Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Χρόνια δε πετυχαινα εμφυτευση. 1-2 φορές πολύ μικρή χοριακη <15 που έπεφτε. Εκανα ελεγχο πριν 1,5 χρονια περιπου για μικροβιωμα, είχα μικρόβιο και χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Πήρα αντιβιωση και προβιοτικα για γαλακτοβακιλλους και πέτυχα θετικη χοριακη μετά από πολλά χρόνια προσπαθειων! Είμαι στον 7ο μήνα. Ψαξτο λίγο περισσότερο. Απλά κάποιοι γιατροί δεν υποστηρίζουν το θέμα "μικροβίωμα". Σου εύχομαι να έχεις γρήγορα μια θετική χοριακη!!!

      Επειδή προσπαθουσα πολλά χρόνια, έμβρυα 2ης ημέρας ήταν μια παλιά τακτική. Όπως το να μη δίνουν έντυπη αναφορά με φωτογραφίες εμβρύων και διαιρέσεις. Πλέον όλοι επιδιωκουν να βάλουν βλαστοκυστες και δίνουν αναφορά για τα έμβρυα. Συζητησε  το μαζί τους και ζήτησε να ενημερώνεσαι για τις διαιρέσεις. Ακόμα και να αλλάξεις κέντρο και να πας σε άλλο χρειάζεσαι σε χαρτί να έχεις τι εμβρυα έβαλες στο παρελθόν. Όσο αφορά το ποσων ημερών έμβρυα θα βάλετε...είναι θέμα γιατρού δε μπορείς πολύ να παρέμβεις. Αν δε νιωθεις ασφάλεια με όλο αυτό ψάξε για άλλο γιατρο. Περνάμε ήδη πάρα πολλά, τουλάχιστον ας νιώθουμε ότι γίνεται το καλύτερο δυνατόν! Σου εύχομαι τα καλύτερα! Να έχεις γρήγορα ένα μωράκι αγκαλιά!!!

      Σ ευχαριστώ για την απάντηση κ εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!!Αλήθεια λες;Μακάρι να είναι η αιτία τι να πω.Σημερα πήρα το παπ που είχα κάνει κ το κολπικο,μου είπαν ότι είναι όλα καλά αλλά είδα στους γαλακτοβακιλλους ότι λέει σπάνιοι,πόσο πρέπει να είναι δλδ;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αυτή η δασκάλα της κόρης μου είναι τόσο καλή και οργανωτική, με πολύ αγάπη για τα παιδιά! Αυτό φάνηκε και στην γιορτή τους σήμερα η οποία ήταν απίστευτα όμορφη και πολύ συγκινητική! Στο τέλος είχε φτιάξει ένα βίντεο με ένα τραγούδι το οποίο ανάμεσα στα άλλα έλεγε ¨Θεέ μου να προσέχεις τα Ελληνόπουλα¨και κάθε φορά που ακουγόταν αυτός ο στίχος προβάλονταν φωτογραφίες των παιδιών μας! Εκεί δεν άντεξα, με πήραν τα ζουμιά! Είπαν μετά και τον Εθνικό μας Ύμνο κι έδεσε το πράγμα!

Πολύ συγκινητικό πράγματι,αφού συγκινούμαι εγώ που απλά το διαβάζω...

Σήμερα το πρωί που σιδέρωνα,έκανα το σφάλμα να παρακολουθήσ πρωινή ενημερωτική εκπομπή και έπεσα πολύ...Δεν θέλω καν να τα ακούω αυτά που γίνονται και πιο πολύ σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών μας...

να φοράς μια τσάντα σταυρωτά με τα απολύτως απαραίτητα κ το καρότσι ξέχνα το για λίγο. αργότερα όταν του φύγει η κάψα να τρέχει-περπατάει-ανακαλύπτει τήν ικανότητά του να περπατάει!!!τότε θα το ξαναχρησιμοποιήσετε! είναι μια φάση με πολλή κούραση!

Λες;

Θα κάνω μια δοκιμή...Δηλαδή να φύγω από το σπίτι για τη βόλτα χωρίς καρότσι;Ωιμέ!!!

Ειδα και τον παιδίατρό μας εξω και μου την είπε που δεν είχα το παιδί να περπατά,αφού μπορεί...Αλλά μόνη πώς να τα κατάφερνα;

την περασμένη εβδομάδα την είχα τη μικρή στους Χαιρετισμούς κ μόλις φτάσαμε να ψέλνουμε Υπερμάχω, βλέπω το παιδί μου που το θεώρησε για τραγούδι κ το έλεγε με τα δικά της λόγια...

περιττό να πω ότι βούρκωσα!!!την πήρα αγκαλιά κ την φιλούσα από ευγνωμοσύνη!!!

αχ, την Ελλάδα μας Θεέ μου, τις οικογένειές μας προστάτευε!

Κανονίστε να τα...μπήξω μεσημεριάτικα!!

Είμαι από το πρωί σε τέτοια φάση...

για μένα που είμαι λιχούδα η νηστεία κ δη από λάδι δεν είναι κ το πιο εύκολο πράγμα, αλλά για να έρχεται τόσο συχνά καμπανάκι...θα το δρομολογήσω!

Αμα το νιώθεις να το κάνεις

Παλιότερα νήστευα Μεγάλη Εβδομάδα και από λάδι όλες τις μέρες

Link to comment
Share on other sites

μπες στο argiro.gr και φτιαξε την συνταγη της για λουκουμαδες. πολυ πετυχημενη. φτιαχνω μια φορα το μηνα. τα τρωνε τα καμαρια μου!!!

Συμπεθερούλα μου,

Αυτή την συνταγή διάβαζα κι εμπνεύστηκα !!! really !!!!:tongue:

Εμεις παλι με τα κοριτσια κανουμε ντροπες...(να φανταστειτε οτι ακομα κι απο την τηλεόραση οταν καποια παρουσιαστρια κοιταει και μιλαει στον φακο σε κοντινο πλανο,εκεινος την κοιταει πονηρά και γελαει.....χαχαχα)....αλλα τα στελνουμε απειρα φιλακια!!!!!!!

Πω πω μιλάμε τον έφερα στο μυαλό μου τον γιόκα σου να κάνει αυτά τα σκέρτσα και γελάω μόνη μου !!! χα χα μα τί παιδιά γλυκά είναι αυτά !

Kαλημέρα!

Σήμερα βαριέμαι απιστευτα... Θα ήθελα να ξυπνήσω ενα δύωρο αργότερα και να απολαύσω έναν καφέ με καλή παρέα.....

Για σήμερα έκανα κεφτεδάκια τηγανητα με πιλαφι αφού βέβαια χθες το βράδυ τσακίσαμε τα μισα με τηγανητές πατάτες!!!:tongue::tongue:;)

!;)

Ωραίο φαί !

Εχθες μιλησα με Αρετη,ειναι καλα,δεν γεννησε ακομα...μεσα στην εβδομαδα περημενει!!!!

Ειναι ακομα μονη της,και δεν εχει ιντερνετ ουτε σπιτι ουτε στη δουλεια.

Εχετε ολες φιλακια....

Αυτό είναι: τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται ! Της είχα στείλει μνμ την περασμένη εβδομάδα, μου απάντησε τα καθέκαστα και σήμερα μιλήσαμε πολύ λίγο... πω πω ΉΡΩΑΣ η Αρετή μας, ετοιμόγεννη στο 3ο και με 2 από πίσω μικρούλια !!!Με το καλό η κοπέλα ! Πώς την σκέφτομαι ....:cool:

Γυρίσαμε από τη βόλτα.Ο μικρός δεν στέκεται ούτε εκεί πλέον,είμαι πτώμα,άυπνη,πεινασμένη,με πονοκέφαλο,με το σπίτι αχούρι...Δεν θέλει το καρότσι,θέλει να περπατάει,αλλά άμα είμαι μόνη μου χωρίς τον περιστέρη αυτό είναι δύσκολο,γιατί ποιος θα κρατά το καρότσι και τα πράγματα και ποιος θα τρέχει πίσω από το παιδί;

Τελοσπάντων...

Περιστέρω 'μ,

Μπας και πάρεις κουράγιο: εγώ αυτό μάνα μου το έκανα με τον Ν όταν ήμουν έγκυος στην Σ με την κοιλιά τούρλα... να τον κυνηγάω μόνη μου ! Οπότε σε νοιώθω όσο δεν μπορείς να φανταστείς !

Δυστυχώς, τα δικά μας, και τα δυο, έκοψαν μαχαίρι το καρότσι από τότε που περπάτησαν... όπερ και μεταφράζεται σε πολύ τρέξιμο και σε πολύ πόνο (μέσης) :rolleyes:

Πάνε φτιάξε το μαλλί μπας κι ανέβει η ψυχολογία σου τώρα λέμε !:lol:

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Ήρθα στην δουλειά στις 11,30 μια και σήμερα είχε γιορτή στο σχολείο η κόρη μου. Τώρα σταμάτησα και είπα να μπω να διαβάσω κανένα νέο σας! Αυτή η δασκάλα της κόρης μου είναι τόσο καλή και οργανωτική, με πολύ αγάπη για τα παιδιά! Αυτό φάνηκε και στην γιορτή τους σήμερα η οποία ήταν απίστευτα όμορφη και πολύ συγκινητική! Στο τέλος είχε φτιάξει ένα βίντεο με ένα τραγούδι το οποίο ανάμεσα στα άλλα έλεγε ¨Θεέ μου να προσέχεις τα Ελληνόπουλα¨και κάθε φορά που ακουγόταν αυτός ο στίχος προβάλονταν φωτογραφίες των παιδιών μας! Εκεί δεν άντεξα, με πήραν τα ζουμιά! Είπαν μετά και τον Εθνικό μας Ύμνο κι έδεσε το πράγμα!

Κατά τα άλλα είμαι με πονοκέφαλο από το πρωί, περιμένω την γνωστή μηνιαία επισκέπτρια!!!!

Ξεκινάω να διαβάζω τα νέα σας.........

Αχ βρε Αγγελική,

Σε διαβάζω και, τελικά, καταλαβαίνω πως όλες οι μανούλες είμαστε φτιαγμένες από το ίδιο υλικό !

Να είναι καλά το κοριτσάκι σου και του χρόνου να πει το ποίημά της... αει σε καλό σου ! Συγκινήθηκα !

Γεια σας !

Τί κάνετε ? Εγώ χαμένο το έχω το μυαλό.. είμαι πολύ κουρασμένη -ξέρω έχετε βαρεθεί να το διαβάζετε....- εχθές το βράδυ δεν ξέρω τί είχαν πάεθι τα τέκνα μου, γυρίσαμε από το μάθημα, ήπιαν γάλα κλπ και αντί να κοιμηθούν την είχαν δει ότι έχουμε πάρτυ ! Το μάτι γαρίδα όμως !

Έβαλα κι εγώ να σιδερώσω... ήρθε κι ο μπαμπάς μας... ε , κι εκεί παράγινε το κακό ! ... τέλος πάντων, ξάπλωσα εν τέλει κατά τη μια τα ξημερώματα και σηκώθηκα μονόπαντα... σα να έπαθα ψύξη στον αυχένα από κάτω αριστερά !

Από φαγητό σήμερα, λέω να κάνω κάτι γρήγορο: μακαρόνια (βίδες ή από τα άλλα με την ρίγα, ριγκατόνι) με σάλτσα λαχανικών... και μια σαλάτα με πλιγούρι που την τρώνε και τα παιδιά !

Έλεγα να πηγαίναμε καμία κούνια αλλά τωρα που βγήκα έξω είδα ότι φυσάει λίγο... θα δείξει ! Αγγελική, ακούς ????????? Τί ώρα θα είσαι σπίτι ?

Φέφη μου,

Κι ο δικός μου προχθές μια τέτοια χαζομάρα έβλεπε λες και είναι 12χρονο... μα καλά ? Πότε επιτέλους μεγαλώνουν ??????????????:P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σχολάω στις 7 :rolleyes:

Πολύ συγκίνηση έπεσε τις 2 τελευταίες μέρες για μένα και δεν την αντέχω! Σκέφτομαι και κάτι άλλα δικά μου......

Ανοίγουν οι βρυσούλες και τρέχουν εύκολα......


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που σιδέρωνα,έκανα το σφάλμα να παρακολουθήσ πρωινή ενημερωτική εκπομπή και έπεσα πολύ...Δεν θέλω καν να τα ακούω αυτά που γίνονται και πιο πολύ σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών μας...

άστα να πάνε. κλείσε το το ρημάδι!!

Λες;

Θα κάνω μια δοκιμή...Δηλαδή να φύγω από το σπίτι για τη βόλτα χωρίς καρότσι;Ωιμέ!!!

Ειδα και τον παιδίατρό μας εξω και μου την είπε που δεν είχα το παιδί να περπατά,αφού μπορεί...Αλλά μόνη πώς να τα κατάφερνα;

χωρίς καρότσι!

Κανονίστε να τα...μπήξω μεσημεριάτικα!!

Είμαι από το πρωί σε τέτοια φάση...

μας έχει πιάσει η ευαίσθητη πανσέληνος!!!!;)

Αμα το νιώθεις να το κάνεις

Παλιότερα νήστευα Μεγάλη Εβδομάδα και από λάδι όλες τις μέρες

παλιά...άσε. τώρα να δω πώς θα με στρώσω...:rolleyes:

Περιστέρω 'μ,

Μπας και πάρεις κουράγιο: εγώ αυτό μάνα μου το έκανα με τον Ν όταν ήμουν έγκυος στην Σ με την κοιλιά τούρλα... να τον κυνηγάω μόνη μου ! Οπότε σε νοιώθω όσο δεν μπορείς να φανταστείς !

γουάου!!:o

Δυστυχώς, τα δικά μας, και τα δυο, έκοψαν μαχαίρι το καρότσι από τότε που περπάτησαν... όπερ και μεταφράζεται σε πολύ τρέξιμο και σε πολύ πόνο (μέσης) :rolleyes:

Πάνε φτιάξε το μαλλί μπας κι ανέβει η ψυχολογία σου τώρα λέμε !:lol:

Αχ βρε Αγγελική,

Σε διαβάζω και, τελικά, καταλαβαίνω πως όλες οι μανούλες είμαστε φτιαγμένες από το ίδιο υλικό !

Να είναι καλά το κοριτσάκι σου και του χρόνου να πει το ποίημά της... αει σε καλό σου ! Συγκινήθηκα !

Γεια σας !

Τί κάνετε ? Εγώ χαμένο το έχω το μυαλό.. είμαι πολύ κουρασμένη -ξέρω έχετε βαρεθεί να το διαβάζετε....- εχθές το βράδυ δεν ξέρω τί είχαν πάεθι τα τέκνα μου, γυρίσαμε από το μάθημα, ήπιαν γάλα κλπ και αντί να κοιμηθούν την είχαν δει ότι έχουμε πάρτυ ! Το μάτι γαρίδα όμως !

Έβαλα κι εγώ να σιδερώσω... ήρθε κι ο μπαμπάς μας... ε , κι εκεί παράγινε το κακό ! ... τέλος πάντων, ξάπλωσα εν τέλει κατά τη μια τα ξημερώματα και σηκώθηκα μονόπαντα... σα να έπαθα ψύξη στον αυχένα από κάτω αριστερά !

περαστικά καλό μου!

Από φαγητό σήμερα, λέω να κάνω κάτι γρήγορο: μακαρόνια (βίδες ή από τα άλλα με την ρίγα, ριγκατόνι) με σάλτσα λαχανικών...

δηλαδή;

και μια σαλάτα με πλιγούρι που την τρώνε και τα παιδιά !

μπορεί κ να σε έχω ξαναρωτήσει, αλλά θα με δικαιολογήσεις λόγω της κρυμμένης τούφας!!!!δεξιά πίσω από το ακουστικό! συνταγή πληζ!

Έλεγα να πηγαίναμε καμία κούνια αλλά τωρα που βγήκα έξω είδα ότι φυσάει λίγο... θα δείξει ! Αγγελική, ακούς ????????? Τί ώρα θα είσαι σπίτι ?

Φέφη μου,

Κι ο δικός μου προχθές μια τέτοια χαζομάρα έβλεπε λες και είναι 12χρονο... μα καλά ? Πότε επιτέλους μεγαλώνουν ??????????????:P

έλα ρε!!!!κ ο Μ;:lol:

ήδη νιώθω καλύτερα!!!!!:tongue:

Σήμερα σχολάω στις 7 :rolleyes:

Πολύ συγκίνηση έπεσε τις 2 τελευταίες μέρες για μένα και δεν την αντέχω! Σκέφτομαι και κάτι άλλα δικά μου......

Ανοίγουν οι βρυσούλες και τρέχουν εύκολα......

δηλώνω κλαψιάρα. ο συζυγάτος μου με λέει Μάρθα κλάψα κ την σύσα Βασιλάκη Καϊλα!!!!!:P

καλά κουράγια Αγγελικούλα! κ καλό ΣΚ!

θέλω εδώ κ ώρα να κάνω μια πρόσθεση, αλλά δεν μου κάθεται...:mad: συνέχεια λείπουν νούμερα...τί σας λέω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευκαιρία να την κατατροπώσεις έβιρι!!!:tongue::tongue:

Μόλις τη δω από κοντά θα ξυπνήσει η Σαπφώ Νοταρά μέσα μου και θα φωνάξω "μπουρλότοοοοοο" και θα ρίξω ένα.

Αυτή η δασκάλα της κόρης μου είναι τόσο καλή και οργανωτική, με πολύ αγάπη για τα παιδιά! Αυτό φάνηκε και στην γιορτή τους σήμερα η οποία ήταν απίστευτα όμορφη και πολύ συγκινητική! Στο τέλος είχε φτιάξει ένα βίντεο με ένα τραγούδι το οποίο ανάμεσα στα άλλα έλεγε ¨Θεέ μου να προσέχεις τα Ελληνόπουλα¨και κάθε φορά που ακουγόταν αυτός ο στίχος προβάλονταν φωτογραφίες των παιδιών μας! Εκεί δεν άντεξα, με πήραν τα ζουμιά! Είπαν μετά και τον Εθνικό μας Ύμνο κι έδεσε το πράγμα!

Πόσο χρειάζεται αυτή η προσευχή στα χρόνια που διανύουμε!!!!!!!!!!!

ξάπλωσα εν τέλει κατά τη μια τα ξημερώματα και σηκώθηκα μονόπαντα... σα να έπαθα ψύξη στον αυχένα από κάτω αριστερά !

Έβαλες κάτι ζεστό, ή καμμιά αλοιφή; Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συχρονιζόμαστε σήμερα!

Σε 5-10 λεπτά ξεκινάει μία σειρά εργασιών που θα με πάει μέχρι τις 6,30 περίπου.

Οπότε αν είναι καμία σας μέσα εκείνη την ώρα ίσως τα πούμε, αλλιώς.....καλή Δευτέρα!

Καλό Σαββατοκύριακο κορίτσια όπως και να έχει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παλιοκόριτσα, μου λείψατε!!:tongue:

Πολύ δουλειά, πολλά τρεξίματα, κούραση... Ευτυχώς, το γυμναστήριο πάει καλά!!:D

Βρε κορίτσια η DEL γιατί έχει τόσο καιρό να γράψει;

Έλα μου ντε... Ντελάκι, που είσαι?

αχ τι ομορφα που μαθαμε για την Αρετουλα μας,πραγματικα απο τα κοριτσια που η απουσια τους μας εκανε κακο...να ναι γερη κ με το καλο να γεννησει!!!!!

Συμφωνώ...

Τί κάνετε ? Εγώ χαμένο το έχω το μυαλό.. είμαι πολύ κουρασμένη -ξέρω έχετε βαρεθεί να το διαβάζετε

μία από τα ίδια...

τέλος πάντων, ξάπλωσα εν τέλει κατά τη μια τα ξημερώματα και σηκώθηκα μονόπαντα... σα να έπαθα ψύξη στον αυχένα από κάτω αριστερά !

Προσοχή! Ζεστά και ξεκούραση (τι λέω τώρα...):confused:

Αυτή η δασκάλα της κόρης μου είναι τόσο καλή και οργανωτική, με πολύ αγάπη για τα παιδιά! Αυτό φάνηκε και στην γιορτή τους σήμερα η οποία ήταν απίστευτα όμορφη και πολύ συγκινητική! Στο τέλος είχε φτιάξει ένα βίντεο με ένα τραγούδι το οποίο ανάμεσα στα άλλα έλεγε ¨Θεέ μου να προσέχεις τα Ελληνόπουλα¨και κάθε φορά που ακουγόταν αυτός ο στίχος προβάλονταν φωτογραφίες των παιδιών μας! Εκεί δεν άντεξα, με πήραν τα ζουμιά! Είπαν μετά και τον Εθνικό μας Ύμνο κι έδεσε το πράγμα!

Αχ βρε Αγγελικούλα... Κι εγώ σαν χαζό έκλαιγα... Παρελάζει κιόλας την Κυριακή ο κανακάρης μου. Άλλη συγκίνηση εκεί...

Το βράδυ έχω έξοδο μετά θεαμάτων με τον Ζώπυρο, άνευ τέκνου.:rolleyes: Ευχηθείτε να μπορέσω να πάρω τα πόδια μου και να καταφέρω να μεταμορφωθώ από κάμπια που μοιάζω τώρα...:roll: σε πεταλουδίτσα...:cool:

Και να μπω αύριο να σας πω ότι περάσαμε υπέροχα... γιατί καμιά φορά από την συσσωρευμένη κούραση και την υπερένταση των ημερών... μας βγαίνει ανάποδα...

Σας φιλώ όλες και γλυκά!

υ.γ. Ρε Φούμπι, τι θα γίνει? Στερητικό θα πάθουμε...


Link to comment
Share on other sites

Αγγελική ούου!!!

Να ΄μαι και πάλι

Πήγα για το μαλλί...Πολύ ωραίο έγινε,το χτένισα κάπως διαφορετικά από τις άλλες φορές...Μακάρι να κρατήσει!

Και καθαρίζω τα ...μπάνια!!!Αμα η γυναίκα είναι σικ(τρομάρα της)είναι και στη... λάτζα!

Μου ακύρωσαν μαθηματάκι κι είπα να το εκμεταλλευτώ που είναι κι ο μικρός στη γιαγια του και να κάνω καμιά δουλειά

Ζώπ μπράβο με το γυμναστήριο!Και καλά να περάσετε!Και φυσικά να γίνεις πεταλούδα!!!(Καλέ πώς τα λες...)

Κάντυ μου βλέπω κάτι μαμούλες εγκυμονούσες να τρέχουν πίσω από τα παιδάκια τους και παίρνω κουράγιο.Σκέφτομαι και μια φίλη μου που τα παιδιά της έχουν 15 μήνες διαφορά μόνο.Και παρηγοριέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ζώπ μπράβο με το γυμναστήριο!Και καλά να περάσετε!Και φυσικά να γίνεις πεταλούδα!!!(Καλέ πώς τα λες...

Ευχαριστώ!

Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι το "πεταλούδα" είναι εντελώς σχήμα λόγου, έτσι?:lol:

Να σας πω βρε κοριτσάκια :

1) Ερώτηση : Αν μείνουμε Αθήνα το Πάσχα και σουβλίσουμε σπίτι μας, τι έχετε να μου προτείνετε για μενού (πλην του κρέατος)? Δεν θα είμαστε μόνοι μας φυσικά.

2) Γκάλοπ : Ποιά ντομάτα πιστεύετε ότι είναι πιο υγιεινή (για σάλτσα) το χειμώνα? Η κονσέβα/ντοματάκι ή οι φυσικές/θερμοκηπίου (εξαιρώ βιολογικές) κ.λ.π.?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βράδυ έχω έξοδο μετά θεαμάτων με τον Ζώπυρο, άνευ τέκνου.:rolleyes: Ευχηθείτε να μπορέσω να πάρω τα πόδια μου και να καταφέρω να μεταμορφωθώ από κάμπια που μοιάζω τώρα...:roll: σε πεταλουδίτσα...:cool:

Σου εύχομαι να φύγει όλη η κούραση μονομιάς και η λάμψη σου να τυφλώσει τον κόσμο. Φυσικά, αύριο θα μας πεις ότι πέρασες τέλεια.

Πήγα για το μαλλί...Πολύ ωραίο έγινε,το χτένισα κάπως διαφορετικά από τις άλλες φορές...Μακάρι να κρατήσει!

Με 'γεια, με 'γειαααααα πολύ ωραία είναι.

1) Ερώτηση : Αν μείνουμε Αθήνα το Πάσχα και σουβλίσουμε σπίτι μας, τι έχετε να μου προτείνετε για μενού (πλην του κρέατος)? Δεν θα είμαστε μόνοι μας φυσικά.

Αυτό που χρειάζεται το Πασχαλινό τραπέζι για ισορροπία είναι λαχανικά και πρασινάδες, για να αντισταθμίσουν το πολύ κρέας, αλλά και γαλακτοκομικά, που αφενός έλειπαν το προηγούμενο διάστημα, λόγω νηστείας, αφετέρου είναι στην εποχή του Πάσχα όλα τα φαγητά-γλυκά που περιέχουν γαλακτοκομικά. Γι' αυτό θα προτείνω κάποια κι εσύ διαλέγεις αυτά που σου αρέσουν.

Ορεκτικά:

Αυγά βραστά γεμιστά με διάφορα μπινελίκια σε παραλλαγές (μαγιονέζα, μουστάρδα, μαζί με τον κρόκο, λίγο κρεμμυδάκι, κάππαρη κλπ ο συνδυασμός δεν είναι απαραίτητα έτσι, απλά γράφω υλικά με τα οποία μπορείς να γεμίσεις αυγά σε όποιο συνδυασμό θες και φυσικά με ακόμη περισσότερα υλικά)

Πιπεριές κέρατο τηγανητές ή ψητές σκέτες ή γεμιστές με τυρί

Τυρόπιτα

Τάρτα με τυρί

Τζατζίκι

Τυροκαυτερή

Ρώσικη σαλάτα

Σαλάτες:

Μαρούλι-ρόκα-αγγούρι-φρέσκο κρεμμύδι-άνηθο-κεφαλοτύρι σε χοντρές νιφάδες (άλλοι βάζουν παρμεζάνα, εγώ ψηφίζω ελληνικά), αν θες βάλε και αυγό βραστό από τα κόκκινα που θα τσουγκρίσετε-μπαλσάμικο, λάδι, αλάτι.

Ταμπούλε με πολύ δυόσμο μέσα (για χωνευτικό)

Κυρίως συνοδευτικά:

Ρύζι κίτρινο στο φούρνο

κοκορέτσι

τζιγεροσαρμάδες

συκωταριά με ρίγανη και φέτα στο τηγάνι

κοντοσούβλι

τηγανητές πατάτες για τα παιδιά ή ψητές στο φούρνο σε ροδέλες

Γλυκό:

Κρεμ μπρυλέ

Τσιζ κέικ

Πανακότα

Καλτσουνάκια γλυκά (λυχναράκια κρητικά)

Γλυκό με βάση μπισκότου ή φρυγανιάς, στη μέση κρέμα σαν του Γιώτη, κι από πάνω ζελέ (δεν ξέρω τι όνομα έχει αλλά το έχω φάει σε φίλες μου αυτό το γλυκό και πιστεύω ότι οι πιο πολλοί το γνωρίζουν σαν συνταγή)

Προφιτερόλ

Σουδάκια με κρέμα και σάλτσα σοκολάτας από πάνω

Παγωτό μαστίχα ή καϊμάκι πάνω σε γλυκό ταψιού ή πάνω σε κρέπα ή πάνω σε βάφλα

Ακόμα πιο ελαφρύ θα είναι να σερβίρεις γιαούρτι στραγγιστό (σακούλας) με συνοδεία από γλυκό κουταλιού ή μέλι (βάζεις μια μεγάλη οβάλ πιατέλα με αρκετό γιαούρτι και σε μπολάκια παγωτού ξεχωριστά διάφορα γλυκά κουταλιού και ένα μπολάκι με μέλι) έτσι ώστε ο καθένας να βάζει στο γιαούρτι του αυτό που του αρέσει.

Μωσαϊκό

Ταρτάκια με φρούτα όπως φράουλες, κεράσια, ανανά κλπ

2) Γκάλοπ : Ποιά ντομάτα πιστεύετε ότι είναι πιο υγιεινή (για σάλτσα) το χειμώνα? Η κονσέβα/ντοματάκι ή οι φυσικές/θερμοκηπίου (εξαιρώ βιολογικές) κ.λ.π.?

Τώρα να σου πω ότι, ούτε τη μία, ούτε την άλλη, ούτε καμμία δεν εμπιστεύομαι. Όλες οι ντομάτες μεγαλώνουν βεβιασμένα, με φυτοφάρμακα και ορμόνες. Το χειμώνα αν βρεις φρέσκια ντομάτα και πάλι θα έχει περάσει από κάποια τέτοια διαδικασία, εκτός (φαντάζομαι) από τις βιολογικές που θα είναι πανάκριβες. Οι κονσέρβες, χυμοί, πελτέδες, συμπυκνωμένες σάλτσες, κονκασέ και όλα τα συναφή είναι ακριβώς το ίδιο, δε διαφέρουν σε τίποτα.

Η πιο καλή ντομάτα είναι αυτή που θα φυτέψεις στον κήπο σου και θα ξέρεις εσύ η ίδια με ποιο τρόπο την έχεις μεγαλώσει.

Συμπέρασμα, πάρε αυτό που σου δίνει εσένα ευκολία στη χρήση, έχοντας υπόψιν ότι, με το βρασμό καταστρέφονται αρκετά συστατικά φυτοφαρμάκων και συναφών επιβλαβών για την υγεία και κάνε και το σταυρό σου.

Link to comment
Share on other sites

να σε πάρω στο κινητό κατά τις 12.10 που θα κάνω τάημ άουτ;

το μήνυμα το είδα 9.30 κ δεν σε πήρα μετά...Dεν πειραζει φιλεναδα.....

ελπίζω να έχεις μαζί σου κινητό. αν δεν το έχεις, να μη διστάσεις να πάρεις αναπάντητη στο κινητό. θα το δω κ θα σε καλέσω με την πρώτη ευκαιρία.

σε κάθε περίπτωση το αργότερο να σε πάρω το απόγευμα που θα βγω για σπορτεξάκια της σύσας. θα δω κ για καθημερινό παπούτσι να της πάρουν οι νονοί-αδερφή μου κ γαμπρός μου!:)Κι εμας θα μας στειλει η αδερφη μου-νονα του θησαυρου-σετακι και παπουτσακια,μπλουζακι και ζαχαρωτα....(που θα τα τσακισω εγω.....εδω χοντρελο,οβερ!!!!:tongue:)

ακόμα με τα μποτάκια είμαστε!;)Ε τωρα ζεστες αρχισαν θα ζεσταίνετε η νυφουλα μου...

τώρα που το είπες ζουζουνέλ, στο μυαλό μου τριγυρνάει τελευταία να κρατήσω 3 μέρες από λάδι. χωρίς να ξέρω γιατί, κάτι σαν εσωτερική φωνή. είμαι για τα σίδερα, το ξέρω!:confused::rolleyes::lol:

Να κρατησεις τοτε,καλο θα σου κανει...εμεις ακομα κρεας δεν εχουμε φαει,ουτε θα φαμε,πριν το πασχα.

Μίλησα με Ραφαήλ!!!!ζήλεια! ζήλεια!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

!

Πώς με είδες Δωράκι μου;Να ανησυχήσω;

Οχι βρε φιλεναδα,πως σου ηρθε αυτο;

Μια χαρα σε ειδα απλα μιλουσαμε....(μιλαμε για γλωσσα.)....αλλα δεν θυμαμαι τι λεγαμε....:rolleyes:

Γυρίσαμε από τη βόλτα.Ο μικρός δεν στέκεται ούτε εκεί πλέον,είμαι πτώμα,άυπνη,πεινασμένη,με πονοκέφαλο,με το σπίτι αχούρι...Δεν θέλει το καρότσι,θέλει να περπατάει,αλλά άμα είμαι μόνη μου χωρίς τον περιστέρη αυτό είναι δύσκολο,γιατί ποιος θα κρατά το καρότσι και τα πράγματα και ποιος θα τρέχει πίσω από το παιδί;

Τελοσπάντων...Μεγαλωνει μωρε το μωρο και αρχιζει πλεον να απαιτει.

Η φουμπη μας ακομα να εμφανιστει......μας λειπεις κοριτσακι.

Εβιρη,δεν πιανεται ελληνικα προγραμματα εκει;

Εμεις περασαμε πολυ ομορφα σημερα,γυρισαμε παλι αργα απο τις κουνιες,μετα ταισα,μπανιαρισα και κοιμησα θησαυρο και τελειωσα με το μαζεμα των ρουχων.

Καθαρισα την ντουλαπα απο ρουχα δικα μου,που δεν χωραω πια...:confused::rolleyes::cool:

για να τα δωσω σε εκκλησια για τους φτωχους,αυριο θα καθαρισω και την ντουλαπα του αντρουλη μου.

Ρε σεις κοριτσια,εχω αγανακτησει με τα κιλα μου...:mad:

Πως γινεται να προσεχω-οσο μπορω-και να μην χανω γραμμαριο....αλλα να βαζω κι ολας;Εεεεε;

Ο μεταβολισμος μου ειναι χεσε μεσα!!!!!!!!

Πως θα τον φτιαξω παλι;

Με βλεπω να παω σε διατροφολογο-διαιτολογο.......!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική ούου!!!

Να ΄μαι και πάλι

Πήγα για το μαλλί...Πολύ ωραίο έγινε,το χτένισα κάπως διαφορετικά από τις άλλες φορές...Μακάρι να κρατήσει!

Με γειαααααα

Και καθαρίζω τα ...μπάνια!!!Αμα η γυναίκα είναι σικ(τρομάρα της)είναι και στη... λάτζα!Να χαρω εγω....

Μου ακύρωσαν μαθηματάκι κι είπα να το εκμεταλλευτώ που είναι κι ο μικρός στη γιαγια του και να κάνω καμιά δουλειά

Μια χαρα εκανες,ηταν η καλυτερη ευκαιρια.

Ευχαριστώ!

Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι το "πεταλούδα" είναι εντελώς σχήμα λόγου, έτσι?:lol:

Πεταλουδιτσα μου εσυ.......;)

Να σας πω βρε κοριτσάκια :

1) Ερώτηση : Αν μείνουμε Αθήνα το Πάσχα και σουβλίσουμε σπίτι μας, τι έχετε να μου προτείνετε για μενού (πλην του κρέατος)? Δεν θα είμαστε μόνοι μας φυσικά.

2) Γκάλοπ : Ποιά ντομάτα πιστεύετε ότι είναι πιο υγιεινή (για σάλτσα) το χειμώνα? Η κονσέβα/ντοματάκι ή οι φυσικές/θερμοκηπίου (εξαιρώ βιολογικές) κ.λ.π.?

Νομιζω η Εβιρη ειναι η ποιο καταλληλη να σου απαντησει...

και συμφωνω απολυτως σε οσα λεει...ΠΑΝΤΑ!!!!!

Εγω ευτυχως εχω σαλτσα απο ντοματες του κηπου μας στο χωριο.Φτιαχνει η μανα μου το φθινωπορο και ετσι εχουμε ολο το χειμωνα.

Αντε και θα ηθελα να ημουν λεει απο μια μερια να καμαρωνεις τον μοναχογιο σου στην παρελαση....για παμπερ θα εισαι!!!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, ηρθε η νονα να μπει λιγο και μου αφησε το λαπτοπ, κοιμαται και το πλασμα οποτε ειπα να δω τα νεα!

χαρηκα πολυ με την Αρετουλα, Δωρακι να της πεις τις ευχες μας και με το καλο το μωρακι της!!

Ελενακι γυριζω για δουλεια 2/4 κλαψ...

Λοιπον τα λεμε το πρωι, φιλακια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Εβιρη,δεν πιανεται ελληνικα προγραμματα εκει;

Μόνο ελληνικά βλέπουμε, τα γερμανικά σκέφτηκα να τα βλέπω για εξάσκηση, αλλά με κουράζει να παρακολουθώ κάτι που δεν το καταλαβαίνω και να προσπαθώ να πιάνω μια λέξη εδώ και μια λέξη εκεί, έχοντας τεντωμένα τα αφτιά μου.

Νομιζω η Εβιρη ειναι η ποιο καταλληλη να σου απαντησει...

και συμφωνω απολυτως σε οσα λεει...ΠΑΝΤΑ!!!!!

Σ' ευχαριστώ Δωράκι μου.

Εγω ευτυχως εχω σαλτσα απο ντοματες του κηπου μας στο χωριο.Φτιαχνει η μανα μου το φθινωπορο και ετσι εχουμε ολο το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...