Μικρά σνιτσελάκια παναρισμένα, τηγανισμένα, σε μέγεθος μπουκιάς από κοτόπουλο και από χοιρινό (2 πιατέλες)

Κριτσίνια σφολιάτας στριφτά που θα περιέχουν τριμμένο τυρί για μακαρόνια ψημένα στο φούρνο, τα οποία πριν ψήσεις μπορείς να τα κόψεις σχετικά μέτρια σε μήκος για να γίνουν πολλά.

Μακαρονοσαλάτα ή ρυζοσαλάτα με απλά υλικά χωρίς μαγιονέζες γιατί δε θα αρέσουν στα παιδιά (εκτός αν τη φτιάξεις μερακλίδικη για τους μεγάλους)

Κεφτεδάκια που με 1/2κ. κιμά και πολλά υλικά μέσα γίνονται πολλά.

Λουκάνικα κοκτέιλ τυλιγμένα με λωρίδες στενές μπέικον (με μία λωρίδα τυλίγεις 2-3 λουκάνικα) στερεωμένες με οδοντογλυφίδα, τηγανισμένα και καρφωμένα σε κάτι παρόμοιο με τα σουβλάκια ή σε φελιζόλ που έχει σχήμα κώνου ντυμένο με αλουμ/το ή χαρτί.

Μίνι πιροσκάκια ή λουκανικοπιτάκια με λουκάνικο κοκτέιλ και ζύμη απλή του ψωμιού (απλά να είναι αρκετά πιο μαλακή η ζύμη για να μην ανοίξουν)

Ρολό κρέατος (όχι νουά που είναι ακριβό, αλλά με το μάτι ένα καλό κομμάτι που θα σου πει ο χασάπης ότι μπορεί να γίνει τυλιχτό στο δίχτυ). Αν θες φτιάχνεις και μία εύκολη σάλτσα που γίνεται αν πάρεις το ζουμί-λάδι του κρέατος το χτυπήσεις με το μιξεράκι του φραπέ με λίγο κορνφλάουρ (περίπου 1κ.σ.) και το ξαναρίξεις στην κατσαρόλα χωρίς το κρέας μέχρι να δέσει και να γίνει ελαφρά πηχτό. Μ' αυτό θα περιχύσεις τις φέτες του ρολό.

Σου τα έγραψα λίγο ανακατεμένα όπως μου ήρθαν στο μυαλό, τώρα βέβαια στις τιμές απέχω κάπως, γιατί έχω να τις δω από το καλοκαίρι που φύγαμε. Εσύ που ξέρεις πόσο έχουν αυτά τα υλικά στο σούπερ θα κάνεις την προσαρμογή σε ό,τι σ' ενδιαφέρει απ' αυτά που γράφω.

κάτι παίζει εδώ στην δουλειά και δεν μπορώ να καταλάβω τι.....

Πολύ ψψψψψψψ από τα στελέχη πέφτει και δεν μου αρέσει......

Μακάρι να είναι κάτι ανώδυνο.

ανυπομονω να ξεκινησει.αληθεια η φουμπι γιατι λειπει?????

Ναι βρε παιδί μου, η Φούμπι, η Ντελ, η Μπίγκι, η Σμαρτάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζεσαι να είναι κανείς άρρωστος 2-3 μέρες και να μη μπορεί να πάει;

Χαίρομαι που το βρίσκεις ωραίο.

Μίνι τοστάκια κομμένα χιαστί με ένα τοστ έχεις τέσσερα μίνι ή τα φτιάχνεις ακόμη πιο μικρά σαν μπουκιές τοστ (μετά τη χιαστί κόβεις κάθε τρίγωνο στη μέση κι έχεις 8 τρίγωνα κομμάτια από κάθε τοστ)

Μια μεγάλη πίτσα κομμένη σε μικρά κομμάτια

Σπανακοπιτάκια

Ζυμαρικά καρμπονάρα με γάλα εβαπορέ αντί κρέμας γάλακτος (πιο οικονομικά)

Ποπ κορν (ειδικά αν το κάνεις με διάφορα πάνω του π.χ. πάπρικα, καραμελωμένα κλπ τα πιτσιρίκια θα ξετρελαθούν)

Πατατοκροκέτες (η πατάτα είναι αρκετά φθηνή κι όταν γίνεται μπαλάκια αρέσει πρώτα οπτικά στα παιδιά και μετά στη γεύση)

Σουβλάκια καλαμάκια χοιρινού ή κοτόπουλου που ανάμεσά τους έχουν κομμάτια πιπεριάς (όχι έτοιμα, αλλά φτιαγμένα από σένα θα στοιχίσουν φθηνότερα). Μόλις τα ψήσεις τα καρφώνεις σε ένα γκρέιπφρουτ ή πορτοκάλι που το έχεις κόψει από κάτω για στέκεται στο πιάτο και το έχεις ντύσει με αλουμινόχαρτο ή χρωματιστό γκοφρέ χαρτί ή που το έχεις καλύψει με σγουρό μαϊντανό.

Μικρά σνιτσελάκια παναρισμένα, τηγανισμένα, σε μέγεθος μπουκιάς από κοτόπουλο και από χοιρινό (2 πιατέλες)

Κριτσίνια σφολιάτας στριφτά που θα περιέχουν τριμμένο τυρί για μακαρόνια ψημένα στο φούρνο, τα οποία πριν ψήσεις μπορείς να τα κόψεις σχετικά μέτρια σε μήκος για να γίνουν πολλά.

Μακαρονοσαλάτα ή ρυζοσαλάτα με απλά υλικά χωρίς μαγιονέζες γιατί δε θα αρέσουν στα παιδιά (εκτός αν τη φτιάξεις μερακλίδικη για τους μεγάλους)

Κεφτεδάκια που με 1/2κ. κιμά και πολλά υλικά μέσα γίνονται πολλά.

Λουκάνικα κοκτέιλ τυλιγμένα με λωρίδες στενές μπέικον (με μία λωρίδα τυλίγεις 2-3 λουκάνικα) στερεωμένες με οδοντογλυφίδα, τηγανισμένα και καρφωμένα σε κάτι παρόμοιο με τα σουβλάκια ή σε φελιζόλ που έχει σχήμα κώνου ντυμένο με αλουμ/το ή χαρτί.

Μίνι πιροσκάκια ή λουκανικοπιτάκια με λουκάνικο κοκτέιλ και ζύμη απλή του ψωμιού (απλά να είναι αρκετά πιο μαλακή η ζύμη για να μην ανοίξουν)

Ρολό κρέατος (όχι νουά που είναι ακριβό, αλλά με το μάτι ένα καλό κομμάτι που θα σου πει ο χασάπης ότι μπορεί να γίνει τυλιχτό στο δίχτυ). Αν θες φτιάχνεις και μία εύκολη σάλτσα που γίνεται αν πάρεις το ζουμί-λάδι του κρέατος το χτυπήσεις με το μιξεράκι του φραπέ με λίγο κορνφλάουρ (περίπου 1κ.σ.) και το ξαναρίξεις στην κατσαρόλα χωρίς το κρέας μέχρι να δέσει και να γίνει ελαφρά πηχτό. Μ' αυτό θα περιχύσεις τις φέτες του ρολό.

Σου τα έγραψα λίγο ανακατεμένα όπως μου ήρθαν στο μυαλό, τώρα βέβαια στις τιμές απέχω κάπως, γιατί έχω να τις δω από το καλοκαίρι που φύγαμε. Εσύ που ξέρεις πόσο έχουν αυτά τα υλικά στο σούπερ θα κάνεις την προσαρμογή σε ό,τι σ' ενδιαφέρει απ' αυτά που γράφω.

Μακάρι να είναι κάτι ανώδυνο.

Ναι βρε παιδί μου, η Φούμπι, η Ντελ, η Μπίγκι, η Σμαρτάκι.

Ρε συ Εβιρι, μονο που τα διαβασα μου τρεξαν τα σαλια:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα

Αμ εγώ να δεις!!!!!!!!!!! Σε καθε 3-4 γραμμές που έγραφα σκουπιζόμουν κιόλας. :D:D:D:D

χαχαχαχαχα

και δεν κανει να φαω κιολας! Εχω στο ψυγειο χορτοτυροπιτα της μαμας μου και με καλει..."ελα, φαε με..φαε με..."

Προσεξε, οχι με σπανακι, με αρωματικα χορτα..τελειαααα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι εγραψες και παλι!!

Τεν κιου Τεν κιου

χαχαχαχαχα

και δεν κανει να φαω κιολας! Εχω στο ψυγειο χορτοτυροπιτα της μαμας μου και με καλει..."ελα, φαε με..φαε με..."

Προσεξε, οχι με σπανακι, με αρωματικα χορτα..τελειαααα!

Μήπως θες να σε βοηθήσω; Έρχομαι. Φφφφφφφσσσσσττττ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τεν κιου Τεν κιου

Μήπως θες να σε βοηθήσω; Έρχομαι. Φφφφφφφσσσσσττττ

Eβιρι μου εχω προθυμο βοηθο τον αντρα μου;)

Μια ωρα μεχρι να αποκωδικοποιησω το Τεν Κιου:P Η' εισαι ξανθια η' δεν εισαι, τελος.

Μα που χαθηκαν ολες τωρα που ηρθα? Ν ανησυχησωωωω?:confused:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Eβιρι μου εχω προθυμο βοηθο τον αντρα μου;)

Όχιιιιιιιιιιιιιιι μας έφαγε το γαλακτομπούρεκο θα μας φάει και τη χορτοτυρόπιτααααααααααα, όχι μηηηη μην τον αφήσεις.

Μια ωρα μεχρι να αποκωδικοποιησω το Τεν Κιου:P Η' εισαι ξανθια η' δεν εισαι, τελος.

χαχαχαχαχαχαχα Είναι το θένκ γιου με προφορά ό,τι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιααααααααα!!!Δωρακι καλως μα ηρθατε,χαιρομαι που περασατε ομορφα στην μανουλα,αντε κ το πασχα κοντα ειναι!αληθεια για την επεμβαση του μικουλη εχει βγει προγραμμα?

Εβιρι με εχεις πεθανει με τα υπεροχα μενου,αχ τα θελω ολαααααααααααα!!

σημερα θα φαμε ψαρακια(μπακαλιαρακια)

απο την πεθερουλα κ μαρουλοσαλατα απο τον μπαλκονοκηπο μας!!!!!!!!!!καλα μιλαμε για πραγματικη γευση μαρουλιου,το κοβεις κ μοσχοβολαει ο τοπος!!!!!!!!!!!

φιλακια πολλα κοριτσακια!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη και πολυλογου παρεα του μαγειροκαφε μας!!!!

Γυρισαμε χθες αργα το βραδυ,περασαμε πανεμορφα.

Ο θησαυρος χορτασε βολτες-ηλιο και αγκαλιες και εμεις ξεκουραστικαμε

και απολαυσαμε την ηρεμια του χωριου!τι ωραιααα!!ξεφυγατε, αναπνευσατε καθαρο αερα!!!

Σημερα βγηκαμε εννοειτε και παλι στις κουνιες

καναμε μερικα ψωνια απο σμ και τωρα τα αγορια κοιμουνται

κι εγω πινω ενα ζεστο τσαγακι και ξεκουραζομαι μιας και κ@λο δεν εβαλα κατω παλι σημερα.

Φαγαμε ενα ωραιοτατο σπανακορυζο με φρεσκα σπανακια απο την μανουλα,ετοιμα πλυμενα-κομμενα.

Εβαλα και 2 μεριδες στην καταψυξη (σπανακι) για αλλη φορα.

Πηρα και φρεσκα αυγουλακια για το παιδι.

Φρεσκα μαρουλακια.....Αχ μανουλιτσα μου,Ο Θεουλης να σε εχει καλα!!!!!

Α μας εδωσαν κι ενα αυγο απο χηνα....χθεσινο...τεραστιο!!!

Θα παρω τηλ την παιδιατρο αν κανει να το φαει το παιδι.....

γιατι μας ειπαν οτι ειναι τα καλυτερα για τα μωρα,πολυ θρεπτικα.

Σας φιλω...σμουτς!!!!!!

χαιρομαι που περασατε καλα και ευχομαι να ξαναπατε συντομα..;)
γεια σας και παλι!

λοιπον οι γιγαντες που εκανα σημερα δεν βγηκαν καλοι.. δεν εβρασαν οσο επρεπε.. ηταν λιγο τραγανοι να το πω...;)μη στεναχωριεσαι...και γω με τους γιγαντες δεν τοχω. μια τους κανω στεγνους, μια τους κανω σαν βραστους...οτι ναναι...

πηρα και τηλ. την νονα και τη ειπα να ερθει για φαγητο μολις σχολασει, ηρθε η κοπελα αλλα φαγαμε τελικα ψωμακι με σαλτσουλα και τυρακι..

δεν βαριεσαι..σημασια εχει η καλη διαθεση και η παρεα. μου αρεσει πολυ που εχετε τετοια σχεση!!!

Εκανα και κεραλοιφη, για το πωπουδακι της περδικας και γενικα για ολους μας!

Τωρα θα παω για χορο, δυστηχως τελευταια φορα γιατι την Δυετερα ξεκιναω δουλεια και δεν θα εχω κανενα απογευμα ελευθερο, θα ρωτησω αν υπαρχει κανα τμημα παρασκευη απογευμα που θα εχω ρεπο..καλη αρχη ναχεις..

τα φιλια μου και παλι!

Μίνι τοστάκια κομμένα χιαστί με ένα τοστ έχεις τέσσερα μίνι ή τα φτιάχνεις ακόμη πιο μικρά σαν μπουκιές τοστ (μετά τη χιαστί κόβεις κάθε τρίγωνο στη μέση κι έχεις 8 τρίγωνα κομμάτια από κάθε τοστ)

Μια μεγάλη πίτσα κομμένη σε μικρά κομμάτια

Σπανακοπιτάκια

Ζυμαρικά καρμπονάρα με γάλα εβαπορέ αντί κρέμας γάλακτος (πιο οικονομικά)

Ποπ κορν (ειδικά αν το κάνεις με διάφορα πάνω του π.χ. πάπρικα, καραμελωμένα κλπ τα πιτσιρίκια θα ξετρελαθούν)

Πατατοκροκέτες (η πατάτα είναι αρκετά φθηνή κι όταν γίνεται μπαλάκια αρέσει πρώτα οπτικά στα παιδιά και μετά στη γεύση)

Σουβλάκια καλαμάκια χοιρινού ή κοτόπουλου που ανάμεσά τους έχουν κομμάτια πιπεριάς (όχι έτοιμα, αλλά φτιαγμένα από σένα θα στοιχίσουν φθηνότερα). Μόλις τα ψήσεις τα καρφώνεις σε ένα γκρέιπφρουτ ή πορτοκάλι που το έχεις κόψει από κάτω για στέκεται στο πιάτο και το έχεις ντύσει με αλουμινόχαρτο ή χρωματιστό γκοφρέ χαρτί ή που το έχεις καλύψει με σγουρό μαϊντανό.

Μικρά σνιτσελάκια παναρισμένα, τηγανισμένα, σε μέγεθος μπουκιάς από κοτόπουλο και από χοιρινό (2 πιατέλες)

Κριτσίνια σφολιάτας στριφτά που θα περιέχουν τριμμένο τυρί για μακαρόνια ψημένα στο φούρνο, τα οποία πριν ψήσεις μπορείς να τα κόψεις σχετικά μέτρια σε μήκος για να γίνουν πολλά.

Μακαρονοσαλάτα ή ρυζοσαλάτα με απλά υλικά χωρίς μαγιονέζες γιατί δε θα αρέσουν στα παιδιά (εκτός αν τη φτιάξεις μερακλίδικη για τους μεγάλους)

Κεφτεδάκια που με 1/2κ. κιμά και πολλά υλικά μέσα γίνονται πολλά.

Λουκάνικα κοκτέιλ τυλιγμένα με λωρίδες στενές μπέικον (με μία λωρίδα τυλίγεις 2-3 λουκάνικα) στερεωμένες με οδοντογλυφίδα, τηγανισμένα και καρφωμένα σε κάτι παρόμοιο με τα σουβλάκια ή σε φελιζόλ που έχει σχήμα κώνου ντυμένο με αλουμ/το ή χαρτί.

Μίνι πιροσκάκια ή λουκανικοπιτάκια με λουκάνικο κοκτέιλ και ζύμη απλή του ψωμιού (απλά να είναι αρκετά πιο μαλακή η ζύμη για να μην ανοίξουν)

Ρολό κρέατος (όχι νουά που είναι ακριβό, αλλά με το μάτι ένα καλό κομμάτι που θα σου πει ο χασάπης ότι μπορεί να γίνει τυλιχτό στο δίχτυ). Αν θες φτιάχνεις και μία εύκολη σάλτσα που γίνεται αν πάρεις το ζουμί-λάδι του κρέατος το χτυπήσεις με το μιξεράκι του φραπέ με λίγο κορνφλάουρ (περίπου 1κ.σ.) και το ξαναρίξεις στην κατσαρόλα χωρίς το κρέας μέχρι να δέσει και να γίνει ελαφρά πηχτό. Μ' αυτό θα περιχύσεις τις φέτες του ρολό.

Σου τα έγραψα λίγο ανακατεμένα όπως μου ήρθαν στο μυαλό, τώρα βέβαια στις τιμές απέχω κάπως, γιατί έχω να τις δω από το καλοκαίρι που φύγαμε. Εσύ που ξέρεις πόσο έχουν αυτά τα υλικά στο σούπερ θα κάνεις την προσαρμογή σε ό,τι σ' ενδιαφέρει απ' αυτά που γράφω.

Μακάρι να είναι κάτι ανώδυνο.

Ναι βρε παιδί μου, η Φούμπι, η Ντελ, η Μπίγκι, η Σμαρτάκι.

πως να σευχαριστησω δεν ξερω!!εισαι καταπληκτικη!!!τα αποθηκευσα αμεσως στον υπολογιστη...μακια
καλημερουδιααααααααα!!!Δωρακι καλως μα ηρθατε,χαιρομαι που περασατε ομορφα στην μανουλα,αντε κ το πασχα κοντα ειναι!αληθεια για την επεμβαση του μικουλη εχει βγει προγραμμα?

Εβιρι με εχεις πεθανει με τα υπεροχα μενου,αχ τα θελω ολαααααααααααα!!

σημερα θα φαμε ψαρακια(μπακαλιαρακια)

απο την πεθερουλα κ μαρουλοσαλατα απο τον μπαλκονοκηπο μας!!!!!!!!!!καλα μιλαμε για πραγματικη γευση μαρουλιου,το κοβεις κ μοσχοβολαει ο τοπος!!!!!!!!!!!

φιλακια πολλα κοριτσακια!

καλημερααααα...
Link to comment
Share on other sites

για τους γιγαντες θα σας πω το μυστικο της μανουλας,αν δεν βραζουν κ ειναι σκληροι ριξτε λιγη ζαγχαρη κ θα στρωσουν!!!!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...